Sloop voor bibliotheek begonnen De dubbele petten moeten af PZC PZC Buurt voert actie voor groot gezin na woningbrand zeeland Uitgebrand pand meubelzaak Vlissingen wordt herbouwd 'olitie zoekt aggressieve ongere Record aantal wandelaars in Oostkapelle Apparatuur uit huis gestolen Schap presenteert fors tekort Invaliden betalen parkeerplaats Stemhokjes in de aanbieding Hoekenaar krijgt zuur in ogen Geld voor saneren waterbodems vrijdag 19 juni 1998 w11 oor Maurits Sep TjISSINGEN - In het centrum an Vlissingen is begonnen met e sloop van het eind 1995 uit- gebrande pand van meubelzaak Groenendijk. Op die plek wordt een nieuwe bibliotheek ge bouwd. De sloop zal zes weken t duren. Na de bouwvakvakantie vordt begonnen met de bouw ran de bibliotheek. Die moet in juli 1999 klaar zijn. Het totale jroject kost 7,5 miljoen gulden. i .Eindelijk, 't iszover",verzucht i directeur C. Hamann van de flissingse bibliotheek. .,Het is i een gebed zonder eind geweest, i Eigenlijk zouden we eind vorig jaar al met de sloop beginnen, naar dat is almaar uitgesteld, r De bouwvergunning bleef r iteeks steken op het gevelont - iverp. Uiteindelijk werd het lijfde ontwerp pas goed bevon- JIGGEKERKE - De politie is op zoek naar een jongen die ivoensdagmiddag rond half vijf sen 45-jarige man uit Biggeker- ie met een bierfles heeft gesla- Het voorval vond plaats op de kruising Klaassesweg/Strand- •eg in Biggekerke. De jongen naakte deel uit van een groepje ran zeven a acht jonge fietsers. Ze reden breeduit over het fiets- oad in tegenovergestelde rich- ing van de Biggekerkenaar. Al ietsend dronken ze bier. )e jongen die de klap uitdeelde eed als laatste van de groep en irobeerde de weg te versperren. )e man uit Biggekerke weerde Ie klap met zijn arm af, maar doeg met zijn fiets over de kop ;n viel in de berm. )aarbij liep hij enkele lichte •erwondingen op. Zijn fiets rerd beschadigd. De jongens iijn na het incident doorgereden ia de Klaassesweg, richting toutelande. Eén van hen had >en houten aanhangwagentje lan zijn fiets gekoppeld. )e politie is op zoek naar getui- )OSTKAPELLE - Aan de ivondvierdaagse in Oostkapel- e hebben 557 mensen wandel len meegedaan. De vierdaagse iverd gisteravond afgesloten. )e tocht werd dit jaar voor de waalfde keer gehouden en mag ich verheugen in een toene- nende belangstelling. De deel- lemers konden kiezen tussen djf en tien kilometer. Een j aar of ijf geleden telde de Oostkapel- e avondvierdaagse, die georga- useerd wordt door de WV in iet dorp, nog maar 155 wande- aars. Volgens de organisatie ijn er vooral veel schoolkinde en uit Oostkapelle en uit omlig- [ende dorpen die meelopen. De aatste wandeltocht werd beslo- en met muzikale begeleiding. Middelburg - uit een wo ning aan de Abeelsewég in Mid- ielburg is in de nacht van 'oensdag op donderdag een [root aantal cd's gestolen. De nbreker(s) nam(en) ook geluid- n beeldapparatuur mee. Van iet huis was een ruit vernield. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl den. Dat laat wel zien dat de ge meente dit project heel zorgvul dig heeft gevolgd. Dat is maar goed ook. Op zo'n belangrijke plek in de stad moet iets moois komen." Harmoniëren Grote moeilijkheid is dat de bi bliotheek op de hoek van de Spuistraat, de Kerkstraat en de Oude Markt komt, en dus drie voorgevels heeft. Hamann: „Die moeten wel alle maal harmoniëren met de om geving. Vooral de grootschalig heid van het gebouw is lastig. Bovendien wil je als bibliotheek eigenlijk andere dingen dan wat de stad wil. Voor ons is e.en ge sloten bunker met maar een dein het meest ideaal. Dan heb je het grootste oppervlak aan muren om je collectie tegen te zetten. Maar de commissie ste delijke kwaliteit en de wel standscommissie wilden een doorzichtig gebouw, dus met veel glas. De architect, Rothui zen Van Doorn 't Hooft, is onge looflijk creatief geweest." De sloop is deze week begonnen. „Eigenlijk zijn we nog bezig met de voorbereidingen", merkt Ha mann op. „Er ligt nog een hoop los vuil in het gebouw, zoals rol len vloerbedekking. Dat moet er voorzichtig uit worden gehaald, want het gebouw staat er heel slecht bij. Als dat klaar is, gaan we echt slopen. Ook dat gebeurt heel voorzichtig. Vanwege de belendende percelen en omdat we de bestaande fundering en vloer gaan hergebruiken. Die mag dus niet worden bescha- dlgd." Opmeten Als de oude meubelzaak wegge haald is, wordt de bouwlocatie exact opgemeten. De vijf pan den in de Kerkstraat blijven staan en worden in de biblio theek geïntegreerd. Daarom moet bijvoorbeeld worden bere kend hoe schuin de muren staan. Het meten neemt een week in beslag. Voor de bouw vakvakantie moet dat afgerond zijn. Na de vakantie kan dan met de bouw worden begonnen. De oplevering staat voor juli 1999 gepland, zegt Hamann. „We willen voor de zomer van volgend jaar open, Natuurlijk zal de huidige bibliotheek even dicht moeten om te kunnen ver- De sloop van de uitgebrande meubelzaak op de hoek van de Spuistraat, Kerkstraat en de Oude Markt in Vlissingen is inmiddels begonnen. huizen. Dat kun je niet in een j|| nacht doen. We zullen ongeveer een week dicht moeten, ver wacht ik." Overigens is het de bibliotheek nog steeds niet gelukt het hoek pand op de Kerkstraat en de Ou de Markt en het pand van kof fieshop Aarden in de Kerkstraat te verwerven. Met name de aanwezigheid van een koffieshop naast een biblio theek is een ongewenste situa tie. „Of we die panden kunnen kopen hangt af van de vraag of die mensen ander onderdak kunnen krijgen. Bij die koffie shop zitje dan met het probleem dat die eigenlijk illegaal is, maar wordt gedoogd. De vraag is waar je die op een andere plek zou willen gedogen. Er wordt naar een alternatief gezocht, maar dat is een zaak van het ge meentebestuur." De maquette van de nieuwe Vlissingse bibliotheek. Raadsleden die zitting hebben in stichtingen, die financieel afhan kelijk zijn van gemeentelijke subsidies, dragen twee petten. Ze zijn én verant woordelijk voor het in de gaten houden van het gemeentelijk huishoudboekje én ze hebben als bestuurslid van een stichting belang bij een goed functione rende stichting. Die belangen kunnen met elkaar botsen. In de gemeenteraad van Middelburg kwam het maandag avond weer eens voor. Raadsleden, die ook de Raad van Toezicht van de Stich ting Beeldende Kunst Middelburg (SB- KM) zitten, moesten oordelen over een bijdrage in de verhuizingskosten. Tijdens de raadsvergadering probeer den de raadsleden, die in het SBKM- bestuur zitten, de overige raadsleden ervan te overtuigen dat er toch echt meer geld nodig was voor de verhui zing. De SBKM was bereid ook fors te investeren in nieuwe huisvesting, maar dat gaat weer ten koste van het aan koopbudget. CD A-fractievoorzitter Sjoerd Buisman voelde zich door die vergadering gesterkt in zijn mening dat er nu maar eens op korte termijn een fundamentele discussie gevoerd moet worden of raadsleden nog wel langer zitting kunnen nemen in besturen van stichtingen die direct afhankelijk zijn van subsidie. „Want we zien hier nu de mogelijke uitwassen." Waarom bent u zo fel tegen het zit ting nemen van raadsleden in be sturen van instellingen, die gesubsidieerd worden door de ge meente „Je moet een onderscheid maken. Er zijn stichtingen die rechtstreeks afhan kelijk zijn van gemeentelijke subsidie én er zijn gemeenschappelijke regelin gen die je samen met andere gemeenten hebt opgezet. In die regelingen kun je niet zonder raadsleden. Als j e als raads lid in het bestuur van een stichting zit, krijg je een 'conflict of interest'. Dat ge beurde maandagavond ook. Het college heeft met de directeur van de SBKM onderhandelt over een bijdrage, terwijl het bestuur van de SBKM het daar niet mee eens was. Dan krijg je te maken met de dubbele pettencultuur. Aan de ene kant ben je als raadslid verantwoorde lijk voor het geven van een subsidie aan een stichting, terwijl je als bestuurslid van een stichting verantwoordelijk bent voor het besteden en ontvangen van die subsidie." Waarom ging u dan vorige maand nog akkoord met de benoemingen van wethouder Strous en het raadslid Luitwielerinhet bestuur van de stichting die de schouw burg en de concerzaal exploi teert? „Toen dat geval plaatsvond, kregen we CD A-fractievoorzitter Sjoerd Buisman wil een fundamentele discussie over de problematiekj van de dubbele petten in de ge meentepolitiek. foto Ruben Oreel de toezegging van de wethouder dat hij zou aftreden als voorzitter als de ge meenteraad na een fundamentele dis cussie, die overigens nog gevoerd moet worden, in meerderheid zou zeggen dat er een eind moet komen aan de 'dubbele pettencultuur'. De CD A-fractie wilde hem voor één jaar benoemen, maar dat kon niet volgens de statuten." U had ook uw poot stijf kunnen houden en mee kunnen stemmen met D66, AOV/Unie 55+ en GroenLinks die tegen de benoe ming van de wethouder stemden. „We wilden er geen halszaak van ma ken. We hebben de toezegging van het college én van Strous gekregen dat hij na die discussie opstapt als de meerder heid van de raad vindt dat raadsleden of wethouders geen zitting meer mogen hebben in stichtingen. We hadden met een motie kunnen meestemmen, maar dat vonden we te ver gaan. Ik heb de in druk dat de andere coalitiepartij en het zelfde wil als het CDA" Geldt de discussie voor alle in stellingen? Er zijn ook raadsle den die zitting hebben in het be stuur van een voetbalclub of van een christelijke school en die ook subsidie krijgen van de gemeente. Moeten die hun bestuursfunctie opgeven? „Daar heb ik geen moeite mee. De juris prudentie leert dat er wettelijk geen be letsel is als raadsleden in bijvoorbeeld het bestuur van een school of een voet balclub zitten. Maar mijn persoonlijke mening is, dat ik het niet zuiver vind. De gemeente wil besturen op afstand. Dat betekent dat je taken uitbesteedt, bijvoorbeeld het kunstbeleid aan de SBKM. Die stichting verricht voor een bepaald bedrag een takenpakket en daar krijgt ze een bedrag voor. Dat is natuurlijk totaal iets anders dan een muziekvereniging die een nieuw vaan del nodig heeft. Dan kun je wat mij be treft best raadslid zijn. Ik vind dat raadsleden zoveel als mogelijk is in de samenleving staan, maar je moet op passen dat je geen ombudsman wordt. Het zitting nemen in besturen van stichtingen heeft toch ook voor delen. Raadsleden weten dan ten minste wat er precies speelt, zijn goed geïnformeerd en kunnen dus goede besluiten nemen. „Inderdaad, het voordeel is dat raads leden goed geïnformeerd zij n en daar in commissievergaderingen vanuit hun eigen visie over kunnen vertellen. In de praktijk komt het erop neer dat je niets hoort als het goed gaat, maar wel als het fout gaat. Dat is nu precies wat er bij de SBKM is gebeurd. De directeur onder handelt met het college en dat mondt uit in een raadsvoorstel. Het bestuur is het niet eens met het onderhandelings resultaat en dan proberen raadsleden - heel begrijpelijk - via een amendement extra geld te krijgen voor de aankoop van hedendaagse beeldende kunst. Dan draag je de pet van de gemeente die een goed onderhandelingsresultaat be reikt. maar je draagt ook de pet van de SBKM. Je ziet gewoon dat het niet meer werkt en dat het voordeel van zitting nemen in een bestuur teniet wordt ge daan door het nadeel." Waarom wordt die discussie over twee petten nu pas gevoerd? Deze problematiek is toch al jaren oud „Ik denk dat er sprake is van voort schrijdend inzicht en dat er een soort bewustwordingsproces aan de gang is dat de gemeente meer moet besturen op afstand. Als je een conflictsituatie terecht komt, zie je dat dit soort probleempjes om de hoek komen kijken. Bovendien zijn er anderhalf jaar geleden nogal wat nieu we mensen in de gemeenteraad geko men die er net zo over denken als het CDA" VLISSINGEN - De gemeenten Goes, Middelburg, Noord-Be veland, Veere en de provincie Zeeland moeten samen opdraai en voor het extra tekort van een half miljoen van het recrea tieschap Veerse Meer. De bijdragen variëren van 64 mille voor Middelburg tot 125 mille voor de provincie. Het bestuur van het schap had in de begroting al rekening gehouden met een tekort van 442.000 gulden. Dat er nu sprake is van een grotere tegenvaller is toe te schrij - ven aan een aantal oorzaken. Eén daarva n vormen de veelvul dige storingen aan de parkeerbelastingapparatuur en de ver koop van seizoenkaarten bleef achter bij de verwachtingen. Ook de liggelden vielen tegen. Het schap had gerekend op een kwart miljoen, maar kreeg slechts 136 mille binnen. GOES - Als het aan het college van burgemeester en wethou ders van Goes ligt gaan invalide automobilisten ook betalen voor een parkeerplaats, ook al gaat het om een speciale par keerplaats voor invaliden. Tot nu toe mochten invaliden die in het bezit zijn van een speciale kaart hun auto gratis op speci aal daarvoor ingerichte invalidenparkeerplaatsen zetten. Ze hoefden dan niets te betalen. De Goeseburgemeester drs. D J. van der Zaag vindt dat onzin. „Iedereen moet gelijk behan deld worden. Die mensen hebben toch geen invalide beurs. Als ze het echt niet kunnen betalen zijn daar andere regelin gen voor." Het college zal de gemeenteraad dan ook voorstel len maatregelen te treffen zodat het gratis parkeren voor in validen wordt afgeschaft. GOES - De gemeente Goes heeft oude stembussen en stem hokjes in de aanbieding. Ze zijn overbodig geworden nu in Goes voor de verkiezingen stemcomputers zijn aangeschaft. De ambtenaren hebben de eerste keus. Via hun interne post- systeem kregen ze een bericht op hun computer te zien dat de bussen en hokjes in de aanbieding waren. Ze staan zelfs erg in de weg door de reorganisatie van de afdeling stadsbeheer Eerst heeft de gemeente al bij andere overheden gepolst of er belangstelling is, maar niemand wil ze. Het gaat om twintig bussen en verschillende stalen hokjes. Voor de bussen is wel belangstelling bij de ambtenaren, de hokjes gaan minder hard. De bussen krijgen voornamelijk een bestemming als bloembak. Als er nog wat over is gaat dat van daag (vrijdag) op de schroothoop. HOEK - Een 23-jaiige man uit Hoek is donderdag in allerijl per ambulance overgebracht naar het Universiteitszieken huis in Gent nadat hij bij het ontstoppen van een rioolleiding zuren in zijn gezicht had gekregen. De man was in een be drijfspand aan de Patrijzenlaan in zijn woonplaats bezig de verstopping te verhelpen toen er plots een kleine ontploffing plaatsvond. Door de zuren liep hij brandwonden op aan beide ogen. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek naar het voor val in. GOES - Het Interprovinciaal overleg (IPO) heeft de sanering van de Westvest in Goes bij het ministerie van VROM voorge dragen voor een subsidie van 2,5 miljoen gulden. Vorig jaar al heeft de minister voor de sanering van de vervuilde bodem van de Veste in Goes een subsidie van 3,6 miljoen gulden toe foto's Lex de Meester Als de minister het advies van het IPO volgt, gaat dertig pro cent van het landelijk budget, 20 miljoen gulden voor het schoonmaken van onderwaterbodems, naar Zeeland. Met de aanbesteding van het werk is inmiddels begonnen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Riaan en Els Rijken uit Middelburg laten al les maar over zich heen komen. Sinds maandagavond hun wo ning in de Singelstraat na een felle brand onbewoonbaar werd verklaard, leven ze in een roes. Maar ze staan er niet alleen voor. Met vier van hun tien kin deren verblijven ze tijdelijk bij commissaris van de koningin Van Gelder. Twee kinderen wo nen op zichzelf en de anderen lo geren bij familie en vrienden. Bovendien zijn buurtbewoners een actie begonnen om geld en spullen in te zamelen: het gezin Rijken had geen inboedelverze kering. Maandagavond waren vier kin deren alleen thuis, met een vriendinnetje. De oudere waren voor een koorrepetitie naar de Baptistengemeente, in de Kruitmolenlaan, waar ze lid van zijn. „Een van de kinderen heeft drie lucifers tegelijk aangestoken. Toen is een gordijn in brand ge vlogen", vertelt Els Rijken. De oudste van de vier (elf jaar) heeft ervoor gezorgd dat ieder een op tijd buiten was. Daar zijn ze opgevangen door buren. „Op de trap naar de zolder hing een brandblusser. Die wordt ieder jaar gekeurd en is prima in orde. Helaas is niemand op het idee gekomen die te gebruiken", ver zucht haar man. Inboedelverzekering De schade aan het onbewoon baar verklaarde pand is gigan tisch. De brandweer schatte die maandagavond op drie tot vier ton. Dat was niet de enige 'ramp': „Dit is een huurhuis. De huisbazin is tegen brand verze kerd. Wij hebben ook verschil lende verzekeringen, maar geen inboedelverzekering", legt Ri aan uit. „Ik ben een kleine zelf standige, meubelmaker, beeld houwer en restaurateur. Dat is een slechtbetaald beroep. Je kunt je voor alles verzekeren, tot aan je faillissement toe. Ik heb het risico gelopen, helaas is het nu mis gegaan." De voornaamste zorg voor Riaan is nu het vinden van ver vangende woonruimte voor zijn gezin. Hij heeft inmiddels een aanbod van de Middelburgse woningbouwvereniging Woon- goed op zak, maar vindt die wo ning wat aan de kleine kant. „Er moet ruimte zijn voor ten minste tien mensen. Bovendien moet het in de buurt van Middelburg zijn want ik heb hier mijn zaak, aan de Nieuwenhovenseweg." Zolang er nog geen andere wo ning is, hebben ze geen behoefte aan spullen. Maar straks moe ten ze toch meubels hebben, en elektrische apparaten. „Onze oude meubels zijn behoorlijk beschadigd, maar die kan ik zelf wel opknappen", zegt Riaan. „Alleen, je weet hoe dat gaat. Ik heb ook m'n gewone werk nog. Dus je bent gauw anderhalf jaar verder voordat die spullen zijn opgeknapt. Ook het huis kan ik zelf wel restaureren. Maar het zal ook nog wel even duren voordat we deze klap geestelijk en financieel te boven zijn." Geld Het gezin staat er echter niet al leen voor. Buurtbewoners van de Singelstraat en omgeving zijn een actie begonnen om geld en spullen in te zamelen. „Ieder een in de buurt helpt. Ze zijn er allemaal indirect bij betrokken Dat is toch duidelijk? Je bent buren. De meeste mensen wo nen hier al heel lang. De kinde ren zijn samen opgegroeid. Dan ontstaat er een band. Als zo'n brand uitbreekt, ben je er van zelfsprekend bij betrokken", vindt overbuurman Johan Ma- rinissen. Hij beaamt dat dit niet overal zo vanzelfsprekend is. „Maar ge lukkig wonen we in Middel burg, hier is dat nog wel zo. Er is sprake van een enorme saamho righeid. Dinsdag hebben we de koppen bij mekaar gestoken, woensdag hebben we een briefje geschreven. Binnen een kwar tier nadat het was rondgebracht kwamen de eerste reacties bin nen. De mensen willen graag wat doen. Ik coördineer dat. Je hebt niks aan tien koelkasten. Maar ze hebben wel tien stoelen nodig." De hulpverlening is echt fantas tisch, vinden Riaan en Els Rij ken. Niet alleen omwonenden, familie en de Baptistengemeen te (waar het gezin lid van is) ste ken de helpende hand toe, zelfs winkeliers zijn spontaan met spullen gekomen. „En toen de kinderen op school van de brand hoorden, hebben ze in hun eigen speelgoed gezocht om wat te ge ven", voegt Els daaraan toe.„De kinderen hebben nu dus weer wat knuffels." door Ab van der Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11