Wij hadden meer karakter niet Hiddink schuwt omzettingen PZC Zuid-Korea al blij met een gelijkspel Patje is een held Wereldvoetbalbond maant arbiters tot rust Scifo en Leekens slaan handen ineen sport 21 Organisatie vreest hitte Asprilla gaat alsnog naar huis Oranje voor het eerst met Phillip Cocu als tweede spits achter Dennis Bergkamp zaterdag 20 juni 1998 Nog meer verrassingen: niet Ro nald de Boer vervangt Kluivert vanavond tegen Zuid-Korea in de aanval, maar Phillip Cocu. De Boer staat in het Stade Vélo- drome aan de rechterkant, waar Seedorf stond. Wim Jonk en Mare Overmars zijn de twee an dere middenvelders. Wanneer de spelers het wisten? Gister avond pas. Donderdag en vrij dag, achter gesloten deuren, werden zo veel variaties uitge probeerd, dat niemand daar conclusies aan durfde te verbin- BORDEAUX - Dc organi satie van Bordeaux vreest dat een groot aantal sup porters vandaag bij Mexi- co-België in het onover dekte Stade Lescure hinder zal ondervinden van de aangekondigde hittegolf. In het zuiden van Frank rijk kan het kwik in de loop van de dag oplopen tot veertig graden. Om de supporters enigszins tege moet te komen, zal Bor deaux met enige regel maat gebruik maken van de sproei-installatie in de gracht van het stadion. „We zullen vooral de fans uit België met waterslan gen nat moeten houden", zegt Mechtild Stultiens, de Brabantse coördinatri ce externe zaken in Bor deaux. „Als weniets doen, gaan ze bij bosjes onder uit." van onze sportredactie MARSEILLE - Guus Hid- dink hoeft vanavond in Mar seille niet te vrezen voor een zwaar verdedigende Zuid- Koreaanse tegenstander. Of toch? „Zuid-Korea speelt al tijd in een 3-5-2 formatie", aldus bondscoach Bum-kun Cha. „Maar tegen zo'n sterke ploeg als Nederland zou het best kunnen dat we wat meer verdedigers zullen moeten opstellen." Zuid-Korea verloor het eer ste groepsduel met Mexico, in de vaste 3-5-2-formatie met 3-1. De geroutineerde Myung-bo Hong (95 inter lands) speelde vaak voor zijn verdediging. „Tegen Mexico dachten we te kunnen win nen, maar alles zat tegen. We misten een paar belangrijke spelers, kregen snel een rode kaart. Tegen Oranje zal dein zet anders zijn. We moeten blij zijn met een gelijkspel, om dan tegen de Belgen drie punten en dus de volgende ronde te halen." Kwaliteiten In de vijfde deelname aan een WK-eindtoemooi wacht Zuid-Korea nog steeds op de eerste overwinning. In Azië zijn ze ervan overtuigd de kwaliteiten nu te hebben, al staat alles in het teken van 2002 als Zuid-Korea het WK samen met Japan organi seert. De Zuid-Koreaanse voetbal bond heeft Cha zwaar onder druk gezet. De 45-jarige coach die als speler voor het Duitse Darmstadt, Eintracht Frankfurt en Bayer Leverku- sen uitkwam (3*08 Bundesli- ga-wedstrijden, 98 doelpun ten), heeft volgens de bond de beschikking over „de Aziati sche Ronaldo" (Dong-gook Lee), „één van de allerbeste schaduwspitsen ter wereld" (Sung-hong Hwang) en „de snellere versie van Over mars" (Jung-wonSeo). De ei genzinnige coach denkt er het zijne van. Het drietal be gon tegen Mexico gewoon op de bank. Desnelle Seo ('de zoon van de wind') is één van de slechts drie Zuid-Koreaanse spelers die hun geld in het buiten land verdienen (Strasbourg). De anderen zijn de nijvere middenvelder Noh, die bij NAC door een knieblessure nauwelijks aan spelen toe kwam, en spits Do-hoon Kim (Vissel Kobe, Japan). Cha: „We hebben ons daardoor in eigen land goed en lang kun nen voorbereiden. Dat was een voordeel. Het nadeel is dat de spelers zich te weinig hebben kunnen testen op het hoogste internationale ni veau." „We zijn het slechtste team in onze groep", aldus de realis tische coach. „Maar er zijn wel eens vaker zwakkere teams tot de volgende ronde doorgedrongen." ANP door Ype Minkema Als Oranje straks wereld- kampioen wordt, en de grootste gekte sinds de be vrijding breekt uit, wie denkt er dan aan Patje? Staat hij daar ergens weggemoffeld in het vooronder van de rond vaartboot, wordt hij door de achteruitgang het vliegtuig, met een deken over zijn hoofd, uitgesmokkeld? Dat verdient Patje niet. Patje is een held. Hij maakte Oranje wereldkampioen. Want hoe was het, in het Oranje vóór de Klap van Kluivert? Een vlekkeloze oe fencampagne, schitterend spel, mooie resultaten, goede sfeer, harmonie, lachende gezichten, opgewekte stemming, V OX o vriend- schap. Er kwam een wereld kampioen naar Frankrijk. Levensgevaarlijk. Edgar Davids werd op de bank gezet en hij klaagde niet. Reiziger en Bogarde speelden niet, en je hoorde ze niet. Seedorf speelde wel, maar die zag je weer niet. Diep ongelukkig, maar hij hield zijn mond. Zelfs Ronald de Boer wilde even niet weg bij Ajax. En Rob Cohen had al anderhalve week niets van zich laten horen. Alles was tot in de puntjes geregeld. Het mooiste trainingskamp, het mooiste hotel aan de mooiste kust van Europa. Cöte d'Azur, ansichtkaart van Monaco beneden, zon, zee, zaligheid. En alles liep zoals het hoorde. Maar er klopte iets niet. De spelers waren zichzelf niet, ze speel den een rol. Die van de vrien- denploeg, van de wereldkam pioen. Er was iets vreselijk xnis. Nou ivas er altijd wat met die Hollanders, roepen ze in het buitenland. Maar dat moet ook zo. Was het niet de grote goeroe Cruijff geweest, die voortdurend de scherpte zocht door conflicten ie scheppen? Alleen dan wer den de vedetten ivakker. Wie? Hiddink? Brave man. Vriend van de vijand. Keuze heer? Een heer, dat zeker. Maar de' keuze is iets anders dan die tussen bloemkool en spruitjes. Hij zou het waar schijnlijk van de prijs laten afhangen. Wie dan? Patje dus. Nederland - België,, ivas en bleef 0-0. Maar de spelers, ze waren niet eens ontevre den geweest. Gevaarlijk. Daarom was er geen Rood voor Kluivert, maar was er de Affaire Kluivert. Daarom 'was er de spanning in het trainingskamp. Iedere dag. Een brief naar de FIFA, het verleden van Stae- lens, de volkswoede en de ver- ontwaardi- ging, de onvolxuassenheid van Kluivert, de geheimzin nigheid over wat er nu gezegd zou zijn, de bevestiging, de geheime trainingen over het elftal na Kluivert. Spanning, het was voelbaar. Oranje ivas eindelijk scherp. Dankzij Patje. Nederland rolt vanavond Zuid-Korea op met 5-0, pakt donderdag de Mexicanen, haalt z'n gram op die Duit sers voor de achtste finale van '90, de fluim van Rijk aard. Haalt z'n revanche te gen Argentinië voor Rensen- brinks bal op de paal. Knalt de Engelsen omver, zoals zij dat twee jaar geleden met ons hadden gedaan. En die rotbal van Branco van '94 wordt in de finale tegen Brazilië even fijntjes rechtgezet. In één klap kunnen eindelijk alle onverwerkte trauma's van 24 jaar worden schoon- gepoetst. Allemaal dank zij Patje. Patje gaat straks, in de grachten van Amsterdam, op de voorplecht van de rond vaartboot. Met een mooie rid derorde op zijn borst. En de rest blijft binnen. GPD PARIJS - Faustino Asprilla is gisteren op het. eerste vliegtuig naar Bogota gestapt. De Colombiaanse international heeft het nationale elftal verlaten, voorgoed naar het schijnt, Asprilla heeft ruzie met bondscoach Gomez. Die waagde het de aanvaller tegen Roemenië (0-1) te wisselen. Asprilla uitte kritiek. Gomez stuurde de voetbal ler weg. Asprilla bood donderdag zijn excuses aan aan en beloofde beterschap. Gisteren speelde hij weer de rebel. RTR van onze sportredactie PARIJS - De wereldvoetbal bond FIFA heeft gisteren de ar biters van het WK opnieuw bij een geroepen. Enkele dagen geleden kregen zij de instructie om harder op te treden, gisteren werd hen meegedeeld het rusti ger aan te doen. Aanleiding voor de bijeenkomst was de kaartenregen op donder dag, toen de scheidsrechters Brizio Carter (Mexico) en Ren- don (Colombia) in de wedstrij den Frankrijk - Saudi-Arabië en Denemarken - Zuid-Afrika samen vijf rode en elf gele kaar ten uitdeelden. Aftredend presi dent Joao Havelange en secreta ris-generaal Michael Zen- Ruffinen van de FIFA vertelden de arbiters gisteren niet te over drijven. Zegsman Keith Cooper: „De FIFA is niet ongelukkig met de beslissingen van de arbiters, maar het kan nog beter." De bond is geschrokken van de im pact van de opmerkingen van de nieuwe president, Sepp Blatter, en WK-voorzitter Michel Plati- ni. RTR door Mark Caldenhoven MERIGNAC - Ze hebben een broertje dood aan de doorgaans nederige houding van de Belg. Toch kunnen Enzo Scifo en Ge orges Leekens niet door één deur. De fluwelen' spelmaker: „De trainer zal nooit mijn vriend worden, maar we accep teren elkaar." Voor één keer la ten de ontvlambare karakters het teambelang prevaleren. De bondscoach: „Omdat ik hem te gen Mexico nodig heb en hij mij." Enzo Scifo, synoniem voor crea tieve Belgische inspiratie, is te rug van weggeweest. In Bor deaux en bij de Rode Duivels. Ooit was de stad aan de Garonne een nieuw vertrekpunt in zijn tot dan toe haperende carrière. Inter Milaan leende hem in 1988 uit aan Girondins. In Bordeaux fleurde de zoon van Siciliaanse ouders - in 1984 genaturaliseerd tot Belg - op en verovei'de de we reld. „In Lescure zullen nog wel wat mensen me herkennen." Onzeker In de stad die „zo goed voor me was" maakt Scifo een doorstart. Lang was onzeker of de 'patron' van Anderlecht na Mexico (1986), Italië (1990) en de Ver enigde Staten (1994) in Frank- rijk aan zijn vierde WK mocht beginnen. In februari riep Leek ens hem niet op voor de oefenin terland tegen de VS. Het voelde als een dolksteek in de rug, beaamde Scifo, als een motie van wantrouwen. Boos en teleurgesteld wierp hij de handdoek. „Dat hele vooival heeft me diep geraakt, vooral omdat ik - iemand die zich altijd met ziel en zaligheid heeft gege ven voor de Rode Duivels - geen uitleg kreeg van Leekens. Dat vond ik van weinig respect ge tuigen. Daarom heb ik me niet meer beschikbaar gesteld." Het standbeeld Scifo dreigde plots van zijn sokkel te vallen. „In België begrijpen veel men sen nog steeds niet dat ik een stempel heb gedrukt op een ge neratie. Als je dat vergelijkt met de waardering die spelers bij julliekrijgen... pfff. Maar ik heb altijd geloof in eigen kunnen ge houden. Het vertrouwen in me zelf heb ik nooit verloren, omdat ik weet dat ik nog veel kan bete kenen voor welke ploeg dan ook. Jeugdig enthousiasme wint het nooit van een flinke dosis er varing. Kijk maar naar Klui vert. Dat zal spelers als Franky Van der Eist of mij nooit overko men." Een noodverband van de Belgi sche voetbalbond KBVB voor kwam verdere kortsluiting tussen Scifo en Leekens. De strijdbijl werd begraven. Maar niet al te diep, bleek gisteren in Merignac eens te meer. Onder de ogenschijnlijk rimpelloze op- pervlakte blijft het borrelen. Scifo, zo benadrukte Leekens, kwam tegen Oranje niet alleen vanwege het concept niet in ac tie. „Enzo is fysiek van diep moeten komen. Hij heeft lange tijd met zijn gezondheid gesuk keld." Scifo: „Ik heb in het trai ningskamp in Knokke vijf da gen met oorontsteking op bed gelegen. Dat was alles." Ervaring Tussen Scifo en Leekens zal het wellicht nooit meer goed ko men. Voor één keer hebben bei den de handen echter ineen ge slagen. Mexico-België moet vanavond in Stade Lescure hun avond worden. In het belang van de Rode Duivels. Al maan den hamert Leekens op de in zijn ogen beslissende confron tatie met Mexico. En daarin, zo denkt de keuzeheer van de Bel gen, kan de ervaring van de 81- voudig international van door slaggevende betekenis zijn. „Ie dereen weet dat je een speler als Enzo op specifieke momenten nodig hebt. Hij kan als geen an der voor de beslissende pass zorgen." Verrassing De keuze voor Scifo mag, zeker gezien de troebele onderlinge verhouding, als een verrassing worden beschouwd. „Het is een onvei"wacht geschenk." Scifo. vervanger van Philippe Cle ment, moet met Mare Wilmots, Danny Boffin, Luc Nilis en Luis Oliveira tegen de onvoorspelba re Mexicanen voor de offensieve impulsen zorgen. De littekens zijn bij Scifo nog voelbaar, maar ook hij schikt zich in zijn rol. Niet het individu, maar België moet prevaleren. „Ik zal zeker niet geobsedeerd zijn op mij nei gen spel. De motivatie om met België te presteren, zal over heersen. Zo heb ik dat altijd ge daan. Sterker nog: zo hooii. het denk ik ook." GPD Advertentie Assistent Ronald Koeman en de ambitie om eerste man te zijn door Gijsbert Spierenburg Teleurstelling Clarence Seedorf had volgens Hiddink zijn teleurstelling niet onder stoelen banken gestoken, toen hij het nieuws aan de mid denvelder van Real bekend had gemaakt. „Het is logisch dat hij zo reageerde," zei Hiddink. „Ie dereen wil op een wereldkampi oenschap spelen. Normaal heeft een speler eep paar dagen om over zo'n teleurstelling heen te komen. Die tijd is er voor Cla rence niet. Maar juist daarom vond ik het klasse van hem dat Edgar Davids sprak, met de Ita liaanse pers. Hij zei dat hij 'blij verrast was'. Dat hij een terug keer in de basis wel verwachtte, 'maar verderop in het toernooi'. Davids keek zelfs verlangend uit naar de wedstrijd van van avond. „Het wordt een echte fi nale", dacht hij. „Want we moe ten winnen." Het wij-gevoel, nog altijd. GPD Opstelling Nederland: Van der Sar; Winter, Stam, Frank de Boer en Nu- man; Davids, Jonk en Cocu; Ronald de Boer, Bergkamp en Overmars. Dennis Bergkamp geeft aanwijzingen tijdens de training van het Nederlands elftal. Op de achtergrond Edgar Davids die vanavond zijn debuut maakt op een WK. foto Michael Probst/AP MONTE CARLO - Adembenemend is, van af het balkon van het Vista Palace Hotel, het uitzicht over het in het gulle zonlicht blake rende prinsdom. Azuurblauw de zee, bloei end de flora, weldadig de luxe beneden in centre ville. De assistent-bondscoach heeft het vroeger, als speler van het Nederlands elftal, wel eens anders meegemaakt. „Of je nu hier zit aan de Mediterrane, of je zit in een verlaten kamp in Joegoslavië, zoals wij in 1990 in de voorbereiding op het wereldkampioen schap in Italië. Werd je 's morgens wakker, dacht je, was ik maar thuis". Het avontuur in Italië zou voor Oranje een faliekante mislukking worden. Nog gruwelt Ronald Koeman van de oefencampagne, die intensief was en loodzwaar en uiteindelijk niets opleverde, behalve boze gezichten. Hoe anders zijn de woon- en werkomstan- digheden nu in Monaco. De entourage streelt en neemt de helden van Oranje mee in een juichstemming, vanavond weer naar Marseille voor de tweede WK-wedstrijd te gen Zuid-Korea. Geen eitjes Binnen de staf van Hiddink zitten de Korea- nen in Koemans portefeuille. „Ik heb ze één keer live gezien, in Bratislava tegen Slowa kije (0-0), en verder diverse malen op video. Ze gaan er wel op, die jongens. Het zijn geen eitjes. Vanaf het begin gaan die gasten vol uit. Natuurlijk, op een gegeven moment zul len ze niet meer kunnen opbrengen wat ze in het begin van de wedstrijd nog wel aan energie hadden. Kalm zullen we dus moeten blijven en wachten op het juiste moment om- toe te slaan". Tijdens het WK '94 in Amerika zwoer Advo caat, de toenmalige bondscoach, bij een 3- 4-3 systeem. Tot woede van sterspeler Gullit die, mede om die reden, afhaakte en z'n teamgenoten, Koeman incluis, verbijsterd achterliet. „Gullit vond de tactiek van Ad vocaat veel te aanvallend". Hiddink acht voor Oranje de 4-4-2 formule de best denkbare. Ronald Koeman (78 inter lands, 14 doelpunten) heeft z'n eigen opvat tingen. „Ik denk dat we in het Nederlands elftal achterin nog rustig met drie verdedi gers zouden kunnen spelen en voor buiten spelers heb ik altijd al een voorkeur gehad. Anders dan Gullit en Rijkaard. Die houden van het 4-4-2, zoals ze dat destijds bij AC Milan speelden. Net als Hiddink. Met hem wonnen we met PSV zo in 1988 de Europa Cup 1". Nederland reikte op het WK in Amerika tot de kwartfinales. Brazilië schakelde Oranje in Dallas met 3-2 uit in een interland, die meteen de laatste was van Koeman. Een heel ander Oranje heeft de voormalige cap tain hier in Frankrijk thans mede onder z'n hoede. „Ik hoef er niet om heen te draaien dat ik, als laatste man, niet de kwaliteiten had van jongens als Jaap Stam en Frank de Boer. Die kunnen perfect één op één spelen, zoals te gen België. Echt perfect hebben ze dat die wedstrijd gedaan". Ronald Koeman, assisent-bondscoach van Oranje: „Ik voel me meer trainer dan in het be gin." foto Jaap de Boer/GPD „De ploeg van nu is veel jonger. Het bestaat uit grote talenten die op heel jonge leeftijd al de grote stap naar het buitenland hebben gemaakt. Wij bleven destijds langer in Ne- derland. Op het WK in Amerika was ik 31. Rijkaard en Wouters 33. Daar praatte je dus over jongens aan het einde van hun carrière, nu heb je het over jongens aan het begin van hun carrière.". „Misschien dat wij iets meer karakter had den, meer persoonlijkheden ook. Dat laat ste mist dit elftal een beetje. Frank de Boer groeit als aanvoerder in z'n rol, maar het kan nog beter. Hij wordt wel steeds overtui gender in z'n spel. Een aanvoerder moet, vind ik, toch wel iets extra's kunnen bren gen". Assistent van Hiddink is Koeman nu een jaar. Volgend jaar wacht Barcelona. Lang zaam maar zeker is hij gegroeid in de over tuiging dat het ambt warempel iets voor hem is. „Ja, ik heb de indruk dat ik hier ver der mee wil". Daarmee heeft z'n diploma - coach betaald voetbal - niets van doen. Koe man slaagde in het vooij aar met goed gevolg voorde spoedcursus, net als Neeskens: Rijk aard en Gullit. „Ik voel me meer trainer dan in het begin. Ik had net afscheid genomen als speler en in eens was ik, na het aanbod van de KNVB, trainer en stond ik boven jongens met wie ik ooit nog heb zitten kaaiden. Zoiets kan niet meer. Nu heb ik met de discipline te maken" GPD den. Dat kon pas in Marseille. Ze stonden op het veld in Mar seille, in een grote kring om de coach heen. Op dat moment, vlak voordat de laatste training zou beginnen,, kwamen de elf namen uit zijnmond rollen. Ver rassend voor de een, verbijste rend voor de ander, bitter voor die ene. Voor Clarence Seedorf die bij Oranje op een verkeerde plek terecht kwam en die wed strijd nooit kon winnen. En een paar tellen later greep Seedorf Davids vast. Een mooi moment. Varianten Hiddink gaf, na een uur met zijn ploeg de grasmat van Olympi- que Marseille's ondei'komen te hebben beproefd, aan dat hij door het wegvallen van Patrick Kluivert en de noodzaak om ook op de rechterflank tegen Zuid- Korea aan te vallen gedwongen is zijn ploeg op meerdere plaat sen om te zetten. „Ik wil de ster ke kanten van ons spel blijven benutten. Mare Overmars heeft het tegen de Belgen goed ge daan. Ik had hem naar de rech terkant kunnen overhevelen, maar die switch wil ik nu net niet maken. Daardoor moet Ro nald de Boer een andere positie innemen." Volgens Hiddink is het onzin dat de aanvallende helft van de Ajax-tweeling nooit meer op de flank wilde voetballen. „Hij heeft dat tegen mij in elk geval nooit gezegd. We hebben don derdag al zo getraind, het was één van de varianten die ik deze week achter gesloten deuren heb uitgeprobeerd. De reden waarom ik voor Wim Jonk heb gekozen, is dat er tegen een ploeg als Zuid-Korea iemand moet staan die heel snel de di recte pass kan versturen. Wim kan dat," sprak Hiddink. hij op de laatste training het zien hoe ambitieus hij is." In deze - verrassende - opstel ling speelde Oranje nog nooit. Davids stond na zijn verban ning, twee jaar geleden, slechts één keer in de basis. Maar Cocu achter Bergkamp, als tweede spits, is een absolute primeur. „Ik heb daar vaker gespeeld", wist de vertrekkende PSV'er. „Een seizoen lang bij Vitesse, vaak bij PSV; achter Nilis." Maar het laatste jaar speelde hij er niet. Het mag de pret niet drukken. Cocu: „Nee, op deze plek heb je meer vrijheid. Dan geeft het niet als je een bal ver liest. Op het middenveld moet je toch gecontroleerder spelen." Noodplan Toch heeft de technische staf van Oranje ook het noodplan al klaar als Nederland onverhoopt geen kans ziet om in zijn nieuwe formatie de Koreanen klein te krijgen. „Dan moet het door de lucht gebeuren," wees Hiddink in de richting van Pierre van Hooijdonk, die er al vanuit gaat dat hij na een uur Dennis Berg kamp zal aflossen in de punt van de aanval. Wellicht dat Boude- wijn Zenden dan ook nog in ac tie komt als rechtsbuiten, waar mee Hiddink nóg een suprise onthulde. „Ik heb Boudewijn op de training bewust op rechts la ten oefenen. Hij kan daar wel uit de voeten." Bleven over de twee vrienden. Clarence Seedorf' had een dag eerder nog gezegd dat hij 'uit ging van een basisplaats'. Hij kwam gisteravond de mixed zo ne binnen, kreeg de vragen over zich heen en zei: „Morgen, na de wedstrijd." Hoe hij zou reageren als hij zou worden gepasseerd, wei'd donderdag gevraagd. „Ik weet het nog niet", zei hij. door Ype Minkema en Marcel van der Kraan 10 - Clarence See dorf pakte Edgar Davids beet en draaide het lichaam van zijn •<J. maatje een kwartslag. Het was een advies van de man die uit het ju elftal is gezet aan de speler die terugkeert. Seedorf niet, Davids wel. Dat is de verrassende uit- komst van al die trainingen ach- ter gesloten deuren bij Oranje. Te koop gevraagd: KAARTJES NED.-MEXICO 8e FINALE Tel. 0113-231291 Tel. 0113-573509 Tel. 06-52722857 Tel. 06-51306646

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 69