Kernfysica voor leken Voor honderd piek een psycho-analyse Portret van Het Lab W esterscheldetunnel in cijfers op Internet In de voetsporen van Boris Becker 16 wetenschap en techniek 45 computertaal puzzel postzegels zaterdag 20 juni 1998 Het is 1986. In Tsjernobyl ontploft één van de vier reactoren van de kerncentrale, met als gevolg een enorme radioactieve uitstoot. Met een geïmproviseerde opstelling weet dr. R.J. (Rob) de Meijer van het Kernfysisch Versneller Instituut (KVI) in Groningen aan te tonen, dat er ook in Nederland radioactieve deeltjes uit Tsjernobyl terecht zijn gekomen. Het is Bert Bakkers eerste con tact met het KVI. Vanaf 1989 komt deze journalist en KRO-me- dewerker er vaker voor een aantal weken. Hij raakt gefascineerd door wat daar gebeurt, wil erach ter komen wat kernfysica in houdt, hoe het onderzoek wordt gedaan en wat de medewerkers op het KVI beweegt. Het werk in het instituut draait om de deeltjesversneller, het cy clotron, een reusachtig apparaat dat onder meer uit een enorme magneet bestaat, en waarin via elektrische velden positief gela den atoomkernen worden ver sneld tot zo'n 180.000 km per seconde. Deze versnelde kern deeltjes laat men vervolgens, bij elkaar in een bundel, op een plaat je van een bepaald materiaal botsen, waardoor de hierin aan wezige atomen in 'brokstukken' uiteenvallen. Deze brokstukken en de energie waarmee ze worden weggeslin gerd kunnen met speciale detecto ren worden aangetoond en helpen de onderzoekers het 'gedrag' van protonen en neutronen in de kern van atomen verder te begrijpen. Resultaten van botsingsproeven worden vergeleken met wat in sterren gebeurt, waar dergelijke experimenten 'van nature' plaats vinden, Koosnaam De vele gesprekken die Bakker met medewerkers van het KVI heeft gevoerd en de ontelbare vra gen die hij ('een absolute leek') op hen heeft afgevuurd, vormen de ingrediënten van het onlangs ver schenen boek 'Het Lab', de koos naam van de medewerkers voor hun instituut. De oprichting van het KVI heeft destijds heel wat weerstand on dervonden, zo blijkt uit het boek. Zowel in Groningen zelf, waar na tuurkundigen bang waren dat het KVI hen geld en personeel zou kosten, als in Amsterdam en Utrecht waar al met deeltjesver snellers werd gewerkt. Plannen voor het KVI bestonden al in 1961, maar pas tien jaar later kon men ook daadwerkelijk aan de slag. Op het KVI werd zo'n twintig jaar, vooral fundamenteel, onderzoek gedaan met een Phi lips-cyclotron, vanaf begin 1996 beschikt het instituut over de AG- OR, de 'Accélérateur (versneller) Groningen en ORsay'. Orsay is een voorstad van Parijs waar de ver sneller is ontworpen en gebouwd. De bouw en problemen met de AGOR komen in het boek uitvoe rig aan de orde. Een belangrijke vernieuwing in de AGOR vormen de supergeleidende spoelen in de magneet, waardoor de versneller kerndeeltjes een ruim driemaal hogere energie (van 190 MeV) kan meegeven. Plannen Bakker heeft zich veel moeite ge troost het onderzoek op het KVI te begrijpen. Geen geringe opgave. Naast fundamenteel onderzoek wordt er op het instituut ook toe gepast onderzoek gedaan. Zo is Rob de Meijer bezig met radioac tief radongas in bouwmaterialen voor huizen, en met (radioactieve) zware metalen om meer over de samenstelling van de bodem te weten te komen. Ook.zijn er - ove rigens al enkele jaren - plannen om in nauwe samenwerking met het Academisch Ziekenhuis pro tonen te gebruiken bij de behan deling van kanker. Met deze, voor ons land unieke, protonenthera pie is echter nog steeds geen begin gemaakt. „Een nogal teleurstel lend samenspel van bedenkingen en aarzelingen op terreinen als competentie, financiering en ver antwoordelijkheid houdt de boel voorlopig nog en in de houd- c.q. wurggreep'", schrijft Bakker. Uitleg Verder praat Bakker onder meer met wetenschappelijk astronaut prof. dr. W.J (Wubbo) Ockels over diens loopbaan en z'n streven om Europa in het jaar 2000 een vlag op de zuidpool van de maan te la ten planten en er vervolgens een bemand ruimte-onderzoekstation te vestigen. Het boek is voor het grootste deel in dialoogvorm ge schreven, waarbij vooral de mede werkers aan het woord komen. Bakker komt er echter regelmatig tussen met vragen om uitleg. Het boek laat zich redelij k makke lijk lezen, waar het niet altijd om eenvoudige materie gaat. Het goe de van Bakker is dat hij blijft doorvragen, als hem iets niet dui delijk is. Op deze wijze is een heel aardig beeld ontstaan van het rei len en zeilen van een wetenschap pelijk instituut. 'Waarom doe je dit onderzoek?', vraagt hij voort durend, en: 'wat is het nut van het onderzoek?' Dat nut is overigens moeilijk aan te geven, gezien het onvoorspelbare van wetenschap pelijk onderzoek. De huidige di recteur van het KVI, prof.dr.M.N. (Muhsin) Harakeh, van geboorte een Libanees, antwoordt met een tegenvraag. 'Den Haag wil altijd weten wat het voor de industrie betekent. Maar ja, als ze dat ook aan Kamerlingh Onnes hadden gevraagd... Wat hij deed (hij expe rimenteerde met vloeibaar helium en ontdekte begin deze eeuw de supergeleiding) was ook niet gebaseerd op iets wat op een toe passing leek. Wat als de beleids makers van toen hem hadden te gengehouden?' Henk Hellema Bert Bakker: Het Lab - Profiel Uitge verij, f 24,95. Tender Loving Care kun je eigenlijk geen spel noemen, het is meer een interactieve film, gebaseerd op de gelijknamige videofilm. Het pakket bestaat uit vier cd's en leidt de speler door de levens en de privé-spulletjes van de vier hoofdrolspelers. Aan hem of haar de taak om te onderzoeken wat er gebeurd is. Het spel wordt gepresenteerd en aan elkaar gepraat door de bekende acteur John Hurt die voor de gelegenheid voor psychiater speelt. Dokter Turner (John Hurt) was er eerder niet in geslaagd de problemen van de vrouw des hui zes Allison op te lossen. Zijn taak wordt overgenomen door de zeer aantrekkelijke en verleidelijke psychiatrische zuster Cathryn. Op dat moment begint het 'spel'. In lange filmfragmenten wordt langzaam maar zeker duidelijk wat de problemen in het huis zijn en hoe Cathryn hier in past. Tussen de bedrijven door krijgt de speler voor dezelfde prijs een psy- cho-analyse. Er wordt je gevraagd wat je van de hoofdrolspelers denkt en wat je in sommige - soms vrij intieme - situaties zou doen. Je moet schilderijen bekijken en zeg gen wat voor gevoelens ze bij je losmaken. In een psychologisch rapport valt dan na te lezen wat voor soort per soon dokter Turner je vindt. De analyse is natuurlijk wetenschap pelijk niet erg veel waard, maar het kan verrassende en grappige resultaten geven. Zo is de kans groot dat de speler als tip krijgt om eens aan oosterse vechtsporten te gaan doen. Gluren Mensen - vooral mannen - met een voorliefde voor gluren komen in Tender Loving Care ruimschoots aan hun trekken. De speler kan naar hartelust in het zeer mooi ge tekende huis rondstruinen en uit gebreid in allerlei laden, kastjes en computerbestanden kijken. Het is zelfs mogelijk televisie te kijken en naar de radio en de dictafoon te luisteren. Wanneer het zeer uitgebreide spel uiteindelijk is afgewerkt krijgt de speler een voor hem op maat ge sneden film te zien, waarbij er ver schillende ontknopingen mogelijk zijn. Wat de mogelijke uitkomsten zijn wordt in deze recensie niet verklapt maar mogelijk dat één van de hoofdrolspelers de hele ge schiedenis niet kan navertellen. Tender Loving Care bestaat uit vier cd-roms en de speler is er daarom ook heel wat uurtjes zoet mee. Het nadeel is dan wel weer dat na één keer spelen van het spel de verrassingen er wel vanaf zijn. Guido van der Heijden De minimumeisen om Tender Loving Care te kunnen spelen zijn: Een penti- um 60Mhz computer met Windows '95, 8 Mb RAM, SVGA videokaart, 2speed cd-rom-speler, Direct X 3.0, sound- blaster compatible geluidskaart en 8 Mb vrije ruimte op de harde schijf. Nieuwsgierige mensen komen in Tender Loving Care ruimschoots aan hun trekken. Er kan in kastjes, laden en computers gesnuffeld worden en zelfs de dictafoon is af te luisteren. foto Ruben Oreel C* 3 iit Seta. tvm Sefrïti 6uc Fti< Seöi<ï lis s «*■'1 .CjXMdgllWffl'—IgncM-t 3_ Wie op zijn gemak alle ins en outs rondom de bouw van de Westerscheldetunnel wil lezen en bekijken kan hier voor op Internet terecht. Op de pagina http//: www.Terneuzen.com/tunnel/ wordt de lezer begroet door een bijzonder overzichtelijke inlei ding, waar in kort bestek de ontstaansgeschiedenis van de tunnel te lezen is. Vanuit het centrale menu kan hij kiezen uit verschillende goed geïllus treerde en gedocumenteerde pagina's Het gedeelte 'Feiten en cijfers' behandelt de planning \an de tunnelbouw, met overzichtelij ke grafieken wordt duidelijk gemaakt in welke fase welk ge deelte van het werk wordt aan gevangen en beëindigt. Een economisch overzicht geeft een kosten-batenanalyse en in het onderdeel 'Milieu' staat dat de bouwmaatschappij ter com pensatie ook een bijdrage le vert aan de instandhouding van de natuurgebieden in Zuid-Beveland. Een kort over zicht geeft een aantal artikelen die recentelijk in de PZC ver schenen zijn en op het tech nisch overzicht worden de bouwkundige gegevens voor een buitenstaander duidelijk gemaakt. De site is makkelijk toegankelijk en heldere illu straties zorgen ervoor dat de bezoeker in korte tijd heel veel te weten komt over dit Zeeuwse megaproject. Ben Oerlemans Westerscheldetunnel: http://www- .temeuzen.com/tunnel/ Het vermaarde Duitse Blue Byte bouwde een reputatie op met pc-spellen als Archime- dian Dynastie, de Battle Isle- serie, The Settlers en Incuba tion. Het waren vooral games met een hoog gehalte aan stra tegie. Op het sportieve vlak hebben de getalenteerde oos terburen zich nauwelijks ge waagd, behalve de sportsim Pro Tennis Tom*, een tennisspel dus. Tijdens de voetbalgekte van wege het WK in Frankrijk komt Blue Byte evenwel niet met een footie. Voortbordurend op het succes van Pro Tennis Tour (ruim een half miljoen verkoch te exemplaren) en indachtig Wimbledon komt ze opnieuw met een tennisspel: Game, Net Match. Het blijkt een alleszins aardige tennis-sim met een paar leuke extraatjes. Blue Byte heeft de zelfde programmatuur ge bruikt als voor haar eigen schietspel Extreme Assault, die garant staat voor vloeiende beelden ook als je niet beschikt over een beest van een pc. Op een P13 3 is een meer dan ac ceptabel grafisch niveau haal baar, zonder dat het al te veel ten koste gaat van de speel baarheid. Want dat is natuur lijkvan eminent belang. Tennis is reactievermogen en dus moet je je soepel over de court kun nen bewegen. De interface is ook daarom eenvoudig. Bewe gen doe je door middel van de pijltjestoetsen en slaan met de spatiebalk of een van de letters in het rijtje daarboven, waar mee dropshots, lobjes, volleys, smashes etcetera gesimuleerd worden. Zonder meer vermeldenswaar dig is dat Blue Byte een eigen tennis-server heef t opgezet, zo dat je on-line via Internet tegen de hele wereld kunt spelen. Een world ranking hoort daar na tuurlijk bij, zodat je op de lad der kunt opklimmen (of naar beneden kunt duikelen). Rob Siebelink Game, Nel Match. Blue Byte. Prijs: 79,95 gulden. Minimum sys teemeisenPentium. 16 Mb RAM (32 Mb aanbevolen). 100 Mb vrije ruimte op de HDD. Windows 95 of Horizontaal: 1. Galakostuum; 6. bijval; 12. stadium; 13. koppelriem; 14. regeringsreglement; 16. cassettebandje; 18. post (Eng.); 19. nachtspiegel; 20. deel van een etmaal; 22. straalsgewijze; 24. dicht; 25. heilige vogel; 26. leeg; 27. hevig; 28. ten- nisterm; 30. ongebonden; 32. Chinese deegwaar; 33. Verenigde Naties; 34. dierlijk product; 36. gevangenis; 37. vogelpro duct; 39. opening achter in de keel; 43. edelsteen; 45. lezer; 47. eikenschors; 48. muzieknoot; 50. cijfer; 51jokken; 54. akeli ge man; 56. vrachtschip; 57. rechercheur; 60. altijd; 64. Griekse bosgod; 65. Spaanse uitroep; 67. wilde haver; 68. geleide; 70. herkauwer; 72. toevoer; 74. deel van de bijbel; 76. ondergang; 77. brander; 78. holmium; 79. door middel van; 81bo vendien; 83. vaartuig; 84. wachthuisje; 85. zoetwatervis; 87. gentleman; 88. elasticiteit; 89. afmeting; 91. spoedig; 92. ka raat; 93. stengel; 94. kerkvorst; 96. klaar; 97. eens; 98. Griekse zuilengang; 100. aantekenen; 101. stom. Verticaal: 1Tropische vogel; 2. voegwoord; 3. huisdier; 4. rivier in Duitsland; 5. Aziatisch land; 7. kwelling; 8. niveau; 9. gestold vleesnat; 10. spil; 11. urgent; 15. jongensnaam; 17. adellijk; 18. graansoort; 19. huidopening; 21. mollen- gang; 23. aanbeden figuur; 24. gedwee; 29. schaakterm; 31 blijk; 35. bijb. figuur; 36. taxi (Eng.); 38. gebak; 40. kunst werk; 41. bitter vocht; 42. insnijding; 44. valies; 46. laster; 49. oom (D); 52. goedgeefs; 53. ontkenning; 54. tijdperk; 55. zwarte delfstof; 57. dier dat nog gezoogd wordt; 58. Engel se lengtemaat; 59. beroep; 61kipkarretje; 62. fruit; 63. snel- schrift; 65. domoor; 66. ik (Lat.); 69. hoeveelheid; 71boom; 73. devoot; 75. autonome provincie van China; 78. uitroep van vreugde; 80. woonboot; 81. maatstaf; 82. bak; 83. paardje; 85. wending; 86. voorzetsel; 89. sportief; 90. ballet- rokje; 93. op welke wijze; 95. zeepwater; 97. deel van de bij bel; 99. tandeloos zoogdier. De letters uit de vakjes: 45-91-85-17-14-24-68-53-69-71-47 en 73-56-15-39- 2-77-46-21 vormen twee sleutelwoorden. Schrijf uitsluitend de gevonden sleutelwoorden op een briefkaart en stuur dit naar onze puzzelredactie.Uw brief kaart moet uiterlijkwoensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 ALVLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VW-bon van 50,Tweede, derde en vierde prijs een VW-bon van 25, De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Oplossing doorloper zaterdagsweater idolaataterling tepelnobelveneb t roge i1anderopa ingangtraantras norneneddamieet gratiemiddenvlo giftespnegenalg aaiirtoerorkaan sme rge1oorkonde totaalurnsoepel heeslegaateslea uilomgangottawa iteme,en j euknier serailoerwoudes De prijswinnaars van de doorloper van vorige week zater dag zijn: M. de Bel, Ericalaan 1,Yerseke (VW-bon 50,=);deVW- bonnen van 25,= gaan naar: J. Ringelberg-Moes, Inlaag 6, Scharendijke; I.C. Hoogenheide-Seton, Deltastraat 10, Scharendijke en J.P. Kootstra-Rouffaer, Kanariesprenk 435, Vlissingen. De prijzen worden zo spoedig mogelijk toegezonden. De Koninklijke Bibliotheek in Den Haag viert dit jaar haar 200-jarig bestaan. In 1798 besloot de Volsvertegenwoordiging van de Bataafse Republiek de oude stad houderlijke bibliotheek om te vormen tot nationale bibliotheek; Lodewijk Napoleon gaf het predi kaat 'koninklijk' en onder zijn in vloed werden ook de eerste aanko pen gedaan. Later groeiden de collecties gestaag, mede door be moeienis van koning Willem I. Een van de belangrijkste taken van de KB is het behoud van het Nederlands cultureel erfgoed in geschreven, gedrukte en elektro nische vorm. Inmiddels bezit de KB ruim drie miljoen items: 45 ki lometer boeken (2,2 miljoen) stuks, 17 km. periodieken (waar onder 15.000 lopende abonne menten) en ruim 1 km. micromate riaal. Het 200-jarig bestaan van de KB wordt 7 juli herdacht met de uit gifte van een 80 c.-zegel, waarvan 8 milljoen stuks van de persen zijn gekomen. De zegel geeft duidelijk twee kernfuncties van de KB aan: het opslaan en het raadplegen. Links wordt, in het blauw, een beeld gegeven van alle in Neder land uitgegeven boeken, rechts zien we een hand op een toetsen bord van een computer en in het midden ligt, in zwart-wit, het opengeslagen Geuzenboekje. Over de Escher- en Vestdijk-zegels de volgende week meer. Het gemeenschappelijke thema van de Europa-zegels is dit jaar, zoals inmiddels bekend zal zijn, nationale festivals/feesten Ge volg is, en dat is in het verleden va ker gebeurd bij dit soort thema's, dat we voor ons vaak niets of niet veel zeggende onderwerpen krij gen voorgeschoteld. De zegel is ontworpen door Felix Janssens (1966) uit Rotterdam. Hij is ook verantwoordelijk voor de Escher- en Vestdijk-zegels die eveneens 7 juli verschijnen: samen vormen ze een culturele serie. zien op het doel van de Rode Dui vels. T\vee andei*e zegels (beide 17 +4 f r.) staan in het teken van kaats bal (pelote) en handbal. België heeft zich op 4 mei in de rij geschaard met twee 17 fr.-zegels die aandacht besteden aan het T/W-(pop)festival (Torhout/ Werchter) en het (klassieke) Festi val van Wallonië, De jaarlijkse zegel 'Dag van de postzegel' verscheen eveneens op 4 mei. Op de 17 fr.-zegel een post directeur Edmond Struyf (1912- 1996). De al vele jaren lopende fran- keerserie van het type 'vogels' werd 4 mei uitgebreid met een ze gel van 1 frank die de kuifmees laat zien. België heeft, net als Nederland (19 mei/FC Knudde), zijn WK-voet- balzegel laten ontwerpen door een striptekenaar en wel door Ray mond Reding. De Belgische zegel verscheen 8 juni en maakt deel uit van een sportserie met bijslag. De voetbal-zegel van 30+7 fr. zit in een velletje die een aanval laat De Luxemburgse Europa-zegels (nationale feesten/festivals) ver schenen eveneens 18 juni. Symbo lisch worden in beeld gebracht: de nationale feestdag (16 f., 23 juni, de verjaardag van groothertog Jean) en de nationale herden kingsdag, een dag in oktober (25 f. herdenking slachtoffers nazi-re- gime) Tot slot herdenkt een zegel met A- waarde 16 fde tweede A-zegel in de Luxemburgse postgeschiede nis) het feit dat Luxemburg 700 jaar geleden van Hendrik VII (graaf van Luxemburg en vanaf 1308 keizer van Duitsland) het recht kreeg een jaarlijkse markt- /beurs te houden. De zegel toont (links) Hendrik met wapenschild en rechts een beursgebouw met vlaggen, o.a. die van Nederland. Veldpost-Ter gelegenheid van de Open Dag van de Koninklijke Luchtmacht op 4 juli op de vlieg basis Leeuwarden zal in het tijde lijk ingericht veldpostkantoor het speciale luchtmachtveldpost- stempel worden gebruikt. Aan het loket worden tevens gelegen heidsenveloppen verkocht. Voor meer informatie: dhr. Van Dellen (commissie Open Dag KLU), Dr. Wumkeswei 7, 8915 DJ Leeuwarden: tijdens kantooruren tel: 058-2346315. Hero Wit foto CeesSmit De deeltjesversneller AGOR van het Kernfysisch Versneller Instituut in Groningen. HanflboWandball BELG1È-BELGIQUE Luxemburg heeft 18 juni ter gele genheid van de internationale postzegeltentoonsteling Juvalux 98 (18 t/m 21 juni) twee emissies uitgebracht: een velletje met twee waarden (16 f. en 80 f.) met daarop doorlopende beelden van de ves tingstad Luxemburg (1861) en een serie van drie zegels met een stads postbode, 1880 plattelandspost bode, 1880 (50 f.). IUX6MBOURG eceosiTiON pwxAmiCJ< MOMW*C

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45