Hainan wacht tot markt rijp wordt PZC China's wilde zuiden Orwell vond 1984 in Japan reportage 33 zaterdag 20 juni 1998 Het tropische eiland Hainan, ooit de 'verste uithoek van de wereld', het 'barbaarse hellegat' waar zwaargestraften en politiek andersdenkenden naar werden verbannen, werd tien jaar geleden China's dertigste provincie. Tegelijkertijd werd het benoemd als de nieuwste Speciale Economische Zone, ontworpen om de economische successen van zowel Hongkong als Taiwan te overtreffen. Wat is er na tien jaar van die plannen terecht gekomen? Een kokosnootverkoper ont haart enorme noten, hakt er gaten in en rangschikt ze keurig naast elkaar op een krant op de straat. Veel verkoopt hij niet. Be woners van Haikou, hoofdstad van China's enige tropische pro vincie, geven de voorkeur aan ijs koude blikjes cola en blijven in de schaduw. Pas 's avonds, als het wat koeler is, gaan de mensen massaal de straat op om te eten in een van de vele openluchtrestaurants en zich te laten amuseren door zan geressen, circusartiesten of boek verkopers. „Het is vrij hier", verzucht Ah Long, een jongen uit de provincie Sichuan die naar Hainan kwam om een restaurant te openen. „Maar veel geld valt er niet te ha len." Ah Long volgde een enorme stroom van werkloze arbeiders, boeren en gelukzoekers. Zij waren op het vasteland van China ont slagen in verband met het massale stroomlijning-programma van de staatsbedrijven of konden op het platteland geen emplooi vinden. De helft van alle 'gastarbeiders' in Hainan komt uit Sichuan en werkt in de horeca. Veel taxichauffeurs zijn afkomstig uit de noordooste lijke provincies Heilongjiang en Jilin. Vrijwel iedereen die op straat dingen verkoopt, is niet uit Hainan zelf afkomstig. Een zan geresje, Feng Zhumei, kwam twee jaar geleden uit de arme provincie Anhui waar ze boerin was. Op de akkers was niets meer te verdie nen. „Ik kon goed zingen, en kocht een gitaar." Sindsdien trekt ze rond met een medley van revolu tieliederen als 'Het Oosten Is Rood' en volksmelodieën uit An hui als 'Ik Hoop Dat Je Me Ver geet'. „Soms vang ik per liedje tien Yuan (twee gulden). Soms word ik verdreven uit de restaurants." Veel meisjes van het platteland maken gebruik van Hainans rela tief soepele bestuur en werken als prostituée. De weg langs het Hong Cheng ('Rode Stad') Meer is een aaneenschakeling van 'kappers zaken' die bemand worden door tientallenmeisjes. Een onafgebro ken rij zwarte BMW's en Merce- dessen rijdt er langzaam langs. „We noemen het hier de 'mensen vleesmarkt", aldus een man Sin gapore die al een paar jaar in Hai kou woont. Prostituees worden 'kippen' genoemd, ze opereren rond de hotels of in de kappersza ken, massagehuizen, in de vier honderd nachtclubs talloze Kara- oke-bars die Haikou rijk is of gewoon op straat. Gokhuizen Geïrriteerd door kritiek dat Hai nan een poel des verderf' zou zijn ondernamen autoriteiten in Hai kou vorige maand wel stappen te gen de talloze gokcentra waar te gen een minimuminzet van 10 Yuan (en eep gratis kop koffie) kon worden ingezet op een computer gokspel dat doet denken aan de to to. In de kelderverdieping van Zhongguo Cheng (China City) zijn alle gokhuizen met grote metalen kettingen afgesloten. Op slechte reclame zit Hainan be paald niet te wachten. Het eiland worstelt met een economie die angstwekkend heen en weer schommelt. Het ontwikkelen van Hainan was een plan van voorma lig premier Zhao Ziyang. Die be zocht het eiland (toen nog een deel van de provincie Guangdong) na dat hij in Afrika was geweest en was geschokt door de ai-moede die hij er aantrof: „Ik dacht eerst dat Afrika het minst ontwikkelde ge bied ter wereld was. Ik weet nu dat het Hainan is." Hainan kreeg be lastingvoordelen die de Speciale Economische Zones (Shenzhen, Shantou, Zhuhai en Xiamen) ook hadden. Hervormingen Aangemoedigd door beloftes op meer autonomie pakte Lei Yudes- tijds hoogste baas van Hainan, de hei-vormingen kordaat aan. In 1984 keurde hij de (belastingvrije) .import van 16.000 auto's goed die uit Hong Kong werden ingevoerd en betaald met geld bedoeld voor de infrastructuur. In twee jaar tijd werden in totaal 80.000 Japanse auto's ingevoerd voor een totaal bedrag van een miljard dollar. De auto's werden vervolgens aan pro vincies op het vasteland doorver kocht voor drie tot acht maal de waarde. Uiteindelijk werd Lei Yu gedegradeerd en naar Guangdong overgeplaatst, maar tot op de dag van vandaag is hij een held in Hai nan die 'het geld naar het volk heeft gebracht'. In Sanya, de hoofdstad van Hainan, torenen de moderne flatgebouwen boven de traditionele jonken. Xinhua boekhandel in Sanya. Ondanks de traditionele inrichting met portret van calligraferende Mao Zedong is de boekenmarkt in Hainan de meest liberale van heel China. „Vijftien jaar geleden hadden de mensen niet eens schoenen om op te lopen", aldus David Lam, fi nancieel directeur van een kracht centrale in de oostelijke plaats Wenchang. „Ondanks de corrup tie en de schandalen houdt het volk van mensen als Lei Yu." Megastad In 1988 werd Hainan uitgeroepen tot China's dertigste provincie en tegelijkertijd werd het de vijfde Speciale Economische Zone. On middellijk werd het plan gesmeed om een deel van het eiland om te toveren in een combinatie van Tai wan, Hongkong en Manhattan, die een nieuwe Aziatische tijger moest baren. Een dochter van de Japanse constructiegigant Kuma- gai Gumi, Kumagai Gumi (Hong Kong) kon voor een schijntje een gebied van dertig vierkante kilo meter pachten voor zeventig jaar in Yangpu, een vrijwel braaklig gend stuk land met een paar vis sersdorpen, tweehonderd kilome ter ten westen van Haikou. Dankzij de steun van Hainans eer ste gouverneur, Liang Xiang, wer den alle bureaucratische hinder palen uit de weg geruimd, en leek alles klaar voor de snelle opbouw van een nieuwe megastad. Het ge bied zou uiteindelijk ruimte moe ten gaan bieden aan een half mil- j oen mensen, zware industrieën en een vrijhandelshaven; een 'specia le zone binnen een speciale zone' die de motor van China's achterge bleven onderbuik zou vormen. Nu, tien jaar later, ligt de ontwik kelingszone er troosteloos en ver laten bij. Het is een enorme woes tijnachtige vlakte waar precies in het midden twee eenzame kan toorgebouwen oprijzen. Een van de hoofdwegen is afgesloten. „We hebben geen zin om de schoon maakkosten te betalen", aldus projectleider van Kumagai Gumi (Hong Kong), Terry Wong. „De boeren gebruikten hem, en de steenkool die van hun wagens af viel veroorzaakte een geweldige vervuiling." Nu ligt de weg te wachten tot 'de markt rijp is'. Critici (met name voorstanders van de harde lijn binnen de Com munistische Partij) wonnen aan zienlijk aan invloed na de studen- tenonlusten en het neerslaan daarvan in Peking in juni 1989. De grote steunpilaar van het Yangpu project, gouverneur Liang Xiang, werd uit zijn functie ontheven. Of ficieel 'wegens corruptie', maar in feite omdat hij een goede vriend was van de in juni afgezette partij secretaris Zhao Ziyang. Het Yang pu project was op sterven na dood; Hainan werd opnieuw een verge ten plek op de kaart van China. Maar de investeerders van Kuma gai Gumi (Hong Kong) bleven niet stilzitten. Samen met zes andere partners (waaronder het Chinese leger, Cheung Kong (Holdings) Limited van de Hongkongse mag naat Li Ka-hsing, enkele (vaste land) banken en Great China Hol dings Limited, een Taiwanees bedrijf behorend tot de Ho fami lie) richtten ze de Hainan Yangpu Land Development Co. Ltd. op om critici op een 'Japanse invasie' van Hainan wind uit de zeilen te ne men. In 1992 leek het tij voor Yangpu, en voor Hainan als geheel te keren. „Deng Xiaoping deed tijdens zijn geruchtmakende reis naar het zui den uitspraken die de economie nieuw leven inbliezen", aldus Wong. Er ontstond plotseling weer een enorme belangstelling voor Hainan, de onroerend goedmarkt begon als kool te groeien, en ook Yangpu kwam terug in the picture. „Prijzen voor onroerend goed re zen de pan uit. Hainan was opeens the place to be." De Yangpu Land Development investeerde meer dan een miljard gulden om wegen aan te leggen. Siemens bouwde een 310 Megawatt krachtcentrale, bedrijven uit Thailand, Indonesië en het Amerikaanse Western Steel tekenden contracten voor de bouw van fabrieken en alle grond bedoeld voor commerciële wonin gen werd verkocht voor prijzen variërend van 62,50 tot 162,50 gulden per vierkante meter. Biermarkt Hainan leefde op. Investeerders uit de gehele wereld stroomden sa men in Haikou. De Heineken dochter Asia Pacific Brewery zet te een bierfabriek neer waar de premiummerken Tiger en Anchor worden gemaakt en ook Amstel bier voor afzet op het Chinese vas teland. Brouwerij manager Alex Lowther: „Toen de plannen ont stonden om hier een bierfabriek neer te zetten zag alles er aantrek kelijk uit. Investeringen groeiden; er was een biermarkt voorspeld met meer vraag naar premiumbi er." De immigrantengemeenschap groeide, bars schoten als padde stoelen de grond uit. Maar Pekings bezuinigingsmaat regelen in 1994, die een halt toe riepen aan leningen, betekenden opnieuw een gevoelige klap voor Hainan. De onroerend goed markt stortte in. „Er waren tijden dat we hier appax-tementen voor 175 dollar per nacht vei'huurden", verzucht Roger Co, manager van het Haikou International Com mercial Centex-. Nu gaan de sex-vi- ceflats weg voor hooguit 40 dollar. Ook Haikou's bloeiende px-ostitu- tiemax-kt kreeg klappen. Volgens een nachtclubhouder 'liepen fooi en voor meisjes hier vier jaar gele den op tot 10.000 Yuan (2000 gul den), maar nu komt het niet meer boven de 1000 Yuan uit'. „Het aan tal migx-anten is sterk afgeno- mexx", aldus een ondei-zoeker van de Chinese Academie voor Sociale Wetenschappen. „Er is niets meer in de bouw te vinden. Het toexisme is ingezakt. Ik zie het exwan komen dat mensen weggaan uit Hainan om elders het geluk te gaan zoe ken." Gratis grond De ontwikkelingszone Yangpu symboliseert de slechte staat van Hainans economie. „Wij hebben gezox-gd voor de infrastx-uctuur", aldus projectmanager Teny Wong. „De wegen liggen er. De electriciteitsvoorziening is er. De grond is vex-kocht, maar nu wil niemand er op bouwen. Er is niets aan te doen; investeerders wach ten tot de markt goed wordt." Wong zegt dat Yangpu Land zich nu concentreert op het aantrekken van meer zware industi-ie in de hoop dat de huizenmarkt in Yang pu dan ook zal verbeteren. Kosten voor de overdracht van de landrechten zullen voor de eerste drie bedrijven die zich aanmelden 'extreem laag' zijn. Hoe laag? Dat wil Wong niet kwijt. Maar duide lijk is dat bedrijven als BASF, Du- Pont en General Electric, die voorzichtigbelangstelling hebben getoond, wij wel gratis grond zul len kunnen pachten. Na het Provinciale Volkscongres waren er voorzichtig optimisti sche geluiden te horen. Du Qing- lin, de nieuwgekozen paxi ij voor zitter van Hainan, belooft dat 'armoede rxiet de 21ste eeuw bin nengedragen zal woi'den'. Er wordt een hulpprogramma be loofd voor de arme binnengebie- den, die hoofdzakelijk worden bewoond door de minderheidsvol ken Li en Miao, en die een gemid- foto's Jan van der Made deld inkomen hebben van 21 gul denper maand. Ook zal het plan 'Een Provincie, Twee Gebieden' worden uitge voerd. De ontwikkelingszone Yangpu zal zich, samen met de diepzeehaven Dongfang en een gebied van ijzemiijnen rond Shi- lu, op zware industrie concentre ren. Het oostelijke deel van het ei land met zijn kilometex-s aan maagdelijk strand zal hoofdzake lijk voor toeiisme worden ge bruikt. Stranden Maar de financiële malaise heeft ook toegeslagen in Hainans toe ristenplaats nummer één Sanya. „Er zijn talloze stranden. Prach tig, wit. Bij een strand hebben ze vier vijfsterrenhotels neergezet. Maar er is geen infrastructuur, ex- zijn geen ondersteunende win kels, niets. Er is geen geld voor", klaagt een touroperator. Vijfster renhotels als de'Zhujiang Hu- ayuan hebben hun pxijzen vanwe ge het dalende aantal toeristen moeten halveren. „We waren voor een groot deel afhankelijk van toeristen uit Zuid-Oost Azië', al dus een manager van een van de hotels. „Maar sinds de financiële crisis blijft die groep weg." Er zijn wel grote groepen toexisten van het Chinese vasteland, maar die 'geven gemiddeld tien keer zo wei nig uit als Japanners of Zuid-Ko- reanen en vex-blijven in de goed koopste hotels'. Er gaan stemmen op dat Hainan eiland onafhankelijk moet wor den, of tenminste een semi-afhan- kelijke status moet krijgen als Hongkong. Twee jaar geleden werd zo Hainans eigen munteen heid (de 'Qiong') al in omloop ge bracht en er bestonden plannen om deze internationaal inwissel baar te maken. Maar volgens Liao Xun, verbonden aan het China (Haikou) Centrum voor Onder zoek en Ontwikkeling mag d$t nooit gebeuren. „Na de crisis in Zuid-Oost Azië hebben we meer leegstaand onroerend goed dan in welk gebied hier dan ook. We heb ben pix-amideschema's gehad die die van Albanië evenaren en ex- was een aandelenbeurs die nog chaotischer was dan die van Rus land. Alleen dankzij de steun van de centx-ale regex-ing in Peking is het gelukt om de ergste excessen te ondex-dx-ukken. Anders hadden we nu met de pet in de hand kunnen aankloppen bij het Internationaal Monetair Fonds." Jan van der Made De première van Titanic op Hainan; de film draaide maar twee dagen. DatGeorge Orwells beroemde social fiction-roman '1984' bij zijn verschijnen in 1946 een visionair toekomstbeeld gaf van de tweede helft van deze eeuw, zal niemand betwijfelen. Dat de huidige realiteit van vervlakkende massacultuur, subtiele manipulatie van de media en de openbare opinie en de gestuurde roep naar 'social and ideological correctness', schoolvoorbeelden zijn voor wat Orwell in '1984' heeft voorspeld, zal bij velen ook instemming vinden. Litex-atuurcritici, historici en Orwell-analysten hebben de inspiratie van de schrijver altijd gezocht in de stalinistische en na- tionaal-socialistische totalitaire i-egim.es. Die meer dan aanvaard- baar lijkende vei'klaxing is on langs op de tocht gezet door de Duitse literatuur-histox-icus Mi chael Rademacher. Radenxacher publiceerde een op merkelijke studie, waax-in hij uit- voex-ig gedocumenteerd stelt dat niet zozeer het stalinisme en nazi- Duitsland, maar wel het totalitaire keizeiiijke Japan mo del heeft gestaan voor Onveils '1984'. Rademacher toont aan dat in het vooroorlogse Japan tah'ijke en fr appante sporen terug te vinden zijn van de totalitaire nachtmei-rie die Ox-well in '1984' beschrijft. Zo was er bij de heersende Japanse elite een afkeer voor alles wat naar on-Japans gedachtegoed zweem de. In 1911 werd zelfs een 'Ideeën- politie' opgericht die de verspx-ei- ders van 'gevaarlijke gedachten' moest opsporen. Een speciale af deling van het ministex-ie van Jus titie vaardigde nonnen en straf maatregelen uit tegen afwijkende en on-Japanse meningen. 'Andei-sdenkenden' dienden niet aanstonds te worden bestraft, maar veeleer 'bekeerd' en 'her schoold' te worden en de pi'oeve voor een geslaagde ideologische heropvoeding bestond uit een openbax-e verklaring van trouw en gehoorzaamheid aan de keizer In de px-aktijk wax-en deze maatre gelen vooral tegen de communis ten gex-icht, maar Rademacher stelt dat hiex-door een veralge meend klimaat van intellectuele zelfcensuur werd geschapen. Ook in Oiwells roman woi'dt de re bellerende hoofdpersoon Winston Smith aan een heropvoeding on- derwox-pen tot hij bex-eid wordt ge vonden 'Big Brother' blindelings te volgen en te gehoorzamen. De gelijkenis met het Japanse model is inderdaad tx-effend en men zou zelfs de gedachte kunnen aanhan gen dat de latex-e stalinistische en nazistische dictaturen zich op het Japanse voorbeeld hebben geïn- spii-eerd. Rademacher ziet vex-der ook een pai-allel tussen het motto 'War is peace' in Oi"wells '1984' en de Ja panse opvatting van 'verlichte vx-ede' die door de keizerlijke pro pagandamachine in de voor Azië bestemde slogan 'Fx-eedom is sla very' wex-d vex-taald. Afleiding Zijn deze en andere voorbeelden echter ovex-tuigend genoeg om Ja pan daadwei-kelijk als model voor '1984' te aanvaax-den? Radema cher zelf geeft toe dat Ox-well in zijn boeken, publicaties en biie- ven Japan nauwelijks vernoemt, in tegenstelling tot zijn talrijke vex-wijzingen naar de Sovjetunie, Duitsland en Italië. Dat is wellicht een bewust afleidingsmanoeuvre geweest, aldus de Duitse histori cus, want Oi-well heeft zich be roepsmatig wél intensief met de Aziatische situatie beziggehou den. Als medewerker van de BBC verzorgde hij van 1941 tot 1943 de propaganda-uitzendingen die voor India en andere door de Ja- pannex-s bezette Aziatische landen bestemd waren. Oiwell zelf heeft zijn propagan distische BBC-ax-beid verdedigd door zichzelf en zijn luisteraars voor te houden dat het op ontwik keling en onafhankelijkheid ge richte Britse koloniaal bestuur vei'reweg te verkiezen was boven de gruwelijke en verslavende be zetting door de Japanners. Orwell moet volgens Rademacher voor deze BBC-uitzendingen zon der twijfel uitstekend op de hoog te zijn geweest van de achtergron den en de actuele situatie in Japan en Azië, daarbij voor zijn informa- tie al dan niet geholpen door de Britse en geallieerde geheime diensten. Twijfel Japan dus als inspiratiebron voor Orwell? Bij vele Orwell-deskundi- gen is dat met enig scepticisme ontvangen. Het zou het resultaat kunnen zijn van een onderzoeks methode die te eenzijdig gericht is op bestaande historische voor beelden en die voorbijgaat aan het typisch Blitse literaii'e social fic tion-genre van de zogenaamde 'anti-utopisten, dat in de periode van 1900 tot 1945 meer dan 200 ro mans en novellen opleverde. Hoe dan ook, alle ai'gumenten en bewijzen van Rademacher kun nen niet zomaar van tafel worden geveegd en het eventuele Japanse peterschap van '1984' kan voor deskundigen ongetwijfeld een aanzet zijn tot verder kritisch lite- rair-historisch onderzoek. Johan Lamoral

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33