Sloerand ontwikkelt Sloepoort Allochtone jongerenwerkers op cursus PZC zeeland w 12 Aannemerscombinatie stopt geld in Sloebos in ruil voor gunnen industrieterrein Goes trekt meer dan Deltaband Vlissingen treedt op in Duitsland Eten en drinken op braderie Middelburg Geen staking bij Zeeuwse kinderopvang Gezocht omgeving Oostkapelle: zwarte hond, kruising herder/bouvier BEZORGERS/STERS BON KOM WERKEN BIJ DE PZC vrijdag 19 juni 1998 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De Combi natie Sloerand, een aannemers combinatie van Grontmij en Sa- gro, gaat het industrieterrein Sloepoort ontwikkelen en ex ploiteren. De combinatie gaat ook de aanleg van het Sloebos uitvoeren. In ruil daarvoor moet de Combinatie Sloerand een miljoen gulden stoppen in het Sloebos. Tijdens een brain- stormavond van de gemeente Borsele maakte wethouder P. J. Vollaard bekend dat de gemeen te in zee wil met de Combinatie Sloerand. Vollaard zette de plannen uiteen van de gemeente om te komen tot 200 hectare bosgebied als buffer tussen het Sloegebied en het platteland in het oosten van VLISSINGEN - De Deltaband van de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen is tot en met 21 juni in de Duitse stad Iserlohn om de schutterijf eesten op te luisteren. Ongeveer vijftien orkesten uit vele Euro pese landen zijn uitgenodigd voor dit internationale muziek festival. De Vlissingse drumfanfare moet zich onder meer presente ren bij officiële ontvangsten. Daarnaast verzorgt de Delta band een aantal marsoptredens en zijn galashow. Deze show wordt afgesloten met een geza menlijk optreden van alle uitge nodigde muziekkorpsen. Dan zullen onder meer alle volkslie- Riskante lading niet gemeld GOES - De kapitein van een Ita liaans lijndienstschip heeft donderdag een boete van 5.000 gulden moeten betalen omdat hij niet had gemeld dat hij ge vaarlijke stoffen vervoerde. Het schip voer op de Westerschelde en kwam uit de richting.Ant werpen. Borsele. Het industriegebiedje Sloepoort, dertig hectare tussen de Borsselsedijk, de Sloeweg en de Bernhardweg, is samen met vijftien extra woningen per jaar en het Sloebos, het wisselgeld wat de gemeente heeft terugge kregen voor de medewerking aan de WOV-aanleg. Die moet tegelijkertijd met de Sloerand- ontwikkelingen in het land schap worden ingepast. De verwerving van gronden is inmiddels begonnen. De ge meente bespreekt over veertien dagen een voorstel om 30 hecta re, verspreid over drie gebied jes, aan te kopen. Het Bureau Beheer Landbouwgronden gaat de gronden voorlopig beheren, zodat door ruiling naar grote aaneengesloten gebieden kan worden toegewerkt. Het geld deren worden gespeeld. De Del taband is samen met een orkest uit Leiderdorp de Nederlandse vertegenwoordiging. De Vlis singse band is zondagavond te rug. Nieuwe vloer in gymnastiekzaal STAVENISSE - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen wil 55.000 gulden neertellen om de vloer in de gymnastiekzaal in Stavenisse te vervangen. Deze vloer, die inmiddels ruim twintig jaar meegaat, is drin gend aan vervanging toe. In de begroting 1998 is ruimte voor de vervanging gereser veerd. MIDDELBURG Jeu de boules - Club Jeu de Bou les uit Middelburg houdt zater dag 27 juni een tête a tête toer nooi, waarbij één tegen één wordt gespeeld. Het evenement vindt plaats op het eigen terrein aan de Koudekerkseweg in Middelburg. Het toernooi be gint om 16 uur. om de aankopen te betalen, hoeft Borsele niet uit eigen beurs te halen maar kan meteen worden gedeclareerd bij pro vincie en waterstaat. Beheer Voor de inrichting en het beheer van de Sloebossen gaat de Ver eniging Natuurmonumenten zorgdragen. Samen met de ge meente wordt Natuurmonu menten opdrachtgever voor de Combinatie Sloerand. Die con structie is gekozen omdat Na tuurmonumenten een inrich tingssubsidie kan vangen. De verwerving van de gronden moet liefst op vrijwillige basis gebeuren. Boeren die hun grond verkopen krijgen bovenop de prijs per hectare landbouw grond, twee gulden per vierkan te meter extra, totdat een plan van toedeling is gemaakt. De boeren zijn daarmee vooralsnog niet gelukkig. Ze hebben liever een kant en klaar bestemmings plan. zodat ze op basis van ont eigening voor hun grond wor den betaald. Van die twee extra guldens gaat om te beginnen al een gulden naar de belasting. Die ene gulden die overblijft dekt bij lange na niet de kosten van gedwongen verhuizing of van de notaris bij de aankoop van vervangende grond. Bij een onteigening worden alle kosten vergoed. door René Schrier GOES - De Goese gemeente raad heeft donderdagavond 92.000 gidden beschikbaar ge steld om parkeerplaatsen voor fietsen in Goes te kunnen reali seren. Dat gebeurt op de Grote Markt, op de Oostwal en in het Kolve- niershofOp de Grote Markt en de Oostwal gaat het ten kosten van autoparkeerplaatsen. Vol gens het college van burgemees ter en wethouders betreft het een sober plan en eenvoudig plan. In totaal komen er voor 300 fietsen plaatsen bij. De raad was er wel gelukkig door Marcel Modde TERNEUZEN - Het personeel van de zeven Zeeuwse instellin gen voor kinderopvang beraadt zich nog op deelname aan de ac tiedag op 29 juni voor Zuid-Ne derland. De kans dat wordt be sloten tot een algehele staking om naar een demonstratieve bijeenkomst in Den Bosch te gaan, is evenwel klein, zegt voorzitter Ineke Herrebout van de overkoepelende bestuursor ganisatie in de provincie. Herrebout, directeur bij de Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen, rekent er op dat de protesten tegen het uitblijven van een nieuwe CAO zich zullen beperken tot ludieke acties. „We weten dat er op de verschillende locaties iets staat te gebeuren, maar we hebben begrepen dat het zeker geen al gehele staking zal zijn. Mis schien dat er op sommige plek ken met minder groepen wordt gewerkt, maar de kinderop vangcentra gaan zeker niet dicht." Deelnemers De acties zullen zich naar ver wachting beperken tot de stich tingen in Middelburg, Vlissin gen, Zeeuws-Vlaanderen en op de Bevelanden. De Stichting mee. Wat een aantal fracties be] treft (PvdA, GroenLinks, D66j CDA) is dit nog maar het begin en moeten er uiteindelijk mee? plaatsen voor fietsen komen) Wel vroegen enkele raadsleden aandacht voor de chaotische si-; tuatie met de geparkeerde fiet sen voor het postkantoor. Daai staan er eigenlijk meer dan ver antwoord is, werd geconsta teerd. Wethouder C. R. M. M.Linsseij deed de toezegging dat daai naar gekeken zal worden. Ook moet voorkomen worden da het een chaos wordt met omge vallen fietsen, zo was in d< raadsvergadering te horen. Kinderopvang Walcheren bei raadt zich nog op aansluiting bi het ingehouden protest. De in stellingen op Schouwen-Duive land en Tholen hebben al later weten niets bijzonders van plan te zijn, aldus Herrebout. Duo vernielt marktkramen MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een 17-jarigt Middelburger en een 19-jarig( Vlissinger aangehouden in dj binnenstad van Middelburg. Surveillerende agenten betrad ten hen op heterdaad toen ze be zig waren marktkramen te ver nielen. De twee hadden flin!| gedronken. Zij hingen ondei meer aan steunbalken van d-: kramen, waardoor die braken Beiden zijn na verhoor met een proces-verbaal weggestuurd. OOST-SOUBURG Molukse dag - Wegens omstan digheden gaat de Molukse Ou derendag, georganiseerd doo de Stichting Mae Uku, aan staande zaterdag niet door. D activiteiten zal op een latere da turn worden gehouden. Eén van de onderdelen van de braderie was een wedstrij d frikadellen eten, het record kwam op twintig stuks. foto Lex de Meester door Ab van derSluis MIDDELBURG - Het is weer braderie in Middelburg. Drie dagen lang zijn er door de Stichting Evenementen Mid delburg allerlei activiteiten georganiseerd die voor een bruisende Zeeuwse hoofdstad moeten zorgen. Donderdag begon het braderie- en podi umfestival met een enorme drukte. In de winkelstraten stonden rijen kraampjes opgesteld waai- ondernemers allerlei aanbiedingen aan de man pro beerden te brengen. Voor eten en drinken was uiteraard ook gezorgd. Het publiek liet zich de Vietnamese loempia's, de oer-Hollandse oliebollen en de Vlaamse frieten uitstekend smaken. Braderie in Middelburg bete kent voor het publiek dat het ruimschoots de tijd moet ne men om alle kraampjes te kun nen bezichtigen. Ook op de eerste dag was het zo druk dat er voetje voor voetje gelopen moest worden. De resterende dagen zal het vermoedelijk nog drukker worden. Behalve een braderie zijn er dan ook optredens van diverse arties ten, zoals Jan Vayne, Lenny Kuhr en de Zeeuwse band Blof. door Maurits Sep VLISSINGEN - Onder de jon geren die een beroep doen op jeugdhulpverlening, bevinden zich steeds meer allochtonen. De hulpverleners zelf zijn ech ter veelal van Nederlandse af komst. Sociaal Cultureel Werk Vlissingen heeft daarom twee Marokkaanse jongeren Fouad Zenagie (24) en Majide Lahbal (26) - gevraagd een op leiding tot allochtoon jonge renwerker te gaan volgen. In februari begonnen zij aan het Project Integratie Allochtone Medewerkers (PIAM). Het project is opgezet door de Hogeschool Nijmegen en Arn hem. het Arbeidsbureau in Gelderland en instellingen voor jeugdhulpverlening in deze provincie. Fred Hanny van SCW Vlissingen las in het blad Zorg en Welzijn over het project en vond het wel iets voor Fouad Zenagie en Majide lahbal. Fouad werkt achttien uur per week in de Jongeren Ontmoetings Plek (JOP) in Vlissingen, Majide is daar vrij williger. „Die opleiding leek ons wel wat", lacht Majide. Beter helpen „Het is belangrijk dat er al lochtone jongerenwerkers ko men", zegt Hanny. „Er zijn in Zeeland heel weinig allochto ne hulpverleners, terwijl er wel veel problemen zijn met al lochtone jongeren. Allochtone jongerenwerkers kunnen die jongeren beter helpen. Boven dien kunnen ze als voorbeeld dienen voor de jeugd. Ze kun nen laten zien dat je ook als al lochtoon wel degelijk iets kunt bereiken in Nederland." Dat is inderdaad een groot pro bleem bij de allochtone jeugd, erkennen Fouad en Majide. „Ze denken dat de Nederlan ders toch al een negatief beeld van hen hebben. De media staan de laatste tijd ook bol van de verhalen over vooral Marokkanen. Maar dat zijn al lemaal verhalen over hoe slecht het gaat. Ze denken daarom dat Nederlanders niet willen dat ze iets bereiken. Je moet die jongeren ervan over tuigen dat dat niet waar is, dat ze niet per se het criminele pad op hoeven. Als wij ze dat ver trouwen geven, krijgen ze ook weer vertrouwen in zichzelf." Op zichzelf Vooral Marokkaanse jongeren hebben daar last van, stellen zij. „Ze trekken altijd naar el- Majide Lahbal (links) en Fouad Zenagie volgen een opleiding tot allochtoon jongerenwerker. kaar. Op school gaan ze met al le jongeren om, buiten school alleen met elkaar. Dat is jam mer, want zo zetten ze zichzelf een beetje buitenspel. Surina- mers zijn bijvoorbeeld veel meer ingeburgerd." Overigens trekken Marokkaanse jonge ren in hun eigen land ook veel in groepen op, vertellen Fouad en Majide. „Maar omdat ze zich hier in Nederland buiten gesloten voelen, zoeken ze el kaar op. Het vervelende is dat ze tussen twee culturen leven. In Marokko zijn ze die rijke Nederlander die stoer komt doen, in Nederland zijn ze Ma rokkaan. Maar ze zijn in feite geen van beide." Op de cursus leren ze commu niceren met jongeren, ze krij gen vakken als psychologie en sociologie. Daarnaast is er veel aandacht voor de verschillen de culturen die in Nederland vertegenwoordigd zijn. Een voordeel is dat de deelnemers aan de cursus ook uit alle windstreken korpen. „Je leert daardoor heel veel van elkaar, je hebt steun aan elkaar", legt Majide uit. „We zijn heel open naar elkaar", voegt Fouad er aan toe. Lessen De cursus duurt tien maanden en wordt gegeven in Ni jmegen Ze hebben een dag per week les en eens in de vier weken een he le week. „Leuk en interessant maar ook heel pittig", vinden ze. De jongeren in het JOP steunen hen in hun studie.Als ik eens een maandag i n het JOP ben, vragen ze: 'Moet jij niet naar school?"', lacht Fouad. Majide en Fouad zijn ervan overtuigd dat zij de allochtone jongeren beter kunnen helpen dan Nederlandse hulpverle ners. „Ze vertellen hun proble men eerder aan ons dan aan een Nederlander. Dat geldt voor alle allochtonen, niet al leen voor Marokkanen. Een Nederlandse hulpverlener is vooral een Nederlander." Wat de allochtonen bindt, legt Hanny uit, is het niet-Neder- lander zijn. Juist omdat ze makkelijker pi-aten tegen allochtone jonge renwerkers is het volgens Fouad en Majide heel belang rijk dat zij goed naar de jonge ren luisteren. „Je moet echt ingaan op hun problemen niet alleen ja en nee zeggen. Je moet interesse tonen, vragen hoe het met ze gaat. De begeleiding is heel belangrijk. Natuurlijk kun je niet alles voor ze doen. Ze verwachten dat wel, maar ze moeten iets ook zelf willen. Wat ze echter niet willen is dat wij ze gaan lopen commande- foto Lex de Meester ren. Dat gebeurt thuis en op school al, dat willen ze in hun vrije tijd niet nog een keer heb ben." Serieus Fouad en Majide hebben het gevoel dat ze door de jongeren in het JOP echt serieus worden genomen. „Op het moment zijn we meer vrienden van ze. En ze hebben respect voor ons. Ook al zijn we zelf nog jong, we zijn ouder dan zij. En dat zit dan weer in hun cultuur, respect hebben voor ouderen." De cursus duurt tot december. Of Fouad.en Maj ide daarna een baan krijgen als allochtoon jongerenwerker in Vlissingen, is nog niet bekend. Hanny hoopt dat wel. „Het zou na tuurlij k dom zij n om in ze te in vesteren en daar dan niets meer mee te doen." naam Cindy, draagt bruine halsband. Is erg bang en gromt. Voor de vinder of tips beloning! 0118-582017/0118-582301 --V. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de uitgeverij provinciale zeeuwse courant b.v. is o.m. uitgeefster van. het regionale dagblad pzc en een aantal huis-aan-huis-bladen en verspreider van diverse ochtend- en middagbladen. zeer regelmatig hebben wij plaatsingsmogelijkheden voor leeftijd vanaf 15 jaar voor diverse wijken op Walcheren. Indien u geïnteresseerd bent in een bezoigwijk, verzoeken wij u onderstaande bon volledig ingevuld aan ons terug te zenden. U kunt onderstaande bon ongefrankeerd opsturen aan: pzc. antwoordnummer 123,4380 vb vlissingen. Ja, ik heb interesse voor een bezorg wijk van de ochtendverspreiding dagelijks middagverspreiding dagelijks huis-aan-huisbladen folderverspreiding 3x per week Naam Adres Postcode Woonplaats Tel. Datum verzending Leeftijd: Bon opsturen aan: pzc antwoordnummer 123 4380 vb vlissingen (o.v.v. bezorging)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 12