Mes in onkostenvergoedingen EP Geweld in Kosovo laait op Pronk positief over vredesproces Soedan PZC Superreservaat in Suriname Holbrooke volgt Richardson op als VN-ambassadeur Trainingskamp in Middleburg Gedetineerden en asielzoekers in België te vaak mishandeld buitenland Europees Parlement steekt hand in eigen boezem en stemt voor één salaris Jeltsin volgens parlementariër vervangen door dubbelganger Cavalese weigert miljoenen VS Deense super wil 45-plussers Berin verscheurt jogger Topfiguur ETA krijgt 83 jaar cel Sakic terug in Kroatië Europese Commissie wil hogere compensatie voor dubbelgeboekte vluchten vrijdag 19 juni 1998 door Mare Peeperkorn STRAATSBURG - Het Euro pees Parlement zet het mes in zijn riante onkostenvergoedin gen. Alleen werkelijk gemaakte kosten mogen straks nog gede clareerd worden. De fraudege voelige voorschotten van tienduizenden guldens die de parlementariërs nu standaard ontvangen, zullen verdwijnen. Daarnaast roept het parlement met spoed de hulp in van de Eu ropese regeringsleiders, om de problemen rond de hoogte van de salarissen op te lossen. De 'grote schoonmaak' in eigen huis waarmee een meerderheid van de parlementariërs gisteren onverwachts instemde, is het gevolg van de aanhoudende ne gatieve publiciteit over gesjoe mel met declaraties. Het streven is nu om het nieuwe Europarle- ment dat volgende zomer aan treedt, met een schone lei te la ten beginnen. Bijna alle Nederlandse euro- parlementariërs zijn dolblij met de ommezwaai. „Dit toont aan dat het merendeel van het parle ment orde op zaken wil", rea geerde WD-euroleider De Vries. D'Ancona (PvdA) noemt het 'van groot belang dat juist in de huidige situatie deze bood schap naar buiten komt'. Van de 500 aanwezige europar lementariërs steunden 273 het voorstel om voortaan alleen werkelijk gemaakte kosten te vergoeden, 190 waren tegen. Het plan wordt dit naj aar verder uitgewerkt. In de praktijk zal straks voor iedere declaratie een bonnetje nodig zijn. Nu worden de vergoedingen - net als in de Tweede Kamer overigens - stan daard uitgekeerd. Daarbij gaat het onder meer om jaarlijks 7.000 voor kantooruitgaven, de ruimhartige kilometerver goeding (ƒ1,70 per kilometer) binnen de Europa, de aparte van onze redactie buitenland NEW YORK - In het tropisch regenwoud van Suriname wordt een natuurreservaat van 1,6 miljoen hectare inge richt. Daardoor ontstaat een natuurgebied dat half zo groot is als Nederland. „Dit is een revolutionaire stap van de Surinaamse lei ders", aldus voorzitter Rus sell Mittermeier van de Ame rikaanse milieuorganisatie Conservation International (Cl), die bij het project be- trokken is. Het gebied zal ontstaan door de samenvoeging en uitbrei ding van de drie bestaande nationale parken in Surina me. De drie parken - de Ra- leighvallen, de Tafelberg en het Eilerts de Haangebergte - hebben een oppervlakte van 400.000 hectare. Daaraan worden nu de tussenliggende gebieden, in totaal 1,2 mil joenhectare, toegevoegd. Volgens Mittermeier neemt Suriname met dit project af stand van traditionele ex ploitatiemodellen, die vaak slecht voor het milieu zijn. „Suriname laat de rest van de wereld weten dat ze niet hun regenwoud hoeven te vernie len om zich economisch te ontwikkelen." Cl wil Paramaribo helpen een strategie te ontwikkelen om op milieubeheer gerichte investeringen te trekken. Het denkt daarbij aan ecotoeris- me, agro-bosbouw en de ex ploitatie van niet-houtpro- ducten uit het woud. Het project is mogelijk ge maakt door een beheers- fonds met een miljoen dollar aan privé-fondsen. Dat zal tot tien miljoen dollar wor den aangevuld om de beheerskosten langdurig te kunnen financieren. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president Clinton heeft twee van zijn belangrijkste en succesvolste diplomaten giste ren een andere baan gegeven. Richard Holbrooke wordt de nieuwe ambassadeur bij de Ver enigde Naties. Op die post lost hij Bill Richardson af, die minis ter van Energiezaken wordt. De officiële aankondiging van de benoeming kwam gisteren nadat het nieuws woensdag al was uitgelekt via een hoge di- MOSKOU - Een Russisch com munistisch parlementslid is er van overtuigd dat president Bo ris Jeltsin is vervangen door een dubbelganger, heeft de krant Moskovsky Komsomolets giste ren gemeld. De parlementariër, Aleksandr Saly, heeft om een onderzoek verzocht. Saly zegt dat hij het uiterlijk en het gedrag van Jeltsin sinds zijn heiverkiezing in 1996 verdacht vindt. „Het verschil tussen de Jeltsin van voor de verkiezingen en die van na de verkiezingen springt in het oog", aldus Saly. Ten eerste vindt hij het opval lend dat de president sinds het begin van zijn tweede ambtster mijn bijna al zijn oude kornui ten heeft ontslagen en vervan gen door nieuwe stafleden. Ook vindt hij het verdacht dat Jel tsin, aan wiens linkerhand twee ringers ontbreken, deze hand tegenwoordig vaak laat zien, terwijl hij hem vroeger altijd angstvallig verborgen hield. Tenslotte wijst Saly erop dat Jeltsins dochter de officiële imago-adviseuse is geworden. Volgens hem is haar taak de 'nieuwe' Jeltsin te helpen bij het imiteren van het origineel, De krant erkende dat er overal ter wereld „mensen zijn die elke dag vliegende schotels zien en contact hebben met de geesten wereld, maar gewoonlijk zijn dat geen parlementsleden die wetten maken en deelnemen aan het politieke leven van een land." AP plomaat in New York. Clinton zei in een verklaring dat Hol- broooke (57) ruime ervaring in brengt in zijn nieuwe baan. „Hij zal ons helpen de Verenigde Na tes soepeler en efficiënter te ma ken zodat de VN in de geest van de oprichters de uitdagingen van de 21e eeuw aankunnen", zei Clinton over Holbrooke. Holbrooke was voor de VS spe ciale gezant in Bosnië, was am bassadeur in Duitsland en on derminister van Buitenlandse Zaken. De meeste bekendheid verwierf hij als architect van de Dayton-akkoorden die eind 1995 een einde maakten aan de oorlog in Bosnië. Richardsons belangrijkste taak als minister van Energiezaken is volgens Clinton gelegen in het in de hand houden van het broei kaseffect. Hij lost op het minis terie een andere hispano-Ame- rikaan af, Federico Pena, die in april dit jaar aankondigde in ju ni te zullen aftreden. Sinds Pena aankondigde af te treden is er gespeculeerd over zijn opvolger. Hispano-Ameri- kaanse belangengroeperingen eisten weer iemand met een Spaanse achtergrond. Clinton voldoet met Richardson, die een Mexicaanse moeder heeft en in Mexico-Stad opgroeide, aan die eisen. Kringen rond Richardson zeiden gisteren dat hij persoon lijk liever bij de VN was geble ven, maar 'niemand zegt nee te gen de president'. De benoemingen van Holbrooke en Richardson moeten nog wor den goedgekeurd door de se naat. RTR/AFP vergoeding voor reizen buiten de Europa 6.600 per jaar) en de dagvergoeding tijdens de vergaderingen van het parle ment 500). Ook de maandelijkse bijdrage van bijna ƒ21,000 voor mede werkers wordt volgend jaar al leen nog uitgekeerd als de beno digde arbeidscontracten op tafel liggen. De Europese Re kenkamer publiceerde vorige maand een rapport waaruit blijkt dat sommige europarle mentariërs een familielid op de loonlijst zetten, om zo het geld in eigen zak te steken. Onder de tegenstemmers be vond zich ééri Nederlander: het Unie van Europa-lid Van Bla- del, voorheen lid van de PvdA Daarnaast waren het vooral Portugezen, Spanjaarden, Grieken, Ieren en (opmerkelijk) Duitsers die het strengere de claratieregime afwezen. Het 'nee' van parlementariërs uit de zuidelijke landen en Ierland hoeft geen verbazing te wekken. Betaald door hun nationale re gering verdienen zij aanzienlijk minder dan de collega's uit de noordelijke landen. Gesjoemel met de onkostenvergoedingen geldt als hét middel om deze verschillen recht te trekken. Salaris Naast een strikt bonnensysteem kan één salaris voor iedereen fraude voorkomen. Met 316 stemmen voor en 165 tegen, vroegen de europarlementariërs de ÉU-leiders 'zich volledig in te zetten' voor zo'n uniform sa laris. Over de hoogte daarvan zal de komende maanden een keiharde strijd losbranden. Een werkgroep van het parlement ziet in ieder geval de financiële ruimte voor een bedrag tussen de 19.800 en ƒ26.400 per maand. De liberaal De Vries noemt dat bedrag 'absurd'. De Nederland se parlementariërs verdienen nu ruim 10.000 per maand. Het parlement moet dit najaar een voorstel presenteren, waar na de regeringsleiders de knoop doorhakken. De Vries: „Als er één salaris is voor Europese rechters, voor leden van de Eu ropese Rekenkamer en de Euro pese Commissie, dan moet dat toch ook voor de 626 europarle mentariërs lukken." GPD MIDDLEBURG - Cursisten kijken naar instructeurs Jeremy Paster (1) en J.C. Callender, die on dersteboven hangt. De twee laten klimtechnieken zien die worden gebruikt om protestvlaggen op te hangen. In het plaatsje Middleburg in de Amerikaanse staat Virginia is een trainingskamp voor mensenrechtenactivisten. Cursisten leren hier de fijnere technieken van de geweldloze confron tatie bij acties voor mensenrechten. foto Ron Edmonds/AP van onze redactie buitenland BELGRADO - Op verscheidene fronten is het gewejd in Kosovo gisteren opgelaaid. Hulporga nisaties klagen dat ze ondanks toezeggingen van Belgrado nog steeds geen bijstand in het ge bied kunnen geven. Servische troepen en Albanese strijders van het Kosovo Bevrij dingsleger (UCK) zijn in ge vechten verwikkeld langs de weg tussen de hoofdstad Pristi- na en Prizren, meldt de onaf hankelijke radiozender B92 in Belgrado. Er is geen betrouwba re informatie over slachtoffers in het gebied, waar al drie dagen wordt gevochten. Volgens het Kosovo Informatie Centrum vuurden de Servische troepen vanuit pantserwagens op Albanese boerderijen. Ook zouden Serviërs die in het ge bied wonen zijn gemobiliseerd. Het Joegoslavische staatspers- bureau Tanjug beschuldigde 'Albanese terroristen' ervan twee Servische dorpen vijftig kilometer ten westen van Pristi- na te hebben aangevallen. De inwoners wisten de aanvallen af te slaan. Ook in het westen van Kosovo, tussen Djakovica en de Albane se grens, is er gevochten, zo meldde de Democratische Liga van Kosovo (LDK), de voor naamste partij in de regio. De Serviërs zouden er verscheidene dorpen hebben gebombardeerd. De regering in ballingschap van de Kosovo-Albanezen heeft voorgesteld eenheden voor zelf verdediging in de dorpen te vor men. Daarmee erkent ze het failliet van de pacifistische koers van haar president, LD In leider Rugo va. Het Rode Kruis klaagt dat het geen toegang krijgt tot gebieden waar gevochten wordt. Amnes ty International eist toegang tot Decani, omdat Servische troe pen zich mogelijk schuldig ma ken aan martelingen 'of erger'. Zeker 150 mensen worden er vermist. De Joegoslavische pre sident Milosevic had dinsdag in Moskou nog toegezegd dat waarnemers en hulporganisa ties zich vrijelijk in Kosovo mochten bewegen. Hulpverleners maken zich steeds meer zorgen over een groep van vijfduizend vluchte lingen die Kosovo willen ont vluchten, aldus CNN. Er is niets meer van hen vernomen sinds dinsdag, toen Servische grens troepen het vuur opende op een bergpad dat naar Albanië leidt. De Europese Commissie heeft een noodpakket van 3,3 miljoen gulden vrijgemaakt voor de op vang en medische verzorging van de meer dan 50.000 vluchte lingen in Kosovo. De hulporga nisatie Mensen in Nood stelt 1,2 miljoen gulden aan hulpgoede ren beschikbaar. In eigen land neemt de druk op Milosevic om een eind aan het bloedvergieten te maken toe. Honderden ouders van Servi sche soldaten in Kosovo demon streerden gisteren voor het le gerhoofdkwartier in Belgrado om de thuiskomst van him kin deren te eisen. „Geef onze zonen terug", schreeuwden ze, „stuur maar officierszonen naar Koso vo." DPA/ANP/AFP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Er zit schot in de vredesbesprekingen over Soe dan. De regering en de verzets beweging SPLA lijken voor het eerst sinds jaren serieus bereid over een oplossing voor de bur geroorlog te praten. „Ik kan dat niet bewijzen, maar ik voel het, als politicus", zei minister Pronk van Ontwikkelingssa menwerking gisteren. Hij besprak de afgelopen dagen met ministers en hoge ambtena ren van vijftien Westerse en Afrikaanse landen het vredes proces in Soedan. De landen, waaronder grote donoren als de Verenigde Staten, Canada en Japan, steunen de Afrikaanse landen die bemiddelen in het Soedanese conflict. Gedreigd Pronk heeft beide partijen vori ge maand al gedreigd dat Ne derland de hulp stopzet als de oorlog doorgaat. „Ik heb hen ge zegd dat ik het in het parlement niet kan verdedigen dat we hulp blijven geven als die door toe doen van de partijen steeds duurder wordt", verklaarde de minister gisteren op een pers conferentie in Den Haag. De groep donoren sprak met een vertegenwoordiger van de Soe danese regering en een delegatie van de SPLA Beide partijen spraken niet met elkaar omdat de donoren nadrukkelijk de be middeling overlaten aan de buurlanden van Soedan. De Soedanese partijen is te ver staan gegeven dat zij de hulp aan het zuiden van het land, waar een hongersnood dreigt, moeten vergemakkelijken. De kosten lopen nu steeds verder op omdat de hulp alleen per vlieg tuig kan worden aangevoerd; de wegen zijn onbegaanbaar door de regen en deels ondermijnd. Bovendien staan de partijen geen hulpvluchten voor de vij and via hun grondgebied'toe, „Wij zijn niet donormoe, maar wij hebben genoeg van het ge brek aan bereidheid van de par tijen om voor hun eigen mensen te zorgen", verklaarde Pronk. De Soedanese regering en de SPLA hebben toegezegd mee te werken. Het is zijn stellige indruk dat de NEW YORK - Het Italiaanse dorp Cavalese, waar een Ameri kaans militair vliegtuig eerder di t j aar een kabelbaanongeluk veroorzaakte, weigert een schadevergoeding van twee mil joen dollar die Amerikaanse bedrijven hebben aangeboden. Wemer Pichler, voorzitter van een comité van slachtoffers en nabestaanden, wees het aanbod verontwaardigd van de hand. „Het is geen zaak van dollars, het is een zaak van gerechtig heid", zei Pichler. Vertegenwoordigers van Amerikaanse bedrijven waren in mei in Cavalese. Pichler zei het aanbod van de bedrijven te be schouwen als 'zwijggeld', omdat duidelijk gemaakt zou zijn dat het geld alleen wordt betaald als de inwoners van Cavale se geen verdere drukte maken. Bij het ongeval in februari kwamen twintig mensen om het leven. AP KOPENHAGEN - De Deense supermarktketen Netto komt met een winkel die alleen werknemers ouder dan 45 jaar in dienst zal hebben. Het gaat om een proefproject om andere werkgevers, met name in de detailhandel, ervan te overtuigen 'ouder' personeel aan te trekken De gemiddelde leeftijd bij Netto, met name in de steden, is te laag, zo stelde onderdirecteur Kirsten Skaarup. Ouderen zijn juist meer servicegericht, netter, loyaler en minder ziek. Bij elkaar lopen erin Denemarken zestien van zulke projecten die worden gesubsidieerd door het ministerie van Arbeid, ter bevordering van het aannemen oudere werknemers. AFP HELSINKI - Jagers in het zuidoosten van Finland hebben gisteren een berin gedood die de avond tevoren in de buurt van de Russische grens een jogger had verscheurd. De vrouw van de jogger sloeg alarm toen haar 42-jarige echt genoot niet thuis kwam, nadat hij midden in de nacht was gaan joggen in Ruokolahti. 240 kilometer ten oosten van Hel sinki. Op de plaats waar de man dood werd aangetroffen vond de politie sporen van een grote berin en een jong. Zevenentwintig jagers met honden wisten uiteindelijk de berin en haar jong op te sporen. Beide dieren werden afge schoten. Het was voor zover bekend de eerste keer deze eeuw dat een beer in Finland een mens heeft gedood. Er leven in Finland zo'n zevenhonderd bruine beren. AP MADRID - De vroegere nummer twee van de Baskische af scheidingsbeweging ETA Jesus Arcauz Arana is gisteren tot 83 jaar en vier maanden celstraf veroordeeld wegens betrok kenheid bij een aanslag op een kazerne van de paramilitaire Guardia Civil. De 41-jarige Arana leverde volgens de aanklacht de granaten voor de aanslag, waardoor zes gewonden vielen onder agen ten. De officier van justitie had 142 jaar tegenhem geëist. AFP BUENOS AIRES - De voormalige kampcommandant Dinko Sakic (76) is gisteren aangekomen in Kroatië. Hij zal in zijn geboorteland terecht staan voor misdaden tegen de mense lijkheid gedurende de Tweede Wereldoorlog. Mogelijk ver schijnt hij vandaag al voor de rechter. De 76-jarige Sakic was onder het fascistische Ustasja-regime onder meer ondercommandant van het beruchte concentra tiekamp Jasenovac, ook wel 'het Auschwitz van de Balkan' genoemd. Ook leidde hij een kamp in Stara Gradiska. Na de Tweede Wereldoorlog vluchtte hij naar Argentinië, waar hij vijftig jaar heeft gewoond. Pas begin dit jaar werd hij opgespoord, nadat een tv-programma zijn oorlogsverleden aan het licht had gebracht. AFP/RTR. van onze redactie buitenland STRAATSBURG - Arrestanten, gedetineerden en asielzoekers worden in België nog te vaak mishandeld. Bovendien zijn de Belgische gevangenissen verou derd en overvol. In enkele straf inrichtingen heerst een geweld dadig klimaat. Deze conclusies trekt het Euro pees Comité ter Voorkoming van Foltering. Het comité is een werkgroep van de Raad van Eu ropa in Straatsburg en legt zich toe op de naleving van mensen rechten. Het comité bezocht in septem ber vorig jaar vier gevangenis sen, vier centra voor uitgewezen asielzoekers en een aantal poli tiebureaus. In het rapport, dat gisteren is gepubliceerd, zegt het comité zich zorgen te maken over de wijze waarop arrestan ten, gedetineerden en uitgewe zen asielzoekers worden behan deld. Sinds 1993, toen voor de eerste keer een inspectie werd uitgevoerd, is de sitiuatie onvol doende verbeterd, aldus het co mité. Het rapport maakt onder meer melding van arrestanten die zeggen geschopt en geslagen te zijn tijdens hun aanhouding en verhoor. Ook is het 'volkomen onaanvaardbaar' dat uitgewe zen asielzoekers met geweld op het vliegtuig zijn gezet, oordeelt het comité. Ook de kritiek op de gevange nissen is niet mals. De strafin richtingen zijn geheel of gedeel telijk verouderd en steeds overbevolkt. Terwijl plaats is voor 6.900 gedetineerden, zaten er vorig jaar 8.200 mensen ge vangen. In twee gevangenissen is onder de gedetineerden bo vendien sprake van 'buitenge woon verontrustend geweld', stelt het comité. De Belgische regering zegt al actie te hebben ondernomen om de situatie te verbeteren. Zo wordt gewerkt aan de moderni sering van gevangenissen en uitbreiding van het aantal cel len. Bovendien wordt de selectie en opleiding van politiemensen verbeterd. In de toekomst zal strenger de hand worden gehou den aan de gedragsregels die gelden voor politieagenten, al dus de Belgische regering. ANP van onze redactie buitenland Familieleden rouwden gisteren bij een Kosovaar die twee dagen eerder door een Servische sluipschut ter werd doodgeschoten op een pad in de bergen op de grens van Kosovo en Albanië. foto Louisa Gouliamaki/EPA partijen langzamerhand bereid zijn echt over vrede te praten. „De gewone mensen hebben ge noeg van de oorlog. Bovendien is er een hele generatie die aan sluiting wil bij de wereld, die zich maar blijft ontwikkelen. Zij zijn nu geïsoleerd." Daar naast zijn door de al jaren du rende bloedige strijd hele delen van het land ontvolkt; er zijn ve le doden gevallen en vele men sen op de vlucht geslagen. Pronk waarschuwde wel dat er nog ve le obstakels uit de weg geruimd moeten worden voor er van ech te vrede sprake is. GPD LUXEMBURG - Reizigers die stranden omdat op hun vlucht te veel stoelen zijn geboekt, kun nen meer compensatie ver wachten. Voor een vlucht tot 3.500 kilometer gaat de vergoe ding omhoog met ruim 65 gul den tot 400 gulden. Voor inter continentale vluchten stijgt de compensatie met 150 gulden tot 775 gulden. Het gaat hierbij om een voorstel van de Europese Commissie, dat gisteren werd besproken tijdens de vergadering van de Europese ministers van Transport. Va kantie- en zakenreizigers die voor de regeling in aanmerking willen komen, moeten wel vol doen aan alle voorwaarden van de luchtvaartmaatschappij, zo als een tijdige check-in. De compensatie komt bovenop de verplichting van luchtvaart maatschappijen om passagiers die door overboeking niet aan boord kunnen, een vervangende vlucht aan te bieden. Ook kan de reiziger de prijs van een ticket terugeisen, bovenop de betaling van een compensatie. Er komt bovendien een plicht voor maatschappijen om hun klan ten te wijzen op de mogelijkheid tot compensatie. De ministers gingen gisteren al wel akkoord met de verplich ting om klanten meer keuze te geven bij het boeken van vluch ten. Tachtig procent van de vluchten wordt geboekt via een centrale computerregistratie. Die is internationaal in handen van vijf luchtvaartmaatschap pijen. Deze geven vaak alleen hun eigen vluchten door of -die van maatschappijen waarmee ze allianties hebben. Om de con sument meer keuze en een bete re prijs te garanderen, moeten alle mogelijke vluchten voort aan zichtbaar zijn op het scherm in een reisbureau. Ook dienen de computersystemen te wijzen op alternatieve reisroutes via ho gesnelheidstreinen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5