Doven eisen ondertitels op regio-tv PZC Nederlands kampioenen slagwerk Aanwijsboek als communicatiehulp Fracties weten wel raad met besteding van extra miljoenen Rijkswaterstaat viert groot publieksfeest rond Krammersluizen Provincie onderkent belang zonne-energie Polen wil geen oude Zeeuwse meetwagen zeeland 17 Volgens omroep te duur i6?e.N#J-Iar.m zaterdag 20 juni 1998 door Harmen van der Werf OOST-SOUBURG - De televi sieprogramma's van Omroep Zeeland TV moeten ondertiteld worden. De Zeeuwse Stichting Welzijn Doven heeft via de Zeeuwse Stichting voor Gehan dicaptenbeleid (ZSG) die eis op tafel gelegd bij de omroeporga- uisatie in Oost-Souburg. k (Hoofdredacteur-directeur F. HFeij van Omroep Zeeland heeft wel oren naar het verzoek, maar ondertitelen is duur en de om roep heeft nog meer verlangens waaraan een hogere prioriteit wordt toegekend. Al eerder is het ondertitelen van de Zeeuwse tv-programma's ter sprake gekomen in het bestuur van Omroep Zeeland. De ZSG zit in dat oestuur. 'Er is echter nog geen oplossing gevonden', it "Politiediensten boeken succes "met drugsactie s TERNEUZEN - De gecombi- -t neerde drugscontrole van de ■r iZeeuws-Vlaamse politie, Belgi- g Ische collega's, marechaussee en it douane is redelijk succesvol 7 verlopen. In Zeeuws-Vlaande- ren werden zeven Fransen aan- gehouden die in het bezit bleken van zestig gram softdrugs. I- De Belgen namen enkele hon- 7 derden grammen hennep enhasj t- in beslag. Donderdagavond laat i- icon in Gent ook nog een duo n worden aangehouden dat had i- geprobeerd om aan de politie te t, ontkomen. Ook zij bleken in het i- bezit te zijn van drugs. Ook n werd een automobilist uit Tour- -t nai aangehouden en van een i- ooete van 1250 gulden voorzien it voor rijden onder invloed. Hij had kort voordat hij in de auto ir stapte ook een joint gerookt, n maar werd daarvoor niet be- Le boet. laat de ZSG in een persbericht weten. 'Wij begrijpen niet dat het allemaal zo lang moet duren. Nog onlangs heeft Omroep Zee land gelden naar het Rijk terug gestort, omdat deze naar eigen zeggen niet nodig waren. Als het aan ons had gelegen, was daar snel een besteding voor gevon den'. Feij van Omroep Zeeland vindt die redenatie niet opgaan. „Wij hebben vorig jaar eenmalig geld overgehouden. Dit jaar zal dat niet gebeuren. Ondertitelen is ook niet zomaar geregeld. Je hebt er apparatuur en een stuk of twee, drie gespecialiseerde mensen voor nodig. Omroep Zeeland TV heeft een jaarlijks budget van vijf miljoen gulden per jaar. Door de latere start van activiteiten bij de tele visie bleef er in 1997 ruim 900.000 gulden over. Dat is te ruggegeven aan het Rijk. Hoe veel ondertitelen per jaar kost, weet Feij niet. „Wij willen wel ondertitelen, maar wij hebben nog andere dingen op ons verlanglijstje staan. Zo willen we naar één uur televisie per dag toe. Wij willen wat meer in het weekeinde gaan doen. En op onze verlanglijst staat ook een dependance in Zeeuws-Vlaanderen, met een lijnverbinding. Enige hoop richt Feij op bespre kingen die gaande zijn tussen het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (OCW) en de overkoepelende organisatie van regionale om roepen ROOS over de financie ring van regionale omroepen. „Dat zal waarschijnlijk per pro vincie bekeken worden. Daarin kan ondertiteling meegenomen worden." Voorzover de omroepbaas weet, is er nog geen regionale omroep die televisie-uitzendingen on dertiteld. Op de vraag 'Omroep Zeeland kan dus een primeur binnenhalen?' antwoordt Feij: „We zullen zien." Eddy Kaaisteker (links) en Joey Marijs behaalden in Arnhem de nationale titel slagwerk. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jacqueline Pons-Maas. WILHELMINADORP - Twee muzikanten uit Zuid-Beveland kregen in Arnhem het predicaat Nederlands kampioen slag werk. Een eerste prijs met onderschei ding. De negentienjarige Eddy Kaaisteker uit Wilhelminadorp en de zeventienjarige Joey Marijs uit Goes namen 2 mei in Arn hem deel aan het Nederlands Top-solis- tenconcours van de KNMF (Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekveren- ingen). Zelf lijken ze al niet meer zo onder de indruk van hun titels 'Nederlands Kampioen met onderscheiding', maar vertellen toch met een glimp van trots over hun resultaten in Musis Sacrum. Joey Marijs behaalde in sectie D (multi- percussion - alle slagwerkinstrumenten) 54 punten. Een zeer hoge score want er wordt gejureerd in zes rubrieken met een waardering van tien punten. Elk dus goed voor negen punten. Eddy Kaaisteker uit Wilhelminadorp heeft zich laten horen als solist in sectie C en behaalde met een mu ziekstuk op de kleine trom 56 en een halve punt. Afzonderlijk deden zij eerder mee aan Zeeuwse solistenconcoursen waar Joey 2 maal kampioen werd en Eddy een maal. Bij de Top-solistenconcoursen in Arnhem won Eddy tweemaal en Joey driemaal. Beide jongens zijn bijzonder gedreven in hun spel, maar zien de toe komst totaal verschillend tegemoet. Joey die met negen lentes koos voor slagwerk instrumenten kreeg aan de Zeeuwse mu ziekschool les van Anton Dekker en volgt nu naast zijn VHBO in Goes de vooroplei ding aan het Haags Conservatorium. Be roepsmatig wil hij in een orkest gaan spe len en daarnaast misschien een beetje les geven. „Het liefst speel ik klassiek" zegt hij, „maar ook wel een beetje lichte mu ziek. Wanneer je in een orkest speelt kun j e echt musiceren. Je bent geen achtergrond en steekt er ook niet bovenuit. Je bent een onderdeel van het geheel. Als je Mozart- symfonietjes speelt zul je niet veel slag werk horen, maar bij een stuk van Stra vinsky, dan heb je echt veel leuks te doen. Ook in de moderne muziek is heel veel slagwerk." Joey kan met zijn ambitie vooruit, want hij is instructeur van een drumband, speelt mee in de Fanfara Eup- honia, De BigBand van de Zeeuwse Mu ziekschool, de Brassband Excelsior uit Kloetinge, het slagwerkensembles van Jan Anthonisse van de Zeeuwse Muziek school in Middelburg en het Nationaal Jeugdfanfare Orkest in Bilthoven. Eddy daarentegen, zojuist geslaagd voor zijn Havo, wil de handel in. De muziek blijft zijn hobby. Hij was zes jaar toen hij bij Euphonia kwam en er de slagwerkbe ginselen leerde van Kees Schrijver, waar door hij in het jeugdorkest terecht kwam. Met twaalf jaar ging hij naar de Muziek school waar Anton Dekker hem de ver fijndere technieken bijbracht. Hier be haalde hij zijn diploma D. Hij is lid van Euphonia Goes en De Echo in Wilhelmi nadorp, is instructeur bij Advendo in Wol- phaartsdijk en geeft bij meerdere vereni gingen les aan leerlingen. Zondagmorgen zijn beide landskampioenen tussen 12.00 en 13.00 uur te beluisteren tijdens het Manhuistuinconcert dat gegeven wordt door Fanfare Euphonia door Richard Hoving MIDDELBURG - Na ruim vier uur debatteren had PvdA-frac- tievoorzitter D. J. Holtkamp er vrijdag schoon genoeg van. „Dit kan toch niet de bedoeling zijn." De behandeling van de voor jaarsnota in de Staten van Zee land, die bedoeld was om te pra ten over de verdeling van bijna 19 miljoen gulden, liep uit op een visionaire bespiegeling. Vier dagen voordat het college van Gedeputeerde Staten zich tijdens de zogenoemde voor jaarsconferentie buigt over de financiële ruimte voor het vol gende begrotingsjaar was het aan de Staten om met voorstel len te komen. Infrastructuur In veel gevallen sloten de voor stellen aan bij de uitgangspun ten die het dagelijks provincie bestuur onlangs verwoordde in de brochure Voortvarend Zee land. Hierin wordt de nadruk gelegd op het verder ontwikke len van de economie door onder meer te investeren in infrastruc tuur. De WD riep het college op om in elk geval de tien miljoen gul den die eenmalig zijn verkregen uit de verkoop van de provincia le aandelen in het Brabantse Waterwinningsbedrijf de Bies- bosch, in te zetten voor het be vorderen van de werkgelegen heid. „Wij hebben geen reden tot klagen in onze provincie, maar we moeten ons wel besef fen dat de economie en vooral de werkgelegenheid kwetsbaar is." Fractievoorzitter J. Suurmond lanceerde en passant de idee om Zeeland te promoten als woon gebied voor telewerkers en mensen met een functie waarin ze veel moeten reizen. CDA-fractievoorzitter J. Ram- ondt waarschuwde GS de fi nanciële meevallers niet in één keer uit te geven. „De besteding kan wat ons betreft gespreid over meerdere jaren plaatsvin den." Het tegengaan van de tweedeling in de zorg en het rea liseren van de inspanningsver plichting voor windenergie noemde Ramondt als belangrij ke aandachtspunten. De SGP wees op de ongunstige vooruit zichten voor de agrarische sec tor. „Benieuwd zijn wij naar de inhoud van uw plannen die moeten leiden tot het vitaal houden van het platteland", al dus W. Kolijn. Toekomst J. de Zeeuw verklaarde dat de D66-fractie de financiële mid delen onder meer wilde inzetten voor versterking van het milieu beleid, bevorderen van goede renvervoer over water en herinrichting van het landelijk gebied. De Zeeuw greep de gele genheid aan om zijn visie voor de verre toekomst uiteen te zet ten. „Hoe ziet Zeeland er in 2025 dan uit?", vroeg hij zich hardop af. Naast goed wonen en wer ken, zo vervolgde De Zeeuw, moet het over ruim 25 jaar goed leven zijn. „En vooral gericht op een duurzaam beleid waarvan onze kleinkinderen in 2025 zul len zeggen: 'Die provinciaaltjes uit de jaren negentig hebben het zo slecht nog niet gedaan'." Vragen Voor de eenmansfractie van GroenLinks was de behande ling van de voorjaarsnota aan leiding om een groot aantal vragen te stellen die slechts zij delings aansloten bij de beste ding van de extra miljoenen voor de begroting over 1999. F. van Kollem wilde onder meer duidelijkheid over de verhoog de uitstoot van dioxine begin ju ni door de staalfabriek Sidmar in het Belgische Zelzate. „Is er misschien extra geld nodig om te voorkomen dat Zeeland de volgende keer niet tijdig op de hoogte wordt gesteld?" Gedeputeerde D. J. P. Bruinoo- ge (PvdA financiën) hoorde de tientallen suggesties geduldig aan. „Ik concludeer dat u in gro te lijnen de koers volgt die het college heeft uitgezet." PvdA- fractievoorzitter Holtkamp stelde na ruim vier uur teleurge steld vast dat de behandeling van de voorjaarsnota niet hele maal volgens de afspraken was verlopen. „De commissie werk wijze moet de zaak nog maar eens grondig evalueren. In plaats van ons te beperken tot het geven van voorzetten voor de besteding van het geld zijn er visionaire inzichten over het jaar 2025 gegeven." AOB Zuid - Nederland feliciteert alle geslaagden Succes In je toekomstige loopbaan r adviseurs [AO B/ Zuid - Nederland opleiding ^OB Zuid - Nederland, regio Tilburg, beroep St. Josephstraat 104, Tilburg, tel. 013/ 542 56 78 door Harmen van der Werf BRUINISSE - Rijkswaterstaat Zeeland zet vandaag, zaterdag, haar beste beentje voor bij de Krammersluizen in de Philips- dam. De rijksdienst houdt er open huis vanwege het 200-ja- bestaan, met een rondvaart over het Volkerak-Zoommeer, excursies over het sluizencom- plex, een dia- en lichtshow, een treintje over de vlakbij gelegen vogelboulevard en de bezichti ging van drie milieu- en meet- boten. De Krammersluizen bevinden zich vanaf het water bekeken tussen de Oosterschelde en het Volkerak-Zoommeer, vanaf het land tussen de Grevelingendam en Sint-Philipsland. Het com plex is één van de paradepaard van Rijkswaterstaat in Zee land. Het bevat een geavanceerd sys teem voor de scheiding van zoet water uit het Volkerak en zout water uit de Oosterschelde. Op de open dag, die duurt van 9.30 tot 16.00 uur, wordt tijdens ex cursies alles verteld over dit scheidi ngssysteem. Wie van water houdt en het Vol- kerak-Zoommeer eens van een andere kant wil zien, kan mor gen een rondvaart over het meer maken. Of een bezoekje brengen aan de gespecialiseerde meet- en milieuboten Argus, Hout- vliet en Sepia van Rijkswater staat. Voor vogelliefhebbers rijdt een treintje vanaf de Krammersluizen naar de Slik ken van de Heen, met uitleg over natuurontwikkelingen onder weg, verzorgd door Stichting Het Zeeuwse Landschap. Er draait bij de sluizen constant een diaklankbeeld over het slui- zencomplex, Philipsdam, Oos terschelde en Volkerak-Zo om meer. De Bond van Nederlandse Architecten (BNA) komt met een lichtshow over architectuur. En een dixieland-orkest zorgt voor één keer voor een ander ge luid bij de Krammersluizen dan dat van scheepsmotoren en vo- door René Schrier GOES - Het begon eigenlijk allemaal met een aanwijsboek voor een van de deelnemers van het Goese activiteitencen trum, Henk van Eek. Van Eek heeft communicatieproble men en het leek hem en de me dewerkers van het centrum makkelijk om een boek te heb ben waarin Van Eek allerlei dingen kon aanwijzen. Zo zou hij duidelijk kunnen maken wat hij bedoelt. Vrijdagmiddag kreeg Henk van Eek het eerste 'Aanwijs boek', maar in de tussentijd is er wel wat veranderd. Het is niet langer een boek voor Van Eek alleen. Iedereen met een taalstoornis of een andere communicatiestoornis kan er gebruik van maken. Het is dan ook niet bij een oplage van één exemplaar gebleven. Hij kreeg het eerste exemplaar uit han den van mevrouw M. G. M. Casemier-Kleij, gedelegeerd bestuurder van de Stichting Zorg Lichamelijk Gehandi capten (ZLG). Zij constateer de dat alle dingen waar men sen in het dagelijks leven mee te maken krijgen in het boekje staan. Daarnaast merkte ze op dat het een handig klein for maat heeft, zodat het makke lijk meegenomen kan worden. Echt een voorbeeld van zorg op maat, aldus mevrouw Case- mier. Er zijn wel andere aan- wijsboeken, maar die zijn vol gens haar nogal kinderlijk van aard en groter van formaat. Koppeling Logopediste H. Aarts legde uit dat alles in ons leven gericht is op communicatie. Bij voor keur in de vorm van taal en vervolgens in de vorm van ge- Jan Haas (tweede van rechts) legt de werking van zijn Aanwijsboek uit. foto Dirk-Jan Gjeltema schreven teksten. Ze vond het daarom een goede zaak dat in het aanwijsboek een koppe ling wordt gemaakt tussen af beeldingen en geschreven woorden. Regiomanager H. Overdam van de stichting ZLG noemde het aanwijsboek een prima hulpmiddel voor mensen met een niet aangebo ren hersenletsel. Kunstenaar en medewerker van het Goese activiteitencentrum Jan Haas en logopediste Aarts hebben het boek gemaakt. Het bevat 130 pagina's en is verdeeld over 44 categorieën. Om het zoeken makkelijker te maken zijn de verschillende onder werpen ieder van een eigen kleur voorzien. Het aanwijs boek is ontwikkeld voor men sen met afasie, een taalstoor nis die ontstaat door hersen letsel. De combinatie van vol wassen afbeeldingen en tref woorden maakt het boek ook geschikt voor verstandelijk gehandicapten, voor mensen met auditieve stoornissen en anderen, die moeite hebben met het gesproken en/of ge schreven woord rRieiB*.1- uirMeAiee BSNiKFe&znujk^\ Vises'*: 6EUJK otmJKeei/n&xHD/£ vet/>&esieF. i&ir we eneBc&iTeeeM HloeMPAif&iy's'SGsrp/eBceemj DieANPeK:"mfweTeNHerveu>eK£c>HMt&/, HeBBern 'tcve? pnvToPHn/oeA". sestr', Q/sPéAM VANAFPeVieuóeis.oPHETjuKre "iHWBLUJkeFteL?ineNPisj'"..lKfó£.r"' MoMevr AF&ei/EH en OFvyANP uinovAtca&i!'?.^ om een als if yf door Richard Hoving MIDDELBURG - De zorgvul dig in de week gelegde motie van Delta Anders om het op wekken van zonne-energie te stimuleren is gisteren door een meerderheid van de partijen in Provinciale Staten aanvaard. Het voornemen van de eemans- fractie om in het jaar 2002 naar 80.000 zonnepanelen te streven werd afgedaan als 'te ambiti eus'. Ruim een week voor de Staten vergadering had M. Wiersma al le partijen de tekst van zijn mo tie en een discussienotitie onder de titel Een zonnige toekomst toegestuurd. De goede voorbereiding bleek het halve werk. Met uitzonde ring van de WD stemden alle partijen in met het verzoek aan het dagelijks provinciebestuur om 'in overleg met Delta Nuts bedrijven een actieplan op te stellen dat moet leiden tot een versterkte toepassing van zon ne-energie'. Techniek Volgens de liberalen is de stand van de techniek nog niet ver ge noeg gevorderd om het plaatsen van zonnepanelen aan te moedi gen. „De verhouding tussen de kosten en opbrengsten is nog ui terst ongunstig", aldus H A Polderman-Martin. De WD- woordvoerster stelde voor om de aandacht voorlopig te rich ten op het ontwikkelen van zon nepanelen die een hoog rende ment opleveren. „Misschien dat hierbij nog een rol is weggelegd voorde Hogeschool Zeeland." WD-gedeputeerde J. I. Hen- nekeij (WD, energie) had even eens weinig op met de motie van Delta Anders. Hij rekende Wiersma voor dat zes windmo lens net zoveel duurzame ener gie opleveren als 80.000 zonne panelen. „Om 6,3 megawatt windenergie op te wekken moet 15 miljoen gulden worden geïn vesteerd. Het opstellen van 80.000 pane len kost 80 miljoen gulden", constateerde Hennekeij. Bijzaak Het streefbeeld van Delta An ders voor het jaar 2002 was voor de overige partijen bijzaak. Ook Wiersma tilde na afloop van de vergadering niet zo zwaar meer aan de plaatsing van 80.000 zonnepanelen in het jaar 2002. Volgens hem deed het besluit van de Staten recht aan het zonnige imago dat Zeeland toch al heeft. „Door te vragen om een actieplan wordt het sig naal afgegeven dat zonne-ener gie een alternatief is voor de toe komst." COR DE JONGE door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Oost-Eu ropa zit niet meer verlegen om afdankertjes uit het rijke West-Europa. De provincie dacht een oude meetwagen luchtverontreiniging wel een nuttig, tweede leven te kun nen geven in Polen of een an der voormalig Oostblokland. Maar helaas, Oost-Europese landen willen het ding nie't hebben. In Oost-Europa zijn ze de laatste jaren ruim voorzien van moderne meetsysteem voor alle mogelijke milieu problemen, heeft de provin cie uitgedokterd. De Europese Unie heeft daar de hand in gehad met allerlei hulpprogramma's. In het Verre Oosten, onder meer in Vietnam, bestaat wel belang stelling voor het afdankertje uit Zeeland, maar dat vindt de provincie weer niet zo'n goed idee. Dat kost namelijk provinciaal geld. Er zouden eerst reparaties aan de meet apparatuur moeten plaats vinden en er zouden ook hulpinstrumenten meege stuurd moeten worden. Toch blijft de oude meetwa gen niet onbenut. Het voer tuig wordt ingeruild en de provincie krijgt daarvoor nieuwe bemonsteringsappa- ratuur terug. Dat kost niks en de oude bemonsteringsappa- ratuur was aan vervanging toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 59