Aziatische bui waait over premie £Z£l PZC Kwakkelzomer op Damrak Shell levert Boliviaanse huishoudens zonnepanelen Havenpool SPAN verliest kort geding tegen werkgevers economie Hulpgelden voor DDR misbruikt Nederlands bedrijfsleven merkt weinig van crisis in Japan KPN verdient twee miljard aan verkoop Vision Networks Uitstel voor CAO-Tuinbouw Berk wil wijde wereld in Recordwinst Goldman Sachs Zwitserse treinen telefoonvrij Fiscus controleert Deutsche Bank £ang XeVe be 'Koningin BP-station verkoopt geen benzine belasting belicht Kostbaar vakantiehuis Bixmwerijen woensdag 17 juni 1998 BERLIJN - Van de econo mische hulp aan Oost- Duitsland zijn miljarden mark verduisterd, mis bruikt of op een andere manier verdwenen. Dat concludeert een par lementaire onderzoeks commissie DDR-vermo- gens, die gisterenmiddag haar bevindingen presen teerde. Volgens schattin gen bedraagt de schade minstens drie miljard en mogelijk zelfs tien miljard mark. ANP van onze redactie economie DEN HAAG - De financiële cri sis in Azië lijkt voorlopig geen vergaande gevolgen te hebben voor de Nederlandse economie. Zowel het ministerie van Eco nomische Zaken, het Centraal Planbureau, als werkgeversor ganisatie VNO-NCW zijn het daarover eens. „De handel tussen Nederland en Azië is relatief gezien zeer ge ring. Een teruglopende vraag van onze redactie economie AMSTERDAM - De Amster damse havenpool SPAN heeft gisteren het kort geding tegen de havenwerkgevers verloren. Het bestuur van de pool eiste dat de havenwerkgevers 1,3 miljoen gulden in de kas van SPAN zouden storten. SPAN heeft dit geld nodig om dat de bedrijven minder mensen hebben afgenomen dan aanvan kelijk was afgesproken. Door de uitspraak bevindt de pool zich in acute problemen. Vandaag lopen de arbeidscon tracten van de 250 werknemers die in de pool zitten af. Als de havenpool niet aan zijn verplichtingen kan voldoen staat het voortbestaan opnieuw van onze redactie economie DEN HAAG - Vision Networks, waarin de kabelactiviteiten van KPN zijn gebundeld, heeft zijn Britse onderneming ComTel verkocht. De transactie levert 550 miljoen pond 1,8 miljard) op. Vision Networks gebruikt de opbrengst om schulden af te los- 1 sen. Nieuwe eigenaar van ComTel uit landen als Japan en Korea zal daarom ook weinig gevolgen hebben voor de Nederlandse economie als geheel", denkt L. Wong, wetenschappelijk mede werkster internationale con junctuur bij het Centraal Plan bureau (CPB). Op het ministerie van Economi sche Zaken stelt een woordvoer der dat de gevolgen van de crisis in Azië voor Nederland 'voorlo pig zeker niet overschat moeten worden'. „Het Nederlands be- di'ijfsleven is toch meer gericht op Europa'en de Verenigde Sta ten", aldus de zegsman. De Nederlandse export naar België is al drie keer zo groot als de export naar het complete Verre Oosten, zo nuanceert, op zijn beurt R. Tjeerdsma, secre taris internationale economi sche zaken bij VNO-NCW, het belang van de handel met de Aziatische regio. Maar ondanks het 'relatief ge ringe' belang van de handel met Azië, is er toch zorg over de situ atie daar. Zo wijst de zegsman van Economische Zaken op het gevaar dat Japan, dat te maken heeft met een teruggelopen bin nenlandse vraag, de eigen markt zou afschermen voor bui tenlandse bedrijven. Een ander effect van de crisis in Azië is volgens Ecomische Za ken dat een aantal Aziatische landen nieuwe exportmogelijk heden gaat zoeken in de VS, Ne derland of andere Europese lan den, aldus de woordvoerder van het departement. Vraaguitval Secretaris Tjeerdsma van VNO- NCW ziet als een mogelijk nega tief gevolg van de Aziatische crisis een vraaguitval aan de kant van Aziatische landen. „Wel is het zo dat de pakket sa menstelling van onze export, in vergelijking met bijvoorbeeld Duitsland, wat gunstiger is", voegt hij eraan toe. Zo expor teert Nederland relatief weinig kapitaalgoederen naar Azië en juist weer veel land- en tuin bouwproducten. „Bovendien zitten we eerder in complemen taire dan in concurrerende pro ducten", aldus Tjeerdsma. De Japanse yen herstelde zich iets van de lage koers van de af gelopen dagen. Zat de koers maandag voor het eerst sinds augustus 1990 onder de 146 yen per dollar, gisteren was dat even 142,40 yen. Daarna trad er weer een daling op. maar met 145,95 yen haalde de koers het lage ni veau van de voorgaande dag niet. Door het koersherstel van de yen kon de effectenbeurs van Tokio een aanvankelijk flink verbes beperkt houden. Uitein delijk sloot de index op 14.720,38. Dat is 104,79 punten of 0,7 procent lager dan op maandag. Somber De centrale bank van Japan presenteerde gisteren haar maandelijkse rapport, met daai'in een somber beeld van de economie. De bank schrijft dat het stimuleringsplan van eind april van omgerekend ongeveer 230 miljard webicht niet zo ef fectief zal zijn vanwege de snel le verslechtering op de arbeids markt. De binnenlandse vraag blijft zwak, de productie blijft afne men en de groei van de export vermindert, zo concludeert de bank verder. Het rapport had niet zoveel invloed op de mark ten, omdat eind vorig week al bleek dat Japan in een recessie is beland. GPD/RTR/AFP op de tocht. Vorig jaar kwamen de bonden, de gemeente Am sterdam en de havenbedrijven een reddingsplan overeen. Nu blijken slechts twaalf van de veertien deelnemende bedrij ven bereid elk ruim vier ton te storten. Twee bedrijven, waar onder het grote OBA, achten zich niet aan de overeenkomst gebonden. De toenmalige wet houder Krikke, die tevens com missaris was bij OBA heeft in dertijd toegezegd dat OBA zou meedoen. De havenarbeiders komen van daag bijeen om de situatie te be spreken. De ondernemingsraad sluit niet uit dat er acties zullen volgen. Vorig jaar blokkeerden havenpoolers enkele malen de Coen- en IJtunnel. ANP wordt NTL Incorporated, zo meldde KPN gisteren. Eerder dit jaar liet het telecom- concern, dat het kabelbedrijf niet langer als een kernactivi teit beschouwt, weten Vision Networks op termijn te willen verkopen. Daaronder vallen nu ook nog activiteiten in Frank rijk, Duitsland, Tsjechië en Po len. ANP UTRECHT - De onderhandelingen over de CAO-Tuinbouw zijn stukgelopen. De delegatie van de werkgevers wil eerst met de achterban praten alvorens verder te onderhandelen. Volgens FNV Bondgenoten stellen de werkgevers alleen maar verslechteringen voor. Zo willen zij de lonen verlagen en de prijscompensatie afschaffen. De werkgevers zijn voorstander van een nieuw functiewaarderingssysteem, maar dat gaat volgens FNV Bondgenoten ten koste van de salarissen van de mensen in de lage loonschalen. De werkgevers hebben toegezegd binnen tien dagen weer contact op te nemen met de bondenOnder de CAO-Tuinbouw vallen 70.000 werknemers. ANP Werklozen wachten bij het arbeidsbureau in Hongkong. De crisis in Japan zorgt ook voor stad. verslechtering van de economie van deze Chinese foto EPA GOUDA - Berk (accountants en belastingadviseurs) heeft grote ambities. Het wil de komende jaren uitgroeien tot het belangrijkste kantoor in het midden- en kleinbedrijf. Inves teringen die daarvoor nodig zij n, leiden tot een beperking van de winstgroei in de jaren tot en met 1999. Vanaf 2000 ver wacht het kantoor versnelling in de omzet- en winstgroei. Berk heeft in Nederland 21 vestigingen en ruim 600 mensen in dienst. Vorig jaar ging de omzet omhoog met 4,6 miljoen naar 104 miljoen. De groei was nagenoeg geheel autonoom. De brutomarge steeg door een hogere opbrengst per mede werker. Ook in 1997 was er al sprake van een beperkte stijging van de nettowinst door diepte-investeringen. ANP NEW YORK - De Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs zit op de goede weg voor de gedeeltelijke beursintroductie die ze maandag bekendmaakte. In het tweede kwartaal van het eind november begonnen boekjaar behaalde de bank een re cordwinst voor belastingen van 1,04 miljard dollar. Dat is 70 procent meer dan de winst in het tweede kwartaal van het vo rige boekjaar. In het eerste kwartaal van het lopende boekjaar steeg de winst met 13 procent tot 1,02 miljard dollar. De eerste zes maanden waren derhalve goed voor 2.06 miljard dollar aan winst. Het ziet ernaar uit dat Goldman Sachs dit boekjaar de winst van 3 miljard dollar van 1997 ruimschoots zal overtreffen. ANP BERN - De Zwitserse spoorwegen gaan in een aantal interci- tytreinen telefoonvrije zones instellen. Veel klanten klaagden over het storende gebruik van mobiele telefoons. Daarom is nu een aantal eerste- entweedeklastreinstellen op drie trajec ten bij wijze van proef vanaf 27 september 'rustgebied'. De Schweizer Bahn vindt een volledig verbod voor mobiel bellen te ver gaan, omdat het gebruik van de draagbare tele foons tegemoet komt aan een behoefte van de klanten. Als blijkt dat veel reizigers speciaal een plekje zoeken in de stilte zone, komen er meer wagons waar telefoneren taboe is. DPA FRANKFURT - De fiscale opsporingsdienst in Duitsland heeft een aantal vestigingen van Deutsche Bank doorzocht. De fiscus is op zoek naar bewijzen voor miljarden marken aan ontdoken belastingen. De grootste bank van Duitsland is een van de laatste financiële instellingen in het land die bezoek krijgen van de opsporingsdienst. De autoriteiten vermoeden dat de banken hun cliënten heb ben geholpen met het wegsluizen van geld, vooral naar Luxemburg en Zwitserland, om de belastingen te ontduiken. In totaal zou er 600 miljard mark naar het buitenland zijn ver dwenen, waardoor jaarlijks voor ongeveer twintig miljard mark aan rente en andere vormen van rendement niet in Duitsland is opgegeven. DPA 3 door Frank Hendrickx AMSTERDAM - Dat beleggen tot volkssport is uitgegroeid, 1 bleek vorig jaar zomer. Vanaf campings en andere vakantie- 3 adressen in binnen-, en buiten land stroomden de kooporders binnen op het Beursplein 5. De index steeg met bijna 30% tot t boven de 1000-punten grens be- 3 gin augustus. Een nieuwe term was geboren: de 'campinghaus- 3 se'. De vooruitzichten zijn nu minder gunstig. De zwartkijkers leken de afge- lopen dagen gelijk te krijgen. 3 Maandag zakte de AEX-index met 17,7 punten, een verlies van r 1,5%. Vrijdag moest de belang rijkste graadmeter zelfs 20 pun ten toegeven. Gisteren herstelde t de beurs zich webswaar enigs- 3 zins met 7,5 tot 1.162,2 punten, 3 maar de angst voor een dip blijft. De crisis in Zuid-Oost- Azië duurt voort en de Japanse yen staat op het laagste niveau in zeven jaar. Vorig jaar kende de beurs betere tijden. Aan het begin van de len te stond de AEX-index nog op 750 punten en mets wees erop dat het een hete zomer zou wor den. In de regel kunnen cafés en restaurants rond het Damrak dan ook rekenen op extra omzet in het zomerseizoen. Het gros van de Nederlanders is dan op vakantie en de handelaren kun nen in alle rust genieten van een lange lunch. Maar vorig jaar barstte plotseling de gekte los. Anabst Henk Brouwer van de Nationale Investeringsbank kan zich de 'campinghausse' nog goed herinneren. „Begin ju ni zei ik voor de gein dat we in dit tempo wel eens door de 1000-punten konden gaan. Maar begin augustus gebeurde dat nog ook. Iedereen was bang de slag te missen. Ze kochten als gekken." Dit keer verwacht Brouwer een kwakkelzomer. Een collega bij de Rabobank is iets pessimisti scher. „Wij gaan er vanuit dat de AEX-index eind juni op 1100 staat, maar een crash zal er niet komen." Volgens de anabsten heeft de crisis in Rusland nauwelijks in vloed. „Dat land is niet geïnte greerd in de wereldeconomie", zegt Brouwer. De problemen in Azië zetten de winstverwach tingen van Amerikaanse onder nemingen onder druk en hebben daarom wel invloed op de beurs. Ze zien Japan echter niet instor ten. Toch is een campingcrash niet denkbeeldig. „Als China devalueert komt Hongkong in de problemen", aldus Brouwer. „Dat zal de beurs in Londen ook voelen. Dan komt de crisis in Europa." GPD Advertentie W exclusief voor onze lezers de inhuldiging van Wilhelminaverslag van de gedenkwaardige gebeurtenissen in de feestweek van 31 augustus - 6 september 1898 Op 6 september 1998 is het honderd jaar geleden dat koningin Wilhelmina werd ingehuldigd. Die gebeurtenis was aanleiding voor een enorm feest, waarvan de voorbereidingen al vroeg plaatsvon den. Alle lagen van de bevolking waren verenigd in een opbruisend nationaal gevoel. Commissies werden opgericht om feestelijkheden voor te bereiden. Er werden tentoonstellingen georganiseerd, optochten en bloemencorso's. De hoofdstad werd voor deze gelegenheid grondig opgeknapt en op veel plaatsen werd versiering aangebracht. Naarmate de grote dag naderde kwam het dagelijks leven steeds meer in het teken van de komende gebeurtenissen te staan. De internationale pers stroomde toe; de eerste hoge bezoekers uit het buitenland lieten zich aankondigen. De plechtigheid in de Nieuwe Kerk, de feestelijkheden in de stad, het galadiner in het Paleis op de Dam: hoe ver-liepen die gebeurtenissen op de 6e september 1898 Anne Scheepmaker, journalist, dook in de archieven. Zij beschrijft in dit verslag de verwikkelingen en de vele curieuze i gebeurtenissen die tijdens de I I O 7 O l"C feestweek plaatsvonden. I ICtCI D Onder de titel Lang Leve de Koningin - De Inhuldiging van Wilhelmina 31 augustus 1898 tot 6 september 1898. I de verrasse Deze bon in een enveloppe zenden aan: Uitgeverij De Kan Postbus 18226 1001 ZC Amsterdam of faxen naar 020 6278550 iliilfte iU lit verrassendt extra s van u vv krant Ja ik bestel(aantal) exemplaar(en) van het boekje Lang Leve de Koningin - De Inhuldiging van Wilhelmina 31 augustus 1898 tot 6 september 1898. Ais betaling sluit ik een bank/giro cheque voor f 16,— bij Ik machtig u het bedrag van f 16,eenmalig van mijn bank/giro rekening nummeraf te schrijven. Het boekje kunt u verzenden aan: Naam Adres Postcode Plaats TelefoonHandtekening de benzineloze BP-winkel in Rotterdam kunnen passanten terecht voor broodjes, pizza's en andere versnaperingen foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie economie ROTTERDAM - Olie- en che mieconcern British Petrole um opent vandaag haar eerste winkel zonder pomp in Ne derland. De BP Express Shop aan de Westblaak in Rotter dam verkoopt gemakspro ducten, lectuur, tabak, bloe men en vers, warm en koud voedsel. De winkel heeft net als som mige BP-pompstations in Ne derland een PetitBistro en een Al Capone afhaalpizzeria. De winkel is zeven dagen per week van 's morgens vroeg tot 's avonds laat open. De komst van de winkel is in gegeven door het feit dat de benedenetage van het hoofd kantoor van BP in Rotterdam leegstond. „We kunnen die met deze winkel uitbaten en tegelijk producttests en trai ningen uitvoeren ten bate van onze pompstations", zegt een woordvoerster van BP. Het concern heeft in Polen en Spanje al eerder een dergelij ke winkel geopend. Shell is niet van plan het voor beeld van BP in Nederland te volgen, hoewel Shell in Lon den en Helsinki ook winkels heeft zonder benzinepomp. Directeur Schraven van Shell Nederland ziet meer in het le veren van service aan de con sument met supermarkten bij pompstations langs autowe gen. Shell doet dat samen met Albert Heijn. In woongebie den is Shell bezig om een klei ner, buurtgericht AH-assorti- ment bij pompstations in de schappen te leggen. GPD Het boekje bevat 64 pagina's en bevat 10 illustraties. De prijs is 16,-. formaat 10 x 15 cm miMÜP... C 7CCHIOC PnilD.UT van onze redactie economie ZEIST - Tienduizend huishou dens en bedrijfjes op het platte land in Bolivia, die geen aan sluiting op het elektriciteitsnet hebben, kunnen binnenkort toch beschikken over stroom. Shell Solar Energy levert zon- ne-energiesystemen aan het Bo liviaanse energiebedrijf Cre. De Triodos-bank en het ministerie van Buitenlandse Zaken zorgen voor de financiering. Het gaat om de eerste levering van Solar in Helmond sinds de oprichting van Shell Interna tional Renewables ruim een half jaar geleden. Het project in Bo livia is ook de investering van het Solar Investment Fund van de Triodos Bank in Zeist, zo deelden de betrokkenen giste ren mee bij de levering van de eerste tweeduizend systemen. De Nederlandse partijen ver wachten dat de gekozen opzet een voorbeeld wordt voor veel projecten voor duurzame ener gie in ontwikkelingslanden. Het Boliviaanse coöperatieve ener giebedrijf Cre wordt eigenaar van de systemen die het tegen een maandelijks bedrag ver huurt aan de gebruikers. Daar door moet Cre over zeven jaar uit de kosten kunnen raken. De zonne-energiesystemen zijn ge schikt voor afgelegen gebieden en zijn onderhoudsarm. De Bo- livianen krijgen tegelijkertijd ook spaarlampen voor energie zuinig gebruik. Daarnaast kun nen zij eenvoudige apparaten als radio's, televisies en tele foontoestellen op het zonnesys- teem aansluiten. De kosten van het project be dragen 14,8 miljoen. De Ne derlandse Investeringsbank voor Ontwikkelingslanden be taalt als onderdeel van een over heidsprogramma 60%. Dit be treft een schenking. ANP door Wil Wouters Belastingaftrek geldt bij de verkoop van vakantiebun galows als een belangrijk ver koopargument. Middels allerlei berekeningen die aangeven hoe fiscaal voordelig de aanschaf is, trekken projectontwikkelaars klanten over de streep. Maar is er op een goede manier rekening gehouden met de belastinghef fing? Die vraag is des te actueler, nu de belastingdienst extra aandacht aan omzetbelasting bij vakantiehuizen besteedt. Verkopers hebben het vooral ge munt op de zogenaamde eigen gebruikers, gezinnen die voor de weekends en de vakanties een leuk buitenhuis zoeken. In overleg met banken wordt voor af een 100%-financiering gere geld. Ter dekking van de inves tering wijst de verkoper op de mogelijkheid de woning een deel van het jaar te verhuren. Het verdient echter aanbeveling vöör aanschaf het fiscale regime rond de vakantiewoning door te nemen. De overheid heeft recent nog eens duidelijk gemaakt hoe de belastingregels voor de eige naar van een vakantiewoning in elkaar zitten. Maakt de eige naar zelf gebruik van zijn (va- kantie)woning, dan moet hij in komstenbelasting betalen over het huurwaardeforfait. Alleen renten en kosten van geldlenin gen en betalingen voor erfpacht en opstal zijn dan aftrekbaar. Alle andere kosten voor de wo ning zijn dan helemaal voor re kening van de eigenaar en bie den geen belastingaftrek. Gaat de eigenaar zijn buiten huis verhuren, dan moet hij be lasting betalen over de huurop brengst. Maar in dft geval kan hij wel alle uitgaven voor de wo ning aftrekken. Voor de bouw kosten geldt een forfaitaire afschrijving. De inrichtings kosten komen, afhankelijk van de verwachte levensduur, op de jaarlijkse huuropbrengst in mindering. De vaste lasten, on derhoudskosten, uitgaven voor gas, water en electra en bemid- delingskosten kan de eigenaar jaarlijks van de huuropbrengst aftrekken. Tijdelijk Bij een tijdelijke verhuur van de vakantiewoning gelden weer andere regels. Naast de kosten van geldlening, van erfpacht en opstal zijn dan alleen de uitga ven die rechtstreeks samenhan gen met de tijdelijke verhuur af trekbaar. Onder deze uitgaven vallen de kosten voor het ge bruik van gas, water en elektri citeit tijdens de verhuurperiode en voor de tussenpersoon. Deze uitgaven komen dan op de huur opbrengst in mindering en ver volgens is belasting verschul digd over 75% van het restant. Eigen gebruik, volledige ver huur of tijdelijke verhuur: het is afhankelijk van de bedoeling en het feitelijk gebruik. Daarbij wordt niet gekeken naar de situ atie per kalenderjaar maar naar een langei'e peiiode. Ook bij vexdiuur via een tussen persoon kij kt de belastingdienst nauwlettend naar de inhoud van de bemiddelingsovereen komst. Bij 'terughuur' voor eigen gebruik is het huui-waar- deforfait onverbiddelijk van toepassing en vallen de huurop brengsten onder de 75%-rege- ling. Dan geldt dus een beperkte aftrek van kosten Over de huur, die de eigenaar zelf heeft betaald, hoeft hij dan geen inkomstenbelasting te be talen. Het huurwaardefox-fait is immex-s van toepassing. Hierbij is sprake van één uitzondering. Wanneer de woning voor een vast bedrag en voor een langere periode dan een jaar aan een tussenpersoon in verhuur gege ven wordt, is de verhuuirop- brengst voox-af bekend en wij zigt die niet door de 'tex-ughuur'. Bij verhuur van een vakantie woning moet de eigenaar naast inkomstenbelasting ook omzet belasting betalen. Verhuur in het kader van een vakantiebe- stedingsbedrijf leidt tot 6% om zetbelasting over de verhuurop brengst. Hierop komt de omzetbelasting of BTW in min dering die de eigenaar voor het huis aan derden heeft betaald. Dan gaat het niet alleen om om zetbelasting op de bouw- en in- xlchtingskosten, maar ook om de BTW op de nutsvoorzienin gen en ondei-houdskosten. De BTW moet dan wel afzonderlijk op de rekeningen vermeld staan. Het is belangrijk deze no ta's te bewaren. Komt de belas tingdienst na jaren met het verzoek om afdracht van omzet belasting over de verhuurop- bx-engst, dan kan de betaalde BTW alsnog verrekend worden. Mr. C.W.B.M Wouters is belas tingadviseur te Koudekerke. BONN - De productie van de 1269 bierbi'ouwerijen in Duits land is vorig jaar toegenomen van 114,2 miljoen hectoliter tot 114,8 miljoen hectoliter. De Duitse export bedroeg 9,2 mil joen hectoliter en de import 3,2 miljoen hectoliter. De consump tie per hoofd van de bevolking kwam uit op 131 liter. Beieren was met 180 liter per hoofd de dorstigste deelstaat. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7