Optimisme over zomerseizoen Nuff Said verovert popwereld dankzij juichend ontvangen cd PZC Drugscontrole in hele grensstreek Expositie Domburg over schildersgroep rondom Jan Toorop Meersamenwerking nodig om kwaliteit water te verbeteren Gevarieerd begin van 22e Festival Nieuwe Muziek zeeland 10 Veel reserveringen bij boekingscentrale en campinghouders kunst cultuur Kenner Phons Bakx naar wereldcongres mondharp WÊBSmmBSSmmi vrijdag 19 juni 1998 door Ben Jansen MIDDELBURG - Voor de be drijfstak recreatie en toerisme in Zeeland tekent zich een heel goed seizoen af. Directeur R. H. ter Heide van het Provinciaal Bureau voor Toerisme Zeeland leidt dit af uit de reserveringen die de boekingscentrale van zijn organisatie tot dusver heeft vastgelegd. Ook uit de kring van campinghouders hebben hem positieve geluiden bereikt. Vorig jaar heeft Ter Heides boe- kingscenti'ale een omzet van 1,25 miljoen gulden behaald. Dat was een record. Op 1 juni dit jaar was de omzet al 650.000 gulden. De wetenschap dat het hoogseizoen en het naseizoen nog moeten komen, brengt de directeur van het Bureau voor Toerisme tot de gevolgtrekking dat het er in de sector vakantie huisjes. hotels en pensions - de boekingscentrale werkt voor deze sector - goed voorstaat. Deze week heeft de vertegen woordiger van de campinghou dersorganisatie Recron in het bestuur van het PBT zich in de zelfde zin uitgelaten. Ter Heide ontkent dat hij enkele weken geleden, na het pinkster- weekeinde, ten onrechte be zorgde geluiden heeft laten ho ren over de vooruitzichten voor de sector reislust en verpozing. ,,De cijfers gaven toen reden voor enigszins ongeruste be schouwingen. De exploitant Voorwaardelijk voor ontvoering DEN HAAG - Voor zijn rol in de ontvoering van zijn 28-jarige nicht uit Zoeterwoude is een 29- jarige inwoner van Oud-Beijer- land in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroor deeld tot een voorwaardelijke celstraf van twee maanden. De vrouw werd in februari 1996 vijf dagen lang samen met haar drie maanden oude dochtertje door veertien familieleden vast gehouden in een vakantiehuisje in Nieuw-Haamstede en behan deld door een deprogrammeur. Deze was speciaal door de fami lie uit Amerika gehaald om de vrouw los te maken van de IFA- religie, de godsdienst van de Yurumba stam in West-Afrika. van een minicamping bijvoor beeld die tijdens dat weekeinde maar acht tenten en caravans heeft, kan die dagen geen goed resultaat hebben gehad.'' Ook blijft Ter Heide voorzichtig over de vooruitzichten op lan gere termijn. Mede op zijn aan drang is in het nieuwe sociaal- economisch beleidsplan van de provincie opgenomen dat de da lende belangstelling voor de kampeersector en de stagneren de economie zorgen baren. Daar blijft hij vierkant achter staan. „Natuurlijk hebben we de afge lopen weken veel Duitse toeris ten gesignaleerd. Ik ben daar aangenaam door verrast. Ach teraf blijkt pas hoe lang de Duit se gasten zijn gebleven en hoe veel ze hebben gespendeerd." Vrees In mei bestond in de toeristische branche nog de vrees dat het WK voetbal een groot deel zou opslokken van het reisbudget van de doelgroep waarop Zee land zich richt. Ter Heide: „De afgelopen weken is gebleken dat dit enorm blijkt mee te val len. Daar zal de gunstige econo mie ongetwijfeld mee te maken hebben. Kennelijk heeft ieder een zijn tuin gerenoveerd en zijn bankstel vernieuwd en komt tot de conclusie dat er toch nog geld over is om te reizen." Donderdag gepubliceerde cij fers geven te zien dat Zeeland onverminderd in trek blijft bij de toerist die een vakantie in ei gen land doorbrengt. Het aantal toeristische vakanties steeg vo rig jaar tot 932.000; een toena me met 82.000. Daarmee is Zeeland van alle Nederlandse provincies de sterkste groeier. Overigens blijft Zeeland op de achtste plaats staan bij de toe risten die in eigen land blijven. Nummer zeven, Drenthe (945.000 vakanties), komt wel steeds dichterbij. Gelderland (1,9 miljoen vakanties), Lim burg (1,6 miljoen) en Noord- Brabant (1,2 miljoen) blijven aan de top. Groeide het aantal toeristische vakanties van binnenlandse toeristen in Zeeland met bijna 10 procent, hun bestedingen na men veel forser toe: met 28 pro cent. Nederlanders gaven vorig jaar in Zeeland rtrim 388 mil joen gulden uit, tegen 302 mil joen een jaar eerder. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Middelburgse mondharpkenner Phons Bakx vertegenwoordigt Nederland volgende week in het Oostenrijkse Molln tijdens het derde wereldcongres over de mondharp. Met mondharpspeler Enno Meijers geeft hij daar een aantal duoconcer ten en workshops voor de Oostenrijkse radio ORF. Bovendien pre senteert Bakx een nieuwe serie - voornamelijk Engelstalige - ca hiers over de mondharp. Enkele kernthema's die in Molln aan bod komen zijn verbanden tussen de mondharp en sjamanisme en de mondharp en erotiek. Bakx heeft in de loop der jaren een reeks van platen, cd's, radiopro gramma's en publicaties gewijd aan de mondharp. Hij is nu begon nen met de uitgave van cahiers waarin telkens een aspect van de mondharp wordt behandeld. Eén cahier is in het Duits verschenen, omdat het een interview be treft dat Bakx zes jaar geleden voor de VPRO maakte met een in middels overleden Oostenrijkse mondharpmaker. De overige ca hiers zijn in het Engels en gaan over uiteenlopende onderwerpen, zoals de Indiase god Shiva, de maori's, gabberhouse enhun verband met de mondhaip. In een van de cahiers heeft Bakx achthonderd verschillende benamingen voor de mondharp verzameld. door Ben Oerlemans DOMBURG - De Triomf van Domburg werden ze genoemd. Een groep schilders die zich rond de eeuwwisseling rond Jan Toorop verzamelden en tijdelijk woonden en werkten in Zee land. Sinds donderdag is werk van hen tentoongesteld in de ga lerie Het Noorderlicht in de Walcherse hadplaats. De kleine, maar interessante ex positie is tot stand gekomen in samenwerking met kunsthan del Studio 2000 uit Amsterdam, die gespecialiseerd is in het werk van Toorop. Volgens eige naar J Huiberts van het Noor derlicht is er een jaar van druk ke voorbereiding voorafgegaan aan de tentoonstelling. „Vrijwel alle tekeningen en schilderijen komen uit particuliere collec ties en bestrijken het volledige oeuvre van Toorop." Klinkende namen Naast zijn doeken zijn er wer ken te zien van onder anderen Mondriaan, Sluijters en W. Vaarzon Morel, klinkende na men uit de impressionistische en symbolistische beeldende kunst. De afgebeelde thema's zijn vooral Zeeuws, waaronder een imposant gezicht op Zoute- lande van M Silbert en ver schillende Walchex'se boerenportretten en zeegezich ten. Gelijk met de expositie is een -A;?"', m. I Een controlepost van de Rijkswacht. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim HULST - De Nederlandse en Belgische po litie en douane hebben donderdag in het ka der van de actie Houdgreep in heel Zeeuws- Vlaanderen en in de Belgische grensstreek een grootscheepse grensoverschrijdende controle op drugstoerisme gehouden. Aan Zeeuws-Vlaamse zijde van de grens voerde de politie surveillances uit in Sluis- Aardenburg, Temeuzen en Hulst terwijl hun Belgische collega's zich ophielden aan Vlaamse zijde van de grens en in de plaatsen Zelzate, Stekene, Knokke en Maldegem. De opzet was om drugtoeristen op heterdaad te betrappen en een beeld te krijgen van de re isroute van de buitenlandse kopers. Zowel in Nederland als België werden mensen aangehouden die in het bezit waren van softdrugs. Een woordvoerder van de Zeeuws-Vlaamse politie noemde gisteravond na afloop van de actie de samenwerking tussen de diverse korpsen uniek en zeer succesvol. In één ge val leidde een achtervolging van enkele ver dachten door een onopvallende surveillan ce-auto via Kapellebrug tot in het centrum van Gent. Bij de grensovergang nam de Rijkswacht de achtervolging over. In de Ne derlandse kernen noteerden agenten in bur ger de kentekens van verdachte voertuigen en gaven die vervolgens per mobilofoon door aan de Belgen. De Marechaussee voerde onopvallende sur veillances uit. Aan Nederlandse kant wer den zeven Fransen aangehouden. Verder werden vier boetes uitgedeeld en zestig gram softdrugs in beslag genomen. De Bel gische politie en de Rijkswacht hielden ook een tiental mensen aan. In Zelzate werden onder meer twee mannen opgepakt die 'inkopen' hadden gedaan in Terneuzen en 60 gram bij zich hadden. Bo vendien had de politie van Stekene de han den vol aan Vlaamse drugtoeristen vanuit Hulst. Burgemeester A Kessen verwacht dat de controles van donderdag nog een staartje zullen krijgen in zijn gemeente. Mo gelijk kunnen de verhoren door de Belgi sche politie aanwijzingen opleveren voor de handel in softdrugs in Hulst, zo zei Kessen donderdagavond Drugsrunner In Temeuzen werd in de loop van de dag een drugsrunner aangehouden. De man had een paar agenten in burger aangeboden om ze naar een coffeeshop te leiden. Toen het tweetal dat aanbod afwimpelde deelde de runner mee dat hij eventueel ook kon zorgen voor cocaïne of heroïne. Hierop werd de man in de boeien geslagen in een cel ingeslo ten. In Sas van Gent hield de politie gedu rende de controles nog een autobestuurder staande die onder invloed bleek te zijn. boek uitgekomen van W. Rot huizen met als titel Jan Toorop in zijti tijd. De auteur heeft hier voor voornamelijk geput uit bronnenmateriaal uit Toorops vriendenkring en laat ook een aantal critici van de schilder aan het woord. Op deze manier is een volledig beeld ontstaan van de schilder. „Hij was een van de eerste niet- autochtone Nederlanders in on ze culturele wereld", zei Rothui zen in de openingstoespraak. „Hij bracht als Indiër het mys terieuze van Java met zich mee naar de Zeeuwse kust en wist dat te mengen met Hollandse nuchterheid." Als geboren Mid delburger was de schrijver al ge boeid door Domburg. „Daar door kwam ik het werk van Toorop tegen die op zijn manier een verhaal over dit dorp ver teld heeft." De tentoonstelling geeft een boeiend overzicht van en over de Domburgse Groep, zoals de schilders rondom Toorop be kend staan. Sommige van de honderd schilderijen en teke ningen kunnen worden gekocht, maar de meeste doeken verdwij- nen na afloop van de expositie op 16 september weer achter ge sloten, particuliere deuren. De expositie 'Jan Toorop en tijdge noten' is van 20 juni tot en met 16 september te zien in Galerie Het Noorderlicht in Domburg. zie ook bijlage Kunst Cultuur door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Na Gorefest en Bief lijkt Zeeland met Nuff Said een nieuwe troef te hebben die de popwereld gaat verove ren. Donderdagavond presen teerde het in Amsterdam woon achtige trio Zeeuwen de debuut-cd Red tijdens het festi val London Calling in de hoofd stedelijke poptempel Paradiso. De landelijke poprecensenten hebben het album de afgelopen week juichend ontvangen. Zan ger/gitarist Marijn Slager: „Op zoiets durf je niet eens te ho pen." Even een greep uit de recensies: „Wereldrock uit Amsterdam. De debuut-cd van het trio ramt, swingt en ontroert door harmo nieuze samenzang. Kopen!" (De Groene Amsterdammer). „Een van de beste nieuwe groe pen van eigen bodem met een bijzondere muzikale mix." (VPRO-gids) „Ongelooflijk spannend, ont roerend, meeslepend, versla vend, vernieuwend en volstrekt origineel. Nuff Said slaat met dit debuut meteen het stadium over van veelbelovend en gaat gelijk door naar de status van verbluffend goed." (OOR). Gezaghebbend Slager: OOR is natuurlijk een gezaghebbend blad. Het is hart stikke positief dat ze zo over ons schrijven." Hij kan niet verkla ren waarom de muziek van Nuff Said zo aanslaat. Wat de groep kenmerkt is dat ze niet op één stijl is vast te pinnen. „Ik dacht dat de cd voor een aantal men sen te ontoegankelijk zou zijn en voor een aantal juist te toegan kelijk", zegt Slager. „Omdat dat uitersten zijn waartussen wij zweven. Wij hebben geen cd ge maakt met één groot nummer met pauzes ertussen, maar met echt heel verschillende num mers. Wij geven een nummer precies dat waar het om vraagt. We vragen ons niet af of dat wel past in de muziekstijl die we willen spelen. Dat verrassende en gevarieerde is misschien wel onze stijl geworden." Verhuizing Naast Marijn Slager woi'dt Nuff Said gevormd door zijn broer Michiel (bas) en Willy Berre- voets (drums). De drie Zeeuwen zijn bewust in Amsterdam gaan wonen en volgens Marijn Slager heeft de verhuizing zeker bijge dragen aan de doorbraak „We treden veel op in Amsterdam en hier komen toch vaker mensen van platenmaatschappijen bin nenlopen dan in Zeeland. We hadden voor de cd een goede studio nodig en voor optredens een goede live-mixer. Daar zijn we hier gewoon tegenop gelo pen. Sinds we in Amsterdam zitten loopt het op rolletjes." Nuff Said is ondergebracht bij Roadrunner, een platenlabel van naam, en heeft inmiddels boekingsbureaus voor zich wer ken in Nederland, België en Duitsland. „Het gaat nu erg hard", bevestigt Marijn Slager. „Sinds die recensies zijn ver schenen krijgen we boeking na boeking. Onze ambitie is om ook door Richard Hoving GOES - Het gaat niet goed met de kwaliteit van het oppervlak te- en grondwater in Zeeland. Alle inspanningen ten spijt be vat het water nog altijd teveel fosfaten, stikstof en zware me talen. Tegen deze achtergrond werd donderdag in de Prins van Oranje in Goes de eerste discus sieavond over het provinciale waterbeleid exx -beheer gehou den. Op uitnodiging van de Zeeuwse Milieufederatie zaten mede werkers van de provincie en de vier Zeeuwse waterschappen rond de tafel. Directe aanlei ding voor de bijeenkomst vorm de dë weinig opwekkende Evaluatienota Waterhuishou- dingsplan 1993-1997 die begin deze maand verscheen. In deze nota werd onomwonden vastge steld dat de verontreinigings nonnen in het jaar 2000 niet tot aanvaardbare proporties kun nen worden teruggebracht. Rijkelijk vroeg De deelnemers toonden zich aan het begin van de avond weinig enthousiast. Volgens medewer ker watex-beheer J. Maljaai'S was de bijeenkomst rijkelijk vroeg belegd. „Het zijn bange tijden voor waterbeheerders", sneerde Maljaars richting de ZMF. „Nog voox-dat de nota is verspreid wil de ZMF erover praten. De provincie had zelf gedacht om na de zomer te be ginnen met een serie bijeen komsten." Na een moeizaam begin met als opmerkelijkste uitspraak 'de waterschappen zijn goed op weg, laat ze zo doorgaan' van T. Mouton van waterschap Vrije van Sluis, legde ZMF-mede- werker T. van Mierlo de vinger op de zere plek. „De provincie en de waterschappen hanteren verschillende uitgangspunten in het nastreven van een beter water-kwaliteit. Zou het niet be ter zijn als er meer wordt sa mengewerkt?" De vertegenwoordiger van het Watex'schap Zeeuwse Eilanden, J. Dees, reageerde dat de pro vincie een belangrijke vooi'zet kan geven voor de gewenste sa menwerking. „Als de provincie nu eens duidelijk aangeeft wat prioriteit heeft als het gaat om verbetering van de waterkwali teit." Maljaars omarmde de sug- i< gestie van Dees gretig. Volgens hem kan op basis van de evalua- tie nauwelijks een andei'e con- clusie worden getrokken dan >i dat niet op alle terreinen tege- -i lijk moet worden ingezet. 3 Vermesting Het antwoord op de vi'aag wat u de komende jaren de meeste is aandacht moet krijgen bleek Ij minder eenvoudig te beant- 11 woorden. De vertegenwoordi- Jt gers van de waterschappen gaven aan weinig heil te ver- wachten van het terugdringen van de vermesting. Het aan ban den leggen van het gebruik van dierlijke mest was naar hun mening een taak van de xïjks- overheid. Te koxi door de bocht, oordeelde Van Mierlo. „Door plaatselijk te zuivex'en kan er best stikstof uit het water wor den gehaald." Ondanks dat er niet op alle pun ten overeenstemming was be reikt, toonde de ZMF-mede- werker zich aan het slot van de bijeenkomst niet ontevreden. Het verwijt dat de milieufedera tie te voorbarig was met het houden van de discussieavond deed hij af met een kwinkslag. „Zie de ZMF maar als een snelle spits die het eerste doelpunt heeft gescoord." Of de avond iets had opgeleverd? „Het is in elk geval duidelijk geworden dat er meer en beter moet wor den samengewerkt." (Advertentie) over de grens veel te spelen. Maar volgende week staan we in Middelburg en dat vinden we ook hartstikke lexxk. Even terug naar de basis." Nuff Said treedt zaterdag 27 juni op in Middelburg, tijdens het Midbeats '98 Festival op het Hof van Tange. Het festival duurt van 13 tot 23.30 door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Zelden is een opening van het Festival Nieuwe Muziek in Middel burg langer en gevarieerder geweest dan dondei'dag- avond het begin van de twee ëntwintigste editie. Om kwart voor negen 's avoxxds sprak J. C. E. Belinfante, Tweede-Kamerlid namens de PvdA de officiële ope ningstoespraak uit, maar zij wees erop dat het publiek toen al een goed gevuld pro gramma achter de rug had. Vanaf vijf uur zaten daarin enkele toespraken, uitleg van componiste Huba de Graaff over haar in de hal van de Kloveniersdoelen op gehangen geluidsinstallatie en twee indrukwekkende stukken muziek. Met het praatje van Belinfante was de koek nog niet op, want toen volgde pas het eigenlij ke openingsconcert door het pianoduo Post Mulder. De sfeer was ontspannen. Tot voor de deur van het Cen trum Nieuwe Muziek ston den de kramen van de Mid delburgse braderie. Op de stoep speelde het draaiorgel De Twee Musketiers van An- dré de Boer, de Middelburgse orgeldraaier die meedoet in Psalm 122 van Willem Breu- ker. De cd daarvan werd ook donderdag gepresenteerd. Via het orgel leek de braderie zich tot in de Kloveniersdoe len uit te strekken. De hoge drempel die sommigen bij Nieuwe Muziek menen te ontwaren, was donderdag in ieder geval geslecht. Carnavalesk Voorzitter G. B. Schoenma kers van Nieuwe Muziek Zeeland mopperde in zijn welkomstwoord op de 'car navaleske optocht van subsi diestromen' naar stichtingen als de zijne. De subsidie komt via allerlei schijven naar cul turele ox-ganisaties. Dat is een onnodige en geldverspil- lende vorm van bureaucra tie, aldus Schoenmakei's. „Hoe kox-ter de lijnen, hoe beter." Hij hekelde ook de houding van subsidiever- sti'ekkers die vrijwilligers als hobbyisten behandelen, ook als die de verantwoordelijk heid dragen over grote bud getten en in feite overheids taken uitvoeren. Zeeland heeft geen grote ste den maar de gemeenten heb ben wel grootsteedse preten ties, vond Schoenmakers. Als voorbeeld verwees hij on der meer naar de visie die prof. Riek Bakker ontwik kelt op Middelburg in het jaar 2030. Bakker was uitge nodigd om een toespraak te houden tijdens het Festival Nieuwe Muziek dat dit jaar gaat over vrouwen in de avant-gax'de. Ze had bedankt en het was alsof Schoenma kers in meerdere opzichten een x'ekening wilde vereffe nen. „Mevrouw Bakker vindt Middelburg een slapend stadje dat wakker moet wor den gekust", sneerde hij. „Dat kan door een schone slaapster of door een ge drocht." En, kennelijk ver wijzend naar een poxii'et van Bakker in de PZC: „Ik weet niet of u de foto in de krant heeft gezien." Middelburg is helemaal niet ingeslapen, betoogde Schoenmakers, want niet voor niets is het Festival Nieuwe Muziek aan de tweeëntwintigste editie toe. Treffend Toch waren het de musici die tijdens de opening voor de treffendste statements zorg den. Post Mulder lieten met een uitvoering van De Biggenweg van Huba de Graaff letterlijk de muren trillen en xietblazer Willem Breuker excelleerde met vio liste Lorre Lynn Trytten in lyi'ische en opwindende im provisaties. Roerend waren de woox'den die Breuker en voorzitter M. Barnard van de Prof. Van der Leeuwstichting spraken bij de presentatie van de cd van Psalm 122. Beiden herdach ten de initiator van het pro ject, de onlangs omgekomen bureausecretaris Arend van Wijk. Hij riep ooit tijderfs een vergadering: „Er moetiets nieuws gebeuren. Laat Wil lem Breixker Psalm 122 componei'en." Met een mo numentale compositie als ge- volg. de W

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 48