Vlissingen verhoogt grondprijzen BIER EXCYS, PZC Eis vijf jaar voor doodslag zwager PZC Witheren bewoonden eeuwenlang Abdij ORDONNANTIE Zeeuwse Bibliotheek drie weken dicht wegens verbouwing zeeland 13 Kavels gaan 215 gulden per vierkante meter kosten Van der Maas beste schutter JAIB's open tot december Gehandicapte man beroofd SP houdt weer actie huurstaking Posteractie nationale audiotheek Hoge score voor Blue Spirit Joyriders aangehouden Zakkenroller slaat zijn slag Mijlpaal voor j75-jarige II zwembaden Gemaakt by Bailliu, Burgermeefters, Te MIDDELBURG, Jongen betrapt bij bekladden Dubbelconcert in Westkapelle Illegale vissers dinsdag 23 juni 1998 door Maurits Sep VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil de grondprijzen voor de tweede keer in een half jaar tijd verhogen. Kavels voor woningbouw moeten 215 gul den per vierkante meter gaan kosten. Dat is tien gulden meer dan nu betaald moet worden. Voor kavels op binnenstedelijke locaties waar eerst woningen gesloopt moeten worden, gaat de gemeente 195 gulden per vierkante meter vragen. Ook dat is een verhoging met tien gulden. De kavelprijs voor soci ale huur- en koopwoningen blijft gehandhaafd op 17.500 gulden. De grondprijzen voor bedrijfsterreinen blijven uit concurrentie-overwegingen eveneens gelijk. Het is de tweede keer in een half jaar tijd dat Vlissingen de grondprijzen verhoogt. In de cember 1997 besloot de raad de prijzen voor de verschillende soorten gronden eveneens met tien gulden per vierkante meter te verhogen. De kavelprijs voor sociale huur- en koopwoningen werd toen met vijfhonderd gul den verhoogd tot 17.500 gulden. De grondprijzen voor bedrijfs terreinen bleven toen overigens, net als nu, gelijk. De prijs per vierkante meter op Vrijburg en de Buitenhaven - de enige loca ties in Vlissingen waar nu nog bedrijfsgrond beschikbaar is - bedraagt 85 gulden. „We zitten in Vlissingen wat de RILLAND - Jacco van der Maas uit Kortgene heeft afgelopen weekeinde het 75-jachtpar- cours gewonnen tijdens wed strijden op sportschietcentrum Reymerswael in Rilland. Hij schoot 69 punten bij elkaar. Tweede werd Adriaan van Damme uit Kortgene en derde Rob de Graag uit Goes. Mart van Fraassen uit Waarde werd win naar in groep B met 47 punten. In totaal werden meer dan tach tig honden met voorjager het veld in gestuurd voor proeven op drie niveaus. Johan van Nim- wegen jr. uit Middelharnis won de titel 'allround jager' (schut ter en voorjager). grondprijzen voor bedrijfster reinen betreft inderdaad aan de hoge kant", beaamt J. Doorns van de sectie economische za ken. Tenminste, als je puur naai de prijs kijkt. Wij vragen op Vrijburg bijvoorbeeld 85 gulden per vierkante meter. Dat is meer dan op Arnestein in Middel burg. Maar de ligging is dan ook beter dan de terreinen op Ar nestein. Vrijburg ligt ten westen van het Kanaal door Walcheren, heeft een goede verbinding met Walcheren en ligt centraal tus sen Vlissingen en Middelburg. Dan valt die prijs van ons wel weer mee." Ing. E. M. de Nood, coördinator van het cluster grondzaken in Middelburg, bevestigt dat de bedrijfstei'reinen op Arnestein goedkoper zijn dan in Vlissin gen: 75 gulden. „Maar ik wil na drukkelijk bestrijden dat die terreinen minder gunstig lig gen. Ze liggen anders, maar ze ker niet slechter. Arnestein is bijvoorbeeld goed ontsloten, ligt vlakbij de rijksweg A58 en ligt ook nog eens aan open wa ter." De grondprijzen voor nieuw bouwwoningen in Vlissingen worden uit concurrentie-over wegingen wederom aangepast. „Te hoge prijzen is niet goed voor een stad, maar te lage ook niet", zegt H. Eggink van de sec tie bouwen en wonen in Vlissin gen. „Dus kijken we naar Goes en Middelburg. De prijzen van kavels voor vrijstaande wonin gen en voor twee-onder-een- kapwoningen zijn in Middel burg' iets hoger dan in Vlissin gen. In het dure segment zi j n wij altijd ondervertegenwoordigd geweest." Hoger opgeleiden „Wij hebben hier een zieken huis, met specialisten. Die men sen hebben ook op woningge- bied wat te verteren en die moet je dus wat te bieden hebben. Het is belangrijk om in een stad niet alleen lage inkomens maar ook een middenkader en hoger op geleiden. Dat is goed voor de so ciale structuur en het vereni gingsleven." De Vlissingse gemeenteraad moet de nieuwe grondprijzen nog officieel vaststellen. Dat ge beurt in de raadsvergadering van donderdag 25 juni. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. Kavels voor woningbouw, zoals het Keizer Karei Hof in West-Souburg, moeten 215 gulden per vierkante meter opbrengen. foto Lex de Meester ARNHEM - Tegen een 26-jarige inwoner van Vlissingen die op 19 februari dit jaar in zijn woonplaats zijn schizofrene zwa ger doodstak, is gisteren wegens doodslag bij de militaire rechtbank in Arnhem vijf jaar celstraf geëist. De man zou, nadat zijn zwager in een dolle bui een baksteen door de slaapkamerruit van zijn dochtertje had gegooid, verhaal zijn gaan halen bij de woning van de brok kenmaker. Met een stuk hout sloeg hij ra men aan de voor- en achterkant van het huis kapot, waarna het uiteindelijke slachtoffer zich in razernij naar buiten spoedde. Omdat deze dreigde de perso nenauto waar het dochtertje van de ver dachte nog in zat, te vernielen, sprong de man tussen de wagen en zijn zwager, waarna een handgemeen ontstond. Daar bij greep de Vlissinger een mes dat hij in de achtertuin van zijn zwager had gevonden. Met drie steken, waarvan één dwars door het borstbeen, schakelde hij hem uit. De verdachte vluchtte na de steekpartij met zijn auto en gaf zich diezelfde dag, pas na dat hij gehoord had dat zijn zwager was overleden, vrijwillig aan op het politiebu reau. „Het was een ongeluk", wilde de Zeeuw de militaire rechtbank doen gelo ven. „Ik wist dat hij niet helemaal goed was en ben met gevaar voor eigen leven voor mijn auto gaan staan." Volgens de verdachte, die ontkende te hebben gestoken, liep zijn zwager zijn mes 'tegemoet'. Verschillende getuigenis sen spraken zijn herinnering echter tegen. Voor de officier vormde dat aanleiding een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf te eisen. „Hij heeft niet in een situatie geze ten dat het hem benauwd werd gemaakt. Het beroep op noodweer zoals dat door de Haagse strafpleiter mr. Knoester werd aangehaald wees de openbaar aanklager bij voorbaat reeds van de hand. „Wanneer je er voor kiest het onheil op te zoeken door met een mes op iemand af te stappen, accepteer je het risico dat de ander het le ven laat", motiveerde de officier. Overmacht Daarop bepleitte de raadsman ontslag van alle rechtsvervolging vanwege een overmachtsituatie. „Mijn cliënt zag hem als een accuut en ernstig dreigend, serieus gevaar." „Door de vreselijke angst dat de onberekenbare zwager zijn dochtertje iets zou aandoen, trad bewustzijnsvernau wing op." Uitspraak: 6 juli. APA MIDDELBURG - De Stichting Jeugdzorg Zeeland houdt de Jongeren Advies en Informatiebureaus (JAIB's) in Middel burg en Terneuzen open tot 31 december dit jaar. Vana f die da tum stopt de subsidiëring en vallen de JAIB's niet meer onder de Jeugdzorg. De gemeente Middelburg en de Zeeuws- Vlaamse gemeenten voeren met de Jeugdzorg gesprekken over een overname van de functies informatie en advies voor jongeren per 1 januari 1999. Tot december zijn de bureaus ge woon op maandag en donderdag geopend. MIDDELBURG - De politie Walcheren is op zoek naar getui gen van een overval op een 24-jarige gehandicapte man uil Middelburg, zondagavond tussen negen en tien uur. De man werd tussen de Markt en het Plein 1940 ter hoogte van de taxi standplaats beroofd van zijn portemonnee. Het slachtoffer, dat moeilijk kan lopen, kreeg een duw waardoor hij viel. Ter wijl hij duizelig op de grond lag. werd zijn portemonnee uit zijn broek gegrist. De overvaller vluchtte in de richting van het stadhuis. VLISSINGEN - De Vlissingse afdeling van de Socialistische Partij roept huurders in Vlissingen ook dit jaar op deel te ne men aan de Huurstaking. Doel ervan is het doorbreken van het automatisme van de jaarlijkse huurverhoging. Huurders kunnen met het invullen van een kaart de verhuurder laten weten dat de verhoging niet automatisch van hun rekening mag worden afgeschreven. Ook kan worden aangegeven wel ke gebreken de woning eventueel vertoont. VLISSINGEN - Visio, de organisatie voor visueel gehandi capten, is maandag in Zeeland en op Goeree-Overflakkee een posteractie begonnen om meer bekendheid te geven aan de nationale audiotheek. In samenwerking met de omroepen leent de audiotheek hoorspelen en radiodocumentaires uit aan mensen die niet op de gebruikelijke wijze kunnen lezen. Volgens Visio is deze voorziening nog relatief onbekend. LELYSTAD - Blue Spirit Drum Bugle Corps uit Middel burg heeft afgelopen weekeinde tijdens een muziekfestival in Lelystad de hoogste A-Class-score van het seizoen behaald. Blue Spirit verbeterde de score van Juliana uit Middelburg (53,4) met bijna zes punten tot 59. Het corps speelde een muzi kale selectie uit de musical Anatevka (Fiddler on the Roof), in samenwerking met het twirlteam The Flushing Girls uit Vlis singen. ROTTERDAM - Drie Vlissingers van 17, 18 en 26 jaar zijn zondagnacht in Rotterdam aangehouden voor joyriding. De jongens waren met de auto van de stiefvader van de 17-jarige Vlissinger gaan rijden. De stiefvader wist daar niets van. MIDDELBURG - Een 17-jarige jongen uit Vlissingen is maandagmiddag op de Langeviele in Middelburg het slacht offer geworden van een zakkenroller. Een onbekend gebleven, blanke, brildragende man van ongeveer veertig jaar met don kerblond stekelhaar liep tegen de jongen op. Kort daarna merkte de Vlissinger dat hij zijn portemonnee kwijt was. VLISSINGEN - Het Sportfond- senbad in Vlissingen houdt deze week diverse activiteiten in het kader van het 75-jarig bestaan van Sportfondsen Nederland. In die tijd hebben de Sportfond- senbaden samen 600 miljoen bezoekers getrokken. De 600 miljoenste bezoeker wordt za- inj terdag 27 juni in Vlissingen ge huldigd door staatssecretaris E. Terpstra (volksgezondheid, welzijn en sport). Woensdag, donderdag en vrij- is er op diverse tijden 'histo risch diplomazwemmen', waar bij leerlingen zwemmen voor het diploma uit 1923. Woens dagavond om 20 uur doen dat leden van de zwemgroep geeste lijk gehandicapten van zwem vereniging De Stormvogel. Zaterdag is het bad van 10 tot 17 uur toegankelijk voor het jubi leumtarief van vijf gulden. Van af 12 uur is er een grote hinder- nisbaan in het zwembad en historisch diplomazwemmen voor belangstellenden. Om 14 uur wordt de 600 miljoenste be zoekers gehuldigd. Een half uur :lt; later is de prijsuitreiking van de aai kleurwedstrijd. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A.deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T.Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl 'CV'E9i o<Mz V~E<M door Peter Sijnke Vorige week woensdag werd op het Middelburgse Ab dijplein een nieuw bier gepre senteerd: 'Middelburgs Witheer - Abdijbier'. De initia tiefnemers (de commissie Ho reca Activiteiten Middelburg en het Samenwerkingsver band Attracties Abdij Middel burg) willen hiermee een bij drage leveren aan de promotie van de stad Middelburg en in het bijzonder van de Abdij. De locatie voor deze bierpre sentatie was historisch zeer verantwoord. Het Abdijplein vormt het hart van een klooster dat ooit door Witheren werd bewoond. Maar daarvoor moe ten we ver terug in de tijd. Tus sen 1080 en 1085 werd te Gennep in het Rijnland uit een ridderlijk geslacht Norbert ge boren. Omdat hij opgroeide in het nabijgelegen Xanten staat hij ook wel bekend als Norber- tus van Xanten. Norbert koos voor een kerke lijke loopbaan. Hij raakte in de ban van de beweging der 'Ar men van Christus' en nam een strenge en sobere levenswijze aan. Zo verkocht hij al zijn be zittingen en verdeelde de op brengst onder de armen. In 1120 vestigde Norbert zich in het dal van Prémontré bij Laon in Noord-Frankrijk. Hier stichtte hij een klooster dat weldra uitgroeide tot het moe derklooster van de energieke nieuwe kloosterorde der Nor bertijnen of Premonstraten- sers. In 1122 werd vanuit Pré montré een klooster gesticht te Antwerpen (de Abdij van Sint Michiel) en vanuit Antwerpen kwamen 'dochterkloosters' tot stand in Middelburg (ca. 1127/1128), Tongerlo (1130) en Averbode (1134). Witte pijen De Norbertijnen, die naar hun witte pijen Witheren genoemd werden, betrokken te Middel burg een reeds bestaand kloos ter, dat in 1122/1123 gesticht was vanuit Vormezele bij leper. Er bestaan twee opvattingen over het ontstaan van dit klooster. Volgens de eerste the orie is de Middelburgse Abdij vanaf 1100 op de huidige plaats gevestigd. Volgens de andere theorie heeft de Abdij niet altijd op dezelfde plek ge legen, maar is zij daar pas van af 1150 gevestigd. Hoe het ook zij, het klooster, dat aanvankelijk aan Maria was gewijd (later wordt ook Sint Nicolaas, patroon der kooplieden, genoemd), breidde zich in de volgende eeuwen sterk uit. De Middelburgse abt werd een der machtigste heren in Zeeland. Niet alleen op gees telijk, hiaar ook op wei-eldlijk gebied. Het kasteel Westhove bij Domburg en het Munniken- hof te Grijpskerke dienden als buitenverblijven van de abten. Ook bezat de Abdij land en in vloed tot ver buiten Zeeland. Zo kwam in de dertiende eeuw de hoofdkerk van Den Plaag in handen van de Middelburgse Abdij. De kapel te Eik en Dui nen en de parochie van Sint Antonius te Scheveningen werden er vanaf gescheiden. Deze drie kerken werden door kanunniken vanuit Middel burg bediend. Bisschop In 1561 werd Middelburg zelfs bisschopsstad toen de laatste abt, Nicolaas de Castro (1559- 1573), tot bisschop werd verhe ven. De laatste abt, want in het begin van de Tachtigjarige Oorlog ging Zeelands hoofd stad na een beleg van twee jaar over naar de zijde van Willem van Oranje (februari 1574). Hiermee kwam ook de nieuwe religie aan de macht. De calvi nisten kregen het voor het zeg gen en de kloosterlingen moes ten vertrekken. Meer dan zij konden dragen mochten ze niet meenemen, maar naar verluidt werd er onder de wijde witte pijen nog heel wat meege smokkeld... De Abdij werd nu als vestigingsplaats van de Zeeuwse Staten een centrum van wereldlijke macht. Op den Schepenen ende Raden, der Stad Middelburg in Zeeland, loo die gerefolveert en gepubli- ceert is op den thienden Dag Mey 1590. Met de Ampliatie ende Ferbeteringe ze der t daar inne gedaan. By J: CALLE NFELSA:L: Zoon, Stads Drukker, Boek-en Papier-verkooper op de Langeburgt, over de Wal. In kloosters brouwde men vaak bier. Meestal voor eigen ge bruik. Van het Middelburgse Abdijbier is helaas niets be kend. Wel weten we dat elders in de stad bier werd gebrou wen. Zo was er bijvoorbeeld een brouwerij van de heren van Sint Jan nabij de Vismarkt. Be kend is ook het fraaie poortje van de brouwerij De Dry Ton- nekens aan het Hofplein. Vanaf eind 1999 zal dat oude poortje uit 1620 de ingang vormen van het nieuwe Zeeuws Archief, waarin drie instellingen (te weten het Rijksarchief in Zee land, het gemeentearchief Vee- re en het gemeentearchief Mid delburg) zullen samengaan. Brouwerijen Er waren, mede vanwege de slechte kwaliteit van het drinkwater, in vroeger eeuwen heel wat lokale brouwerijen. Bier was een echte volksdrank. Door een aantal factoren, waaronder verbetering van de kwaliteit van het drinkwater en de opkomst van andere dranken als koffie, thee en je never, namen de plaatselijke' brouwerijen in aantal af. In 1808 waren nog drie bierbrou werijen in Middelburg geves tigd. De laatste Middelburgse brouwerij was De Vijfhoek van de firma Luteijn Co. aan het Koorkerkhof A 108. In 1917 moest dit bedrijf de werk zaamheden staken. De 'biercultuur' verdween daarmee niet uit Middelburg. De Bierkaai herinnert nog al- tij daan de handel in bier. Op de hoek van de Londensekaai en de Segeersstraat bevond zich het stedelijke biercomptoir, genaamd Den Bier Excijns. Die stedelijke excijns (accijns) was sedert 1590 in een uitgebreide verordening geregeld. Soms verhoogde men de accijns op bier om bepaalde zaken moge lijk te maken. Zoals in de ze ventiende eeuw de bouw van de Oostkerk. Een merkwaardige gedachte: door veel bier in te nemen maakte je de bouw van een kerk (mede) mogelijk! Met de zomerse maanden in aantocht is het goed te weten dat er in de Zeeuwse hoofdstad weer een lokaal bier is. Het am berkleurige, 6.2% zware Wit heer (geen witbier) wordt er weliswaar niet gebrouwen, maar is er wel volop verkrijg baar. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg gaat verbouwen. De entree wordt verplaatst, de collectie wordt op een andere manier gepresen teerd en een deel van het interi eur wordt vernieuwd. De begane grond is als eerste aan de beurt. Volgend jaar wordt de eerste etage opge knapt, in 2000 de tweede etage. De bibliotheek is vanwege de verbouwing in de zomer drie weken gesloten, van maandag 2 7 j uli tot en met zaterdag 15 au gustus. De Zeeuwse Bibliotheek ont vangt iedere week ongeveer achtduizend bezoekers. Per jaar worden ongeveer een miljoen boeken, cd's en andere media uitgeleend. Na vijftien jaar in tensief gebruik zijn de balies en de vloerbedekking aan vervan ging toe. Bovendien wil de bi bliotheek de collectie op een an dere, meer overzichtelijke wijze presenteren. De begane grond wordt het eerst aangepakt. Er wordt nieuwe vloerbedekking gelegd, de ba lies worden vernieuwd en er wordt een nieuw uitleencen trum gebouwd. De expositie ruimte verhuist naar het souter rain, waar nu het restaurant is. Op de plaats waar nu exposities worden gehouden, komt een. leescafé, waar mensen de krant of boeken kunnen lezen en wat kunnen drinken. De meest.in het oog springende verandering wordt het centrale plein dat rond de trap wordt in gericht. „We willen onze collec tie anders presenteren", vertelt S. Beth, voorlichter van de Zeeuwse Bibliotheek. „We gaan rondom dat plein kleine etala ges zetten waarin we delen van onze collectie laten zien. Het is bijvoorbeeld veel aantrekkelij ker om boeken liggend te pre senteren dan alleen maar die ruggetjes te zien. Die etalages laten zien wat zich daarachter aan boeken en media bevindt." In de drie weken dat de biblio theek dicht is, worden ook de voorbereidingen getroffen voor de nieuwe entree, die later dit jaar wordt gemaakt. Volgens Beth wordt de entree meer naai de trap aan de straatkant ver plaatst. Tevens komt er een goeie draaideur. De huidige schuifdeuren openen om en om, om tocht tegen te gaan. Dat werkt echter onvoldoende, al dus Beth. Bovendien zouden de klanten er een hekel aan heb ben, omdat zij moeten wachten voordat de tweede deur open gaat. Een ander euvel dat wordt verholpen is de hellingbaan. Dié is nu te stijl waardoor rolstoel gebruikers problemen hebben omhoog te komen. Mensen die vanaf 6 juli boeken lenen bij de Zeeuwse Biblio theek kunnen die tot en met za terdag 5 september boetevrij in leveren. Video's en cd's die na 20 juli zijn geleend kunnen even eens tot en met 5 september boe tevrij worden teruggebracht. Vanwege de sluiting mag boven dien van 6 tot en met 25 juli een onbeperkt aantal boeken wor den geleend. Voor cd's en video's geldt dit vanaf 20 juli. Studen ten van de Open Universiteit kunnen tijdens de verbouwing alleen op afspraak gebruik ma ken van het studiecentrum van de Open Universiteit. MIDDELBURG - De politie heeft zondagavond om 23.40 uur op de Lambrechtstraat in Middelburg een 17-jarige jon gen uit die plaats aangehouden. De jongen werd dooreen omwo nende op heterdaad betrapt toen hij een muur aan het be kladden was. Tegen de Middel burger is proces-verbaal opge maakt. WESTKAPELLE - Brassband OKK uit Westkapelle en het Westkappels Dameskoor geven vrijdag 26 juni hun traditionele dubbelconcert. Dat gebeurt in de Nederlandse hei-vormde kerk aan de Markt in Westkapelle. De aanvang is 20.00 uur. Op het programma staan zowel klassieke werken als populaire muziek. De muzi kale leiding is i n handen van Lé- on Bours en Ronnie de Rooij, Marcella Simons begeleidt op piano. NEELTJE JANS - Een 28-jarige Oosterlander en een 18-jarige inwoner van Moerdijk zijn za terdag bekeurd wegens vissen vanaf de stormvloedkering. Ze kregen zestig gulden boete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13