Streep door project Veerse Meer PZC Honderd jaar liefde voor muziek Brillen voor Russische kankerpatiëntjes Fikse boete en rijontzegging voor overschrijding limiet l W atersportbond boos over plannen bruggen Middelburg Eis vijftien maanden voor man die huis weigert te verlaten Nachttarief taxi's op Walcheren keert terug) zeeland 16 Staatsbosbeheer ziet af van Recreatie op Eigen Benen im'( f zaterdag 20 juni 1998 bw door Ab van derSluis VLISSINGEN - Staatsbosbe heer schrapt een proefproject om het recreatieschap Veerse Meer minder afhankelijk te ma ken van rijksgeld. De dienst vindt dat er bij het schap, waar in de provincie en de Veerse- Meergemeenten deelnemen, on voldoende draagvlak is voor het project 'Recreatie op Eigen Be nen'. Reden daarvoor is een brief die de provincie stuurde aan Staatsbosbeheer waarin het zegt dat het de extra kosten, die gemoeid zijn met de overdracht van tei'reinen van Staatsbosbe heer in en aan het Veerse, niet kan en wil dragen. Staatbosbe- heer voelt zich nu vrij om met andere belangstellenden te on derhandelen over de gronden. Afstoten De rijksoverheid vindt dat het niet haar taak is om intensieve recreatieterreinen te beheren. Ze wil de gronden in eigendom en beheer afstoten. Het recrea tieschap Veerse Meer zou één van de mogelijkheden zijn. Het schap zou samen met Staats bosbeheer een proefproject be ginnen, onder de voorwaarde dat het schap zonder geld van het Rijk het intensieve beheer van het Veerse Meer zou voort zetten. De provincie heeft Staatsbosbe heer laten weten daar geen geld voor te hebben. Een en ander blijkt uit een brief van staats bosbeheer aan het Recreatie schap Veerse Meer. Tekort Het Recreatieschap Veerse Meer verwacht in '99 een extra tekort van 127.000 gulden. Dat is bijna een ton minder dan het tekort dat het schap dit jaar verwacht. Het algemeen bestuur hoopt dat ze in het jaar 2000 en volgend Wasgoed weg OOSTERLAND - Een 46-jarige inwoonster van Oosterland deed aangifte van diefstal van wasgoed van de waslijn in een tuin aan de Leuvenstraat. De waarde van de ontvreemde kle ding bedraagt circa vijfhonderd gulden. geen tekorten meer zal hebben. In die jaren vervallen namelijk de wachtgelduitkeringen van de voormalige directeur en fun gerend directeur. Het bestuur houdt nog wel enkele slagen om de arm. De opbrengst van par- keergeld kan wisselen. Dat staat in de ontwerpbegroting van '99. Het Recreatieschap Veerse Meer, waarin de provincie en de Veerse Meer-gemeenten partici peren, zit al enkele jaren in de fi nanciële problemen. De opbrengst van parkeer- en lig gelden viel zwaar tegen. Daar naast waren er problemen met de parkeerautomaten. Deze week werd ook bekend dat de jaarrekening over '97 een extra tekort vertoonde van bijna een half miljoen gulden. Het schap heeft voor '99 op een aantal posten bezuinigd. De reis-, verblijf- en telefoonkos ten van de directeur konden worden geschrapt, omdat het contract met hem is beëindigd. Het schap gaat volgend jaar ook minder doen aan allerlei voor lichtingsactiviteiten. Dat levert bijna vijf mille op. De grootste bezuiniging is ge vonden in het onderhoud. Voor dit jaar staat er een ton op de be groting. Het schap wil daarop bijna zestig mille korten. Er is bijvoorbeeld geen geld meer voor groot onderhoud aan de veersteigers. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Met 160 kilometer per uur reed een auto waarvan het kenteken op naam stond van een 36-jarige man uit Sint-Maartensdijk over de Poortvlietsedijk bij Poort vliet. Dat komt hem, zo oordeel de de kantonrechter in Tholen vrijdag, te staan op een boete van 1440 gulden en vier maan den onvoorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De bestuurder was zelf niet aan wezig tijdens de zitting die door kantonrechter M.J.M. Klaren- beek voorgezeten werd. Volgens de automobilist was hij ook niet schuldig. Het bewuste kenteken had hij als vriendendienst op zijn naam gezet en deze 'vriend', die inmiddels onvindbaar bleek, had zijn auto vervolgens uitgeleend. Jammer, maar als hij zo naief is, moet hij dat zelf maar weten", vond Klarenbeek die aansloot bij de eis van offi cier van justitie J.J.A Groen. Te hard rijden kwam ook ter sprake bij de behandeling van de zaak van een 37-jarige man uit Oude Tonge op 29 augustus 1997 een aam-ij ding veroor zaakte op Tholen waarbij drie mensen - waaronder hijzelf - ge wond raakten. De automobilist verzuimde voorrang te geven toen hij vanaf de Hogeweg de verbindingsweg opreed. „Ik weet dat het een gevaarlijke weg is en volgens mij heb ik niet te hard gereden", beweerde hij. Zijn passagier wist zich, getuige de door de politie opgenomen verklaring, niets meer te herin neren van dat wat aan de klap vooraf ging. Hij belandde in het ziekenhuis met onder meer ze ven gebroken ribben, een door boorde long en een gebroken kaak. Wel gaf hij aan de be stuurder geen roekeloze rijder te vinden. Whiplash Ook de automobilist van de aangereden auto, die een whip lash aan de botsing overhield, herinnerde zich niets meer van de klap. Wel wist hij te vertellen dat de auto hem zo snel naderde, dat hij zelfs geen gelegenheid meer had om op de rem te gaan staan. De verklaring van deze man, de sporen op de weg en de aard van de verwondingen waren voor ;i- Groen genoeg aanwijzingen oi een boete van 700 gulden te ei-' sen. „Want het is zeer aanneme lijk dat u met hoge snelheid het kruispunt bent genaderd." De man uit Oude Tonge zei hier-' door verrast te zijn. „Het is net/ alsof ik roekeloos heb gereden. Dat heb ik niet. Ik let goed op, ben altijd rustig en ik vind het verschrikkelijk wat er is ge— beurd. Ik ben lalij dat er geen do- den zijn gevallen, want dat was 0' ook mogelijk." 'P Kantonrechter Klarenbeek was'Z' bereid het ongeluk te zien als4V( een 'nonchalant moment in eenjW verder vlekkeloze carrière alsjZ* automobilist', maar zag geen re-'p den om daardoor soepeler téP oordelen. „Ik dacht zelf nog aan111 een voorwaardelijke ontzeg-P' ging van het rijbewijs, maar dat^e gaat te ver omdat u het rij bewijs W( nodig heeft voor je beroep."011 Conform de eis beperkte hij zichr0 tot de boete. W! Veehouder niet fc vervolgd voor fe hormoon in stiernG DEN HAAG - Een 58-jarigel veehouder uit Kapelle is giste-JD ren door het Haagse gerechsthofr ontslagen van rechtsvervolging^ voor de aanwezigheid van het verboden hormoon clenbuteroljj in een van zijn stieren. -TI Volgens het gerechtshof is defe aanwezigheid van de clenbute-re rol in de stier bewezen, maarjsc' treft de veehouder geen schuld.r0 De uitspraak van het gerechts-p'e hof is gelijk aan de eis van open-P1 bare aanklager, mr. M. van derp Horst. Eerder werd de veehou-P der door de politierechter inP£ Middelburg vrijgesproken, Pe maar het openbaar ministeriel11 tekende hoger beroep aan. De controle op het verbodenp hormoon had plaats op 9 no-Pn vember 1995. Pas twee maan-pe den later kreeg de veehouderf1E bericht dat in de stier clenbute-P rol was gevonden. Op dat mo-f30 ment kon hij geen contra-ex-P pertise meer laten uitvoeren,fa omdat de stier inmiddels wasp geslacht. De veehouder zelf ont-jp kent zijn dieren verboden hor-I30 monen te hebben toegediend. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Konink lijk Nederlands Watersport Ver bond (KNWV) is verontwaar digd over het streven van het Middelburgse gemeentebestuur naar vaste openingstijden van de Schroe- en Stationsbrug. De belangenorganisatie heeft een protest ingediend bij Gedepu teerde Staten, die verantwoor delijk zijn voor het beheer van het Kanaal door Walcheren. Het verbond noemt het invoeren van vaste tijden een watersport on vriendelijke oplossing. Het ka naal maakt deel uit van een lan delijk door de regering erkend stelsel van vaarwegen, het zoge heten Toervaartnet. De door gang voor de scheepvaart kan daarom niet zomaar geblok keerd worden. B en W van Middelburg stuur den eind vorige maand een brief Concerten gospelkoor Together NIEUWERKERK - Gospelkoor Together uit Nieuwerkerk treedt volgend weekend op twee manieren naar buiten. Op zater dag 27 juni geeft het koor een concert in de Jacobuskerk aan de Ooststraat in Nieuwerkerk en op zondag 28 juni verleent Together medewerking aan een slranddienst op de Brouwers- dam. Thema van de concertavond is Efeze. Deze muzikale geloofs belijdenis staat centraal in het optreden van het gospelkoor. Het koor staat onder leiding van dirigent Wim Timmerman. Ver dere medewerking wordt ver leend door fanfare Oefening en Uitspanning uit Nieuwerkerk en muziekvereniging Nu met Hope uit Bruinisse. De opbrengst van de collecte, die deze avond wordt gehouden, komt ten goede aan de bouw van het nieuwe kerkcentrum van de Samen-Op-Weg gemeente. Zangers en zangeressen van To gether en de leden van het eigen combo zijn zondag 28 juni ook van de partij tijdens de strand- dienst van de Samen-Op-Weg gemeente Scharendijke. Deze buitenkerkdienst wordt gehou den op de plek van het Beach- Pop festival. Een aantal koper blazers zorgt voor extra bege leiding tijdens dit optreden. naar GS, waarin het college aandrong om de bruggen te ope nen voor half acht 's ochtends en na half zeven 's avonds. Die vas te tijden zouden een hoop erger nis kunnen wegnemen bij wach tende automobilisten. Het col lege van Middelburg vindt vaste openingstijden ook van belang voor de bereikbaarheid van de stad en het bedrijfsleven. Vaarroutes Het KNWV stelt dat het Kanaal door Walcheren niet alleen deel uitmaakt van het Toervaartnet, maar ook onderdeel is van de Staande-Mast-Route tussen Vlissingen en Delfzijl. Het ka naal is in die functie een veilig alternatief voor de route over zee of het Kanaal door Zuid-Be veland dat door de binnenvaart en de kleine zeevaart wordt ge bruikt. Het verbond zegt dat de gemeente Middelburg zich met het initiatief in eigen vingers snijdt. Het kanaal is voor de ontwikkeling van het watertoe risme in Zeeland - en dus voor het stimuleren van de regionale economie - van groot belang. Konvooivaart De belangenorganisatie is wel bereid te praten over een aan passing van de brugbedienings- tijden over het kanaal. Volgens het verbond komt het nu regel matig voor dat watersporters enkele uren moeten wachten voor een gesloten brug, omdat de tijden van de diverse bruggen niet goed op elkaar aansluiten. Het KNWV zegt dat het al vaker heeft gepleit voor een goede re geling voor konvooivaart, zodat de scheepvaart op bepaalde tij den ongehinderd in beide rich tingen kan passeren. Tot nu toe is dat naar de mening van de wa tersporters onvoldoende gerea liseerd, wat tot onveilige situa ties kan leiden. Wachtende jachten gaan dan rondjes draai en bij de Middelburgse bruggen, omdat er onvoldoende wacht- voorzieningen zijn. De plannen van het Middel burgse college kregen al eerder kritiek te verduren. Deze week mengden ook de twee water sportverenigingen in de ge meente zich in de discussie. Ook zij denken dat vaste openings tijden slecht voor de economie in de Zeeuwse hoofdstad. Toe risten zullen Middelburg links laten liggen. Zij zullen kiezen voor alternatieve routes om de Westerschelde en de Noordzee te bereiken. Plaatje uit de oude doos: muziekvereniging Con Amore poseert ter gelegenheid van de honderdste verjaardag van schooljuf Van Pop- pelen. door Mieke van der Jagt HOEDEKENSKERKE - De aanleiding was de kroning van Koningin Wilhelmi- na, zoals bij zoveel muziekverenigingen. Con Amore uit Hoedekenskerke is ook niet de enige vereniging die dit jaar het eeuwfeest viert. De muziekvereniging is misschien wel de enige die ruim na de kro ningsdatum is opgericht. Pas in november van het jaar 1898 passeerden de statuten bij de dorpsnotaris. Een vaandel kon er pas af in 1900, een jaartal dat om die reden ook op het doek werd geborduurd. Voor zitter Rinus de Bart vermoedt dat bij de feestelijkheden rondom de kroning de muziek node werd gemist en dat de dorps dokter, Van Ingen Schouten, daarom het initiatief nam voor een fanfare. „Een jaar of drie later werd pal voor de deur van Van Ingen Schouten ook de eer ste muziektent gebouwd. De vereniging heeft de honderd jaar gehaald, wat niet van alle fanfares en harmonieën kan wor den gezegd. Veel weten we niet uit de be gintijd maar wel dat de vereniging in de jaren twintig zieltogend is geweest. Weer een ander feest, de opening van een ge maal of zo, was de aanleiding om de mu ziek nieuw leven in te blazen. In 1912 was de club in ieder geval nog springlevend. Toen speelde Con Amore bij de honderd ste verjaardag van de voormalige school juf Van Poppelen-Westerburger." Voor zitter De Bart heeft zelf een andere dip meegemaakt in de geschiedenis van de muziekvereniging. Zo'n tien tot vijftien jaar geleden liep het ledental dusdanig te rug dat muzikanten van Prinses Juliana uit Baarland en Con Affezzione uit Kwa- dendamme, die zelf ook kampten met le dengebrek, moesten komen meespelen. „We konden niet eens meer marcheren daarom speelden we maar vanaf een boe renkar", aldus De Bart. Nieuwe start De oplossing werd gevonden in de organ- satie van een muzikale week op de bassis- school. Niet alleen jeugdleden, maar ook hun ouders, bleken daarmee te motiveren om een muzikale loopbaan op te pakken. Nu marcheert Con Amore weer door de straten en vanaf volgende week zelfs in nieuwe uniformen. Die zijn het resultaat van een obligatieactie, een sponsoractie en loterijen ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan. Vrijdag 26 juni beginnen de feestelijkhe den met een receptie en een muzikaal feest in De Griend, waarbij een feesttent is ge plaatst. Behalve het orkest van Con Amo re spelen de leerlingen van de Regenboog en de zanggroep van de Samen Op Weg kerk de Ark. Het programma voor de feestdag op 27 ju ni vult de dag van 's ochtends tot 's avonds laat. Het decor wordt gevomd door de straten van het dorp en de tent bij De Griend. Behalve braderie, rommelmarkt, demonstraties, wedstrijden en kinderat tracties, zijn er natuurlijk verschillende muziekkorpsen die rondgangen en optre dens verzorgen. De collegakorpsen uit Kwadendamme en Baarland zijn vanzelf sprekend van de partij maar ook Sint Cae- cilia en the Showgirls uit 's Heerenhoek, de Schel dega lm uit Hans weert, the Love ly Girls uit Lewedorp, straatorkest Ole uit Goes en een showband uit het Limburgse Grubbenvorst treden op. De volksdansers van Folklorite uit Heinkenszand zijn eveneens van de partij. In de Ark zijn 's middag optredens te be luisteren van het kamerkoor Capella Ter ra Tremens en organist Jaap van Erk. In de avonduren maakt Con Amore nog een rondgang door het dorp in de nieuwe uniformen. In de tent zijn er optredens van de Grubbenvorster band, the Show girls uit 's Heerenhoek en het beste Zeeuwse orkest: Vlijt en Volharding uit Oost Souburg. Vanaf half elf is het dansen op muziek van de dansband Sway. Gedu rende de feestelijkheden hangt in De Griend een fototentoonstelling over Hoe dekenskerke. Daarin is vanzelfsprekend ook veel plaats ingeruimd voor Con Arno- door Aector Doorns MIDDDELBURG - Een 36-jari- ge inwoner van Vlissingen zag het inwonen bij een kennis als de normaalste zaak van de we reld. De man, die geen verblijfs vergunning heeft, zei gisteren op de zitting van de rechtbank in Middelburg dat hij volgens een afspraak met de bewoner langer mocht blijven dan aan vankelijk de bedoeling was. De huurder van de woning was in juni vorig jaar bij zijn vrien din ingetrokken. Toen de man na een week weer in zijn eigen huis wilde trekken, bedreigde de verdachte hem. Met iedereen die hem in de weg zou staan zou hij afrekenen. Pistool De Vlissinger had een pistool in de woning voor het grijpen lig gen. „Het slachtoffer was bang. Dit heeft bijna een jaar ge duurd. De bewoner is zijn huis uitgejaagd en vervolgens heeft de verdachte zijn huisraad weg gegeven", verklaarde officier mr. R. Jeuken. Hij vond de Vlis- singer schuldig aan bedreiging, .s diefstal en wapenbezit en eiste l§ daarvoor een gevangenisstraf ||:i van vijftien maanden. Het slachtoffer diende een schade-) claim in van duizend gulden. Vrijspraak Aan studentes die tegenover hem woonden, had de verdachte spullen van de bewoner gege-Q ven; het ging om een televisie; g videorecorder, beeldjes, cd-spe- ler en dergelijke. Na verhoor bijl* de politie zijn de spullen terug-]*- gegaan naar de eigenaar. Raadsman mr. M. J. F. Sul vroegjdo vrijspraak, omdat beide man nen het goed met elkaar kondenlBB vinden. De goederen waren vol- Ze gens hem uitgeleend. Alleen hetjha: bezit van een wapen gaf de ver-jKr dachte toe. Daarop staat een ge-jda: vangenisstraf van maximaalop' driemaanden. Omdat zijn cliënt rig bijna drie maanden in voorar-ovi rest zat, vroeg de raadsman om exi onmiddellijke in vrij heidstelJpIf ling. Dat verzoek werd door dejtre rechtbank afgewezen. |voj Uitspraak 3 juli. jjpr door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het nachtta rief voor taxi's op Walcheren komt terug. Dit is volgens pro vincie-medewerkster E Vos het resultaat van een informeel ge sprek dat vrijdag heeft plaats gevonden tussen de provincie en taxibedrijven uit Middelburg en Vlissingen. Veel wilde Vos niet kwijt over het overleg, omdat het een in formeel karakter had. „Het is goed verlopen", vertelde zij. Een harde afspraak over het al dan niet hanteren van het nachttarief lijkt echter niet ge maakt. „Als provincie zullen we in elk geval niet gedogen dat het nachttarief wordt ontdoken", aldus Vos. „Wij gaan ei-van uit dat de taxibedrijven het nacht tarief gewoon gaan hanteren." Het overleg in het provinciehuis vond plaats naar aanleiding van een discussie tussen taxibedrij ven en de provincie over het hanteren van het nachttarief. Op Walcheren heeft de provin cie jarenlang oogluikend toege staan dat taxibedrijven geen nachttarief rekenden. Vanaf 1 je januari zijn de touwtjes strak-ftar ker aangetrokken, omdat Beve-jH landse taxibedrijven klaagdenjte over Walcherse taxi's die in hunjw werkgebied reden voor het veel pa lagere dagtarief. De Bevelandsejde bedrijven vroegen de provincie] in te grijpen. Afwijkend Dat heeft de provincie dus ge daan, maar na verloop van tij(j bleek dat de Taxicentrale Vlis singen, Taxi Faasse en Taxi De Gruiter het nachttarief niet (meer) in rekening brachten Taxicentrale Middelburg, Taxi Blanker en Rayon Tax Walche ren die wel het nachttarief in ere hielden, verloren veel klanten, waarop zij onlangs besloten ook het nachttarief eraf te gooien. Het overleg van vrijdag moest klaarheid brengen. Provincie: medewerkster Vos gaat er van uit dat het nachttarief weel wordt ingevoerd. De directie van Taxicentrale Vlissingen wilde geen commentaar geven Die van Taxicentrale Middel burg was niet bereikbaar. door René Schrier GOES - In grote delen van de Rusland is een nijpend tekort aan vers fruit. Vandaar dat de 48 kankerpatiëntjes uit de om geving van Tsjernobyl die momenteel een vakantie in Zeeland doorbrengen dolent housiast aanvallen op de dage lijkse appel en banaan die ze 's middags krijgen. Als ze hun middagpauze achter de rug hebben, roept een van de bege leiders hard bananen' en als een speer staan de kinderen dan in de rij om het fruit in ont vangst te kunnen nemen. Pas nog ging dat even mis. Het ver se Zeeuwse fruit had kennelijk zo veel indruk op een van de kinderen gemaakt dat hij er over droomde. In zijn droom riep hij keihard 'bananen'. Ze ker tien kinderen werden wak ker en gingen onmiddellijk in de rij staan, in de blijde ver wachting dat ze ook midden in de nacht weer een banaan kre gen. Leny van Raai jen uit Rilland- Ba th kan er veel over vertellen. Ze is jaar in jaar uit betrokken bij de ontvangst van de kinde ren, die voor hun verblijf in Zeeland in Ellemeet onderge bracht zijn. Ook organiseert ze samen met haar man en een aantal andere vrijwilligers transporten met hulpgoederen naar de Russische plaats Vi- lejka. Haar man Henk van Raaijen heeft de stichting Henk opgelicht en die stich ting heeft het internaat ge adopteerd waar 232 wezen en halfwezen in primitieve om standigheden wonen. Veel van de kinderen zijn ziek als gevolg van de ramp met de kerncen trale in Tsjernobyl. De stich ting heeft inmiddels het dak- Brillen voor de kinderen uit Tsjernobyl; uiterst links Artur, die de wereld voor het eerst in jaren niet ernstig vervormd en wazig ziet. foto Dirk-Jan Gjeltema van het internaat kunnen laten repareren. Momenteel wordt gespaard om het sanitair in or de te kunnen brengen. Ieder jaar komt, met financiële steun van een kerkgenoot schap uit het Duitse Oberhau- sen. een groep van ongeveer vijftig kankerpatiëntjes naar Ellemeet. Ze kunnen daar ver blijven mede dankzij de steun van allerlei (Zeeuwse) bedrij ven en particulieren. Vast on derdeel van het programma is een bezoek aan de brillenwin kel Pearle in Goes voor een oogcontrole van een aantal kinderen. Pearle heeft een spe ciaal fonds waaruit een aantal brillen betaald kan worden. Deze keer was ook de tienjari ge Artur Kuchtik voor een oog controle in de Goese winkel. Artur werd halfwees toen hij zeven maanden oud was, toen zijn vader zijn moeder dood sloeg. Sinds dat moment woont hij in het internaat. Bij de controle van zijn ogen kon de medewerkster van de win kel niet zo veel aan met Artur. Die moet naar de oogarts, was de conclusie. Nu verblijven de kinderen maar drie weken in Zeeland en is de tijd dus be perkt. Vandaar dat Henk van Raaijen besluit meteen bij huisarts J. W. Kuijl langs te gaan. Die heeft niet veel tijd nodig om tot de conclusie te komen dat Artur zo goed als niets ziet. Kuijl besluit contact op te nemen met specialist A G. Tjiam in het Goese zie kenhuis. Die wil wel naar Ar tur kijken. Een afspraak is snel gemaakt. Na een uitvoerig on derzoek is de conclusie dat Ar tur geen ronde beelden ziet, maar ovale beelden op zijnnet- vlies projecteert. En die beel den zijn dan nog eens wazig en scheef voor hem. Het is een beetje te vergelijken met ie mand die -10,5 of -11,25 als oogafwijking heeft. Het is wel te corrigeren, maar dan zijn speciale glazen nodig. Daar kijken ze bij Pearle wel even van op, maar het blijkt geen probleem te zijn. Donderdagmiddag kon Artur de bril komen ophalen. Leny van Raaijen: „We hebben hem al die tijd dat hij Zeeland was nog niet zien lachen. Maar toen hij zijn bril ophad lachte hij voor het eerst."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 16