Winst bouwcorporatie fors lager r, PZC Visserskoor brengt tweede cd uit Artur kijkt naar wondere wereld Rechter stelt oordeel over onstabiele vaarconstructie uit W atersportbond boos over plannen bruggen Middelburg zeeland 16 Herstel slechte betonvloeren tegenvaller voor Beter Wonen Schrijfavonden van Amnesty International Nachttarief taxi's op Walcheren keert terug 1 F Werkstraf voor te lang verblijf in buitenland zaterdag 20 juni 1998 door Peter van den Belt ZIERIKZEE - Woningbouw vereniging Beter Wonen heeft in 1997 aanzienlijk minder winst gemaakt dan het jaar ervoor. Het afgelopen jaar werd afge sloten met een positief saldo van anderhalf miljoen gulden. In 1996 bedroeg de winst nog 9.5 miljoen. Dit blijkt uit het deze week gepresenteerde jaarver slag. De stijging van de onderhouds kosten zijn de oorzaak voor de winstdaling. De woningbouw vereniging moest een extra bij drage van 4,1 miljoen gulden leveren aan het herstel van be tonvloeren (Kwaaitaal). Daar naast is ruim vier miljoen gul den gereserveerd voor te verwachten extra onderhouds kosten in de komende vijf jaar Ook dit ging ten koste van de winst. Volgens Beter Wonen-directeur Veehouder niet vervolgd voor hormoon in stier doorFrank de Klerk DEN HAAG - Een 58-jarige veehouder uit Kapelle is giste ren door het Haagse gerechsthof ontslagen van rechtsvervolging voor de aanwezigheid van het verboden hormoon clenbuterol in een van zijn stieren. Volgens het gerechtshof is de aanwezigheid van de clenbute rol in de stier bewezen, maar treft de veehouder geen schuld. De uitspraak van het gerechts hof is gelijk aan de eis van open bare aanklager, mr. M. van der Horst. Eerder werd de veehou der door de politierechter in Middelburg vrijgesproken, maar het openbaar ministerie tekende hoger beroep aan. De controle op het verboden hormoon had plaats op 9 no vember 1995. Pas twee maan den later kreeg de veehouder bericht dat in de stier clenbute rol was gevonden. Op dat mo ment kon hij geen contra-ex pertise meer laten uitvoeren, omdat de stier inmiddels was geslacht. De veehouder zelf ont kent zijn dieren verboden hor monen te hebben toegediend. Ph. H. van Doorne gaat het om een incidentele aanvulling van de reserves.Door te investeren in de technische staat van de woningen voorzien we in de toe komst minder onderhoudskos ten. Bij eventuele verkoop bren gen de woningen bovendien meer op." Verkoop Beter Wonen heeft momenteel 3886 woningen in bezit. In 1997 zijn 63 nieuwe huurwoningen voltooid. Uit de bestaande voor raad werden er 49 verkocht. Die leverden vijf miljoen gulden op. Verschillende projecten konden vorig jaar niet worden uitge voerd. Het plan Onder de Toren in Haamstede liep vertraging op doordat de gemeente Schou- wen-Duiveland het bouwrijp maken van de grond heeft uitge steld. De bouw van apparte menten in Renesse is vertraagd omdat de onderhandelingen tussen de projectontwikkelaar en de winkeliers/gemeente meer tijd vergen dan is voorzien. Voor het voorgenomen service complex in Scharendijke was nog geen grond beschikbaar en met de bouw van woningen in Poortambacht 10 in Zierikzee kon niet worden begonnen om dat de prijsonderhandelingen met de aannemer niet waren af gerond. De aankoop van 24 aan leuningen van verzorgingste huis Duinoord in Haamstede ketste op het laatste moment af door interne perikelen bij de zorginstelling. Distributie Het nieuwe distributiesysteem van vrijstaande woningen heeft het aantal woningweigeringen aanzienlijk beperkt. In 1996 werd een woning nog in 38,9 BR O UWERSHAVEN Modeshow 55+ - In woonzorg centrum Poortershof in Brou wershaven wordt donderdag 9 juli een modeshow voor 55- plussers gehouden. Deze begint om 14.00 uur en wordt verzorgd door bewoners en vrijwilligers van Poortershof. Na de mode show is er gelegenheid om kle ding te bekijken, te passen en te kopen. Woensdag 1 juli worden vanaf 14.00 uur schoenen ver kocht in de recreatiezaal. door Esme Soesman THOLEN - Te weinig man kracht, geen vaartijdenboek en een duwconslructie die niet goed functioneerde. Voor offi cier van justitie van het Thoolse kantongerecht J.J.A Groen vrij dagmiddag voldoende redenen om in totaal drieduizend gulden boete, waarvan de helft voor waardelijk, te eisen tegen een 43-jarige schipper zonder vaste verblijfplaats. Kantonrechter M.J.M. Klarenbeek stelde een beslissing uit. Hij wil zich eerst beraden op de scheepvaartre- gels. Met een ruim 31 meter lange vaarconstructie, bestaande uit een motorschip gekoppeld aan een duwbak, voer de schipper op 15 november van het vorige jaar over Zuid Vlije. Een combi natie met onvoldoende stabili teit, want recht vooruit duwen bleek niet mogelijk. „Daarmee heeft u het scheep vaartverkeer in gevaar ge bracht, want andere schippers kunnen op zo'n moment te wei nig van u op aan", luidde de kri tiek van Groen. De beklaagde erkende de tekortkoming en - zo door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De regionale schrijfbijeenkomsten van Amnesty International Schouwen-Duiveland worden deze maand gehouden op maan dag 29 en dinsdag 30 juni. Er gaan brieven naar Kameroen, Tunesië en Turkije. De brief naar Kameroen betreft de vooraanstaande journalist Pius Njawé. Hij is algemeen di recteur van Karmeroen oudste onafhankelijke dagblad Le Messager en werd op 24 decem ber gearresteerd wegens een ar tikel in die krant. Pius Njawé is, rtet als veel andere journalisten in Kameroen, eerder ook al ge arresteerd en veroordeeld. Hongerstaking Aan de president van Tunesië wordt per brief om vrijlating van Khémais Ksila gevraagd. Ksila, vice-voorzitter van de Tunesische Mensenrechtenliga, werd in september 1997 gear- procent van de toewijzingen door de huurders geweigerd, in 1997 nog maar in 18,1 procent van de gevallen. In plaats van toewijzing via een wachtlijst is er nu een aanbodsysteem met voorinschrijving. Voordeel hiervan is dat mensen alleen in schrijven op een woning die ze graag willen betrekken. Volgens het jaarverslag hebben ook wo ningzoekenden veel waardering voor het nieuwe systeem. In 1997 stonden tien voor verhuur beschikbare woningen langer dan een maand leeg. gaf hij aan - zijn directieboot is ook niet als duwbak bedoeld. In de zomermaanden dient het schip als pontje, in de winter maanden wordt er soms een klus voor een aannemer mee gedaan. ,,U had nee tegen de aannemer kunnen zeggen", vond de rech ter in dit geval uit veiligheids oogpunt. Dat het om een extra - normaal niet voorkomende - klus ging, die bovendien binnen het werkgebied van de schipper viel, was geen excuus. „Het moet ook veilig zijn in uw werk gebied", weerlegde Klarenbeek de argumenten van de beklaag de. Vaarreglement Om recht te spreken was volgens Klarenbeek echter meer duide lijkheid vereist en aan vaarre- glementen ontbrak het in de rechtszaal. Zo zou de schipper wel degelijk zijn best hebben om gedaan een vaartijdenboek te bemachtigen. Dat bleek onmo gelijk, omdat daarvoor weer een scheepsnummer is vereist. „En daarvoor is de boot niet lang ge noeg", luidde zijn uitleg aan de kantonrechter. Deze schortte zijn oordeel op en doet 17 juli uitspraak. resteerd nadat hij een honger staking aankondigde uit protest tegen de mensenrechtensituatie in zijn land. In Turkije zit Selahattin Simsek al 18 jaar gevangen. Hij werd veroordeeld na een volgens Am nesty onegrlijk proces. Vóór dat proces werd hij meer dan vier weken gemarteld. De verkla ring die hij na marteling onder tekende vormen de basis voor zijn veroordeling. Zijn advocaat kreeg geen gelegenheid zijn cli ënt te verdedigen. In Burgh-Haamstede kunnen briefschrijvers maandag 29 juni terecht van 19.00 tot 20.30 uur i n de gereformeerde kerk aan de Platboslaan. In Ouwerkerk wordt de schrijfavond gehou den ten huize van de familie Van Damme aan de Zwanenburgse- weg (19.00-20.30 uur). In Noordgouwe wordt dinsdag ochtend 30 juni van 10.00 tot 12.00 uur geschreven bij de fa milie Murphy aan de Dr. Wort- manstraat. Mark Feijtel, met zijn zeven jaar ruimschoots het jongste koorlid, overhandigde het eerste exemplaar van 'Daar bij de haven' aan burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Voor een bomvol Zierik- zees Theater Mondragon werd vrijdag avond de tweede cd van het Bruinisser Visserskoor officieel gepresenteerd. Bur gemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Schouwen-Duiveland kreeg uit handen van de 7-jarige Mark Feijtel het eerste ex emplaar. Het tweede zilveren schijfje van het zes jaar geleden opgerichte koor heet 'Daar bij de haven'. Net als voor de eersteling werden de opnames voor de tweede cd ge maakt in de kerk van Dreischor, met mu zikale hulp van Oosterlands fanfare, vas te begeleiders Lennart Hoekman en Piet van Dongen en onder de bezielende lei ding van dirigent Jacob Knuist. Het koor heeft inmiddels zestig leden. 'Beretrots' is Jaap Huizer, voorzitter van het koor, op de tweede cd. 'Apetrots' was de omschrijving die burgemeester Assel bergs gebruikte. Hij zei veel respect te hebben voor het koor. „Het koor is een goede ambassadeur voor Bruinisse", om schreef de burgemeester. Hij kenschetste het Bruinisser Visserskoor als een koor dat midden in de maatschappij staat. Schouwen-Duivelands eerste burger zwaaide ook dirigent Knuist lof toe. „Het is met hem net als met een rauwe mossel. Het smaakt altijd! Het Bruinisser Visserskoor koor mag zich in een grote populariteit verheugen. De optredens - en dat zijn er aardig wat - trekken steevast veel en enthousiast pu bliek. Zo ook tijdens de cd-presentatie. Theater Mondragon was tot de laatste stoel gevuld. Bij de meeste liedjes ging er een golf van herkenning door de zaal en werd enthousiast meegezongen. Brillen voor de kinderen uit Tsjernobyl; uiterst links Artur, die de wereld voor het eerst in jaren niet ernstig vervormd en wazig ziet. foto Dirk-Jan Gjeltema door René Schrier GOES - In grote delen van Rusland is een nijpend tekort aan vers fruit. Vandaar dat de 48 kankerpatiëntjes uit de om geving van Tsjernobyl die mo menteel een vakantie in Zeeland doorbrengen dol enthousiast aanvallen op de dagelijkse appel en banaan die ze 's middags krijgen. Als ze hun middagpauze achter de rug hebben, roept een van de begeleiders hard bananen' en als een speer staan de kinderen dan in de rij om het fruit in ont vangst te kunnen nemen. Pas nog ging dat even mis. Het verse Zeeuwse fruit had ken nelijk zo veel indruk op een van de kinderen gemaakt dat hij er over droomde. In zijn droom riep hij keihard 'bana nen'. Zeker tien kinderen werden wakker en gingen on middellijk in de ri] staan, in de blijde verwachting dat ze ook midden in de nacht weer een banaan kregen. Leny van Raaijen uit Rilland- Bath kan er veel over vertellen. Ze is jaar in jaar uit betrokken bij de ontvangst van de kinde ren, die voor hun verblijf in Zeeland in Ellemeet onderge bracht zijn. Ook organiseert ze samen met haar man en een aantal andere vrijwilligers transporten met hulpgoederen naar de Russische plaats Vi- lejka. Haar man Henk van Raaijen heeft de stichting Henk opgericht en die stich ting heeft het internaat ge adopteerd waar 232 wezen en halfwezen in primitieve om standigheden wonen. Veel van de kinderen zijn ziek als ge volg van de ramp met de kern centrale in Tsjernobyl. De stichting heeft inmiddels het dakvan het internaat kunnen laten repareren. Momenteel wordt gespaard om het sani tair in orde te kunnen brengen. Ieder jaar komt, met financiële steun van een kerkgenoot schap uit het Duitse Oberhau- sen, een groep van ongeveer vijftig kankerpatiëntjes naar Ellemeet. Ze kunnen daar ver blijven mede dankzij de steun van allerlei (Zeeuwse) bedrij ven en particulieren. Vast on derdeel van het programma is een bezoek aan de brillenwin kel Pearle in Goes voor een oogcontrole van een aantal kinderen. Pearle heeft een spe ciaal fonds waaruit een aantal brillen betaald kan worden. Oogarts Deze keer was ook de tienjari ge Artur Kuchtik voor een oogcontrole in de Goese win kel. Artur werd halfwees toen hij zeven maanden oud was, omdat zijn vader zijn moeder dood heeft geslagen. Sinds dat moment woont hij in het inter naat. Bij de controle van zijn ogen kon de medewerkster van de winkel niet zo veel aan met Artur. Die moet naar de oog arts, was de conclusie. Nu ver blijven de kinderen maar drie weken in Zeeland en is de tijd dus beperkt. Vandaar dat Henk van Raaijen besluit me teen bij huisarts J. W. Kuijl langs te gaan. Die heeft niet veel tijd nodig om tot de con clusie te komen dat Artur zo goed als niets ziet. Kuijl be sluit contact op te nemen met specialist A G. Tjiam in het Goese ziekenhuis. Die wil wel naar Artur kijken. Een af spraak is snel gemaakt Na een uitvoerig onderzoek is de con clusie dat Artur geen ronde beelden ziet, maar ovale beel den op zijn netvlies projec teert. En die beelden zijn dan nog eens wazig en scheef voor hem. Het is een beetje te verge lijken met iemand die-10,5 of- 11,25 als oogafwijking heeft. Het is wel te corrigeren, maar dan zijn speciale glazen nodig. Daar kijken ze bij Pearle wel even van op, maar het blijkt geen probleem te zijn. Donderdagmiddag kon Artur de bril komen ophalen. Leny van Raaijen: „We hebben hem al die tijd dat hij Zeeland was nog niet zien lachen. Maar toen hij zijn bril ophad lachte hij voor het eerst." de tijden van de diverse bruggen I niet goed op elkaar aansluiten.]^ door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Konink lijk Nederlands Watersport Ver bond (KNWV) is verontwaar digd over het streven van het Middelburgse gemeentebestuur naar vaste openingstijden van de Schroe- en Stationsbrug. De belangenorganisatie heeft een protest ingediend bij Gedepu teerde Staten, die verantwoor delijk zijn voor het beheer van het Kanaal door Walcheren. Het verbond noemt het invoeren van vaste tijden een watersporton- vriendelijke oplossing. Het ka naal maakt deel uit van een lan delijk door de regering erkend stelsel van vaarwegen, het zoge heten Toervaartnet. De door gang voor de scheepvaart kan daarom niet zomaar geblok keerd worden. B en W van Middelburg stuur den eind vorige maand een brief naar GS, waarin het college aandrong om de bruggen te openen voor half acht 's och tends en na half zeven 's avonds. Die vaste tijden zouden een hoop ergernis kunnen wegne men bij wachtende automobi listen. Het college van Middel burg vindt vaste openingstijden ook van belang voor de bereik baarheid van de stad en het be drijfsleven. Vaarroutes Het KNWV stelt dat het Kanaal door Walcheren niet alleen deel uitmaakt van het Toervaartnet, maar ook onderdeel is van de Staande-Mast-Route tussen Vlissingen en Delfzijl. Het ka naal is in die functie een veilig alternatief voor de route over zee of het Kanaal door Zuid-Be veland dat door de binnenvaart en de kleine zeevaart wordt ge bruikt. Het verbond zegt dat de gemeente Middelburg zich met het initiatief in eigen vingers snijdt. Het kanaal is voor de ontwikkeling van het watertoe risme in Zeeland - en dus voor het stimuleren van de regionale economie - van groot belang. De belangenorganisatie is wel bereid te praten over een aan passing van de brugbedienings- tijden over het kanaal. Volgens het verbond komt het nu regel matig voor dat watersporters enkele uren moeten wachten voor een gesloten brug, omdat Het KNWV zegt dat het al vaker heeft gepleit voor een goede re geling voor konvooivaart, zodat de scheepvaart op bepaalde tij den ongehinderd in beide rich tingen kan passeren. Tot nu toe is dat naar de mening van de wa tersporters onvoldoende gerea liseerd, wat tot onveilige situa- do ties kan leiden. Wachtende jachten gaan dan rondjes draai en bij de Middelburgse bruggen, omdat er onvoldoende wacht- voorzieningen zijn. De plannen van het Middel burgse college kregen al eerder, kritiek te verduren. Deze week mengden ook de twee water sportverenigingen in de ge-r meente zich in de discussie. Ook zij denken dat vaste openings tijden slecht voor de economie, in de Zeeuwse hoofdstad. Toe risten zullen Middelburg links, laten liggen. Zij zullen kiezen voor alternatieve routes om de Westerschelde en de Noordzee Al te bereiken. de s spi MIDDELBURG Brouwdag - Biercafé De Mug houdt op zaterdag 27 juni in het kader van zijn 25-jarig bestaan een open brouwdag. De ama-I teurbrouwers van het Walchers; Biergilde en de Deltabrouwers; uit Goes beginnen om 12.00 uur. met het brouwen van Kwart-' eeuwbier. De door de amateurs; gebrouwen bieren komen in het najaar op tafel in De Mug; er: wordt dan een publiekskeuring gehouden om de beste variant uit te kiezen. Verder is er op 21 juni onder meer een blind-bier- proeverij. Cultuurproeverij - Belangstel lenden kunnen op zaterdag 27; juni in het Middelburgse ont moetingscentrum Dauwendae- le met hun mond, ogen en oren kennismaken met diverse lan den waaronder Irak, Koeweit, Turkije, Nederland, Iran en In donesië. Mensen uit deze landen vertellen over hun cultuur; het geheel wordt omlijst door mu ziek, hapjes en voorwerpen uit de verschillende landen. Bezoe kers zijn van 19.30 tot 23.00 uur welkom. De bijeenkomst is een idee van de multiculturele werkgroep Middelburg. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het nachtta rief voor taxi's op Walcheren komt terug. Dit is volgens pro vincie-medewerkster F. Vos het resultaat van een informeel ge sprek dat vrijdag heeft plaats gevonden tussen de provincie en taxibedrijven uit Middelburg en Vlissingen. Veel wilde Vos niet kwijt over het overleg, omdat het een in formeel karakter had. „Het is goed verlopen", vertelde zij. Een harde afspraak over het al dan niet hanteren van het nachttarief lijkt echter niet ge maakt. „Als provincie zullen we in elk geval niet gedogen dat het nachttarief wordt ontdoken", aldus Vos. „Wij gaan ervan uit dat de taxibedrijven het nacht tarief gewoon gaan hanteren." Oogluikend Het overleg in het provinciehuis vond plaats naar aanleiding van een discussie tussen taxibedrij ven en de provincie over het hanteren van het nachttarief. Op Walcheren heeft de provin cie jarenlang oogluikend toege staan dat taxibedrijven geen nachttarief rekenden. Vanaf 1 januari zijn de touwtjes strak ker aangetrokken, omdat Beve- landse taxibedrijven klaagden over Walcherse taxi's die in hun werkgebied reden voor het veel lagere dagtariefDe Bevelandse bedrijven vroegen de provincie in te grijpen. Afwijkend Dat heeft de provincie dus ge-' daan, maar na verloop van tijd bleek dat de Taxicentrale Vlis singen, Taxi Faasse en Taxi De. Gruiter het nachttarief niet (meer) in rekening brachten.' Taxicentrale Middelburg, Taxi Blanker en Rayon Tax Walche-; ren die wel het nachttarief in ere hielden, verloren veel klanten, waarop zij onlangs besloten ook het nachttarief eraf te gooien. Het overleg van vrijdag moest; klaarheid brengen. Provincie- medewerkster Vos gaat er van uit dat het nachttarief weer wordt ingevoerd. De directie van Taxicentrale Vlissingen'. wilde geen commentaar geven. Die van Taxicentrale Middel burg was niet bereikbaar. door Marcel Modde TERNEUZEN - „Waarom moet ik nou de gevangenis in. Ik heb toch niemand vermoord?" De 56-jarige verdachte kon gisteren niet begrijpen waarom de politierechter hem een voor waardelijke hechtenis in het vooruitzicht had gesteld indien hij in zijn proeftijd van twee jaar opnieuw langer naar het buitenland gaat dan op grond van zijn bijstandsuitkering is toegestaan. De werkstraf van veertig uur alia, daar kon hij zich nog wel in vinden. De in Terneuzen woonachtige man verbleef tussen 1992 en 1995 drie keer langer dan de maximaal toegestane vier we ken per jaar bij zijn familie in Turkije. De formulieren voor zijn maandelijkse uitkering van de sociale dienst liet hij in die periodes opsturen, zodat hij ze zelf kon ondertekenen. Depressief De verdachte verklaarde tijdens de zitting via een tolk en zijn raadsman J. Burlet zich van geen kwaad bewust te zijn ge weest. Van een vakantie was volgens hem geen sprake, omdat hij naarTurkijegingomzijnzie- ke moeder te verzorgen. Na haar overlijden was hij gedwongen langer te blijven om zaken te re gelen en bovendien was hij door de hele situatie depressief ge raakt. Door die hele toestand wist hij zich ook niet meer goed te herinneren hoe hij precies had gehandeld. Ook was hij zijn paspoort met stempels kwijtgeraakt, aan de hand waarvan zou kunnen wor den aangetoond dat hij de laat ste keer vier maanden in hetjl buitenland was geweest. Burlet. vroeg vrijspraak. Regeling Politierechter C. Kool achtte dej valsheid in geschrifte bewezen.' De sociale dienst van Terneuzen werd daardoor voor ruim der tienduizend gulden gedupeerd; Ook al omdat de verdachte in-' middels een betalingsregeling heeft getroffen, beperkte hij zijn vonnis conform de eis van de of ficier van justitie tot een werk-, straf van veertig uur (in plaats van twee weken gevangenis straf) en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie we ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 58