I DZ wordt omgevormd tot een BV Labrujère bouwt nieuw bedrijfspand Week varen tegen geweld op straat Gastgezinnen gezocht voor wezen Panevèzys Installatiebureaus samen in Elektra 21 Steeds meer jonge meisjes belanden in jeugdtehuizen Gedeeld autogebruik bij Avis in Terneuzen 2.èL»\ 1' PASSIEUX K maakt wijziging nodig zeeland ondernemend zeeland Middelburgs staalconstructiebedrijf in vier jaar in omvang verdubbeld 10 verschillende I messenblokken v.a. 149,- Ganzepoortstraat 1 1 Goes I Tel.nr. I (0113) 22 88 95 door Marcel Modde TERNEUZEN - Het Admini stratief Dienstencentrum Zeeland in Vlissingen wordt omgevormd tot een besloten vennootschap. Het ADZ zal daarmee direct gaan fungeren als de 'aangewezen werkgever' voor medewerkers van de vier sociale werkplaatsen in de pro vincie. Tol dusver geldt de orga nisatie als een gemeenschappe- lijke regeling van alle Zeeuwse gemeenten. Het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid heeft inmiddels zijn goed keuring verleend aan de door het federatiebestuur voorge stelde werkvorm. De omvorming van gemeen schappelijke regeling naar BV is noodzakelijk in verband met de nieuwe Wet Sociale Werkvoor ziening (WSW), die op 1 januari dit jaar van kracht is geworden. Overgangstermijn Volgens de huidige situatie is de uitvoering van de sociale werk voorziening opgedragen aan de vier regionaal werkende bedrij ven (Bevelanden/Tholen, 'Schouwen-Duiveland, Walche ren en Zeeuws-Vlaanderen) en jhet op provinciale schaal opere- rende ADZ. Dat is niet in over eenstemming met de voorwaar den in de nieuwe wet. „Omdat na een overgangster mijn van twee jaar nog slechts 'rijkssubsidie wordt toegekend aan die organen die de wet vol- ledig uitvoeren, is wijziging van de bestuurlijke structuur nood zakelijk", schrijft het dagelijks bestuur van Dethon in Terneu- zen in een voorstel aan de alge mene vergadering. Hoe de nieuwe structuur er bin nen de besloten vennootschap precies komt uit te zien, is nog niet duidelijk. De randvoor waarden en onderlinge afspra ken moeten nog worden uitge werkt en vastgelegd. Dat kan pas nadat de regionale bedrij ven een principe-beslissing hebben genomen, aldus het De- thon-bestuur. De belangen van de individuele gemeenten in de BV ADZ worden behartigd via deelname in gemeenschappelij ke regelingen. Indirect zullen de gemeenten als geldverschaffers. blijven optreden. Taken overdragen Belangrijk is dat de Zeeuwse ge meenten in de loop van dit jaar hun taken binnen het kader van de Wet Sociale Werkvoorzie ning volledig overdragen aan de vier regionale bedrijven. Doen ze dat niet, dan zullen ze op een aantal onderdelen voor uitvoe ring van de WSW zelfstandig worden aangesproken door het Rijk, benadrukt het dagelijks bestuur van Dethon. Voorge steld wordt in te stappen in het nieuwe model en de betrokken gemeenten te verzoeken de be sluiten te nemen die nodig zijn tot invoering van de beoogde structuur. De algemene verga dering van Dethon komt 25 juni bijeen om de maatregel te be spreken. Advertentie Minister Sorgdrager kwam vooral naar het debat om te luisteren, maar gaf ook antwoord op vragen. foto Lex de Meeste r door Ab van derSluis MIDDELBURG - „Weet uw wat wij in Katendrecht deden tegen wildplassers? Die grepen wij van achteren in hun kruis. Dat werkt." Een oud-politieman uit Zeeuws-Vlaanderen begrijpt alle com motie niet over jongeren die in Renesse op straat plassen. Ze moeten maar 's een weekje mee met een kotter uit Breskens; dan leren ze tenminste wat werken is. De deelnemers aan een debat over geweld op straat - woensdagavond in Middelburg, met minister W. Sorgdrager van Justitie - lachen wat. De minister neemt de man wél serieus. Ze ziet mogelijkheden in een weekje op zee. „Dat kan best een goede uitwerking hebben." Mensen maken zich in toenemende mate zorgen over geweld op straat. De geweld dadige dood van Meindert Tjoelker vorig jaar maakten de emoties in het hele land los. Het kabinet besloot daarop een nota te schrijven over geweld op straat waarin oorzaken, achtergronden en maatregelen zijn. Om te horen hoe 'de Nederlander' denkt over geweld op straat, worden in al le provincies debatten gehouden. De uit komsten van die gesprekken gebruikt het kabinet om te kijken hoe geweld kan wor den aangepakt. Minister Sorgdrager is naar Middelburg gekomen om te luisteren en om te schrij ven. Pas als haar rechtstreeks wat wordt gevraagd, reageert ze. Een bezoeker wil weten hoe zij denkt over een publieksjury die de straf bepaalt, na de veroordeling van een verdachte door een beroepsrech- ter. Sorgdrager ziet daar niets in: „Als mensen in de krant lezen over geweld, roept dat veel emoties op en worden hoge straffen geëist. Als je diezelfde mensen meeneemt naar de rechtbank en je laat ze de achtergronden horen, dan wijkt hun oordeel vaak niet af van het oordeel van de rechter." Stellingen Het publiek krijgt tijdens het debat drie stellingen voorgelegd. Vooral de tweede, waarin wordt gezegd dat de jeugd de oor zaak is van het geweld op straat maakt de tongen los. Een van de vooroordelen luidt dat jongeren zich vervelen, te veel drinken en sporen van vernielingen achterlaten na een avondje stappen. Een allochtone jon gere zegt dat de oorzaak van een deel van de ellende toe te schrijven is aan jongeren die weinig kansen hebben in de samenle ving. Als de scholen hen en hun ouders be ter voorbereidt, zal het geweld afnemen. Overmatig alcohol- en druggebruik sco ren eveneens hoog als oorzaak. Docent maatschappijleer Peter Dieleman pleit in dat verband voor meer uren maatschap pijleer om jongeren te voiTnen. „We laten ze wel Franse woordjes en allerlei wis kundige formules in het hoofd stampen, maar aan sociale vaardigheden denken we niet. Op latere leeftijd is het te laat om leerlingen te vormen." Hangplekken Minister Sorgdrager ziet wel wat in die suggestie. Aan het einde van het debat concludeert zij dat het héél belangrijk is jongeren op te zoeken en met ze te praten. „In hangplekken heb ik nooit geloofd. Zij gaan naar plekken waar 't spannend is." De minister vraagt zich ook hardop af of jongeren van nu zich meer vervelen dan vroeger. Ze is vooral geschrokken van de verhalen van mensen die mishandeld zijn en uit angst voor bedreigingen geen aan gifte durfden te doen. „De vraag is wat we daaraan kunnen doen." donderdag 18 juni 1998 van onze regioredactie GOES - De vakantie van wees kinderen uit het Litouwse Pane vèzys dreigt in het water te vallen door een tekort aan gast gezinnen in Zeeland. Doordat in dezelfde periode, van 8 tot en met 28 augustus, ook kinderen uit Kroatië in de gemeente Goes verblijven wordt het gastgezin- nenbestand al uitgebreid benut. Europa Kinderhulp zoekt met spoed nieuwe gezinnen die be reid zijn tijdelijk kinderen op te nemen. De gemeente Goes, zusterstad van Panevèzys, heeft Europa Kinderhulp ingeschakeld om extra gastgezinnen te regelen. „We hopen binnen nu en een week toch voldoende reacties te krijgen, anders komt het vlieg tuig niet van de grond", vreest pr-medewerkster van Europa Kinderhulp Margo Lemsom. De komst van verschillende buitenlandse kinderen naar Goes is volgens haar absoluut noodzaak: „Het zijn kinderen waai-voor een heel nieuw leven wordt geopend. Zij zien bijvoor beeld hoe een gezin hier werkt en denken: zo ga ik het ook doen als ik groot ben. Zo zijn ze in staat later zelf de cirkel te door breken", meent Lemsom. Buiten regio Omdat Goes tegelijkertijd on derdak biedt aan veertig kinde ren uit Kroatië, is de hoop van Europa Kinderhulp vooral ge richt op gezinnen in de rest van Zeeland. Zij moeten bereid zijn gedurende drie weken onder dak te bieden aan twee kinderen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar. De kinderen worden be wust per koppel geplaatst, zo dat het taalprobleem niet tot isolatie kan leiden. Gezocht wordt nog naar twaalf gastge zinnen, die bereid zijn de Li touwse kinderen een prettig verblijf te geven. Meer informa tie is tijdens kantooruren te ver krijgen bij coördinator Nico Bouwman (0113 - 249740) of Europa Kinderhulp (0541- 521810). Het belang van een plezierig verblijf in Nederland wordt ook door watersportvex-eniging Wolphaartsdijk erkend. De ver- eniging houdt zaterdag een vaartocht met 50 jonge kankex- patiëntjes uit de omgeving, van Tsjernobyl. De kinderen in de leeftijd van 6 tot 12 jaar verblij ven al gei-uime tijd in Ellemeet. Elk jaar komt er op initiatief van een Duitse kerkgemeen schap zo'n groep naar Zeeland. Het is de eerste maal dat ze met de watersportvei-eniging Wol phaartsdijk gaan varen. Als het aanslaat is het de bedoe ling daar een jaarlijks terugke rend evenement van te maken. Paracentrum schuldig, maar krijgt geen straf MIDDELBURG - De Zeeuwse parachutistenschool is schuldig aan de fatale sprong van een van zijn cursisten op 9 september 1995. Dat heeft de rechtbank in Middelburg gisteren bepaald. De rechters legden daarbij ove rigens geen straf op. Op die bewuste zondag landde de 27-jarige cursiste Yvonne de Jong uit het Bi-abantse plaatsje Zeeland per ongeluk in de Oos- tei'schelde. Een dag later over leed ze aan de gevolgen in het ziekenhuis. Twee weken geleden stond de parachutistenschool voor de rechter. De beschuldigingen: de instx-ucteur zou de noodhande- lingen niet goed hebben uitge legd, er had sowieso niet zo vlak naast de Oosterschelde ge sprongen mogen worden en de school had moeten zorgen voor een reddingsvest of een eigen bootje voor dit soort noodgeval len. Van de eerste twee aanklachten wei'd de opleiding vxijgespro- ken. Maar wel had de school volgens de rechtbank moeten zorgen voor een reddingsmid del. Dus was de opleiding schul dig. Maar ze heeft het landingsveld en het die dag gebruikte sooid parachutes afgeschaft. Verder gebruikt het paracentrum over het algemeen een minder winst gevende. maar wel erg veilige lesmethode; bovendien zijn de eigenaars van de school nog steeds kapot van het ongeval, dus legden de rechters geen straf op. De ouders van het slachtoffer hadden ook nog om een schade- vei'goeding van ruim 30.000 gulden gevraagd, maar daar voor verwees de rechtbank hen naar een civiele rechter. door Claudia Sondervan HULST - De elektrische-in- stallatiebureaus E. Bogaert BV in Hulst en Reijniers BV in Aar denburg zijn sinds deze maand gefuseerd. Het nieuwe bedrijf, Elektra 21 moet volgens de twee directeu ren Peter Bogaert en Frans Reijniers een flexibel installa- tiebedi'ijf worden dat zowel Oost- als West-Zeeuws-Vlaan- deren snel kan bedienen. Die betere marktdekking, De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragentips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. flexibiliteit en concurrentie kracht zochten de partner in de combinatie. Elektra 21 heeft 25 werknemers. Het bedrijf is actief in aanbrengen van ver lichting, elektrotechnische in stallaties, lichtadviezen, dom- otica (elektrische toepassingen in huis) en beveiliging. Er wordt op termij n een nieuwe vestigingsplaats gezocht in Temeuzen, vertelt directeur Bogaert. Het voordeel van de twee bases in oost en west ver liest het bedrijf daar niet mee, legt hij uit. „De monteurs heb ben daar hun woonplaats en bedienen vandaaruit de sti'e- ken." De twee panden aan de West straat in Aardenburg en de Ho- geweg' in Pluist zijn in de ver koop. De Aardenburgse winkel in huishoudelijke verlichting onder de naam Lichtstudio Reijniers wordt begin 1999 be ëindigd om het bedrijf hele maal toe te leggen op de elek trische installatietaken. door Henk Postma MIDDELBURG - Steeds meer Zeeuwse meisjes raken op vijf tien- of zestienjarige' leeftijd aangewezen op jeugdtehuizen. Hun aantal neemt 'sterk toe', signaleert het Zeeuws provin ciebestuur in zijn nieuwe meer jarenplan voor de jeugdhulp verlening. Het gaat vaak om meisjes met een 'redelijk pro blematisch verleden' waarop tot dan toe geen acht werd ge slagen, en waarbij dan ook spra ke is van een 'vrij zware proble matiek'. Aan het provinciaal samenwer kingsverband van de instellin gen voor jeugdhulp (PSJ) is gevraagd 'gericht te bezien hoe deze meisjes eerder in zicht kun nen komen'. Overigens worste len de tehuizen in Zeeland nog steeds met een tekort aan op vangcapaciteit. Ook tehuizen buiten de provincie, waarop een beroep moet worden gedaan wanneer sprake is van zware of gecombineerde problemen, ver kopen nogal eens nee wanneer voor Zeeuwse jongeren hulp wordt ingei'oepen. ■Uitbreiding van de capaciteit van de tehuizen zit er nauwe lijks in. Het provinciebestuur wil het extra jaarlijks budget van 1,5 miljoen gulden dat het Rijk vanaf 1999 naar Zeeland sluist, goeddeels gebiuiken voor andere, meer op thuishulp en preventie gerichte vormen van hulp. Ook op dat vlak bestaat namelijk een schrijnen^ tekort aan voorzieningen, en dat lijkt alleen maar groter te worden. Stijging Zo heeft de stroomlijning van de toegang tot de jeugdhulpverle ning, per 1 januari van dit jaar, nu al geleid tot een stijging van de aanmeldingen bij de Stich ting Jeugdzorg Zeeland (SJZ) met 33 procent. Het pi-ovincie- bestuur hoopt te voorkomen dat dit opnieuw tot een ernstige wachtlijstproblematiek leidt door de SJZ opnieuw enige per soneelsuitbreiding toe te staan, onder meer door enkele tijdelij ke maatschappelijk werkers een vast dienstverband te geven en de part-time formatieplaats voor een gedragsdeskundige full-time te maken, De SJZ krijgt vanaf volgend jaar ook extra geld voor inten sieve hulp in de thuissituatie (240.000 gulden), uitbreiding van het project Families First (250.000 gulden) en experimen ten met sociale vaardigheids trainingen voor jongeren (45.000 gulden). Doelen Verder is meer geld nodig om het Bureau Jeugdzorg, de gezamen lijke toegangspoort van de in stellingen, goed te runnen (135.000 gulden). De Kinderte lefoon kan 10.000 gulden extra verwachten. Dat geld is nodig om ervoor te zorgen dat kinde ren gratis kunnen blijven bel len, nu enkele sponsoi*s hebben afgehaakt en PTT Telecom wei ger nog langer gratis een tele foonlijn beschikbaar te stellen. Voor de tehuizen, gerund dooi de stichting Agogische Zorg- centra Zeeland (AZZ), zit er vooralsnog niet meer in dan wat extra geld voor het uitbreiden van het crisisopvangcentrum met twee plaatsen (165.000 gul den). AZZ kan ook doorgaan met het opzetten van een dagop vangcentrum voor leerplichti gen die op school niet te hand haven zijn, danwel uit zichzelf de school de rug hebben toege keerd. Maar het is nog niet dui delijk welk bedrag het provin ciebestuur hiervoor wenst uit te trekken, mede omdat bij de fi- nanciexing ook andere partijen zijn beti-okken. Incest Bekeken wordt of, en zo ja, in hoeverre de provincie blijft meebetalen voor enkele specia le opvangplaatsen voor ineest- slachtoffers in één van de AZZ- tehuizen. Deze stichting krijgt verder groen licht voor uitbrei ding van de experimenten met intensieve begeleiding van jon- gei-en, zowel binnen de tehuizen als in nieuw op te richten 'aan leunwoningen' op weg naar zelfstandigheid. AZZ financiert deze expei-imenten door enkele van haar gezinshuizen te slui ten. Zoals al was aangekondigd, trekt het provinciebestuur de handen af van de Jongerenad viescentra (JAIB's). Die vallen vanaf volgend jaar onder ver antwoordelijkheid van de ge meenten, wat in de meeste ge vallen betekent dat ze worden opgeheven of drastisch inge krompen. Al met al geeft het provinciebe stuur volgend jaar i-uim 22,5 miljoen gulden uit aan jeugd hulp. Vrijwel al dat geld komt van het Rijk: bijna 20,7 miljoen van het ministerie van VWS en ruim 1,8 miljoen van Justitie. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Het 54ste be staansjaar beleeft Staalcon structies Labrujère uit Middel burg in een nieuw bedrijfspand. De echtgenotes van de drie directeuren vonden vorige week een droog moment om de eerste palen te heien aan de Ampèreweg op industrier- rein Arnestein in Middelburg. Nieuwbouw was de logische keuze voor het bedrijf, dat in vier jaar tijd in omvang ver dubbelde. De constructiehal van Staalconstructies Labru jère aan de Kleverskerkseweg maakt zelfs voor een leek in één blik duidelijk dat het bedrijf uit zijn voegen barst. Op een meter afstand van een apparaat in constructie wordt een van de ovenbakken van Pe- chiney aan onderhoud onder worpen. Een halve meter ver der wordt gelast aan stalen spanten. Elke vierkante meter vloer wordt benut. De nieuwe bakken voor appels en peren worden daarom maar in de op slagloods in elkaar gezet. „Hier is Huib Labx-ujère begonnen", toont mededirecteur J. van Loo. „Wij gebx'uiken het als op slag, maar vaak genoeg moet hier ook worden gewerkt.Van Loo en zijn mededirecteuren A van Gurp en L. Wolf delen het enige kantoor. Zij namen vier jaar geleden gezamenlijk de aandelen van het bedrijf over. Van Loo en van Gurp kwamen van Den Exter, Wolf was al lan ge tijd vei'bonden aan Labrujè re. Het bedrijf telde toen vijf tien werknemers, maax' komt nu op dertig man uit. Spreekkamer Op het bouwterrein recht te genover Wielemaker bouwt aannemer Mabuwat BV uit Ritthem een 75 meter lange en achttien meter diepe construc tiehal. In een kantoox-gebouw met een verdieping, dat aan de lange gevelwand wordt neer gezet, zijn de kantine, de was ruimten en de kamers van de drie directeuren onderge bracht. „We willen bij elkaar blijven zitten. Dat geeft ons op de eerste verdiépihg ruimte voor een spreekkamer Zo'n ge- legerxheid hebben we nog niet gehad." In december moet de nieuw bouw gereed zijn. Van Loo ver wacht dat de nieuwe hal bij in gebruikname al weer te krap wordt. De grond erachter is al aangekocht opdat een tweede hal kan worden gebouwd en grond voor een derde hal is in optie genomen. Toch willen de dii'ecteuren de groei van Staalconstructies Labrujère gematigd houden. „Een peil als nu willen we zien te behouden, al zullen er her en der wel nieuwe mensen bij ko men. Maar niet meer zo'n on stuimige groei als we de afgelo pen vier jaren kenden. Dan moet de bedrijfsox-ganisatie om, komen er te veel schakels tussen en veiiiezen we datgene waarin we zo stei'k zijn: als het moet, offerte binnen het uur en weer een uur later de uitvoe ring beginnen." Hoogtijdagen Die snelheid en flexibiliteit kunnen ook nadelen zijn: een groot deel van de portefeuille van Labrujèx-e wordt alleen op korte termijn gevuld. „Maar daar hebben we de afgelopen vier jaar ervaring in opgedaan. Het is altijd nog volgelopen." Van Loo heeft het volste ver trouwen dat het bedrijf in een economisch povere tijd volop kan doordraaien. De metaal- bx-anche beleeft momenteel hoogtijdagen. Onder de gunsti ge invloed van de economie in- vestex-en veel industrieën vele malen meer dan ze in lange tijd gedaan hebben en daar profite ren de constructeurs van. De situatie was stukken min der rooskleux'ig toen de drie on dernemers het bedx-ijf overna men. „Toen zat de bx-anche echt in een dieptepunt", herinnert De Loo zich. „Maar zelfs dan blijkt er ruim voldoende werk." De uitbreiding van de staalconstructie-activiteiten met wex-ktuigbouwkundige diensten bracht nieuwe op- drachtgevex-s, waaronder Rijkswaterstaat. Daarmee werd de constructeur van de leuningen op de Zeelandbrug dit jaar ondex-houdsaannemer voor de Stoxmvloedkering. De huidige constructiehal van Labrujère is te klein geworden voor het grote aantal opdrachten van het staalconstructiebedrijf. foto Ruben Oreel door René van Stee TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse ves tiging van het autoverhuurbedrijf Avis in Terneuzen heeft zich aangesloten bij het Autodateproject. Het project is een initia tief van de onlangs opgerichte landelijke Stichting voor Gedeeld Autogebruik. De ze koepelorganisatie van verhuurbedrij ven, het ministerie van Verkeer en Water staat en de Bovag wil minder en selectiever autogebruik stimuleren. Medewerker P. Adriaanse: „Autodate is een duurzame afspraak tussen deelnemer en leverancier van autogebruik. In plaats van een eigen auto te kopen, gebruikt de klant een willekeurige auto van het ver huurbedrijf. Je betaalt pas vanaf het mo ment dat je erin stapt. „Wij hebben als bijkantoor van de taxi- centrale tevens het voordeel dat we op ie der moment van de dag de auto aan de klant kunnen meegeven omdat we een 24-uursbezetting hebben. Voorwaarde is wel dat er tijdens kantooruren wordt gere- sei-veerd", duidt Adriaanse. „Klanten i'ijden zo niet alleen minder kilo meters, maar kiezen ook eerder voor het gebruik van openbaar vervoer en fiets. De deelnemers zijn milieubewuste mensen die relatief weinig kilometers maken. Zij ma ken een bewuste keuze, maar op het mo ment is deze groep nog te klein. Het project kan daar niet van bestaan", geeft de Avis- man toe. „We kijken naar de toekomst. Naar het zich laat aanzien wordt autox-ij- den voor een steeds grotere groep mensen onbetaalbaax-. Autodate vormt dan een al ternatief".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35