Aanpak aardappelziekte stokt Vlaamse roep om milieumaatregelen Ouderen ruilen van kamer in grensstreek als begin europroject Rampenbestrij ding anderhalve man en een paardenkop Reddingsactie voor dronken opvarenden jacht Ministerie geeft nog geen algemene toestemming voor bestrijding uit de lucht Libertel Voordeelminuten: de voordeligste minuten van Nederland. Goese Cios-leraren doceren in Rusland gehandicaptensport zeeuwse almanak Zicht PZC £.I^LUVh VLAANDEREN vrijdag 19 juni 1998 door Wout Bareman BRESKENS - Vier dronken opvarenden van een plezier jacht hebben in de nacht van woensdag op donderdag op de Westerschelde voor Bresltens voor de nodige commotie ge zorgd. De Kustwacht IJmuiden kreeg om elf uur 's avonds een warrige telefoontje van één van de opvarenden, die ver klaarde dat het jacht - de Tri- ton - aan de grond was gelopen op de Plaat van Breskens bij Hoofdplaat. Hij zag echter geen kans de precieze positie door te geven. De kustwacht alarmeerde di rect de bemanningen van de reddingboten Johanna Louisa en Rien Verloop van de Ko ninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij in Bres kens. Die voeren direct uit. Met grote zoeklichten werd het vaarwater langs de zandbank afgezocht, maar de Triton was nergens te bekennen. De enige informatie die de opvarenden per GSM hadden kunnen ver strekken aan de kustwacht was dat ze een zeeschip voorbij hadden zien varen. Motorpech Nadat de zoekactie naar de Wielingen in de monding van de Schelde was verlegd en de passerende scheepvaart was ingelicht, kwam een melding van een loods binnen die een slecht verlicht jacht had waar genomen ter hoogte van boei Wielingen 10. Daar troffen de reddingboten de Triton, die te kampen had met motorpech, inderdaad aan. Volgens de red ders waren de vier opvarenden zwaar onder invloed en nau welijks aanspreekbaar. Het jacht werd op sleeptouw genomen en de haven van Bres kens binnengebracht. Daar werden de vier - die aanvanke lijk te dronken waren om een blaastest af te leggen - opge pikt door de politie en overge bracht naar het bureau Oost burg. De reddingsoperatie werd omstreeks half drie 's nachts beëindigd. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het beleid om met noodmaatregelen de aard appelziekte Phytophthora te bestrijden komt erg slecht op gang. Het Zeeuwse VVD-ka- merlid J. Geluk trekt die conclu sie. Hij zal vandaag, vrijdag, proberen meer vaart erin te krij gen, want 'het is heel vervelend dat het allemaal zo lang duurt'. „De omstandigheden, vochtig en redelijk warm, zijn erg gun stig voor verspreiding van de schimmelziekte", aldus Geluk, „en het gaat om een agressieve vorm van Phytophthora. Er is sprake van een overmacht- of een noodsituatie. Geluk heeft begin deze week vragen gesteld aan minister J. van Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij over de aanpak van de aardappel ziekte. Hij heeft de minister on der meer gevraagd of het moge lijk is alsnog het spuiten van curatieve, genezende middelen vanuit de lucht toe te staan. Dat is nu verboden. Antwoorden Antwoorden heeft Geluk nog niet gehad. „De tijd begint te dringen", oordeelt hij. „Ik zal er opnieuw achteraan gaan." Aanleiding voor Geluk om op nieuw - zij het informeel - aan de bel te trekken is het besluit van de Commissie voor de Toe lating van Bestrijdingsmidde len (CTB) in Wageningen om geen individuele ontheffing te verlenen aan in elk geval één Thoolse akkerbouwer. Geluk was donderdagavond vroeg nog niet op de hoogte van deze be slissing. Asperientje In het algemeen wilde hij er wel commentaar op geven: „Wij dreigen in Nederland zo langza merhand ons doel voorbij te schieten met het bestrijdings- middelen-beleid. Ook de land bouw is erbij gebaat dat er zo min mogelijk middelen worden gebruikt. Maar door het gebruik van curatieve bestrijdingsmid delen te beperken, zorg je ervoor dat er later veel meer andere, preventieve middelen ingezet moeten worden. Vergelijk het met de behandeling van een longontsteking met in eerste in stantie aspirientjes. Dan moet je later veel meer penicilline slik ken." De Thoolse landbouwvoorzitter L. Hage was zeer verbolgen over de beslissing van de CTB in Wa geningen. Vooral omdat de CTB als argument heeft gegeven dat de betreffende akkerbouwer niet gedaan zou hebben wat hij kon doen, dat wil zeggen vante- voren preventief spuften. „Afgelopen maandag zijn wij met topambtenaren van het mi nisterie op het perceel van die landbouwer geweest. Het was drijfnat. Dan kun je er toch niet in met een machine om te spui ten? En maandag twijfelde ook niemand aan zijn inspanningen. Vervolgens krijg je dit." De CTB is overigens een onaf hankelijk van het ministerie werkende instelling. Volgens een woordvoerster van de CTB beslist die commissie uitslui tend over verzoeken voor indi viduele ontheffingen, waarvan er donderdag vier uit Tholen en één uit Noord-Brabant waren binnengekomen. De minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij kan in overleg met zijn collega van Vrom (milieu) een algemene vrijstelling voor luchtbespuitingen geven. Van Aartsen heeft die tot nu toe niet af willen kondigen. Motor nieuwe dierenambulance opgeblazen VLISSINGEN - De stichting Dierenambulance Zeeland in Vlissingen is zwaar gedupeerd. Deze week is de motor opgebla zen tijdens een ritje naar Rilland. De reparatie kost drie duizend gulden, geld dat de die renambulance niet heeft. De stichting heeft tijdelijk een wa gen te leen, maar de aanschaf daarvan kost twintig mille. De dierenambulance, waarvan nu de motor kapot is, werd drie weken geleden aangeschaft ter veivanging van een nog oudere bus. „We hebben", zegt G. van Dijk van de Dierenambulance Zeeland, „precies drie weken plezier gehad van die wagen. Onderweg naar Rilland om een egel op te halen, begaf de motor het. Vervangen kost driedui zend gulden en dat geld hebben we niet." De ambulance maakt twaalf tot dertien ritten per dag. Van Dijk heeft zijn hoop voor een vervangende wagen geves tigd op sponsors en op de ge meente Vlissingen. De vervuiling door de industrie rond Zelzate baart nu ook Vlaamse politici grote zorgen. foto Charles Strijd door Wout Bareman ZELZATE - De leefbaarheid in de Vlaamse Kanaalzone wordt steeds verder aangetast. De gemeten hoeveel heden kankerverwekkende stoffen (di oxine, p'olyclische aromoatische kool waterstoffen) in lucht, water en bodem overschrijden alle normen en brengen de gezondheid van de Kanaalzone-be woners in groot gevaar. Daarom dringt de Christelijke Volkspartij (CVP) bij de Vlaamse minister Th. Kelchtermans van Leefmilieu nadrukkelijk aan op in grijpende maatregelen. Een CVP-delegatie van Kamerleden en fractievoorzitters van de verschillende gemeentebesturen uit de Kanaalzone vinden dat om de vervuiling een halt toe te roepen de bouw van een verbran dingsoven in een nieuw aan te leggen immens milieupark aan de Moervaart langs de Kennedylaan tussen Zelzate en Gent verboden moet worden. De CVP staat niet alleen in het protest tegen de bouw van de oven, die jaarlijks 180.000 ton bedrijfsafval en 28.000 ton rioolslib zou moeten gaan verwerken. Ook de milieubeweging verzet zich fel tegen de bouw van de oven in het mi lieupark van Fabricom (een volle dochter van de grote Belgische afval verwerker Tractabel/Watco). CVP- parlementariër B. Vandendriessche constateerde, na het aanbieden van een dossier vol verontrustende gegevens over de omvang van de milieuveront reiniging: „De mensen zijn het meer dan zat. Ze beschouwen hun streek zo langzamerhand als de vuilnisbak van Vlaanderen. Ze mogen niet langer voor de gek worden gehouden. Volgens Vandendriessche moet de Vlaamse overheid nu snel een keuze maken: of er worden drastische maat regelen genomen om de leefbaarheid te verbeteren of wordt besloten tot het sa neren van een belangrijk deel van de woongebieden in de Kanaalzone. In dat verband trok hij een vergelijking met het verdwijnen van het polderdorp Doel op de linker Scheldeoever. Na de vaststelling van de zware bodem verontreiniging in het hartje van Zelza te (vorig jaar) en de recente constate ring dat staalfabriek Sidmar de grenzen voor dioxine-uitstoot vele malen overschrijdt, is het noordelijk deel van de Gentse Kanaalzone uitge groeid tot een regelrechte risicozone. De CVP wees minister Kelchtermans tijdens het overleg op de resolutie waarin het Vlaamse parlement onlangs bepaalde dat op locaties, waar al spra ke is van dioxine-uitstoot, geen nieuwe dioxine-producerende installaties mo gen worden geplaatst. Kelchtermans beslist in de loop van juli of de verbran dingsoven er mag komen of niet. Hij kreeg de zaak toegeschoven nadat de Bestendige Deputatie (Gedeputeerde Staten) van Oost-Vlaanderen Fabri com begin februari een milieuvergun ning verstrekte en tientallen particulie ren én instellingen daartegen in beroep gingen. Milieupark Fabricom wil de komende jaren ruim 250 miljoen gulden investeren in de aanleg van het milieupark aan de Moer vaart, dat in eerste instantie tien hecta re groot wordt en aan 270 mensen weik biedt. Advertentie iimmmmm® Voordeelminuten en Regiovoordeel maken van Libertel Personal en Libertel Professional de voordeligste abonne menten van ons land. Met de laagste tarieven (zakcli)k al vanaf f 0,27 p.min.). Particulieren bellen tot 50% voordeliger. Om het nog aan trekkelijker te maken: neem voor 18 juli LIBERTEL n bereikbaar, bereikbaar v een Libertel abonnement en betaal de eerste 4 maanden geen abonnements kosten. Bel voor meer informatie of de dichtstbijzijnde verkooppunten gratis Libertel 0800 05 60. Allegmoenule bedragen zijn ezel. BTW door Conny van Gremberghe HULST - Vier bewoners van rust-en verzorgingshuizen in het grensgebied ruilen op maan dag 29 juni voor een aantal da gen van kamers. Tegelijkertijd zullen medewerkers van enkele verzorgingshuizen met de be woners meeverhuizen. Eén bewoner van rusthuis Sint- Joseph in Gent en één van het gelijknamige rustoord in Asse nede ruilen voor drie dagen hun eigen stekje met die van een be woners van Huize Emmaüs in IJzendijke en van de Blaauwe Hoeve in Hulst. Inzicht De kamerruil vormt de formele start van het Interreg-project 'Grenzeloze zorg' dat door zorg instellingen aan weerszijden van de grens is opgezet om een beter inzicht te krijgen in de ou derenzorg in Nederland en Vlaanderen. Dat inzicht in el kanders zorgaanpak is een eer ste vereiste om in een later stadium te komen tot grens overschrijdende samenwer king. Tijdens een bijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis van door René Schrier GOES - „Je moet in Zeeland ho pen en bidden dat er geen ramp gebeurt, want als die gebeurt zijn we er niet klaar voor. We hebben geen rampenbestrij dingsorganisatie die professio neel genoeg is. Die organisatie bestaat uit de anderhalve man en een paardenkop die nu bij de regionale brandweer zitten. Van hen kan je niet verlangen dat ze effectiever gaan werken. Dan vraag je het onmogelijke van die mensen. Er zal een kwantitatie ve uitbreiding moeten komen om de kwaliteit te verhogen." Die verzuchting slaakte don derdagavond de Goese burge meester drs. D. J, van der Zaag in de gemeenteraadsvergade ring. Het was een poging een deel van de gemeenteraad over te halen het project versterking brandweer te steunen. Verschillende fracties waren namelijk behoorlijk kritisch over het raadsvoorstel dat over het project ging. PvdA: ondui delijk, onvolledig en onaan vaardbaar D66: onduidelijk en ondoorzichtig en GroenLinks: een onzettend slecht voorstel. Op zich had de raad geen moeite met het project op zichzelf. Ech ter nagenoeg alle fracties had den liever duidelijk op een rijtje gehad wat de financiële conse quenties voor de gemeente Goes zijn. Kosten Het somberste scenario dat werd geschilderd was een ver dubbeling van de kostenNu be taalt de gemeente Goes 6.13 per inwoner. Ook het college van burgemees ter en wethouders zelf was in het voorstel aan de gemeenteraad niet echt positief over de ondui delijkheid. Van der Zaag deed echter een dringend beroep op de raad om toch akkoord te gaan, omdat het project anders vertraging op dreigt te lopen. Hij gaf aan dat alle onzekerheid veroorzaakt wordt door het feit dat nog niet bekend is hoeveel het ministerie van Binnenland se Zaken bij zal dragen. Professioneel Volgens hem valt het voor de drie Zeeuwse gemeenten die al een redelijk professioneel brandweerkorps hebben (Goes, Middelburg en Vlissingen) nog wel mee wat de financiële con- sequënties betreft. Andere ge meenten zullen dieper in de bui del moeten tasten, voorspeldde hij. Als illustratie dat het het Rijk menens is wees Van der Zaag er op dat het ministerie al besloten heeft vier beroepskrachten aan de regionale brandweer toe te voegen. De meeste andere regio nale brandweren in het land krijgen er maar twee. Dat geeft volgens hem aan hoe erg het in Zeeland gesteld is. Zijn pleidooi kon een aantal fracties niet over halen. PvdA D66 en GroenLinks (een min derheid) stemden tegen. Goese scholier mishandeld met ijzeren staaf GOES - Een 17-jarige scholier heeft gisteren een medescholier op een school voor Voorberei dend Beroeps Onderwijs in Goes -Oost mishandeld met een ijzeren staaf. De dader had woensdag al een broer van het slachtoffer lastig gevallen. Diens oudere broer zag donderdag dat de dader weer verhaal kwam halen en kwam tussenbeide. Nadat hij de klappen had gekregen werd de politie erbij gehaald. De dader is uit de les gehaald en meegeno men voor verhoor. Een poilitiearts onderzocht de geslagen jongen op zijn verwon dingen. Die bleken nogal mee te vallen, GOES - Arie de Krey en Bert Geenen, beiden docent aan de opleiding Sport en Bewe gen (Cios) in Goes, vertrek ken zaterdag 20 juni naar Moskou om trainers en coa ches te onderwijzen over sport voor mensen met een handicap. De docenten, die in Goes het vak bewegen en hulpverle ning verzorgen, hebben ja renlange ervaring in deze tak van sport opgedaan. In Mos kou is de kennis op dit gebied nihil. Bovendien nemen De Krey en Geenen speciaal ontwik keld materiaal voor de inva- lidensport mee. Ook daar is in Rusland weinig over be kend. (Advertentie) Sas van Gent zullen vertegen woordigers van de verschillen de zorginstellingen nadrukke lijk ingaan op de diverse onderdelen van het project Grenzeloze zorg. Het project loopt tot eind 2000. In die perio de zullen een aantal activiteiten door de deelnemende instellin gen worden opgezet. Zo zal er gewerkt worden aan de totstandkoming van een hand boek voor kwaliteitsprojecten, buigt men zich in gezamenlijk heid over de kwestie van bewo ners en familieparticipatie, worden er aanzetten gemaakt voor een nieuwe eigentijds soci aal beleid, bekijkt men binnen het projectkader opleiding, scholing en vorming van perso neel en wordt er informatie uit gewisseld tussen managers over het personeelsbeleid in instel lingen. De bijeenkomst in Sas van Gent wordt aangegrepen om de nieu we website van het project te presenteren. De Sasse wethouder voor oude- renzaken, E. Spuessens, geeft - door de bewoners de sleutel van de kamers te overhandigen - het officiële beginsein voor het pro ject. Dat zal gebeuren om 14.00 Het was gezellig geweest. Bijzonder gezellig zelfs. Jef frey uit Sas van Gent stapte in het nachtelijke Ar el dan ook in een uiterst vrolijke bui op z'n brommer, zette z'n helm op, schoof het vizier dicht en zette koers riaar Sas van Gent. Het werd lang zaam mistig en bij het kruis- punt ter hoogte van Westdor- pe richting de brug van Sas van Gent ivas de mist inmid dels zo dik dat Jeffrey nauwe lijks nog de weg over durfde steken. Hij zag geen hand voor ogen. De Sassenaar waagde het er tóch op en be reikte veilig de overkant. Vanaf dat besloot hij te gaan lopeti, de loodzware brom mer naast zich voortduwend. Toen hij de helling naar de brug op zwoegde, ziveette hij zó onbedaarlijk dat hij be sloot het vizier van de helm omhoog te schuiven. De wereld zag er plotsklaps heel anders uit: een heldere maan, geen wolkje aan de lucht. Voortaan neemt Jef frey een doekje mee. Om z'n beslagen vizier mee schoon te maken...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 47