Geen provinciegeld voor kerkdak Schouwen-Duiveland doet te veel PZC PZC Schietvereniging bouwt ondergronds Varkensboer ziet persoonlijke hetze van Middelharnis zeeland 11 Oproep kerkvoogdij Haamstede vindt geen gehoor Zwemkaartje Zierikzee wordt iets duurder Natuurexcursie op Grevelingen Schap presenteert fors tekort Invaliden betalen parkeerplaats I Stemhokjes in de aanbieding CDA'ster M. Hack-Engel overleden Hoekenaar krijgt zuur in ogen Geld voor saneren waterbodems Zomerconceft Luctor et Emergo Concert Valcooch Wereldzending in Zierikzee vrijdag 19 juni 1998 door Peter van den Belt BURGH-HAAMSTEDE - De provincie Zeeland draagt niet bij in de kosten van de restaura tie van de hervormde kerk in Haamstede. Dit ondanks een 'dringend appèl' van de kerk voogdij op GS om eerder gedane toezeggingen na te komen. Het kerkbestuur heeft medio 1997 een bijdrage van vijftig duizend gulden gevraagd aan de provincie voor het dak van de kerk. Die aanvraag werd toen niet gehonoreerd omdat niet duidelijk was wanneer met de restauratie werd begonnen. Wel zou de subsidie open blijven staan tot de werkzaamheden daadwerkelijk aan de gang wa ren. In januari van dit jaar is in Haamstede begonnen met de ZIERIKZEE - Het dage lijks gemeentebestuur van Schouwen-Duive- land heeft deze week inge stemd met verhoging van de tarieven voor zwembad Onderdak in Zierikzee. De nieuwe prijzen gaan in op 1 juli. De entree be draagt vanaf die datum vier gulden vijftig. De prijs van een kinderkaart je stijgt met een kwartje en gaat naar drie gulden vijftig. De tien-banenkaart en de maandkaart gaan vier gulden omhoog (drie gul den voor kinderen onder de zestien jaar) en het jaarabonnement gaat twintig gulden meer kos ten. Ook de prijzen voor zwemlessen en de huur van het bad door vereni gingen stijgen ligt. De tarieven voor de huur van de sporthal blijven onveranderd. REDACTIE NOORDZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl veelomvattende klus. In een brief van 28 april heeft de kerk voogdij de provincie daarom op de gedane toezegging gewezen en verzocht het geld alsnog be schikbaar te stellen. Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben dat verzoek om ver schillende redenen afgewezen. In een nieuwe verordening die op 1 januari 1998 is ingegaan is de subsidietoewijzing anders geregeld. De kerk in Haamstede komt volgens de nieuwe regels niet meer in aanmerking voor een bijdrage. Bovendien zit er te weinig in de restauratiepot van de provincie om alle verzoeken te honoreren. Ruim 1,3 miljoen Met de restauratie van de kerk is een bedrag gemoeid van 1,3 mil joengulden. De overheid draagt voor ongeveer een miljoen gul den bij. „Via toezeggingen van particu liere instellingen en ons eigen restauratiefonds hoopten we de zaak financieel rond te krijgen. Maar als de provincie niets geeft, komt er toch weer een gat in de begroting", stelt C. Spruij- tenburg. voorzitter van de kerk voogdij. De kerk dateert uit 1506. Oor spronkelijk was het een kruis kerk, maar na ongeveer een eeuw is het puntje van het kruis verdwenen. De bonte knaagke- ver, houtrot en slecht gerepa reerde schade uit de Tweede We reldoorlog maken een opknapbeurt van het dak nood zakelijk. Sommige dakdelen moeten zelfs geheel vervangen worden. In september moet de restauratie klaar zijn. De kerk diensten gaan ondertussen ge woon door. BROUWERSHAVEN - De WV houdt op de dinsdagen 30 juni en 7 juli excursies op het Greve- lingenmeer. De vertrektijden zijn 9.30 uur of 13.00 uur. Vertrekpunt is de ha ven van Bommenede. Een gids van Staatsbosbeheer zal gedu rende de twee uur durende ex cursie uitleg geven. Deelname is alleen mogelijk door voorin schrijving bij het VW-kantoor in Brouwershaven. De bonte knaagkever, houtrot en slecht gerepareerde schade uit de Tweede Wereldoorlog maken een opknapbeurt van het dak noodzake lijk. foto Marijke Folkertsma VLISSINGEN - De gemeenten Goes, Middelburg, Noord-Be veland, Veere en de provincie Zeeland moeten samen opdraai en voor het extra tekort van een half miljoen van het recrea tieschap VeerseMeer. De bijdragen variëren van 64 mille voor Middelburg tot 125 mille voor de provincie. Het bestuur van het schap had in de begroting al rekening gehouden met een tekort van 442.000 gulden. Dat er nu sprake is van een grotere tegenvaller is toe te schrij ven aan een aantal oorzaken. Eén daarvan vormen de veelvul dige storingen aan de parkeerbelastingapparatuur en de ver koop van seizoenkaarten bleef achter bij de verwachtingen. Ook de liggelden vielen tegen. Het schap had gerekend op een kwart miljoen, maar kreeg slechts 136 mille binnen. GOES - Als het aan het college van burgemeester en wethou ders van Goes ligt gaan invalide automobilisten ook betalen voor een parkeerplaats, ook al gaat het om een speciale par keerplaats voor invaliden. Tot nu toe mochten invaliden die in het bezit zijn van een speciale kaart hun auto gratis op speci aal daarvoor ingerichte invalidenparkeerplaatsen zetten. Ze hoefden dan niets te betalen. De Goese burgemeester drs. D. J. van der Zaag vindt dat onzin. „Iedereen moet gelijk behan deld worden. Die mensen hebben toch geen invalide beurs. Als ze het echt niet kunnen betalen zijn daar andere regelin gen voor." Het college zal de gemeenteraad dan ook voorstel len maatregelen te treffen zodat het gratis parkeren voor in validen wordt afgeschaft. GOES - De gemeente Goes heeft oude stembussen en stem hokjes in de aanbieding. Ze zijn overbodig geworden nu in Goes voor de verkiezingen stemcomputers zijn aangeschaft. De ambtenaren hebben de eerste keus. Via hun interne post- systeem kregen ze een bericht op hun computer te zien dat de bussen en hokjes in de aanbieding waren. Ze staan zelfs erg in de weg door de reorganisatie van de afdeling stadsbeheer. Eerst heeft de gemeente al bij andere overheden gepolst of er belangstelling is. maar niemand wil ze. Het gaat om twintig bussen en verschillende stalen hokjes. Voor de bussen is wel belangstelling bij de ambtenaren, de hokjes gaan minder hard. De bussen krijgen voornamelijk een bestemming als bloembak. Als er nog wat over is gaat dat van daag (vrijdag) op de schroothoop. door Peter van den Belt NIEUWERKERK - Schietver eniging Schouwen-Duiveland gaat de grond in. Nog deze zo mer hoopt de schuttersclub te beginnen met de deels onder grondse uitbreiding van het ver enigingsgebouw aan de Burge meester van Eetenstraat in Nieuwerkerk. Tot wijziging van de oorspron kelijke plannen is besloten om dat omwonenden bij de ge meente Schouwen-Duiveland bezwaar hadden aangetekend. De grieven van de bewoners van servicewoningencomplex Steenzwaenshof waren tweele dig: geluidshinder en belemme ring van het uitzicht. De nieuwe plannen voorzien in het deels ondergronds bouwen van de vijftig-meterbaan. De gemeente Schouwen-Duiveland kan bin- nen enkele weken de nieuwe bouwtekeningen tegemoet zien. De geluidshinder bleef overi gens binnen de normen. Dat is gebleken uit onderzoek door of ficials van de Koninklijke Ne derlandse Schutters Associatie. In de nieuwe situatie zal er hele maal niets meer te horen zijn van de schietwedstrijden. „Over de schietbaan komt een laag aarde en daar komt weer gras over. Dat dempt het geluid nog meer. Zo krijgen we ook geen last als de eisen wat betreft ge luidshinder over een paar jaar verder worden aangescherpt. Dus voor ons is dit ook de beste oplossing", is de mening van K.H. van Ast, voorzitter van de bouwcommissie van de schiet vereniging. Herziening In het oorspronkelijke plan was uitgegaan van een gebouw van twee en een halve meter hoog met daarboven een puntdak. Nu steekt de aarden wal nog maar een meter boven de grond uit en krijgt de baan een plat dak. De bezwaren vanuit Steen zwaenshof hebben minimaal voor een jaar uitstel gezorgd. Vorig jaar zomer stond de aan nemer letterlijk al klaar om met de nieuwbouw te beginnen. De gemeente verzocht toen op het laatste moment niet te bouwen. Van Ast, die al wel een vergun ning heeft voor bouw, zegde me dewerking toe, maar hoopt op zijn beurt dat de gemeente nu voor een deel bijdraagt in de kosten die ruim anderhalve ton bedragen. Het dagelijks ge meentebestuur heeft inmiddels een garantie afgegeven van honderdduizend gulden, maar over een tegemoetkoming in de bouwkosten heeft het college van B en W nog geen toezegging gedaan. Vanuit het oogpunt van de sport is het onderkomen een enorme vooruitgang voor de Zeeuwse schietsport. Op de nieuwe baan, die voldoet aan de Olympische eisen, kunnen in het vervolg na tionale en internationale evene menten worden gehouden. Ook kunnen alle disciplines van de schietsport (zittend, staand en liggend) worden beoefend. BURGH-HAAMSTEDE - Voor malig CDA-gemeenteraadslid in de gemeente Schouwen-Dui veland M. J. L. Hack-Engel is woensdag op 59-jarige leeftijd overleden. Hack-Engel was vanafl994 raadslid in de voormalige ge meente Westerschouwen. Sinds de gemeentelijke herindeling per 1 januari 1997 maakte zij voor de CDA-fractie deel uit van de Schouwen-Duivelandse gemeenteraad. Op 25 maart dit jaar nam Hack vroegtijdig afscheid van de ge meenteraad. Ernstige proble men met de gezondheid stonden het haar niet langer toe het raadswerk voort te zetten. In die raadsvergadering nam zij op lersoonlijke wijze afscheid van haar raadscollega's. Zij pleitte er bij die gelegenheid voor het welzijn van de burgers hoog in het vaandel te houden. De begrafenis vindt zaterdag 20 juni om 11.30 uur plaats op de algemene begraafplaats Vrede hof in Haamstede. Voorafgaand wordt een dienst van Woord en Gebed gehouden in de Gerefor meerde kerk aan de Platboslaan in Haamstede. door Piet Kleemans Hij is niet te beroerd om zijn mond open te trekken als het naar zijn idee de verkeerde kant opgaat. Recrea tieondernemer H. van Oost uit Renesse, actief in de besturen van de Vereniging van Campings en Bungalowparken (VCB), Recron-Zeeland, Stichting Re creatie Activiteiten Westerschouwen (SRAW) en de Stichting Ontwikkeling Recreatie (SOR), is de laatste om te be weren dat het bij de gemeente Schou wen-Duiveland allemaal op rolletjes loopt. Maar wat begrip is ook op z'n plaats vindt Van Oost. „Ik weet dat er veel onvrede is over het functioneren van de gemeente. Ik denk zelf dat de veelheid aan projecten waai de gemeente mee bezig is het knelpunt is. Vergelijk het beleid van de gemeente maar met een trekker-trek wedstrijd: hoe verder je komt, hoe zwaarder de ballast wordt en hoe groter de kans dat je vastloopt." Is de kritiek op de gemeente te recht „Je moet niet vergeten dat het allemaal mensenwerk is. Ik denk dat de politieke fracties binnen de gemeenteraad hun beste mensen in de raad hebben gezet. De intentie is goed. De wil is er en de energie ook. De gemeente is gewoon met een heleboel dingen tegelijk bezig. Dan gaat er weieens wat fout. Ik vind dat je je nek uit moet durven steken. Dan loop je de kans datjeopjebekgaat. Wethouder Veerhoek bijvoorbeeld doet dat. Hij durft risico te nemen, maar dat houdt ook in dat hij soms behoorlijke klappen oploopt." Wat levert dat op? „Ik denk dat Schouwen-Duiveland op sommige gebieden een voortrekkersrol vervult. Het transferium bijvoorbeeld is een project dat landelijk de aandacht heeft getrokken." „De plannen worden steeds veelomvat- tender, integraler, en komen vooral ook op een andere manier tot stand. De tijd dat recreatieondernemers en milieube schermers als kemphanen tegenover el kaar stonden is voorbij. Ze zijn er ach tergekomen dat het heel goed mogelijk is plannen te maken die voor beide par tijen goed uitpakken." „Wat je ziet is dat de strategie veran dert. Niet meer een kant-en-klaar plan maken waarop de politiek en de bevol king dan kan reageren, maar met idee- enkomen en daar meningen over verza melen om dan pas het plan verder uit te werken. Ik denk dat het contact met de basis heel belangrijk is." Dat geldt ook voor Recron, VCB, SRAW en SOR? „Je moet niet in een bestuur gaan zitten voor je eigen ego. De dienstbaarheid Recreatie-ondernemer H. van Oost uit Renesse: „Als je je nek uitsteekt kun je op je bek gaan. Maar dat is beter dan op zeker spelen." foto Marijke Folktersma aan de samenleving moet bovenaan staan. Anders moet je er niet aan begin nen. Ik weet zelf heel goed wat het is om kritiek te krijgen en soms tegen de stroom in te moeten roeien. Besturen is mijn hobby" Een tijdrovende hobby? „Behoorlijk. Ik schat dat ik wekelijks zo'n twee a drie dagen bezig ben met be stuurlijk werk. Toch was dat niet de be langrijkste reden om na bijna twintig jaar een punt te zetten achter mijn be- stuursbemoeienis met de VCB. Ik vind dat jongere mensen binnen de VCB de fakkel over moeten nemen. Mensen kunnen vaak veel meer dan ze denken. Die kwaliteiten moet je als be stuurder naar boven halen en dat heb ik gedaan door ze voor het blok te zetten. Bestuurder zijn moet geen carrière worden." Je krijgt niet altijd je zin als be stuurder. Is dat frustrerend? „Zekex-. Maar het geeft ook heel veel voldoening als het wel lukt. Ik vind het helemaal niet erg om de benen uit m'n gat te lopen voor een plan. Als het maar z'n nut heeft. Het ergste is als je weet dat iets haalbaar is, maai- het komt niet van de grond. Dat vind ik dan een ge miste kans." Wat vindt u van de loens van col lega-ondernemer/bestuurder Meulblok: één ondernemersver eniging voor heel Schouwen- Duiveland? „We hebben nu één WV. Dat zou die club kunnen worden waar alle onder nemers lid van worden. Maar je moet natuurlijk wel efficiënt blijven werken en ervoor zorgen dat de vergaderingen interessant blijven. Een vergadering moet zijn als een goeie film. Je moet ge boeid blijven. Het ergste wat een be stuurder kan gebeuren is dat hij afge zaagd, saai, wordt. Je moet proberen mensen mee te slepen. Elan is heel be langrijk. Ik heb er alle vertrouwen in dat dat elan bij de VCB behouden blijft, ook na mijn aftreden als voorzitter. Weg is weg. En dan moet je je er ook niet meer mee be moeien, is mijn overtuiging." HOEK - Een 23-jarige man uit Hoek is donderdag in allerijl per ambulance overgebracht naar het Universiteitszieken huis in Gent nadat hij bij het ontstoppen van een rioolleiding zuren in zijn gezicht had gekregen. De man was in een be drijfspand aan de Patrijzenlaan in zijn woonplaats bezig de verstopping te verhelpen toen er plots een kleine ontploffing plaatsvond. Door de zuren liep hij brandwonden op aan beide ogen. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek naar het voor val in. GOES - Het Interprovinciaal overleg (IPO) heeft de sanering van de Westvest in Goes bij het ministerie van VROM voorge dragen voor een subsidie van 2,5 miljoen gulden. Vorig jaar al heeft de minister voor de sanering van de vervuilde bodem van de Veste in Goes een subsidie van 3.6 miljoen gulden toe- Als de minister het advies van het IPO volgt, gaat dertig pro cent van het landelijk budget, 20 miljoen gulden voor het schoonmaken van onderwaterbodems, naar Zeeland. Met de aanbesteding van het werk is inmiddels begonnen. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Bestse var kensbaron M. van Genugten voelt zich persoonlijk gepakt door de gemeente Middelharnis. De varkenshouder deed giste ren in een rechtszaak bij de Raad van State zijn beklag over b en w van Middelharnis die vol gens hem met misbruik van hun bevoegheid Van Genugten bui ten de deur willen houden. Op 3 januari 1991 stond de var kenshouder bij de gemeente Middelharnis met zijn bouwte keningen voor een stallenbe- drijf aan de Eerste Groeneweg. Dezelfde dag nam de gemeente raad een zogenaamd voorbereid dingsbesluit waarmee intensie ve niet-grondgebonden veehou derijen geweerd konden wor den. Het voorbereidingsbeslu.it werd die dag meteen va n kracht. Van Genugten stelt dat dit voor- bereidingsbesluit speciaal voor hem is gemaakt. Zo'n besluit mondt uiteindelijk uit in een nieuw bestemmingsplan. Bouwplannen die in strijd zijn met het voorbereidingsbesluit moeten worden aangehouden. Dat is ook gebeurd met de bouwaanvraag die Van Genug ten officieel op 9 januari 1991 indiende. Toen in december 1991 het nieuwe bestemmings plan 'Landelijk gebied Middel- harnis-Sommelsdijk vierde herziening' werd vastgesteld kon de aanvraag van Van Ge- RENESSE - Muziekvereniging Luctor et Emergo houdt woens dag 24 juni een zomeravond concert in de Jacobuskerk in Renesse. De uitvoering, die om 20.00 uur begint, is voor de ver eniging de afsluiting van het muziekseizoen. Het fanfareorkest onder leiding van Henk Bom speelt De kalief van Bagdad en brengt ook een selectie uit de musical Miss Sai gon, Daarna worden enkele nummers gespeeld met mede werking van tenor Bert Klap wijk. Jerusalem van C. Hubert en Land of Hope and Glory van Edward Elgar en Arthur Benson staan op het programma. Voor een afwisselende bijdrage zorgen de slagvyerkers van Luc tor et Emergo. Onder leiding van instructeur Ronald de Roo bespelen zij marimba's, xylo foons en andere instrumenten. nugten niet meer worden geho noreerd. „Dat is moeilijk verteerbaar", zei de verongelijkte varkens houder die in tal van gemeenten vergunningsaanvragen heeft ingediend. „Ze hebben me de pas afgesneden, gewoon op de man af." De gemeente stelt dat alles volgens de regels is gegaan. De Raad van State maakt over een paar weken een beslissing bekend. Veel kans geeft de Raad van State de varkenshouder niet. NOORDWELLE - Het Valcoo- ch-ensemble uit de Westhoek van Schouwen geeft zondag 21 juni een optreden tijdens de kerkdienst in de Corneliuskerk in Noordwelle. De dienst begint om 11.00 uur. Het Valcooch-ensemble bestaat uit sopraan H. Blom, alt N. Gee- ne, tenor A Damman en bas- blokfluitiste is M. Bliek. ZIERIKZEE - De Stichting Jo- han Maasbach Wereldzending houdt vrijdag 26 en zaterdag 27 juni een campagne in Zierikzee onder hel motto God heeft een wonder voor u. Na het overlijden van de beken de evangelist Johan Maasbach hebben zijn zoons David en John het wereldwijde zendings werk voortgezet. Op vrijdagavond 26 en zater dagavond 27 juni worden in het MFC in Zierikzee vanaf 19.30 uur speciale bijeenkomsten ge houden. Op zaterdagmiddag zal een groep jonge mensen van 13.00 tot 16.00 uur een Happy Festival houden op het plein bij de Grote Kerk. ZIERIKZEE Volksdansavond - Volksdans vereniging Nehalennia gaat woensdag 1 juli het zomersei zoen in met een dansavond on der leiding van docente Henny Konings in gebouw De Drie- hoekin Zierikzee. Het program ma bestaat uit het instuderen en uitvoeren van Russische dan sen. De avond begint om 19.30 uur en duurt tot ongeveer 22.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39