Colombia boekt fortuinlijke zege Doen alsof je in een pub over voetbal praat Kanu: wereldster op de reservebank Preciado houdt hoop op tweede ronde levend FRANCE 98 Berti Vogts beschermt goalie Andreas Köpke Het wemelt in Frankrijk van de ex-topvoetballers met een microfoon of kladblok Cha biedt volk excuses aan Boffin ontbreekt bij Belgen Stoitsjkov en Penev op stap Denemarken uit ongenoegen Pele ereburger van Marseille Cameraman uit ziekenhuis van onze sportredactie MONTPELLIER - Zijn benen lijken op eeuwenoude treurwil gen, zijn tempo past bij een be jaarde. Carlos Valderrama is aan het einde van zijn loopbaan. Misschien dat die in Frankrijk nog iets moois oplevert. Colom bia won gisteren met enig geluk het WK-duel met Tunesië en mag nog hopen op een plaats in de tweede ronde. Valderrama gaf zeven minuten voor het ein de de beslissende pass op inval ler Preciado: 1-0. Valderrama kwam gisteren te rug in Montpellier, de stad waar hij in 1992 na twee mislukte sei zoenen was vertrokken bij de plaatselijke eerstedivisieclub. Hij liet een forse belasting schuld achter. Die moest hij voor het WK nog even voldoen, anders had Colombia in Frank rijk zonder z'n grillige spelma ker gezeten. Valderrama verdient nog steeds zijn geld met voetballen. Tegen woordig in de weinig aanspre kende Amerikaanse competitie bij Miami Fusion, waar hij op z'n oude dag nog aardig mee- hobbelt. Inmiddels bijna 37 speelt zich bij Colombia ook nog steeds alles rond de middenvel der met wapperende haarbos af. Alleen is het tempo bij duels van de nationale ploeg vaak iets te hoog voor de technicus die geen stap te veel zet. Steekbal Af en toe levert hij nog wel een mooie steekbal af. Gisteren was zo'n passje kort voor het einde de inleiding van de beslissing tegen het leuk voetballende maar weinig effectieve Tunesië, dat net als de tegenstander voor de laatste kans streed. Colom bia, vier jaar geleden in de eerste ronde van het WK in de Verenig de Staten uitgeschakeld, en Tunesië moesten winnen na eer dere veiiiesbeurten tegen Roe menië en Engeland. In het open duel was de Afri kaanse vertegenwoordiger be ter, de Zuid-Amerikaanse for tuinlijker. Het doelpunt van Preciado viel, nadat Tunesië na genoeg de hele tweede helft had NICE - De Duitse bondscoach Berti Vogts heeft zijn vertrou wen in doelman Andreas Köpke uitgesproken. „Hij is en blijft de nummer één", zei perschef Wolfgang Niersbach van de voetbalbond (DFB) gisteren. Köpke ging zondag in de WK- wedstrijd tegen Joegoslavië (2- 2) bij geen van beide treffers vrijuit. Köpke, in Franse dienst bij Olympique Marseille, was twee jaar geleden in topvorm toen Duitsland de Europese titel behaalde. In de Duitse selectie heeft hij nu concurrentie van Oliver Kahn (Bayem München) en Jens Lehmann (Schalke 04). Het tweetal moet voorlopig ech ter met de reserverol genoegen nemen, liet Vogts weten. Don derdagavond speelt Duitsland tegen Iran. Köpke over het eer ste Joegoslavische doelpunt: „Daar kon ik niets aan doen." De tweede treffer, van Stojko- vic, kwam wel op het conto van Köpke. „Dat was absoluut mijn fout. Zoiets zal mij niet nog eens overkomen", zo beloofde hij het thuisfront. SID gedomineerd maar er niet in was geslaagd tal van kansen af te ronden. Het duel was amusant. Beide ploegen kregen veel vrijheid. Colombia, zonder de naar huis gestuurde aanvaller Faustino Asprilla, begon na de slechte ouverture tegen Roemenië met een nieuwe aanvalslinie. De Avila maakte daarbij een goede indruk. De kleinste man van het veld was ook de gevaarlijkste. De beste kans was echter voor verdediger Palacios, die uit een voorzet van De Avila vrij konin koppen en miste. Effectiviteit Tunesië voetbalde fris. Met de door de natie aanbeden spelma ker Beya naast de technisch be gaafde Souayah werd de Co lombiaanse defensie aan het wankelen gebracht. De spitsen Sellimi en Ben Slimane kregen mooie mogelijkheden, maar paal, lat en doehnan Mondra- gon hielden alles tegen. Ook na de rust was de Afrikaanse ploeg een stuk beter. Maar Valderra ma (aangever) en Preciado (af maker) leverden hét voorbeeld van effectiviteit. De doelpuntenmaker was in de slotfase ook nogeens betrokken bij de tweede Colombiaanse treffer, die door de arbiter werd afgekeurd wegens voorafgaand hands van Valderrama. Colom bia wacht nog één finale, tegen Engeland. „We willen ons volk gelukkig maken", zei match winnaar Preciado. Dat is hem geraden. De spelers werden voor het vertrek al met de dood bedreigd als het opnieuw mis zou gaan. Colombia - Tunesië 1-0 (0-0). 83. Preciado 1-0. ScheidsrechterHey- nemann (Dui). Toeschouwers: 30.000. Gele kaart: Bouazizi, Clay ton (Tun), Santa (Col). Colombia: Mondragon; Palacios, Santa, Bermudez en Cabrera; Serna (62. Bolano), Lozano, Valderrama enRincon (58. Aristizabal); Valencia (58. Preciado) en De Avila. Tunesië: El-Ouaer; Thabet (76. Gho- dbaneTrabelsi, Chouchane en Clayton; Bouazizi, Souayah, Beya (74. Ben Ahmed) en Chihi; Ben Sli mane en Sellimi (69. Ben Younes). ANP Van de penetrante geur van massage-olie de kleedkamer naar onwel riekende plekken onder de oksels op de perstribune. Geenvaseline bo ven de wenkbrauwen, maar een pen in de borstzak of een koptelefoon op het hoofd. In Frankrijk wemelt het van de ex-profs die als co-commenta tor of analist in dienst zijn van een televisie- of radiostation. Is het een hy pe, minachting van het beroep of de gemakkelijkste route om een wereld kampioenschap van dicht bij te aanschouwen door Mark Caldenhoven BORDEAUX - Geruisloos beweegt het gedrongen, soms wat haperende lijfje zich langs de tuinstoeltjes. De gevolgen van kinderpolio blijven nog immer zichtbaar. In zijn hand heeft hij een enorm plastic bord met chips. „No fish, helaas." Op zijn borst bungelt een accreditatie: Peter Beardsley, Ca pitol Radio, Angleterre. Beardsley is één van de velen in Frankrijk, toppers van weleer in de vaak ongebruikelijke rol van verslag gever, co-commentator of analist. Het wereldkampioenschap is één giganti sche reünie en het perscentrum is één grote VIP-tent. Good-old meets good- old. Pele omhelst Jorge Valdano, Ba- kero haalt herinneringen op met Ke vin Keegan of Alan Simonson knuffelt Marius Trésor. Maar ook: Australiër Eddie Kmcevic die de Deen Per Stef- fensen, ex-FC Twente, straal voorbij loopt. Voor illustere namen en minde re goden is 'France 98 the place to be'. Praten over voetbal aan de andere kant van de microfoon, is voor 'debu tant' Beardsley maar bijzaak. De ont moetingen, daar draait het om, bekent de oud-speler van onder meer Everton en Liverpool.Als ik zie of hoor wie ik allemaal voor een maandje tot mijn collega's mag rekenen... Schitterend. Vorige week heb ik Junior, Pele, Karl- Heinz Rummenigge en Andreas Breh- me nog gesproken. Ze zijn allemaal in dienst van de tv, maar we hebben er met geen woord van gerept. Alleen de goede oude tijd kwam ter sprake. Ik moet eerlijk bekennen dat ik dat ook het leukste vind." Routinier Voor Preben Elkjaer Larsen gaat zijn werk bij de Deense zender TV3 verder dan een duik in de oude doos. Met acht jaar ervaring - „voornamelijk voetbal en boksen" - geldt hij inmiddels als routinier. Larsen mag dan ook een kri tische noot kraken. „Natuurlijk kom je veel collega's tegen, maar het gros ontstijgt de grauwe middelmaat niet. Nee, ik vind het geen trend, eerder een hype. Vooral het laatste jaar is het los geslagen. Het probleem is dat weini gen hun mening durven te geven, bang om oud-collega's te schaden. En als ze hem geven is het vaak los zand. Wim Kieft is een uitzondering. Die is echt goed hé, die geeft ten minste een ge fundeerde mening. Je merkt dat hij daarmee respect afdwingt bij voet ballers." Fel opponent Evert ten Napel knikt instemmend. Het is de reden dat de verslaggever van de NOS, in Frankrijk verant woordelijk voor het commentaar van de duels in Bordeaux en Toulouse, een fel opponent is van het fenomeen co- commentator. „Een analist zoals Hans Kraay of Wim Kieft, prima. Maar een voormalig topspeler naast me, nee. Ik weet gewoon dat ik het zelf kan. Ze hebben me bij de NOS wel eens ge vraagd of ik iets zou voelen voor een tweede man naast me, zoals bij de BBC. Niets dus. Ik kan zelf constate ren dat Noorwegen het moeilijker kreeg toen de Schot Craig Burley een linie opschoof. Daarvoor heb ik echt geen kenner nodig." Het is een wankel lijntje, van één van hen naar het geweten van de natie. Lessen in objectiviteit - een kwaliteit die een prof hoogstzelden aan de dag legt - zijn noodzakelijk, meent Lar sen: „Moeilijk is het niet, maar je moet wel afstand nemen van oude vrienden die nu nog spelen. Je moet de pet op zetten van een journalist. Het blijft een vak, ja. Daarom pleit ik er ook voor dat je te allen tijde een verslagge ver naast je hebt. Al is het alleen maar om de objectiviteit te waarborgen." Dat ligt gevoelig, beaamt Chris Wadd ie, één van de boegbeelden van de BBC. „Ik heb nog met Glenn Hoddle gespeeld. Hij is een vriend geworden. Dan is het moeilijk om iets aan de kaak te stellen. Als Engeland speelt, zal ik ook altijd enige afstand nemen. Ik doe liever een wedstrijd van Schot land." Jose Marie Bakero, ex-Barcelo- na, ondervindt er geen problemen mee. „Als ik voor de Catalaanse tele visie iets zeg over bijvoorbeeld Amor wordt dat van mij geaccepteerd. Puur en alleen omdat ik zelf op niveau heb gespeeld." De nek gebogen, dat typerende loopje. Vriendelijke ogen kijken onder blon Vier jaar terug was Andreas Brehme (gehurkt, derde van rechts) zelf Duits international, anno 1998 is hij in Frankrijk een van de ex-profs die als co-commentator in dienst zijn van een televisiestation. foto Michael Urban/Reuters de wenkbrauwen dooi'. Waddie is nau welijks veranderd, nog steeds een man van het volle. „Zo moet je je ook mani festeren. Je moet op de commentaar positie denken dat je iii een pub staat, alsof je het met vrienden over voetbal hebt. Hé, die gozer speelde goed, in die trant. 'Keep it simple.' Iedereen moet het blijven begrijpen. Als ik tactische verhandelingen houdt of het continu over allerlei spelsystemen heb, schiet de kijker er niets mee op. Je moet goe de schakeringen aanbrengen." Obstakel Juist dat is vaak een obstakel. Met de Waddles, Ginola's of Lerby's wordt in columns regelmatig de spot gedreven. Russell Kempson van The Times vond onlangs nog dat Waddie en Keegan weinig origineel en vooral obligaat te werk gaan. Het regende clichés, zo schreef Kempson. Waddie, nauwelijks ontdaan: „Ach, dat hoort erbij. Je bent als oud-topspeler altijd eerder onder werp van kritiek." Gebrek aan humor kun je enkelen niet ontzeggen. Zoals het grapje van Keegan na de rode kaait voor de Zuid-Kox-eaan Ha Seok- Ju tegen Mexico. „Ha... he's not laug hing now." Spelen met woorden is velen echter niet gegeven. „Maar dat is toch ook het werk van een commentator", be nadrukt Beardsley. „Ik zit er niet als komiek. Er wordt van mij vexwacht dat ik infox-matie geef die iets toe voegt." Larsen: „Dat is juist het pro bleem. Een groot aantal kan dat ge woon niet. Ze moeten als zogenaamde kenner een microfoon vasthouden of in de x-ust plichtmatige vragen plicht matig beantwoorden. Dan denk ik echt: hoe hebben die vroeger bekers en titels kunnen winnen, hebben ze wel verstand van het spelletje." Voetbalfeest Waddie, Larsen, Bakero en Beax-dsley ex-kennen in koor dat de betrokken heid de voornaamste reden is voor hun vaak tijdelijke baantje aan de" zijlijn van het WK. „Wat ik heerlijk vind. is dat ik zonder 'pressure' toch deel blijf uitmaken van het voetbalfeest dat een WK is", zegt Beax-dsley, afgelopen sei zoen door Bolton Wanderers uitge leend aan het Fulham van collega verslaggever Keegan. „Ik heb de WK's van Mexico en Italië meegemaakt, dan sta je onder 'big pressux-e'. Dit is lekker relaxed." Larsen: „Heeft Beax-dsley dat gezegd? Ik vind dat we hax-d moeten werken, sta wel degelijk onder dx-uk. Man, ik kijk ex-naar uit dat ik dat ik nu vier da gen vx-ij ben, even in Denemarken op adem komen. Al begint het dan snel weer te kriebelen, We blijven voetbal lers. Ook al spelen we niet meer, een WK blijft ook voor ons toch het sum mum." GPD SEOUL - Bum Kun Cha heeft bij thuiskomst in Seoul zijix ex cuses aan het complete Zuid-Koreaanse volk aangeboden. De bondscoach van het nationale voetbalelftal werd na de neder laag van 5-0 tegen Nederland tijdens het WK in Fx-ankrijk ontslagen. „Ik heb mijn best gedaan", zei de oud-profvoetbal ler bij tex-ugkeer in eigen land. Maar dat bleek niet genoeg. „Het spijt mij dat ik de dx-oom van het hele Kox-eaanse volk niet heb kunnen vervullen, dat mijn ploeg zich niet voor de tweede x-onde heeft kunnen plaatsen", zei Cha tegen de verza melde menigte joux-nalisten die hem opwachtte. Voor Cha stond een speciale politie-escorte klaar. De vx-ees bestond dat de ex-bondscoach een onvx-iendelijk welkomstcomité te wachten stond, dat hem verantwoordelijk zou stellen voor de slechte prestaties. AFP MONTPELLIER - Bondscoach Georges Leekens kan donder dag in de laatste en cruciale groepswedsti-ijd tegen Zuid-Ko rea niet beschikken over Danny Boffin De Belgische midden velder heeft in het duel met Mexico een knieblessux-e op gelopen. Hij moet tien dagen rust houden. SID COUDRAY-MONTCEAUX - De Bulgaarse voetbalbond overweegt Hristo Stoitsjkov en Ljuboslav Penev disciplinair te stx-affen. Beide internationals verlieten zondagavond zon der toestemming het trainingskamp in Coudray-Montceaux. Het duo besloot een nachtje te gaan stappen in Pai-ijs. Bulga rije bezet na twee wedstrijden in gx-oep D de laatste plaats. De ploeg speelde 0-0 tegen Paraguay en verloor met 1-0 van Ni- gex-ia. Stoitsjkov en Penev scooi-den dus nog niet, maar beslo ten toch recht te hebben op een avondje vrijaf. De voorzitter van de Bulgaax-se voetbalbond, Ivan Vutsov, vex-oordeelde de weinig professionele houding van de twee aanvallers. RTR PARIJS - De Deense voetbalbond (DUB) heeft in een brief aan de wereldvoetbalbond FIFA zijn ongenoegen geuit over het optreden van de Colombiaanse scheidsrechter John Jai-io Toro. De ax-biter gaf Denemarken in het duel met Zuid-Afrika twee rode en drie gele kaarten. Volgens een woordvoex-der wil de bond met dit schrijven de gevoelens weergeven. „Het is geen formale klacht. Met een protest bereiken we niks. Maar we hadden het gevoel dat we de FIFA op de hoogte moesten brengen van het gedrag van deze scheidsrechter." RTR MARSEILLE - Pele wordt benoemd tot ereburger van Mar seille. Het gemeentebestuur van de Franse stad eert de Bx-azi- liaanse minister van sportzaken voor zijn inzet voor het top voetbal. De bijbehorende vex-sierselen worden vandaag voor de WK-wedstrijd Brazilië - Noorwegen uitgereikt. RTR LENS - De Bx-aziliaanse cameraman, die zondag bij de rellen rond de WK-wedstrijd Duitsland - Joegoslavië licht gewond raakte, heeft gisteren het ziekenhuis in Lens mogen verlaten. De 47-jarige Braziliaan liep een fiks aantal blauwe plekken op na een kennismaking met Duitse hooligans. De camera man van TV Globo stond buiten het stadion Felix Bollaei-t te filmen toen hij plotseling werd aangevallen. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis in Lens vervoerd, waar hij ter obser vatie voor een nacht wex-d opgenomen. Uit medisch onder zoek bleek de aangerichte schade in zijn geval mee te vallen. AFP door Rob Pietersen RESSONS-SUR-MATZ - Nog niet zo lang geleden was Nwankwo Kanu echt ziek. Nu is de 21-jarige Nigeriaan er ziek van dat hij op het WK nog geen basisplaats heeft. De voormali ge Ajacied dacht dat-ie, na een zware hartoperatie eind 1996, had leren relativeren. „Het gaat relatief goed met me, maar eh... ik wil spelen." Waarom wijzigen? Alles gaat toch goed? Het zijn de wagen die Bora Milutinovic, coach van de Nigerianen, zich na de zes punten in twee wedstrijden steeds weer stelt. De ei-varen coach, die bezig is aan zijn vier de WK, weet het antwoord. Omdat ook hij een keer het al lerbeste wil, en omdat een we reldkampioen een superster no dig heeft. En die was bij Nigei-ia tot dusver niet meer dan een wisselspeler. In de zomer van 1996 had hij als eerste de olympische hoofdprijs in handen. Nwankwo Kanu was aanvoerder van de Nigei'iaanse ploeg, die onder leiding van de Nederlandse coach Jo Bonfrère, het goud voor zich opeiste. Een maand later meldde hij zich, na drie Amsterdamse jaren, bij In- ter Milaan. Bij de medische keu ring werd een aangeboren hart afwijking geconstateerd. Slechte film „Ik bleef kalm, gewoon omdat ik het zelf niet kon geloven. Het was alsof ik naar een slechte film zat te kijken." Het was de waarheid. Kanu zou afgekeurd zij n, met genoeg geld en goud op zak. Maar dat scenario beviel hem niet. Hij zocht en vond een chirurg die hem hoop gaf. Kanu werd geopereerd in Cleve land, wei-kte daar met een nieu we hartklep hax-d aan zijn her stel, volstrekt in de anonimiteit. Vorig jaar zomer wex-d hij fit verklaard, maar van spelen bij Inter kwam afgelopen seizoen weinig terecht. „Ik heb na de operatie te veel krachttraining gedaan. De souplesse was ver dwenen." Onnavolgbaar Juist dat was zijn kenmerk, in de goede jaren bij Ajax. De lange benen die de bal omarmden. De onnavolgbare bewegingen, puur op gevoel. „Het ging niet meer. Ik kreeg last van allex-lei spieren, had de ene blessure na de andere." Zijn rentree in de Serie A liet tot februari op zich wachten, zijn eerste doelpunt tot 15 maait. De steun van het Italiaanse publiek was onvoor waardelijke, maar een basis plaats kreeg hij er niet mee. „Ik wilde zoveel mogelijk spe len om op dit WK te kunnen vlammen. Dat is mislukt." Eerst door een knieblessure, vervol gens ging op 5 juni hij tijdens het desastreuze oefenduel tegen Oranje (5-1 verhes, doelpunt Kanu uit een strafschop) door zijn enkel. „Meer pech kun je niet hebben." En dan, toch rela tiverend: „Althans op sportief gebied dan". In het prachtige Chateau de Bel- linglise kreeg hij bezoek van een bevriende Nedex-landse fysio. Hij werd snel klaargestoomd. Maar tot dusver zat hij slechts stoom af te blazen op de bank. „Dit is heel onbevx-edigend. Vooral omdat ik weet dat Nige ria hier wex-eldkampioen kan woi'den. En daar wil ik niet al leen bij zijn. Daar wil ik aan mee wei-ken." Elastieke benen Vx-ijdag, in het tweede groeps- duel tegen Bulgarije, viel hij in de zeventigste minuut in. De elastieke benen zwabberden nog wat onwennig, de bal was nog wat eigenwijs. „Maar het gevoel komt tei-ug, ik moet al leen iets meer tijd krijgen. Kijk naar Dennis Bergkamp, die schiet er na een uurtje ook eentje pi-achtig in en lijkt ineens ook helemaal tenig." Mox-gen spelen de Nigerianen tegen Paraguay, Kanu hoopt op een basisplaats. „We zijn al ze- kgr van de eex-ste plaats in de groep. Nu moet de bondscoach mij een echte kans geven.Nige- x-ia heeft Kanu nodig, als stx-aks de toex-isten naar huis zijn en de echte kampioenen om de titel gaan stiijden. In het allerhoog ste tempo, in de allerkleinste i-uimte. Juist dan kan hij zich onderscheiden. Familie Hij oogt gelukkig op het trai ningsveld van Ressons-sux- Matz, waar hondei-d Nigeriaan- se fans met trommels het ritme aangeven. Resei-vedoelman Ok- para is de voorganger en voor- zangei-, Kanu swingt en zingt mee. „Voetbal is te mooi om ex- geen plezier in te hebben. Ik heb de gi-oepstx-ainingen gemist, vooral met de nationale ploeg. Dat is één grote familie." Een fa milie waarin Kanu zo graag een voorname rol wil spelen. Liever dan wat dan ook. Ondanks het feit dat-ie dacht voortaan altijd te kunnen relativeren. ANP ïfïj >V; Columbia was gisteren met 1-0 te sterk voor Tunesië. Aanvoerder Carlos Valderrama (links) viert de overwinning met Jorge Bolano. foto Christophe simon/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19