Illegalen raken in het nauw OM eist vijftien jaar cel en TBS tegen pensionhoudster Anjum sMSZIl lllll JJi'JJSI -2J3J3JjT JsiJJiÜ J^UDü.f pBJ1 JJJ3J3JJJlL Paarse partijen vinden paspoort onthutsend duur Doorbraak in LiteROM-zaak Man in Eindhoven urenlang gegijzeld Kluizenaar blijft 60 jaar verborgen in hartje Gouda Stellingen op het Binnenhof ti^hb binnenland Vier doden door ongeval op A2 Onrust in Van Mesdagkliniek Brug dicht, korting bus en trein Ontuchtige voorganger in gevang Leden struikelblok GPV en RPF Kabinet blijft bij koppelingswet Nieuwe CAO itreekvervoer Zes jaar voor doodsteken van basgitarist Paars-2 vecht voor extra geld zorgsector Topman SNS op vrije voeten Aidsvaccin in Nederland getest vrijdag 19 juni 1998 van onze redactie binnneland EINDHOVEN - Een 52-jarige Eindhove- naar heeft gisteren zijn 63-jarige schoon vader geruime tijd in diens woning aan de Zeelsterstraat gegijzeld. De man, die een vuurwapen bij zich had, wilde op die ma nier een betere behandeling afdwingen voor zijn vrouw die in een psychiatrisch ziekenhuis verblijft. Na bijna vijf uur gaf hij zijn actie op. Het slachtoffer bleef ongedeerd en is opge vangen door professionele hulpverleners. De verdachte is aangehouden. De dader meldde de gijzeling zelf telefonisch bij de politie. Die zette onmiddellijk de omge ving af. Omwonenden moesten him huis verlaten. Een gespecialiseerde onderhan delaar van de politie heeft urenlang via de telefoon op de gijzelnemer ingepraat. In een nabijgelegen wijkbureau richtte de politie een crisiscentrum in dat werd be mand door een beleidsteam. De politie is boos op het regionale tv-station TV8. Dat belde in de loop van de dag met de gijzel nemer. Die vertelde onder meer dat zijn vrouw door psychiaters is gek gemaakt. „Dit is een slechte zaak. Zo'n telefoontje kan de onderhandelingen doorkruisen. Dit is sensatie zoeken", aldus een woord voerder van de politie. De verdachte wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Den Bosch. ANP AMSTERDAM - Door een auto-ongeval op de A2 nabij het knooppunt Holendrecht bij Amsterdam zijn gisterochtend vier mensen om het leven gekomen. De bestuurder van de wa gen raakte zwaargewond. Hij is inmiddels buiten levensge vaar. De slachtoffers waren collega's die gezamenlijk naar hun werk reden in het Westelijk Havengebied in Amsterdam. De vijf mensen zaten in een auto die mogelijk te hard reed. De wagen raakte van de weg, schampte de vangrail en botste op een afzetting van Rijkswaterstaat op de vluchtstrook. Eén van de overledenen is een 20-jarige man uit Sprang-Ca- pelle. Hij was de broer van de 18-jarige bestuurder uit dezelf de plaats. De overigen zijn een 47-jarige man uit Oostvoorne, een 32-jarige man uit Hardinxveld-Giessendam en een 36-ja- rige man uit Raamsdonksveer. ANP GRONINGEN - De ambtenarenvakbond AbvaKabo heeft in een brief aan minister Sorgdrager van Justitie haar beklag gedaan over problemen in de Van Mesdagkliniek in Gronin gen. Werknemers klagen al geruime tijd over onderbezetting. Veel nieuwe personeelsleden staken hun werkzaamheden voortijdig aangezien ze de druk en de werkomstandigheden niet aankunnen. Volgens de bond moet de minister van Justi tie snel ingrijpen wil de veiligheid van de werknemers ge waarborgd blijven. De bond vindt dat de directie niet ade quaat met een aantal problemen omgaat. ANP ROTTERDAM - Medewerkers van bedrijven gevestigd in de Alblasserwaard, de Drechtsteden of Noord-Brabant krijgen tussen 21 en 31 augustus flinke kortingen op het openbaar vervoer van en naar Rotterdam. Ze ondervinden dan overlast door de afsluiting van de Van Brienenoordbrug. Rijkswater staat wil die vervelende gevolgen op deze manier zo klein mo gelijk houden. De brug wordt afgesloten om de klep te vervangen. In het wegdek van de oude brugklep zijn vorig jaar scheurtjes ont dekt. Ook roestvorming vormde een probleem. GPD BREDA - De rechtbank in Breda heeft gistermiddag een 55- jarige dominee van de Open Hof Federatie uit Breda voor on tucht en verkrachting tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld. Tegen de man was ook zeven jaar geëist. Volgens het vonnis misbruikte de 55-jarige voorganger gedu rende tien jaar in zijn woonplaats en in vakantiebungalows in Nieuw-Vossemeer, Bladel en Raamsdonkveer twaalf vrou wen, die tussen de 20 en 55 jaar oud waren. Bij een aantal van hen werd verkrachting bewezen. De rechtbank verwierp het verweer van de dominee dat de seksuele contacten met weder zijds goedvinden plaatshadden. ANP DEN HAAG - De christelijke politieke partijen GPV en RPF zullen bij de volgende Kamerverkiezingen één gezamenlijke kandidatenlijst indienen. Maar het GPV staat nog huiverig tegenover een fusie met de RPF. omdat deze partij ook niet- gereformeerden als lid toelaat. GPV en RPF presenteerden gisteren een gezamenlijk rapport over de politieke samenwerking tussen beide partijen. In dat rapport staat dat er geen verschillen in de grondslag van beide partijen zijn die een fusie in de weg staan. Maar terwijl het RPF een fusie nadrukkelijk toejuicht, wil het partijbestuur van de GPV ook de mogelijkheid van een federatief verband onderzoeken. Pas op een congres in januari 2000 zullen de partijen definitief besluiten over de wijze van samengaan. ANP Een 52-jarige Eindhovenaar geeft zich over na het gijzelen van zijn schoonvader. foto Bert Jansen/ANP door Peter de Kneqt DEN HAAG - Het kabinet houdt ondanks massaal protest vast aan invoering van de zoge heten koppelingswet per 1 juli aanstaande. Aan de hand van deze wet kunnen illegalen wor den uitgesloten van een groot aantal voorzieningen als kin derbijslag, huursubsidie en ge zondheidszorg. Alleen voor heel schrijnende gevallen zal een uitzondering worden gemaakt. Van versoepeling van de zoge noemde 'witte illegalenrege- ling' kan geen sprake zijn. Dat zei staatssecretaris Schmitz (justitie) gisteren tijdens over leg in de Tweede Kamer. Hoe de uitzonderingsregeling emit gaat zien. maakt de regering volgende week bekend. PvdA en D66 geven daarna pas aan of zij genoegen nemen met het stand punt van het kabinet. De VVD is nu al tevreden met de regeling. Buiten het parlement protes teerden gisteren tientallen 'wit te illegalen' tegen de in hun ogen 'rigide' wetgeving. Eerder luidden al een aantal grote gemeenten en cle Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) de noodklok. Zij wil len uitstel van de wet omdat ze vrezen fouten te zullen maken bij de uitbetaling van uitkerin gen aan illegalen, waardoor ze eventueel later zelf voor de kos ten moeten opdraaien. Met na me de sociale diensten zijn nog niet klaar voor invoering van de nieuwe wet. Ook willen ge meenten en VNG een 'humane' behandeling van illegalen die al heel lang in ons land verblijven. In de kou Honderden illegalen, met name Marokkanen, Turken en Egyp- tenaren, komen door de wet in de kou te staan. Deze zoge noemde 'witte illegalen' blijven vanaf 1 juli verstoken van aller lei voorzieningen. Kinderbij slag, verzekeringen, huursubsi dies en dergelijke, worden dooi de nieuwe wet voor deze groep abrupt stopgezet als door kop peling van gegevens zichtbaar wordt dat zij zonder wettelijke verblijfspapieren in Nederland zijn. De meeste 'witte illegalen' wer ken al een groot aantal jaren, soms zelfs 15 tot 20 jaar, in Ne derland maar voldoen toch niet aan de eisen die de nieuwe wet aan hen stelt. Ze kunnen niet aantonen zes jaar aaneen (mini maal 200 dagen per jaar) te heb ben gewerkt. Veel 'witte' illega len verrichtten seizoenswerk in bijvoorbeeld de kassen, de hore ca of confectieateliers. Internet Honderden 'witte illegalen' en belangenorganisaties hebben de aanval op het 'witwasbeleid' van de overheid ingezet op In- temet. Op een eigen website voeren zij actie tegen de koppe lingswet. Met schrijnende bio grafieën van allochtonen en steunbetuigingen van gemeen ten, kerken, advocaten, vak bonden en comités hopen de 'witte illegalen' alsnog het tij te kunnen keren. GPD van onze redactie binnenland GOUDA - De gemeente Gouda heeft op het voormalige bedrij venterrein aan de Nieuwe Gou we Oostzijde een illegale wo ning ontdekt, waar al zestig jaar een kluizenaar blijkt te wonen. De woning is aangesloten op het water en het licht, er wordt zelfs post naar toegestuurd, maar ze komt echter op geen enkel offi cieel document van de gemeente Gouda voor. De gemeente en de voormalige eigenaar van het terrein waren dan ook volledig verrast toen Goudse ambtenaren de houten woning met een dak van golf platen ontdekten. Verscholen in een groene moerassige wilder nis, vastgeklemd tussen spoor en asfalt, troffen de ambtenaren het kleine onderkomen aan. Dat gebeurde toen ze de situatie voor de ontwikkeling van het nog braakliggende bouwterrein in kaart brachten. Het voorma lige terrein van de Melkunie wordt gereed gemaakt voor de bouw van een brandweerkazer ne en kantoren. De bewoner is de niet erg spraakzame 64-jarige Gerrit Lit. Lit zegt al bijna zestig jaar op het zeer verlaten, onherberg zame en moeilijk te bereiken plekje, midden in Gouda te bi vakkeren. Het huis is naar zijn zeggen door zijn vader ge bouwd. Net nadat de woonark van de familie Lit, gelegen in de Gouwe, in de Tweede Wereld oorlog door de Duitsers in be slag was genomen. Lit is sinds vier jaar met de vut en werkte daarvoor veertig jaar lang bij de Plantsoenendienst van de gemeente Gouda. De kluizenaar vult zijn dagen nu met vissen, tuinieren op zijn volkstuintje en een 'beetje aan rommelen'. Dat rustige teruggetrokken le ven zal overigens niet lang meer duren. Het staat voor de verant woordelijk wethouder J. Ver- meij wel vast dat de woning weg moet. Maar dat gebeurt volgens Vermeij in goed overleg met Gerrit Lit. 'We handelen dit fat soenlijk met elkaar af', reageert Vermeij. Zo wordt er voor Gerrit Lit een andere woonruimte ge regeld. Er bestaat ook een kleine kans dat Lit op zijn stekkie kan blijven zitten. 'Maar dan moet de projectontwikkelaar daar mee instemmen', aldus de ge meente. De projectontwikke laar zegt echter nog geen con tact met Lit te hebben gehad en ook niet te weten waar de wo ning van Lit staat. Voor Gerrit Lit mag dit zo blijven. ANP DEN HAAG - Een stellagebouwer aan het werk op het Haagse Binnenhof. Voor optredens van daag en morgen van het Residentie Orkest worden tribunes en een podium gebouwd. De concer ten worden gegeven in het kader van de festiviteiten Den Haag 750 jaar. foto Rob Keeris/GPD van onze parlementsredactie DEN HAAG - De paarse partij en vinden dat de overheid het paspoort niet langer mag ge bruiken als melkkoe. Staatsse cretaris Kohnstamm van Bin nenlandse Zaken denkt echter iniet dat een spectaculaire prijs verlaging voor de burger in het (verschiet ligt. jHet fabriceren van een nieuw paspoort kost 21,30. Het Rijk brengt de gemeenten die het paspoort moeten uitgeven ech ter 53,95 in rekening. De ge meenten brengen vervolgens de burger bedragen in rekening die kunnen oplopen tot meer dan 120. Voor Kamerlid Scheltema (D66) reden om te pleiten voor een maximumprijs. Zijlstra (PvdA) tvil dat het Rijk in overleg met de gemeenten komt tot een lage re prijs. Remkes (WD) vindt ei genlijk dat winst uit den boze moet zijn als er sprake is van 'gedwongen winkelen' bij de overheid. '•Vel kan hij zich voorstellen dat ie prijs binnen een gemeente varieert naarmate de dienstver- UTRECHT - De VSN Groep en ie vakbonden zijn het eens over een nieuwe CAO voor het itreekvervoerpersoneel. Na het vastlopen van het overleg ruim fen week geleden kwamen de partijen er gisteren snel uit, waarmee de stakingsdreiging volledig van de baan is. Beide lartijen zijn blij dat zij er einde lijk uit zijn. )e 18.000 werknemers van itreekvervoerbedrijf VSN krij- [en een CAO met een looptijd van twee jaar, die met terugwer kende kracht ingaat op 1 janua ri 1998. Voor dit jaar is een loonsverhoging van 3,6 procent overeengekomen. Voor volgend aar 3,4 procent. In ruil voor dit oonbod gingen de bonden ak koord met een langere looptijd van de arbeidsovereenkomst. Zij wilden eigenlijk een 1-jarige UAO. De bonden moeten het mincipe-akkoord overigen nog wel aan hun leden voorleggen. Ie onderhandelingen in het treekvervoer hebben zich taanden voortgesleept. ANP lening beter is, bijvoorbeeld een extra voor een snelle afhande ling. Varma (GroenLinks) wil voor het 'rijksdocument' één prijs voor het hele land. Staatssecretaris Kohnstamm erkende dat uit het rapport een 'redelijk onthutsend beeld' te voorschijn komt. Maar als het Rijk aan de gemeenten het goe de voorbeeld zou geven, snijdt het zichzelf lelijk in de vingers. Het verschil tussen de kosten van fabricage en de prijs die het Rijk ontvangt van de gemeenten is, levert de schatkist per jaar 55,6 miljoen op. In de kabi netsformatie onderhandelen de partijen om kleinere bedragen, aldus de vertrekkende staatsse cretaris Kohnstamm. Niettemin gaat de staatssecre taris met de gemeenten praten, want dat zou toch al moeten in verband met de uitgifte van een nieuwe generatie reisdocumen ten per 1 januari van het jaar 2001. ANP van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Officier van justitie mr. G. Veenstra heeft vijftien jaar cel en TBS met dwangverpleging geëist tegen een 52-jarige pensionhoudster uit Anjum. Zij wordt verdacht van de moord op de 26-jarige Louw de Jong en van doodslag op de 38-jarige Herman Sonne- mans. De slachtoffers zijn op kerstavond en op eerste kerst dag vorig jaar opgegraven uit de tuin van het pension van de ver dachte in Anjum. De pension houdster ontkent alle betrok kenheid bij de twee moorden. Deze zaak zette tijdens de kerst dagen de kleine gemeenschap op zijn kop. De meest wilde ver halen deden de ronde in Anjum. Om de geruchten over nog meer lijken te ontzenuwen, zette Jus titie de meest' geavanceerde technieken in. Zo werden er F- 16's met infraroodcamera's en grondradars gebruikt. Officier Veenstra noemde het opmerkelijk dat een 52-jarige vrouw terechtstaat wegens de moord en doodslag op twee mannen. Zij vergiftigde volgens hem op 23 december De Jong met alcohol en slaapmiddelen en sloeg daarna met een moker zijn hersens in. Een half jaar eerder takelde ze met een slag hamer het gezicht van Sonne- mans toe en begroef hem, gehol pen door een tweede verdachte - een man uit Dokkum, in een kuil. Bizar detail is dat Sonne- mans eer-der deze kuil zelf groef. De zaak kwam aan het rollen nadat een buurtbewoner zich op 24 december meldde bij de poli tie in Dokkum. Hij had de dag ervoor meegeholpen met het op ruimen van het lijk van Louw de Jong. De pensionhoudster kwam op 23 december op de fiets bij de buurtbewoner met de mededeling dat zij De Jong had 'omgelegen' en dat hij moest helpen het lijk op te ruimen. Bij het pension gekomen zag hij in de gang een bloedspoor tot de buitendeur, zo breed als het hoofd van een mens. Later nam de pensionhoudster de getuige mee naar buiten, waar hij onder het tentdoek het dode, maarnog warme lichaam van De Jong aantrof. Een pensiongaste, die aanvan kelijk als verdachte gold, ver klaarde dat de pensionhoudster- De J ong eerder dronken gevoerd had met jenever. In zijn bloed is inderdaad een hoge concentra tie slaapmiddelen aangetroffen. De meest belastende verklaring over de dood van Sonnemans komt van de tweede verdachte uitDokkum. Hij kwam op 23 ju ni naar het pension. Sonnemans was dronken en werd in een auto gezet, omdat de pensionhoud ster hem uit het pension wilde hebben. Later op de avond re den de pensionhoudster en de tweede verdachte Sonnemans naar zijn caravan die bij het pension stond. De tweede ver dachte en Sonnemans hadden hier eerder in opdracht van de pensionhoudster een gat gegra ven voor een toiletvoorziening op de camping. Tegen de eerder genoemde buurtbewoner had de pensionhoudster echter gezegd dat het gat voor Sonnemans was bedoeld. „Als hij dronken is kan ik hem zo het gat induwen"ver telde zij. De tweede verdachte die eerder was uitgestapt, zag dat de pen sionhoudster de auto reed tot aan het gat. Sonnemans viel uit de auto, waarop de pension houdster hem met een zware slaghamer nog een klap op zijn hoofd gaf. De tweede verdachte moest Sonnemans vervolgens begraven in het gat. De advocaten van de pension houdster vinden de getuigen verklaringen, waarop het OM het bewijs baseert ongeloof waardig. Volgens hen is nog te veel onduidelijk om tot een ver oordeling te komen. Het Pieter Baan Centrum con cludeert dat de pensionhoud ster uit Anjum sterk verminderd toerekeningsvatbaar is en dat de kans op herhaling van ernstig agressieve delicten groot is. Het centrum adviseert TBS met dwangverpleging op te leggen. Officier Veenstra neemt dat ad vies over. Uitspraak 2 juli. ANP AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 27-jarige muzikant veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf voor het doodsteken van de 24- jarige Arjen Dijkstra, basgita rist van de Friese band Gaos. De veroordeelde moet tevens 50.000 betalen aan Dijkstra's partner en haar kleine kind. De officier van justitie had acht jaar tegen de verdachte geëist. Het steekincident vond in janu ari plaats in de Amsterdamse Staatsliedenbuurt, waar een uitwisselingsprogramma plaatsvond voor Friese en Am sterdamse popgroepen. Tijdens de optredens kregen de twee on enigheid, maar legden die even later weer bij. Desondanks ontstond na afloop weer ruzie en stak de uit Am sterdam afkomstige verdachte het dronken slachtoffer met een knipmes in zijn borst. Deze overleed dezelfde nacht onge merkt in de bus naar huis. ANP DEN HAAG - Paars-2 wil voor komen dat miljardentegenval lers de zo verlangde investerin gen in zorg en onderwijs onmo gelijk maken. Specialisten van PvdA, D66 en WD maken momenteel een lijst van extra uitgaven in de zorg sector van 1,8 miljard gulden. Bij onderwijs neigt men ertoe absolute voorrang te geven aan het verkleinen van de klassen ten koste van meer computers in de klas. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het Neder lands Bibliotheek en Lektuur Centrum, de NBLC, gaat vijf ton verdelen over de auteurs van wie er werk op de zogenoemde LiteROM staat. De LiteROM is een cd-rom met meer dan 50.000 literaire recensies. De NBLC had de LiteROM aan vankelijk uitgegeven zonder de auteurs ergens in te kennen en dat schoot de joumalistenbond NVJ, de Vereniging van Letter kundigen VvL en ook het Ne derlands Uitgeversverbond NUV in het verkeerde keelgat. Schrijver en PZC-recensent DEN BOSCH - Het maandag door de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) aan gehouden bestuurslid van de SNS Bank Nederland is gisteren vrijgekomen. Hij werd aange houden in het kader van het on derzoek naar fraude via de Am sterdamse Effectenbeurs. Dit onderzoek staat bekend onder de naam Operatie Clickfonds. SNS Bank maakte de vrijlating bekend. De bank meldt: „In middels is gebleken dat SNS Bank Nederland geen verdachte is in het kader van het click- fondsonderzoek". Secretaris W. van Bochove van de bank wilde geen mededeling doen over de vraag of het bestuurslid nog wel verdachte is in verban^ met pri- vétransacties. ANP Hans Warren wierp zich zelfs persoonlijk in de strijd. Het ge zelschap spande een procedure aan, maar de zaak is gisteren ge schikt met de belofte van het NBLC. Wil het NBLC in de toe komst nieuwe kritieken op de LiteROM zetten, dan moeten de auteurs eerst toestemming ge ven en vervolgens een vergoe ding van voorlopig 62,50 per artikel ontvangen, zo is ook af gesproken. Het Nederlands Uitgeversver bond maakte gisteren bekend dat zijn Groep Wetenschappe lijke en Professionele Uitgevers (WPU) en het samenwerkings orgaan van wetenschappelijke instellingen Innovatie Weten schappelijke Informatievoor ziening (IWI) een convenant gaan opstellen over licenties voor elektronische informatie. Ook gaan ze experimenteren met interbibliothecaïr elektro nisch leenverkeer. ANP DEN HAAG - Een Amerikaans farmaceutisch bedrijf gaat ook in Nederland een aidsvaccin testen. Dat gebeurt bij het Insti tuut voor klinische farmacolo gie van Pharma Bio Research in Zuidlaren. Doel van de proef op dertig vrij willigers is na te gaan in hoever re het vaccin ervoor zorgt dat het lichaam antistoffen aan maakt. De entstof is in het bui tenland al beproefd. ANP (Advertentie) IliHHHI.'HjH'Ifll Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3