Extra koopavonden in Zierikzee PZC PZC Beunhaas zweeft tussen goedkope doe-het-zelver en vriendendienst zeeland zaterdag 20 juni 1998 s 15 Commissie kiest namen nieuwe kanoroutes Gemeente opent bedrij venloket Vechtpartij bij festival Brogum Radarkasten doelwit vandalen Kop-staartbotsing door eenden Doorrijder beschadigt auto Auto's botsen in Zierikzee 3Ondernemerscollectief hoopt op sneeuwbalefect ^Rommelmarkt etin Zierikzee Wasgoed weg - Diefstal uit auto Concert Musi Voca Jubileum stadsrechten Zierikzee krijgt toch nog een officieel tintje Concerten gospelkoor Together Diefstal uit loods door Ali Pankov ZIERIKZEE - De twee kano routes, die op Schouwen-Dui- veland in voorbereiding zijn, krijgen eigen namen. Duiven- dij keroute en Middensclxou- wenroute luiden de voorstel len, die dinsdagavond in de vergadering van de commissie Straatnaamgeving aan de orde komen. Beide kanoroutes starten in Den Osse. De routes lopen over de bestaande waterloop. Bij de splitsing buigt één route af richting de Delingsclijk. Bij de Delingsclijk moeten de kanoërs omkeren en weer te rugvaren. De tweede route loopt vanaf de splitsing rechtdoor tot net voorbij de Dammenweg. Voor bij deze weg slaat de route rechtsaf. Direct daarna is het eindpunt. Er zijn plannen voor meer ka noroutes in de nabije toekomst. Ter wille van de herkenbaar heid krijgt elke route een eigen naam. Uit een onderzoekje aan de hand van de waterschapsar chieven bleek, dat de oude na men van de vaarten geen aan knopingspunten geven, te meer daar het vaartenstelsel drastisch is gewijzigd in het kader van de heiverkaveling na de watersnoodramp in 1953. Medewerker K. Venema komt met het voorstel van de Dui- vendijkeroute en de Midden- schouwenroute. De eerste route loopt voor het grootste deel over het grondge bied van de polder Duivendij- ke en de tweede over het grondgebied van de voormali ge gemeente Middenschou- wen. De commissie Straatnaamge ving vergadert dinsdagavond 23 juni om 19.30 uur in het stadhuis in Brouwershaven. ZIERIKZEE - Het bedrijvenloket van de gemeente Schou- wen-Duiveland wordt binnen twee weken geopend. Op dins dag 30 juni om 15.00 uur zal het officieel in gebruik worden genomen. Het bedrij venloket moet de communicatie tussen onderne mers en gemeente verbeteren. Bovendien moet het bedrijven tijd besparen omdat aanvragen die voorheen bij verschillen de loketten moesten worden ingediend, nu aan één balie wor den afgehandeld. Een speciaal opgeleide baliemedewerker zal de ondernemer aan het loket te woord staan en de aanvragen in ontvangst ne men. Bedrijven kunnen via hem ook vernemen wat de voort gang is de behandeling van hun verzoek. Tijdens de officiële bijeenkomst zal na het welkomstwoord van wethouder Veerhoek een bord worden onthuld. Dit doen vier leden van het bedrijfsleven en de bedrijfscontactf unctio- naris. Het loket is op werkdagen geopend van 9.00 tot 16.00 uur en op donderdagavond tot 19.30 uur. ZIERIKZEE - In de nacht van donderdag op vrijdag ontstond bij het Anywave-festival van Brogum aan de Julianastraat in Zierikzee een vechtpartij. Een man werd daar aangesproken op zijn gedrag. Hij reageerde daarop door degene die hem aansprak enkele keren te slaan. Een omstander die hierop reageerde kreeg vervolgens van deze man zoveel klappen en slagen, dat hij zich onder behandeling moest stellen van een arts in het ziekenhuis in Zierikzee. Van de dader, van wie vermoed wordt dat hij met twee ande ren was, ontbreekt elk spoor. ZIERIKZEE - Rijkswaterstaat deed aangifte van diefstal van een radarkast aan de N59 en van vernieling van een andere ra- darkast aan de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee. BRUINISSE - Twee auto's raakten beschadigd bij een kop- staartbotsing donderdagmorgen op de Philipsdam bij Brui- nisse. Er vielen geen gewonden. Het ongeluk gebeurde toen een taxi, bestuurd door een 47-jarige inwoner van Zierikzee, afremde voor overstekende eenden. Een achter de taxi rijdende 50-jarige inwoonster van Haam stede trapte op de rem om niet achterop de taxi te botsen. Ach ter haar reed een 72-jarige inwoonster van Sliedrecht. Zij vond het rempedaal niet op tijd en botste achterop de auto van de Haamsteedse. ZIERIKZEE - Een 24-jarige inwoner van Zierikzee deed don derdag aangifte van doorrijden na een aanrijding. Hij had zijn auto woensdagavond om 23.00 uur geparkeerd in de Nieuwe Bogerdstraat in Zierikzee. Toen hij de volgende dag terugkwam, bleek zijn voertuig te zijn beschadigd. ZIERIKZEE - Op de kruisingHaringvlietstraat/Hanngvliet- plein in Zierikzee onstond woensdagochtend om 6.55 uur een aanrijding tussen twee personenauto's. Een auto bestuurd door een 4 0-jarige inwoner uit Dreischor reed over de Haring- vlietstraat vanuit de lichting Laan van St. Hilaire en verleen de geen voorrang aan de voor hem van rechts komende auto vanaf het Haringvlietplein. De auto, die van rechts kwam, werd bestuurd door een 22-jarige inwoner van Levvedorp. Beide auto's raakten beschadigd. ?tj— - ai'door Piet Kleemans at mZIERIKZEE - In juli en augus- atjus kan het winkelend publiek leiniet alleen op donderdag-, maar ze ook op vrijdagavond terecht in Schouwen-Duivelands koop- at centrum Zierikzee. Drieënzes- s.'tig winkels zijn dan open van e-9.00 tot 21.00 uur. xg ZIERIKZEE - De Wieken Om it. roep Stichting (WOS) houdt za- terdag 27 juni de jaarlijkse rom er. melmarkt in Zierikzee. Achter De Wieken i'. staan op die dag weer kramen lit opgesteld met antiek, speel- ar goed, boeken, elektronica, meu- is bels en oliebollen. L",De WOS heeft jarenlang ge bruik kunnen maken van de kel- ik der van De Wieken voor opslag van alle spullen voor de rom- melmarkt. Nu die ruimte niet meer beschikbaar is, kampt de WOS met een probleem. De WOS klopte daarom aan bij het gemeentebestuur. Dat heeft een tijdelijke oplos- se sing geboden door tot 1 septem- een opslagruimte ter be- a-schikking te stellen. De WOS zoekt nog steeds naar een struc- turele oplossing voor het ruim- teprobleem. OOSTERLAND - Een 46-jarige inwoonster van Oosterland deed aangifte van diefstal van wasgoed van de waslijn in een tuin aan de Leuvenstraat. De waarde van de ontvreemde kle ding bedraagt circa vijfhonderd gulden. Dat is de uitkomst van een en quête van het Zierikzees Onder nemers Collectief (ZOC). ZOC- lid en groenten- en fruithande laar C. Legemaate uit Zierikzee kwam in 1997 al met een derge lijk voorstel. Hij legde tijdens de ZOC-ledenvergadering in maart dat jaar zijn idee op tafel: in juli en augustus wekelijks een extra koopavond. Liefst op vrij dag. Toen strandde het plan. Meer dan een jaar later is de draad, nu op aangeven van een van de andere ZOC-leden, weer opgepakt. Ongeveer twee maanden gele den werd door het ZOC met een enquête onder de leden over een mogelijke uitbreiding van het aantal koopavonden begonnen. M. Ooijens van de Golff-super- markt in hartje Zierikzee nam dat karwei op zich. Dat heeft hij geweten. ,,Ik ben bij ongeveer honderd winkels in het centrum van Zierikzee binnen geweest. Dat heeft me drie dagen ge kost," doet Ooijens vérslag. Verdeeld De reacties liepen sterk uiteen. „Bij sommige winkels werd ik bijna buiten gezet, maar ande ren i-eageerden enthousiast", zegt Ooijens. Het is zijn ervaring dat onder oudere middenstan ders meer weerstand bestaat te gen extra koopavonden dan on der jongere ondernemers. Al met al is hij tevreden over het re sultaat. Wel blijft Ooijens het jammer vinden dat de Zierikzee middenstanders zich niet en bloc achter verruiming van de winkelopeningstijden scharen. „Het is heel jammer dat wat dat betreft de ondernemers ver deeld zijn in twee kampen", stelt Ooijens. „Een heleboel mensen kijken kennelijk alleen maar in de eigen pox-temonnee. In juli en augustus kan het winkelend publiek ook op vrijdagavond terecht bij - een deel van - de Zierikzeese middenstand. foto Pieter Honhoff Ze doen him winkel alleen open als het hen uitkomt." Ooijens blijft realistisch. „Natuurlijk lukt het je nooit om honderd procent van de middenstanders achter je te krijgen, maar ik hoop wel dat dit aanslaat en dat er meer mee gaan doen. Volgens Ooijens zijn alle bran ches vertegenwoordigd onder de middenstanders die meedoen aan de extra koopavond. „Dat loopt van Hema tot opticien, van reisbureau tot dierenwinkel en van speelgoedwinkel tot kle dingzaak." Tijdens de Zierik zeese wielerronde op vrijdag 14 augustus zij n alle winkels geslo ten. Dat brengt het totaal aan extra koopavonden op zeven. Om de middenstanders attent te maken op de extra koopavon den én om niet-deelnemers aan te sporen ook hun winkeldeuren alsnog open te zetten, wordt een advertentiecampagne gestart. Ook is het de bedoeling dat be zoekers van Zierikzee door mid del van attentieborden langs de wegen op de hoogte gebracht worden van de extra koopavon den. OOSTERLAND - Een 53-jarige inwoner van Oosterland deed aangifte van diefstal uit zijn au to. Zijn voertuig stond gepar keerd aan de Weelstraat in Oos terland. Er werd een radio uit de auto gestolen. DREISCHOR - De zomercon- certserie Musi Voca wordt vrij dagavond 26 juni geopend met een optreden van het Zeeuws I ensemble Sonore in de Her vormde kerk in Dreischor. Sonore is een ensemble van elf Zeeuwse vrouwen die over goed geschoolde stemmen beschik- 'ken. Zij brengen een gevarieerd licht-klassiekrepertoire. Verde re medewerking aan dit concert wordt verleend door Annette Kik op viool en Samiël Deurloo op piano. Het concert begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE Boekenmarkt - Harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee houdt vrij dag 3 en zaterdag 4 j u- ii een boeken-, platen- en cd- ixiarkt in het verenigingsge bouw aan de Kaersemakers- straat in Zierikzee. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Peter van den Belt ZIERIKZEE - In eerste instan tie zag het gemeentebestuur er niets in, maar de viering van 750 jaar stadsrechten voor Zierik zee krijgt toch nog een officieel tintje. Op zaterdag 31 oktober zal in theater Mondragon een bijeenkomst worden gehouden voor genodigden. Uitgenodigd worden leden van het gemeentebestuur, de vereni ging Stad en Lande, ereburgers, oud-bestuurders en -gemeente secretarissen, leden van hetpx-o- vinciaal bestuur, afgevaardig den van jumelage-steden en enkele 'notabelen'. De totale kosten voor de bijeenkomst zijn begroot op 12.000 gulden Een middag lang zullen de on geveer vierhonderd aanwezigen uitgebloeid worden bijgepraat over het verleden van Zierikzee. J.G. Kruisheer houdt een inlei ding over hoe de stad haar stadsrechten verkreeg. Ge- meente-archivai'is H. Uil vertelt over de geschiedenis van Zie rikzee. Burgemeester J.J.P.M. Asselbergs zal een betoog hou den over de toekomst van de stad. Brochure De teksten van de sprekers wor den opgenomen in een brochux-e die in een oplage van vijftien honderd zal woi-den gedrukt. De gemeente wil dit drukwerk ook na de bijeenkomst nog gebrui ken als relatiegeschenk. Tussen de verschillende sprekers door zal er een muzikaal px-ogramma zijn. Een receptie besluit de middag. De gemeente had aanvankelijk het standpunt ingenomen dat ze zou aanhaken op initiatieven vanuit de bevolking. De Lions- club nam begin dit j aar het initi atief om de ZeeCu uit te bx-en- gen. Een initiatief van Zierikzee Aktief om in september een feestdag te ox-ganiseren stx-and- de op een gebrek aan vrijwilli gers en financiële middelen. Uiteindelijk heeft het gemeen tebestuur toch zelf initiatieven ondernomen; Het Oproer van Zierikzee werd gekoppeld aan het jubileum. Tentoonstelling Een andei'e activiteit van de ge meente is een tentoonstelling in het Stadhuismuseum over het ontstaan van Zierikzee en de stadsrechten. Vanuit repx-esen- tatief oogpunt heeft de gemeen te Schouwen-Duiveland nu ook nog voor een officiële bijeen komst gekozen. Ovei'igens is het zo goed als ze ker dat Zierikzee als stad al lan ger bestaat dan 750 jaar. In 1248 zijn de stadsx-echten namelijk herbevestigd. Het exacte jaaxdal waax'op Ziei'ikzee de stadslich ten voor het eerst heeft gekregen is echter niet te achterhalen. NIEUWERKERK - Gospelkoor Together in Nieuwerkerk treedt volgend weekend op twee ma nieren naar buiten. Op zaterdag 27 juni geeft het koor een con cert in de Jacobuskerk aan de Ooststraat in Nieuwerkerk en op zondag 28 juni verleent To gether medewerking aan een stranddienst op de Brouwers- dam. Thema van de conceidavond is Efeze. Deze muzikale geloofs belijdenis staat centraal in het optreden van het gospelkoor. Het koor staat onder leiding van dirigent Wim Timmerman. Ver dere medewerking wordt ver- leend door fanfare Oefening en Uitspanning uit Nieuwerkex-k en muziekvex-eniging Nu met Hope uit Bi*uinisse. De opbrengst van de collecte, die deze avond wordt gehouden, komt ten goede aan de bouw van het nieuwe kerkcentrum van de Samen-Op-Weg gemeente. Zangers en zangeressen van To gether en de leden van het eigen combo zijn zondag 28 juni ook van de partij tijdens de strand dienst van de Samen-Op-Weg gemeente Scharendijke. Deze buitenkerkdienst wordt gehouden op de plek van het Beach-Pop festival. Een aantal koperblazers zorgt voor extra begeleiding tijdens dit optre den. SIRJANSLAND - In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in een loods aan de Sportweg in Sii'jansland. Er wei'den een radiocassette, een cd-speler en een geldbedrag ontvreemd. Een 25-jarige inwo ner uit Six-jansland deed aangif te. van onze regioredactie Op een bouwomzet van zo'n zestig miljard gulden wordt jaarlijks cir ca 3,6 miljard verspijkerd door beunha zen. Door deze illegale werkzaamhe den loopt de overheid rond een miljard aan sociale premies en belastingen mis. Deze uitkomst van een onderzoek door het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid komt niet echt als een donderslag bij heldere hemel. „Dat is al jaren aan de gang en is inherent aan de bouwsector", denkt A J. Allemekin- ders van het gelijknamige aannemers - bouwbedrijf uit 's-Gravenpolder. Helemaal onbegxijpelijk is het beunha zen in zijn ogen niet. „Ze gaan met 2500 tot 3000 gulden netto in de vier weken naar huis. Hebben een gezinnetje, een auto, noem maar op. Als je een beetje mee wilt doen, heb je extx-a geld nodig." De loonschalen zonder meer opkrikken is in zijn ogen geen oplossing, want mensen willen steeds meer. De overheid zou wel een bijdrage aan de problema tiek kunnen leveren door meer te con- trolei'en en bij gx'otere px'ojecten, vanaf 5000 a 10.000 gulden, het inschakelen van een erkend bedrijf verplicht stel len. Werkgevers zitten volgens Alleme- kinders in een moeilijker parket. „Vaak zijn de mensen die bijklussen juist de mensen met spirit. Mensen die niet om half vijf naar huis willen om met pin da's voor de televisie te gaan zitten, maar die hun vak met plezier doen. Kwaliteit Volgens mevrouw C. Breas van het Goe- se aannemersbedrijf Breas zn. kleeft er ook een nadeel aan deze zwartwer kende enthousiastelingen. „Het kan zijn dat als ze 's avonds hebben ge werkt, ze 's ochtends moe zijn. Daar naast moet je uitkijken dat niet ieder een die op een gegeven moment een beetje kan timmeren, bijklust. Dat haalt de kwaliteit naar beneden." M. van de Linde van Bouwbedrijf Van de Linde uit Kloetinge vindt dat het om verschrikkelijk veel geld gaat. „Zeker als je kijkt naar de netto-omzet in de bouw." Een oplossing heeft hij niet di rect voorhanden, maar hij vindt wel dat met name de ovexixeid hierin een taak heeft te vervullen. De suggestie dat er kende bedrijven lagere pxijzen kunnen gaan vragen, wijst hij resoluut af. „De marges zijn al klein, dus die speling is er gewoon niet." Of zoals mevrouw Bi-eas het zegt: „Onze prijzen worden bela chelijk gemaakt en daarmee wordt het brood je uit de handen genomen. Het is goed dat er aandacht aan wordt be steed, dat maakt mensen er misschien bewuster van. Hoewel, iedereen kijkt uiteindelijk naar zijn eigen portemon nee." Op Schouwen-Duiveland loopt het met de beunhazerij in de bouw volgens L. W. van Splunder van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Hout- en Bouwbond CNV nogal los. „Wij horen er hier heel weinig van. Als je zo de mensen op straat hoort praten zou j e het idee krijgen dat iedex-een aan het zwaxt werken is. maar dat valt volgens mij wel mee." Dat heeft volgens hem alles te maken met de kleinschaligheid van de regio. Iedereen kent iedereen. Iemand met. vex'stand van financiën, die 's avonds tegen betaling belastingformu- liex'en invult, zit binnen. Een bouwvak ker die 's avonds tegen bealing een ge veltje stukadoort of een dakkapelletje plaatst, valt volgens de vakbondsman veel meer op. „t Zal hier ook best gebeu ren, maar niet op grote schaal." Bedrijfsleider J. Kloet van de Schouw- seBouwmaterialenhandel in Renesse is dezelfde mening toegedaan. „Er wordt altijd wel zo lirxks en rechts wat gerot zooid, maar ik denk dat het meestal toch beperkt blijft tot kleine klusjes. Het is zeker niet zo dat ze hier met bus sen en aanhangers tegelijk om materi aal komen", stelt Kloet. Het is volgens hem heel moeilijk om de goedwillende doe-het-zelvex-s van de notoire beunha zen te onderscheiden. Weigeren om ma teriaal te verkopen aan iemand die ver dacht wox-dt van beunhazerij is lastig. „Je kunt het immers niet bewijzen. En daai'bij: als wij het niet doen, doet ie mand anders het wel." D. Quant van bouwbedrijf Quant uit Zierikzee ligt niet echt wakker van de beunhazerij in de bouw. Ook hij heeft niet de indi-uk dat op Schouwen-Dui veland op grote schaal wordt gebeund. „Er zal heus wel eens een kozijntje ge plaatst worden door een beunhaas. Maar wie een beunhaas zoekt komt toch niet naar een regulier bouwbe drijf." Hij zegt ook nooit geconfron teerd te zijn met een op grote schaal bij klussende medewerker. „Ik zie wel dat ze bijvoorbeeld voor zichzelf een huis bouwen en dat er dan in het weekend collega's komen helpen. Dat vind ik geen beunhazerij Geen bezwaar „Ik heb geen bezwaar tegen beunha zen", zegt mevrouw Lievense uit West- kapelle. „Die mensen helpen tenminste anderen. Daar is toch niets mis mee. Als mensen willen bijklussen, moeten ze dat zelf weten." Maar dat er voor 3,6 miljard per jaar wox-dt bijgeklust, vindt Lievense wel erg veel. „Toch zou ik niet weten of aannemers er echt last van hebben. Of ik beunhazen zou aange ven? Dat weet ik niet, want ik heb niets met hen te maken." „Ik zou niet weten of ze het werk voor onze neus wegkapen"zegt J. van Helle man van het gelijknamige aannemers bedrijf in Middelbux-g. „Ik begrijp wel dat mensen beunhazen willen inhuren, want wij zijn te duur. Dat komt onder andei-e door al die sociale px-emies die betaald moeten worden. Maar ik keur het niet goed. De regelingen tegen beunhazen zouden aangescherpt moe ten wox-den. Toch zou ik ze niet aange ven, want dat ligt hier niet in onze aard. Als iedex-een dat wél zou doen, kan ex- echter iets aan het probleem gedaan wox-den. Toch vind ik dat de schuld niet bij de beunhazen zit, maar bij de men sen die hen inhux-en." „Ik vind het zeer zeker niet goed. Maar ze hoeven voor mij niet zwaar gestx-aft te worden", zegt mevrouw M. Visser uit Oost-Souburg. „Een boete zou wel goed zijn. Ik denk dat er heel veel wei'k voor aannemers door beunhazen wordt afgenomen. Ik zou ze zelf niet aange ven, want het is niet aan mij om me daarmee te bemoeien. Dat vind ik te ver gaan. Want het zou goed kunnen dat het door de maatschappij wordt opgedron gen. Alles is duur en mensen willen ge woon wat bijverdienen." De bouwsector loopt volgens een onderzoek jaarlijks 3,6 miljard gulden mis door zwart bijklussende vaklieden. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 57