Aanpak aardappelziekte stokt Waardering voor het oude ambacht Rampenbestrij ding anderhalve man en een paardenkop zeeuwse almanak Zicht Goese Cios-leraren doceren in Rusland gehandicaptensport Reddingsactie voor dronken opvarenden jacht Ministerie geeft nog geen algemene toestemming voor bestrijding uit de lucht Libertel Voordeelminuten: de voordeligste minuten van Nederland. zeeland vrijdag 19 juni 1998 Het was gezellig geweest. Bijzonder gezellig zelfs. Jef frey uit Sas van Gent stapte in het nachtelijke Axel dan ook in een uiterst vrolijke bui op z'n brommer, zette z'n helm op, schoof het vizier dicht en zette koers naar Sas van Gent. Het werd lang zaam mistig en bij het kruis punt ter hoogte van Westdor- pe richting de brug van Sas van Gent was de mist inmid dels zo dik dat Jeffrey nauwe lijks nog de weg over durfde steken. Hij zag geen hand voor ogen. De Sassenaar waagde het er tóch op en be reikte veilig de overkant. Vanaf dat besloot hij te gaan lope/i, de loodzware brom mer naast zich voortduwend. Toen hij de helling naar de brug op zivoegde, zweette hij zó onbedaarlijk dat hij be sloot het vizier van de helm omhoog te schuiven. De wereld zag er plotsklaps heel anders uit: een heldere maan, geen wolkje aan de lucht. Voortaan neemt Jef frey een doekje mee. Om z'n beslagen vizier mee schoon te maken. GOES - Arie de Krey en Bert Geenen, beiden docent aan de opleiding Sport en Bewe gen (Cios) in Goes, vertrek ken zaterdag 20 juni naar Moskou om trainers en coa ches te onderwijzen over sport voor mensen met een handicap. De docenten, die in Goes het vak bewegen en hulpverle ning verzorgen, hebben ja renlange ervaring in deze tak van sport opgedaan. In Mos kou is de kennis op dit gebied nihil. Bovendien nemen De Krey en Geenen speciaal ontwik keld materiaal voor de inva- lidensport mee. Ook daar is in Rusland weinig over be kend. door Wout Bareman BRESKENS - Vier dronken opvarenden van een plezier jacht hebben in de nacht van woensdag op donderdag op de Westerschelde voor Breskens voor de nodige commotie ge zorgd. De Kustwacht IJmuiden kreeg om elf uur 's avonds een warrige telefoontje van één van de opvarenden, die ver klaarde dat het jacht - de Tri- ton - aan de grond was gelopen op de Plaat van Breskens bij Hoofdplaat. Hij zag echter geen kans de precieze positie door te geven. De kustwacht alarmeerde di rect de bemanningen van de reddingboten Johanna Louisa en Rien Verloop van de Ko ninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij in Bres kens. Die voei'en direct uit. Met grote zoeklichten werd het vaarwater langs de zandbank afgezocht, maar de Triton was nergens te bekennen. De enige informatie die de opvarenden per GSM hadden kunnen ver strekken aan de kustwacht was dat ze een zeeschip voorbij hadden zien varen. Motorpech Nadat de zoekactie naar de Wielingen in de monding van de Schelde was verlegd en de passerende scheepvaart was ingelicht, kwam een melding van een loods binnen die een slecht verlicht jacht had waar genomen ter hoogte van boei Wielingen 10. Daar troffen de reddingboten de Triton, die te kampen had met motorpech, inderdaad aan. Volgens de red ders waren de vier opvarenden zwaar onder invloed en nau welijks aanspreekbaar. Het jacht werd op sleeptouw genomen en de haven van Bres kens binnengebracht. Daar werden de vier - die aanvanke lijk te dronken waren om een blaastest af te leggen - opge pikt door de politie en overge bracht naar het bureau Oost burg. De reddingsoperatie werd omstreeks half drie 's nachts beëindigd. door René Schrier GOES - „Je moet in Zeeland ho pen en bidden dat er geen ramp gebeurt, want als die gebeurt zijn we er niet klaar voor. We hebben geen rampenbestrij dingsorganisatie die professio neel genoeg is. Die organisatie bestaat uit de anderhalve man en een paardenkop die nu bij de regionale brandweer zitten. Van hen kan je niet verlangen dat ze effectiever gaan werken. Dan vraagje het onmogelijke van die mensen. Er zal een kwantitatie ve uitbreiding moeten komen om de kwaliteit te verhogen." Die verzuchting slaakte don derdagavond de Goese burge meester drs. D. J. van der Zaag in de gemeenteraadsvergade ring. Het was een poging een deel van de gemeenteraad over te halen het project versterking brandweer te steunen. Verschillende fracties waren namelijk behoorlijk kritisch over het raadsvoorstel dat over het project ging PvdA: ondui delijk, onvolledig en onaan vaardbaar D66: onduidelijk en ondoorzichtig en GroenLinks: een onzettend slecht voorstel. Op zich had de raad geen moeite met het project op zichzelf. Ech ter nagenoeg alle fracties had den liever duidelijk op een rijtje gehad wat de financiële conse quenties voor de gemeente Goes zijn. Kosten Het somberste scenario dat werd geschilderd was een ver dubbeling van de kosten. Nu be taalt de gemeente Goes 6,13 per inwoner. Ook het college van burgemees ter en wethouders zelf was in het voorstel aan de gemeenteraad niet echt positief over de ondui delijkheid. Van der Zaag deed echter een dringend beroep op de raad om toch akkoord te gaan, omdat het project anders vertraging op dreigt te lopen. Hij gaf aan dat alle onzekerheid veroorzaakt wordt door het feit dat nog niet bekend is hoeveel het ministerie van Binnenland se Zaken bij zal dragen. Professioneel Volgens hem valt het voor de drie Zeeuwse gemeenten die al een redelijk professioneel brandweerkorps hebben (Goes, Middelburg en Vlissingen) nog wel mee wat de financiële con- sequënties betreft. Andere ge meenten zullen dieper in de bui del moeten tasten, voorspeldde hij. Als illustratie dat het het Rijk menens is wees Van der Zaag er op dat het ministerie al besloten heeft vier beroepskrachten aan de regionale brandweer toe te voegen. De meeste andere regio nale brandweren in het land krijgen er maar twee. Dat geeft volgens hem aan hoe erg het in Zeeland gesteld is. Zijn pleidooi kon een aantal fracties niet over halen. PvdA D66 en GroenLinks (een min derheid) stemden tegen. Goese scholier mishandeld met ijzeren staaf GOES - Een 17-jarige scholier heeft gisteren een medescholier op een school voor Voorberei dend Beroeps Onderwijs in Goes -Oost mishandeld met een ijzeren staaf. De dader had woensdag al een broer van het slachtoffer lastig gevallen. Diens oudere broer zag donderdag dat de dader weer verhaal kwam halen en kwam tussenbeide. Nadat hij de klappen had gekregen werd de politie erbij gehaald. De dader is uit de les gehaald en meegeno men voor verhoor Een poilitiearts onderzocht de geslagen jongen op zijn verwon dingen. Die bleken nogal mee te vallen. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het beleid om met noodmaatregelen de aard appelziekte Phytophthora te bestrijden komt erg slecht op gang. Het Zeeuwse WD-ka- merlid J. Geluk trekt die conclu sie. Hij zal vandaag, vrijdag, proberen meervaart erin te krij gen, want 'het is heel vervelend dat het allemaal zo lang duurt'. „De omstandigheden, vochtig en redelijk warm, zijn erg gun stig voor verspreiding van de schimmelziekte", aldus Geluk, „en het gaat om een agressieve vorm van Phytophthora. Er is sprake van een noodsituatie." Geluk heeft begin deze week vragen gesteld aan minister J. van Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij over de aanpak van de aardappel ziekte. Hij heeft gevraagd of het mogelijk is alsnog het spuiten van curatieve, genezende mid delen vanuit de lucht toe te staan. Dat is nu verboden. Antwoorden Antwoorden heeft Geluk nog niet gehad. „De tijd begint te dringen", oordeelt hij. „Ik zal er opnieuw achteraan gaan." Aanleiding voor Geluk om op nieuw - zij het informeel - aan de bel te trekken is het besluit van de Commissie voor de Toe lating van Bestrijdingsmidde len (CTB) in Wageningen om HHHIHHHHflHHHi Motor nieuwe dierenambulance opgeblazen geen individuele ontheffing te verlenen aan vier Thoolse en een Brabantse akkerbouwer. Het College voor de Toelating van Bestrijdingsmiddelen (CTB), die over de ontheffing van het vliegtuigspuitverbod gaat, vindt dat de schimmel ziekte met andere middelen be streden kan worden. A Maarsingh, voorzitter van de vakgroep akkerbouw van LTO- Nederland, had gehoopt op be grip voor de noodsituatie waar in de vijf telers zitten. „Blijk baar zien alleen wij de ernst van de situatie in." De boerenorga- nisatie onderzoekt vandaag of beroep mogelijk is. WD-Kamerlid Geluk: „Wij dreigen in Nederland zo langza merhand ons doel voorbij te schieten met het bestrijdings- middelen-beleid. Ook de land bouw is gebaat bij een zo laag mogelijk gebruik. Maar door het gebruik van curatieve be strijdingsmiddelen te beperken, zorg je ervoor dat er later veel meer andere, preventieve mid delen ingezet moeten worden. Vergelijk het met de behande ling van een longontsteking met in eerste instantie aspirientjes. Dan moet je later veel meer pe nicilline slikken." De Thoolse landbouwvoorzitter L. Hage was zeer verbolgen over de beslissing van de CTB in WaT geningen. Vooral omdat de CTB als argument heeft gegeven dat de betreffende akkerbouwer niet gedaan zou hebben wat hij kon doen, dat wil zeggen vante- voren preventief spuiten. „Maandag zij n wij met topamb tenaren op het perceel van die landbouwer geweest. Het was drijfnat. Dan kun je er toch niet in met een machine om te spui ten? En maandag twijfelde ook niemand aan zij n inspanningen. Vervolgens krijg je dit."De CTB is een onafhankelijk van het mi nisterie werkende instelling. Volgens een woordvoerster van de CTB beslist die commissie uitsluitend over verzoeken voor individuele ontheffingen. De minister van landbouw kan in overleg met zijn collega van mi lieu een algemene vrijstelling voor luchtbespuitingen geven. Van Aartsen heeft die nog af willen kondigen. VLISSINGEN - De stichting Dierenambulance Zeeland in Vlissingen is zwaar gedupeerd. Deze week is de motor opgebla zen tijdens een ritje naar Rilland. De reparatie kost drie duizend gulden, geld dat de die renambulance niet heeft. De stichting heeft tijdelijk een wa gen te leen, maar de aanschaf daarvan kost twintig mille. De dierenambulance, waarvan nu de motor kapot is, wei-d drie weken geleden aangeschaft ter vervanging van een nog oudere bus. „We hebben", zegt G. van Dijk van de Dierenambulance Zeeland, „precies drie weken plezier gehad van die wagen. Onderweg naar Rilland om een egel op te halen, begaf de motor het. Vervangen kost driedui zend gulden en dat geld hebben we niet." De ambulance maakt twaalf tot dertien ritten per dag. Van Dijk heeft zijn hoop voor een vervangende wagen geves tigd op sponsors en op de ge meente Vlissingen. Piet Beulens, Aad Bruijns en Martin van Anrooij (vlnr) voor het zaagtuig. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jaqt NISSE - Het zaagtuig is voor een deel nog origineel. Lou de Jonge, met zijn 78 jaar het oud ste lid van de Werkgroep Hout bewerking, heeft er in de jaren dertig nog mee gezaagd. De Jonge is een neef van de ge broeders Franse uit 's Heeren- hoek, de mannen die in het begin van deze eeuw de kost verdienden met het zagen van planken voor wagenmakers, molenmakers en timmerlui. Het zaagtuig dat morgen (zaterdag) op het Schaapscheerdersfeest in Nisse wordt gebruikt, is hetzelf de tuig als waarmee de gebroe ders Franse nog op oude foto's staan. Aad Bruijns, oprichter van de Werkgroep:Wat rot was hebben we vernieuwd, maar de zaag, de rol en de ketting zijn nog origineel." Bruijns en De Jonge richtten in 1980 de Werkgroep Houtbewer- Advertentie Voordeelminuten en Regiovoordeel maken van Libertel Personal en Libertel Professional de voordeligste abonne menten van ons land. Met de laagste tarieven (zakelijk al vanaf f 0,27 p.min.). Particulieren bellen tot 50% voordeliger. Om het nog aan trekkelijker te maken: neem voor 18 juli J LIBERTEL Iedereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen een Libertel abonnement en betaal de eerste 4 maanden geen abonnements kosten. Bel voor meer informatie of de dichtstbijzijnde verkooppunten gratis Libertel 0800 05 60. Alle genoemde bedrogen sijn excl. BTW. king op. Bij het tweede Schaap scheerdersfeest waren ze al present. Het zaagtuig, een me tershoge bok met een even sim pele als ingenieuze takelinstal latie, was de aanleiding tot de oprichting. Bruijns, altijd geïn teresseerd in oude technieken en de degelijke bouwmaterialen van vroeger, snorde de resten van het tuig op in de schuur van de familie Franse en De Jonge wist nog precies hoe het moest. Om de techniek van de vergetel heid te redden begon de werk groep met demonstraties. Als bomenzagers staan ze aan gekondigd op de affiches. „Maar daar klopt niets van", zegt Bruijns. „Bomen zagen doe je dwars, wij zagen platen, dik ke planken, uit de lengte van grote boomstammen. Precies op dezelfde manier als ze het in de zeventiende eeuw deden. Tot in de jaren dertig werden zo op het platteland de planken gemaakt voor onder meer de wagenma kers. In Nisse demonstreren we ook dat ambacht." Waardering Met de demonstraties probeert de werkgroep, die verder nog bestaat uit Piet Beulens, Peter Vossen en Martin van Anrooy, waardering bij het pubhek te wekken voor het oude ambacht maar het heeft nogal wat voeten in aarde. Het opzetten van het tuig, het regelen van een ge schikte stam en het spierballen- werk wat erin gaat zitten, vergt van alle werkgroepleden veel vrijetijd. „We hebben veel geluk dat we bij de familie Dijkhuis in De Mooie Staak, onderdak heb ben gevonden. Het tuig mag hier worden opgeslagen in de schuur, we mogen eraan werken, we hebben een put om de stammen op te slaan en de familie staat al tijd klaar met koffie. Als we voor ons gereedschap een ruim te zouden moeten huren, ging het hele fesst gewoon niet door. Bruijns zou de spullen onge bruikt moeten laten in een stof fige museumkelder. Iedereen in de Werkgroep Hout- berking heeft een eigen functie. Beulens, leraar houtbewerking van zijn vak, verzamelt oude timmergereedschappen en de monstreert de vervaardiging van wagenwielen. Bruijns is de zogenaamde onderman en Van Anrooy en Vossen zijn boven- mannen. Tot voor kort was ook Lou de Jonge bovenman. Het zagen gebeurt altijd met twee man. Langs de stam worden lij nen afgetekend en de stam wordt horizontaal omhooggeta- keld en in de bok gelegd. Een man klimt op de stam en de an dere loopt eronder. Beide volgen met de zaag de uitgezette lijn, tot de stam bijna tot het eind is doorgeschoven. Oorspronkelijk begonnen de zagers dan aan de volgende snede maar voor het publiek zaagt de werkgroep tel kens een hele plank af. „Dan zien ze het resultaat ook", aldus Bruijns. Als onderman draagt hij een hoed met een flinke rand om het zaagsel uit zijn ogen te houden. „Ondermannen had den dikwijls een chronische oogontsteking." Doornat Het planken zagen kan niet zo maar van elke stam. Het hout moet doornat zijn. Daarom heeft de Werkgroep een mooie dikke stam in een waterput op voorraad, want het is niet altijd mogelijk om aan een verse boom te komen. „Een vers gekapte boom zaagt prima maar een boom die een jaar in het water heeft gelegen, zoals vroeger alle hout, is het beste. Een plank van zo'n stam trekt niet meer krom en laat zich bewerken tot het beste en duurzaamste land bouwwerktuig. De oude am bachtslieden gebruikten ol men- of iepenhout. Wij gebruiken voor de demonstra ties ook wel een verse Canadese populier." Advertentie INDIVIDUEEL DESIGN VAN SIEMATIC VOOR DE PRIJS VAN EEN GEWONE KEUKEN De prijs kan nooit een belemmenng zijn om te kiezen voor een betere, mooiere keuken. U verdient een echte SieMatic. Van harte welkom! 'Toonaangevend in de regio" woonvizier zeeland bv Grenadierweg 17a, Industrieterrein Arnestein I (naast Praxis), Middelburg, tel.: 0118 - 61 37 04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 9