Sloerand ontwikkelt Sloepoort Ambtenarenbaan is niet stoffig Fietsertjes leggen examen af PZC Poolse delegatie uit Itawa bezoekt gemeente Tholen Goes trekt meer dan 90 mille uit voor fietsparkeerplaatsen zeeland vrijdag 19 juni 1998 b 1 Combinatie plant ook bos Stavenisse krijgt nieuwe vloer in gymnastiekzaal Schap presenteert fors tekort Invaliden betalen parkeerplaats Stemhokjes in de aanbieding Hoekenaar krijgt zuur in ogen Geld voor saneren waterbodems Tholen wil koop industriegrond St.-Maartensdijk Geen staking bij kinderopvang verwacht door Esme Soesman GOES - Zenuwachtig? „Abso luut niet", zegt Roderik Bin uit groep 8 van basisschool De Wingerd kort voor het prak tisch verkeersexamen in Goes donderdagmiddag van start ging. Samen met 108 andere leerlingen, afkomstig van vijf verschillende basisscholen, deed hij aan dit door de ge meente Goes georganiseerde examen mee. Op de fiets trok ken de leerlingen door de wij ken Noordhoek en Goes-Oost. Wethouder C.R.M.M. Linssen gaf in het begin van de middag - met een in allerijl afgeleverd pistool - het startsein voor de rit. Vertrokken werd vanaf het parkeerterrein van kinder boerderij De Hollandsche Hoeve, in eerste instantie dooi de groepen 7 en 8 van De Win gerd en Prinses Irene. Om de drukte wat te spreiden, was de deelnemersgroep in tweeën gesplitst. Leerlingen van de scholen Bisschop Ernst en Prof. dr. Kohnstamm verza melden zich een half uur na het startschot op dezelfde plaats. Gehuld in fluorescerende vest jes fietsten de deelnemers twee-aan-twee door de stad. „In totaal zijn er elf posten, die steeds door twee en in één ge val door clrie ouders worden bemand. Zij zijn heel enthou siast over dit examen", vertelt gemeentelijk medewerkster Annemarie Vleugel. Praktijkgericht De gemeente Goes probeert kinderen door het examen praktijkgerichte kennis over veilig verkeer bij te brengen. Aan het netjes en veilig fietsen is een theorie-examen vooraf gegaan. Bovendien zijn alle fietsen onderworpen aan een keuring, wat onder meer een stickertje van goedkeuring op leverde voor Roderik Bin. Ter voorbereiding fietste hij sa men met zijn groep een aantal keren de uitgestippelde route. Met uitzondering van het laat ste gedeelte van het parcours was hij dus al goed met de knelpunten bekend. „Maar ik denk dat ik toch wel kans maak om te zakken, vooral omdat je overal je vinger uit moet steken." De uitslag wordt binnen een week be kend gemaakt. Het is de eerste keer sinds vele jaren dat dit praktijkexamen in Goes wordt uitgevoerd. Met name gemeentelijk mede werkster Marianne de Reus zette zich voor de organisatie in. De bedoeling is alle Goese basisscholen in de toekomst te benaderen voor deelname aan de test. Meer dan honderd leerlingen van vijf Goese basisscholen legden het verkeersexamen af. floor Mieke van derJagt HEINKENSZAND - De Combi natie Sloerand, een aannemers combinatie van Grontmij en Sa- gro, gaat het industrieterrein Sloepoort ontwikkelen en ex ploiteren. De combinatie gaat ook de aanleg van het Sloebos uitvoeren. In ruil daarvoor moet de Combinatie Sloerand een miljoen gulden stoppen in het Sloebos. Tijdens een brain- stormavond van de gemeente Borsele maakte wethouder P. J. Vollaard bekend dat de gemeen te in zee wil met de Combinatie Sloerand. Vollaard zette de plannen uiteen van de gemeente om te komen tot 200 hectare bosgebied als buffer tussen het Sloegebied en het platteland in het oosten van Borsele. Het industriegebiedje Sloepoort, dertig hectare tussen de Borsselsedijk, de Sloeweg en de Bernhardweg, is samen met vijftien extra woningen per jaar en het Sloebos, het wisselgeld wat de gemeente heeft terugge- kregen voor de medewerking STAVENISSE - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen wil 55.000 gulden neertellen om de vloer in de gymnastiekzaal in Stavenisse te vervangen. Deze vloer, die inmiddels ruim twintig jaar meegaat, is drin gend aan vervanging toe. In de begroting 1998 is ruimte voor de vervanging gereser veerd. De Thoolse gemeenteraad moet zich nog uitspreken over het voorstel. aan de WOV-aanleg. Die moet tegelijkertijd met de Sloerand- ontwikkelingen in het land schap worden ingepast. De verwerving van gronden is inmiddels begonnen. De ge meente bespreekt over veertien dagen een voorstel om 30 hecta re, verspreid over drie gebied jes, aan te kopen. Het Bureau Beheer Landbou wgi-onden gaat de gronden voorlopig beheren, zodat door ruiling naar grote aaneengesloten gebieden kan worden toegewerkt. Het geld om de aankopen te betalen, hoeft Borsele niet uit eigen beurs te halen maar kan meteen worden gedeclareerd bij pro vincie en waterstaat. Beheer Voor de inrichting en het beheer van de Sloebossen gaat de Ver eniging Natuurmonumenten zorgdragen. Samen met de ge meente wordt Natuurmonu menten opdrachtgeven voor de Combinatie Sloerand. Die con structie is gekozen omdat Na tuurmonumenten een inrich tingssubsidie kan vangen. De verwerving van de gronden moet liefst op vrijwillige basis gebeuren. Boeren die hun grond verkopen krijgen bovenop de prijs per hectare landbouw grond, twee gulden per vierkan te meter extra, totdat een plan van toedeling is gemaakt. Boeren De boeren zijn daarmee voor alsnog niet gelukkig. Ze hebben liever een kant en klaar bestem mingsplan, zodat ze op basis van onteigening voor hun grond worden betaald. Van die twee extra guldens gaat om te begin nen al een gulden naar de belas ting. Die ene gulden die over blijft dekt bij lange na niet de kosten van gedwongen verhui zing of van de notaris bij de aan koop van vervangende grond. Bij een onteigening worden alle kosten vergoed. VLISSINGEN - De gemeenten Goes, Middelburg, Noord-Be veland, Veere en de provincie Zeeland moeten samen opdraai en voor het extra tekort van een half miljoen van het recrea tieschap Veerse Meer. De bijdragen variëren van 64 mille voor Middelburg tot 125 mille voor de provincie. Het bestuur van het schap had in de begroting al rekening gehouden met een tekort van 442.000 gulden. Dat er nu sprake is van een grotere tegenvaller is toe te schrij ven aan een aantal oorzaken. Eén daarvan vormen de veelvul dige storingen aan de parkeerbelastingapparatuur en de ver koop van seizoenkaarten bleef achter bij de verwachtingen. Ook de liggelden vielen tegen. Het schap had gerekend op een kwart miljoen, maar kreeg slechts 136 mille binnen. GOES - Als het aan het college van burgemeester en wethou ders van Goes ligt gaan invalide automobilisten ook betalen voor een parkeerplaats, ook al gaat het om een speciale par keerplaats voor invaliden. Tot nu toe mochten invaliden die in het bezit zijn van een speciale kaart hun auto gratis op speci aal daarvoor ingerichte invalidenparkeerplaatsen zetten. Ze hoefden dan niets te betalen. De Goese burgemeester drs. DJ van der Zaag vindt dat onzin. „Iedereen moet gelijk behan deld worden. Die mensen hebben toch geen invalide beurs. Als ze het echt niet kunnen betalen zijn daar andere regelin genvoor." Het college zal de gemeenteraad dan ook voorstel len maatregelen te treffen zodat het gratis parkeren voor in validen wordt afgeschaft. GOES - De gemeente Goes heeft oude stembussen en stem hokjes in de aanbieding. Ze zijn overbodig geworden nu in Goes voor de verkiezingen stemcomputers zijn aangeschaft. De ambtenaren hebben de eerste keus. Via hun interne post- systeem kregen ze een bericht op hun computer te zien dat de bussen en hokjes in de aanbieding waren. Ze staan zelfs erg in de weg door de reorganisatie van de afdeling stadsbeheer. Eerst heeft de gemeente al bij andere overheden gepolst of er belangstelling is, maar niemand wil ze. Het gaat om twintig bussen en verschillende stalen hokjes. Voor de bussen is wel belangstelling bij de ambtenaren, de hokj es gaan minder hardD e bussen krijgen voornameli j k een bestemming als bloembak. Als er nog wat over is gaat dat van daag (vrijdag) op de schroothoop. HOEK - Een 23-jarige man uit Hoek is donderdag in allerijl per ambulance overgebracht naar het Universiteitszieken huis in Gent nadat hij bij het ontstoppen van een rioolleiding zuren in zijn gezicht had gekregen. De man was in een be drijfspand aan de Patrijzenlaan in zijn woonplaats bezig de verstopping te verhelpen toen er plots een kleine ontploffing plaatsvond. Door de zuren liep hij brandwonden op aan beide ogen. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek naar het voor val in. GOES - Het Interprovinciaal overleg (IPO) heeft de sanering van de Westvest in Goes bij het ministerie van VROM voorge dragen voor een subsidie van 2,5 miljoen gulden. Vorig jaar al heeft de minister voor de sanering van de vervuilde bodem van de Veste in Goes een subsidie van 3,6 miljoen gulden toe gezegd. Als de minister het advies van het IPO volgt, gaat dertig pro cent van het landelijk budget, 20 miljoen gulden voor het schoonmaken van onderwaterbodems, naar Zeeland. Met de aanbesteding van het werk is imniddels begonnen. foto Dirk-Jan Gjeltema REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl SINT-MAAKTENSDIJK - De gemeente Tholen is van plan een stuk grond van circa 1,9 hectare op het bedrijventerrein aan de Geulweg in Sint-Maartensdijk aan te kopen en vervolgens uit te geven als zes kleine indu striekavels. De grond behoorde toe aan In ternational Flavors en Fragan- ces (IFF) Nederland b.v., een be drijf actief in de productie van geur- en smaakstoffen. IFF heeft onlangs haar activiteiten gestaakt en is bereid de grond terug te verkopen aan de ge meente. Het vrijkomende perceel is mee genomen in de herziening van het bestemmingsplan Bedrijfs terrein. De gemeenteraad moet zich nog over het collegevoor stel beraden. Hetzelfde geldt voor het plan van B&W om de Deehoeve in Tholen te verko pen. Het college wil deze boer derij verkopen aan pachter G.K. van Nieuwenhuijzen. De Deehoeve heeft - inclusief ge bouwen, erf, los land en dijk - een totale oppervlakte van ruim 42 hectare. Verkoop van de hoe ve past in het beleid om pacht gronden af te stoten. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Een Poolse delegatie uit de gemeen te Itawa brengt van'dinsdag 23 tot zaterdag 27 juni een bezoek aan de gemeente Tholen. Op het programma staan onder meer gesprekken over economische ontwikkelingen van de gemeen te en het gemeentelijk apparaat. Onder de elf Poolse gasten be vinden zich onder meer de bur gemeester en zijn echtgenote, enkele ambtenaren en raadsle den en vertegenwoordigers van de Stichting Itawa-Tholen. Tholen heeft een stedenband met deze Poolse gemeente. Het programma is in nauwe samen werking met de Thoolse Stich ting Itawa-Tholen tot stand ge bracht. De groep, die wordt onderge bracht in een hotel in Sint-An- naland, wacht woensdag een ontvangst in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Behalve een rondleiding over de werk plekken, krijgen zij een rondrit over het eiland aangeboden. Vrijdag wordt uitleg gegeven over het gemeentelijk beleid en het computernetwerk. In de middaguren staat een bezoek aan de gemeentewerkplaats en een aantal gemeentelijke acco- modaties - zoals zwembad en sportvelden - op het program- De leden van de Poolse Stich ting Itawa-Tholen brengen een bezoek aan De Betho en Ten An ker. Daarnaast worden bezoe ken afgelegd aan een camping en mini-camping en aan Zierik- zee en Neeltje Jans. door René Schrier GOES - De Goese gemeente raad heeft donderdagavond 92.000 gulden beschikbaar ge steld om parkeerplaatsen voor fietsen in Goes te kunnen reali- Dat gebeurt op de Grote Markt, op de Oost wal en in het Kolve- niershof. Op de Grote Markt en de Oostwal gaat het ten kosten van autoparkeerplaatsen. Vol gens het college van burgemees ter en wethouders betreft het een sober plan en eenvoudig plan. In totaal komen er voor 300 fietsen plaatsen bij De raad was er wel gelukkig mee. Wat een aantal fracties be treft (PvdA, GroenLinks, D66, CDA) is dit nog maar het begin en moeten er uiteindelijk meert plaatsen voor fietsen komen. Wel vroegen enkele raadsleden aandacht voor de chaotische si tuatie met de geparkeerde fiet sen voor het postkantoor. Daar staan er eigenlijk meer dan ver antwoord is, werd geconsta teerd. Wethouder C. R. M. M.Linssen deed de toezegging dat daar naar gekeken zal worden. Ook moet voorkomen worden dat het een chaos wordt met omge vallen fietsen, zo was in de raadsvergadering te horen. GOES - Het personeel van de ze ven Zeeuwse instellingen voor kinderopvang beraadt zich nog op deelname aan de actiedag op 29 juni voor Zuid-Nederland. De kans dat wordt besloten tot een algehele staking om naar een demonstratieve bijeen komst in Den Bosch te gaan, is evenwel klein, zegt voorzitter Ineke Herrebout van de over koepelende bestuursorganisa tie in de provincie. Herrebout verwacht dat de pro testen tegen het uitblijven van een nieuwe CAO zich beperken tot ludieke acties in Middel burg, Vlissingen, Zeeuws- Vlaanderen en op de Bevelan- den. De Stichting Kinderop vang Walcheren beraadt zich nog. De instellingen op Schou- wen-Duiveland en Tholen heb ben al laten weten niets bijzon ders van plan te zijn. door René Schrier De Nederlandse gemeenten zijn op zoek naar hoger gekwalificeerde ambtenaren. Vacatures voor dergelijke posten staan veel te lang open. Kandi daten voor die functies kiezen liever voor het bedrijfsleven dat - zeker nu het goed gaat met de economie - betere sa larissen kan betalen. De loonontwikke ling bij de overheid blijft sinds 1994 duidelijk achter. De gemeenten woeke ren met een stoffig imago. De functie van ambtenaar zou geen dynamiek kennen. Het werk is niet flitsend ge noeg. Het probleem speelt overigens niet al leen bij gemeenten. Ook in de Arbeids markt Rapportage Overheid 1998 van het ministerie van Binnenlandse Zaken is er recent melding van gemaakt. De problematiek kwam afgelopen dinsdag aan de orde in een vergadering van het college van burgemeester en wethouders van Goes. Het manage- mentsteam kaartte de kwestie aan. Va catures die een half jaar of driekwart jaar openstaan zijn geen uitzondering. Maar Goes is niet de enige gemeente die met deze zaak worstelt. Daar komt bij dat Zeeland voor veel mensen toch al niet zo aantrekkelijk is als woon- en werkgebied. Alweer een imago pi'o- bleem. De Goese wethouder S. J. Heij ning is als bestuurder eerstverantwoordelijke voor personeelszaken bij de gemeente Goes. Waarom kunt u niet de geschikte mensen vinden? ,W{e praten vooral over de wat hogere rangen. Beleidsmedewerkers en bu reauchefs enzo. En dat in verschillende sectoren, maar in sectoren als automa tisering in het bijzonder. Als je in die sfeer een vacature hebt kun je niet of nauwelijks de geschikte mensen vin den. Er komen altijd wel mensen op een vacature af, maar het probleem is dat daar vaak niet de goede mensen bij zit ten als het gaat om bijvoorbeeld de op leiding. Ze voldoen niet aan alle eisen. Het enige wat je dan nog kunt doen is een bureau inschakelen dat de mensen voor je opzoekt. Maar dat kost weer ex tra tijd en geld. En dan heb je nog geen ruime keuze." Hoe komt dat dan? „Als gemeente heb je duidelijk een na deel ten opzichte van het bedrijfsleven. Om te beginnen zitten de gemeenten vast aan een functiewaarderingssys teem. Dat betekent dat bij een bepaalde functie een bepaald salaris hoort. Wij kunnen dus niet zoals in het bedrijfsle ven werken met extra's, zoals extra dienstjaren en andere gratificaties. Het bedrijfsleven kan wat dat betreft veel S.J. Heijning, ambtena ambtenaren." ioneelszaken van de gemeente Goes: „.Kennelijk is er iets mis met het imago van gemeenten en foto Dirk-Jan Gjeltema gemakkelijker op de markt reageren. Zeker als een bedxijf winst maakt kun je in die sfeer wat meer doen. Gemeen ten maken geen winst. De meeste ge nieenten hebben juist te kampen met fi nanciële problemen." Is het niet aantrekkelijk om hij een gemeente te werken? „Kennelijk is er iets mis met het imago van een gemeente en van een gemeente- ambtenaar. Blijkbaar is niet zo positief. Het heeft iets stoffigs en dat is niet in overeenstemming met de werkelijk heid. Neem nu een gemeente als Goes. Daargebeux-t van alles, die is hartstikke dynamisch. We bouwen nieuwe wijken, er komen nieuwe bedrijfsterreinen, we bouwen nieuwe scholen in wijken. Dat is bepaald niet stoffig. Er dus van alles te doen ook voor de ambtenaren. Daar om is het niet terecht dat mensen den ken dat je niet leuk kunt wei-ken bij een gemeente. Een ander probleem is dat we door de bezuinigingen van de laatste jaren nau welijks doorstroming in het perso neelsbestand kennen. Dat heeft geleid tot een wat vergrijzend personeelsbe stand omdat er geen jonge mensen bij kwamen. Vei'der is het zo dat een ge meente een bepaald loongebouw kent, Als iemand eenmaal aan zijn top zit zijn er niet veel vooruitzichten meer op een flinke salarisverhoging. Dat heeft ook te maken met de grootte van een gemeente. Zo iemand kan alleen zijn fi nanciële positie verbeteren door te ver trekken naar het bediijfsleven. naar een grotere gemeente of naar de provin cie En als je dan naar Zeeland kijkt dan zijn het per saldo eigenlijk allemaal kleine gemeenten." Wat kan een gemeente aan dit probleem doen? „Landelijk is er een arbeidsmarkt en opleidingsfonds voor de gemeenten. Dat px-obeert wat aan het imagopro bleem te doen. Verder nemen we als ge meente wel mensen aan en pi-oberen die met behulp van extx-a scholing toch op het gewenste niveau te kx-ijgen. Je komt mensen ook wat eei'der tegemoet als ze bepaalde wensen hebben, bijvoorbeeld ten aanzien van huisvesting. Vroeger was er in Goes een eis dat alle ambtena ren in de gemeente moesten wonen. Dat hebben we al lang laten vax-en. We heb ben wel medewerkers die in West-Bra bant wonen. Wat dat betreft is Zeeland altijd al een probleem geweest. Veel mensen hebben een verkeerd beeld van deze provincie. Ze denken dat het een uithoek is. En als ze er dan eenmaal wo nen, willen ze er vaak niet meer weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33