Steeds meer disco's betalen voor politie PZC Noodmaatregel om uitgaanswereld veiliger te maken Niet elke zwangere vrouw heeft zwak bekken reportage zaterdag 20 juni 1998 31 De Twaalf Stedentocht is in volle gang. In alle provinciehoofd plaatsen worden momenteel debatten gevoerd over de nota Geweld op Straat, die het kabinet onlangs presenteerde. De dood van Meindert Tjoelker vorig jaar heeft de discussie in een stroomversnelling gebracht. Het rijk is op zoek naar oplossingen, maar diverse gemeenten grijpen nu al naar noodmaatregelen om het uitgaansgeweld te beteugelen. In Landerd (Noord-Brabant) en Enkhuizen moet de horeca meebetalen voor extra politie. Want op zaterdagnacht kan de burgemeester niet meer instaan voor de veiligheid op straat. Disco De Morgenzon in Zeeland (Noord-Brabant), zondago.chtend 1 februari, even na drie uur. Een groepje jongeren stapt naar buiten. Ze krijgen ru zie met een taxichauffeur. De portiers van de disco grijpen in, er vallen klappen en de stappers vertrekken. Nog geen uur later stoppen enkele busjes voor de disco: veer tig tot vijftig jongeren komen verhaal ha len. Bewapend met ijzeren staven, palen, stenen, hamers en beitels. Ze slaan De Morgenzon kort en klein. Een taxichauf feur die de disco tracht te verlaten, wordt in elkaar geslagen. Acht inderhaast opge trommelde agenten zien machteloos toe. „Het is cynisch, maar achteraf was dit een prima incident om de zaken nu snel te re gelen", zegt ambtenaar L. Schaepkens van de Brabantse gemeente Landerd, waar het kerkdorp Zeeland toe behoort. 'De zaken' zijn nu inderdaad geregeld: onlangs tekenden de gemeente en de poli tie een convenant. Vanaf 1 juli zijn er twee extra politiesurveillanten beschikbaar - van zaterdagavond elf uur tot zondag ochtend vijf uur. Dat kost de gemeente per jaar 34.000 gulden. Twee van de drie dis cotheken betalen elk 7.000 gulden mee. „Dat is het verkapt dooi'berekenen van politiezorg", zegt woordvoerster A Dijk stra van het ministerie van Binnenlandse Zaken, „en daar heeft de politiek zich te gen uitgesproken. Het ministerie is daar, om het zacht uit te drukken, niet enthou siast over." Help Maar daar hebben ze in Landerd weinig boodschap aan. De gemeente had al jaren, te weinig politie voor het uitgaansleven. Schaepkens: „We riepen al drie jaar 'HELP'. Want met zo'n vijfduizend disco gangers iedere zaterdag, hebben we in fei te ieder weekend een kleine risicowed strijd. Dan is één auto met twee agenten te weinig voor twee dorpen." Enkhuizen, nieuwjaarsochtend rond half vier. Burgemeester S. de Vreeze verkent de binnenstad. Hij schrikt van wat hij ziet. Duizenden aangeschoten feestgan gers hebben het rijk alleen. De politie is onvindbaar. Niet onlogisch. In het hele district Westfriesland Oost, waartoe Enk huizen behoort, zijn 's nachts slechts twee surveillancewagens beschikbaar voor 400 vierkante kilometer. De burgemeester besluit snel te handelen. Hij stelt voor om dan maar een particulie re bewakingsdienst in te schakelen. De plaatselijke horeca zou een deel van de kosten voor zijn rekening moeten nemen, want die is volgens De Vreeze medever antwoordelijk voor het overmatig drank gebruik. Het idee doet in Nederland veel stof opwaaien. Vorige week nam de gemeenteraad het (iets gewijzigde) voorstel van de burge meester aan. Twee toezichthouders zullen straks - samen met de politie - elke zater dagnacht van 23 tot 4 uur door de binnen stad surveilleren. De horeca legt 15.000 gulden bij. Restaurants betalen dit jaar waarschijnlijk 250 piek, discotheken worden aangeslagen voor 1500 gulden. Justitie is tegen de inzet van particuliere beveiligingsdiensten voor surveillance op straat. Vorig jaar stuurde het ministerie een boze brief, toen Enkhuizen de drugs problemen in het havengebied op een ver gelijkbare manier wilde bestrijden. De gemeente heeft nu een creatieve oplossing bedacht. De toezichthouders vallen als onbezoldigd gemeente-ambtenaren on der de dagelijkse leiding van de politie. Ze dragen wel een j ack met politie-embleem maar hun bevoegdheden zijn beperkt. De beveiligingsbeambten mogen relschop pers of dronken lieden alleen aanspreken - zoals iedere burger dat mag - maar niet aanhouden en verbaliseren. Ze zijn de ex tra ogen en oren van de politie. De hoofd officier van Justitie in Alkmaar kan leven met deze constructie. Ook over de financiële kant van de kwes tie is lang gediscussieerd. De horeca wilde eerst niets weten van een eigen bijdrage, maar is bijgedraaid. Binnenkort kan het convenant worden getekend. Volgens voorzitter E. Dangermond van de Enk- huizer afdeling van Horeca Nederland heeft de burgemeester chantage gebruikt om zijn zin te krijgen. „Als we niet ak koord gingen, zou hij onze sluitingstijden beperken. Zo is het ons gezegd. Tja, dan kiest een meerderheid toch eieren voor zijn geld." Dangermond is principieel tegen het mee betalen aan extra politietoezicht. „Waar om krijgt de horeca toch altijd de zwarte piet toegespeeld? De mensen die rotzooi schoppen in de binnenstad, hebben thuis al behoorlijk wat gedronken. Je kunt ons toch niet als veroorzaker aanwijzen voor de onveiligheid op straat?" In Landerd betalen twee van de drie dis cotheken zonder morren. De derde wei- Jonge disco- en cafébezoekers worden steeds vaker met geweld geconfronteerd. foto Paul Stolk Vorig jaar werden de muren van discotheek The Drome in Heerhugowaard beklad, waarschijnlijk als reactie op een do delijke schietpartij die daar plaatsvond. foto Paul Vreeker „De politie moet worden betaald uit de publieke financiering. Anders ga je snel grenzen over", vindt burgemeester J. Ste kelenburg. Hij is tegen een constructie la Enkhuizen of Landerd. „Als particulieren of ondernemingen moeten meebetalen voor veiligheid op straat, dan zit je op een hellend vlak met grote risico's. Dan zou ik bijvoorbeeld ook een rekening moeten sturen aan Willem H, de betaalde voetbal club. voor de extra inzet van politie. En wat doe je bij de Tilburgse kennis? Of als er een Eurotop in je stad komt?" Toch heeft ook Tilburg een noodscenario bedacht om de openbare orde te kunnen handhaven. De stad werd vorig jaar opge schrikt door twee dodelijke steekpartijen in het centrum. Ermoest watgebeuren. Er kwam een convenant, ondertekend door gemeente, politie, justitie en horeca. Alle partijen werken nu samen in zogenaamde kwaliteitskringen, drie werkgroepjes voor de drukste uitgaansgebieden in de stad. De belangrijkste uitkomst is dat er in het weekend 's nachts meer blauw is op straat De politie stelt door interne ver schuivingen twee extra mensen beschik baar. De gemeente neemt er nog eens twee voor eigen rekening. Een noodoplossing, vindt Stekelenburg. „We hadden dat lie ver anders gezien. In principe moet de politie bekostigd worden uit onze belas tingcenten, dus via het ministerie van Binnenlandse Zaken. Maar je moet onze bijdrage zien als smeermiddel in de aan pak van geweld op straat. Wij venvachten iets van de horeca, de politie en het Open baar Ministerie. Dan moet je als gemeente ook zelf duidelijk maken dat het je me nens is. Bovendien is deze regeling voor twee jaar. Daarna zal de politie - hoop ik - zodanig op sterkte zijn dat we niet meer hoeven bij te springen." De eerste ervaringen met het convenant zijn in Tilburg positief. De horeca prijst de opvallende aanwezigheid van oom agent. De politie is blij met de goede contacten met ondernemers en uitgaanspubliek. Het geweld op straat lijkt af te nemen. In de eerste vijf maanden van het jaar wer den 73 gevallen van openlijke geweldple ging in het uitgaansgebied geregistreerd. Dat is een halvering ten opzichte van de zelfde periode in 1997 en de jaren ervoor. Niet te stuiten Meebetalen aan politiezorg om de open bare veiligheid beter te kunnen bescher men is een niet te stuiten ontwikkeling, denkt dr. C. van der Vijver, hoogleraar Po litiestudies aan de Universiteit Twente. Meer gemeenten zullen op die manier knelpunten oplossen. „Het is niet reëel om te denken dat de politie alles aankan. Er zijn omstandigheden waarbij extra mid delen nodig zijn om de openbare orde te handhaven. Ordediensten zie je bijvoor beeld al langer bij grootschalige evene menten. Als je overal gratis de politie ter beschikking stelt, is het hek van de dam. Dan gaan organisaties steeds vaker een claim doen op extra agenten." Van der Vijver wijst op de beveiliging van bedrijventerreinen die in veel plaatsen door een particuliere bewakingsdienst gebeurt. „Zolang de politie maar niet de verantwoordelijkheid uit handen geeft, is er weinig aan de hand." De hoogleraar ziet wel een probleem in de ratjetoe aan ordehandhavers: stadswachten, toezicht houders, beveiligingsbeambten, politie agenten. „De burger ziet door de bomen het bos niet meer. De overheid moet daar iets aan doen, zodat voor iedereen duide lijk is wie verantwoordelijk is voor de vei ligheid op straat." Margot de Jong en Marco Krijnsen gert categorisch. Bedrijfsleider R. van der Hoeven van Rockefeller Plaza in Schaijk vindt niet dat hij door het schenken van alcohol medeverantwoordelijk is voor uitgaansgeweld: „Moet ik dan iedereen die hier is geweest naar bed brengen?" Van der Hoeven zegt bovendien zelf al ge noeg te doen ter voorkoming en bestrij ding van geweld. Hij gaat er van uit dat de twee extra agenten hem niet ten goede zullen komen. Net zoals de exploitanten van collega-discotheken Kobus en de Morgenzon er op rekenen dat die agenten wel bij hen zullen worden ingezet. „Lo gisch", vindt gemeente-ambtenaar Schaepkens, „Ze betalen er voor. Het pro ject is daarvoor opgezet. We zetten die mensen niet in voor de markt op maan dagochtend. Maar het is wel degelijk de burgemeester die blijft bepalen waar de agenten naartoe gaan, niet de discothe ken." Politiewoordvoerder T. Jansen: „De mensen zijn aangesteld voor de gemeente Landerd, dus niet exclusief voor de disco theken. Als er in onze gemeente een in braak wordt gepleegd, zullen ze daar even gaan kijken. Als dat het geval is in Uden, gebeurt dat niet. Alleen in echte noodge vallen mogen ze de gemeente verlaten." Hoewel Binnenlandse Zaken niet enthou siast is, meent woordvoerster Dijkstra dat ze het in Brabant zelf moeten weten. „Als iedereen daarmee akkoord is, wie zijn wij dan om er wat van te zeggen? En toezicht op de openbare orde is een zaak van ons allemaal." Kroeg om de hoek De ontwikkelingen in Enkhuizen en Lan derd baren Horeca Nederland wél zorgen. De koepelorganisatie raadt ondernemers af om bij te dragen aan extra toezicht. „We betalen daar allemaal belasting voor", zegt woordvoerster A Groene we gen. „Hoe ziet een land eruit waar een goed draaiende discotheek wel veiligheid kan inkopen, terwijl de kroeg om de hoek, die het hoofd net boven water kan hou den, daarvoor geen geld heeft? Dan zitten we echt op de verkeerde weg." De oorzaak van de problemen zoekt woordvoerder T. Jansen van het Brabant se politiekorps in de reorganisatie van het politieapparaat enkele jaren geleden. Die heeft voor de landelijke gebieden slecht uitgepakt. Ze hebben arbeidsplaatsen in geleverd voor de grote steden, terwijl grootschalige horecazaken juist vaak in de kleinere gemeenten zijn te vinden. Het heeft in veel provincies tot de klacht ge leid dat de verdeelsleutel voor hen on evenredig slecht uitviel. Ter vergelijking; Amsterdam heeft nu één agent per 168 in woners. Brabant-Noord één op de 494 in woners. Woordvoerder Jansen van het Brabantse korps: „En dan hebbep we hier ook nog een veel grote gebied te bestrijken. Goed, er is wel verschil in de mate van criminali teit, maar dat is niet met de factor drie. Dat is niet te rechtvaardigen. We hebben gewoon tweehonderd meer agenten no dig." Hoezeer de korpsleiding echter ook aandrong op meer mankracht, Binnen landse Zaken kwam niet over de brug. „Het toezicht op jongeren in het weekend zou eenspeeipunt moeten zijn", zegt Jan sen. „Maar dat lukt zo niet." Steekpartijen Ook Tilburg heeft even overwogen om de horeca op te laten draaien voor de extra politie-inzet. Het idee ging snel van tafel. Ilustratie Edith Buenen Bekkeninstabiliteit. Nog maar enkele jaren geleden had bijna niemand ervan gehoord. Tegenwoordig kunnen vrijwel alle zwangere vrouwen erover meepraten. Vrouwentijdschriften en bladen voor jonge ouders schrijven er regelmatig over. En niet alleen de media zijn geïnteresseerd in de waarschijnlijk meest besproken zwangerschapsklacht van dit moment, ook hulpverleners haken er op in. Bij de eerste zwangerschapsgymles wordt voorzichtig geïnformeerd of er ook vrouwen bij zijn met bekkenproblemen. Sportscholen brengen speciale lessen. Is al die aandacht nu overdreven of niet? Tngeborg van der Kaden uit Middelburg -Lis blij met al die aandacht voor bekken instabiliteit. Denegentwintigjarige moe der van drie kinderen zit sinds haar laat ste bevalling in een rolstoel, kan alleen met een traplift naar haar slaapkamer en heeft altijd hulp in de huishouding nodig. „Meer aandacht betekent meer erken ning" stelt zijAl zeven jaar kampt ze met bekkeninstabiliteit. Maar de eerste jaren wist niemand wat haar mankeerde. Hier door heeft ze uiteindelijk de verkeerde behandeling van de fysiotherapeut gehad met alle ernstige gevolgen vandien, „Ik neem het niemand kwalijk. Destijds wist niemand iets van bekkeninstabiliteit af. Pas de laatste jaren is er meer over be kend, ook over de behandeling. Ik ben er wel van overtuigd dat ik nu niet in een rol stoel had hoeven te zitten. Als ik na mijn eerste zwangerschap had geweten wat ik nu weet, was ik waarschijnlijk niet aan een tweede of derde kind begonnen. Ook voor de medici is het goed dat bekkenin stabiliteit aandacht krijgt, want het is be langrijk dat zij de juiste diagnose stellen." Dat er zoveel naar buiten wordt gebracht over bekkeninstabiliteit komt vooral door het Spine Joint Centre in Rotter dam dat onlangs officieel is erkend als re validatiecentrum voor vrouwen met bek keninstabiliteit. Wat de exacte oorzaak is van de aandoening is nog niet bekend. Er wordt gedacht aan aanleg voor overbe- weeglijke gewrichten, topsport op jonge leeftijd, staande beroepen en de houding tijdens de baring. De artsen van het Spine Joint Centre doen in nauwe samenwer king met het Academisch Ziekenhuis in Leiden onderzoeken. In principe heeft iedere vrouw tijdens de zwangerschap last van bekkeninstabili teit. Het kraakbeen en de banden van het bekken verweken. Dit natuurlijke proces is nodig om de baring makkelijker te ma ken. Bij sommige vrouwen wordt het bek ken echter te soepel en te beweeglijk waardoor de banden en spieren rondom het bekken te zwaar worden belast. Het bekken raakt uit balans of ernstig bescha digd. Dit leidt tot pijn rond de schaam- beenverbinding, het stuitje of rond de heupen. Er zijn ook vrouwen die pas Machten krijgen na de bevalling door ver rekking of scheuring van het M-aakbeen. Traplopen Moeite hebben met het duwen van een boodschappenkarretje, het traplopen of moeilijk in en uit bed stappen of omdraai en zijn enkele veel voorkomende Mach ten. Bij ernstige klachten kan de vrouw of de man (ook mannen kunnen bekkenin stabiliteit krijgen na een sportblessure of ongeluk) alleen nog achteruit schuifelen en zittend de trap op of afgaan. Tijdens de zwangerschap is er niets aan te doen be halve veel rust en het dragen van een spe ciale steunende bekkenband. Beunhazen Na verloop van tijd verdwijnen de klach ten bij de meeste vrouwen. Een Meine groep eindigt na de bevalling in een rol stoel. En alleen die groep wordt door gy naecologen van het Ziekenhuis Walche ren in Vlissingen doorverwezen naar het Spine Joint Centre voor behandeling. Volgens gynaecoloog M.J. Dijxhoornzijn dit er in zijn praktijk slechts enkelen. Al hoewel hij de Machten van vrouwen seri eus neemt, is hij verre van gelukkig met al die aandacht voor bekkeninstabiliteit. „Het moet niet doorslaan naar de ver keerde kant. Wij denken wel eens dat het een beetje wordt overdreven. Blijkbaar wordt iedereen door de aandacht in de media wakker geschud. Bij zwanger schapsklachten schuift iedereen het naar voren. De meeste klachten ontstaan door uitgerekte en losser zittende gewrichten. Dat heeft alles met de zwangerschap te maken, en niets met bekkeninstabiliteit. Vrouwen die echt last hebben van bek keninstabiliteit hebben al na twee a drie maanden zwangerschap al klachten." Waar de gynaecoloog zich aan stoort zijn de vele instanties en organisaties die de toenemende belangstelling voor bekken instabiliteit aangrijpen om speciale groe pen op te zetten. Hij waarschuwt voor beunhazen. Dat doen overigens ook alle fysiotherapeuten die zich de laatste jaren hebben gespecialiseerd in bekkenproble men, zoals Rob Luitwieler van Sport school Ten Tije in Vlissingen. Hij is vol lof over de medici die het Spine Joint Cen tre hebben opgericht en van wie hij de cursus heeft gehad. Bij Ten Tije meldden zich steeds meer vrouwen met bekken problemen aan voor de medische fitness. Sommigen ten einde raad omdat nooit de juiste diagnose was gesteld. Er waren ook \Touwen bij die al in Rotterdam waren be handeld en verder wilden trainen. Buikspieren „Om het bekken stabiel te maken kunnen we de spieren die verbonden zijn met de f bekkenbanden trainen. In het verleden zijn hierbij door fysiotherapeuten grote fouten gemaakt. Je moet de buikspieren trainen, maar je moet wel weten welke spieren en op welke manier. Eerst moeten de dwarse en schuine buikspieren worden geoefend, niet de rechte buikspieren, en daarna de rugspieren", merkt Luitwieler op. Belangrijk is volgens hem ook de op bouw van het oefenprogramma, dat af hankelijk is van de gradatie van bekken instabiliteit. Als sportschool met een praktijk voor medische fitness heeft hij speciale oefenapparatuur in huis. De les sen zijn helaas niet voor iedereen wegge legd, want ze worden (nog) niet vergoed door de ziektekostenverzekeraars. Nicole Kluijtmans Bekkeninstabiliteit kan worden genezen door de dwarse en schuine buikspieren te trainen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31