Rechter schrapt in menukaart PZC PZC Beunhaas zweeft tussen goedkope doe-het-zelver en vriendendienst Heldenmedaille voor Oost-Souburgse Rechter stelt oordeel over onstabiele vaarconstructie uit zeeland 15 Croissanterie biedt te veel Concert Bestuurster vlucht na aanrijding Vrachtwagenchauffeurs bekeurd Lasergun haalt hardrijders eruit Winkeldieven betrapt Boetes voor drankrijders - Ontmoeting met culturen Brouwdag ONDA geeft aan McDonald Huis H. Kole neemt afscheid van Vossenburch Feestdag kinderopvang Walcheren zaterdag 20 juni 1998 door Maurits Sep as! ;n DOMBURG - Exploitant S. Ay- 'd din van Croissanterie Verdi in r- Domburg moet een aantal ge- ar rechten van zijn menukaart af- al voeren. De bestuursrechter in ïn Middelburg heeft bepaald dat at hij meer gerechten, en ook dran- ie ken, aanbiedt dan in een crois- 2e santerie mag. „De rechter heeft een duidelijke mening gegeven, at Die respecteren wij en die ne- lS- men wij ook over. De conse- e- quentie daarvan is dat een aan- is tal zaken van de kaart af moet", verklaarde E R. Streng, woord voerder van de gemeente Veere. In de schriftelijke motivatie bij de uitspraak op een verzoek om een voorlopige voorziening somt bestuursrechter mr. T. Damsteegt exact op met welke gerechten en dranken Croissan terie Verdi de regels overtreedt. Zo behoren complete pizza's, Noorse gerookte zalm, heerlijk krokant gebakken kippenbout jes, heerlijk gekruide runderge haktballen, gevulde aubergines lekker uit de oven en een half dozijn wilde oesters naturel niet tot het assortiment van een croissanterie, vindt Damsteegt. Datzelfde geldt in zijn ogen voor de aperitieven en uitgebreide hoeveelheid gedistilleerd en cognac en whiskey. De gemeente heeft altijd gesteld dat niet objectief is vast te stel len wat wel en wat niet in een croissanterie gegeten of gedron ken kan worden. Volgens Streng wordt dat probleem niet wegge- VLISSINGEN - De Zeeuwse ac cordeonvereniging Concertina geeft morgen een vaderdagcon cert in het dijktheater in Vlis- singen. Het A- en B-orkest verzorgen een programma met licht klas sieke tot populaire muziek. Het concert begint om 14.00 uur. nomen door de uitspraak van de bestuursrechter. „Wat ik ervan vind dat de rechter dit zo op somt? Daar vind ik niks van. We hebben er kennis van genomen en houden er rekening mee." Damsteegt wijst er in zijn uit spraak op dat Aydin zichzelf nadrukkelijk presenteert als restaurant, en niet als croissan terie. In een recente VW-gids stelt Aydin dat hij een café, croissanterie en restaurant te gelijk drijft. Ook in de telefoon gids staat het etablissement vermeld onder de pizzeria's. De gemeente Veere gaat volgende week met de raadsman van Ay din overleggen over te nemen stappen richting Croissanterie Verdi. Streng vindt de uitspraak van de bestuursrechter wel 'teleur stellend'. „We hadden gehoopt dat we de tijd zouden krijgen om tot een oplossing te komen door een vrijstellingsprocedure via artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Er loopt een procedure voor de tweede herziening van het bestem mingsplan Kom Domburg. Daarin is opgenomen de vrij stellingsprocedure om van Croissanterie Verdi een specia liteitenrestaurant te maken. Het voorontwerp-bestem mingsplan ligt nog tot 10 juli ter inzage. De procedure zou eind dit jaar afgerond kunnen zijn." Beroep Dat zou ook later kunnen wor den als mr. K. M. Moeliker tegen die vrijstelling in beroep gaat. Moeliker is de advocaat van de familie Sala uit Grijpskerke, die een Italiaans restaurant (Pizze ria Milano) in Domburg heeft. Moeliker vertegenwoordigt ook de familie Wisse uit Domburg, die in de badplaats eveneens een restaurant heeft (La Barra). na mens zijn cliënten voert Moeli ker al enkele jaren procedures tegen de gemeente Veere en Ay din. Redster Nel de Rijke (1) en mevrouw Nellie Verkaart in gesprek na de uitreiking van de Carnegie-medaille. foto Lex de Meester door Maurits Sep VLISSINGEN - Nel de Rijke (47) uit Oost- Souburg heeft vrijdagmiddag een onder scheiding van het Carnegie Heldenfonds gekregen. Burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen speldde de medaille bij haar op. Zij kreeg de onderscheiding omdat zij op 24 oktober 1997 mevrouw Nelllie Verkaart uit haar brandende wo ning heeft gered. De Rijke werkt bij Thuiszorg Walcheren en was bij mevrouw Verkaart om haar te helpen. Iets na half elf die bewuste vrijdagoch tend brak door een defect in de televisie brand uit in de woonkamer van de woning van mevrouw Verkaart. Zij werd op dat moment in de badkamer geholpen door mevrouw De Rijke. Toen de gezinshulp de kamer inliep, stond die vol rook. ,,Ik ben toen naar buiten gerend en heb om hulp geroepen. Een buurman zei dat hij de brandweer al gebeld had." Omdat me vrouw Verkaart niet goed ter been is, heeft De Rijke haar uit de woning moeten sle pen. De woning, een bungalow in de Donge- straat in Oost-Souburg, werd door de brand volledig verwoest. De brandweer moest drie tankautospuiten inzetten om het vuur te bestrijden. Vuurzee Commandant D. G. Murre van de Vlis- singse brandweer repte gisteren van een 'enorme vuurzee'. „En dat je dan je ge dachten op een rijtje kunt zetten en even iemand kimt redden, dat is heel bijzon der." Murre overhandigde haar daarom een bloemstuk met daarin een bronzen beeld je van een brandweerman: de redder. „Het komt niet zo vaak voor dat iemand een heldendaad verricht. Zeker niet in een relatief kleine gemeente als Vlissingen. In mijn dertien jaar is dat misschien drie of vier keer gebeurd", zei burgemeester Van der Doef. „Niet dat mensen niet heel re gelmatig iets bijzonders doen. Maar het Carnegie Heldenfonds toetst heel strikt. Het beoordeelt of er echt sprake is van een heldendaad. En dat was in dit geval zeer zeker zo." „U hebt niet alleen goed gehandeld, maar ook heldhaftig en levensreddend. Zonder uw optreden zou iemand zijn overleden", legde de burgemeester uit. „De hele Vlis- singse gemeenschap is u daar dankbaar voor. U bent een voorbeeld voor iedereen. Namelijk dat je er niet voor geleerd hoeft te hebben om heldendaden te verrichten. Fataal Directeur P. de Boevere van Thuiszorg Walcheren roemde om dezelfde reden het optreden van zijn medewerkster. „Je hebt dat niet bij ons geleerd, maar je hebt al leen de beslissing genomen. Onder nor male omstandigheden is dat normaal, maar onder deze omstandigheden, waar bij elke minuut fataal kon zijn." Nel de Rijke ontving alle loftuitingen in alle bescheidenheid. „Als ze het me vooraf hadden gevraagd, had ik misschien wel bedankt voor de eer. Maar achteraf vind ik het toch wel heel leuk en bijzonder. Veel fijner vind ik het trouwens dat ik me vrouw Verkaart hier weer zie zitten. En dat ik dus goed gehandeld heb." MIDDELBURG - De politie is op zoek naar de bestuurster van een witte personenauto die vrijdag een snorfietser met passagier heeft aangereden. De vrouw reed omstreeks 20.50 in de Piet Heinstraat in Middelburg in op een 16-jarige snor fietsbestuurder met een tienjarige passagier. Deze vielen hierdoor tegen een geparkeerde auto. Het tweetal liep licht beenletsel op. De vrouw reed na de aanrijding met hoge snel heid door zonder zich bekend te maken. Getuigen wordt ver zocht zich te melden bij het politiebureau in Middelburg, tele foonnummer 0118-688000. MIDDELBURG - Bij een controle op het zwaar vervoer zijn vrijdag op Walcheren negentien vrachtwagenchauffeurs be keurd. De grondtransporten, die vanaf het Hofplein in Mid delburg plaatsvonden, werden gecontroleerd omdat de poli tie hierover regelmatig klachten kreeg. Vijf bekeuringen zijn uitgeschreven omdat de chauffeurs de ladingen grond op de weg lieten vallen. Zes chauffeurs kregen een boete voor het negeren van de kentekenbepalingen en vijf keer is de as- of wieldruk overschreden. De overige bekeuringen waren voor het ontbreken van een losbreekreminrichting en voor een te lange lading. Verder kregen vier bestuurders nog een bekeu ring voor het rijden door het rode licht. VLISSINGEN - Bij snelheidscontroles op de Gerbrandys- traat in Vlissingen en de Noordweg in Sint Laurens heeft de politie vrijdag 47 overtredingen geconstateerd. In totaal pas seerden bijna vijfduizend voertuigen beide wegen. De politie controleerde op de Rondweg Biggekerke, de Oostkapelseweg in Serooskerke, de Prelaatweg in Aagtekerke en de Loodhol- seweg in Grijpskerke met het nieuwe wapen tegen snelheids duivels, de zogeheten lasergun. Op die wegen geldt een maxi mumsnelheid van tachtig kilometer per uur. De politie betrapte negen weggebruikers op te snel rijden. Eén van hen reed maar liefst 145 kilometer per uur. MIDDELBURG - In en winkel aan de Pottenbakkerssingel in Middelburg is vrijdag een 47-jarige Middelburger aangehou den. De man rekende enkele verzorgingsartikelen niet af. Te gen hem is proces verbaal opgemaakt. Een winkelier aan de Gildeweg in Vlissingen heeft vrijdag avond de diefstal van een stereotoren weten te voorkomen. Hij zag dat een onbekende man met een niet afgerekende ste reotoren op de fiets wilde wegrijden. Hij wilde de man aan houden, maar deze rukte zich los en ontkwam met achterla ting van de toren en de fiets. De man had kort donkerblond haar en droeg een blauwe sweater met een opschrift van een horecabedrijf. Zijn lengte was naar schattingl.74 meter. TERNEUZEN - De politierechter heeft vrijdag een 41-jarige inwoonster van Hulst veroordeeld tot een boete van 17 5 0 gu 1 - den en negen maanden rijverbod wegens rijden onder in vloed. De vrouw werd op 7 april in Terneuzen aangehouden, nadat ze achterop een voor haar ri j dende auto was gebotst. Bij de ademanalyse bleek dat ze ruim vier keer de wettelijk toege stane hoeveelheid had gedronken. Een 26-jarige inwoner van Breskens kreeg een boete van 1650 gulden en zes maanden rijverbod wegens rijden onder in vloed. Hij blies na zijn aanhouding op 10 april in Cadzand- Bad ruim drie keer de limiet. „Een misrekening", verklaarde de verdachte. Hij dacht 'dat het wel kon', aangezien hij de ver schillende biertjes, wijn en amaretto's verspreid over de dag had gedronken, voor en na een uitvoerige maaltijd. MIDDELBURG - Belangstel lenden kunnen zaterdag 27 juni in het Middelburgse ontmoe tingscentrum Dauwendaele met mond, ogen en oren kennis maken met landen als Irak, Koeweit, Turkije, Nederland, Iran en Indonesië. Mensen uit deze landen vertel len over hun cultuur; het geheel wordt omlijst door muziek, hap jes en voorwerpen uit de ver schillende landen. Bezoekers zijn van 19.30 tot 23.00 uur wel kom. De bijeenkomst is een idee van de multiculturele werk groep Middelburg. MIDDELBURG - Biercafé De Mug houdt op zaterdag 27 juni in het kader van zijn 25-jarig bestaan een open brouwdag. De amateurbrouwers van het Walchers Biergilde en de Delta brouwers uit Goes beginnen om 12.00 uur met het brouwen van Kwarteeuwbier. De door de amateurs gebrouwen bieren ko rten in het najaar op tafel in De Mug; er wordt dan een publieks- keuring gehouden om de beste variant uit te kiezen. Verder is er op 27 juni ondermeer een blind- bierproeverij. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Kwaliteit Volgens mevrouw C. Breas van het Goe- se aannemersbedrijf Breas zn. kleeft er ook een nadeel aan deze zwartwer kende enthousiastelingen. „Het kan zijn dat als ze 's avonds hebben ge werkt, ze 's ochtends moe zijn. Daar naast moet je uitkijken dat niet ieder een die op een gegeven moment een beetje kan timmeren, bijklust. Dat haalt de kwaliteit naar beneden." M. van de Linde van Bouwbedrijf Van de Linde uit Kloetinge vindt dat het om verschrikkelijk veel geld gaat. „Zeker als je kijkt naar de netto-omzet in de bouw." Een oplossing heeft hij niet di rect voorhanden, maar hij vindt wel dat met name de overheid hierin een taak heeft te vervullen. De suggestie dat er kende bedrijven lagere prijzen kunnen gaan vragen, wijst hij resoluut af. „De marges zijn al klein, dus die speling is er gewoon niet." Of zoals mevrouw Breas het zegt: „Onze prijzen worden bela chelijk gemaakt en daarmee wordt het brood je uit de handen genomen. Het is goed dat er aandacht aan wordt be steed, dat maakt mensen er misschien bewuster van. Hoewel, iedereen kijkt uiteindelijk naar zijn eigen portemon nee." Op Schouwen-Duiveland loopt het met de beunhazerij in de bouw volgens L. W. van Splunder van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Plout- en Bouwbond CNV nogal los. „Wij horen er hier heel weinig van. Als je zo de mensen op straat hoort praten zou je het idee krijgen dat iedereen aan het zwart werken is, maar dat valt volgens mij wel mee.Dat heeft volgens hem alles te maken met de kleinschaligheid van de regio. Iedereen kent iedereen. Iemand met verstand van financiën, die 's avonds tegen betaling belastingformu lieren invult, zit binnen. Een bouwvak ker die 's avonds tegen bealing een ge veltje stukadoort of een dakkapelletje plaatst, valt volgens de vakbondsman veel meer op. „t Zal hier ook best gebeu ren, maar niet op grote schaal." Bedrijfsleider J. Kloet van de Schouw- se Bouwmaterialenhandel in Renesse is dezelfde mening toegedaan. „Er wordt altijd wel zo links en rechts wat gerot zooid, maar ik denk dat het meestal toch beperkt blijft tot kleine klusjes. Het is zeker niet zo dat ze hier met bus sen en aanhangei'S tegelijk om materi aal komen", stelt Kloet. Het is volgens hem heel moeilijk om de goedwillende doe-het-zelvers van de notoire beunha zen te onderscheiden. Weigeren om ma teriaal te verkopen aan iemand die ver dacht wordt van beunhazerij is lastig. „Je kunt het immers niet bewijzen. En daarbij: als wij het niet doen, doet ie mand anders het wel." D. Quant van bouwbedrijf Quant uit Zierikzee ligt niet echt wakker van de beunhazerij in de bouw. Ook hij heeft niet de indruk dat op Schouwen-Dui veland op grote schaal wordt gebeund. „Er zal heus wel eens een kozijntje ge plaatst worden door een beunhaas. Maar wie een beunhaas zoekt komt toch niet naar een regulier bouwbe drijf." Hij zegt ook nooit geconfron teerd te zijn met een op grote schaal bij klussende medewerker. „Ik zie wel dat ze bijvoorbeeld voor zichzelf een huis bouwen en dat er dan in het weekend collega's komen helpen. Dat vind ik geen beunhazerij. Geen bezwaar „Ik heb geen bezwaar tegen beunha zen", zegt mevrouw Lievense uit West- kapelle. „Die mensen helpen tenminste anderen. Daar is toch niets mis mee. Als mensen willen bijklussen, moeten ze dat zelf weten," Maar dat er voor 3,6 miljard per jaar wordt bijgeklust, vindt Lievense wel erg veel. „Toch zou ik niet weten of aannemers er echt last van hebben. Of ik beunhazen zou aange ven? Dat weet ik niet, want ik heb niets met hen te maken." „Ik zou niet weten of ze het werk voor onze neus wegkapen", zegt J. van Helle man van het gelijknamige aannemers bedrijf in Middelburg. „Ik begrijp wel dat mensen beunhazen willen inhuren, want wij zijn te duur. Dat komt onder andere door al die sociale premies die betaald moeten worden. Maar ik keur het niet goed. De regelingen tegen beunhazen zouden aangescherpt moe ten worden. Toch zou ik ze niet aange ven, want dat ligt hier niet in onze aard. Als iedereen dat wél zou doen, kan er echter iets aan het probleem gedaan worden. Toch vind ik dat de schuld niet bij de beunhazen zit, maar bij de men sen die hen inhuren." „Ik vind het zeer zeker niet goed. Maar ze hoeven voor mij niet zwaar gestraft te worden", zegt mevrouw M. Visser uit Oost-Souburg. „Een boete zou wel goed zijn. Ik denk dat er heel veel werk voor aannemers door beunhazen wordt afgenomen. Ik zou ze zelf niet aange ven, want het is niet aan mij om me daarmee te bemoeien. Dat vind ik te ver gaan. Want het zou goed kunnen dat het door de maatschappij wordt opgedron gen. Alles is duur en mensen willen ge- woon wat bijverdienen." door Esme Soesman THOLEN - Te weinig man kracht, geen vaactijdenboek en een duwconstructie die niet goed functioneerde. Voor offi cier van justitie van het Thoolse kantongerecht J.J. A Groen vrij dagmiddag voldoende redenen om in totaal 3000 gulden boete, waarvan de helft voorwaarde lijk, te eisen tegen een 43-jarige schipper zonder vaste verblijf plaats. Kantonrechter M.J.M. Klarenbeek stelde een beslis sing uit. Hij wil zich eerst bera den op de scheepvaartregels. Met een ruim 31 meter lange vaarconstructie, bestaande uit een motorschip gekoppeld aan een duwbak, voer de schipper op 15 november van het vorige jaar over Zuid Vlije. Een combi natie met onvoldoende stabili teit, want recht vooruit duwen bleek niet mogelijk. „Daarmee heeft u het scheepvaartverkeer in gevaar gebracht, want andere schippers kunnen op zo'n mo ment te weinig van u op aan", luidde de kritiek van Groen. De beklaagde erkende de tekortko ming en - zo gaf hij aan - zijn directieboot is ook niet als duw bak bedoeld. In de zomermaan den dient het schip als pontje, in de wintermaanden wordt er soms een klus voor een aanne mer mee gedaan. „U had nee te gen de aannemer kunnen zeg gen", vond de rechter in dit geval uit veiligheidsoogpunt. Óm recht te spreken was volgens Klarenbeek echter meer duide lijkheid vereist en aan vaarre- glementen ontbrak het in de rechtszaal. Zo zou de schipper wel degelij k zij n best hebben om gedaan een vaartijdenboek te KRABBENDIJKE- De biljart vereniging ONDA uit Krabben- dijke heeft dankzij het vierde Sophia-toernooi 10.000 gulden kunnen schenken aan het Ro- nald McDonald Huis, waarmee de totale opbrengst van dit toer nooi over de laatste vier jaar komt op 37.750 gulden. Dit biljarttoernooi voor het goe de doel is in april en mei ge speeld in het Stationskoffiehuis te Krabbendijke. Er werd door 92 teams van 4 personen aan het toernooi deelgenomen. De win naar van het toernooi werd het team Waarde 1 uit Waarde. bemachtigen. Dat bleek onmo gelijk, omdat daarvoor weereen scheepsnummer is vereist. „En daarvoor is de boot niet lang ge noeg", luidde zijn uitleg aan de kantom-echter Deze schortte zijn oordeel op en doet 17 juli uitspraak. MIDDELBURG - Directeur Henk Kole van de openbare ba sisschool De Vossenburch in Middelburg neemt op vrijdag 10 juli afscheid. Kole gaat met pensioen, Ouders en oud-leerlingen zijn uitgeno digd voor de afscheidsreceptie op 10 juli van 19.30 tot 21.00 uur in het schoolgebouw. MIDDELBURG - Het Gastou derproject Walcheren houdt woensdag 24 juni een feestdag, waarvoor alle gastouders, thuisopvangmedewerkers (TOPpers), vraagouders en hun kinderen zijn uitgenodigd. Doel van de dag is om de TOP pers in het zonnetje te zetten. De bijeenkomst staat ook open voor mensen die erover denken om gastouders of thuisopvang- medewerker te worden. De bijeenkomst begint om 10 uur en duurt tot 15 uur en wordt gehouden bij speeltuin Meiveld en kinderboerderij De Klepper hoeve. Om 11.30 en 13.30 uur zijn er optredens van Rein en Steef Meeleeftheater. Tussen de optredens door kan er gepick nickt worden in de speeltuin. Brood moeten de bezoekers zelf meenemen. Voor koffie, thee, ijs en limonade wordt gezorgd. Het Gastouderproject presen teert tijdens de feestdag de nieuwe plannen voor Buiten schoolse Opvang voor kinderen van vier tot dertien jaar. Na schooltijd en tijdens schoolva kanties worden kinderen opge vangen in een speciaal daarvoor gehuurde woning. De opvang is kleinschalig en vlakbij school in de eigen woonwijk. In overleg met de kinderen worden er acti viteiten georganiseerd. van onze regioredactie Op een bouwomzet van zo'n zestig miljard gulden wordt jaarlijks cir ca 3,6 miljard verspijkerd door beunha zen. Door deze illegale werkzaamhe den loopt de overheid rond een miljard aan sociale premies en belastingen mis. Deze uitkomst van een onderzoek door het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid komt niet echt als een donderslag bij heldere hemel. „Dat is al jaren aan de gang en is inherent aan de bouwsector", denkt A J. Allemekin- ders van het gelijknamige aannemers bouwbedrijf uit 's-Gravenpolder. Helemaal onbegrijpelijk is het beunha- zenin zijn ogen niet. „Ze gaan met 2500 tot 3000 gulden netto in de vier weken naar huis. Hebben een gezinnetje, een auto, noem maar op. Als je een beetje mee wilt doen, heb je extra geld nodig." De loonschalen zonder meer opkrikken is in zijn ogen geen oplossing, want mensen wallen steeds meer. De overheid zou wel een bijdrage aan de problema tiek kunnen leveren door meer te con troleren en bij grotere projecten, vanaf 5000 a 10.000 gulden, het inschakelen van een erkend bedrijf verplicht stel len. Werkgevers zitten volgens Alleme- kinders in een moeilijker parket.,Vaak zijn de mensen die bijklussen juist de mensen met spirit. Mensen die niet om half vijf naar huis willen om met pin da's voor de televisie te gaan zitten, maar die hun vak met plezier doen." De bouwsector loopt volgens een onderzoek jaarlijks 3,6 miljard gulden mis door zwart bijklussende vaklieden. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15