Strijd om visfuiken laait weer op PZC Milieustudie voor kassen Bathpolder Nieuwe milieustraat in Middelburg Oostdijk heeft eindelijk een eigen speelveldje Jeugdzorg ziet uit naar nieuw pand Peuterspeelzalen in Goes bankroet Rijkswaterstaat wil 1 gegevens over stand vis in Oosterschelde zeeland 16 Beroepsvissers pleiten voor strikte grenzen voor duikers Bouw van appartementei in Goes begonnen f dinsdag 23 juni 1998 door René Schrier GOES - Beroepsvissers worden de laatste weken in de Ooster- schelde weer regelmatig met ka pot gesneden fuiken geconfron teerd. Beroepsvissers dringen aan op betere controle en maat regelen. Zij denken onder meer aan een strikte scheiding van duikers en vissers. Die kant gaat ook de politie te water op. Zo'n scheiding maakt de con troles in elk geval gemakkelij ker. Onder de huidige omstan digheden is de controle niet of nauwelijks te doen. Of zoals een politiewoordvoerder het uit drukt: Het ziet zwart van de duikers en er zijn erg veel vistui gen. Dit is een beetje de kat op het spek binden." Voorzitter M. W. Koster van de Vereniging van Beroepsaalvis- sers Zuid-West Nederland heeft het over zinloze vernielingen. De eerste vernielingen werden al een paar weken voor de Pink steren gesignaleerd. Daarna is het constant doorgegaan. De ene keer wordt de fuik losgesne den, een andere keer is hij hele maal kapot en steeds is de vangst verdwenen. Tot 15 juli mogen beroepsvissers nog op kreeft vissen. Verder proberen ze paling te vangen en zit er een enkele keer een zeekat in de fuik. De meeste meldingen ko men van het stuk tussen het Reekalfje weg uit weiland RILLAND - Onbekenden heb ben in de nacht van zondag op maandag een drie dagen oud reekalfje gestolen uit een wei land in de polders bij Rilland. Het kalfje liep bij zijn moeder in de wei. De eigenaresse uit Ril land deed maandag aangifte van de diefstal. Hardrijders SCHOONDIJKE - De politie hield gisterochtend èen snel heidscontrole op Rijksweg 58 bij Schoondijke. In totaal pas seerden 401 auto's de radarcon trole. Er werden 91 overtredingen ge constateerd. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 133 kilometer per uur. Plaatselijk is 80 kilome ter per uur toegestaan. Goese Sas en Wemeldinge. Vol gens Koster zijn de vernielingen ook al gemeld op andere plaat sen in de Oosterschelde en in het Grevelingenmeer. Onderscheid In welke hoek de daders gezocht moeten worden is een raadsel. Het moet in elk geval om dui kers gaan, omdat de fuiken op de bodem van de Oosterschelde staan. Koster maakt echter een onderscheid tussen duikers en sportduikers. „Een hele kleine groep die dit doet, verpest het voor het gros van de duikers dat zich keurig gedraagt. Die kleine groep beseft ook niet dat wij ge woon onze boterham met de vis serij willen verdienen." L. Bout van de waterpolitie meldt dat er de laatste weken ongeveer twintig aangiften zijn binnengekomen van kapot ge sneden fuiken. Vooral in de weekeinden doet zich het pro bleem voor. Hij pleit er voor dat de problematiek op korte ter mijn met de provincie wordt be sproken, omdat volgens hem al leen oplossingen op bestuurlijk niveau haalbaar zijn. Bout heeft het over een scheiding van de doelgroepen. Dat is volgens hem het meest effectief. Schade De schade is moeilijk te schat ten. Bout geeft aan dat het van de grootte van het vistuig en de vangst in de fuik afhangt. Kos ter merkt op dat een visser heel wat uren steekt in de reparatie van de netten en soms het net helemaal kwijt is. Als daar de vangst bij wordt opgeteld, kom je volgens hem snel aan een be drag van vier- tot vijfhonderd gulden per vernielde fuik. Koster zou het betreuren als er een scheiding komt van duikers en vissers, want dan ben je vol gens hem weer terug bij af. De problemen met kapot gesneden fuiken zijn niet nieuw. Naar aanleiding daarvan heeft de provincie het voorstel gedaan duikers en vissers strikt in vak ken te scheiden. Dat is uiteinde lijk niet doorgegaan, waarna is besloten zogenaamde duikcor- ridors in te stellen. De duikers zouden zich op basis van vrij willigheid alleen langs die pa den in het water begeven. Een en ander was het resultaat van langdurig overleg tussen onder meer duikers en beroepsvissers. door Mieke van der Jagt KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal laat een milieu-ef fectrapportage (MER) maken voor de vestiging van honderd hectare glastuinbouw in de Eer ste Bathpolder. Het onderzoek naar de milieueffecten van de bouw van zoveel kassen strekt zich uit over een gebied van in totaal 140 hectare. De gemeente Reimerswaal heeft ervan afgezien om meteen maar een MER voor driehonderd hec tare te laten maken. Bij een uit spraak van de Raad van State, waai-uit bleek dar Reimerswaal ten om-echte een MER achter wege had gelaten en waardoor het bestemmingsplan opnieuw moest worden gemaakt, heeft de gemeente even overwogen om meteen maar uit te gaan van driehonderd hectare. Toen duidelijk werd dat er in Zeeland plaats was voor drie honderd hectare glastuinbouw, opteerde Reimerswaal gelijk voor de volle mep. De provincie echter verdeelde de portie over drie locaties: de Bathpolder, honderd hectare bij Kapelle en nog eens honderd hectare in het Sloegebied. Reimerswaal toog Kritiek op begroting GGD KRUININGEN - Het Reimers- waalse college van burgemees ter en wethouders is niet van plan om de begroting van de Ge meenschappelijke Gezond heidsdienst (GGD) Zeeland zomaar goed te keuren. Het college vindt dat de ge meenten veel te weinig tijd heb ben gekregen, twee maanden, om bestuurlijk en ambtelijk overleg te hebben over de GGD- begroting. De GGD moet wor den betaald door de Zeeuwse gemeenten, die in vereniging hebben bepaald dat de kosten van gemeenschappelijke rege lingen drie procent mogen stij gen. De kosten van de taken die de GGD voor de gemeenten uit voert, stijgen echter veel meer. Omdat de organisatie van de GGD momenteel grondig wordt doorgelicht, is de verwachting dat de kosten voor de gemeen ten toch al zullen stijgen. Rei merswaal vindt dat op zo'n moment juist niet van de bekos- tigingsrichtlijnen moet worden afgeweken. Particulieren kunnen zes dagen per week hun huishoudelijk afval inleveren bij de milieustraat in Middelburg, foto Lex de Meester door Ab van derSluis MIDDELBURG - Het Open baar Lichaam Afvalstoffen- verwijdering Midden- en Noord-Zeeland (OLAZ) heeft maandag de milieustraat in Middelburg in gebruik geno men. Particulieren kunnen daar - behalve op zondag - da gelijks terecht om hun huis houdelijk afval in te leveren. De milieustraat aan de Wal- dammeweg op het industrie terrein Arnestein is de tweede op Walcheren. In Vlissingen werd de milieustraat in maart geopend. De oude 'milieustraat' van de gemeente Middelburg aan de Oude Veerseweg is met de ope ning van de nieuwe gesloten. De oude straat verwerkte per jaar bijna drie miljoen kilo af val. De nieuwe geopende mi lieustraten zijn gratis toegan kelijk voor alle inwoners van Midden- en Noord-Zeeland. Vuil moet zoveel mogelijk ge scheiden worden aangeboden. Het is niet de bedoeling dat particulieren af en aan rijden met hun rommel. Per dag mag slechts twee kubieke meter af val worden gebracht. Voor schone grond geldt een maxi mum van een kubieke meter per dag. De officiële opening van de milieustraat vindt in september plaats. meteen aan de slag om de plano logie rond te krijgen en wist zelfs al dertien hectare gereali seerd te krijgen. Vogelgebied De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF), die zich vanaf het begin heeft verzet tegen de Reimers- waalse plannen zo vlak bij het vogelgebied de Rattekaai, ging echter tot de Raad van State met de overtuiging dat een MER ge boden was, omdat het gebied in zijn geheel groter is dan hon derdhectare en omdat er boven dien bijzondere natuurlijke waarden te beschermen zijn in de directe omgeving van het glastuinbouwproject. De ZMF kreeg bij de Raad van State gelijk en Reimerswaal moet dus het bestemmingsplan opnieuw in procedure brengen. De overweging om de verplichte MER dan maar meteen te laten gelden voor de hele Bathpolder en aldus een planologische hob bel weg te nemen voor de vesti ging van de hele Zeeuwse glas tuinbouw in Reimerswaal, kwam voort uit het feit dat in Kapelle en Borssele nog niet veel is gebeurd. In de Bathpol der draaien al glastuinbouwbe drijven en er zijn er ook in aan bouw. Bovendien onderzoekt Reimerswaal de mogelijkheden om CO, uit het Antwerpse indu striegebied te benutten. Een MER voor een grotere schaal in Reimerswaal heeft echter geen zin omdat daarvoor buiten de gemeente bestuurlijk geen draagvlak te vinden is. Hoewel een nieuw, vastgesteld en goedgekeurd bestemmings plan nog wel even op zich laat wachten, kunnen de glastuin bouwbedrijven die reeds geves tigd of aan het bouwen zijn in de Bathpolder gewoon doorgaan op grond van het oude bestem mingsplan, dat nu weer geldt. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Het nieuwe onderkomen van de Stichting Jeugdzorg Zeeland is bijna gereed. Op 16 en 17 juli verwacht de stich ting te kunnen verhuizen naar het complex aan de Roozenburglaan in Middelburg. Die dagen draait de zorg op weekeindbezetting. De officiële opening heeft in oktober plaats. De Jeugdzorg moest naar een ander pand verhuizen toen het onderkomen aan de Lon- densekaai twee jaar geleden door de Ar beidsinspectie werd afgekeurd. Daarop kwam de stichting terecht bij het gebouw aan de Roozenburglaan. Voordat het ge bouw kon worden betrokken, moest er ech ter flink worden verbouwd. Ondertussen werd de jeugdzorg verspreid over vier loca ties in Middelburg. De verbouwing van het gebouw aan de Roozenburglaan heeft onge veer vier miljoen gulden gekost. Extra bijdragen Om die verbouwing te kunnen bekostigen, heeft de stichting extra bijdragen gekregen van het Zeeuws provinciebestuur, het mi nisterie van Justitie en de gemeente Middel burg. Begin juni ontving de Jeugdzorg nog een bijdrage van 40.000 gulden van het Juli ana Welzijnfonds. Dat geld is gebruikt voor de inrichting van het pand met bijvoorbeeld speelvoorzieningen. Volgens directeur J. F. Eijlander van Jeugd- door Jacqueline Pons- Maas OOSTIJK - Op een drukbevolkt grasveldje in Oostdijk gaf zater dagmiddag burgemeester A Verbree om vier uur de aftrap voor de finale van het voetbal- tournooi van twee zestallen. Ruim honderd Oostdijkse voet balliefhebbers deden de hele middag mee aan het openings- tournooi en trapten de bal over hun nieuw verworven aanwinst: 'het speelveldje annex ijsbaan tje', het enige en tevens trek pleister van het dorp. De 450 Oostdijkers zijn jaren aangewezen geweest op een ver schrikkelijk terreintje waar ze zich konden vermaken, maar voetballen vroeg door de slechte staat van dit landje om ongeluk ken. Tijdens een gemeentevoorlich tingsavond in het voorjaar 1997 vroeg de bevolking het terrein tje zo snel mogelijk speelbaar te maken. Er werd een commissie werd samengesteld die het onderwerp 'veldje' bij de ge meenteleden warm hield. Het regelmatig bezoeken van het spreekuur van de burgemeester wierp uiteindelijk zijn vruchten af. De burgemeester zegde de aanleg van het veldje toe. Nico Huizen, een achttienjarige student uit Oostdijk, zegt als lid van de commissie: „Hetveldjeis prima. Elke avond komen er zo'n vijfentwintig mensen, va ders met kinderen, voetballen. Voor elftallen is het te klein, daarom spelen we met zestal len." Jan van Meurs, een twintigjari ge die zich inzet voor de klein tjes. zegt: „We onderhouden het zelf, voeren controle uit op crossbrommers, fietsen, vuil en honden. Maar grasmaaien moet d< De Stichting Jeugdzorg Zeeland denkt over een maand te kunnen verhuizen naar haar nieuwe onderkomen in Middelburg. foto Lex de Meester zorg' is er veel verschil tussen de vorige pan den en het nieuwe gebouw. „In het pand aan de Londensekaai was één spreekkamer aan wezig. Daarnaast was er een ruimte die als spreekkamer diende, maar die tevens werd gebruikt als kelder en kantine. In het nieu we pand zijn er maar liefst zes spreekka mers." Dat er niet langer aan de Londensekaai kon worden gewerkt, stond voor Eijlander als een paal boven water. „Want als het buiten met 25 graden aangenaam weer is, liep de temperatuur op de zolder met acht werknemers al snel op naar 38 graden. Ook waren er maar twee toiletten aanwezig voor zeventig mensen. En die toiletten waren daarbij nog verstopt in bezemkasten." de gemeente doen. "De commis sie heeft nog veel wensen vopr hun dorp. Veel Oostdijkers genoten onder de felle zon van het voetbaltoer nooi, waarbij na de finale van 'jong tegen oud' de 'Jan van Meurs-wisselbeker' door bur gemeester Verbree kon worden uitgereikt aan het zestal Jong Oostdijk. Zij wonnen na gelijk spel door het nemen van straf schoppen met vier tegen drie. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Al wie vist in de Oosterschelde, wordt door Rijkswaterstaat betrokken bij het onderzoek naar de visstand in de zeearm. Volgend jaar april moet duidelijk zijn of de vis stand in de Oosterschelde is af genomen, zoals sportvissers be weren, en wat daar eventueel de oorzaak van is. De vereniging van sportvissers NWS trok eind vorig jaar aan de bel over scherp teruggelopen visvangsten in de Oosterschel de. Vanaf de wal en sportvisbo- ten werd nauwelijks nog vis ge vangen. Veel minder dan in voorgaande jaren. Rijkswaterstaat reageerde eerst ietwat verbaasd. En nog steeds kan medewerker drs. C. Storm zich moeilijk indenken dat het slecht is gesteld met de visstand in de Oosterschelde. „Het klopt wel dat er vanaf de wal minder CDA Goes bezorgd over politiesterkte GOES - De CDA-fractie in de gemeenteraad van Goes heeft haar bezorgdheid geuit over de politiesterkte. In schriftelijke vragen aan burgemeester drs. D. J. van der Zaag maakt het CDA duidelijk dat zij nader ge- informeerd wil worden over het functioneren van de politie in het Oosterscheldebekken, met name in de gemeente Goes. Aanleiding voor de vragen is een PZC-artikel over een vergade- ring waarin politiemensen van gedachten wisselden met de burgemeesters in het Ooster scheldebekken. Zo vraagt de fraétie of het juist is dat er in delen van het Ooster scheldebekken 's nachts slechts één politieauto rondrijdt en dat er dan ook nog maar één politie functionaris in deze auto zit. Als dat zo is, wil het CDA weten of dat ook gebeurt in de gemeente Goes. Verder wil de fractie een overzicht waaruit blijkt hoe de bezetting in mei is geweest, 'met andere woorden hoeveel men sen konden worden ingezet en wat had de inzet volgens het be leidsplan moeten zijn'. si Ei wordt gevangen, maar beroeps-j vissers hebben daar geen last Ti van." g< Geulen !i! Storm heeft het idee dat vissen v< voldoende voedsel kunnen vin- ki den in de geulen. Ze hoeven nietj gt meer de platen op om eten te ui zoeken. Hengelsporters visseiiln niet in de diepere stukken van sl de Oosterschelde, beroepsvis-j pt sers doen dat wel. d< Tekenend is ook, volgens Storcn O dat visetende vogels het goec doen in de Oosterschelde. Hi spreekt onder meer over aal scholvers en duikeenden. ,,D< aantallen waarin die vogels voorkomen, wijzen er niet oj dat er minder vis in de Ooster schelde zit." Rijkswaterstaat neemt de aan vankelijk alarmerende berich ten wel serieus. Er is een werk groep met gebruikers opgericht Die is twee keer bijeen geweest „Het gaat allemaal vrij traag maar het belangrijkste is dat dt onderlinge verstandhoudinj goed is." Hoofddoel is nu zoveel mogelijl betrouwbare gegevens te verza melen. Hengelsporters, be roepsvissers en eigenaren vai sportvisboten zijn gevraagd in formatie te leveren. HetRijksin stituut voor Visserij onderzoe (RIVO) heeft rapporten over d Oosterschelde, maar die ziji niet zo toegankelijk. Die zullei vertaald worden. Fuiken Tot begin jaren negentig heef Rijkswaterstaat zelf onderzoel laten doen door Bureau Waar denburg, dat staande fuikei plaatste in de Oosterschelde, on vervolgens de inhoud in kaart tt brengen. Bureau Waardenbun zal opnieuw aan de slag gaan. Ii samenwerking met het Rijksin stituut voor Kust en Zee (RIKZ worden de geschiktste plekkei uitgezocht voor de staande fui ken. Sportvissers hebben eerder di in 1986 geopende Oosterschei ge dekering als grote boosdoene aangewezen. Na de bouw vai dat kunstwerk zou de visstam verslechterd zijn. „Datisinmid dels genuanceerd", zegt Storm „De kering wordt al snel al schuldige aangewezen, als er ii de Oosterschelde iets verkeerqhe lijkt te gaan." door Esme Soesman GOES - Het doek valt voor de stichting Peuterspeelzalen Goes. Met acht stemmen voor en twee stemmen tegen, heeft het bestuur maandagavond beslo ten de stichting op 22 september te liquideren. Een pijnlijke be slissing, maar de bestuursleden staan met hun rug tegen de mumr. „Wij durven de verant woordelijkheid op deze manier niet langer te dragen", ver klaarde penningmeester S.A van Mildert tijdens de vergade ring. De financiële positie van de stichting is ronduit slecht. Op een begroting van 483.000 gul den zou de gemeente Goes nog met tweeëneenhalve ton over de brug moeten komen. Een recent overleg met wethouder M.L. 't Hart leverde niets op. „Als we op deze basis doorgaan, zijn we in november failliet. Dat willen we niet, want we moeten wel zorgen dat de peuterspeelzalen die doorgaan een doorstart kun nen maken. Maar het is akelig. Ik ben geen voorzitter van deze stichting geworden om veertig mensen ontslag aan te zeggen", aldus voorzitter A J.M. vanHec- ke. De overstap naar een 36-uri- ge werkweek, de noodzaak van een betaalde administratieve kracht en 70.000 gulden die no dig is om coördinerende werk zaamheden uit te voeren, zijn enkele van de oorzaken van de ondergang. Vrijwilligers De liquidatie gaat waarschijn lijk het einde betekenen van kleine speelzalen zoals Katten- dijke en Wilhelminadorp, tenzij deze gerund gaan worden door vrijwilligers. Bovendien wordt gevreesd dat afzonderlijke peu terspeelzalen om te bezuinigen beroepskrachten gaan vervan gen door vrijwilligers. Behalve dat er banen van de - nu nog veertig - peuterleidsters op de tocht komen te staan, komt dat volgens het bestuur de kwaliteit van het werk zeker niet ten goe de. Ook de kwaliteit die voort komt uit de samenwerking bin nen de stichting vervalt. De houding van de gemeente is in de ogen van de bestuursleden dan ook onbegrijpelijk. „De ge meente moet inzien dat het om een basisvoorziening gaat. Zes enzestig procent van de kinde ren in Goes maakt hier gebruik van", licht secretaris I.F. Vlie- genthart na afloop van de ver gadering toe. Vooruitlopend op het besluit tot liquidatie hebben de peuter speelzalen de bereidheid onde ouders gepolst om de ouderbij drage te verhogen. De weerzi tegen deze optie blijkt groot. Bi peuterspeelzaal De Krukeltje in Kattendijke zou bijvoorbeeli de helft van de kinderen afha ken, waardoor nog maar ze kinderen over zijn. „En dan zi je dus opnieuw met tekorten' rekent Van Hecke voor. Boven dien wensen de peuterspeelza len, zo bleek uit de reactie va een vertegenwoordiger van Terpje in Kloetinge, actie van d gemeente Goes. „Zij moete over de brug komen, dan kunnen wij eens kijken wat wi nog kunnen doen." Geruisloos verdwijnt de stich ting Peuterspeelzalen Goes nie Burgemeester en Wethouder raadsleden, ouders en inwonei van de gemeente Goes - en ai het even kan de rest van Nedei land - gaan hier iets van ma ken. In de vorm van demonstra ties en andere acties luiden q betrokkenen de komende we ken voor de laatste keer c noodklok. „We laten het hie niet bijzitten en zullen aan ie dereen laten zien: zo gaat de ge meente Goes met haar peutei speelzalen om." GOES - De Regionale Wonini bouwvereniging Samenwei king (RWS) is begonnen met bouw van een appartementei complex aan het Hollandii plein op de plaats waar vroegi de Karei Doormanstraat hee gelegen. Karei Doormanht gaat het complex heten en er ko men 49 seniorenwoningen in. Twintig van de 49 appartemei ten, die allemaal twee slaapk mers hebben, zijn bestemd vo( de verkoop. De koopsom kon te liggen tussen de 210.000 e 245.000 gulden. De rest vanc§j woningen is voor de verhui J Met een huurprijs van 825 gu LA den in de maand komen ze ni Mo onder de huursubsidiegrens vol liggen. De appartementen in («ei Karei Doormanhof zijn voistu permanent of tijdelijk aangetn Mo den aan de bewoners van het De slopen complex aan de Loui eer de Colignylaan in Goes. in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 16