Havenschap boekt recordwinst Bloeiend vlas kleurt polders blauw Groen Team houdt wacht bij afval SGP vindt Bl0f geen waardige afgezant bij herdenking Aardappelziekte verspreidt zich sneller dan ambtelijke molens kunnen malen Goesenaar raakt zwaargewond door val met hoogwerker Boete voor inrijden op avondvierdaagse Resultaat zowel in Terneuzen als Vlissingen boven verwachting zeeuwse almanak Adres e Ben Jansen iISSINGEN - Het haven schap Zeeland Seaports heeft jyorig jaar in tweeërlei opzicht een record geboekt. Dat op het gebied van de goederenoverslag nooit eerder genoteerde tonna ges zijn verwerkt, was al eerder bekend. Uit het jaarverslag van het havenschap blijkt nu dat in 1997 ook het beste financiële re sultaat tot nu toe is bereikt. De twee business units van Zeeland Seaports, Terneuzen en Vlissin gen, hebben samen een winst van 10,3 miljoen gulden ge boekt. In 1996 kwamen ze sa men uit op bijna 2,9 miljoen. zoals geraamd, maar 7,2 mil joen. Voor 1999 rekent Zeeland Sea ports voorzichtig op een winst van anderhalf miljoen gulden. Verwacht wordt dat het positie ve resultaat van Terneuzen 3 miljoen gulden zal bedragen (ruim het dubbele van het ge raamde resultaat over dit jaar). Voor Vlissingen gaat het haven schap uit van een verlies van 1,5 miljoen gulden. In dit bedrag is het voor reke ning van Zeeland Seaports komende gedeelte van de aan loopverliezen in de nieuwe Scaldiahaven (1,6 miljoen) op genomen. Het havenschap ex ploiteert deze haven samen met het gemeentelijk havenbedrijf Rotterdam. Jaarcijfers en be groting komen donderdag aan de orde in de raad van bestuur van Zeeland Seaports. Het ongewoon hoge resultaat is overigens voor een belangrijk deel ueïnvloed door de rente die Zeeland Seaport heeft kunnen bijschrijven van de door het Rijk betaalde uitkoopsom van 75 miljoen gulden. Dit geld is enkele jaren op een bankrekening geparkeerd in af wachting van overeenstemming over de voorwaarden waaron der de Staat der Nederlanden zich als deelnemer aan de toen nog twee afzonderlijke Zeeuwse havenschappen kon terugtrek ken. De uitkoopsom wordt aan gewend om aanloopverliezen van nieuwe investeringen in de havengebieden te dekken. Vlissingen De business unit Vlissingen heeft het best geboerd. Er was rekening gehouden met een ver lies van 3 miljoen gulden, maar toen de boeken na 31 december vorig jaar konden worden opge maakt, bleek een winst van 3 miljoen gulden te zijn gemaakt. Een verschil van 6 miljoen gul den. Ook de grondzaken, in het verleden vaak een bron. van gro te financiële zorgen, gaven nu een bescheiden positief saldo (40.000 gulden) te zien. Terneu zen kwam 5,1 miljoen gulden •boven de begroting uit: de winst bedroeg niet 2,1 miljoen gulden door Barend Pelgrim HEIKANT - „Als ek was jonk en scho ne, droeg 'k 'm blaauwe kroone; Als ek was aud en stijf, kreeg ek veel slagen op mij' lijf; As ek die slagen ha' verdregen, wierd ek van prinsen en keunenge ge- dregen." De blauwe gloed van de bloei ende vlasbloemen hangt weer over de polders van Zeeuws-Vlaanderen. Ruim 2 00 0 hectare is er dit j aar weer in gezaaid en dat betekent meer dan de helft van de totale oogst van heel Ne derland. Volgens 81-jarige Heikanten- aar René Martinet, die beschouwd wordt als een autoriteit op het gebied van vlas, is dit typerend voor het idea lisme van de Zeeuws-Vlamingen: „Zelfs in tijden dat er sprake is van cri sis in de vlassector wordt het hier ver bouwd. Want het vergt moed om in deze periode nog te zaaien terwijl de ver koop zo onzeker is." Hoewel de prijzen op het moment niet zo hoog zijn, ziet hij voor de vlasbedrijven in het Zeeuws- Vlaamse de toekomst met vertrouwen tegemoet. zie ook pagina 16z ■■■HM door Richard Hoving MIDDELBURG - Het afvaardi gen van de Zeeuwse popgroep Bief naar de herdenking van de Vrede van Münster, was bescha mend. De eigentijdse muzikale bijdrage vanuit Zeeland getuig de van eenzijdigheid en opper vlakkigheid. Dat betoogde SGP-fractievoorzitter W. Ko- lijn gisteren in een vergadering yan Provinciale Staten. 'In een gloedvol betoog wees Ko- lijn op de eigenzinnige rol van Zeeland tijdens de totstandko ming van de Vrede van Münster, 'die in 1648 het definitieve einde van de Tachtigjarige Oorlog be tekende. „Dat begon reeds bij het program van eisen dat onze voorvaderen inbrachten en het manifesteerde zich bij de weige ring om deze vrede te erken nen." Ten onrechte, zo vervolgde de SGP-voorman, is er wel eens Opgemerkt dat dit vooral kwam Omdat de Zeeuwse kooplieden baat hadden bij voortzetting .van de oorlog met Spanje. „Maar, zo hebben wij enige ja ren geleden in deze zaal nog be weerd, er lagen wel degelijk die pe en positieve motieven ten grondslag aan deze Zeeuwse dissonant." Tekort gedaan De ware motieven, die in de ge reformeerde geloofsovertuiging van Zeeland lagen, waren vol gens Kolijn tekort gedaan door Blof begin juni naar de herden king in Den Haag af te vaardi gen. „Zeeland zorgde inderdaad weer voor een dissonant. Dit maal door een inbreng die wij wegens de oppervlakkige en eenzijdige inhoud betreurden; waarvoor wij ons als Zeeuwen schaamden." Gedeputeerde G. de Kok (PvdA cultuur) reageer de dat de Zeeuwse bijdrage 'ruim boven het maaiveld' was. „De provincie heeft bewust voor een eigentijdse uiting van vreugde gekozen. Driehonderd- vijftig jaar geleden was dat on gepast geweest, maar tegen de SGP zou ik willen zeggen: 'We leven niet meer in het verleden." Bief ontmoette op 5 juni koningin Beatrix op het Binnenhof. foto Lex de Meester Het Groene Team ontving in Kloosterzande zijn eerste klant. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - Ze zijn herkenbaar aan de groene bodywarmers en tot april 1999 komen ze in alle 43 kernen van Zeeuws-Vlaanderen controleren of men sen netjes omgaan met hun huishoudelijk afval: het Groene Team. Het trio, bestaande uit Tonnie en Ria van Pamelen en Maria Vërstraeten, begon vrijdag in Kloosterzande met zijn activi teiten. Hun eerste 'klant', mevrouw De Koning, ontving bij de glasbak op het Prinses Marijkeplein een fl.es wijn als be loning voor haar milieubewuste gedrag. Het is de bedoeling dat het Groene Team op pad gaat langs alle kernen en buurt schappen. Het Milieuvoorlichtingsteam Zeeuws-Vlaanderen, een samenwer kingsverband van de afdelingen milieu zaken van de zeven gemeenten en het Openbaar Lichaam Afvalverwij dering Zeeuws-Vlaanderen (AZVV), hoopt met dit initiatief te bereiken dat inwoners nog bewuster met afval omgaan dat nu al het geval is. Gewapend met cadeautjes - een flesje wijn, een pen of een speeltje - zullen de drie goed gedrag belonen; de keerzijde is dat personen die betrapt worden op on regelmatigheden een zogenaamde 'gele kaart' krijgen. Dit is een kaait waarop het Team aankruist welke regel bewoners overtreden bij bijvoorbeeld het gebruik van hun groene of gitj ze afvalcontainer. De planning van het team is zo opgesteld dat ze zich zullen vertonen op het ogen blik dat juist daar de vuilniswagen langs komt. Ook staan ze bij glascontainers, pa piercontainers of kringloopstations. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het weer is op geklaard, maar dat wil niet zeg gen dat de akkerbouw er gerust op is dat de aardappelziekte phytophthora in de hand kan worden gehouden. Volgens ak- kerbouwspecialist J. Wijnen van LTO Nederland is het nog maar de vraag of alle akkerbou wers de komende dagen hun land op kunnen om te spuiten. „En", voegt hij toe, „wij zitten pas aan het begin van het spuit- seizoen. Alleen als er een lekker oostenwindje gaat waaien en we houden een temperatuur van twintig graden, kan het meeval len. Als het regenachtig blijft, dan vrees ik het ergste. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) heeft gistermiddag opnieuw be sloten geen algemene onthef fing te geven voor het spuiten van het zware ziektebestrij dingsmiddel Ridomil. „De mi nister heeft een algemene vrij stelling niet in overweging genomen", aldus een woord voerder van het ministerie. De Thoolse akkerbouwers die eerder deze week een individue le ontheffing hebben aange vraagd bij de Commissie voor de Toelating van Bestrijdingsmid delen (CTB) en die voorlopig af gewezen zagen, hebben tot maandagmiddag de kans hun verzoek nog eens toe te lichten. De CTB staat wel toe dat er met andere middelen dan Ridomil vanuit de lucht wordt gespoten, met Curzate M Spuitpoeder en Aviso DE „Maar", erkent een woordvoerster van de CTB, „dat zijn minder sterke en dus min der milieuschadelijke midde len." De akkerbouwers hebben juist om een ontheffing voor Ridomil gevraagd, omdat de aardappelziekte bij hen al te ver is doorgeschoten. De CTB kan wettelijk alleen een ontheffing geven voor Ridomil als 'de plantaardige productie van Ne derland in gevaar komt'. Het Zeeuwse WD-kamerlid J. Geluk heeft zich vrijdag nog uitvoerig met de aardappelziek te beziggehouden. Veel heeft hij niet kunnen bereiken.,,In dit soort situaties zou er veel sneller gereageerd moeten worden. Je moet toe naar een excessenbe- leid. De effecten op het milieu moeten goed worden afgewo gen, maar er staan grote econo mische belangen op het spel. De aardappelproductie in Neder foto's Dirk-Jan Gjeltema. door René Schrier GOES - Bij een bedrijfsongeval aan de A Plesmanweg in Goes is vrijdagmiddag een medewerker van een ladderverhuurbedrijf zwaargewond geraakt. Het ongeval gebeurde om streeks 16.00 uur, toeneen klant van het bedrijf een hoogwerker terug kwam brengen. De man had klachten over het apparaat, vandaar dat een van de mede werkers van het bedrijf, een in woner van Goes, het wilde tes ten. Het gaat om een voertuig op rupsbanden, waarvan voor het gebruik vier poten als extra steunpunten moeten worden uitgedraaid. Uit een eerste onderzoek is dui delijk geworden dat waar schijnlijk in de haast niet alle poten tot het maxi mum zijn uitge draaid. Daardoor kantelde de hoog werker. op het mo ment dat het slacht offer op een hoogte van ongeveer zeven meter in het bakje stond. De hoogwer ker viel op het be drijfsterrein. Daarbij raakte de man be kneld. De Goese brandweer rukte met twee voer tuigen uit om het slachtoffer uit zijn benarde positie te bevrij den. Inmiddels waren ook een huisarts en ambulances ter plaatse. De hulpverleners besloten een traumahelikopter vanaf het Rotterdamse Zestienhoven te laten komen. Om de landing mogelijk te maken moest een stuk van een van de bedrijfster reinen in Goes-zuid worden af gezet. De helikopter landde op de kruising A Plesmanweg/Ver- rijn Stuartweg. Uiteindelijk is besloten dat het slachtoffer toch met een ambulance naar het Goese ziekenhuis vervoerd kon worden. Hij is daar opgenomen met zwaar inwendig letsel. Ook moet hij het topje van een van zijn vingers missen. door Marcel Modde TERNEUZEN - Het was be paald geen prestatie die een me daille verdiende. Integendeel, zo oordeelde politierechter mr. C. Kool gisteren op de zitting in Terneuzen over het rijgedrag van de nu 72-jarige automobi list uit Sluiskil tijdens de avondvierdaagse in Sluiskil. Kool volgde echter grotendeels de eis van de officier en vonniste een boete van 500 gulden en een week voorwaardelijke gevange nisstraf. De verdachte reed op 14 juni 1995 op de Koegorsstraat in op een groep wandelaars, waaron der een groot aantal kinderen. Verschillende deelnemers moesten het vege lijf redden door weg te springen achter een boom. Maar daar bleef het niet bij. De heetgebakerde automo bilist voegde vijf begeleiders van de groep, die de man ter ver antwoording trachtten te roe pen, ook verbaal een minder fraaie lot toe. Hij dreigde er 'één kapot te rijden' of te 'wurgen'. Bovendien ging de man op het kruispunt met de Lange Blik- straat rondjes rijden om de wandelaars nog een keer de stuipen op het lijf te jagen. Zowel de rechter als officier van justitie mr. F. van Es hadden geen goed woord over voor het gedrag van de Sluiskillenaar. Temeer omdat de verdachte tij dens de zitting bleef volhouden dat het allemaal zo erg niet is ge weest als voorgesteld. „Die mensen liepen overal op de weg, terwijl er toch plaats genoeg was. Ik heb ook niemand ge raakt. Ik wilde alleen voorbij. Het is stom geweest, dat wel." Van Es omschreef zijn daad als levensbedreigend. „Je kunt het vergelijken met het schieten van een revolver op een groep men sen." Hoewel de man aangaf spijt te hebben, was politierech ter Kool weinig onder de indruk van die betuiging. Advocate A Zwart ondernam nog een vergeefse poging de zaak niet ontvankelijk te laten verklaren, omdat de kwestie al drie jaarvoortsleept. Ook was er volgens haar sprake van tegen strijdige verklaringen en stem mingmakerij. (Advertentie) NEW DAILY: MEER VOLUME VOOR MINDER G^tD IVECO Truck Service Zeeland Kapelle 0113-342840 Auto Service Terneuzen Terneuzen 0115-618888 land is goed voor één miljard gulden. En wij zijn er nog lang niet. De aardappelziekte ver spreidt zich sneller dan de amb telijke molens kunnen malen." Op Tholen is de situatie het ei-gst van Nederland, omdat er de gro te hoeveelheid vroege aardap pelen die er worden geteeld. „Die groeien ontzettend snel onder het plastic. En toen ze er het plastic van afhaalden, kon de aardappelziekte door het re genachtige, warme weer toe slaan. Vervolgens heeft de schimmel kunnen verspreiden." Op Tholen ligt 3.000 hectare aan aardappelpercelen, met waarde van dertig tot veertig miljoen gulden. De redactie die het digitale deel van deze krant verzorgt, spreekt een heel eigen taal. De onderonsjes zijn er door spekt met termen als absolu te url, blob, crash en proxhni- ly. Hun computers zijn net een slag groter dan elders op de krant en staan uiteraard con tinu online, gevangen in het world wide web van het In ternet. Het grootste deel van de dag bevinden de betreffen de collega's zich fysiek dan wel in Vlissingen, maar gees telijk in cyberspace. Eén hunner illustreerde dat onlmigs weer eens heel dui delijk, toen de telefoon rin kelde terwijl hij ingespannen met muis en modem in de iveer was. Zonder zijn blik van het scherm te wenden nam hij de telefoon op en sprak: „Goe- demorgen, met www@pzc.ci ty.nl."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 63