Hulst verspilt miljoen in woonwijk PZC PZC Beunhaas zweeft tussen goedkope doe-het-zelver en vriendendienst zeeland 15 Keuze voor plan Groote Kreek jaagt gemeente op kosten Open tuinen Kijken naar nachtdieren Werkstraf voor te lang verblijf in buitenland Boetes voor drankrijders Slachtoffers inbraken Terneuzen Drank en drugs achter het stuur Vrachtwagenchauffeurs bekeurd Vechtpartij bij festival Brogum Mini-symposium toerisme en recreatie in Philippine afgelast Boete voor doorrijden na twee ongevallen zaterdag 20 juni 1998 door Barend Pelgrim 30 ztjHULST - De gemeente Hulst MReèft met de bouw van de woon- Groote Kreek ruim een I^miljoen gulden verkwist. De el aanleg van een nieuwe woon- hwijk ten noorden van de Dul- üjlaertwijk was aanmerkelijk goedkoper geweest dan de tien miljoen die Groote Kreek kost. Hulst is al meer dan tien jaar in bezit van een stuk van vier hec tare langs de Hontenissestraat -Hen had gemakkelijk het reste- deel van het ruim 25 hec tare grote gebied kunnen kopen, heeft zich bij de keuze at voor de locatie Clingepolder on- ^njder meer laten leiden door een uit 1991 daterend rapport van het adviesbureau voor Ruimte lijk Beleid, Ontwikkeling en In richting (RBOI) uit Middelburg. RBOI heeft in opdracht van de gemeente een structuurschets gemaakt van vijf mogelijke wo ningbouwlocaties in Hulst. Drie van de vijf onderzochte gebie den kregen in de 'Nota Bouwlo caties' de score matig tot slecht en vielen daardoor af. De Clin- gepolder kreeg de toetsing 'goed', terwijl aan de andere lo catie, de Hontenissestraat, vol gens het Middelburgse bureau nog enkele - gemakkelijk oplos- at HOOFDPLAAT - De tuinen van twaalf bewoners van West- Zeeuws-Vlaanderen worden dit weekeinde opgesteld voor het publiek. De tuinen in Hoofdplaat, Num mer Een, Schoondijke en IJzen- dijke zijn beide dagen te bezich tigen van 10.00 tot 16.00 uur. De deelnemers aan de open-tuin dagen zijn te herkennen aan een bord met het logo van Rondtui- nen. In Nummer Een zijn de tui nen op nummer 48 en 12 te be zoeken. In het nabijgelegen Hoofdplaat gaat het om de tui nen in de Monseigneur Schorer straat 1 en Hogewegdijk 5. Verder kan men terecht aan Damstraat 31 en Tragel Oost 9 in Schoondijke, Hoofdplaatse- weg 12 in Breskens, Wateiwliet- seweg 15 en Nieuwedijk 6 in IJ- zendijke en aan de Westraat 41, Singel 51 en Scheldeclijk 1 in Biervliet. HOEK - Staatsbosbeheer houdt morgen, zondag, een Nachtdie ren-excursie in De Braakman. Dit gebeurt in het kader van Zeeland Natuurmaand. Het is de bedoeling dat er op de 'tocht wordt uitgekeken naar vleermuizen, uilen en amfibie- en. Onder leiding van boswach ter Hans van Hage zal er twee uur gewandeld worden door het natuurgebied ter hoogte van Braakman-Noord bij Hoek. Deelnemers kunnen zich aan snelden via de excursietelefoon van Staatsbosbeheer: 0117- 306069. Daar wordt ondermeer Üe startplaats medegedeeld. Deelname kost 2,50 en de tocht start om 22.00 uur. HULST REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl bare - bezwaren kleefden. Bij de toetsing werd onder meer geke ken naar de aansluiting op de ruimtelijke structuur, geluids hinder door verkeerslawaai, voorzieningen zoals scholen en stadscentrum, verkeersontslui- ting en financieel-economische aspecten. De gemeente Hulst had echter zeker een miljoen gulden kunnen besparen wan neer het deel ten noorden van de Dullaertwijk bouwrijp was ge maakt en niet de Clingepolder. De Hulster politiek heeft echter afgezien van de Hontenisse straat uit angst voor conflicten met huiseigenaren uit de Jan- seniuslaan en de Leeghwater- straat. Die mensen zouden bij de komst van deze nieuwbouw hun uitzicht over de Dullaertpolder zijn kwijtgeraakt en dreigden met bezwaarprocedures. Kritiek Hulst heeft in de Clingepolder 4,5 miljoen gulden betaald voor de aankoop van 32 hectare grond, ruim veertien gulden per vierkante meter. Het bouwrijp maken kostte zo'n 4,7 miljoen. Een aantal gemeenteraadsleden stelde al in 1996 in commissie- en raadsvergaderingen kriti sche vragen over de steeds hoger wordende grondprijzen die Hulst moest betalen in de Clin gepolder. Bij aanvang van aan koop werd nóg maar tien gulden gevraagd, maar op het laatst werd ruim zestien gulden per vierkante meter aan landeige naren betaald. In augustus 1996 drongen verschillende fracties nog aan om het gemeentelijk grondaankoopbeleid te herzien. Deze critici hebben echter tel kens genoegen genomen met de uitleg van burgemeester A Kes- sen en toenmalig wethouder van grondzaken G. van de Voorde dat Groote Kreek koste wat het kost doorgang moest vinden. Verder heeft de afspraak met het Tilburgse vastgoedbedrijf NA- GRON voor problemen gezorgd. Het bouwbedrijf wist beslag te leggen op een stuk grond in de Clingepolder en bedong hier mee een concessie van de ge meente voor de bouw van zestig huizen in de eerste fase van het Groote Kreek-project. Daar naast is de waterzuiveringsin stallatie langs de Clingeweg op kosten van de gemeente voor meer dan een half miljoen ver Met de keuze voor het stuk grond langs de Hontenissestraat, al meer dan tien jaar in het bezit van Hulst, was de gemeente aanzienlijk goed koper uitgeweest. foto Charles Strijd timmerd. Dit om stankoverlast voor de toekomstige bewoners te voorkomen, een investering die met het plan 'Hontenisse straat' vermeden had kunnen worden. Binnenstad Ook het RBOI-argument dat een woonwijk in de Dullaert polder aanmerkelijk verder van het stadscentrum ligt, snijdt geen hout. De uiterste hoek van dit plan ligt nog geen vierhon derd meter verder verwijderd van de Basiliek dan de verste punt van Groote Kreek. In het RBOI-plan werd nog geopperd dat de aanleg van een fiets- en voetgangersverbinding over de Buitenvest naar de Asschepoort (hoek Lange Bellingstraat- Paardenmarkt) wenselijk was om de bereikbaarheid naar de binnenstad te vergroten. Dit on derdeel is in geen enkel plan meer terug te vinden en daar mee is de verbinding voor fiet sers en voetgangers tussen Groote Kreek en centrum zeker niet ideaal. Bovendien zou een dergelijke doorsteek nog eens enkele tonnen extra kosten. Burgemeester A Kessen en wet houder W. Kayser blijven achter de keuze voor Groote Kreek staan. Volgens Kessen zouden de procedures van bewoners van de Janseniuslaan een ver traging van bouwwerkzaamhe den hebben opgeleverd. Kayser wijst daarnaast op een vroegere gemeentelijke toezegging dat hun uitzicht ongeschonden zou blijven. „Wij wilden die mensen niet voor het blok zetten", aldus Kessen. Verder wijzen de twee er op dat de gemeente er door middel van Groote Kreek op uit is de kernen Clinge, Sint Jan steen en Hulst nader tot elkaar te brengen. door Marcel Modde TERNEUZEN - „Waarom moetik nou de gevangenis in. Ik heb toch niemand ver moord?" De 56-jarige verdachte kón gisteren niet begrijpen waarom de politie rechter hem een voorwaardelijke hechte nis in het vooruitzicht had gesteld indien hij in zijn proeftijd van twee jaar opnieuw langer naar het buitenland gaat dan op grond van zijn bijstandsuitkering is toe gestaan. De werkstraf van veertig uur al- la, daar kon hij zich nog wel in vinden. De in Terneuzen woonachtige man ver-- bleef tussen 1992 en 1995 drie keer langer dan de maximaal toegestane vier wekeh per jaar bij zijn familie in Turkije. De for-? muiieren voor zijn maandelijkse uitke ring van de sociale dienst liet hij in die periodes opsturen, zodat hij ze zelf kon ondertekenen. De verdachte verklaarde tij dens de zitting via een tolk en zijn raadsman J. Burlet zich van geen kwaad bewust te zijn ge weest. Van een vakantie was volgens hem geen sprake, omdat hij naar Turkije ging om zijn zieke moeder te verzorgen. Na haar overlijden was hij gedwongen langer te blijven om zaken te regelen en boven dien was hij door de hele situatie depres sief geraakt. Door die hele toestand wist hij zich ook niet meer goed te herinneren hoe hij precies had gehandeld. Ook was hij zijn paspoort met stempels kwijtgeraakt, aan de hand waarvan zou kunnen worden aangetoond dat hij de laatste keer vier maanden in het buitenland was geweest. Burlet vroeg vrijspraak. Regeling Politierechter C. Kool achtte de valsheid in geschrifte bewezen. De sociale dienst van Terneuzen werd daardoor voor ruim dertienduizend gulden gedupeerd. Ook al omdat de verdachte inmiddels een beta lingsregeling heeft getroffen, beperkte hij zijn vonnis conform de eis van de officier van justitie tot een werkstraf van veeitig uur (in plaats van twee weken gevange nisstraf) en een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie weken. Koorzang - Het gemengd koor Good Company uit Hulst be staat dertig jaar. Ter gelegen heid van dit jubileum ontvangt het koor dit jaar geregeld gast koren. Zondag 12 juli verzorgt het gemengd koor St. Cecilia uit Clinge de gezangen in de kapel van het verpleeg- en verzor gingshuis De Blaauwe Hoeve tijdens de dienst van 10.30 uur. Het orgel wordt bespeeld door Ad van de Wege. TERNEUZEN - De politierechter óeeft gisteren een 41-jarige inwoonster van Hulst veroordeeld tot een boete van 1750 gul den en negen maanden rijverbod wegens rijden onder in vloed. De vrouw werd op 7 april in Terneuzen aangehouden, nadat ze achterop een voor haar rijdende auto was gebotst. Bij de ademanalyse bleek dat ze ruim vier keer de wett eli j k toege stane hoeveelheid had gedronken. Een 2 6-jarige inwoner van Breskens kreeg een boete van 1650 gulden en zes maanden rijverbod wegens rijden onder in vloed. Hij blies na zijn aanhouding op 10 april in Cadzand- Bad ruim drie keer de limiet. „Een misrekening", verklaarde de verdachte. Hij dacht 'dat het wel kon', aangezien hij de ver schillende biertjes, wijn en amaretto's verspreid over de dag had gedronken, voor en na een uitvoerige maaltijd. Dat gold ook voor een 49-jarige man uit het Vlaamse Ooster- zeele. Hij werd op 26 maart in Sas van Gent betrapt met ruim drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol op. De man werd veroordeeld tot een boete van 1900 gulden. TERNEUZEN - Een 40-jarige Terneuzense deed gisteren bij de politie aangifte van een inbraak in haar woning. De dief stal moet daags ervoor gebeurd zijn. Ze mist een fototoestel en vier portemonnees met een onbekend geldbedrag in vreemde valuta. Rond dezelfde tijd deed een 48-jarige stadsgenote aangifte van diefstal. Een onverlaat was aan de haal gegaan met haar portemonnee, die zij had achtergelaten in een kleedlokaal van een sporthal in Terneuzen. In de beurs zaten 200 gulden eri Belgische Franken ter waarde van 1100 gulden. TERNEUZEN - In de nacht van donderdag op vrijdag hield de politie een 40-jarige automobiliste uit Terneuzen aan in de Korte Dijkstraat. De vrouw was met een slok teveel op achter het stuur van haar auto gekropen. De ademanalyse wees uit dat de vrouw anderhalf maal de toegestane waarde alcohol in het bloed had. Ze kreeg een rijverbod van twee uur opgelegd en kon een boete betalen van 390 gulden. In de auto werd ook een kleine hoeveelheid cocaïne gevonden. De drugs werden in beslag genomen. MIDDELBURG - Bij een controle op het zwaar vervoer zijn vrijdag op Walcheren negentien vrachtwagenchauffeurs be keurd. De grondtransporten, die vanaf het Hofplein in Mid delburg plaatsvonden, werden gecontroleerd omdat de poli tie hierover regelmatig klachten kreeg. Vijf bekeuringen zijn uitgeschreven omdat de chauffeurs de ladingen grond, op de weg lieten vallen. Zes chauffeurs kre gen een boete voor het negeren van de kentekenbepalingen en vijf keer is de as- of wieldruk overschreden. De overige bekeu ringen waren voor het ontbreken van een losbreekreminrich- ting en voor een te lange lading. Verder kregen vier bestuur ders nog een bekeuring voor het rijden door het rode licht. ZIERIKZEE - In de nacht van donderdag op vrijdag ontstond bij het Anywave-festival van Brogum aan de Julianastraat in Zierikzee een vechtpartij. Een man werd daar aangesproken op zijn gedrag. Hij reageerde daarop door die hem aansprak enkele keren te slaan. Een omstander die hierop reageerde kreeg vervolgens van deze man zoveel klappen en slagen, dat hij zich onder behandeling moest stellen van een arts in het ziekenhuis in Zierikzee. Van de dader, van wie vermoed wordt dat hij met twee ande ren was, ontbreekt elk spoor. door Conny van Gremberghe PHILIPPINE - Het mini-sym posium over toerisme en recrea tie, dat woensdag 24 juni in Phi lippine zou worden gehouden, gaat niet door. De initiatiefne mers voor de studiemiddag, het Toeristisch Bureau Zeeuws- Vlaanderen, banken uit de regio en mensen uit de recreatiesec tor, hebben het evenement op het laatst moeten aflasten, om dat er financiële problemen dreigden. De organisatoren, die dachten dat de Zeeuws-Vlaamse ge meenten een speciale middag over samenwerking in de toeris mesector, kwaliteitsverbetering en plattelandsvernieuwing wel financieel zouden steunen, kwamen vorige week bedrogen uit. Voorzitter drs. R. C. E. Barb'é van het Intergemeentelijk sa menwerkingsorgaan Zeeuws- Vlaanderen (ISOZ) had name lijk te kennen gegeven dat de meeste gemeentebestuurders er weinig voor voelden om tien mille uit te trekken voor de be kostiging van de studiemiddag, die georganiseerd werd door een door de gemeenten gesubsidi eerde instelling. Barbé vond bo vendien dat banken eerder in de beurs hadden moeten duiken. Het uitblijven van subsidie van de gemeente is volgens Tiny Maenhout, directeur van het TBZ, niet de enige reden om de zaak op te schorten. Aanmeldingen „Het aantal aanmeldingen viel zwaar tegen. We hadden gere kend op honderdvijftig deelne mers, maar slechts eenderde had zich aangemeld. De geringe belangstelling zou ook nog eens leiden tot financiële problemen. Reden temeer om het evenement niet door te laten gaan." Maen hout, die per 1 juli het TBZ-di- recteurschap verruilt voor een functie in Oostburg, vindt dat toch wel spijtig. „Niet omdat het het laatste grote evenement is waarbij ikzelf betrokken was, maar juist omdat we een aardig symposium hadden opgezet met goede sprekers en een aardig programma." Waarom de belangstelling uit de sector en uit bestuurlijke krin gen zo gering is gebleken wist Maenhout niet. „Mogelijk zijn er teveel van dit soort studie middagen geweest, mogelijk is het tijdstip - zo vlak voor het zo merseizoen - slecht gekozen", aldus Maenhout. door Marcel Modde TERNEUZEN - Politierechter mr. C. Kool heeft gisteren een vijftigjarige inwoner van Axel veroordeeld tot een boete van in totaal 1100 gulden en drie maanden voorwaardelijk ont zegging van de rijbevoegdheid. De man veroorzaakte op 10 ja nuari vorig jaar twee keer een ongeluk in zijn woonplaats. In beide gevallen reed hij door zonder zich te vergewissen van de schade die hij had aange richt. In de Olivierstraat reed de ver dachte met eenbedrijfsbusje bij het wegrijden van het trottoir eerst een deuk in het portier van de auto van een collega. Om de hoek in de Te Waterstraat ramde de Axelaar een tweede gepar keerde wagen. Hij claimde in beide gevallen niets te hebben gemerkt. Voor het eerste ongeluk achtte de politierechter zijn verweer niet helemaal onaannemelijk. Van de navolgende aanrijding was echter een getuige, die had gezien dat de verdachte de auto ramde, terug achteruit reed en er vervolgens vandoor ging. Later had de verdachte tegen over de politie verklaard zich van geen ongeluk bewust te zijn geweest. Wel had hij toegegeven een paar pilsjes te hebben ge dronken. Voor officier van justitie F. van Es was de situatie duidelijk: „Meneer had gewoon te veel ge dronken en is doorgereden om niet door de politie te worden opgepakt." Hij eiste een boete van 1500 gulden en drie maan den voorwaardelijk rijverbod. De politierechter vonniste iets milder in verband met de twijfel over de bewustheid van de eer ste aanrijding. van onze regioredactie Op een bouwomzet van zo'n zestig miljard gulden wordt jaarlijks cir ca 3,6 miljard verspijkerd door beunha zen. Door deze illegale werkzaamhe den loopt de overheid rond een miljard aan sociale premies en belastingen mis. Deze uitkomst van een onderzoek door het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid komt niet echt als een donderslag bij heldere hemel. „Dat is al jaren aan de gang en is inherent aan de bouwsector", denkt A J. Allemekin- ders van het gelijknamige aannemers- bouwbedrijf uit 's-Gravenpolder. Helemaal onbegrijpelijk is het beunha zen in zijn ogen niet. „Ze gaan met 2500 tot 3000 gulden netto in de vier weken naar huis. Hebben een gezinnetje, een auto, noem maar op. Als je een beetje mee wilt doen, heb je extra geld nodig." De loonschalen zonder meer opkrikken is in zijn ogen geen oplossing, want mensen willen steeds meer. De overheid zou wel een bijdrage aan de problema tiek kunnen leveren door meer te con troleren en bij grotere projecten, vanaf 5000 a 10.000 gulden, het inschakelen van een erkend bedrijf verplicht stel len. Werkgevers zitten volgens Alleme- kinders in een moeilijker parket. „Vaak zijn de mensen die bijklussen juist de mensen met spirit. Mensen die niet om half vijf naar huis willen om met pin da's voor de televisie te gaan zitten, maar die hun vak met plezier doen. Werkloos „Als een man na zijn werk een beetje bijklust, vind ik dat prima, maar als hij werkloos is, kan het dus echt niet", zegt mevrouw J. Breepoel uit Zuiddorpe. „Het is welzo dat de reguliere bedrijven heel erg duur zijn, dus dan ben ik wel geneigd om zo'n mannetje te laten ko men, maar dan wil ik toch eerst wel even van hem weten of hij een gewone baan heeft, voor ik de klus door hem laat doen." Mevrouw H.Cornips uit Schoondijke is het roerend met Breepoel eens. „Ik vind het gewoonweg verschrikkelijk dat die mannen het brood uit da mond stelen van die nette vaklui. Het is gewoon niet eerlijk dat mensen dan zo iemand die zogenaamd in de ziektewet zit, laten komen", zegt Cornips. Toch meet Cor- nips in feite met twee maten, want als er bij haar in huis iets moet gebeuren, schakelt ze de hulp in van vrienden. „Ik vind dat dat niet te vergelijken is met een beunhaas inschakelen. Die vrien den bewijzen mij gewoon een dienst, dat mag toch wel?" Niet iedereen hoeft handen vol geld uit te geven aan een vakmetselaar of een scharrelaar. Mevrouw F. De Haas uit Hoek is gezegend met een handige echt genoot. „Ik zeg niet dat hij alles kan, De bouwsector loopt volgens een onderzoek jaarlijks 3,6 miljard gulden mis door zwart bijklussende vaklieden. foto Ruben Oreel maar toch wel veel en dat is wel makke lijk. Een beetje bijverdienen kan vol gens mij geen kwaad, maar als je een uitkering hebt, zou het eigenlijk niet moeten mogen. Die mannetjes pikken dan niet alleen het geld in wat bedoeld was voor de vakmensen, maar ook nog eens een keer geld van de staat." Kwaliteit Volgens mevrouw C. Breas van het Goe- se aannemersbedrijf Breas zn. kleeft er ook een nadeel aan deze zwartwer kende enthousiastelingen. „Het kan zijn dat als ze 's avonds hebben ge werkt, ze 's ochtends moe zijn. Daar naast moet je uitkijken dat niet ieder een die op een gegeven moment een beetje kan timmeren, bijklust. Dat haalt de kwaliteit naar beneden." M. van de Linde van Bouwbedrijf Van de Linde uit Kloetinge vindt dat het om verschrikkelijk veel geld gaat. „Zeker als je kijkt naar de netto-omzet in de bouw." Een oplossing heeft hij niet di rect voorhanden, maar hij vindt wel dat met name de overheid hierin een taak heeft te vervullen. De suggestie dat er kende bedrijven lagere prijzen kunnen gaan vragen, wijst hij resoluut af. „De marges zijn al klein, dus die speling is ex- gewoon niet." Of zoals mevrouw Breas het zegt: „Onze pi-ijzen worden bela chelijk gemaakt en daarmee wordt het brood je uit de handen genomen. Het is goed dat er aandacht aan wordt be steed, dat maakt mensen er misschien bewuster van. Hoewel, iedereen kijkt uiteindelijk naar zijn eigen portemon nee." Geen bezwaar „Ik heb geen bezwaar tegen beunha zen", zegt mevrouw Lievense uit West- kapelle. „Die mensen helpen tenminste andex-en. Daar is toch niets mis mee. Als mensen willen bijklussen, moeten ze dat zelf weten." Maar dat er voor 3,6 miljard per jaar wordt bijgeklust, vindt Lievense wel erg veel. „Toch zou ik niet weten of aannemers er echt last van hebben. Of ik beunhazen zou aange ven? Dat weet ik niet, want ik heb niets met hen te maken." „Ik zou niet weten of ze het werk voor onze neus wegkapen"zegt J. van Helle man van het gelijknamige aannemers- bedi-ijf in Middelburg. „Ik begi-ijp wel dat mensen beunhazen willen inhuren, want wij zijn te duux-. Dat komt onder andere door al die sociale premies die betaald moeten worden. Maar ik keur het niet goed. De i-egelingen tegen beunhazen zouden aangescherpt moe ten worden. Toch zou ik ze niet aange ven; want dat ligt hier niet in onze.aard. Als iedereen dat wél zou doen, kan er echter iets aan het probleem gedaan worden. Toch vind ik dat de schuld niet bij de beunhazen zit, maar bij de men sen die hen inhuren." „Ik vind het zeer zeker niet goed. Maar ze hoeven voor mij niet zwaar gestraft te worden", zegt mevrouw M. Visser uit Oost-Soubuig. „Een boete zou wel goed zijn. Ik denk dat er heel veel werk voor aannemers door beunhazen wordt afgenomen. Ik zou ze zelf niet aange ven, want het is niet aan mij om me daarmee te bemoeien. Dat vind ik te ver gaan. Want het zou goed kunnen dat het door de maatschappij wordt opgedron gen. Alles is duur en mensen willen ge woon wat bijverdienen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 65