Paars scherpt asielbeleid aan 69 lifiüïi Geringe aanvoer aardappelen jaagt kiloprijs de hoogte in BtffSTOL Actie voor behoud 17e-eeuws vrijersboekje VACATURES Lekkende vaten met Nederlands kernafval ook naar Sellafield 4 WEKEN IBH Discotheek is voor jongeren een opvoeder Kabinet handhaaft koppelingswet Principe-akkoord over verminderen aantal verblijfsstatussen Spanning rond Cyprus loopt op Vaderdag in 95 r Vaticaan tegen ruimere regels bij eucharistie Notities over Jan Toorop 17 Rode sluier over WK 25 Groene stroom 30% goedkoper VOOR ƒ15,00 JA, ik wil: .22° 414° Langzaam opklarend Veel bewolking maar overwegend droog, later vanuit het zuiden opklarend. Maxima 22 graden bij een matige ZW-wind. 241e jaargang no. 145 vrijdag 19 juni 1998 losse nummers 1,75 Gemeenten willen meer bouwen -r van onze redactie binnenland WOERDEN - De disco fungeert voor jongeren als een opvoeder. Ze krijgen er normen en waarden bijgebracht. Het overtreden van de huisregels is in de disco uit den boze: dat levert ge zichtsverlies bij vrienden op. Dit blijkt uit onderzoek van de Eras- mus Universiteit in Rotterdam naar de sociaal-maatschappelijke beteke nis van de disco's. Koninklijke Horeca Nederland (KHN) gaf de opdracht tot het onderzoek, waarbij 1.500 jonge ren een vragenlijst invulden. Volgens de onderzoekers, die vijftig disco's onder de loep namen, is het drankge bruik daar matig en komt drugsge bruik er nauwelijks voor. De onder zoekers noemen het opvallend dat 97 procent van de ondervraagde disco gangers begrip heeft voor de huis- en veiligheidsregels. Ongeveer 15 pro cent vindt de huisregels soms een pro bleem. Met strenge veiligheidsregels heeft 85 procent geen enkel probleem. Hierdoor krijgt de disco van de onder zoekers het stempel opvoeder. „Dui delijk is dat de jeugd zich over het algemeen houdt aan de code die het bedrijf hanteert. De disco is de ont moetingsplek waar de jongeren el kaar opzoeken en steun geven." ANP van onze parlementsredactie DEN HAAG - PvdA WD en D66 zijn het in principe d eens over een nieuw, strin- genter asielbeleid. Daarin krijgen asielzoekers snel- Ier te horen of ze voorgoed ;t mogen blijven, tijdelijk ir welkom zijn of terug moe ten naar hun land van her- komst. ;De fractiespecialisten, die maandag de puntjes op de i den- 'ken te zetten, menen dat het het 5) j aantal verblijfsstatussen moet {worden teruggebracht van vijf 6- -naar twee: een permanente- of een tijdelijke status. y- Deze vereenvoudiging van de e- Vreemdelingenwet heeft een {gunstige uitwerking op lengte jn [en duur van de asielprocedures. „En dat is pure winst. Het groot Jste probleem is nu de stroperig- 3' jheid en ondoorzichtigheid. Dat e. ;schept vaak valse verwachtin- v) gen en de opvangcentra raken e- [overvol", aldus een ingewijde, k' I [Voor de verkiezingen stonden ik iPvdA, D66 en WD lijnrecht te- jgenover elkaar ten aanzien van [het vluchtelingenbeleid. De ANKARA - De spanning tussen Griekenland en Turkije over Cyprus is opgelopen, nadat bei de landen gevechtsvliegtuigen naar het eiland hebben ge- stuurd. Ankara zond gisteren zes F-16's naar de Turks-Cy priotische basis Gecitkale. 5) (Drie Turkse toestellen vertrok- Jcen gisteravond, de overige blij - /en voor onbepaalde tijd. Anka ra reageerde daarmee op een ioortgelijke actie van Athene, dat dinsdag vier F-16's en twee transportvliegtuigen naar de nieuwe basis Paphos in Grieks- Cyprus stuurde. De Grieks-Cypriotische rege ring veroordeelde de Turkse .tap in felle bewoordingen. Athene sprak van 'een illegale daad'. RTR/AFP/DPA zie ook pagina 2 (Advertentie) de DRVKKERY Boekhandel Fanoy biedt aan: Van den Storm in de stilte. De Zeeuwse schildersfamilie Schür/. ('817,933) ƒ49,50 Kantoor boekhandel de Ruiter een Insignia Steel GT Balpen met gratis creditcard etui /65,00 Ear Eye Muziek |,,,.rn John Fogerty. Premonition. Live concert met nummers van Crecdcnce Clearwater Rcviva' 34,95 en in alle drukte van de DRVKKERY bent u na tuurlijk van harte welkom in Brasserie de DRVKKERY de Winkel DRVK in Woord Brasserie KERY Beeld Geluid Markt 51 Middelburg WD hamert al jaren op een strengere Vreemdelingenwet. De liberalen zijn ervan over tuigd dat een groot aantal asiel zoekers alleen naar Nederland komt omwille van economische motieven. Om het 'kaf van het koren te scheiden' bepleitten de WD'ers daarom de instelling van één, tijdelijke, status. PvdA en D66 hebben nooit ont kend dat er 'gelukszoekers' door de mazen van het net glippen. Maar in de ogen van die partijen mag dit nooit leiden tot paniek reacties die ten koste gaan van de vervolgde medemensen. Een PvdA-ingewijde stelt dat zijn partij 'heel goed met de nu geko zen oplossingen kan leven'. „De inzet van de VVD was om alleen tijdelijke verblijfsstatussen uit te vaardigen. Dat hebben we ze gelukkig uit hun hoofd kunnen praten. Dat geldt ook voor hun streven om het aantal beroeps mogelijkheden van asielzoekers fors te beperken." Ook bij de WD heerst tevreden heid over het compromis. „Tot voor kort waren dit soort zaken Het boekje bevat onder andere de tekening 'Zittende herderin in een landschap' (1612) van Willem Buytenwech. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Koninklijke Biblio theek in Den Haag en het Rijksmuseum in Amsterdam proberen samen het unieke handgeschreven 17e-eeuwse Liedboek van Anna Steyns voor Neder land te behouden. Ze werven geld voor de aankoop van het volgens kenners bijzonder fraaie werkje. Het groenfluwelen met zilverdraad be slikte boekje werd onlangs bij een anti quariaat in Houten aangeboden. Wat het moet kosten willen de betrokkenen niét zeggen. „Aanvankelijk was de vraagprijs zes ton, maar we zijn nog in onderhandeling." Hef boek bevat bestaande liefdesliede ren. die door anderen dan de schrijvers in het bandje werden opgeschreven en versierd. Volgens deskundige dr. A Leerintveld van de Koninklijke Biblio theek waren dit soort .boekjes 'aan het begin van de 17e-eeuw populair bij welgestelde jongelieden op vrijersvoe ten. „Ze werden meegenomen naar de geliefde. De initiatiefnemer of -neemster zong er dan uit vóórhaar of hem." Het boekje dat Anna Steyns (1588- ANP 1618) vermoedelijk van haar minnaar ontving is van uitzonderlijke kwaliteit door onder meer door de illustraties van Cornells Claesz van Wieringen en Willem Buyteweg. De jong gestorven Anna was de bruid van Paul van Bere- steyn, een-Haarlemse bestuurder. Van Beresteyn liet zich ooit schilderen door Frans Hals en dat portret hangt nu in het Louvre. ANP door Harmen van der Werf SINT-ANNALAND - Het natte weer van de laatste weken heeft de prijzen van nieuwe aardap pelen omhoog gedreven. Akker bouwers kunnen hun land veel moeilijker op om de aardappe len te oogsten. De aanvoer stokt. Bij de Veiling Sint-Annaland en omstreken is dat goed te mer ken. Normaal wordt er in deze tijd dagelijks twee- tot driehon derd ton nieuwe aardappelen aangevoerdWoensdag kwam er slechts honderd ton binnen en gisteren bijna het dubbele, wat een hoogtepunt in de week was. Door de beperkte aanvoer en de vrij grote vraag zijn de prijzen sterk gestegen. Eén kilo Doré, het meest gangbare ras, deed gisteren in Sint-Annaland 1,00 tot 1,20 gulden de kilo. Vorig jaar juni lag die prijs gemiddeld op 35 tot 40 cent. Directeur D. L. Hage van de Sint-Annalandse veiling wijt die ontwikkeling niet alleen aan het slechte weer van de laatste weken. Landbouwers die nieu we aardappelen telen, hebben eerder dit jaar ook met proble men gekampt bij het poten. „Vo rig jaar zaten alle pootaardap- pelen er binnen tien dagen in, nu heeft dat veel langer geduurd." Dit speelt vooral op Tholen, waar op vrij grote schaal nieuwe aardappelen onder plastic wór den geteeld. Het gaat om zo'n honderd hectare. Tholen is bij uitstek geschikt voor de teelt van vroege aardappelen- vanwege de grondsoort (lichte (Advertentie) Dubbeldaks nylon koepeltent 2-persoons (afm. 210x210x130 cm) Geldig t/m 21 juni 1998 MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) zavelgrond, een zandachtige kleigrond) en het klimaat. „Wij hebben hier in het voorjaar zel den vorst aan de grond", aldus Hage, „dankzij hetzeeklimaat." In de winkel zijn nieuwe aard appelen door de geringe aan voer verhoudingsgewijs duur. Bij de Vlissingse groente- en fruitspecialist B. van den Berge kost een kilo Doré 2,25 gulden de kilo en Frieslanders 1,95 gul den. „Vorig jaar waren ze inder daad stukken goedkoper", al dus Van den Berge, „maar toen was er juist veel aanbod." zie ook pagina 9 ROME - De rooms-katholieke leer staat geen ruimere inter pretatie toe van het verbod voor niet-katholieken om deel te ne men aan eucharistievieringen. De Nederlandse bisschoppen hebben dit gisteren te horen ge kregen van de pauselijke raad voor de eenheid van de christe- De bisschoppen, die hun vijf jaarlijkse bezoek aan het Vati caan afleggen, legden de com munie-kwestie bij het huwelijk van Maurits en Marilène voor aan kardinaal Cassidy, voorzit ter van de pauselijke raad en een invloedrijk adviseur van paus Johannes Paulus II. GPD (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! Het kabinet houdt vast aan het in werking tre den van de Koppe lingswet per 1 juli van dit jaar. De wet moet illegaal verblijf in Ne derland tegengaan. Dat zei staatssecreta ris Schmitz van Justi tie gisteren in de Twee de Kamer waar de publieke tribune vol zat met belangheb benden. onbespreekbaar. Als we de plus sen van de nieuwe regeling af zetten tegen de minnen, dan durf ik de stelling aan dat er een doorbraak is bereikt. Ik denk dat veel mensen zullen opkijken van het resultaat", aldus een goed ingelichte liberaal. GPD William Rothuizen verzamelde en rangschikte een groot aantal notities over het leven van kun stenaar Jan Toorop (1858- 1928). Het boek, dat gisteren (donderdag) in Domburg werd gepresenteerd, bevat een keur aan gegevens die de blik verrui men op het doen en laten van een mysterievol kunstenaar. De kritiek van de nieuwe Fifa- voorzitter Sepp Blatter op het lankmoedige fluiten van de ar biters op het WK blijkt niet aan dovemansoren gericht. Gisteren toonden de scheidsrechters in twee duels vijf keer rood. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 1113 en 15; kunst cultuur: 17,18,19,2123 en 24; sport: 25, 26,27,29 en 31. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Britse opwer kingsfabriek bij Sellafield heeft sinds 1994 twee 'zwetende' va ten met Nederlands kernafval binnen gekregen. Dat blijkt uit een lijst die de fabriek aan de Britse parlementariër John Hutton heeft gestuurd. Greenpeace, dat een afschrift van de lijst kreeg, vindt dat mi nister De Boer van Milieu direct moet stoppen met het vervoer van containers met radioactief afval totdat meer duidelijkheid bestaat over het probleem. De uit Dodewaarde afkomstige lekkende vaten die naar het Ver enigd Koninkrijk werden ge stuurd overschreden respectie velijk drie en twaalf keer de stralingsnorm. GroenLinks wilde eerder deze week al opheldering van de mi nister over de verwarring die was ontstaan over de aanwezig heid van besmette containers in Frankrijk. De Boer liet eerst we ten dat de Franse opwerkings fabriek Cogéma geen lekkende vaten had aangetroffen. Later moest zij haar antwoord op Ka mervragen corrigeren en meld de dat er in één geval sprake was geweest van een licht besmette container. Volgens het ministe rie was er echter geen sprake van een gevaar voor de volksge zondheid. Greenpeace vraagt zich nu af of dergelijke inciden ten niet veel vaker voorkomen. Sellafield verwerkt al sinds 1978 Nederlands kernafval en de lijst gaat niet verder terug dan tot 1994, aldus een woord- DEN HAAG - Wie elektriciteit gebruikt uit duurzame bronnen als de zon, de wind of het water, hoeft geen energiebelasting meer te betalen. Hierdoor wordt de 'natuurstroom' 30 procent goedkoper. Hiermee wil de overheid het ge-: bruik van de groene stroom sti muleren. Met terugwerkende kracht per 1 januari zijn na- tuurstroomklanten van de ener giebedrijven vrijgesteld van de Regulerende Energie Belasting, ofwel de ecotax. Alle gebruikers van elektriciteit betalen die. Bij een gemiddeld gebruik kost dat circa 10 gulden per maand. ANP voerder van de milieuorganisa tie. De Kamerleden Vos (Groen Links) en Feenstra (PvdA) willen zo snel mogelijk overleg met de minister over de kwestie. „Zij moet alle gegevens op tafel leggen. Een minister hoort van dit soort gevallen te weten", al dus Vos in NOVA. Beide parle mentariërs willen verder dat de transporten met nucleair afval worden gestaakt zolang ondui delijk is of het veilig is. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving 93,50 Straat: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1