Schippers ziedend op politiek Waar raak je nog voor de zomer je zwembandjes kwijt? Pinda slecht bij zwangerschap PZC Horeca krijgt nota voor inzet politie in de weekeinden Politie is ernstig bezorgd over het klonen van auto's NS laten reiziger sneller instappen Meerderheid tegen klonen van mensen binnenland Voor binnenvaart bestemde gelden overgeheveld naar HSL De Gemeentegids. Dat zeeken we even op. *0. 0 Kunst bij zonnewende Autotelefoons geliefd roofgoed Snelheidsduivel de keuken in Arrestaties in zaken dode baby's Ziekteverzuim neemt weer toe Gouden strop voor Jac. Toes Verzorgingshuis zaterdag 20 juni 1998 door Peet Vogels ROTTERDAM - Geld voor de binnenvaart wordt nu besteed aan 'prestigeprojecten.' De bin nenvaart is woedend op de poli tiek Door de extra uitgaven voor de ondertunneling van de HSL lijn in het Groene Hart, de Betuwe lijn en extra snelwegen, is er geen geld meer voor de oplos sing van de knelpunten in de binnenvaart. In totaal heeft de binnenvaart een miljard gulden extra nodig om de vaarwegen en sluizen geschikt te maken voor grotere containerschepen. Dat bedrag was toegezegd door het ministerie van verkeer en wa terstaat. „Wij moeten bloeden voor nep voorzieningen als de tunnel on der het Groene Hart", aldus A Roos, directeur' van het Cen traal Bureau voor de Rijn en Binnenvaart. „Dat is ons ook al eens overkomen met de bouw van de Oosterscheldedam. Die kosten liepen zo uit de hand dat er bezuinigd werd op het budget van de binnenvaart. Ook nu dreigt weer iets dergelijks te ge beuren. De binnenvaart zit te springen om extra geld. „De binnenvaart is zeer succesvol. Vooral sinds de komst van de container is het vervoer per schip enorm toege nomen. Wij kunnen concurreren met de trein en het wegvervoer, maar dan moeten de knelpunten wel worden opgelost. Bruggen en sluizen zijn de grootste hindernissen. De bin nenvaartschepen worden steeds groter en er worden meer con tainers op elkaar gestapeld. De hoogte van veel bruggen is daar echter niet op berekend en ook de grootte van de sluizen is niet meegegroeid. Roos is zich ervan bewust dat de binnenvaart niet voldoende aandacht trekt. „Wij vervoeren grote hoeveelheden lading ge heel geruisloos. Dat is ons pro bleem, niemand merkt ons op. Het wegvervoer trekt de aan dacht met de files, van ons mer ken de mensen alleen iets als de brug openstaat. Jaarlijks wordt er tussen de 500 en 600 miljoen gulden uitge trokken voor onderhoud beheer en uitbreiding van de vaarwe gen. „Daar is nu 200 miljoen gulden aan toegevoegd", aldus K. de Vries van Schuttevaer, de bond voor de behartiging van de belangen van de binnenvaart. Naast het normale jaarlijkse be drag voor onderhoud ,500 mil joen gulden plus nu 200 miljoen gulden, had de binnenvaart een toezegging van het ministerie van Verkeer en Waterstaat dat er voor de knelpunten nog eens een miljard gulden extra uitge trokken zou worden. Dat be drag staat nu op de tocht, al heeft De Vries de hoop nog niet opgegeven. „Het is een punt dat in de kabinetsformatie wordt besproken als het goed is. Ik hoop dus dat we het geld als nog binnenkrijgen." GPD door Margot de Jong en Marco Krijnsen DEN HAAG - Gemeenten grij pen steeds vaker naar nood maatregelen om de openbare or de tijdens de nachtelijke uren in het weekeinde te handhaven. Ze schakelen particuliere bewa kingsdiensten in of huren extra politieagenten. De rekening gaat in sommige gevallen (deels) naar de horeca. Het ministerie van Binnenlandse Zaken is daar niet blij mee. De kwestie speelt bijvoorbeeld in de Noord-Hollandse gemeen te Enkhuizen. Daar sluiten ge meente, politie en horeca bin nenkort twee convenanten om extra toezicht op straat te rege len. Van kroegbazen en disco theekhouders wordt dit jaar een bijdrage gevraagd van 500 tot 1500 gulden. Burgemeester S. de Vreeze van Enkhuizen zegt dat hij de openbare veiligheid in I zijn gemeente niet kan garande ren tijdens zaterdagnachten en bijzondere evenementen. Er zijn volgens hem te weinig agen ten. De gemeente grijpt daarom naar een alternatief: de particu liere bewakingsdienst. De extra toezichthouders ope reren straks als onbezoldigd ge meente-ambtenaar onder dage lijkse leiding van de politie. Ze hebben geen bevoegdheid om mensen te verbaliseren. Horeca en gemeente delen de kosten (in totaal 50.000 op jaarbasis). De hoofdofficier van justitie heeft toestemming gegeven voor deze constructie. Ook andere gemeenten hebben moeite om met de huidige poli tiesterkte de openbare veilig heid te handhaven. In de Noord- Brabantse gemeente Landerd moeten twee discotheken elk jaarlijks 7.000 betalen. Het geld gaat naar twee extra poli tiesurveillanten die vanaf 1 juli op zaterdagnachten werkzaam zijn rond horecagelegenheden. In Lemmer (Friesland) pa trouilleren tijdens het water sportseizoen twee beveiligings beambten door het plaatsje. De horeca levert - net als in Enk huizen - een bijdrage van 500 tot 1500 gulden (per horeca-onder- neming op jaarbasis). De gemeente Tilburg, waar vo rig jaar 's nachts twee bezoekers van de binnenstad werden doodgestoken, betaalt twee ex tra agenten uit eigen zak. Bur gemeester J. Stekelenburg vindt het een noodoplossing. Horeca Nederland is principieel tegen het meebetalen aan de in zet van politie. De organisatie raadt haar leden af om een fi nanciële bijdrage te leveren. GPD zie ook pagina 31 ZWOLLE - Nieuwe lichtbakken met de knipperende tekst 'nu instappen' en piepsignalen moeten er voor zorgen dat reizigers vlak voor het vertrek van een trein sneller instappen. In Zwolle begint NS Reizigers morgen een proef met de nieuwe alarmeringsmidde len. De bedoeling is dat ze er toe bijdragen dat de trein volgens de dienstregeling kan vertrekken en dus geen vertraging oploopt. De lichtbakken worden bevestigd bovenop de bakken met vertrektijden en bestemmingen op perron 1 in Zwolle, vanwaar de intercity's naar de Randstad vertrekken. De piepsignalen zijn enkele seconden te horen. foto Frans Paalman/GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - Zwangere vrou wen zouden geen pinda's moe ten eten. Baby's lopen dan namelijk minder kans op een al lergie op te lopen of eczeem. Dat zegt dermatoloog B. Mar tens van het Allergie Centrum in Utrecht. Volgens de huidarts is gebleken dat zuigelingen steeds vaker overgevoelig zijn voor I pinda's. Tussen de 15 en 50 pro cent van de overgevoelige ba by's heeft een pinda-allergie. Ongeveer een kwart van de kin deren heeft zijn allergie gekre gen door erfelijke aanleg. Martens zegt dat zulke allergie- en extra vervelend zijn omdat baby's en ouders er altijd plotse ling mee worden geconfron teerd. De allergie blijkt name lijk pas op het moment dat de baby een product krijgt waarin pinda's, pindameel of pindaolie zit. Volgens Martens is al langer be kend dat pinda's slecht zijn voor vrouwen die in verwachting zijn. In Engeland is volgens de huidarts onlangs een maatregel afgekondigd, waarin staat dat zwangere vrouwen geen pinda's moeten eten.Martens laat zich er niet over uit of ook de Neder landse overheid zo'n maatregel moet invoeren. Kinderarts R. Holl, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde, lijkt zo'n maatregel erg onverstan dig, zonder eerst uitvoerig on derzoek te hebben gedaan. Het percentage kinderen dat over gevoelig is voor pindaproducten loopt ook volgens Holl op. Holl, werkzaam bij het Elisa beth Ziekenhuis in Tilburg, denkt niet dat nu meteen alle zwangere vrouw moeten stop pen met pinda's eten. „Je moet eerst kijken of de moeder een verhoogde kans heeft. Als de moeder al extra gevoelig is doordat bijvoorbeeld allergieën in de familie voorkomen of doordat ze astma heeft, is er meer kans dat het kind het ook krijgt. Daar kun je rekening mee houden, maar dat wil nog niet zeggen dat alle zwangere vrou wen geen pinda's meer zouden kunnen eten." Holl denkt overigens dat het erg ingewikkeld zou worden om een dieet samen te stellen voor zwangere vrouwen die geen pin daproducten mogen eten. „Pin da's zitten namelijk in ontzet tend veel voedsel verwerkt. Zelfs in bouillonblokjes." ANP Advertentie Dat zoeken we even op in de Gemeente- gids van Suurland Falkplan. Daarin staan alle adressen van de plaatselijke sport scholen vermeld. Evenals allerlei andere informatie en nuttige adressen in je gemeente. Zoals adressen van crèches, maar ook de openingstijden van de bibliotheek en het adres van de plaatse lijke handbalvereniging voor 65-plussers. Je hele gemeente in één handig boekje dat elk jaar huis aan huis verspreid wordt. Mocht je de gids niet meer in huis hebben, haal hem dan gratis bij het gemeentehuis. LELYSTAD - Tijdens de zomerzonnewende, vanochtend, wordt dit jaar voor de vijfde keer bij hetObservatoriumPhilip Morris bij Lelystad het festival Sunsation georganiseerd, met dit jaar als thema Faces (gezichten). Jan Wolkers draagt van ochtend bij zonsopgang gedichten voor. Kunstenaars zijn donderdag begonnen met het maken van kunstwerken rond het observatorium. Op de foto is DAAD bezig met zijn 'ge zichtsveld', een opstelling met gipsen koppen op stokken. foto Peter Wouda/ANP van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Een ruime meer derheid van de Nederlandse be volking (88 procent) vindt dat het klonen van mensen in alle gevallen verboden moet wor den. Dat blijkt uit een onder zoek van de Universiteit Twente naar de opvattingen van het Ne derlands publiek over geneti sche manipulatie, het 'knutse len' aan erfelijk materiaal voor diverse doeleinden. Klonen is een vergaande toepassing, waarbij 'kunstmatig' identieke nakomelingen worden voortge bracht. Dat wetenschappers onderzoe ken welke eigenschappen waar in de menselijke genen liggen opgeslagen beoordeelt de Ne derlander daarentegen weer po sitief. Bijna 82 procent vindt dat dit onderzoek onverminderd moet worden voortgezet. Ook vindt een meerderheid (ruim 68 procent) dat het veranderen van genetisch materiaal geoorloofd is ter voorkoming van bepaalde ziekten. Verder ontmoet gebruik van ge netische informatie voor justiti ële doeleinden ook weinig kri tiek. Ruim 81 procent vindt dat geoorloofd. Verzekeringsmaat schappijen echter moeten met de handen van onze genen af blijven. Ruim driekwart van het Nederlandse volk vindt dat zij onder geen beding gebruik mo gen maken van de informatie die in ons DNA ligt opgeslagen. Afspiegeling De resultaten van het UT-on- derzoek vormen een goede af spiegeling van de mening van het Nederlandse volk over gene tische manipulatie. Maar het blijkt geen 'hot item'. 'Onder een gi'oot deel van de Neder landse bevolking leeft het on derwerp niet echt', concluderen de onderzoekers Brenda Koop man en .Jan Marten de Jong in het rapport 'Publiek en geneti sche manipulatie". GPD ENSCHEDE - De autoradio heeft afgedaan, tegenwoordig zijn het vooral mobiele telefoons die uit auto's worden gesto len. Dat blijkt uit de forse stijging van het aantal schademel- dingen bij Groene Land Verzekeringen in het afgelopen half jaar. Commercieel directeur Fred Lingg noemt de nieuwe 'ra ge' verontrustend: het aantal schades door diefstal van auto telefoons verviervoudigde dit jaar. Vooral nu steeds meer mobiele telefoons kunnen worden uit gerust met een belkaart, en daardoor niet meer aan een abon nement gebonden zijn, is het aantrekkelijk roofgoed gewor den. Door debelkaartzijnzeook duurder geworden, terwijl ze tot voor kort als cadeautje werden weggegeven. GPD ZWOLLE - Een motorrijder heeft donderdagnacht na een achtervolging door de politie zij n snelle machine 'geparkeerd* in de keuken van een woning in Zwolle. Even daarvoor was hij al rij dend door de keukendeur gebroken in een poging de pol i- tie te ontwijken. De coureur wist uiteindelijk aan de agenten te ontkomen. De politie was gistermiddag nog steeds niet op de hoogte van de identiteit van de coureur. De politie kreeg de man in de smiezen toen deze alleen op zijn achterwiel reed op de openbare weg. Met een snelheid van 140 kilometer per uur raasde hij vervolgens door Zwolle. De ach tervolging eindigde toen de man met motor en al de keuken deur ramde. De twee bewoners van liet huis zagen de man daarna weglopen. ANP ZWOLLE - De politie heeft in totaal zes mensen gearresteerd na de vondsten van twee dode baby's. In Zwolle Weid de poli tie donderdag de moeder aan van een pasgeboren jongetje dat woensdag levenloos werd gevonden. De vrouw wordt dood slag of mishandeling de dood ten gevolge hebbend ten laste gelegd. De baby stierf door onderkoeling. Het kindje werd aangetroffen in de tuin van zijn ouderlijk huis in de Zwolle. In Hellevoetsluis arresteerde de politie drie vrouwen en twee mannen in verband met de dood van een baby in Ouderkerk aan den IJssel. Het lijkje werd vorige week vrijdag in de bosjes ontdekt door tieners die op zoek waren naar hun voetbal. On derzocht wordt of er sprake was van moord of doodslag. ANP DEN HAAG - Het ziekteverzuim neemt weer toe. Dat blijkt uit een enquête onder werkgevers, het "ZARA-werkgeverspa nel'. Staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken heeft de uitkomst ervan naar de Tweede Kamer gestuurd. Volgens het CBS was het ziekteverzuim over 1997 met 4,6% gelijk aan dat in 1996. Maar volgens het panel is sprake van een toeneming van 4,8 naar 5%. Bij beide onderzoeken wor den betrouwbaarheidsmarges aangehouden van 0,1 tot 0,2% maar De Grave denkt niettemin dat het verzuim 'een lichte opwaartse druk ondervindt'. Waarschijnlijk speelt de toene mende werkgelegenheid een rol. Het is bekend dat het ver zuim stijgt als de werkloosheid daalt, aldus De Grave. ANP AMSTERDAM - De schrijver Jac. Toes (48) krijgt de Bruna Gouden Strop 1998 voor zijn psychologische thriller Fotofi nish. De prijs voor het beste Nederlandstalige spannende boek levert hem 25.000 gulden op. Toes was in 1993 en 1994 al genomimeerd voor deze onderscheiding. De jury beoordeelde in totaal 38 misdaadromans, waaronder dertien debuten. De genomineerden waren behalve Toes: Slangen aaien van Mirjam Boelsums (debuut), Het spel van Onno te Rijdt (debuut), De frontrunners van Ed Sanders (de buut) en Code 39 van Charles den Tex. ANP door Judith Flieren Menno Pols DEN HAAG - De politie maakt zich grote zorgen over het klo nen van auto's. Bij deze populai re diefstalmethode wordt een gestolen auto voorzien van nummerborden van een iden tiek type. De politie wil daarom zo snel mogelijk een registratie van bedrijven die nummerpla ten voor auto's maken en van de personen die de platen kopen. Momenteel kan iedereen een willekeurig nummerbord laten bijmaken. Criminelen maken hier dankbaar gebruik van. De BOVAG, de belangenvereni ging van de autohandel en aan verwante bedrijven, adviseert haar leden nu al om altijd om naar het kentekenbewijs te vra gen wanneer iemand nummer borden wil laten bijmaken. „Maar we weten ook dat het niet altijd gebeurt. Het is immers nog niet wettelijk verplichtal dus woordvoerder RBoon. Bij de Tweede Kamer ligt een voorstel tot wetswijziging om aan de afgifte van kentekenpla ten nadere eisen te stellen. Het initiatief voor de wijziging komt van de RDW, het Centrum voor Voertuigtechniek en infor matie. In het voorstel moeten fabrikanten van nummerplaten door de RDW worden erkend. Een erkend bedrijf mag alleen platen verstrekken aan degene op wiens naam de £uto staat. Bovendien worden per voertuig maximaal twee platen afgege ven. Dat is nu onbeperkt. De ei genaar moet bij de aanvraag het kentekendocument en een legi timatiebewijs tonen. De RDW hoopt dat de registratie in de loop van 1999 van start kan gaan. „Helemaal fraudebesten dig kun je het nooit maken, maar we hopen onder andere het 'klonen' hiermee tegen te gaaii, aldus adjunct-directeur H. van der Bruggen, Het systeem van 'klonen' werkt als volgt: een crimineel ziet een witte Volkswagen Golf staan en besluit dat hij die wil stelen. Vervolgens wacht de dief tot hij ergens een identieke auto ziet, noteert het kenteken en laat twee nummerborden met dit kenteken bijmaken. Dan steelt hij de eerste Golf en voorziet die van de 'nieuwe' nummerborden. Bij een politiecontrole zegt de dief dat hij zijn papieren verge ten is. De politie controleert de gegevens en die kloppen: het kenteken hoort inderdaad bij een witte Golf, die vex-zekei'd is en niet geregisti%eerd staat als gestolen. De bestuurderkrijgt te horen dat hij zich de volgende dag moet melden met de papie ren. maar dat doet hij natuurlijk niet. De dief moet alleen nog weten op wiens naam de auto staat, omdat de politie daarnaar kan vragen. Maar ook daarvoor bestaan trucs. De crimineel belt bijvoorbeeld het alarmnummer van de politie, geeft zich uit voor de houder van een pompstation en zegt dat een auto met het be treffende kenteken heeft ge tankt en is doorgereden zonder te betalen. De politie zet vex-vol- gens een melding uit, waax-in het kenteken en de persoon op wiens naam de auto staat wor den genoemd. De dief krijgt zo via een scanner de informatie die hij zoekt. Omkatten Woordvoerder F. van Rijns wou van het politiedistrict Haaglan den (Den Haag en omstreken) schat dat dieven deze methode jaarlijks enkele honderden ke ren gebruiken. „Het is voor cxi- minelen altijd een tijdelijke op lossing. Uiteindelijk willen ze de auto verkopen, en daarvoor zullen ze hem moeten omkatten. Door de auto te klonen, kunnen ze er echter meteen in rijden, zonder veel risico te lopen." Omkatten wil zeggen dat de au to een nieuwe identiteit kiijgt. De crimineel koopt voor hon derd gulden een sloopauto van hetzelfde type met bijbehoren- de papieren. Vexwolgens verwij- deil hij het chassisnummer van de gestolen auto en vervangt het door het nummer van de sloop auto. Zo heeft hij een auto die hij zonder problemen kan verko pen. GPD ZEIST - Meer dan 13.000 plaat sen in verzorgingshuizen gaan verloren als het nieuwe kabinet de financiële middelen voor de groei van de capaciteit in de ver zorgingshuizen niet veiligstelt. De WoonZox'g Federatie meent dat de 90 miljoen gulden die staatsssecretaris Terpstra (Wel zijn) deze week beschikbaar stelde, onvoldoende is om de verwachte temgloop te com penseren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3