Lelijke kras op imago Arduin Knipoog naar werkelijkheid PZC Paul Weller topper van Cactusfestival in Brugge Eis 3,5 jaar cel voor verkrachting van zwakbegaafde vrouw zeeland 14 Na twee mooie jaren toch een zwartboek voor opvolger Vijvervreugd kunst cultuur VEILINGHUIS B. WITTE Kunstschouw Award voor Paul Franssen zaterdag 20 juni 1998 door Roelf Reinders Stichting Arduin is in opspraak. Na twee mooie jaren. Begin deze week kwam een zwartboek naar buiten, waarin ouders hun beklag doen over de verzorging van hun zwaargehandi- capte kinderen. Ruim drie jaar gele den, toen Arduin nog Vijvervreugd heette, gebeurde iets dergelijks. Toen greep staatssecretaris Terpstra in. Vij vervreugd werd losgemaakt van de moederstichting SVRZ en de instel ling ging op eigen benen verder. En hoe. De leiding van Arduin oogstte de afgelopen paar jaar in brede kring be wondering voor de manier waarop de zorgvernieuwing werd aangepakt; Arduin verwierf zich het beeld van een stichting die voorop loopt in de verstandelijk gehandicaptenzorg. Dat imago liep deze week echter enke le lelijke krassen op. Vijvervreugd heeft begin jaren negen tig een rijke traditie aan zwartboe ken. Ze gaan over structureel ziekte verzuim, chronisch personeelstekort, gebrek aan medezeggenschap, agres sie van bewoners, slechte huisvesting. De toenmalige gedeputeerde A Dijk- wel trekt aan de bel en ook de Regio nale Inspectie voor de Volksgezond heid voor Noord-Brabant en Zeeland bemoeit zich er mee. Ook de ouders van bewoners roeren zich, in een brief aan staatssecretaris Terpstra van Volksgezondheid reppen zij zelfs van 'Roemeense toestanden'. Zij voele,n zich geruggesteund door een onder zoek van de Gentse universiteit, dat tot de sombermakende conclusie komt dat de kwaliteit van de zorg die Vijvervreugd biedt ver beneden de maat is. SVRZ De beschuldigende vingers wijzen vooral in de richting van de overkoe pelende SVRZ, een logge organisatie die er maar niet in slaagt de situatie bij Vijvervreugd te verbeteren. De staatssecretaris geeft de critici gelijk en - het is dan eind maart 1995 - eist dat er op de kortst mogelijke termijn maatregelen worden getroffen om een eind te maken aan de 'kritieke zorgsi- tuatie' op Vijvervreugd; ze dreigt met sluiting en verlangt dat de zaken vóór 1 januari 1996 op orde zijn. Dat helpt. De SVRZ trekt haar han den van Vijvervreugd af, het gehandi capteninstituut wordt zelfstandig, krijgt een nieuwe naam (Arduin) en directeur P. van den Beemt krijgt alle ruimte om zijn ideeën over verstande lijk gehandicaptenzorg te realiseren. Arduin kreeg in oktober 1996 de Zeeuwse Prijs Bevordering Integratie Gehandicapten. Arduin-directeur P. M. M. van den Beemt (rechts) ontvangt de oorkonde uit handen van Goese burgemeester D. J. van der Zaag. foto Willem Mieras De schrijnendste huisvestingsproble men worden opgelost, tientallen be woners verhuizen naar nieuwe accommodaties. Er komt een vijfja renplan. Geïntegreerd wonen is de leus. Veere, Vlissingen, Zoutelande, overal op Walcheren komen klein schalige woonvoorzieningen. Staats- secretaris Terpstra komt eind maart 1996 langs en is tevreden. Ze heeft vertrouwen in de visie van het bestuur van Arduin. Kanjers zijn het, de be stuursleden. Arduin gaat voortvarend te werk. De Stichting fuseert met Den Berg in Goes en wil liefst ook samengaan met De Sterre in Zeeuws-Vlaanderen. Overal op Walcheren worden panden - opgekocht om kleine groepen in onder te brengen. Er komen winkeltjes en kleine bedrijfjes waar gehandicapten zinvolle arbeid kunnen verrichten. Arduin krijgt de Zeeuwse Pi-ijs Bevor dering Integratie Gehandicapten voor de manier waarop zij haar bewo ners in staat stelt zo zelfstandig moge lijk te functioneren. Ai-duin verwacht dat in 1999 de meeste van de bijna vierhonderd bewoners in kleine woonvoorzieningen zijn onderge- bracht. Bewoners zijn cliënten gewor den en die krijgen steeds meer verant woordelijkheid. Arduin heeft het geschopt tot een voorbeeldinstelling, waar viïjwel we kelijks directeuren van centra voor gehandicapten uit heel het land en ou ders van geestelijk gehandicapten ko men kijken. Niveaus Alles goed dus bij Arduin, zo lijkt het. Maar toch weer een zwartboek, ge schreven door een paar moeders. Alle maal mooi, die integi-atie, die keuze vrijheid en die bedrijfjes, vinden zij. Maar dat geldt alleen voor de gehan dicapten van hogei'e niveaus. Die künnen nog wat. De meervoudig ge handicapten, die geestelijk en licha melijk gehandicapt zijn, zitten in een hoek waar de Uappen vallen. De zwaargehandicapten zijn het 'sluit stuk' bij de 'pracht en praal' van Ar duin, zegt één van samenstelsters van het zwartboek. Hun klachtenlijst is lang: onvoldoen de begeleiding, te weinig geschoold personeel, onderlinge agressie bij de bewoners. Ai-duin is een schaakspel met het personeel en de gehandicapte kinderen als pionnen die de directie naar eigen goeddunken verschuift, al dus het zwartboek. Volgens één van de opstellers zijn veel ouders van zwaar gehandicapte kinderen op Arduin het met de inhoud eens. Zij hebben het zwax-tboek echter niet ondei-tekend uit angst voor eventuele negatieve ge volgen voor hun kinderen. De vrouwen achter het zwai-tboek zijn meerdere keren met hun klachten bij de directie geweest. ,,Ik voel me niet serieus genomen", zegt één van hen. „We zijn steeds met een kluitje in het riet gestuurd. Met de directie valt niet te praten. Ik ben al een paar jaar moe deloos. Het maakt het leven zo triest. Ik hoef echt geen luxe voor mijn zoon. Het gaat erom dat hij weer wat gezel ligheid krijgt. En liefde, dat is alles wat hij nodig heeft. Dit jaar zou het jaar zijn van het meervoudig gehandi capte kind. Ik heb er niets van ge merkt. Ik vraag alleen maar dat mijn zoon in een groep komt met kinderen die bij elkaar passen, met vaste bege leiders." Het zwartboek is via staats secretaris Terpstra en de Regionale Inspectie voor de Gezondheidszorg beland bij de klachtencommissie van Arduin. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport zijn er verder geen klachten over Arduin binnenge komen. Directeur Van den Beemt zit zeer met de kwestie in de maag en heeft inmiddels aangekondigd dat de klachten tot op de bodem moeten worden uitgezocht. „Als alles wat in het zwartboek staat klopt, heb ik een ernstig probleem. De onderste steen moet boven. Arduin heeft niets te ver bergen." door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie mr. R. Jeuken heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg tegen een 27-jarige man uit die stad wegens verkrach ting drieënhalf jaar cel geëist. Volgens de officier heeft de ver dachte op 11 maart dit jaar een zwakbegaafde vrouw in haar woning in Middelburg op gru welijke wijze verkracht. Raads man mr. J. Schieman claimde namens het slachtoffer 20.000 gulden aan smax-tengeld. Jeu ken vond de vordering toewijs- baar. „Belachelijk", reageerde de verdachte. Daarnaast vroeg de officier de tenuitvoerlegging van zes maanden voorwaai-de- lijke gevangenisstx-af, omdat de verdachte nog in zijn proeftijd verkeerde van een veroordeling van voxïg jaar. Hoewel de man de verkrachting bleef ontkennen, stelde Jeuken dat hij de aangifte en verklarin gen van getuigen zeer overtui gend bewijzen vond. „Deze stemmen zó overeen. Het is dui delijk dat de verdachte zit te lie gen." Behalve de vex-krachting zag de officier voldoende bewijs voor afpersing van het slachtof fer en diefstal van een pinpasje (de Middelburger nam daarmee 875 gulden op) bij een gastvrij gezin, dat de man in vei-tx-ouwen had genomen. Het was duidelijk dat het zwaai-tepunt van de eis op de verkrachtingszaak lag. De man, die tij delijk in een opvangtehuis in Rotterdam vex'bleef, besloot de bewuste avond zijn (ex- )vriendin in Middelburg op te zoeken. Toen deze niet thuis was, belde hij in de buurt aan bij het slachtoffex-. Voox-dat ze be sefte wat er gebeurde, stond de man binnen. In haar verklaring zei de vrouw dat ze, onder be dreiging met een nagel vijl op haar keel, seksuele handelingen moest ondergaan. De man sloot de voordeur af, deed alle lichten uit, nam de vx-ouw mee naar haar slaapka mer en verkrachtte haar. Toen het niet helemaal naar wens verliep werd ze gedwongen de man seksueel te bevx-edigen. Na dat ze beiden een douche had den genomen, misbruikte de Middelburger zijn slachtoffer nog eens in de woonkamer. Ver volgens perste hij geld van haar af door met haar pinpasje 1.000 gulden op te nemen. Voordat ze samen naar een café gingen, had t hij per telefoon aan iemand' twee vrouwen aangeboden. In het café gaf hij rondjes met het! geld van het slachtoffer. „Dat is van haar eerste klant", Ixad hij Dood vogeltje Getuigen hadden gezien dat de vrouw angstig was. „Het was! net een dood vogeltje", zei eenl van hen. Tegen een vx'iendin hadj ze gefluisterd dat ze was ver kracht. Door hulp lukte het haar buiten te komen. Op straat vx'oeg ze verschillende mensen om hulp, maar die dachten dat ze een grapje maakte. Met de hulp van een vriendin ging ze ten slotte naar de politie. De verdachte zei gisteren dat het hele verhaal verzorxnen was. „Het was liefde op het eerste ge zicht. We vrijden, maar er is niets gebeurd." De officier wees erop dat de vrouw tot die avond nog nooit gemeeixschap had gehad. Het; slachtoffer zal de komende twee jaar nog onder behandeling staan van een psychotherapeut. Ze durft niet meer alleen de straat op en woont niet meer zelfstandig; ze is teruggevallen ih een project 'begeleid wonen', „Ze durft haar spullen niet uit de woning weg te halen. Haar trots om zelfstandig te wonen is haar in één klap ontnomen", vatte de officier samen. De rechtbank doet uitspraak over twee weken. Jazzdansgala in Vlissingen VLISSINGEN - De Vlissingse Turn Vereniging houdt woens dag 24 juni in het Arsenaalthea ter een Jazzdansgala. De jazzdansgx'oepen van VTV presenteren elk één of twee dan-i sen. Verder verzorgt een dames-) groep van MTV uit Middelburg een gastoptreden. Alle groepen van VTV komen op het podium, vanaf de kleutergroepen tot en met de damesgroepen. Het gala begint om 19 uur; de zaal is een half uur .eerder open, Kaarten die zijn overgebleven uit de voorverkoop zijn aan deur te verkrijgen. Internationaal Cartoonfestival in Knokke-Heist door Trees van Herpen KNOKKE- Humor is een uni verseel gevoel waarvan de nu ancering vaak persoonlijk of cultureel is getint. Zoekt de een het in subtiliteit, bij een ander staat de extreme overdrijving voorop. Op de tentoonstelling van de 37e editie van het iixter- nationale Cartoonfestival van Knokke-Heist zijn 400 humo ristische tekeningen te zien af komstig uit 61 landen. Een glimlach of gegrinnik vallen re gelmatig waar te nemen in het cultureel centrum Scharpoord, evenals een vragend schouder ophalen soms. Wat in 1962 begon als de 'Salon van de Humor', een promotie campagne voor jong cabaretta lent, is inmiddels uitgegroeid tot een vermaard internationaal festival voor cartoonisten. Am bassades worden aangeschre ven, lokale kranten in vele lan den plaatsen advertenties en ook via Internet worden teke- naars over de hele wereld opge roepen hun creaties in te sturen. Een internationale jury zet zich vexvolgens aan de titanische taak om uit een tienvoud van in zendingen die werken te selec teren die worden tentoonge steld. Grafische technieken, tekenkundige aspecten en voor- al humor zijn daarbij de crite- ria. Cartoons moeten als een volwaai'dige kunstvorm erkend worden, vinden de organisato ren. Er worden ook prijzen ver geven: de gouden-, zilveren- en bronzen-hoedprijs, de toexis- (Advertentie) Inbreng gevraagd voor onze zomerveiling van4julia.s. Bij inbreng gratis veilingtaxatie. Gegarandeerde opbrengsten. Open van woensdag t/m zat van 10.30/12.30 en van 13.30/17.00 uur of op afspraak VLASMARKT11, M'BURG Tel./fax: 0118-614105 me-, cultuur-, publieks- en persprijs en de Knack Cartoon Award. Dwalend door de zalen van het cultureel centrum wordt de ar geloze bezoeker geconfronteerd met alle aspecten van de hedendaagse maatschappij. Opvallend prominent is de zak telefoon aanwezig in vele teke ningen. Dat nieuwe verschijnsel in het straatbeeld prikkelt ken nelijk de creativiteit van de car toonisten. Maar ook het succes van de film over de tragedie van de Titanic is voer voor teke naars. Geen onderwerp ontgaat de hu moristische, vlijmscherpe of mildspottende tekenpen. De medici moeten het zwaar ont gelden, machomannen worden te kijk gezet, domme blondjes eveneens. Dood is geen taboe, seks al helemaal niet. Gods dienst en geloof krijgen er even eens van langs. Het leger en het gevangeniswezen worden in hun hemd gezet. De moderne techniek staat voor aap. Met de jacht en de natuurminnaars kennen de tekenaars geen gena de. De maffia wordt steevast ge karakteriseerd door zonnebril len en breed geschouderde bodyguax-ds, zelfs op een onbe woond eiland of in een familie portret. De meest politiek getinte car toons worden gemaakt in (voox-- malig) communistische landen, het Oostblok, China en Cuba zo leert een rondgang door de za len. Westerse cartoonisten houden zich meer bezig met welvaaxtsverschijnselen of maatschappelijke ontwikkelin gen. Elk jaar zet de organisatie een land in het zonnetje. Toeval of niet, dit jaar is het Brazilië, re gerend wereldkampioen voet bal. Gele wanden hangen vol met een honderdtal groen inge kaderde cartoons uit dit Zuid- Amerikaanse land en veel teke ningen hebben voetbal als on- derwerp. In tegenstelling tot de vaak sobere uitvoeiïng in sug gestief zwart-wit van de meeste cai-toons zijn de Braziliaanse humoxtekeningen veelkleurige posters. Verbazingwekkend is het feno meen dat dikwijls de liefelijkste gezichten samengaan met de lu- guberste taferelen. Cartoonis ten hebben een manier gevon den om met een knipoog naar de werkelijkheid te kijken, vaak met slechts een potlood als in strument, soms een korte tekst, maar steeds trefzeker woi'dt de toeschouwer op het vei'keerde been gezet. De tentoonstelling in Scharpoord te Knokke van de 400 cartoons is dage lijks te zien tussen 10.00 en 20.00 uur en duurt tot en met 26 juli. Paul Well er. Cartoon van de Belg Ludo Goderis. foto Charles Strijd door Ernst Jan Rozendaal BRUGGE - De Engelse zanger/ gitarist Paul Weller is de topper op het zeveixtiende Cactusfesti val, dat van 10 tot en met 12 juli plaatsvindt aan het Minnewa terpark in Brugge. Doelstelling van het muziekfestival is om be kende en minder bekende ar tiesten uit verschillende genres op één podium te zetten. De der de dag is traditioneel gewijd aan wereldmuziek. Weller sluit met zijn band de tweede festivaldag (zaterdag 11 juli) af. Ruim twintig jaar gele den vexwierf hij roem als voor man van The Jam, het Britse poptrio dat ten om-echte tot de punk werd gerekend. Toen al onderscheidde Weller zich door een mix van pakkende popsongs en warme soul. Die stijl heeft hij als solo-artiest uitgediept. Zijn cd's Wild WoodStanley Road en Heavy Soul bevatten stevige rocksongs die met een flinke scheut soul zijn ovex-goten. Soul (en funk) is ook de speciali teit van Bobby Byrd, wiens op- tx-eden voor dat van Weller plaatsvindt. Hij is de voormali ge music director van James Brown en mede-auteur vhn hits als 'Sex machine' en 'I feel good'. Hij tx-eedt op met een ze- ventienkoppige band waarin The King's Queens, de originele achtex-gondzangers van James Brown, meedoen en tromboixist Fred Wesley, eveneens oudge diende van de soulmaster. Een dag eerder, vrijdag 10 juli, treedt Byrd overigens op tijdens het Stx-aatfestival in Vlissingen. Rappers Ovei'ige gx-oepen die tijdens de zaterdag optreden zijn Die An archistische Abendunterhal- tung uit Antwei-pen, de Britse groep Alabama 3, de Ameri kaanse x-appers en hiphoppers Brooklyn Funk Essentials en een nieuwe coverband van voormalig voonnan van TC Ma- tic Ei-nest (Arno) Hintjes: Chai-- les The Whi te Trash European Blues Connection. Het Cactusfestival begint vrij dag 10 juli met een optx-edenvan de Amerikaanse hiphopgioep Delinquent Habits. Daarna volgt Dead Man Ray, het nieuwe project van Rudy Trouvé (Kiss My Jazz). De debuut-cd Ber- chem is in België enthousiast onthaald. De twintigjarige sin ger/songwriter Andrew Dorff presenteert zich als een nieuw lichter binnen de grote Ameri kaanse folkrock-traditie. De Engelse zanger Mike Scott sluit de eerste festivalavond af. Hij werd in de jai-en tachtig bekend als frontman van The Water boys. Het zondagprogramma staat in het teken van de wei-eldmuziek. Uit Roemenië komt de zigeu nerfanfare Ciocarlia. Mila Na Utamaduni uit Tanzania is een vijftien musici sterk orkest dat Arabische muziek mengt met Oostei-se invloeden. Een Swahi- li vrouwenkoor zorgt voor Afri kaanse klanken, terwijl accor deon en contrabas een westers tintje geven. Sally Nyolo uit Ka meroen is bekend als lid van de vrouwenzanggroep Zap Mama. Tijdens het Cactusfestival treedt ze solo op. Zware stem Oliver Mutukudzi The Black Spixlts komen uit Zimbabwe. Daar heeft de zanger met de zware stem door zijn concerten een enorme reputatie opge bouwd. Hij zingt geëngageei-de teksten en lxeeft daarmee popu lariteit verworven bij oude en jonge muziekliefhebbers. Com- pay Segundo is met zijn 91 jaar de nestor van de Cubaanse mu ziek. Hij is een virtuoos gitarist en componist van vele son-klas- siekers. Met zijn eigen begelei dingstrio geeft hij een eenmalig concert in België. Het Cactusfestival wox-dt afge sloten door de grote belofte van de Braziliaanse mxiziek: Marisa Monte en haar band. Ze is zowel beïnvloed door verschillende x-egionale Braziliaaixse muziek stijlen als door Anxex-ikaanse popmuziek. Vrijdag begint het eerste concert om 18.30 uur, zaterdag en zondag vanaf 14 uur. door Piet Kleemans RENESSE - Kunstenaar Paul Franssen uit Venlo heeft de Kunstschouw Award in de wacht gesleept. Hij kreeg de prijs - een tinnen beeldje van beeldhouwer Frank Stoop man uit Rotterdam en een be drag - vrijdag ixx Renesse uit handen vaix Melanie vaix Dijck, de winnax-es van vorig jaar. Vorig jaar ging het nog om een officieuze aanmoedings- prijs. De Stichtixxg Kunst schouw Westerschouwen greep het eerste lustrum van de meerdaagse kunstmani festatie aan om er een officië le award van te maken. Franssen was een van de vijf genomineerden voor de prijs. Zijn grootste concurrent, zo verklapte juryvoorzitster Caroline Boot, was de uit Susteren afkomstige Mi chael Latten. Uiteindelijk werd de eer gegund aan Franssen. Vanwege het kleurgebruik, de variatie in zijn werk en het feit dat hij er actuele thema's als milieu vervuiling in vexwex-kt. „Ik maak niet altijd kunst met een boodschap. Ik maak ook gewoon figuratieve din gen", vei-klaax-t Franssen zijn maixier van wei-ken. Hij maakt het de toeschouwer liefst niet al te makkelijk. Door zijn boodschap te 'ver stoppen' dwingt hij de toe schouwer goed te kijken en eigen conclusies te trekken. „Ik bepaal alleen de basis sfeer." Franssen gebruikt bij voor keur acrylvexT. „Ik houd niet zo van olieverf, want daar heb je tex-pentine bij nodig en dat is behoorlijk schadelijk spul." De Venlose kunste naar belandde in Zeeland via de surfsport. Een vrachtwa gen/caravan gebruikt hij als woonstee en als atelier Er staat een bed in, maar vooral ook veel potten verf, een voorraadje doek en andere schildersbenodigdheden. Het werk van Franssen is tot en met zondag nog te zien in Atelier Rob de Zoete aan de Zuidstx-aat in Haamstede. Dat atelier is een van de der tig locaties in Westerschou wen waarover het werk van in totaal 108 kunstenaars uit heel Nedeiiand verdeeld is. De belangstelling voor de editie 1998 van de Kunst schouw is volgens voorzitter Jos Beijsens van de Stichting Kunstschouw Westerschou wen groot. „Het is nu al een succes. Met nog twee dagen te gaan zijn er al ruim 30 pro cent meer bezoekers geweest dan vorig jaar." Niet alleen de belangstelling voor de Kunstschouw stijgt maar ook, zo claimt Beijsens, het niveau. „Het werk wordt steeds beter." In het verleden was de provincie Zeeland niet bijster enthousiast over het artistieke peil van de ma nifestatie. Beijsens is ervan overtuigd dat ze die mening inmiddels hebben moeten bijstellen. „De Kunstschouw is een evenement geworden waar ze niet meer omheen kunnen." De winnares van vorig jaar, Melanie van Dijck, overhandigt de Award aan Paul Franssen (1), winnaar van de Kunstschouw Award 1998. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 14