Voetbal als wapen tegen regime Paolo Rossi, held zonder glorie PZC Geval-Kluivert: niks nieuws onder de zon Spelers Iran zitten tijdens WK opgesloten in kasteel sport 29 Scifo in basis tegen Mexico Boban niet tegen Japan Coach Colombia stopt na WK De la Pena naar Lazio Roma Geen bonen voor Engelsen Russische bondscoach stapt op Verguisde topscorer zat lange tijd verstrikt in web van roddel en achterklap Opstootje bij training Mexico Engelse hooligan gepakt via video vrijdag 19 juni 1998 De 46-jarige Hassan Nayeb-Agha met een foto van het Iraanse elftal tijdens de WK van 1978 in Argen tinië. Van het elftal vluchtten zes spelers naar het buitenland en werd Habbib Khabiri geëxecuteerd. foto Cees van Zweeden/GPD CAILLOUX-SUR-FONTAINES - Bondscoach Georges Leekens heeft Enzo Scifo opgenomen in zijn basis voor het duel met Mexico. De middenvelder maakt in deze wedstrijd voor het eerst zijn opwachting op dit WK. Hij neemt de plaats in van Phillipe Clement. Invaller Eric Deflandre hield ten koste van Bertrand Crasson een basisplaats over aan zij n ster ke optreden tegen Mare O vermars. Mike Verstraeten moet in de verdediging plaatsmaken voor de van een blessure herstel de Gordan Vidovic. Alleen Franky van der Eist is nog twijfel achtig. Hij haakte woensdag tijdens de training geblesseerd af. De opstelling: De Wilde; Deflandre, Staelens. Vidovic en Borkelmans; Van der Eist, Scifo, Wilmots en Boffin; Oliveira en Nilis. RTR VITTEL - Zvonimir Boban mist morgen het WK-duel van Kroatië met Japan. De speler van AC Milan is niet op tijd her steld van een kuitblessure die hij dinsdag tijdens de training opliep. Volgens teamarts Boris Nemec is het ook twijfelachtig of Boban in de derde wedstrijd, tegen Argentinië, inzetbaar zal zijn. DPA LA-TOUR-DU-PIN - De Colombiaanse bondscoach Hernan Gomez legt na het WK zijn functie neer. „Ik maak het WK af. want ik heb beloofd Colombia de titel te bezorgen. Mijn con tract wil ik niet verlengen", zei de trainer gisteren. Volgens Gomez heeft zijn vertrek niets te maken met Faustino Aspril- la. De coach stuurde de aanvaller woensdag naar huis omdat hij de gevoerde tactiek had bekritiseerd. Colombia verloor de eerste wedstrijd op het WK met 1-0 van Roemenië. Gomez is nu 3,5 jaar in dienst als bondscoach. Bij de WK's in 1990 en 1994 zat hij als assistent op de bank. RTR MADRID - Barcelona en Lazio Roma hebben een overeen komst bereikt over de overgang van Ivan de la Peha naar de Italiaanse club. De voorzitters Dino Zoff en Jose Luiz Nunez bereikten een akkoord over een afkoopsom van ruim 35 mil joen gulden. Lazio heeft De la Peha een contract voor zes jaar meteen jaarsalaris van ruim 3,5 miljoen gulden geboden. SID LA BAULE - De Engelse spelers moeten het tijdens hun ver blijf in Frankrijk stellen zonder de traditionele bonen in to matensaus. Bondscoach Glenn Hoddle heeft het gerecht van het menu geschrapt omdat het te veel suiker bevat. Een speci ale levering van gebakken bonen heeft Hoddle ongeopend te ruggestuurd. ,,De bonen verstoren de balans in het uitgeba lanceerde menu dat de spelers tijdens het WK krijgen", aldus woordvoerder Steve Double. RTR MOSKOU - De Russische bondscoach Boris Ignatijev heeft zijn functie neergelegd. Nadat Rusland zich in de play-off te gen Italië niet voor het WK voetbal in Frankrijk wist te plaat sen, volgde een aantal povere resultaten in oefeninterlands. Ignatijev trok zijn conclusies uit de hernieuwde kritiek in de nationale pers en schreef zijn ontslagbrief. De Russische voetbalbond gaf Ignatijev na de uitschakeling in december het voordeel van de twijfel. Hij kreeg een nieuw contract, tot en met het EK in 2000. Een nederlaag van 3-1 bij Polen en een gelijkspel van 1-1 tegen Georgië waren nieuwe teleurstellin gen. De laatste Russische zege in een officiële interland da teert van achttien maanden geleden, tegen Luxemburg. Paolo Rossi (midden) scoort het eerste doelpunt in de finale van 1982 Italië - Duitsland (3-1). Links zijn ploeggenoot Cabrini, de Duitse doelman heet Schumacher. foto ANP door Cees van Zweeden PARIJS - Hassan Nayeb-Agha herinnert zich Johan Neeskens nog. Hij stond als middenvelder tegenover Neeskens in de wed strijd Nederland-Iran van 1978, die Oranje met 3-0 won. Na af loop kwam zijn tegenspeler naar hem toe en zei: 'Good luck for the future'. Hassan (46) glimlacht, als hij in een Parijs' restaurant de herinnering op haalt. De gelukwens van Nees kens heeft niet mogen baten. Een jaar na de WK in Argentinië kwamen de ayatollah's aan de macht in zijn land, en was het afgelopen met het Iraanse voet bal. De vinger van Hassan gaat over een foto van het Iraanse team, die hij voor zich op tafel heeft gelegd. Bij elke speler die nu in ballingschap leeft, stopt de vin ger. Zes keer, alvorens te eindi gen bij zeer jeugdige speler rechtsonder. „Habbib Khabiri was onze beste speler. Maar hij kon niet ontkomen; hij werd ge- executeerd." Met de vlucht van zes spelers en de executie van een zevende betaalde het natio nale team een hoge prijs voor de FONTENAILLES (AFP) - Bij de training van het Mexicaanse elftal in Fontenailles is een op stootje ontstaan tussen fotogra fen en beveiligingsmensen. De Mexicaanse coach Manuel La- puente wilde achter gesloten deuren trainen. De fotopers wist het oefenveld toch dicht te na deren. De ingehuurde beveiliging ver zocht de cameramensen weg te gaan, maar die weigerden. Daarna volgde stevig duw- en trekwerk. Het Mexicaanse elf tal, dat zaterdag in Bordeaux tegen België speelt, trainde in een offensieve 4-3-3 opstelling, met Francisco Palencia in de punt van de aanval. Jaime Or- diales verliest mogelijk zijn ba sisplaats op het middenveld. In het laatste duel in groep E op 25 juni in Saint-Etienne spelen de Mexicanen tegen het Neder lands elftal. Elk WK heeft zijn eigen helden voortgebracht. Grote of tragi sche voetballers die op één of andere manier een stempel drukten op dat ivereldkampi- oenschap. In een serie van elf verhalen haalt deze krant her inneringen op aan de meest spraakmakende helden. In de ze zevende aflevering: de WK- editie van 1982 en Paolo Rossi. Tussen triomfen tragedie. door Jacques Ros De historie heeft vele voor beelden opgeleverd van come-backs die tegen iedere logica indruisten of het bevat tingsvermogen te boven gin gen. Ook in de sport. Wielren ner Lauce Armstrong moest de bezemwagen van het leven in, omdat er een kwaadaardig kankergezwel was geconsta teerd. Nu sprint hij weer mee voor de dagprijzen. Bokser Ge orge Foreman was al meervou dig opa, toen de lokroep van de ring luider bleek dan de stem van de rede. Het bejaarde lijf bleef zowaar overeind. Basket baller Magie Johnson bekocht een losbandig bestaan met de ontdekking van het HlV-virus en beëindigde een roemrijke carrière op een roemloze ma nier. Een jaar later beklom hij de Olympus en haalde goud met liet Dream Team. In de Top Tien van wederop standingen hoort ook Paolo Rossi thuis. Naar eigen en an dermans zeggen had-ie begin jaren tachtig de krochten van de hel aan de binnenkant ge zien, was-ie door het slijk en de mangel gehaald, werd-ie opge vreten, fijngekauwd, uitge spuugd en afgeschreven. Ge noeg redenen derhalve voor een langdurige psychiatrische revisie. Van de persoon Rossi was destij ds in elk geval weinig over. Laat staan van de voet baller. Want een voetballer zonder ziel (gestolen) en hart (vertrapt) is als het lichtnet .zonder stroom. Er gebeurt niks. Die Paolo Rossi kerfde tijdens het WK van Spanje zijn signatuur in het goud van de wereldcup, kreeg de kroon van toernooi-topscorer en werd door de Italianen die hem eerst tot op het bot hadden verne derd, liefdevol omarmd als Paolo Nazionale. Het kan ver keren, zei Bredero. islamitische revolutie. Pas dit jaar, twee decennia later, doet Iran weer mee aan een WK. Meedoen is niet eigenlijk niet eens het woord. „Elk team pro beert zich naast het voetbal zo goed mogelijk te vermaken in Frankrijk. Saoedi-Arabië is in Disneyland geweest. De spelers van Iran daarentegen zitten op gesloten in een kasteel dat ze niet mogen verlaten." Dat kas teeltje herbergt een bakkers- school, maar nu de leerling bakkers met vakantie zijn, heeft de eigenaar het aan Iran ver huurd. Die eigenaar heet Yssin- geaux, het kasteel (Chateau Montbamer) ligt in een geïso leerd dorp van 7.000 zielen. Executie Hassan, de middenvelder van toen, woont nu in Frankrijk. Hij was in Amerika toen de islamie ten de macht grepen, en besloot eerste de kat uit de boom te kij ken. Na twee maanden werden drie neven en nichten van hem geëxecuteerd, waarna hun ou ders van de weeromstuit aan een hartaanval stierven. Wat hem er echter definitief toe deed be sluiten om in het westen te blij ven, was de executie van zijn voetbal vriend Habbib Khabiri. „Habbib werd geëxecuteerd omdat hij ondanks zware mar telingen bleef weigeren te be kennen, dat hij de Volks Muja- hedien (een verzetsgroep) had gesteund. Het nieuws van zijn dood kwam bij mij hard aan. Om te begrijpen hoe hard moet u zich voorstellen wat voor een ef fect de executie van Neeskens op Krol zou hebben gehad." De ayatollahs beperkten zich .niet tot de vervolging van de spelers die onder de sjah de na tionale kleuren hadden verde digd. Onder hen kwam de hele sport in een kwade reuk te staan. Zij verboden vrouwen voetbal te spelen, en zelfs maar naar de stadions te gaan. En zelfs stelden de ayatollahs een gelovige islamiet die nog nooit een elftal had getraind, aan als coach van het nationale team. De onderdrukking van een volkssport leidde er onvermij delijk toe dat het volk die sport ging aangrijpen om zijn afkeer van het regime te tonen. Het ge lijkspel tegen Australië waar mee Iran zich kwalificeerde voor de WK bracht een miljoen Rossi's gave om, schijnbaar met z'n ogen dicht en vlug als de bliksem, openingen te vin den of te maken in de Berlijnse Muur die Italiaanse defensie specialisten plachten op te trekken, werd aanvankelijk niet door iederéén op waarde geschat. Bijgevolg schoven blinde, egocentrische bobo's hem heen en weer over hun fi nanciële schaakbord en ver toonde hij die kunstjes eerst op een niveau dat hem feitelijk onwaardig was. Tussen de re serves van Juventus, Como, Lanerossi Vicenza bijvoor beeld. Daar kwam verandering in toen bondscoach Enzo Bear- zot - zowel qua uiterlijk als in stelling (aanvallen is de beste verdediging) een soort Apa che-opperhoofd - hem mee nam naar de WK van '78 in Ar gentinië. Ook daar deed Rossi wat intussen macht der ge woonte was: scoren. Zijn kostje leek gekocht, een gulden toe komst en een dolce vita waren ogenschijnlijk verzekerd. Omkoping Paolo Rossi had evenwel zijn woord al gegeven aan Perugia. Een beslissing die hem duur kwam te staan en zuur opbrak. Wat er gebeurde was dit: de maffia, altijd happig op een paar miljoentjes extra, had zijn invloedssferen uitgebreid tot in de voetbalwereld. Daarvoor werd gebruik gemaakt van het zwarte totosysteem. Dit werk te ongeveer volgens hetzelfde principe als fruitmachines: deelnemers verliezen meer dan ze winnen. Bij gokken alleen bleef het niet. Om er namelijk voor te zorgen dat er zoveel mogelijk inleggelden aan de juiste strijkstokken bleef han gen, werden links en rechts steekpenningen uitgedeeld. Wedstrijden, kortom, werden door omkoping gemanipu leerd. Zo ook het duel tussen Avellino en Perugia, tegen het eind van Rossi's eerste seizoen bij zijn nieuwe werkgever. Al thans, dat wilden naamloze in formanten de Italiaanse voet balbond en de samenleving doen geloven. Waar het de be moeienissen van de georgani seerde misdaad betrof, twijfel de geen sterveling aan het betrouwbaarheidsgehalte van de aantijging. Want als de Itali aanse Hades politici door brandende hoepels kon laten mensen in de straat. En toen het team terug was uit het Verre Oosten, stroomde het Azadi Stadion in Teheran vol met 120.000 mensen om de helden te verwelkomen. Onder hen be vonden zich zo veel vrouwen, die eigenlijk geen toegang heb ben tot voetbalstadions, dat de politie niets anders kon dan de ogen toeknijpen. „Voetbalwedstrijden verande ren steeds vaker in massapro testen tegen het regime. De eer ste keer gebeurde dat in 1995, toen tijdens een wedstrijd in het Azadi Stadion leuzen werden geschreeuwd tegen de religieu ze leider Khamenei en president Rafsanjani. De politie staakte de wedstrijd, waarna ongere geldheden uitbraken die aan 200 mensen het leven kostten." Pathetisch Wedstrijden worden nu zo vaak door de politie beëindigd dat de Iraanse competitie van '96-'97 nog altij d niet is afgelopen. Has san: „Het is pathetisch. De landskampioen wordt tegen woordig door het regime geko zen, omdat competitiewedstrij den zo vaak worden gestaakt." Onder druk van supporters werd ook de islamitische trainer vervangen. Mayely Kohan, een volgeling van wijlen ayatollah Khomeiny, had gepresideerd over nederlagen tegen de teams van inferieure voetbalnaties als Qatar, Japan en Saoudi-Arabië. Maar het huidige elftal geniet nog altijd niet de vrijheid die Hassan en zijn team in 1978 hadden. Vrouwelijke perso neelsleden van Chateau Mont- barner is gevraagd zich correct te kleden of enkele weken va kantie te nemen. En afgelopen zondag was de prestatie tegen Joegoslavië matig, zo zegt Has san, omdat de spelers de avond tevoren langdurig waren onder worpen aan een religieus ritu eel. De beladen match tegen Ameri ka, 'grote satan' in officieel jar gon, wordt voor zowel de aya tollahs als hun tegenstanders een moeilijke. Hassan: „Als Iran wint, zal die zege worden uitge buit door het regime. Maar een overwinning zou tegelijkertijd miljoenen tegenstanders van het regime op straat brengen." GPD springen, moest het een koud kunstje voor ze zijn ook de voetballerij te dresseren. Maar dat uitgerekend Paolo Rossi, zoals het vei'haal luidde, zijn handen had vuilgemaakt aan smeergeld, diende te wor den afgedaan als vuige achter klap. Banvloek In de optiek van Rossi's getui gen a decharge pleitten twee ax-gumenten hem bij voorbaat vrij van een dei-gelijk gedrag. Eén: zijn karakter liet geen x-uimte voor ondeugdelijkheid. Twee: tijdens het bewuste potje (uitslag 2-2) had hij Avellino vanuit alle standen bestookt en nota bene voor beide treffers getekend. Het mocht niet ba ten. Een tribunaal van wijze mannen hechtte uiteindelijk meer geloof aan de verspi'ei- dei-s van het gerucht dan aan het verweer van Paolo Rossi. Voor een periode van drie jaar werd hem het recht ontzegd in competitieverband, nationaal en internationaal, tegen een bal te trappen.Met dat vonnis had Rossi de galbeker nog niet leeggedronken. Gedachtig aan het rook en vuur beginsel, keerde de rest van de natie zich nu eveneens tegen hem. 'Een dubbele behandeling met pek en veren' noemde hij dat. Vredespijp Toen de nood het hoogst was, bleek de redding echter nabij. Van Juventus kreeg-ie alvast een contract voor na de boycot, de bond reduceerde zijn straf van drie naar twee jaar en de oude hoofdman Bearzot raad pleegde de kalender en lurkte content aan zijn vredespijp: in april 1982 zou Paolo Rossi boe te hebben gedaan. Mits klaar- gestoomd, net op tijd om de squadra azzuii te leiden naar een nieuw hoogtepunt in de Italiaanse voetbalgeschiede nis, de derde wereldbeker sinds de invoering. Nadat Italië de voorronde was doox-gezwijnd en Rossi nog geen deuk in een pakje boter had schoot, haalde de gezaghebbende Gazette dello Sport uit voor een ram onder de gordel waar zelfs Lo renzo Staelens zich voor zou generen. Het opzichtige falen van Paolo Rossi werd vanuit de hoek van de roddelbladen ver duidelijkt. Niet de naweeën van zijn schorsing wax-en de ooi-zaak, maar... zijn amoureu ze gevoelens voor medespeler Antiono Cabrini. In het trai ningskamp werd de herenlief de bedreven - met stilzwijgend goedvinden van Enzo Bearzot. Hoe diep kan een scribent zin ken? En hoeveel ellende kan een jongmens verdragen tot het punt van knappen is bereikt? Veel dus. Ofschoon de Vesuvius in hem wel tot uitbarsting kwam. Niet in woorden, maar in daden. En tussen de krijtlij nen. Plotseling vielen de goals gelijk bladeren op een storm achtige hexfstavond. Tien in totaal. Zes van Rossi. Als Italië de titel aan iemand te danken had, dan was het wel aan Pa- blito. Verdwijntruc Het tweede voetballeven van Paolo Rossi duurde vijf jaar. Die smeerde hij uit over drie clubs: Juventus, AC Milan en Hellas Vei'ona. Alhoewel hij met de grootste vanzelfspre kendheid de ruimte tussen pa len en lat bleef vinden en nog een serie prijzen aan zijn ver zameling toevoegde, was hij toch niet meer dezelfde als voorheen. Pas dertig was-ie, toen het laatste draadje dat hem verbond met de sport die hem groot én nietig had ge maakt brak. Paolo Rossi ver koos een beschut bestaan in de anonimiteit boven een ver blijf s verlenging in de krank zinnigheid van de Serie A De Grote Verdwijntruc werkte zo pexf eet, dat op Internet nu nóg de vraag wordt gesteld, waar 'Paolo Nazionale in godsnaam gebleven is'. Daar kan antwoord op worden gegeven. De romanticus Paolo Rossi woont, met vrouw Simo- netta en zoon Alessandro, op een plek waar romantici beho ren te wonen: Vicenza, de stad van Romeo Julia. Vlak bij Ristorante d'Amore (het eet huis van de liefde, zeg maar). De littekens van het verleden zijn weggetrokken, hij kan ex- zelfs grappen over maken. Laatst deponeex-de een klant het standpunt in zijn schoot, dat het dit WK niets zou wor den met de squadra. Waarop Paolo Rossi antwoordde: 'Wed den van wel.' door Gijsbert Spierenburg LA TURBIE - Een Belg, Patrick Snitze, gerenommeerd verslag gever van de Waalse krant Ga- zette Sports, snuffelt wat rond op het trainingsveld van Oranje in La Turbie, nabij Monte Carlo. Hij speurt naar een antwoord op de vraag waarom die vermale dijde Hollanders zich toch zo opwinden over die in zijn ogen weliswaar een tikje provoceren de, maar verder in wezen louter professionele opmerking - ver krachter - van Lorenzo Staelens aan het adres van Patrick Klui- vert. „Waax-om al die ophef", zegt Snitze. „Bij ons in België is dat toch niks. In het Otten-stadion van AA Gent is de derde doel man van de nationale ploeg, Fi- lip van de Walle, het afgelopen seizoen nota bene door z'n eigen supportex-s uitgescholden voor 'Dutroux', omdat hij een keer een wedstrijd slecht had ge speeld. Filip komt uit Charleroi, uit de streek van Dutroux. De dag nadien heeft hij ontslag aangevraagd én gekregen en toen is hij naar Eendracht Aalst gegaan. En daar speelt hij goed. Ik kan niets andex-s zeggen". Een naïeve Nedex-lander (Klui- vert), aldus luidt het wijze ooi-- deel van Snitze, heeft zich in z'n hemd laten zetten door een slimme Belg (Staelens). Onze Belg heeft erover nagedacht, zegt hij. „Ach, meneei-, het is een spelletje dat is gespeeld. Het is de slimme die de domme heeft aangepakt. Andersom zou Stae lens nooit zo heoben gerea geerd, omdat hij rijp is". Legio Verbale intimidatie is in het top voetbal niet van vandaag of gis teren en tegenwoox-dig absoluut niet kwetsender dan in het roemruchte verleden. Bonds coach Hiddink was vroeger, als MONTPELLIER - Met behulp van hun Engelse collega's heeft de Franse politie gisteren een hooligan opgepakt die betrok ken is geweest bij de rellen in Marseille na het duel tussen En geland en Tunesië. Engelse agenten herkenden de 34-jarige man op de videobeelden die tij dens de ongei-egeldheden zijn gemaakt. De Franse justitie zal hem het land uitzetten. SID- /AFP speler van De Graafschap en PSV, ook bepaald geen lieverd je. Hetzelfde geldt voor vele van z'n illustei-e generatiegenoten. De - veelal racistische en antise mitische - voorbeelden zijn le gio. Berucht was de affaire-Muller in de jaren zestig. De Ajacied Bennie Muller hinderde in de wedstrijd tegen stadgenoot DWS de doelman van de tegen partij, Jan Jongbloed, bij het uittrappen van de bal. Jong bloed schold Muller vexvolgens uit voor 'pleurisjood'. Jaap van Praag, de toenmalige voorzitter van Ajax, maakte de zaak aan hangig bij de tuchtcommissie van de KNVB. Jongbloed werd geschorst. Bi-uut en meedogenloos was in de jax-en zeventig de reputatie van de Feyenoord-vei'dediger Rinus Israel, bijgenaamd IJze ren Rinus. Met Theo Laseroms, alias Theo de Tank, vormde de latere assistent-bondscoach van Oranje op de slagvelden een afschrikwekkend centraal ver dedigingsduo. Historisch was zijn debuut op het trainingsveld van Feye- noord, onmiddellijk na z'n transfer van DWS. Hans Kraay senior, één van de routiniers van Feyenoord, was het slachtoffer. Israel gaf op de van hem beken de wijze z'n visitekaartje af. Kraay zeeg neer, kermend van de pijn. Er volgde een lange blessurebehandeling. Toen de kruitdampen eindelijk waren opgetrokken, richtte Kraay zich met een nog van pijn vertrokken gezicht tot de nieuweling. „Kijk voortaan uit, klootzak, je had m'n benen wel kunnen breken? Israel kort: „Nou, en?". Johan Cruijff was een fenome naal voetballer, maar in het strafschopgebied van Feye noord waagde hij zich aldoor met het lood in de schoenen Is- ï-ael had de gewoonte 'Cruijfüe' bij de opkomst van de elftallen even toe te spreken. „Als jij bij ons in de zestienmeter komt, kom je er niet meer levend uit". Gevierendeeld bijna werd ook Arie Haan na een charge van Is rael, nota bene in het trainings kamp van Oranje ter voorberei ding op het WK van 1974. Israel en Haan waren concurrenten voor de positie in het centrum van het elftal. Haan werd op ze ker ogenblik bijna door midden gezaagd. Op de grond liggend zag hij hoe Israel op hem neer keek: „Beter een halve haan dan een héle haan". Zo beschouwd valt de schade voor Patrick Kluivert nog mee. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29