Nieuwe bibliotheek in Vlissingen ^SgbZ.7"11' PZC Novib krijgt gift van dertig mille Oproep Algemene Vergadering van de Rabobank te Kamperland Inspecteur onderzoekt moord op straat BEZORGERS/STERS zeeland b 12 Uitgebrand pand wordt gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw Middelburgse buurt BON Ja, ik heb interesse voor eep bezorgwijk van de KOM WERKEN BIJ DE PZC Politie zoekt aggressieve jongere vrijdag 19 juni 1998 Rabobank Midden in de samenleving De Rabobank is een coöperatieve bonk die opkomt voor de belangen van baar leden. Via een gekozen bestauren de leden vergadering oefenen de leden, invloed uit op het beleid van hun plaatselijke bant De Rabobank kiest bewust De Coöperatieve Rabobank "Noord-Beveland" B.A. houdt op maandag 6 juli 1998 haar Algemene Vergadering. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en vindt plaats op het hoofdkantoor, Noordstraat la, te Kamperland. Verkorte agenda 1. Opening 2. Notulen vorige vergadering 3. Voorstel tot wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement 4. Mededelingen en rondvraag De volledige agenda, de notulen van de vorige Algemene Vergadering en de wijziging van de statuten en het huishoudelijk regiement liggen vanaf heden op het hoofdkantoor van de bank voor de leden ter inzage. Prachtige wollen dekens en plaids uit voorraad leverbaar, verschillende maten. Deurloo ZIER! K2E E Remy van Keulen probeert als inspecteur het raadsel van de bloedende vinger op telossen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman GOES - Een inspecteur die een vermeende moord probeert op te lossen, en dat in de binnenstad van Goes. De jongeren van het Kunst na School-project spelen zaterdag 27 juni de straattheatervoorstelling What goes on in Goes (hoe een inspecteur het raadsel van de bloedende vinger probeert op te lossen) op de Beestenmarkt in Goes. De productie is het resultaat van twee maanden hard werken. Een komisch stuk, waarin de inspecteur - gespeeld door Remy van Keulen - de toe schouwer op speelse wijze meeloodst door een niet geheel realistische wereld. De ge dachten van dit personage vormen de rode draad in de voorstelling; een sprongetje maken in de tijd of de tijd even bevriezen is absoluut geen punt. Ook het publiek ontkomt niet aan de hersenspinsels van de inspecteur; hen wacht in de loop van de voorstelling een belangrijke taak. Al met al een hele happening. „We zijn uitgegaan van de titel. Zelf had ik daar nog geen en kele invulling aan gegeven. Door impro visaties is het stuk gegroeid", schetst do cente Josien de Graaf een gedeelte van het werkproces. In rap tempo werden vervol gens knopen doorgehakt, kreeg de ver haallijn vorm, verdeelden de spelers de rollen én werden decor en affiches ge maakt. Kiezen Want juist dat is het bijzondere aan Kunst na School, een project van ROC Zeeland met medewerking van Scoop, LOKV en de Goese gemeente. De jongeren die zich in schreven konden kiezen uit workshops drama, muziek, grafische vormgeving en decor. De in totaal zeventwintig deelne mers zetten zich gedurende de afgelopen weken in voor dezelfde productie, ieder echter op zijn of haar eigen interessege bied. Bindende factor in dit proces waren de vier elementen aarde, water, vuur en lucht. De affiches, die door de grafische vormge- vingsgroep zelf worden verspreid, laten dat duidelijk zien. En wie tijdens de voor stelling goed op let, zal de elementen ook in het decor, de muziek en het verhaal te rugvinden. ,,Dat is het leuke aan het pro ject dit jaar, dat alle workshops op elkaar zijn afgestemd. Drie ervan zijn ook op de- .zelfde dag. Zo loop je nog eens bij elkaar naar binnen en maak je ze eigenlijk geza menlijk verantwoordelijk voor het eind resultaat", licht De Graaf het idee erach ter toe. Twee maanden zijn uiterst kort voor het maken van een kant-en-klare productie. Behalve financiële overwegingen kleeft er volgens De Graaf een duidelijk voordeel aan zo'n fors tempo. „Je houdt de jonge ren vast. We hebben dit jaar nog geen en kele afvaller gehad.En het enthousiasme onder de jongeren is nog steeds erg groot, zo blijkt na een kijkje achter de schermen. Het resultaat van hun inzet is 27 juni vier keer te zien: om 14.00, 15.00, 16.00 en 17.00 uur. Is dat niet een beetje teveel van het goede? „Nee, leuk juist de hele dag straattoneel. Een goede ervaring, want dan merken de spelers het verschil in pu bliek en zullen ze ook merken dat het makkelijker gaat als ze vrijer worden." V PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de uitgeverij provinciale zeeuwse courant b.v. is o.m. uitgeefster van het regionale dagblad pzc en een aantal huis-aan-huis-bladen en verspreider van diverse ochtend- en middagbladen. zeer regelmatig hebben wij plaatsingsmogelijkheden voor leeftijd vanaf 15 jaar voor diverse wijken op Noord- en Zuid-Beveland. Indien u geinteressèerd bent in een bezorgwijk, verzoeken wij u onderstaande bon volledig ingevuld aan ons terug te zenden. U kunt onderstaande bon ongefrankeerd opsturen aan: pzc. antwoordnummer123,4380 vb vlissingen. altijd en overal. ochtendverspreiding dagelijks middagverspreiding dagelijks Q huis-aan-huisbladen folderverspreiding 3x per week Naam Adres Postcode Woonplaats Tel. Datum verzending Leeftijd: Bon opsturen aan: pzc 'i antwoordnummer 123 4380 vb vlissingen (o.v.v. bezorging) tijd en overal door Maurits Sep VLISSINGEN - In het centrum van Vlissingen is begonnen met de sloop van het eind 1995 uit gebrande pand van meubelzaak Groenendijk. Op die plek wordt een nieuwe bibliotheek ge bouwd. De sloop zal zes weken duren. Na de bouwvakvakantie wordt begonnen met de bouw van de bibliotheek. Die moet in juli 1999 klaar zijn. Het totale project kost 7,5 miljoen gulden. „Eindelijk, 't is zover", vei"zucht directeur C. Hamann van de Vlissingse bibliotheek. „Het is een gebed zonder eind geweest. Eigenlijk zouden we eind vorig jaar al met de sloop beginnen, maar dat is almaar uitgesteld. De bouwvergunning bleef steeks steken op het gevelont werp. Uiteindelijk werd het vijfde ontwerp pas goed bevon den. Dat laat wel zien dat de ge meente dit project heel zorgvul dig heeft gevolgd. Dat is maar goed ook. Op zo'n belangrijke plek in de stad moet iets moois komen." Harmoniëren Grote moeilijkheid is dat de bi bliotheek op de hoek van de Spuistraat, de Kerkstraat en de Oude Markt komt, en dus drie voorgevels heeft. Hamann: „Die moeten wel allemaal harmonië ren met de omgeving. Vooral de grootschaligheid van het ge bouw is lastig. Bovendien wil je als bibliotheek eigenlijk andere dingen dan wat de stad wil. Voor ons is een gesloten bunker met maar een deur het meest ideaal. Dan heb je het grootste opper vlak aan muren om je collectie tegen te zetten. Maar de com missie stedelijke kwaliteit en de welstandscommissie wilden een doorzichtig gebouw, dus met veel glas. De architect. Rothui zen Van Doorn 't Hooft, is onge looflijk creatief geweest." De sloop is deze week begonnen. „Eigenlijk zijn we nog bezig met de voorbereidingen", merkt Ha mann op. „Er ligt nog een hoop los vuil in het gebouw, zoals rol len vloerbedekking. Dat moet er voorzichtig uit worden gehaald, want het gebouw staat er heel slecht bij. Als dat Maar is, gaan we echt slopen. Ook dat gebeurt heel voorzichtig. Vanwege de belendende percelen en omdat door Maurits Sep MIDDELBURG - Riaan en Els Rijken uit Middelburg laten al les maar over zich heen komen. Sinds maandagavond hun wo ning in de Singelstraat na een felle brand onbewoonbaar werd verklaard, leven ze in een roes. Maar ze staan er niet alleen voor. Met vier van hun tien kin deren verblijven ze tijdelijk bij commissaris van de koningin Van Gelder. Twee kinderen wo nen op zichzelf en de anderen lo geren bij familie en vrienden. Bovendien zijn buurtbewoners een actie begonnen om geld en spullen in te zamelen: het gezin Rijken had geen inboedelverze kering. Maandagavond waren vier kin deren alleen thuis, met een vriendinnetje. De ouders waren voor een koorrepetitie naar de Baptistengemeente waar ze lid van zijn. „Een van de kinderen heeft drie lucifers tegelijk aangestoken. Toen is een gordijn in brand ge vlogen", vertelt Els Rijken. De oudste van de vier (elf jaar) heeft ervoor gezorgd dat ieder een op tijd buiten was. Daar zijn ze opgevangen door buren. Verzekering De schade aan het onbewoon baar verklaarde pand is gigan tisch. De brandweer schatte die maandagavond op drie tot vier ton. Dat was niet de enige 'ramp': „Dit is een huurhuis. De huisbazin is tegen brand verze kerd. Wij hebben ook verschil lende verzekeringen, maar geen inboedelverzekering", legt Ri aan uit. „Ik ben een kleine zelf standige, meubelmaker, beeld houwer en restaurateur. Dat is een slechtbetaald beroep. Je kunt je voor alles verzekeren, tot aan je faillissement toe. Ik heb het risico gelopen, helaas is het nu mis gegaan. Het gezin staat er echter niet al leen voor. Buurtbewoners van de Singelstraat en omgeving zijn een actie begonnen om geld en spullen in te zamelen. „Ieder een in de buurt helpt. Ze zijn er allemaal indirect bij betrokken. Dat is toch duidelijk? Je bent buren. De kinderen zijn samen opgegroeid. Dan ontstaat er een band. Als zo'n brand uitbreekt, ben j e er vanzelfsprekend bij be trokken", vindt overbuurman Johan Marinissen. Saamhorigheid Hij beaamt dat dit niet overal zo vanzelfsprekend is. „Maar ge- lukMg wonen we in Middel burg, hier is dat nog wel zo. Er is sprake van een enorme saamho righeid. De mensen willen graag wat doen. Ik coördineer dat. Je hebt niks aan tien koel kasten. Maar ze hebben wel tien stoelen nodig." De hulpverlening is echt fantas tisch, vinden Riaan en Els Rij ken. Niet alleen omwonenden, familie en de Baptistengemeen te steken de helpende hand toe, zelfs winkeliers zijn spontaan met spullen gekomen. „En toen de kinderen op school van de brand hoorden, hebben ze in hun eigen speelgoed gezocht om wat te geven", voegt Els daar aan toe. „De kinderen hebben nu dus weer wat knuffels." Wethouder E J. Tollenaar overhandigt de cheque aan de nieuwe regiomedewerker van de Novib Piet Luyckx. foto Di rk-Jan Gjeltema door Esme Soesman HEINKENSZAND - Twee jaar gemeente lijke subsidie plus de opbrengst van ver schillende acties die door de werkgroep ontwikkelingssamenwerking Borsele BOOT zijn opgezet. Tezamen goed voor een cheque van 30.000 gulden. Geld dat donder dagavond van eigenaar wisselde in het Bor- selse gemeentehuis in Heinkenszand. Wethouder EJ. Tollenaar overhandigde de cheque tijdens de vergadering van de werk groep BOOT - oftewel Borsele Ondersteunt Ontwikkeling Tanzania - aan de nieuwe re giomedewerker van de Novib Piet Luyckx. Het geld wordt door deze organisatie jaar lijks in Tanzania ingezet waar het op dat moment het hardste nodig is. Novib geldt als contactorganisatie in de re latie van de werkgroep met het ontwikke lingsland. Deze werkgroep is een door de gemeente Borsele ingesteld orgaan, waar van het secretariaat ook bij de gemeente is ondergebracht. De groep wordt verder door vrijwilligers gedreven. Zij hebben door verschillende acties een derde deel van de cheque bijeen weten te krijgen. Ook komend weekend is de werk groep weer actief. Op het schaapscheer- dersfeest in Nisse worden ten bate van Tan zania broodjes gesleten. Het gemeentelijk aandeel is het resultaat van de opgespaarde subsidie van twee jaar. we de bestaande fundering en vloer gaan hergebruiken. Die mag dus niet worden bescha- digd." Opmeten Als de oude meubelzaak wegge haald is, wordt de bouwlocatie exact opgemeten. De vijf pan den in de Kerkstraat blijven staan en worden in de biblio theek geïntegreerd. Daarom moet bijvoorbeeld worden bere kend hoe schuin de muren staan. Het meten neemt een week in beslag. Voor de bouw vakvakantie moet dat afgerond zijn. Na de vakantie kan dan met de bouw worden begonnen. De oplevering staat voor juli 1999 gepland, zegt Hamann. „We willen voor de zomer van volgend jaar open, Natuurlijk zal de huidige bibliotheek even dicht moeten om te kunnen ver huizen. Dat kun je niet in een nacht doen. We zullen ongeveer een week dicht moeten, ver wacht ik." Overigens is het de bibliotheek nog steeds niet gelukt het hoek pand op de Kerkstraat en de Ou de Markt en het pand van kof fieshop Aarden in de Kerksfraat te verwerven. Met name de aan wezigheid van een koffieshop naast een bibliotheek is een on gewenste situatie. „Of we die panden kunnen kopen hangt af van de vraag of die mensen an der onderdak kunnen krijgen. Bij die koffieshop zit je dan met het probleem dat die eigenlijk illegaal is, maar wordt gedoogd- De vraag is waar je die op een andere plek zou willen gedogen. Er wordt naar een alternatief gezocht, maar dat is een zaak van het gemeentebestuur." Duo vernielt marktkramen MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een 17-jarige Middelburger en een 19-jarige Vlissinger aangehouden in de binnenstad van Middelburg. Surveillerende agenten betrap ten hen op heterdaad toen ze be zig waren marktkramen te ver nielen. De twee hadden flink gedronken. Zij hingen onder meer aan steunbalken van de kramen, waardoor die braken. Beiden zijn na verhoor met een proces-verbaal weggestuurd. Riskante lading niet gemeld GOES - De kapitein van een Ita liaans lijndienstschip heeft donderdag een boete van 5.Q00 gulden moeten betalen omdat hij niet had gemeld dat hij ge vaarlijke stoffen vervoerde. Het schip voer op de Westerschelde en kwam uit de richting Ant werpen. BIGGEKERKE - De politic is op zoek naar een jongen die woensdagmiddag rond half vijf een 45-jarige man uit Biggeker- ke met een bierfles sloeg. Het voorval vond plaats op de kruising Klaassesweg/Strand- weg in Biggekerke. De jongen maakte deel uit van een groepje van zeven a acht jonge fietsers. Ze reden breeduit over het fiets pad in tegenovergestelde rich ting van de Biggekerkenaar. Al fietsend dronken ze bier. De jon gen die de klap uitdeelde reed als laatste van de groep en pro- beerde de weg te versperren. De man uit Biggekerke weerde de Map met zijn arm af, maar sloeg met zijn fiets over de kop en viel in de berm. Daarbij liep hij enkele lichte verwondingen op. Zij fiets werd beschadigd. De jongens zijn na het incident doorgereden via de Klaasses- weg, richting Zoutelande. Eén van. hen had een houten aan- hangwagentje aan zijn fiets ge koppeld. De politie is op zoek naar getuigen. positie als een dienstverlener die nauw betrokken is bij de lokale gemeenschap waarvan de leden deel uitmaken. Rabobank Noord-Beveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 34