Tomasson vier jaar in De Kuip PZC Honkbalploegen naar halve finales Zberg sprintend naar dagzege in Zwitserland Overleden preses De Bruin aan wieg volleybalgoud Niet fitte Koernikova verslaat Steffi Graf Eltingh en Haarhuis spelen niet in de zaal sport vrijdag 19 juni 1998 27 Bartoli mist Tour de France Forse boete voor Pioline Cambuur haalt Scheepers Boskov wijst Vitesse op Antic Timman op dreef in Frankfurt Smit in top acht van Nederland Zeeuwse atleten naar Frankrijk Deen ervaring rijker na mislukt avontuur bij Newcastle United WK-kaartjes Mortsel zet tafeltennisser Kahn op straat Russische bondscoach stopt ermee BERLIJN - Michele Bartoli doet volgende maand niet mee aan de Ronde van Frankrijk. De Italiaanse renner heeft in de Giro een zware bronchitis opgelopen. Bovendien kampt de leider in het wereldbekerklassement met een ontsteking aan het zitvlak. In augustus hoopt hij zijn rentree in het peloton te kunnen maken. Ook zijn landgenoot Marco Pantani heeft problemen met de gezondheid. Hij heeft eveneens bronchitis. De winnaar van de Ronde van Italië heeft zich afgemeld voor de Ronde van Catalonië, die gisteren begon. DPA NOTTINGHAM - Cedric Pioline moet een boete van 7000 gul den betalen. De Franse tennisser werd in de tweede ronde van het tennistoernooi van Nottingham gediskwalificeerd. In de partij tegen de Australiër Draper beledigde hij umpire Bavo uit Chili met een vierletter woord beginnend met een 'f Bo vendien krijgt Pioline prijzengeld noch ATP-punten. SID LEEUWARDEN - Cambuur Leeuwarden heeft Twan Schee pers (NAC) voor twee seizoenen gecontracteerd. De 26-jarige aanvaller moet volgende week nog een medische keuring on dergaan. Scheepers, die eerder voor PSV en MW voetbalde, moet bij de Friese eredivisieclub de opvolger worden van top scorer Harry van der Laan. Die blijft actief in de eerste divisie, bij FC Den Bosch. In de vacatures van verdediger Mark Oos terhof (NEC) en middenvelder Marcel Keizer (De Graaf schap) werd eerder al voorzien met de komst van Dominik Vergoossen (Helmond Sport) en Kenan Durmusoglu, die door AZ was uitgeleend aan Heracles.Alle gaten zijn gedicht", zei algemeen directeur Han Berger gisteren. „Maar we zijn op zoek naar nog drie versterkingen.ANP ARNHEM - Vujadin Boskov heeft gisteren Vitesse laten we ten niet naar Arnhem te komen. De Joegoslavische coach was de voornaamste kandidaat om de ontslagen Henk ten Cate op te volgen. Boskov, afgelopen seizoen trainer van de Italiaanse club Sampdoria, vroeg meer geld dan Vitesse wilde betalen. Vujadin Boskov (67) is tijdens het WK assistent van bonds coach Slobodan Santrac. In het hotel van de Joegoslaven. na bij Saint Etienne, had hij dinsdag een laatste onderhoud met Vitesse-voorzitter Karei Aalbers. ,,Ik heb aanbiedingen uit Spanje, die voor mij financieel aantrekkelijkerzijn. Ik heb Vi tesse geadviseerd om met Antic in zee te gaan.Boskovs land genoot Radomir Antic stond de afgelopen drie seizoenen on der contract bij Atletico Madrid en heeft voor komend seizoen nog geen andere werkgever gevonden. GPD FRANKFURT (ANP) - Jan Timman is bezig aan een goede ge nerale voor het Nederlands kampioenschap schaken, dat zon dag in Rotterdam begintDe Amsterdamse grootmeester doet in Frankfurt mee aan een internationaal rapidtoernooi. Na tien van de veertien ronden deelt Timman de eerste plaats met de Oekraïense grootmeester Aleksander Beljavsky. Beiden hebben 7,5 punt. OOSTERHOUT - Eddy Smit staat in de top acht van Neder landbij de 1.000 meter hardlopen in de categorie veteranen 50 plus. De atleet uit Kerkwerve dankt deze ldassering aan zijn tijd (2 minuten 57 seconden en 7 tienden) die hij eergisteren bij wedstrijden in Oosterhout liep. Op de baan van Scorpio ver sloeg de Delta Sporter Martin Mol in de eindsprint. door Jaap Kiers WOERDEN (GPD) - Ruim een maand geleden had Herman van Zwieten, de huidige voorzitter van de NeVoBo, voor het laatst contact met Piet de Bruin. Mid dels een brief. De Bruin schreef over koetjes en kalfjes, aldus de bestuurder. Maar ook dat hij verwachtte dat hij het niet lang meer zou volhouden. De legen darische ex-preses van de Ne derlandse volleybalbond. de Europese volleybalkoepel CEV en vice-voorzitter van de we reldfederatie FIVB overleed af gelopen zaterdag in zijn woon plaats Woerden. De man die een meer dan wezenlijk aandeel had in de bestorming van de wereld top door de Oranje volleyballers werd 67 jaar. De Bruin is woens dag in stilte gecremeerd. De brief kenmerkt de op de val reep herstelde band tussen De Bruin en Van Zwieten. De ver houding was tot vorig jaar sep tember vanuit De Bruin ronduit rancuneus geweest. Van Zwie ten had kort na de Olympische Spelen van 1992 de scepter overgenomen van De Bruin, na dat even Bert Funk als tussen paus had gefigureerd. Toen Van Zwieten korte tijd later tijdens een internationaal congres be merkte dat onder anderen de Italianen een aanval op de Bruins gecombineerde CEV- en FIVB-bestuurslidmaatschap voorbereidden, adviseerde hij de erevoorzitter van de-NeVoBO voor één van beide posten de eer aan zichzelf te houden of ten minste aan te kondigen dat hij de dubbelfunctie nog hooguit twee jaar zou uitoefenen. De Bruin ervoer dat als een dolkstoot in de rug. „Hij had er moeite mee dingen los te laten", zegt Van Zwieten. „Hij vond dat wij hem als nieuw bestuur vaker moesten raadplegen en zijn ad vies vragen. Ik zei steeds: Piet ga nou eens genieten van de dingen die je tot stand hebt gebracht." Diepe wrok De Bruin was echter zo gepi keerd dat hij alle contacten met de NeVoBo verbrak. Plet Olym pisch goud van de volleyballers in Atlanta beleefde hij in diepe wrok. Toen al leed aan aan keelkanker, een ziekte die hem uiteindelijk fataal zou worden. Van Zwieten: „Hij zal niet van het succes genoten hebben. Dat geloof ik niet." Pas tijdens het EK van 1997 in Eindhoven kwam het tot een verzoening tussen De Bruin en de inmiddels 50-jarige NeVoBo. De erevoorzitter verscheen op een receptie van de jubilerende bond en woonde een wedstrijd van Oranje bij. Van Zwieten: „Toen heeft hij me voor het eerst gezegd: Herman, ik heb het mis schien wel verkeerd gezien. Dat moet geweldig pijnlijk voor hem geweest zijn, maar tegelijker tijd was het iets groots." Onder leiding van De Bruin werd in het begin van de jaren tachtig de weg naar de top inge slagen door het Nederlandse volleybal. „Hij heeft geweldige verdiensten gehad", stelt Van Zwieten. „Onder hem kon Ne derland de top halen, mede om dat hij zelf in de top opereerde. In 1985 heeft hij het EK naar Nederland gehaald en ook de EK's van '95 (vrouwen) en '97 in eigen land waren zijn verdien ste. Dat zijn processen die je zes, zeven jaar van te voren inzet. Daarom straalt het goud van Atlanta toch op hem af." VLISSINGEN - Negen Zeexxwse top-atleten ko men dit weekend uit in hel triatlon-kampioenschap van Chanxpagne in Frank rijk. In de eerste wedstrijd van het Arden Man-circuit komt beroepstriatleet Floris-Jan Koole uit Mid delburg in actie. Behalve Koole maken Jochem Ku- zee (Tholen). Miquel van Tongeren (Oost-Souburg) en Adri Gerards (Zierik- zee) deel uit van het man nelijke deel van het gezel schap. Voor duatleet Van Tongeren is deze wed strijd de eerste triatlon uit zijn loopbaan. Bij de vrouwen starten Chantal de Maat (Middel- buig), Terèse Schuit Oost- Souburg), Willy de Nooij- er (Serooskerke), Edith Gerards (Zierikzee) en de kersverse veteranen we reldkampioene run-bike- run long distance Terèse van Lare (Sluis). van onze sportredactie RIJSWIJK - De honkballers van Minolta/Pioniers en Tropi- cana/Neptunus hebben don derdag bij de Europa-Cuptoer nooien in Barcelona en Zagreb de halve finale bereikt. Bij de landskampioenen werd Pio niers groepswinnaar door een zege op San Marino: 9-3. In de halve eindstrijd wacht vrijdag vrijwel zeker de Italiaanse be kerhouder Nettuno als tegen stander. Neptunus eindigde in de voor ronde van de EC2 ook als eerste in de groep. De Rotterdammers hadden tegen Montpellier aan zeven slag'beurten voldoende om het verschil op tien punten te brengen: 14-4. De volgende opponent is de organiserende Kroatische vereniging Olim- pija Karlovac. Pioniers kwam in Sant Boi zo waar op achterstand. Andres Espinoza sloeg meteen in de eerste innings een homerun te gen startende pitcher Tom van Limburg. Elton Wilson her stelde het evenwicht nog in de zelfde slagbeurt door de bal ook over het hek te tillen. Pas in de zesde innings namen de Nederlandei's afstand. Door een tweehonkslag van Walker en twee veldfouten kon Pio- niei's viei'maal scoi'en. San Ma rino geloofde het daarna wel. Om de echte werpers te sparen voor het weekeinde zette de coach veldspeler Leonardo Schianchi op de heuvel. Die miste elke conti'ole. Ook Neptunus liet zich aan vankelijk even verrassen door Montpellier. De Fransen dank ten de vroege voorsprong van 2-1 aan een homexrxn van de Amerikaan Ken Rogers. De vreugde daarover was van kor- te duur. De ploeg uit Rottei'dam rea- geei'de onmiddellijk en liet in totaal veertien honkslagen no teren, waar onder vier home runs. ANP p door Piet Ocks ;r ROTTERDAM - Rob Baan en heo Beenhakker waren het snel niet elkaar eens, nadat Feye- n noords bestuurslid technische «aken en de trainer hadden ver- 11 nomen dat Jon-Dahl Tomasson (21) mocht vertrekken bij New castle United. Toch duurde het nog anderhalve maand, voordat de uit Köge afkomstige Deen I gisteren een vierjarig contract ekende in de Kuip. „Verder komen er geen mutaties meer," sprak Rob Baan op voor hand. Tenzij Giovanni van Bronckhorst nog mocht ver- [trekken. Maar tussen het bod, dat Glasgow Rangers op de mid- denvelder heeft uitgebracht, en JJ de vraagpx-ijs van Feyenoord ll' gaapt een deimate groot gat, dat Baan niet verwacht dat Van Bronckhoi'st tussentijds zal ver- trekken. Mocht Glasgow Ran- gei'S echter alsnog aan de ver- langde afkoopsom willen voldoen, dan is de kans niet uit- gesloten dat Feyenoord vervol gens de afgelopen seizoen aan Vitesse uitgeleende Ajacied Martij n Reuser aantrekt. Eei'der haalde Baan de Willem H-er Bert Konterman en de Brazili aan Tininho naar de Kuip. n g Geen spijt Jon-Dahl Tomasson wilde terug naar Nederland, na zijn min of meer mislukte avontuur bij Newcastle United dat vorig jaar ruim zeven miljoen gulden voor hem betaalde. Ajax en PSV had den destijds (en ook nu, beweert althans zaakwaarnemer Emiel Miedema uit Vlissingen) even eens belangstelling voor de aan vallend ingestelde middenvel der, die na tweeënhalf jaar als topscorer van Heerenveen voor een seizoen naar Engeland ver huisde. Spijt zegt hij niet te heb ben van die ovei'gang, al bekent hij achteraf dat hij misschien beter voor Ajax of Barcelona had kunnen kiezen. Van een verloren seizoen, waar in hij eenplaats in de Deense se lectie vei'speelde, wil hij echter niet spreken. Tomasson: „Ik ben weer een «waring x-ijker en ik weet dat Nederland het beste bij mij past. De cultuur lijkt op de Deense en de taal ben ik ook machtig. Daarom wilde ik terug en Feyenoord is natuurlijk een fantastische club met een fan tastisch publiek." Tussenstap Voordat hij drieënhalf jaar gele den voor Heerenveen koos, had hij ook nog met Feyenoord ge sproken. De overgang van twee de divisionist Köge, waai-voor ooit ook ex-Spartaan en -Feye- noorder Jörgen Kristensen uit kwam, vond hij evenwel te groot. „Ik was toen net achttien en ik zag Pleerenveen als een goede tussenstap," verklaart hij zijn toenmalige voorkeur. „Fey enoord was toen ook al een top club, daarom vond ik Heeren veen een betere keus." Hij zal de concurrentie moeten aangaan met Pablo Sanchez (Baan: 'Ik heb begrepen dat hij weg wil, maar er heeft zich nog geen club gemeld') en Igor Kor- nejev, zijn voormalige ploegge noot bij Heei'enveen. Tomasson: „Ik ben aangetrokken voor de positie achter de spits, heeft Beenhakker mij verteld. Con currentie heb je overal, daar ben ik niet bang voor. Als ik maar niet in de spits hoef te spelen, waar ik meestal bij Newcastle werd geposteerd." „Newcastle," zegt Emiel Miede ma, „heeft hem op wilde verha len gekocht. Hij wei'd daar bin nengehaald als het grootste Deense talent. Ze wisten daar niet eens hoe hij speelde of wat zijn beste positie in het elftal was, alleen dat hij veel doelpun ten maakte - dat was alles. Daarom had ik liever gezien dat hij naar Ajax of Barcelona was gegaan, maar hij koos voor Newcastle." Waar hij onder trainer Kenny Dalglish in totaal toch nog 38 wedsti'ijden speelde, waarin hij slechts vier keer scoorde. Maar daar heeft Feyenoord zioh niet aan gestoord. „Het zal toch niet zo zijn," zegt Rob Baan, „dat hij een jaar later niet meer zou kun nen scoren? Nee, ik ben eivan overtuigd dat hij Feyenoord een stukje hoger op de ladder zal brengen." GPD Jon Dahl Tomasson neexnt, in Feyenoord-shix-t, een kijkje aan de rand van 'het speelveld' van De Kuip. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze sportredactie EASTBOURNE (RTR) - Steffi Graf is er op het gras van East bourne niet in geslaagd de laat ste vier te bereiken. De 29-jarige Duitse verloor donderdag in drie sets van de twaalf jaar jon- |gere Anna Koernikova, 7-6 3-6 4-6. De Russin, die tien dagen geleden zeventien werd, vertrok na haar zege direct naar een zie- j kenhuis voor onderzoek van de rechterhand. In de derde set kwam ze lelijk ten val. Ze blesseei'de zich aan haar hand. „Het deed behoor lijk pijn", vertelde ze. „Boven dien begon de hand te zwellen. Ik was blij dat de partij snel vooi'bij was." Tegen Graf bleek Koernikova een geboren gras speelster. Ze nam risico's en vol leerde sterk aan het net. Graf bleef van oudsher op de baseli ne. „Ik toonde te weinig moed", bekende ze. „Bleef veel te vaak achterin hangen. Graf i'aakte gaandeweg gefrus treerd door de umpire en lijn rechters. „Een foute beslissing kan ik accepteren", gaf ze aan, „maar dit waren er te veel. Ik verloor er mijn concentratie door en raakte geblokkeerd. Vrijwel elke bal op de lijn werd uitgegeven." Door de nedei'laag werd de voorbereiding van Graf op Wimbledon verstoord. „Niet al leen van mij", vond ze. „Het re gent kennelijk in heel Europa. Er wordt nei'gens veel op gras gespeeld." Koernikova speelt in de halve finales tegen de winna res van het duel tussen Serena Williams en Aranxta Sanchez- Vicario. Die vluchtten na twee sets (6-4 4-6) voor de regen. van onze sportredactie ROSMALEN - Door de aanhou dende regenval werden de wed strijden voor dubbels op het tennistoernooi van Rosmalen gisteren naar een hal in Vught verhuisd. Zonder de trekpleis ters Paul Haarhuis en Jacco El tingh evenwel. Het als eerste ge plaatste duo trok zich terug, omdat Eltingh wil vermijden dat hij op de harde ondergrond geblesseerd raakt. „Ik krijg al last van mijn knieën als ik in de zaal train," verklaar de de Epenaai'. „Ik heb er de laatste vijf tot zes jaar ook geen wedstrijden meer op gespeeld. En tegen een duo als Jan Sieme- rink en Raoux kun je niet op hal ve kracht spelen. De organisatie was door het weer weliswaar gedwongen om naar binnen te gaan, maar ik wil het xïsico niet nemen met het oog op Wimble don." Zijn pax-tner Haarhuis speelt nog wel in het enkelspel PARIJS - Mare Loison, direc teur van ISL-France, en Gilles Favard, een „onafhankelijk ad viseur" van dat bedrijf, zijn woensdagavond na verhoor in verzekerde bewaring gesteld. Het tweetal wordt verdacht van gesjoemel met WK-kaartjes. AFP In Londen doet het dubbel Haarhuis/Eltingh vanaf maan dag een gooi naar een vijfde ge zamenlijke Grand Slam-titel. Voor Jacco Eltingh zou winst op Wimbledon zelfs zijn derde suc ces op rij zijn in een dergelijk toptoernooi. Op Roland Garros pakte hij begin juni de dubbelti- tel met Haarhuis, nadat hij eer der dit jaar de Australian Open had gewonnen met de Zweed Jonas Bjöi'kman. Terwijl in de zaal dubbelpartij- en wei'den afgewerkt, werden alle wedsti'ij den in het enkelspel gisteren afgelast. Daardoor be gint het programma vandaag al om 11.00 uur en zal een aantal spelers twee keer in actie ko men. Het is mogelijk dat door alle vei'schuivingen de vrou wenfinale wordt verplaatst van zaterdag naar zondag. Tussen alle regendruppels door kreeg Wim Buitendijk, de direc teur van het ABN AMRO-toer- nooi in Rotterdam, gisteren een onderscheiding van de tennis- bond. Dat dit in Rosmalen en door de scheidende bondsvoor zitter Ruurd de Boer gebeurde, was saillant. Buitendijk was in het vei'leden ook directeur van het evenement in de Brabantse stad, maar werd door het bonds- bestuur onder leiding van De Boer afgezet. „Ik ben hier voor de eerste keer in zeven jaar," zei Buitendijk dan ook ietwat cy nisch. GPD AMSTERDAM - Ex-tafelten- nisinternational Jonah Kahn is door zijn Belgische club op straat gezet. Immo Mortsel, uitkomend in de Superliga, vei'brak de tweejari ge verbintenis halvexwege na pi'oblemen eerder in het seizoen. De 26-jarige Amsterdammer verkoos in oktober 1997 hetspe- len van de nationale toptwaalf boven het uitkomen voor zijn club in competitieverband. Vol gens Kahn, die nog geen nieuwe club heeft, wai'en onduidelijke afspraken de ooi'zaak van het conflict. Voor Immo Mortsel kwam ook Souburger Wim Wegman de laatste jaren uit. Hij praat nog overvei'lenging van zijn verblijf bij de club uit Antwei'pen. De clubleiding houdt hem het liefst achter de hand als invaller voor het eerste team. ANP MOSKOU - De Russische bondscoach Boris Ignatijev heeft zijn functie neergelegd. Nadat Rusland zich in de play off tegen Italië niet voor het WK voetbal in Frankrijk wist te plaatsen,-volgde een aantal po vere resultatexx in oefeninter lands. Ignatijev trok zijn conclusies uit de hei'nieuwde kritiek in de na tionale pers en schreef zijn ont slagbrief. Vice-voorzitter Alexander Toe- kmanov maakte donderdag het opstappen van Ignatijev be kend. Later op de dag stelde Joeri Joedin, wooi'dvoerder van bond, Mikhail Gersjkovitsj voor als de voorlopige nieuwe bonds coach. De 50-jai-ige oefenmees- ter heeft nu nog de jeugd en het olympisch elftal onderzijn hoe de. De Russische voetbalbond gaf Ignatijev na de uitschakeling in december het voordeel van de twijfel. Hij kreeg een nieuw contract, tot en met het Europees kampi oenschap in 2000. Een nederlaag van 3-1 bij Polen en een gelijkspel van 1-1 tegen Georgië waren nieuwe teleur stellingen. De laatste Russische zege in een officiële intei'land dateert van achttien maanden geleden, te gen Luxemburg. RTR van onze sportredactie U1LRICHEN (ANP) - Markus Zberg heeft donderdag de derde etappe in de Ronde van Zwitserland gewonnen. De Zwitser was na de 159,1 kilo meter lange rit van Aigle naar Ulrichen de snelste sprinter van het eerste peloton, dat uit 68 renners bestond. Zberg versloeg onder andei'en zijn land-en ploeggenoot Niki Aebersold en de Italiaan Da- niele Nardello. Een andere Italiaan, Davide Rebellin, be hield de leiding in het alge meen klassement. Max van Heeswijk is daai'in de beste Nederlander, op de tachtigste plaats. Zberg bedankte zijn team maatjes voor de zege. „Zij hebben zo goed gewerkt dat ik driehonderd meter voor de eindstreep een perfecte posi tie had. Ik hoefde eigenlijk al leen maar hard door te fiet sen." Rebellin heeft in de algemene rangschikking 27 seconden voorsprong op Laurent Jala- bert. „Ik ga ervan uit dat ik vrijdag onder vuur kom te lig gen. Jalabert gaat ongetwij feld in de aanval. Maar als ik de leiderstrui onverhoopt kwijtraak, is dat geen ramp; niet voor mij en niet voor m'n ploeg", zei Rebellin. „Mis schien dat ik in de zware berg- etappes, als de tijdsverschil len echt groot worden, nog iets terug kan doen." Specialiteit Chris Boardman leidt na de eerste dag het klassement in de Ronde van Catalonië. De Bi'it toonde donderdag zijn specialiteit, hij won de tijdrit. Mario Cipollini had in het eer ste deel van de eerste etappe in de massasprint gewonnen van Jeroen Blijlevens. Boardman legde de 7800 me ter rond het pretpark Port Aventura af in 8 minuten en 32 seconden, een gemiddelde van 54,81 kilometer per uur. Het betekende de veertigste zege uit zijn prof carrière, de vierde achtereenvolgende overwin ning in een rit tegen de klok. De Italiaan Marco Velo ein digde op vijf seconden als tweede, de Spaanse oud-we reldkampioen Abraham Ola- no en de Duitser Peschel volg den op tien seconden. De Ronde van Catalonië was donderdagochtend begonnen met een rit in lijn, over ruim 7 9 kilometer van Vila Seca naar La Pineda. De verwachte massasprint werd gewonnen door Cipollini, voor Blijlevens en de Italiaan Mario Traver- soni. De voor het kleine Zwitserse Post-ploegje rijdende Markus Zberg, broer van de in Rabo-dienst rijdende broer Beat - verraste gisteren in de Ronde van Zwitserland de grote jongens. foto Gero Breloer/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45