Kritiek op inhuren politiehulp PZC PZC GOED KOOP Ruzie landsadvocaat en Docters Broedertwist binnenland D66, CDA en VVD bekritiseren noodoplossingen gemeentebesturen A G. Schakel Vader van het Jaar Vier leden uit één familie verongelukt Supermarkten eisen 5 jaar gratis chippen Grote ontevredenheid over 24-uurseconomie JJ0< CM- Festival Mundial trekt 200.000 bezoekers Auteursrechtelijk beschermde krulstaart 22 juni 1948 maandag 22 juni 1998 door Jaco van Lambalgen j DEN HAAG - D66, CDA en VVD jzijn beducht voor de noodoplos singen die gemeenten tegen woordig bedenken 0111 de sterk te van de politie uit te breiden. Het inhuren van particuliere be wakingsdiensten die surveil lancediensten overnemen ziet geen van de fracties zitten. De openbare orde en de veilig- heid op straat is en blijft in prin cipe de taak van de politie, zeg- ng ijk DEN HAAG - Geer Scha kel is Vader van het Jaar 1998. De 44-jarige Hage naar en vader van twee kinderen is uitverkoren uit ruim vijfduizend no minaties die kinderen hebben gedaan na een op roep door de Stichting Ideële Reclame SIRE. Mi nister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegen heid maakte de winnaar gisteren op vaderdag in Scheveningen bekend via een speciaal programma op KinderNet. Geer Schakel dankt de felbegeerde titel vooral aan de meesterlijke wijze waarop hij zijn zoons Lu cas en Frank verhalen weet te vertellen. Mieters zijn volgens Lucas en Frank ook Geers kook kunst, engelengeduld en hoe hij zijn kroost in de kleren weet te steken. Zij vinden hun vader wel een tikje te serieus. Als het op grappen maken aan komst, moet je niet bij Geer zijn. Geer is door de SIRE ver blijd met een award en een reis voor het hele gezin Schakel naar Euro Disney in Parijs. De SIRE sluit met de Vader van het Jaar 1998 het eerste jaar af van de jubileumcampagne Mannen erbij betrekken. ANP gen Kamerleden van alle drie de partijen eenstemmig. En als je meer surveillanten inhuurt zul je toch ook politie beschikbaar moeten hebben die in kan grij pen als een situatie uit de hand loopt, vindt woordvoerster Scheltema van D66. Ook voor de oplossing van een aantal gemeenten om horecage legenheden jaarlijks een bijdra ge te vragen zodat daaruit extra agenten betaald kunnen wor den, voelen de fracties niets. Van de Camp (CDA) en Schelte ma (D66) stellen dat het bewa ren van de rust in uitgaansge bieden moet vallen onder de normale politiezorg. De horeca kan zelf in de zaak bepaalde mensen inhuren om de veilig heid van bezoekers te garande ren, maar eenmaal op straat is de politie verantwoordelijk voor de openbare orde, vindt ook VVD'er Rijpstra. Uiteraard moeten cafés wel alles doen om de orde te handhaven, voegt hij eraan toe. Er ligt echter een grens bij grote evenementen zoals risicovolle voetbalwedstrijden. Als de poli- AMSTERDAM - Bij een onge luk op de Nieuwe Hemweg in Amsterdam zijn zaterdagavond vier doden gevallen. De auto waarin de vier zaten raakte te water. Een 62-jarige man, zijn twee dochters van 28 en 11 jaar oud en een kleinkind van 3 jaar kwamen om het leven. De familie was volgens de poli tie op het gras bij de Nieuwe Hemweg aan het picknicken. Op een gegeven moment gingen de vier op het gras rondjes rij den in de auto. Het is niet duidelijk wie er achter het stuur zat. De auto reed tenslotte het Noord zeekanaal in. De brandweer had enige tij d no dig om de auto, nadat die te wa ter was geraakt, op te sporen. Binnen een uur haalden duikers de vader en de twee dochters uit de wagen. Zij overleden in het ziekenhuis. Het kind van drie was al in de auto overleden. ANP van onze redactie economie LEIDSCHENDAM - De levens middelenhandel wil dat de ban ken de supermarkten voor mini maal vijf jaar gratis chipper en chipknip laten gebruiken. Het gaat niet geweldig met de chip knip in de supermarkt. Gratis gebruik laten maken van auto maten en afschaffen van de transactiekosten kan het chip pen een duw in de rug geven. Het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL) lanceer de het idee zaterdag in het vakblad Distrifood. Veel super marktketens vinden het chip systeem momenteel te duur om van onze redactie binnenland' HILVERSUM - Van de gelovi gen is tweederde ontevreden over de invoering van de 24- uurseconomie, van de nict-ge- (Advertentie) HAK POTGROENTEN diverse soorten pot 370 ml. m MAGERE [KlLOl —-m VARKENSLAPPEN g 77 500 gram j ^9 NU*r NU I NU per ai AA kratj ruu BAR-LE'DUC MINERAALWATER literfles 49 Maximaal 3 kratten per klant. Aanbiedingen geldig van ma. 22 juni t/m za, 27 juni 1! A&P Services B.V. tel. 035-5483333. ELKE DAG GOED NIEUWS tie door bepaalde evenementen niet meer aan haar gewone ta ken toekomt moet de organisa tor een deel van de verantwoor delijkheid voor de veiligheid op zich nemen, stelt Rijpstra. De drie fractiespecialisten heb ben minder moeite met de Til- burgse variant om het tekort aan agenten op te lossen. De ge meente maakt een deel van de gemeentebegroting vrij zodat zij twee extra agenten kan aan stellen. Dat is in principe een zaak van de gemeente zelf, stel len WD enD66. CDA'er van de Camp heeft wel zijn bedenkingen. „Ik begrijp in te voeren. Intern onderzoek leert dat 58 procent van de ruim honderd ondervraagde zelf standige ondernemers niets ziet in de chipknip. De banken geven de levensmid delenhandel weinig hoop. Woordvoerster J. Zandee van de gezamenlijke banken noemt de eis onrealistisch. „Wij brengen de werkelijke kosten in reke ning. De tarieven gaan niet om laag", verkondigt zij met stel ligheid. Zandee wijst erop dat bij meer dan vierduizend super marktkassa's kan worden betaald met de chipknip. Bo vendien zijn er nog 12.000 aan vragen. ANP lovigen de helft. Dit blijkt uit een onderzoek van de Stichting voor Economisch Onderzoek te Amsterdam, waaruit het RKK- /KRO-programma Kruispunt zondag cijfers bekendmaakte. Van de katholieken is 64 procent ontevreden, van de hervormn- den 71 procent en van de gere formeerden 78 procent Voor de partij en gelden de volgende per centages: WD 45, PvdA 55 en CDA 78. Van de tweeverdieners is de helft ontevreden, van de alleen verdieners 56 procent en van de niet-actieven 68 procent. Bijna de helft van de mensen met een universitaire opleiding is onte vreden, van degenen met een hbo-opleiding 61 procent en van de mensen met alleen lagere school 70 procent. Avondopening Uit een ander onderzoek, in op dracht van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL), bleek afgelopen week dat bijna niemand de avondopening van winkels kwijt wil. Voor het CBL zijn deze cijfers zo duidelijk dat het parlement de nieuwe win keltijdenwet niet hoeft te evalu- Komende woensdag bieden en kele kerkleiders ruim 750.000 handtekeningen tegen de 24- uurseconomie aan demissionair minister Wijers van Economi sche Zaken aan. Volgens de ker ken maakt de 24-uurseconomie de mensen slaaf van economi sche motieven en belemmert zij de overdracht van nonnen en waarden. ANP De viering van vijftig jaar Universele Verklaring van de Rechten van de Mens stond centraal op het festival. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie binnenland TILBURG - Festival Mundial in Tilburg heeft dit weekeinde fors meer bezoekers getrokken dan vorig jaar. De elfde editie van de grootste derdewereldmanifestatie van de Benelux trok dit jaar bijna 200.000 bezoekers; zo'n 50.000 op za terdag en 140.000 zondag. In 1997, toen hét festival alleen op zondag plaatsvond, kwamen er 100.000 mensen naar het Ley- park. De stijging is volgens woordvoerder H. van Vugt te verklaren uit het feit dat het festival in 1997 in een overgangsjaar zat. In 1996 had Mundial eenmalig op een andere locatie plaats en moesten bezoekers bovendien ƒ7,50 entree betalen. Dat resulteerde toen bijna in faillissement. ANP SITTARD - In de achtertuin van het museum Het Domein in Sittard loopt sinds kort een getatoeëerd varken rond. Het varken Marcel is een 'werk' van de Belgische kunstenaar Wim Delvoye. Hij laat zijn krulstaarten onder narcose tatoeëren, waarna de dieren kunst werken worden die auteursrechtelijke bescherming genieten. Daarom mogen ze niet worden geslacht. Met zijn kunst wil Delvoye de toeschouwer aan het denken zetten. Marcel, die tot en met 19 juli is te zien, heeft in Sittard een goed onderkomen compleet met 'gezel schapsvarken' gekregen. foto Bas Rutten/ANP door Peter de Knegt DEN HAAG - De voormalige 'super-procureur-generaal' Docters van Leeuwen en de landsadvocaat van minister Sorgdrager, mr. J.L. de YVijker- slooth, zijn het grondig oneens over de feitelijke aanleiding van de crisis die op 17 februari leid de tot het ontslag van Docters. Volgens Docters waren de landsadvocaat eri hij het er in een gesprek op 22 januari (vooi- afgaande aan de avond van de vermeende 'muiterij' der pg's) over eens dat het hele college van pg's in het geding was in de 'bijbaan-affaire' van procu reur-generaal Steenhuis. De Wijkerslooth ontkent dit echter en voelt zich door Docters in zijn hemd gezet. De onenigheid tussen beiden is cruciaal omdat juist de opvat ting dat de zaak-Steenhuis alle pg's aanging voor de minister de aanleiding was de super-pg te ontslaan. Omdat Doctei^s het hele college tot inzet van het conflict maakte, naar eigen zeg gen op advies van De Wijker slooth, verweet Sorgdrager hem 'onaanvaardbaar' handelen. Docters zou daarmee een ge zagscrisis hebben uitgelokt. „Ik ben stomverbaasd over de uitspx*aken van de landsadvo caat", aldus Docters van Leeu wen. „We waren het er toen wel degelijk over eens dat het hele college erbij betrokken was. We zochten samen een formulering en de uiteindelijke formulering kwam van hem: het functione ren van het college zou niet lan ger gewaarborgd zijn als Steen huis niet zorgvuldig zou worden behandeld." Docters neemt het de landsavo- caat bovendien kwalijk dat deze hem niet heeft gewaarschuwd voor het risico dat Docters nam door het gehele college bij het conflict te betrekken. ,,Ik ben juist ervan uitgegaan dat de uit eindelijke formulering geen ri sico's met zich meebracht. Het vermijden van een juridische crisis is immers een van de taken van de landsadvocaat." Herformuleren In de bezwaarschriften die Doc ters na z'n ontslag samen met zijn advocaat opstelde, liet hij de minister en de landsadvocaat weten gehandeld te hebben 're kening houdend met het juri disch advies' van de landsadvo caat. Deze stelling herhaalde Docters later in de media. Voor de Wijkerslooth was dat aanlei ding de minister en secretaris generaal Borghouts van het mi nisterie te schrijven dat Docters onwaarheid sprak. Niet de landsadvocaat had dit advies gegeven, maar Docters had het zelf geopperd, aldus de Wijker slooth. De laatste zou niet meer hebben gedaan dan 'een wat on beholpen zin bijna werktuige lijk herformuleren'. het wel, maar ik ben er erg be ducht voor. Het kan niet zo zijn dat een rijke gemeente meer vei ligheid kan kopen. In het hele land moeten voor veiligheid de zelfde criteria gelden." GPD De toekomst van Schiphol is al jaren voer voor verhitte discussies. Omwonenden en milieube wegingen aan de-ene zijde en bedrijfsleven aan de andere zijde vliegen elkaar regelmatig in de haren over de groeimogelijkheden van de luchthaven. Het ene kamp wijst op de milieuvervuilende eigen schappen van het vliegveld, het andere ziet vooral de geldmakende kant. De nationale politiek zit hierbij tussen twee vuren. Volksvertegenwoordigers kijken verlekkerd naar de banenf abriek Schipholmaar weten ook dat een grote schare kiezers de toenemende drukte in de lucht een doorn in het oog is. In deze situatie is het prettig wanneer een denktank af stand neemt en voor de komende jaren een visie op de (on)mogelijkheden van de luchthaven produceert. De onderzoekers van Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM)het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) en het Centraal Plan bureau (CPB) hebben zich van deze taak gekweten. Maar helaas, de wetenschappers zijn ernstig verdeeld. Vorige week lekte al uit dat het CPB met de geldende milieugrenzen een groei van Schiphol tot 55 miljoen passagiers mogelijk acht. Het RIVM is het daar niet mee eens; het hanteert een grens van 48 miljoen reizigers. Deze cijferruzie is vrijdag met de officiële presentatie van de adviezen van de denktanks, uitgegroeid tot een getallenrel. Want NLR en CPB leggen de lat nu nog wat hoger. Zij noemen op korte termijn een groei tot 60 mil joen passagiers haalbaar, mits er bijvoorbeeld allerlei technische maatregelen genomen worden. Het RIVM distantieert zich van de bevindingen van de vakbroeders, omdat NLR en CPB geen rekening zouden houden met luchtverontreiniging. Daarbij vindt het RIVM dat de collega-wetenschappers de effecten van de te nemen acties om de milieuoverlast rond de lucht haven te reduceren overschatten. In plaats dat er nu dus een handig Schiphol-advies is. hebben de wetenschappers een nieuwe luchtvaart- twistappel geproduceerd. De politiek heeft daarop te leurgesteld gereageerd. Het is onmogelijk op basis van deze adviezen een keuze voor de toekomst maken, zei PvdA'er Van Gijzel vrijdag. Inderdaad zou het fijn zijn als de politiek meer hapkla re brokken op tafel krijgt. Dat is pas makkelijk, zonder je zelf verder te hoeven verdiepen in de materie, uitslui tend op basis van je eigen ideologie en wat je als infor matie krijgt aangereikt een beslissing nemen. Het verdeelde Schiphol-advies is in feite doodnormaal. Als drie artsen zich elk afzonderlijk over een zieke pati ent buigen, is de kans aanwezig dat ze ieder met een ei gen opinie over een remedie komen. De hoofdverant woordelijke geneesheer moet uiteindelijk een knoop doorhakken over de behandeling. Dit is ook van toepassing op de toekomst van de lucht haven. Ondanks hun broedertwist hebben de onderzoe kers de nationale politiek belangrijke Schiphol-prog- noses en -plannen geleverd. Het wordt hoog tijd dat de volksvertegenwoordigers nu eens zelf de nek uitsteken en laten zien waar ze staan. Verkiezingen De Verenigde Staten maken zich op voor de presidentsver kiezingen. De Democraten zullen naar alle waarschijn lijkheid, maar niet enthousi ast, president Truman weer als hun kandidaat aanwijzen; de Republikeinen moeten nog kiezen tussen Dewey, Stassen, Taft en Vandenberg. Bevolking Het gaat de goede kant op met de Nederlandse bevolking. In 1947 zijn er gemiddeld 8.1 per duizend mensen gestorven; dat aantal was nog nooit zo laag. Per duizend inwoners werden er 27,7 geboorten ge teld. Wel ontstaan er nu zor gen. In dit tempo zijn er in 1951 tien miljoen mensen; de vraag is of dat niet te veel is voor het kleine Nederland. Rioolgas Drie mensen zijn deze week bevangen door rioolgas en be wusteloos geraakt. Een arbei der was een rioolput aan het schoonmaken, toen hij bewus teloos raakte door het gas. Zijn collega, die afdaalde om hulp te bieden, raakte ook buiten westen. Datzelfde gebeurde bij een voorbijganger, nadat die erin was geslaagd om een touw om een van de slachtof fers te binden. Uiteindelijk werden alle drie de slachtof fers naar boven gehaald; in het ziekenhuis kwamen ze in de loop van de dag weer bij Docters: „Ik ken de brieven van De Wijkerslooth aan de minister en Borghouts niet. Ik weet wel dat hij tegenover mij nooit heeft ontkend het advies op 22 janua ri wel degelijk te hebben gege ven. Er waren vier mensen bij: De Wijkerslooth, plaatsvervan gend landsavocaat Daalder, in tern adviseur Zeeuwen en ik. We hebben het toen over twee din gen gehad. Eerst over wat een reële sanctie voor Steenhuis zou zijn en daarna over de gevolgen voor het college van procureurs generaal. We waren het eens over de strekking van het ge sprek. Ook zijn bewering dat ik in dat gesprek het hele college demissionair wilde verklaren klopt niet. Pas toen het over mijn ontslag ging kwam de portefeuille- kwestie even aan de orde. Het leek ons niet raadzaam allen een demissionaire status te geven. Daar was de landsadvocaat overigens niet bij." GPD Uitgever: W. F de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Ter neuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zierikzee en Hulst: van 8.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00; franco per post 125.50; per maand 34,75; per jaar 366.50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet, btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v: PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief, speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad ƒ7.- meer (excl. 17.5 pet btw): volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3