Ondernemingsraden in spagaat Oorlog om Cyprus dreigt PZC PZC Richard Holbrooke bejubeld en verguisd feiten en meningen Werknemers zien volgens onderzoek OR vaak als verlengstuk van de baas OR-leden in nood 19 juni 1948 vrijdag 19 juni 1998 Werknemers die actief zijn in een onderne mingsraad (OR) vervreemden massaal van de eigen achterban, de andere werknemers. De helft van de OR-leden voelt zich in de steek gela ten en overweegt het bijltje erbij neer te gooien. Dat blijkt uit nog niet gepubliceerd onderzoek van STZ (Stichting Technologie en Zeggen schap), een advies- en onderzoeksbureau voor ondernemingsraden. In Nederland heeft ieder bedrijf met meer dan 35 mensen op de loonlijst een OR. In totaal zijn ze ker 60.000 werknemers actiefin een OR. Ze wa ken over de arbeidsomstandigheden doordat di recties hen om advies moeten vragen als ze grote veranderingen willen doorvoeren. STZ waar schuwt dat het de verkeerde kant op gaat. „OR- leden raken in een spagaat", zegt onderzoeker Maarten van Klaveren. „Ze moeten het opne men voor liet personeel, maar moeten ook reke ning houden met de plannen van hun directie. Vooral in bedrijven die bezig zijn met een reorga nisatie vervreemden de OR-leden van hun colle ga's. Dat heeft grote gevolgen voor de arbeids verhoudingen in Nederland: Steeds meer vakbonden sluiten namelijk alleen nog maar 'halve CAO's'af. Het is de bedoeling dat de OR de rest van de CAO invult, zodat de arbeidsvoor- waarden beter bij het bedrijf passen. „De raden moeten dus ivel samen met de werknemers één front kunnen vormen." Veel ondernemingsraden kunnen die extra ta ken niet aan. Ruim 90 procent zegt nu al te wei nig tijd te hebben. „Terwijl een OR-lid gemid deld één iverkdag per week vrijstelling van het werk krijgt om OR-activiteiten te doen. De vak beweging moet dus oppassen met het delegeren van taken", ivaarschuwt de onderzoeker. STZ is een groot advies- en onderzoeksbureau en is vooral actief in de industrie, transport en het bank- en verzekeringswezen. GPD door Sylvia Marmelstein Veel werknemers die actief zijn in ondernemingsraden (OR'en) zijn verbeten en verbit terd. Ze zijn erbij gebaat de di rectie te vriend te houden, maar moeten dat bekopen met ruzie met de achterban, hun eigen collega's dus „Die gaan name lijk maar al te vaak denken dat him OR onder één hoedje speelt met de top van het bedrijf. En dat ze daarmee allerlei voor deeltjes voor zichzelf binnenha len", zegt Maarten van Klave ren, onderzoeker van de Stichting Technologie en Zeg genschap (STZ). Hij heeft de afgelopen twee jaar onderzocht hoe de OR'en in Ne derland draaien. Uniek is dat hij zijn resultaten niet alleen uit een enquête heeft gehaald, maar ook zelf dertién bedrijven is in getrokken om uitgebreid met de OR-leden te praten. Namen van bedrijven wil Van Klaveren niet noemen. „We zijn door de OR'en in vertrouwen ge nomen en kunnen de vuile was niet met naam en toenaam bui ten hangen. Maar onze klanten zijn vooral grote ondernemin gen in de industrie en het trans port met tussen de 1.000 en 5.000 werknemers." Het onder zoek is representatief voor heel Nederland. Meer dan de helft van alle OR'en ligt in een spagaat, luidt de be langrijkste conclusie. De leden hebben de kant van de directie gekozen en vervreemden van hun eigen achterban. „Dat is vooral het geval bij be drijven die bezig zijn met het doorvoeren van grote verande ringen. Denk aan ondernemin gen waar de chefs eruit moeten, omdat de directie naar een plat tere organisatie streeft. Of bedrijven waar het productie proces op zijn kop wordt gezet omdat er andere machines ko men." Bij zulke grote ingrepen zijn di recties namelijk verplicht om de OR om advies te vragen. „De baas presenteert dan een mooi plan waarin staat hoe het bedrijf er over een paar jaar uit moet zien. De OR-leden moeten de uitvoering dan in goede ba nen leiden; ervoor zorgen dat de collega's op tijd worden bij- of omgeschoold, dat ze de veran deringen kunnen bijbenen, dat de werknemers geen last krijgen van stress, dat de werkroosters kloppen enzovoort. De OR-le- den worden dus hét aanspreek punt van de werknemers." Spookbeelden Dat keert zich op een gegeven moment tegen hen. „Bij iedere reorganisatie komt er een mo ment dat er ldappen vallen. Er moeten werknemers uit, of ze krijgen een andere taak. Als de OR dan de nek uit heeft gesto ken voor de baas, wordt dat te gen haar gebruikt. „Er duiken spookbeelden op bij de colle ga's, die denken dat de OR met de directie heult. Dat terwijl de OR zich juist inspant voor de ar beidsomstandigheden van col lega's. Stank voor dank, krijgen ze dus." Zo'n situatie had Van Klaveren laatst nog bij de hand. „Een in dustrieel bedrijf met duizend werknemers besloot drie jaar geleden om met zelfsturende teams te gaan werken. Dat bete kent dat de chefs moesten gaan coachen in plaats van orders ge ven en dat een groep werkne mers verantwoordelijk wordt gesteld voor een deel van de pro ductie. Ze moeten bijvoorbeeld honderd producten per dag ma ken." Na veel discussie heeft de OR positief geadviseerd. De voor waarde was dat alle werkne mers scholing zouden krijgen en van onze redactie buitenland Richard Holbrooke is een to meloos ambitieus en vol gens velen briljant man. Hij wordt gezien als een van de be gaafdste diplomaten van zijn generatie, maar hij wordt ook verguisd om zijn vaak botte ge drag. Gisteren werd hij door president Clinton gekozen tol de op de minister van Buiten landse Zaken na belangrijkste Amerikaanse diplomaat. Holbrooke (57) is met zijn be noeming tot ambassadeur bij de Verenigde Naties terug op zijn lievelingsterrein: de diplomatie en buitenlandse dienst. Na zijn successen als architect van het vredesplan voor Bosnië-Herze- gowina, trok hij zich terug om een boek te schrijven en geld te verdienen in de bankwereld. Holbrooke is een diplomaat die met zijn gedrag extreme reac ties oproept. Of je bejubelt hem of je verguist hem. Hij kan te keer gaan als een olifant in een porseleinkast. Hij deinsde er tij dens zijn bemiddelingspogin gen in Bosnië niet voor terug ge sprekspartners uit te schelden. Succes had hij daar wel met zijn ongebruikelijke diplomatie. Hij forceerde een doorbraak die in november 1995 leidde tot de Dayton-vredesakkoorden. Critici zeggen ondertussen dat hij ongekend arrogant en ambi tieus is en zijn journalistieke er varing gebruikt om zichzelf in de media te promoten. Dat lukte hem onlangs weer met zijn boek over Bosnië To end a war. Tot groot ongenoegen van minister van Defensie Voorhoeve uitte hij felle kritiek op de houding van de Nederlandse regering in de kwestie-Srebrenica. Maarteu van Klaveren: „Er duiken spookbeelden op bij de collega's, die denken dat de OR met de directie heult." foto Rob Keeris/GPD dat niemand ontslagen zou wor den. De directeur zei meteen 'ja'. Vervolgens kwam er een an dere directeur die beknibbelde op het scholingsbudget en wel werknemers ontsloeg. De ach terban geeft nu de OR de schuld. Die heeft immers ooit inge stemd met een reorganisatie. De OR haakt nu af, de leden melden zich steeds vaker ziek. Van Klaveren heeft een hard hoofd in de toekomst. „Zeker nu vakbonden steeds meer van hun taken overdragen aan de OR'en liggen er veel gevaren op de loer. In veel bedrijfstakken worden namelijk zogenoemde raam- CAO's afgesloten. Daarin worden alleen hoofdlijnen vast gelegd, zoals de structurele loonsverhoging. De andere ar beidsvoorwaarden worden door de OR'en ingevuld. Maar ze kunnen dat niet aan, want ze verzuipen nu al in het werk." Uitzonderingen De onderzoeker heeft nog een reden om angstig te zijn voor de toekomst. „Hoe goed de meeste OR'en ook zijn, je hebt altijd uit zonderingen die bang zijn van de werkgever. Laatst bezocht ik een chemisch bedrijf in Leeu warden. Uit alle leidingen lek ten giftige dampen en na een uur had ik stekende hoofdpijn. De OR-leden deden niks, zeiden dat ze onder druk werden gezet door de directie. Stel je voor dat zo'n OR je CAO moet invullen. Ben je mooi in de aap gelo geerd." GPD Bosnië was de zoveelste parel op de kroon in zijn maatschappe lijke en openbare leven. Op zijn 31e was hij al hoofdredacteur van het blad Foreign Policy. Als ambtenaar op Buitenlandse Za ken onder de democratische presidenten Johnson en Carter genoot hij groot aanzien als Azië-expert. Fortuin Na de overwinning van de Re publikeinse presidentskandi daat Ronald Reagan in 1980 stapte hij over naar het bedrïj fs- leven, waar hij en passant op Wall Street fortuin maakte als directeur-generaal van de in vesteringsbank Lehman Bro thers. Pas onder de democraat Clinton keerde hij terug naar Buitenlandse Zaken. Hij werd in 1993 ambassadeur in Bonn. Al na zeven maanden werd hij teruggehaald om in Washington vorm te geven aan het Ameri kaanse Europa-beleid, waar hij zich geheel op Bosnië stortte. Hij spaarde kritiek op het weife lende buitenlandse beleid van Clinton en minister Christopher van Buitenlandse Zaken niet. In navolging van zijn grote voor beeld Kissinger pendelde hij maandenlang tussen Zagreb, Sarajevo en Belgrado met belof ten en harde dreigementen. Na Dayton nam Holbrooke in februaii 1996 ontslag als diplo maat om terug te keren naar de bankwereld en meer tijd te be steden aan zijn kersverse, derde echtgenote en zijn twee zoons. Incidenteel zette Clinton hem sindsdien nog in, als bemidde laar in Kosovo en in Cyprus. Maar tot schokkende resultaten heeft dat nog niet geleid. ANP/AFP/RTR zie ook pagina 5 De Amerikaanse president Clinton (m) benoemde gisteren Hol brooke (r) tot ambassadeur bij de Verenigde Naties. Holbrooke volgt Richardson (1) op die de nieuwe minister van Energiezaken is geworden. foto Susan Walsh/AP door Jessica Lutz Ondanks de nog geen twee weken oude belofte van Griekenland en Turkije om eindelijk de vertrouwenwekkende maatre gelen na te leven die de landen in 1988 over eenkwamen, liep de spanning gisteren weer tol gevaarlijke hoogten op. Zes Turkse F-16 gevechtsvliegtuigen landden op Noord-Cy- prus, nadat vier Griekse jets en een militair transportvliegtuig dinsdag het zuiden aan deden. Dat werd door Turkije als 'bedrei ging en provocatie' gezien. „Wij willen geen oorlog, maar dat is afhan kelijk van de houding van de Grieks-Cy prioten. Zij zijn degenen die zullen lijden", zei de Turkse premier Mesut Yilmaz giste ren. Ook Griekenland vraagt om een pak slaag, luidde de strekking van een verkla ring van de Turkse Generale Staf. De Griekse vliegtuigen landden op Paphos, de eerste militaire basis op de zuidelijke helft van het verdeelde eiland, die begin dit jaar voltooid werd. De aanleg van de basis wordt regelrecht in verband gebracht met het luchtafweersysteem dat Grieks-Cyprus van Rusland gekocht heeft. TurMje protes teert heftig tegen de, vanaf augustus verwachte komst van die S-300 raketten, omdat ze vliegtuigen in Turks luchtruim kunnen raken. Dat bedreigt de veiligheid van het luchtverkeer en beperkt de Turkse bewegingsvrijheid in ernstige mate. Cyprus ligt op minder dan honderd Mlometer van de Turkse kust. De internationale gemeen schap oefent tot nog toe vergeefs druk uit op Grieks-Cyprus, Griekenland en Rusland om af te zien van de deal. Richard Holbrooke, de Amerikaanse Wall Street bankier (met aanzienlijke investe ringen op Zuid-Cyprus) die dankzij zijn on derhandelingstalent vrede wist te bewerk stelligen in Bosnië-Herzegowina, beet zijn tanden stuk op het eiland. „Een nachtmer rie voor diplomaten", noemde hij het, voor hij gisteren zijn functie van speciale Cy- prus-gezant van president Clinton neerleg de om de nieuwe Amerikaanse ambassa deur bij de Verenigde Naties te worden. Sinds zijn bemoeienis is het Turks-Cypri sche standpunt alleen maar verhard. „Als hij denkt dat wij een stelletje Serviërs zijn die hij kan rond commanderen, dan heeft hij het mis", zei een medewei'ker van 'presi dent' Rauf Denktash al vorig jaar. Denktash eist inmiddels dat de in 1983 zelf uitgeroe pen Turkse Republiek van Noord-Cyprus internationaal erkend wordt, alvorens nog met de Grieks-Cyprioten wordt overlegd. Dezelfde voorwaarde geldt voor deelname aan de toetredingsbespreMngen tot de EU. In een interview met de Los Angeles Times De Stichting Technologie en Zeggenschap (STZ) luidt de noodklok over de ondernemingsraden. Het advies- en onderzoeksorgaan voor de on dernemingsraden in Nederland meldt dat OR-leden massaal wijdbeens staan boven de kloof tussen direc tieplannen en personeelsbelangen. Vooral bij reorgani saties lijken veel OR-leden de zijde van de directies te kiezen. Ze onderschrijven de noodzaak van verande ring, proberen tot voor het personeel draaglijke oplos singen te komen en oogsten vervolgens, als het mes er uiteindelijk toch echt in gaat, onbegrip en verwijten bij hun achterban. De neiging van vakbonden om zich te beperken tot raam-CAO's en een groot deel van de uit-, werking over te laten aan de ondernemingsraden, brengt hen verder in het nauw. Ondernemingsraden zijn praatgroepen waarin werk gevers en werknemers los van hun zuivere - regelmatig tegenstrijdige - posities wederzijds begrip proberen te kweken voor wat in het belang van de onderneming als geheel nodig is. Daarbij wordt van werknemersverte genwoordigers verwacht dat zij de eisen van acceptabel rendement en continuïteit weten te wegen. In die ge sprekken wordt werknemersbelang bedrijfsbelang. Directievertegenwoordigers moeten er hun plannen spiegelen aan werkbaarheid en sociale criteria. De middenpositie van de OR is uitgehold. Directieleden blijven toch vooral directieleden. De man op de vloer ziet weinig verschil tussen OR-leden en vakbondsver tegenwoordigers. Echt ongebonden OR-leden zijn wit te raven. In het poldermodel zetten de vakbonden wei nig of geen vraagtekens meer bij economische dogma's. Bovendien laten zij een deel van de vertaling van winst' en verlies in de CAO-onderhandelingen over aan de on dernemingsraden. De grijze brij is compleet. Het mag geen verwondering wekken dat OR-leden niet gelukkig zijn met deze ontwikkeling. Volgens de STZ vergt het OR-werk veel tijd. Wie dan als dank voor zijn inzet als verlengstuk van de baas wordt gezien raakt gemakkelijk gedemotiveerd. Het spel tussen werkgevers en werknemers is toe aan een herdefinitie van vrijwel alle rollen. De vakbonden moeten hun werk helemaal doen, tot op de vloer, zonder vuil werk te laten liggen voor de ondernemingsraden. Laat directieleden hun bedrijven goed besturen, even tueel kundig reorganiseren. Reken de mensen uit alle geledingen van een bedrijf die in de ondernemingsraad samen tot adviezen komen over de bedrijfsvoering uit sluitend af op die rol. Dat optreden is meestal niet be slissend. Hang de OR-leden niet op aan het succes van de voorstelling. Als de recette tegenvalt of als er voor-' stellingen moeten worden geschrapt, is dat slechts zeer ten dele door hun toedoen. Het overleg in de ondernemingsraad is belangrijk voor de vorming van een gezonde consensus binnen het be drijf. Ook over pijnlijke maatregelen. Niet minder. Niet bi Ie; Tante Bertha Voor het Bijzonder Gerechts hof in Rotterdam staat 'Tante Bertha' terecht. Zij beweert tijdens de oorlog het verzet te hebben geholpen. Maar ze wordt ervan beschuldigd dat ze joden en verzetsmensen geld heeft afgetroggeld en ze vervolgens heeft ven-aden. Smuts Veldmaarschalk Smuts, de missionair minister-president van Zuid-Afrika, is benoemd tot eredoctor van de Rijksuni versiteit in Leiden. Smuts werd een groot man en leider van zijn land genoemd. Bezoekers De tweede bedrijvenbeurs Ze- to in Middelburg heeft op de .1 eerste dag al meer dan twee duizend bezoekers getrokken. Voor elke duizendste bezoeker aan de tentoonstelling is een - prijs beschikbaar gesteld. Oogstverzekering Het hoofdbestuur van de 'j Stichting voor de Landbouw onderzoekt de mogelijMieden voor een landbouwverzeke- ring tegen mislukte oogsten. U. Het gaat om een verzekering.i tegenlage opbrengsten door slecht weer. De landbouwers in Zeeland zien er weinig in; ze verwachten dat de verzeke ring te duur zal worden en dat het moeilijk zal zijn om de oor zaak vén een mislukte oogst vast te stellen. waarschuwde Holbrooke vorige week dat er ieder moment een oorlog om Cyprus tussen NAVO-bondgenoten TurMje en Grieken land kan uitbreken. Onlangs-werd ook be kend dat de Amerikaanse en Engelse am bassades evacuatieplannen gereed hebben voor hun landgenoten op het eiland. Die zijn vooral werkzaam op de militaire bases die het Verenigd Koninkrijk behield na de onaf hankelijkheid van de kolonie, in 1960 Coup Een jarenlange campagne van de Grieks- Cyprioten om het eiland te zuiveren van de Turkssprekende moslimbevolMng, leidde in 1974 tot een door Gx-iekenland gesteunde coup, die tot doel had het eiland bij Grie kenland in te lijven. Daarop bezette Turkije de noordelijke helft, zowel om de Turks-Cy prioten te beschermen als om te voorkomen dat het eiland in Griekse handen viel. In 1993 ondertekende de internationaal als enige wettige erkende Grieks-Cypriotische regering een 'defensiedogma' met Grieken land, waardoor dat land verantwoordelijk wordt voor de verdediging van het eiland. Dinsdag verklaarde de Cyprische regering dat de landing van de Griekse vliegtuigen op Paphos 'de specifieke boodschap uit droeg dat het defensiedogma bestaat zolang het Turkse expansionisme bestaat'. GPD City OnLïne Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95.00: franco per post 125.50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1.50 korting, losse nummers maandag t/m vrijdag 1.75, zaterdag 2,50 p st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184- cent per mm; minimumprijs, per advertentie 27,60; Ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 7,- meer(excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag. (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen Uitgever: W. F dePagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel (0113) 273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115)694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115)568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8,30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10,30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Turks-Cypriotisch veiligheidspersoneel houdt de wacht op het vliegveld van Cecitkale in het noorden van Cyprus, terwijl een piloot zijn gevechtsvliegtuig controleert. foto Burhan Ozbilici/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2