Begin verkeersactie Nieuwdorp PZC PZC Beunhaas zweeft tussen goedkope doe-het-zelver en vriendendienst Rechter stelt oordeel over onstabiele vaarconstructie uit zeeland 15 Na tien jaar ellende brede aanpak hardrijden op Hartenweg Goese scholen in olympiade f Rommelmarkt in Wemeldinge Diefstal uit loods in Sirjansland Kazerne brandweer Baarland Facelift scholen Heinkenszand Gestolen vrachtwagen gevonden Vernielingen aan gymzaal Subsidie voor boekje over voorstraatdorpen zaterdag 20 juni 1998 door Mieke van der Jagt NIEUWDORP - Verkeersdrem pels liggen er al in de Hertenweg in Nieuwdorp. Er staan auto's geparkeerd, maar helpen, ho maar. Tellingen wijzen uit dat van de duizend auto's die per dag over de Hertenweg, langs de jopenbare basisschool De Octo pus, rijden er zo'n vijfhonderd harder rijden dan vijftig kilo- meter per uur. Uitgaande van een maximum snelheid van dertig kilometer per uur, de verantwoorde snel heid op een weg als de Herten weg, rijdt veel meer dan de helft te hard. Het is dan ook niet voor niets dat het team van de Octo pus en de inwoners van Nieuw dorp al tien jaar smeken om maatregelen bij de gemeente Borsele. Project Vrijdag leidde dat eindelijk tot resultaten. De Octopus startte, samen met de gemeente Borsele, het Regionaal Orgaan Verkeers- GOES - Ongeveer negenhon derd kinderen uit de hoogste klassen van twintig basisscho len uit de gemeente Goes treden dinsdag 7 juli op het sportpark 't 'Schenge tegen elkaar in het strijdperk voor de schoolsport olympiade. Na een openingswoord van or ganisator Klaas Sijp beginnen de wedstrijden om 9.00 uur. Op het programma staan enkele klassieke atletiek onderdelen van de Olympische Spelen, zo als kogelstoten, verspringen en sprint. Daarnaast zullen teams van de scholen deelnemen aan moder nere sporten als tjoeckbal, pil- lonbal, slagbal, emmerbal, korfbal en voetbal. De afslui ting is een estafette op de atle tiekbaan. :De vier beste scholen komen in de finale. De prijsuitreiking is om 15.10 uur. De organisatie is in handen van de commissie Schoolsportolympiade. Daarin zitten de Goese Sportraad, de gemeente Goes, het CIOS en de Goese basisscholen. WEMELDINGE - De hengel- sportvereniging 't Grondeltje uit Wemeldinge houdt zaterdag 27 juni de jaarlijkse rommel- scharrel-markt aan de Dorps straat. De opbrengst van deze activiteit is bestemd voor de jeugd- en da- mesviswedstrijd in de gemeente Kapelle, die 5 september wordt gehouden en voor de begelei ding van de jeugdleden. De rommelmarkt begint om 9.30 uur en duurt tot 13.30 uur. Tevens is er die dag in de Dorps straat ringrijden door de ring lijders vereniging Ons Genoe gen. Om 17.00 uur volgt het traditionele stoeltjerijden in de Wilhelminastraat. SIRJANSLAND - In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in een loods aan de Sportweg in Sirj ansland Er werden een radiocassette, een cd-speler en een geldbedrag ontvreemd. Een 25-jarige inwo ner uit Sirjansland deed aangif te. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M. P.T.Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl veiligheid Zeeland (ROVZ), de politie en het WN-district Zee land een project 'Minder snel in onze straat'. Het project is voor al bedoeld om het draagvlak voor meer verantwoord gedrag in het verkeer, en met name de invoering van een maximum snelheid van 30 kilometer per uur, te vergroten. Van die dui zend auto's is namelijk meer dan 90 procent lokaal verkeer. Het project voorziet, mits de lo kale bevolking en de gemeente er energie in willen steken, in in frastructurele maatregelen, een inventarisatie van de knelpun ten en middelen om het draag vlak nog verder te vergroten. De Borselse wethouder R J. Vol- laard gaf vrijdag samen met Da nielle van der Klooster, leerling uit groep 8, het startsein voor het project. Beiden onthulden een bord met de het motto van de actie en een lachend verbods bord. In de straten rondom de school hadden de Nieuwdorpers al her en der posters opgehangen en de politie keurde de fietsen van de leerlingen. De viering van de Nieuwdorpse bassischoolkin- deren ging vrijdag ook helemaal over het verkeer. Danielle van der Klooster, leerlinge van basisschool De Octopus, onthult onder toeziend oog van de Borselse wethouder P. JVollaard het bord met het motto van de actie en een lachend verbodsbord. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze regioredactie Op een bouwomzet van zo'n zestig miljard gulden wordt jaarlijks cir ca 3,6 miljard verspijkerd door beunha zen. Door deze illegale werkzaamhe den loopt de overheid rond een miljard aan sociale premies en belastingen mis. Deze uitkomst van een onderzoek door het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid komt niet echt als een donderslag bij heldere hemel. „Dat is al jaren aan de gang en is inherent aan de bouwsector", denkt A J. Allemekin- ders van het gelijknamige aannemers bouwbedrijf uit 's-Gravenpolder. Helemaal onbegrijpelijk is het beunha zen in zijn ogen niet. „Ze gaan met 2500 tot 3000 gulden netto in de vier weken naar huis. Hebben een gezinnetje, een auto, noem maar op. Als je een beetje mee wilt doen, heb je extra geld nodig." De loonschalen zonder meer opkrikken is in zijn ogen geen oplossing, want mensen willen steeds meer. De overheid zou wel een bijdrage aan de problema tiek kunnen leveren door meer te con troleren en bij grotere projecten, vanaf 5000 a 10.000 gulden, het inschakelen van een erkend bedrijf verplicht stel len. Werkgevers zitten volgens Alleme- kinders in een moeilijker parket. „Vaak zijn de mensen die bijklussen juist de mensen met spirit. Mensen die niet om half vijf naar huis willen om met pin da's voor de televisie te gaan zitten, maar die hun vak met plezier doen." Kwaliteit Volgens mevrouw C. Breas van het Goe se aannemersbedrijf Breas zn. kleeft er ook een nadeel aan deze zwartwer kende enthousiastelingen. „Het kan zijn dat als ze 's avonds hebben ge werkt, ze 's ochtends moe zijn. Daar naast moet je uitkijken dat niet ieder een die op een gegeven moment een beetje kan timmeren, bijklust. Dat haalt de kwaliteit naar beneden." M. van de Linde van Bouwbedrijf Van de Linde uit Kloetinge vindt dat hel om verschrikkelijk veel geld gaat. „Zeker als je kijkt naar de netto-omzet in de bouw." Een oplossing heeft hij niet di rect voorhanden, maar hij vindt wel dat met name de overheid hierin een taak heeft te vervullen. De suggestie dat er kende bedrijven lagere prijzen kunnen gaan vragen, wijst hij resoluut af. „De marges zijn al klein, dus die speling is er gewoon niet." Of zoals mevrouw Breas het zegt: „Onze prijzen worden bela chelijk gemaakt en daarmee wordt het brood je uit de handen genomen. Het is goed dat er aandacht aan wordt be steed, dat maakt mensen er misschien bewuster van. Hoewel, iedereen kijkt uiteindelijk naar zijn eigen portemon nee." Op Schouwen-Duiveland loopt het met De bouwsector loopt volgens een onderzoek jaarlijks 3,6 miljard gulden mis door zwart bijklussende vaklieden. foto Ruben Oreel de beunhazerij in de bouw volgens L. W. van Splunder van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Hout- en Bouwbond CNV nogal los. „Wij horen er hier heel weinig van. Als je zo de mensen op straat hoort praten zou je het idee krijgen dat iedereen aan het zwart werken is. maar dat valt volgens mij wel mee.Dat heeft volgens hem alles te maken met de kleinschaligheid van de regio. Iedereen kent iedereen. Iemand met verstand van financiën, die 's avonds tegen betaling belastingformu lieren invult, zit binnen. Een bouwvak ker die 's avonds tegen bealing een ge veltje stukadoort of een dakkapelletje plaatst, valt volgens de vakbondsman veelmeer op. ,,t Zal hier ook best gebeu ren, maar niet op grote schaal." Bedrijfsleider J. Kloet van de Schouw- se Bouwmaterialenhandel in Renesse is dezelfde mening toegedaan. „Er wordt altijd wel zo links en rechts wat gerot zooid, maar ik denk dat het meestal toch beperkt blijft tot kleine klusjes. Het is zeker niet zo dat ze hier met bus sen en aanhangers tegelijk om materi aal komen", stelt Kloet. Het is volgens hem heel moeilijk om de goedwillende doe-het-zelvers van de notoire beunha zen te onderscheiden. Weigeren om ma teriaal te verkopen aan iemand die ver dacht wordt van beunhazerij is lastig. „Je kunt het immers niet bewijzen. En daax-bij: als wij het niet doen, doet ie mand anders het wel." D. Quant van bouwbedrijf Quant uit Zierikzee ligt niet echt wakker van de beunhazerij in de bouw. Ook hij heeft niet de indruk dat op Schouwen-Dui veland op grote schaal wordt gebeund. „Er zal heus wel eens een kozijntje ge plaatst worden door een beunhaas. Maar wie een beunhaas zoekt komt toch niet naar een regulier bouwbe drijf." Hij zegt ook nooit geconfron teerd te zijn met een op grote schaal bij klussende medewerker. „Ik zie wel dat ze bijvoorbeeld voor zichzelf een huis bouwen en dat er dan in het weekend collega's komen helpen. Dat vind ik geen beunhazen j Geen bezwaar „Ik heb geen bezwaar tegen beunha zen". zegt mevrouw Lievense uit West- kapelle. „Die mensen helpen tenminste anderen. Daar is toch niets mis mee. Als mensen willen bijklussen, moeten ze dat zelf weten." Maar dat er voor 3,6 miljard per jaar wordt bijgeklust, vindt Lievense wel erg veel. „Toch zou ik niet weten of aannemers er echt last van hebben. Of ik beunhazen zou aange ven? Dat weet ik niet, want ik heb niets met hen te maken. „Ik zou niet weten of ze het werk voor onze neus wegkapen zegt Jvan Helle man van het gelijknamige aannemers bedrijf in Middelburg. „Ik begrijp wel dat mensen beunhazen willen inhuren, want wij zijn te duur. Dat komt onder andere door al die sociale premies die betaald moeten worden. Mhar ik keur het niet goed. De regelingen tegen beunhazen zouden aangescherpt moe ten worden. Toch zou ik ze niet aange ven, want dat ligt hier niet in onze aard. Als iedereen dat wél zou doen, kan er echter iets aan het probleem gedaan worden. Toch vind ik dat de schuld niet bij de beunhazen zit, maar bij de men sen die hen inhuren." „Ik vind het zeer zeker niet goed. Maar ze hoeven voor mij niet zwaar gestraft te worden", zegt mevrouw M. Visser uit Oost-Souburg. „Een boete zou wel goed zijn. Ik denk dat er heel veel werk voor aannemers door beunhazen wordt afgenomen. Ik zou ze zelf niet aange ven, want het is niet aan mij om me daarmee te bemoeien .Dat vind ik te ver gaan. Want het zou goed kunnen dat het door de maatschappij wordt opgedron gen. Alles is duur en mensen willen ge woon wat bijverdienen." BAARLAND - Het college van burgemeester en wethouders van Borsele wil dat de gemeenteraad 530.000 gulden uittrekt voor de bouw van een nieuwe brandweerkazerne in Baarland. Dat is nodig omdat het huidige gebouw niet meer aan de eisen van de tijd voldoet. Het stamt uit 1970 en is gebouwd als stallingsruimte voor de brandweerauto. In 1980 is vanwege de aanschaf van een nieu we brandweerauto het dak verhoogd, een kleine instructie- j-uimte bijgebouwd en een toilet gerealiseerd. Desondanks voldoet het niet meer aan actuele eisen. Dit gebouw staat aan de Schansstraat. B en W vinden het echter raadzamer om de nieuwe kazerne bij het nieuwe verenigingsgebouw aan de Nieuweweg neer te zetten. Daar zou eerst een woning komen, maar het college vreest voor geluidsoverlast van het verenigingsgebouw Daardoor ontstaat ook ruimte voor woningbouw op de hoek Schansstraat/Florishoek. De gemeenteraad van Borsele bespreekt dit voorstel in de ver gadering van donderdag 2 juli, in het gemeentehuis te Hein kenszand. Deze vergadering begint om 20.00 uur HEINKENSZAND - De scholen in het centrum van Hein kenszand moeten beter in beeld gebracht worden. Ze liggen momenteel wat weggestopt tussen de hervormde kerk en de Stenge en in het groen. In het kader van de aanpak van het centrumgebied Heinkenszand is afgesproken dat daar ook aandacht aan wordt besteed. Het college van burgemeester en wethouders heeft inmiddels een voorstel voor de gemeenteraad gemaakt. Daarmee is een totaalbedrag van 1.078.000 gulden gemoeid. De gemeente raad vergadert daar donderdag 2 juli over. In het plan staat dat de scholen een belangrijke maatschappe lijke functie vervullen. De ligging in het centrum rechtvaar digt dan ook een meer opvallende verschijning met een eigen karakteristiek. Om dat te realiseren is een bomenraster ontworpen voor de schooltereinen. De speeltereinen krijgen hierdooreen intieme sfeer met relaties naar het Stengeplein. Ook vormen de schooltereinen daardoor een onderlinge eenheid. Een groot deel van de bestaande beplanting zal verwijderd worden. Ook zullen de fietsenstallingen veranderen, met het doel de bestaande chaos te beperken. Het is de bedoeling de werkzaamheden uit te voeren in de ko mende zomervakantie. RILLAND - Op de Oude Rijkswerg bij Rilland, ter hoogte van de Oesterdam, is gisteren een vrachtwagen aangetroffen, die bleek te zijn gestolen in de omgeving van Waddinxveen. Voor dat de wagen werd gestolen, was hij uitgerust met een kraan tje. Dat kraantje ontbrak nu. De politie vermoedt dat het werk tuig ter plaatse of in de buurt van de vindplaats moet zijn af geladen en verzoekt eventuele getuigen zich te melden bij het bureau in Kruiningen. SCHERPENISSE - Bij de Thoolse politie heeft de gemeente Tholen aangifte gedaan van vernielingen aan de gymzaal aan de Laban Deurloostraat te Scherpenisse. De lichtkoepel van het gebouw is vernield, 'evenals een aantal ontluchtingspijpjes op het dak van de zaalDe gedachten over de mogelijke aanstichters van het kwaad gaan uit naar spe lende jeugd. De schade voor de gemeente bedraagt 2500 gulden. De be schadigingen aan het dak van de zaal zijn inmiddels door een dakdekkersbedrijf hersteld. door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - Burgemees ter en wethouders van Noord- Beveland willen 3000 gulden bijdragen in de kosten van een hisorisch boekje: Colijnsplaat en andere voorstraatdorpen. Het boekje wordt uitgegeven in de reeks Zeeuwse Monument door Uitgeverij De Kopenren Tuin in Goes. A de Klerk, auteur van een hele reeks historische uitgaven, gaat het schrijven. De gemeenteraad bespreekt donderdag 25 juni een voorstel tot subsidiëring tij dens de raadsvergadering die wordt gehouden in het gemeen tehuis in Wissenkerke. De raad krijgt dan ook een voor stel ter behandeling dat voor ziet in de gewijzigde vaststel ling van het Bestemmingsplan Landelijk Gebied. Uit de in spraakronde en het nog eens ambtelijk wroeten in de stuk ken, is de noodzaak tot wijzi ging op verschillende punten naar voren gekomen. Zo moet in het gewijzigde plan rekening worden gehouden met een door- laatmiddel in de Zandkreek- dam en met een kabehnstallatie voor waterskiën in het Veerse Meer bij Kampei'land. Pas als de provincie spijkers met koppen heeft geslagen over var kens en windmolens, kan de gemeente Noord-Beveland die zaken inpassen in het Bestem mingsplan Landelijk Gebied. Dat zal dan via een bestem mingsplanwijziging moeten, het plan is nu helemaal up-to- date. Tijdens de openbare raadsver gadering komt ook een voorstel aan de orde om de brandweer van Colijnsplaat 440.000 gul den beschikbaar te stellen voor een nieuwe brandweerauto. Het wordt een Tank-auto-spuit met hoge druk (TAS-HD). Voor de branweerauto had de gemeente al eerder geld gereserveerd. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. door Esme Soesman THOLEN - Te weinig man kracht, geen vaartijdenboek en een duwconstructie die niet goed functioneerde. Voor offi cier van justitie van het Thoolse kantongerecht J.J. A Groen vrij dagmiddag voldoende redenen om in totaal drieduizend gulden boete, waarvan de helft voor waardelijk, te eisen tegen een 43-jarige schipper zonder vaste verblijfplaats. Kantonrechter M.J.M. Klarenbeek stelde een beslissing uit. Hij wil zich eerst beraden op de scheepvaartre- gels. Met een ruim 31 meter lange vaarconstructie, bestaande uit een motorschip gekoppeld aan een duwbak, voer de schipper op 15 november van het vorige jaar over Zuid Vlije. Een combi natie met onvoldoende stabili teit, want recht vooruit duwen bleek niet mogelijk. „Daarmee heeft u het scheep vaartverkeer in gevaar ge bracht, want andere schippers kunnen op zo'n moment te wei nig van u op aan", luidde de kri tiek van Groen. De beklaagde erkende de tekortkoming en - zo gaf hij aan - zijn directieboot is ook niet als duwbak bedoeld. In de zomermaanden dient het schip als pontje, in de winter maanden wordt er soms een klus voor een aannemer mee gedaan. „U had nee tegen de aannemer kunnen zeggen", vond de rech ter in dit geval uit veiligheids oogpunt. Dat het om een extra - normaal niet voorkomende - klus ging, die bovendien binnen het werkgebied van de schipper viel, was geen excuus. „Het moet ook veilig zijn in uw werk gebied", weerlegde Klarenbeek de argumenten van de beklaag de. Vaarreglement Om recht te spreken was volgens Klarenbeek echter meer duide lijkheid vereist en aan vaarre- glementen ontbrak het in de rechtszaal. Zo zou de schipper wel degelijk zijn best hebben om gedaan een vaartijdenboek te bemachtigen. Dat bleek onmo gelijk, omdat daarvoor weer een scheepsnummer is vereist. „En daarvoor is de boot niet lang ge noeg", luidde zijn uitleg aan de kantonrechter. Deze schortte zijn oordeel op en doet 17 juli uitspraak. /Minder snel^^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49