EPZ blijft zoeken naar partners Innovatieprijs '98 voor fysieke taal PZC Vaart achter expositie in caisson Contacta richt zich op elektronica GroenLinks wil nu alles boven tafel over kerntransport Zeeland wel degelijk goed voorbereid op een nucleaire ramp zeeland 19 Na afblazen stroomfusie ondernemend zeeland Winnares Annemiek Gijsel pleit voor ander contact met verstandelijk gehandicapten detail VVD wil meer inzet GS voor behouden centrale zaterdag 20 juni 1998 door Lianne Sleutjes EINDHOVEN - Elektriciteits- Produktiemaatschappij Zuid- Nederland (EPZ) blijft zoeken naar samenwerking nu de fusie met de andere drie stroombe drijven niet doorgaat. Dat zoe ken naar andere partners ge schiedt in nauw overleg met de aandeelhouders, aldus directie voorzitter drs. H. van Meegen van EPZ vrijdag tijdens de pre sentatie van het jaarverslag 1997. Die aandeelhouders, Delta Nutsbedrijven, Mega Limburg en Pnem, verrastten hem on aangenaam in april van dit jaar 'toen bleek dat zij niets zagen in een Grootschalig Produktie Be drijf (GPB). Zo vond Delta dat het te veel winst moest inleveren in de eerste jaren om het GPB een goede startpositie te geven. Van Meegen zelf stond 'tot de laatste snik' achter de vorming van het GPB. Dat bedrijf moest dienen om de internationale concurrentie het hoofd te bie den als de elektriciteitsmarkt straks is geliberaliseerd. Binnenland Met wie EPZ nu in de slag is wil Van Meegen niet zeggen, wel dat hij voornamelijk in het binnen land rondkijkt. Private partijen zijn nog niet aan de orde, al heb ben die EPZ wel benaderd, al dus Van Meegen. Pas na de zomervakantie wil hij meer openheid van zaken geven. Er is wel eens eerder geopperd om sa men te werken met het stroom bedrijf EPON, dat evenals EPZ' distributiebedrijven als aan deelhouders heeft. In de tussentijd richt EPZ zich op het verlagen van de kosten om straks de concurrentie het hoofd te bieden met lagere prij zen. Alle eenheden van EPZ worden daartoe doorgelicht. De kolencentrale in Borssele is 'daarbij het voorbeeld. Daar 'wordt circa 10 miljoen gulden bespaard. Er gaan circa veertig banen verloren. EPZ is nog met de vakbonden in overleg over een sociaal plan. De personeels stop die vorig jaar gold is ook dit jaar van kracht. Bij EPZ werken nu ruim 1500 mensen. Hoeveel banen verdwijnen als EPZ met een ander gaat samenwerken is nog niet bekend. Kerncentrale EPZ blijft erbij dat het goed zou zijn als haar kerncentrale in Borssele langer openblijft dan nu is toegestaan. Het parlement heeft besloten dat de centrale op 1 januari 2004 dicht moet. Tech nisch kan zij daarna nog zeker tien jaar mee, schat Van Mee gen, zeker na de modificatie die recent voor 470 miljoen gulden is uitgevoerd. Hij hoopt nog steeds dat Den Haag het besluit terugdraait, ook al is nu alleen CDA en WD voor het gebruik van kernenergie. En die hebben samen geen meerderheid in de Tweede Kamer. Van Meegen denkt het pleit te kunnen win nen als maar genoeg gewezen wordt op de rol die Borssele kan spelen in het terugdringen van het broeikasgas CO,. Een kern centrale pi-oduceert dat niet. EPZ heeft echter geen bezwaar aangetekend tegen de voorge nomen sluiting bij de Raad van State, waar de procedure nu is aanbeland. Aandeelhouders EPZ maakte vorig jaar een winst van bijna 97 miljoen gul den, bijna 75 procent meer dan in 1996 toen het resultaat op 55 miljoen gulden lag. De winst is volgens Van Meegen vooral toe te schrijven aan kostenverla ging in het bedrijf en organisa tiewijzigingen. Ook enkele gro te opdrachen en contracten op de externe markt leiden tot het vergroten van de winst. Van de winst gaat 58 miljoen gulden naar de reserves. De rest verde len de drie aandeelhouders on der elkaar. Een van de vier Pho< watersnoodramp. ons bij Ouwerkerk wordt wellicht in augustus al opengesteld voor een permanente expositie over de foto Pi eter Ho nh off door Ali Pankow OUWERKERK - Er komt vaart in de per manente expositie over de watersnood ramp 1953 in een van de vierPhoenixcais- sons bij Ouwerkerk. Het bestuur van de Stichting Caissons Ouwerkerk hoopt al in augustus dit jaar een bescheiden begin te maken. Er zullen enkele informatiepane len worden geplaatst. Ook zal een aantal authentieke machines, destijds gebruikt voor het dijkherstel, te zien zijn. De volle dige Expositie 1953 wil de stichting in het jaar 2000 rond hebben. Of het er in er in augustus echt van komt, hangt af van een bouwvergunning van de gemeente Schouwen-Duiveland en van sponsorgelden. De kans op een bijdrage uit de pot Plattelandsvernieuwing is gro ter geworden. Aanvankelijk stond het caissonproject op de reservelijst, maar in middels wordt de expositie voorgedragen voor een provinciale bijdrage. Die is nog lang niet voldoende voor de volledige in richting. Daarmee is een bedrag van onge veer een half miljoen gulden gemoeid. Het bestuur hoopt via giften en leningen meer financiële armslag te krijgen. Bouwvergunning Waar het vooral op stuk kan lopen is de bouwvergunning. Gisteren heeft het be stuur een professioneel bureau opdracht gegeven om op zo kort mogelijke termijn een bouwtekening te maken. Ook voor een summiere openstelling dient er nogal wat gedaan te worden aan de betreffende cais son. De authentieke machines van verza melaar Ad Petiet in Middelburg moeten er in ondergebracht kunnen worden. Een kraan uit 1953 bijvoorbeeld en een spoor- baantje met kipkarretjes. „We kunnen natuurlijk niet zomaar een gat slaan in die caissons", zegt E. Joosse uit Kloetinge. Hij brengt als vrijwilliger zijn bouwtechnische deskundigheid bij de Stichting Caissons Ouwerkerk in. „Aan de ene kant van de caisson moet een dubbele stalen deur van vier bij vier wor den aangebracht en aan de andere kant komt een publieksdeur van twee bij twee", zegt Joosse. Joosse denkt dat het allemaal erg kort dag wordt, maar het bestuur houdt nog steeds vast aan het voornemen in augustus van start te gaan. Als de bouwtekening er be gin juli ligt en de ambtelijke molens wat sneller malen, zou het nog lukken, meent Joosse. Collectie De Middelburger Petiet is bezitter van een unieke collectie oude graafmachines en voertuigen, die dienst deden bij het her stel na de watersnoodramp in 1953. Petiet ziet in de caissonexpositie een goede mo gelijkheid zijn verzameling aan een breed pubhek te presenteren. De complete permanente tentoonstelling moet vier aspecten van de ramp belichten: de oorzaken en de gevolgen van de over stroming, het dichten van de dijkgaten en de maatschappelijke en sociale aspecten van de watersnood. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De Vlissingse MDGO-studente van ROC Zeeland Annemiek Gijssel is vrijdag winnaar geworden van de MBO-Innovatieprijs 1998. De jury, onder voorzitterschap van G. Adan, kende aan haar rapport en presentatie over de waarde van fysieke communi catie met laag ontwikkelde verstandelijk gehandicapten de eerste prijs toe. Zij ontving naast een cheque van 2000,- een kunstwerk van de Vlissing se kunstenaar Eric Brandts. De veertien inzendingen die de zeven scholen voor middelbaar beroepsonderwijs hadden ge selecteerd kenmerkten zich al len door het hoge niveau en de grote inzet van de studenten, noteerde Adan. Alle inzenders ontvingen een aanmoedigings prijs van 300 gulden. Vier van de inzendingen werden vrijdag in de eindronde in hotel Axion in Vhssingen gepresenteerd door de makers ervan. De vierde prijs in de jaarlijkse wedstrijd om het meest inno vatieve, creatieve, originele en bruikbare uitgewerkte idee ging naar de broers Mare en Steven van Kampen. Zij kre gen een cheque van 500 gulden voor hun alternatief voor de vangrail. De laatstejaars civie le techniek van ROC Wester- schelde in Terneuzen boden een nieuw type vangrail, uit gaande van een driehoek met bovengrondse scharnierende verankering die nadelen van het gangbare type verbetert. De juiy loofde hun oplossing, maar miste een haalbaarheids onderzoek naar de uitvoer baarheid ervan. De derde prijs van 700 gulden ging naar het concept-beleids plan waarmee gemeenten hun inwoners kunnen aanzetten tot duurzame woon- en bouwme thoden. dat Marije de Haan, Maud van Leening en Rudie de Regt van ROC Zeeland Ooster- schelde College in Goes opstel den. Zeer bruikbaar, een voor beeld voor veel gemeenten, maar wat eenzijdig aan de eco nomische kant belicht, oor deelde de jury. Het ondernemingsplan voor een interieurspeciaalzaak De sign Living voor het hogere marktsegment in Walcheren, van Colin de Wee van ROC Zee land Delta College in Middel burg, kreeg de tweede prijs van 1000 gulden. Een zeer goed on derbouwd plan dat direct het vertrouwen van financiers wint, gepresenteerd door een geboren ondernemer, vond de jury. Met name de manier waarop De Wee het toekomst profiel van zijn afzetmarkt de finieerde kreeg hun respect Prijs winnares Annemiek Gijs sel pleitte aan de hand van haar De Terneuzense Glashandel viert de uitbreiding van de showroom aan de Haarman- weg in Temeuzen met een open huis, wij dag 26 juni tussen 17.00 en 21.30 uur. Eigenaars J. Wisse en zijn schoonzoon G. van de Bijl heten de showroom uitbreiden tot op de eerste ver dieping in verband met de in gebruikname van een nieuwe glasbewerkingsmachine die veel, ook complexe, glasbewer kingen kan uitvoeren. Wisse nam de voormalige glashandel Platteel vijftien jaar geleden over. Het bedrijf levert met na me aan de bouw en installeert glas voor bedrijven en particu lieren. Daarnaast maakt het bedrijf allerhande glazen pro ducten, van meubelen tot deu ren en wanden en glazen deco ratiestukken. Het bedrijf heeft acht werknemers in dienst. S. Buisman, directeur en op richter van BV Zeeuws Servi cebedrijf. onderaannemer in steigerbouw voor industrie, met name petrochemie in 's- Gravenpolder, trekt zich per 1 juli terug uit zijn bedrijf. Hij wordt opgevolgd door C. A De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Kortsmit. Buismans afscheid wordt gemarkeerd met een re ceptie op vrijdag 26 juni van 16.30 tot 19.00 uur in restau rant De Stadsschuur in Goes. Restaurant In d'OuweBaenc- ke in Axel houdt tussen don derdag 25 juni en zondag 28 ju ni een Culinaire Week, die dit jaar in het teken staat van de Wereldkeukens. In die week serveren Hans en Dorien van Haastrecht gerechten uit lan den van alle werelddelen, van Noorwegen tot Korea, met li- ve-muziek in het restaurant aan de Kerkstraat. De Culinai re Week is van oorsprong een Axels evenement dat acht jaar geleden werd gedragen eïoor diverse plaatselijke onderne mers. Inmiddels houden alleen de Van Haastrechts de thema- week nog aan. Loonbedrijf in grondverzet en mestdistributie Brasser- Van der Sluis cv verhuist van de Platteweg in Retranchement naar de nieuwe werkplaats aan de Molenweg in Zuidzande. Daar houden de companen An- dries Brasser, Johan van der Sluis en Comé den Hamer en hun echtgenotes een open huis, zaterdag 27 juni tussen 10.00 en 17.00 uur. Burgemeester A C. de Bruijn van Veere verricht woensdag 1 juli de officiële opening van Wouters Belastingadvies, bu reau in financiële en fiscale diensten van mr. C. Wouters aan de Brouwerijstraat in Kou- dekerke. Na de opening om 16.30 uur houdt het bureau re ceptie tot 18.00 uur. De winnaars en genomineerden voor de MBO-Innovatieprijs 1998 (vlnr): Marc van Kampen, Steven van Kampen, Colin de Wee, Annemiek Gijsel, Maud van Leening, juryvoorzitter G. Adan, Marije de Haan en Rudie de Regt. foto Lex de Meester door Claudia Sondervan GOES - Elektronisch zakendoen en scheepsladingen zijn twee van de hoofd onderwerpen tijdens de bedrijvencontact- beurs Contacta 1998 die van dinsdag 13 tot en met donderdag 15 oktober wordt ge houden in de Goese Zeelandhallen. ZekaTel MultiCommunicatie en Zeeland- net laten bedrij ven kennismaken met elek tronisch zakendoen door hen de gelegen heid te geven het Internet op te gaanOp de beursvloer staan her en der Internetzuilen. Bij de ingang van de Zeelandhallen wordt een opstelling neergezet met personal computers en een groot scherm. Verder gaat Contacta zelf digitaal, althans in de aanloop naar de beurs. In september en oktober geeft de website www.zeeland- net.nl/contacta informatie over de beurs; het tv-kanaal van ZekaTel MultiCommu nicatie doet hetzelfde. Een tweede seminar gaat over Modal Shift/Short Sea Shipping, oftewel trans- portpaketten in gecombineex-d vervoer en scheepvaai*t tussen de West-Europese ha vens. Volgens B. Sigmond van beursorga- nisator Inter Expo is aan de ondernemers organisatie voor transport en logistiek EVO gevraagd om hiervoor sprekers te se lecteren. Op de beursvloer van de veertiende Con tacta nemen de paviljoens weer een grotere plaats in dan in het voorgaande jaar. Zee land-Noord heeft zich verenigd in een col lectieve presentatie, ditmaal in de vorm van een Avenue Schouwen-Duiveland. De Zeeuws-Vlaamse aanwezigheid is met een derde toegenomen in het eigen paviljoen, bevestigt Jacqueline Begheijn van de Ka mer in Temeuzen. „Er hebben zich tot nu toe 23 bedrijven aangemeld. Vorig jax-en waren er zo'n achttien bedrijven die deel namen. Het paviljoen is met een kleine 1300 vierkante meter gegroeid." Ook Goes ervaringen als activiteitenbe geleidster voor verstandelijk gehandicapten van laag niveau in Huize Den Berg in Goes voor de durf om fysiek te communi ceren met mensen voor wie taalvaai'digheid te hoog gegre pen is. Zij beschreef het belang van de zintuiglijke beleving en de goede respons die zij daarbij ervoer Juist in een maatschap pij die uiterst kritisch staat je gens lichamelijk contact vergt dat dui-f, vond de jury, die ook haar kritische blik op haar ei gen benadei'ingswijze en haar commurxicatief sterke wijze van x"appoi"tei"en en pi'esentatie prees. Kunstwerk Het kunstwerk was dit jaar een ontwerp van Eric Brandts, dat op verschillende maxxieren is uitgevoex'd door de Vlissingse Stichting Eb en Vloed. Win naars en juryleden kregen een eigenzinnig en kleurig vormge geven klok. De innovatieklok, speels in voiTn en materialen maar serieus in zijn functie, vond Scoop-consulent Nico Out een samenballing van Brandts' kunstideeën. Kunst is innovatie bij uitstek want de kunstenaar is altijd zijn tijd vooruit, stelde Out. Kunst is ook communicatie, een karak tertrek die Brandts in de ogen van Out uitbuit om op speelse, originele en gedurfde manier high tech naar het alledaagse, menselijke niveau te vertalen. Collectief en het welbekende plein van Reimerswaal staan er weer. Trefpunt Zakelijk Zeeland, het jaarlijkse ondememerstreffen dat de Kamer van Koophandel Zeeland steevast vooraf gaand aan de bexirsopening houdt, krijgt dit jaar een nieuwe opzet. De tot nu toe ge hanteerde fonnule, die een landelijk bekende spreker combineerde met een re gionale spreker, trok de laatste jaren veel minder pubhek dan de door de Kamer ge wenste tweehonderd deelnemers. Er wordt nu gedacht aan een presentatie met theatex-aspecten, meldt Cor Helmendach van de Kamer in Middelburg. De precieze vorm en inhoud worden nog nader uitge werkt. Hoewel vex-plaatsing van het eve nement naar het restaurant van de Zee landhallen wordt overwogen, blijft vooi-alsnog de plaats van handeling als al tijd het Motel Goes omwille van de beno digde faciliteiten, vertellen Begheijn en Helmendach. door Lianne Sleutjes DEN H.AAG - Tweede-Kamer lid M. Vos van GroenLinks is blij dat de transporten zijn ge staakt. Door haar Kamervragen is de boel uiteindelijk aan het licht gekomen. „De minister er kent nu dat er een aantal dingen niet klopt en dat het belangrijk is de zaak stil te leggen." Vos wil dat De Boer volgende week naar de Tweede Kamer komt om tekst en uitleg te geven. „Ze was er eerst niet van op de hoogte, haar ministerie evenmin, en aanvankelijk wilde ze niet eeixs naar de Kamer komen en ook haar woordvoerder bagatelli seerde de zaak. Dat is een hou ding die niet klopt. Er zijn stra lingsnormen overschreden en dat mag niet. Ik wil weten welk onderzoek er gaat komen. Ik wil nu alles boven tafel hebben." Met het stilleggen van de kern transporten komt ook de discus sie over het wel of niet opwerken van splijtstofstaven om de hoek kijken, beaamt Vos. „De ver hoogde stralingsnonnen van die containers is een argument de opwerkingscontracten op te zeggen." De transporten dienen immers om uitgewerkte staven naar opwerkingsfabrieken te transporteren. GroenLinks en de PvdA willen het opwerken staken. Minister Wijers (Econo mische Zaken) is al een paar maanden bezig, op verzoek van de Tweede Kamei-, om op een rij te zetten wat het precies kost als de opwerkingscontracten wor den verbi'oken en de staven hier direct worden opgeslagen. Het kabinet zelf had altijd de voor keur door te gaan met opwer ken. Greenpeace D. Samson van de milieuorgani satie Greenpeace stelt dat 'mi nister De Boer eindelijk naar ons heeft geluisterd.' Green peace ageexf al geruime tijd te gen de transporten. Hij denkt dat het nog wel een tijdje kan duren eer het probleem van de zwetende containers is achter haald en opgelost. „Ze heeft in feite de Duitse en Franse situa tie gekopieerd en wacht af wat er daar gebeurt. Het is aan de centrales en de opwerkingsfa- brieken om het probleem op te lossen. De nonnen zijn er niet voor niets." Elektriciteits-Pi-o- ductiemaatschappij Zuid-Ne derland (EPZ), eigenaar van de kemcenti'ale Borssele, wist tot voor koi"t niets van de hogere ra dioactiviteit op een door haar verzonden container in 1993, al dus EPZ-directeur J. Droog gis terochtend bij de presentatie van hetjaai-verslagvanEPZ.De aankondiging van minister De Boer dat zij de transporten voorlopig stilzet was op het mo ment van die presentatie nog niet bekend. Evenmin als het feit dat de kerncentrale Borsse le voor het ministexie van VROM heeft verzwegen dat er tien containers met een te hoge stralingsnorm zijn terugge- keerd. Cogema Volgens Droog rapporteerde de Franse opwerkingsfabriek Co gema intern wel dat die ene con tainer op een plek 23 bequerel mat, maar. gaf zij dat niet door aan de overheid of aan de kern centrale Borssele, de afzender van de container. Cogema heeft volgens hem geen meldings plicht aan EPZ. Het onderzoek naar het hoe van de concentra tie van 23 bequerel ligt nu bij Cogema, aldus Droog. „Maar wij willen snel de resultaten." Bij GKN, de eigenaar van de kerncentrale Dodewaard, die ook containers met te hoge stra lingsnormen heeft ontvangen, kon gisteravond nog niet gerea geerd worden op de biief van de minister. Drankrijders betrapt in Goes GOES - Twee automobilisten zijn in de nacht van donderdag nacht in Goes betrapt op het rij den onder invloed van alcohol. Rond 1.00 uur werd een een 50- jarige man uit 's-Heer Arends- kerke aangehouden op de Joa- chimikade. Hij bleek net iets te veel gedronken te hebben en kreeg daarvoor een boete van 390 gulden en een rijverbod van een uur opgelegd. Rond vier uur was het de beurt aan een 21-jarige Goesenaar. Hij bleek twee keer te veel op. De man kreeg een dagvaarding en een rijverbod van drie uur. door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeland is wel degelijk voorbereid op on gevallen met nucleaire trans porten. Het rampenbestrij dingsplan Borssele bevat afspraken over maatregelen, aansporing te schuilen, ver strekking van jodiumpillen en evacuatie. De brandweer be schikt over deskundigen en ap paratuur voor radiologische metingen en oefent op nucleaire calamiteiten. Alleen het ambu lancevervoer kan in het geval van meer dan honderd slachtof fers een knelpunt zijn. Milieuorganisatie Greenpeace heeft eerder deze maand naar voren gebracht dat Zeeland niet berekend is op een ongeluk bij het vervoer van gebruikte splijt stofstaven uit de kerncentrale Borssele naar Frankrijk. In op- dracht van commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder heeft de coördinator rampenbe strijding van de provincie op een rijtje gezet wat er aan voor bereidingen voor zo'n calami teit is getroffen. Uit zijn notitie blijkt dat Greenpeace zich deels heeft gebaseei'd op oude ge meentelijke rampenplannen. Volgens de rampencoördinator zijn afspraken gemaakt met het ziekenhuis Walcheren in Vlis singen, het academisch zieken huis in Leiden en het calamitei tenhospitaal in Utx'echt over opvang en behandeling van be smette of aan straling blootge stelde slachtoffers. In het rampenbestrijdingsplan Wes- terschelde is de suggestie ge daan dat een hospitaaltrein zou kunnen worden ingezet voor het ven/oer van grote aantallen slachtoffers naar ziekenhuizen buiten Zeeland. Alleen de am bulancedienst Walcheren is op geleid en oefent voor nucleaire ongevallen. Westerschelde Overigens acht de coördinator rampenbestiijding het vervoer van gevaax-lijke stoffen per schip over de Westerschelde veel riskanter dan transpoxten van nucleair afval uit de kern centrale Borssele. Daarom is in Zeeland voorrang gegeven aan een rampenbestrijdingsplan voor de Westerschelde boven zo'n plan voor de A58 en de er naast gelegen spoorlijn. De co ordinator x-ampenbestxijding van de provincie ziet in het hui dige aantal nucleaire transpor ten geen aanleiding dat te ver anderen. Hij kan zich echter wel voorstellen dat in alle aandacht die het vervoer van radioactief- afval uit de kemenei-giecenti-ale Borssele thans trekt, aanleiding wordt gezien de vervaardiging van een rampenbestrijdings plan voor de A58 en de belen dende spoorlijn te bespoedigen. door Richard Hoving MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur heeft ten on rechte verzuimd om het langer openblijven van de kerncentra le Borssele bij de kabinetsfor mateurs aan te kaarten. Een ter loops zinnetje in de brochure 'Voortvarend Zeeland' is te sub tiel om de werkgelegenheid van ongeveer 700 mensen veilig» te stellen. Deze vermanende woor den sprak J. Suurmond (VVD) vrijdag tijdens een vergadering van de Staten van Zeeland. De sluiting van de kerncentrale eind 2003 is voor de WD nog al lerminst een uitgemaakte zaak. Suurmond verkeerde, al dan niet gespeeld, dan ook in de ver onderstelling dat het college van Gedeputeerde Staten het lot van Borssele bij de drie on derhandelaars voor het tweede paarse kabinet had bepleit. Gedeputeerde D. J. P. Bruinoo- ge (PvdA financiën) verklaarde dat het sluiten van de kerncen trale een gegeven is voor het col lege. Bruinooge liet in het mid den of de vei'schillende leden van GS op eigen houtje het openhouden van de centx-ale in Den Haag hadden bepleit. „Als college hebben we dat, zover ik weet, in elk geval niet gedaan." Suurmond noemde het niet be pleiten van een langex-e wer- kingsduur van de centrale een gemiste kans. „Het getuigt van een grote mate van valse be scheidenheid om de voordelen van de kerncentrale niet uit te buiten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19