UITVERKOOP A ^Schoolverlaters snel aan de slag EPZ onderzoekt lek in container met splijtstofstaven uit Borssele Centrale banken grijpen in om de yen te steunen 4 WEKEN Gimbrêre Chaos in Eindhoven door loze bommelding 1/ anzelfi ipcel f Muskens suggereert aftreden van de paus Drugs, je lust of je leven Roefeldag voor scholieren VOOR 15,00 «JAj ik wil: ƒ44.995- Mbo'ers en hbo'ers zitten goed, ook technische opleidingen kansrijk Arrestaties in Slechtvalk is het snelst e fraudezaak WK 18° ZW 4 14° Enige regen Veel bewolking en enige regen. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden bij een vrij stevige zuidwestenwind. ia( e- :U'241e jaargang no. 144 donderdag 18 juni 1998 glosse nummers 1,75 Bi door Wilfred Scholten ROME - Bisschop Muskens vindt dat paus Johannes Paulus II af moet tre den als zijn gezondheid verder ver slechtert. „De kerk heeft een vitale leider nodig", meent de bisschop van Breda die deze week de paus heeft ontmoet en is geschrokken van diens fysieke gesteldheid. Anders dan bij bisschoppen het geval is, wordt een paus voor het leven benoemd. Volgens de huidige Vaticaanse regels is een paus niet verplicht tot zijn dood aan te blijven maar is het wel een ge woonte geworden. Slechts één keer in de geschiedenis, in de Middeleeuwen, is een paus afgetreden. In alle andere gevallen is er pas een einde aan een pausschap gekomen door overlijden. De huidige paus is in functie sinds 1978. De laatste jaren kwakkelt Jo hannes Paulus II erg met zijn gezond heid. Hij beweegt moeizaam, praat zachtjes en is zichtbaar doodop. Vol gens de Nederlandse bisschoppen, die deze week in Rome zijn, is hij geeste lijk echter volkomen helder. Bij openbare optredens kwam de paus de lgatste tijd echter soms wat ver ward over. Als hij nog meer in gezond heid achteruit zou gaan vindt Mus kens het niet verantwoord meer om het leiderschap van de rooms-katho- heke kerk in handen van Johannes Paulus II te houden. De paus zou er dan beter aan doen voortijdig op te stappen. GPD Het gezichtsveld van een drugsgebruiker zoals dat is vormge geven op de expositie 'Drugs, je lust of je leven' in Tilburg. Een doel van de tentoonstelling is vooroordelen over drugs uit de weg ruimen. Want bijna iedereen gebruikt wel eens drugs, ook al is hij of zij er zich misschien niet eens al- y tijd van bewust. Leerlingen van de hoogste klassen van de basisschool kon den tijdens de jaar lijkse Roefeldag een kijkje nemen achter de schermen van het bedrijfsleven. Voor een keer klonk niet: 'Daar mag je niet aankomen' feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; geslaagd: 9, 10,11,12,13,14 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 25, 26 en 27. van onze redactie economie WASHINGTON - De centrale banken van de Verenigde Staten en Japan hebben gistermiddag ingegrepen op de internationale wisselmarkten om de geplaagde yen te steunen. Verkopen van dollars voor yens stuwden de Japanse munt flink omhoog. De effectenbeurzen, waaronder Wall Street, reageerden positief. De koers van yen, die 's ochtends nog rond de 142 per dollar lag, steeg na de interventies in korte tijd tot 138,40. In Amsterdam steeg de koers verder tot 138,15 bij het slot van de handel, ter wijl in New York de stijging doorging tot 137,75 per dollar. Maandag kwam de koers voor het eerst in acht jaar boven de 146 per dollar, waardoor de on rust op de financiële markten in Azië oplaaide. Dat had zijn weerslag op de markten elders. De interventies waren afgespro ken tussen de 'Fed', het bestuur van de Amerikaanse centrale banken, en de Japanse centrale- bankdirectie. De Japanse pre mier Hashimoto verklaarde dat hij met de Amerikaanse presi dent Clinton heeft gebeld. Ze waren het erover eens dat Japan en de VS moeten samenwerken om de koersval van de yen te genover de dollar af te remmen. Hashimoto liet weten dat Japan haast zal maken met het saneren van de financiële sector en de uitvoering van het jongste sti muleringspakket van zijn rege ring. Bovendien zahTokio de be lastingen voor particulieren en bedrijfsleven hervormen. President Clinton zei dat hij Ja pan zijn steun had aangeboden om de yen op te krikken. Hij was 'zeer bemoedigd' door de ver klaring van de Japanse premier om de financiële sector te her vormen en verdere maatregelen te nemen om de economie weer aan de gang te krijgen.We heb ben de kans om de situatie in Azië te verbeteren voordat die slechter wordt", aldus Clinton. De effectenbeurs van New York bloeide op na de steunoperatie voor de yen. De beleggers kre gen hoop dat de Japanse econo mie zal herstellen en dat het ge vaar van een tweede Azië-crisis, die de Amerikaanse economie kan aantasten, ermee is bezwo ren. De Dow Jones-index slopt 164,17 punten ofwel 1,9% hogèr op 8829,46. Eerder op de dag waren de Azia tische beurzen al beter. Toen de Europese na de yen-interven ties ook aardig bleken te stijgen, kon Wall Street niet achterblij ven. De handel werd ook be moedigd door de toezegging dat de VS zonodig blijven interve niëren. KRF/RTR/AFP/ANP zie ook pagina 6 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlisslngen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC door Ans Bouwmans en Harmen van der Werf BORSSELE - Elektriciteitspro ducent EPZ stelt een diepgaand onderzoek in naar de oorzaak van een lekkage van een contai ner met bestraalde splijtstofsta ven uit Borssele. In 1993 is dit in Frankrijk geconstateerd, maar tot voor kort was EPZ hiervan niet op de hoogte, aldus EPZ- woordvoerder G. Vilerius. Vilerius weet zeker dat de be wuste container vóór transport naar de Franse opwerkingsfa briek van Cogema in Cap la Ha gue voldeed aan de strengste ei sen. Bij aankomst in Cap la Haque bleek op één van de twin tig controlepunten echter een verhoogde radioactiviteit. De geconstateerde hoeveelheid was op die plek 23 becquerel per vierkante centimeter, terwijl in Borssele de waarde op 4 becque rel lag. EPZ heeft besloten met Cogema een diepgaand onderzoek in te stellen naar de verhoogde be smettingsgraad. Volgens Vileri us is er geen sprake geweest van gevaar voor de volksgezond heid. Tot voor kort wist EPZ niets van de zaak af. Vilerius wijt dit aan het ontbreken van een meldingsplicht. Cogema hoeft EPZ niet te laten weten dat het bedrijf een verhoogde besmettingswaarde heeft geme ten na transport. Vilerius: ,,Wij hadden het wel op prijs gesteld als de Fransen dit hadden ge meld. Wij zullen de informatie voorziening nu structureren." De recente commotie over be smette nucleaire afvaltranspor- ten in Duitsland heeft ervoor gezorgd dat het nieuws vijf jaar na dato toch in Nederland is ge komen. De Franse overheid heeft Cogema opgedragen de boeken nog eens na te kijken. De verhoogde besmettingsgraad van de Borsselse container kwam bij dat onderzoek aan het licht. Kernenergie ligt politiek al niet gemakkelijk. Het bericht over de besmette container uit Bors sele heeft nog een extra politie ke lading gekregen, omdat het ministerie van VROM geen mel ding maakte van dit incident ?n antwoorden op vragen van het GroenLinks-kamerhd Vos. Al thans op papier niet. Er is echter nog een tweede ver sie van de antwoorden, op het Internet. Het onderzoeksresul taat van Cogema staat daar wel in. Een oorzaak wordt ook ge noemd. Mogelijk is tijdens het transport ingesloten vocht vrij gekomen aan de buitenkant van de container, uit naden, moeren 'en dergelijke'. Het ministerie van VROM voegt toe dat het stralingsniveau ook toen bene den de toegestane limieten is ge bleven. Dat er twee versies van de ant woorden zijn, berust volgens VROM op een vergissing. GroenLinks-kamerhd Vos neemt daar geen genoegen mee. Zij heeft de indruk dat minister De Boer de Kamer onjuist heeft geïnformeerd. GroenLinks wil volgende week minister De Boer over de kwestie aan de tand voe len. PvdA-kamerlid Feenstra heeft ook om opheldering ge vraagd. Hij sluit niet uit dat Ne derlandse containers 'zweten'. „De Duitse vaten lekten, dus waarom de Nederlandse niet?" WD'er Klein Molenkamp wacht een verklaring van mi nister De Boer af. zie ook pagina 5: Onrust in Sellafield (Advertentie) KORTINGEN so LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG Is er een auto die aan alle zakelijke wensen voldoet? Wij vinden van wel. Zie de Galant. Een auto die verrast in prestaties, comfort en uitrusting. Met standaard o.a. 2 airbags, luxueus, ruim interieur (leder bij V6) en vanaf de GLS volautomatische airco en ABS. Bel voor 'n kennismaking 0800 - 0383. Prijs incl. BPMIBTW, excl. verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Hoofddorp. Leaseprijs v.a. f 995.- per maand (excl. BTW. 4S mnd/20.000 km). Wijzigingen voorbehouden Mei 3 jaar Mulrigarantie/Inter-Euro Service. Imp.: MMSN B.V. (1)2355 55 222. Mitsubishi Dealer Lease (070) 51 51151. Oe Mitsubishi Galant 2.0 GlXi nu vanaf ing. a I GENEVE - De slechtvalk is de snelste vogel ter wereld. Zwit- i serse wetenschappers hebben onlangs met radar vastgesteld dat het dier topsnelheden haalt van 184 kilometer per uur. Het Zwitserse ornithologische waarnemingsstation verwerpt gegevens uit de gespecialiseerde literatuur, die stelden dat het dier snelheden kan bereiken tot 300 kilometer per uur. AFP n la door Rik van Druten m MAASTRICHT - Exa- menkandidaten die deze week de vlag kunnen uit steken, hebben een dub bele reden tot feesten. Al- lereerst is er natuurlijk het ie diploma, maar minstens i- zo belangrijk is hun kans 1 op werk. Die is groter dan ooit, zo leert het jaarlijkse i_ schoolverlatersonderzoek te van het onderzoeksinsti- 1S tuut ROA van de Rijksuni- lg versiteit Limburg. Vooral mbo'ers - met uitzonde ring van verkorte mbo-oplei- dingen - en hbo'ers zitten goed. Onder hen is de werkloosheid zeer laag, constateert het Re searchcentrum voor Onderwijs 1_ en Arbeidsmarkt (ROA). Ander- half jaar na het afstuderen is C slechts 3% van de mbo'ers en 4% van de hbo'ers nog werk- e> loos. Verreweg de meesten heb- ben binnen twee maanden een baan. Alleen hbo'ers met een kunst- of cultuuropleiding doep er langer over. i" Toch zijn lang niet alle schooi en verlaters tevreden. Een volledi- k6 PARIJS-De Franse politie heeft 7- in verband met de fraudezaak 1 rond de toegangsbewijzen voor 4 WK-wedstrijden gisteren de di recteur van het bureau ISL- 3- France, Marc Loison, onder- 71 vraagd. Het bedrijf is een free- >e lance-partner op marketingge- in bied van ISL International, dat s- weer exclusief voor de wereld- t; voetbalbond actief is. De rech- ig ter moet nog bepalen of Loison in staat van beschuldiging wordt gesteld. r' In verband met de zaak hield de s.politie dinsdag al drie personen ia aan, van wie er één werkt bij l' ISL-France. Justitie beschul- 3g digt de laatste ervan ruim dui- zend waardeloze of valse kaart - i. jes te hebben verkocht. Later maakte de politie bekend dat zij n ook een zuster van de verdachte j) heeft aangehouden en een onbe- >- kende man. Beiden zijn inmid- dels op vrije voeten. AFP/DPA 6 zie ook pagina 2 Duizenden reizigers strandden bij het NS-station in Eindhoven. van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Als gevolg van een bommelding zijn gisteren duizenden treinreizigers gedupeerd. Een onbe kende man meldde rond drie uur dat er op het station in Eindhoven een bom zou ontploffen. De melding bleek ach teraf loos. Het station werd na de mel ding ontruimd. De NS legde het trein verkeer rond Eindhoven stil. Daardoor ontstonden ook elders vertragingen. De politie toetst bommeldingen aan een aantal criteria, aldus een woordvoer der. Dat leverde de politie voldoende re denen op om aan te nemen dat het een serieuse melding betrof. De bom zou volgens de beller in een bagagekluis lig gen. Deskundigen van het Explosieven Opruimings Commando doorzochten vergeefs zowel de omgeving van de ber gingen als de kluisjes. Rond half zeven zette de politie het sein op groen. Rond het station was sprake van een chaos. Gestrande reizigers wisten niet waar ze naar toe moesten. De NS zetten bussen in, maar die arriveerden pas kort voor foto Bert Jansen/ANP vij f uur. Ook zaten reizigers lange tijd in treinen vast die moesten stoppen ter wijl ze vlakbij het station waren. Dat lot trof ook een internationale trein die via Venlo vanuit Duitsland op weg was naar Amsterdam. Reizigers die er ge haast hadden, bijvoorbeeld omdat ze een vliegtuig moesten halen, zijn door de NS met taxi's vervoex-d. ANP ge, vaste baan is voor lang niet iedex-een weggelegd. Twintig tot dertig procent heeft een flexibel dienstverband en dertig tot veertig procent werkt tegen hun zin in deeltijd. Bovendien profi teren niet alle schoolveiTaters van de krappe arbeidsmarkt. Mensen van buitenlandse af komst en vrouwen hebben meer moeite om aan de slag te komen. Het verschil in kansen tussen mannen en vrouwen is simpel te verklaren, legt ROA-onderzoe- ker dr. Rolf van der Velden uit. „Jongens kiezen vooral techni sche opleidingen en meisjes zijn veelal te vinden in andere ricïx- tingen. Juist naar afgestudeer den van technische opleidingen op alle niveaus is veel vx-aag." Dat allochtonen en vrouwen minder gemakkelijk aan een baan komen, is geen nieuws. Van der Velden noemt het echter opvallend dat hun achterstand niet kleiner wordt. „Je zou ver wachten dat die groepen nu pro fiteren van de krapte op de ar beidsmarkt." Het ROA begon in 1991 te on derzoeken hoe schoolverlaters er anderhalf jaar na het behalen van hun diploma voor stonden. Dit jaar deed de Maastrichtse universiteit 80.000 enquêtefor mulieren de deur uit, waarvan er 35.000 terugkwamen. De vraag of een opleiding goed aansluit op de arbeidsmarkt en op vervolgopleidingen wordt voor scholen steeds belangrij ker, meent Van der Velden. „Daarom komen we ook in juni met de i-esultaten, zodat de scholen aan de hand van de uit komsten nog iets kunnen vei'an- deren aan hun onderwijspro gramma's voor het komende schooljaar." GPD (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1