Servië krijgt steun van Rusland Spanje registreert seropositievei\ vanaf 5/2%* PZC buitenland Au pair Woodward mag naar huis gaan New Beetle on Tour! Europa eert Nelson Mandela Eerste succes voor Nederland tijdens klimaatberaad EU President Milosevic zaait tweedracht met beloftes over Kosovo Scary Spice maakt eigen cd Europese regels voor dierentuin VS gelasten controle Boeings Bevalling Internet druk bekeken Ramp in goudmijn Niger Doden in Algerije Turkse legertop ontslaat officieren wegens banden met fundamentalisten Frans rapport: tabak en drank gevaarlijker dan cannabis Ku Klux Klan mag betogen woensdag 17 juni 1998 PALM BEACH - Spice Girl Mel B. (Scary Spice) gaat een al bum maken zonder de drie andere Spice Girls. Samen met de Amerikaanse ster Missy Misdemeanour Elliot maakt ze een soundtrack voor een nieuwe film. De opnames vinden plaats tijdens de tournee van de Spice Girls in de Verenigde Staten, die maandag is begonnen. Eind mei verliet Geri Halliwell (Ginger Spice) de wereldbe roemde meidengroep vanwege meningsverschillen. Zij gaat waarschijnlijk een solocarrière beginnen. De Spice Girls tra den vorige week voor het eerst op als kwartet. Mel C. (Sporty Spice) liet gisteren weten dat de vier overgebleven leden op hun nieuwe album meer solo's en duetten zullen zingen. ANP LUXEMBURG - Dierentuinen in Europa moeten beter voor hun beesten zorgen. De Europese ministers van Milieu heb ben gisteren besloten de regels voor de zoo's aan te scherpen. Dat moet voorkomen dat dieren in te kleine hokken worden gestopt of zich te gemakkelijk kunnen verwonden. Elk land moet regels opstellen voor zijn dierentuinen. De mi nisters hebben minimumeisen opgesteld waar zij voortaan aan moeten voldoen. Daar ontbrak het tot nog toe aan. ANP WASHINGTON - De Amerikaanse luchtvaartautoriteiten (FAA) hebben de inspectie gelast van de controlepedalen van de richtingsroeren van Boeing-vliegtuigen van het type 737, 747, 757, 767 en 777. Aanleiding is een incident waarbij een piloot de controle over zijn toestel moest overgeven aan zijn eerste off icier toen bleek dat de pedalen na de landing niet naar behoren werkten. Bij de inspectie van zo'n 140 andere toestellen werden nog eens vijf gevallen ontdekt van losse verbindingsschroeven tussen pedalen en roeren. Daarom waagt de FAA de inspectie van 1.477 in de VS geregistreerde Boeings. Dat moet binnen negentig dagen gebeuren. Het werk vergt een uur en zal vol gens een FAA-zegsman het vliegverkeer niet hinderen. Buiten de VS zijn 4.095 Boeings in gebruik. AFP/DPA ORLANDO - De bevalling van een Amerikaanse wouw was gisteren live op Internet te zien. Ongeveer twee miljoen men sen waren via het World Wide Web getuige van de geboorte van een gezond jochie van 3,3 kilogram. De belangstelling voor de bevalling was zo groot dat velen geen toegang kregen tot de site van het televisiestation Ame rica's Health Network. Drie uur na de geboorte was de home page (www.ahn.com) nog onbereikbaar voor Internetters die hoopten op een herhaling van het spektakel. Het station beschouwde de uitzending als een educatieve zaak, bedoeld om misverstanden over geboortes uit de weg te ruimen. De bevalling is gefilmd vanuit een discrete hoek. vanover de schouder van de moeder. RTR/AFP NIAMEY - Een ongeluk in een goudmijn in de regio Alaremi in Niger heeft zeker aan dertig mensen het leven gekost. De oor zaak is de zware regenval die er zondag toe leidde dat een steunwand het begaf. President Mainasassara van Niger heeft gezegd dat de mijn direct dicht moet. Hij vindt dat de mijn pas na de regentijd en na inspectie van alle veiligheidsmaatregelen weer in bedrijf mag worden gesteld. De goudwinning in Niger is de afgelopen jaren na de ontdek king van nieuwe goudaders sterk gegroeid. Ondernemingen uit onder meer Canada en Koeweit hebben voor de winning joint ventures gesloten met staatsondernemingen. DPA van onze redactie buitenland MOSKOU - Opnieuw lijkt de Joegoslavische president Milo sevic erin geslaagd tweedracht te zaaien in de internationale gemeenschap over de kwestie- Kosovo. Moskou reageerde jui chend op een gisteren bereikt akkoord met de bezoekende Milosevic. Westerse leiders daarentegen constateerden dat toezeggingen ontbreken op het belangrijkste punt: terugtrek king van de Servische speciale politie uit Kosovo. Na een dag van besprekingen in de Russische hoofdstad presen teerden Milosevic en de Russi sche president Jeltsin gisteren een verklaring over de kwestie- Kosovo. Eensgezind spraken beide landen over de noodzaak om 'terrorisme, separatisme en militaire activiteiten waarbij de van onze redactie buitenland i- I BOSTON - De 20-jarige Britse e au pair Louise Woodward, vorig 1 I jaar veroordeeld wegens moord op een negen maanden oude ba- by, is vrij om naar huis te gaan. |_e Het hooggerechtshof in de Ame- rikaanse staat Massachusetts heeft zich gisteren in een beslis- is sing van vier tegen drie ge schaard achter het besluit van de lagere rechter Zobel. Zobel maakte november vorig jaar I met een ongebruikelijke maat regel een juryuitspraak onge daan, waarmee hij voorkwam dat Woodward een groot deel van haar leven in een Ameri kaanse cel zou slijten wegens moord op Matthew Eappen. De ouders van de baby dienden direct na het bekend worden van het vonnis een civielrechte lijke eis in tegen Woodward bij het hof in Boston. Zij willen ver hinderen dat Woodward profiteert van contracten voor boeken, films of televisie-on derwerpen die haar eventueel worden aangeboden. De zaak tegen Woodward bracht eind vorig jaar aan beide zijden van de Atlantische Oce aan de gemoederen danig in be weging. Vooral nadat de au pair op 30 oktober schuldig werd be vonden aan moord en als gevolg daarvan tot levenslange gevan genisstraf gedoemd leek. In een omstreden vonnis herriep rechter Zobel enkele weken la ter die vooral in Engeland be kritiseerde beslissing van de juiy. Hij achtte Woodward wel iswaar schuldig aan de dood van Matthew, wiens verwondingen suggereerden d$t de baby zeer ruw was behandeld en hevig door elkaar was geschud. Maar anders dan de jury oordeelde Zobel dat de au pair nimmer de intentie had het jongetje daad werkelijk te doden. Het misdrijf vloeide volgens hem voort uit een combinatie van frustratie en gebrek aan ervaring met de zorg voor jonge kinderen. De rechter veroordeelde Woodward tot 2 7 9 dagen gevan genisstraf, precies het aantal dagen dat het meisje had vast gezeten in voorarrest. Woodward kwam daarmee op vrije voeten. De enige beperking die haar werd opgelegd luidde dat ze in de staat Massachusetts diende te blijven in afwachting van het oordeel van het hoogge rechtshof. Nu dit hof de beslis sing van rechter Zobel met de kleinst mogelijke meerderheid in tact heeft gelaten, krijgt Woodward haar paspoort terug en kan ze terugkeren naar haar vaderland. GPD/ANP ALGIERS - In een nieuwe golf van geweld zijn de afgelopen dagen zeker 58 Algerijnen om het leven gekomen. Onder de slachtoffers zijn tien militairen, een burgerwacht, vier burgers en 42 gewapende moslimfunda mentalisten. Hiermee is het aantal slachtoffers van het reli gieuze geweld van de afgelopen twee weken gestegen tot bijna tweehonderd. AFP bevolking betrokken wordt' het hoofd te bieden. Nogmaals benadrukte Rusland dat de ter ritoriale integriteit en soever- eniteit van Joegoslavië onaan tastbaar is. Een woordvoerder van de Russische regering voeg de daar later nog eens aan toe dat wat Moskou betreft van ge wapend ingrijpen in de Servi sche provincie Kosovo geen sprake meer kan zijn. Op het punt van de terugtrek king toonden Milosevic' Russi sche gesprekspartners zich cou lant. Ze stribbelden niet tegen toen hij kalm verklaarde dat de troepen van Belgrado zich niet hoeven terug te trekken uit Kos ovo. „Het Joegoslavische leger heeft natuurlijk het recht om zich overal op het Joegoslavi sche grondgebied op te hou den", aldus Milosevic. In de ver klaring heet het dat de sterkte mogelijk wordt teruggebracht, maar slechts 'in overeenstem ming met het stopzetten van ter roristische activiteiten'. Kennelijk in ruil voor de soepele Russische opstelling beloofde Milosevic op zijn beurt aan een aantal voorwaarden, die de Contactgroep voor Voormalige Joegoslavië hem eerder stelde, tegemoet te komen. Volgens de verklaring zal Belgrado de pro blemen in Kosovo verder met politieke middelen proberen op te lossen. Daartoe wordt een nieuw begin gemaakt met on derhandelingen met etnisch- Albanese leiders. Milosevic beloofde verder dat er geen repressieve acties tegen burgers zullen worden onderno men. Alle Kosovaren die in de afgelopen maanden voor het ge weld hun huizen zijn ontvlucht mogen daarnaartoe terugkeren. Tenslotte krijgen buitenlandse diplomaten, journalisten en in ternationale hulporganisaties voortaan weer onbelemmerd toegang tot het gebied. Kritiek Vanuit Washington en Cardiff, waar EU-leiders tot gisteren bijeen waren, klonk kritiek. Waarnemers wezen erop dat Milosevic al ettelijke keren toe zeggingen over onderhandelin gen deed, maar dat dit telkens nergens toe leidde. „Onvoldoende", zo luidde de kwalificatie van de Amerikaan se minister Albright (Buiten landse Zaken) dan ook. Zij houdt vast aan de eis dat de Ser vische speciale politie uit de provincie moet worden terugge trokken. „Alle opties zijn nog open", aldus Albright in een verwijzing naar het eerdere dreigement van gewapend op treden. De Franse president Chirac ver klaarde dat de internationale gemeenschap wel wat meer ver wacht dan de toezegging om weer te gaan praten. „We willen dat Milosevic ophoudt met deze wrede repressie, dat er weer vre de komt en dat hij zijn troepen ervan weerhoudt achter de Kos ovaren aan te gaan", aldus Chi rac. RTR/DPA/ANP Macedonische militairen laden dinsdag een 105mm-houwitser tijdens een oefening. Het buurland van Kosovo verwierf onlangs achttien Amerikaanse houwitsers om het leger te moderniseren vanwege de oplopende spanningen op de Balkan. foto Boris G rda noski/AP van onze redactie buitenland ANKARA - De Turkse militaire top en premier Mesut Yilmaz hebben gisteren na een spoed- bijeenkomst verklaard dat acti viteiten van radicale moslims zullen worden beschouwd als een intern gevaar. De televisie zender NTV meldde dat het le ger 167 officieren had ontslagen wegens vermeende banden met moslimfundamentalisten. De legertop had de bijeenkomst kennelijk uitgeschreven om Yilmaz te dwingen tot harder optreden tegen het islamitisch fundamentalisme. De strijd krachten hebben de afgelopen twee jaar al meer dan driehon derd militairen ontslagen wegens banden met radicaal-is lamitische groepen. De beslis singen van de militaire raad, waarvan Yilmaz voorzitter is, zijn onherroepelijk. De Turkse strijdkrachten treden op als de verdedigers van het seculiere Turkije. Vorig jaar dwongen zij de eerste islamitisch-getinte re gering tot aftreden. Yilmaz heeft met de oppositie een overeenkomst bereikt over het houden van vervroegde ver kiezingen in april volgend jaar. De premier tekende het akkoord met oppositieleider Baykal maandag. Dat heeft een lid van de Moederlandpartij van de premier gisteren meegedeeld. Yilmaz had eerder deze maand gezegd dat hij een overeen komst had gesloten, maar de op positie vreesde dat hij er onder druk van de regeringspartijen van af zou zien. Yilmaz treedt nog dit jaar af. Hij maakt plaats voor een overgangsregering die de vervroegde verkiezingen voorbereidt. AP/RTR/ANP (Advertentie) Donderdag 18 juni: 11.00-19.00 uur, Boulevard, Vlissingen Vrijdag 26 juni: 11.00-21.00 uur, Markt, Terneuzen. Hij is nog niet te koop. Maar deze week kunt u 'm wél alvast bekijken bij u in de buurt. En let op= tot en met 18 juli a.s. kunt u intekenen voor een optie op de New Beetle! De Volkswagen-dealer vertelt u meer over het unieke New Beetle Optieplan. Bel 0900 - 899 80 33* voor uw dichtstbijzijnde Volkswagen-dealer. *122 cpm) Volkswagen. Wie anders? Helmut Kohl, Jacques Chirac en Nelson Mandela (vlnr) luisteren naar Tony Blair (r) in het Natio nal Museum of Wales. foto AP van onze redactie buitenland ste staatsmannen van deze CARDIFF - Moeilijk ter been en ondanks zijn huidskleur bleek ogend, heeft Nelson Mandela gisteren afscheid ge nomen van Europa. Met de ontvangst op de top in Cardiff wilde het Britse EU-voorzit terschap Mandela een slopen de tournee langs de Europese hoofdsteden besparen. Op de ze manier konden de Europe anen de zwarte leider toch eer betonen 'als een van de groot eeuw Beminnelijk als altijd schud de hij de handen van toege stroomde Britten, luisterde hij geëmotioneerd naar het Zuid- Afrikaanse volkslied en infor meerde hij naar de gebroken arm van een kind. De Europe se leiders waren duidelijk in genomen met dit bezoek en klopten de bewonderde man op de schouders. Een Europees cadeautje zoals het handelsakkoord, waar over al jaren wordt gebakke leid, kreeg Mandela echter niet mee naar huis. De onder handelingen daarover verlo pen moeizaam, hoewel de par tijen elkaar steeds dichter naderen. Vooral de toegang van Zuid-Afrikaanse land bouwproducten tot de Euro pese markt is een gevoelig punt. Pretoria wil graag inge blikt fruit, sinaasappels en appels tegen lage tarieven ex porteren naar de vijftien EU- lidstaten. ANP PARIJS - Volgens een Frans overheidsrapport zijn alcohol en tabak gevaarlijker voor de gezondheid dan hasj. Het on derzoek, waai-van de resultaten gisteren in het dagblad Le Mon de verschenen, kan het beleid en de discussie rond drugs in Frankrijk op zijn kop zetten. De studie is door Franse en bui tenlandse experts verricht en plaatst alcohol, heroïne en co caïne in de categorie van ge vaarlijkste middelen. Op de tweede plaats komen tabak, hallucinerende middelen (bij voorbeeld opiaten) en syntheti sche drugs. Cannabis wordt pas in de derde categorie genoemd. Hierdoor wordt de in Frankrijk gehanteerde indeling van legale en illegale drugs ter discussie gesteld. Ook zal deze conclusie het debat over legalisering aan wakkeren, verwachten experts. Het verslag is overhandigd aan staatssecretaris Kouchner van Gezondheid. De bewindsman gaf in januari opdracht voor het onderzoek. Voor de klassering zijn de on derzoekers onder meer uitge gaan van de fysieke en psychi sche afhankelijkheid van de middelen, de sociale overlast die het gebruik ervan met zich meebrengt en de vraag of de ver slaving met substituutmiddelen behandeld kan worden. Uiteindelijk is geen van de on derzochte middelen gespeend van gevaar, stellen de auteurs in hun conclusie. AFP door Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse overheid is van plan om de naar schatting 125.000 seropositie- ven die Spanje telt, te registre ren. Ziekenhuizen zouden daar bij verplicht worden iemand die seropositief is, maar nog geen aids heeft, aan te melden. Het ministerie van Volksgezondheid hoopt op deze manier het ex treem hoge aantal aidspatiënt- ten terug te dringen. In kringen van hulporganisaties en ook door medische specialisten is kritisch gereageerd op het voor stel van de regering. Spanje zou het eerste Europese land zijn dat werkt met een 'zwarte lijst'. Binnen de Euro pese Unie is al wel verscheidene malen gesproken over een Euro pese registratie van seropositie- ven, maar een beslissing daar over is nog niet genomen. In een aantal staten van de Verenigde Staten werkt men al wel met een registratie, zij het in veel geval len gecodeerd, waardoor de naam van de patiënt geheim blijft. Het Spaanse ontwerp biedt weinig bescherming van de privacy. Behalve de naam, leeftijd, beroep, fiscaal nummer en de seksuele geaardheid ver meldt het register ook het al of niet gebruiken van verdovende middelen, met wie men seksuele omgang heeft gehad, of er abor tus heeft plaatsgevonden en an dere zeer intieme vragen. De Spaanse deelstaten Valencia en Baskenland staan al op het punt op eigen houtje met de registra tie te beginnen. Slechte naam Spanje heeft op aidsgebied een zeer slechte naam. Vorig jaar oktober vergeleek een woord voerder van de Verenigde Naties de situatie in Spanje met die in Afrika. Dit tot grote woede van de Spaanse regering. Spanje scoorde in 1997 met 47.000 aids- patiënten drie keer zo hoog als het Europese gemiddelde. Voor al onder kinderen is het aantal besmettingen (14,3 op elke tien duizend) verontrustend. De Spaanse anti-aidsstichting FIT ziet niets in het registratie systeem van de regering. De or ganisatie waarschuwt dat het niet alleen indruist tegen de pri vacy, maar dat het ook onbe trouwbaar is. Mensen die met het HIV-virus zijn besmet, zul len nooit zeggen hoe hun seksu ele contacten zijn geweest als ze weten dat dit wordt geregi streerd. De FIT en andere Spaanse organisaties die wer ken met aidspatiënten, vinden dat de Spaanse regering eerst maar eens meer moet doen aan voorlichting en preventiecam pagnes. Ook moeten huisartsen beter worden opgeleid om het probleem te onderkennen en goede voorlichting te geven. GPD van onze redactie binnenland LUXEMBURG - Nederland heeft gisteravond laat een eer ste, belangrijk succes behaald in de moeizame onderhandelin gen over klimaatmaatregelen in Europa. Zoals minister De Boer (Milieu) wilde, moet Nederland in 2010 6 procent minder broei kasgassen uitstoten dan in 1990. De EU-landen praten nog ver der over gemeenschappelijke maatregelen. Ook dat is voor Nederland een hard punt. EU-voorzitter Engeland wilde Nederland verplichten tot een reductie van 8 procent. Dat was voor De Boer onacceptabel. Uit eindelijk gingen Engeland en de overige EU-leden door de bocht. 'Er was anders geen over eenstemming bereikt', aldus een zichtbaar opgeluchte De Boer. Nu er overeenstemming is be reikt over de Europese reductie percentages, zal Nederland maatregelen nemen om zijn re ductie van 6% te realiseren. Maar in 2002 bekijkt Nederland of het daarmee wil doorgaan. De overige EU-leden moeten dan kunnen bewijzen dat ook zij zich vergaand inspannen om de lucht minder te vervuilen. Ver der moet dan overal in Europa een milieubelasting, de ecotax, zijn ingevoerd, zowel voor huis houdens als voor grootverbrui kers (de industrie). Nederland eist niet dat de gehe le EU zich al tijdens»de Milieu raad in Luxemburg verplicht tot de invoering van een ecotax, aldus De Boer. „Een aantal lan den heeft nog tijd nodig om daar de noodzaak van in te zien." Naast Nederland willen Dene marken, Oostenrijk, België, Zweden en Finland ook zo'n heffing invoeren, zei De Boer. Ook Duitsland en Engeland zouden daartoe bereid zijn. Frankrijk en Italië „voelen daar al wat meer voor dan eerst." Nederland wil op de Milieuraad in Luxemburg wel al duidelijk heid krijgen over andere maat regelen, zoals de productie van schonere en zuinigere auto's en huishoudelijke apparaten. De milieuministers van de EU-lid- staten praten daar vandaag over verder. Volgens het akkoord over de percentages moet Engeland de uitstoot van broeikasgassen verminderen met 12,5%. Duits land is aangeslagen voor 21%, Oostenrijk voor 13 en Denemar ken voor 21 België moet 7,5% terug en Italië 6,5. ANP JASPER - De Ku Klux Klan heeft toestemming gekregen om vanaf zaterdag eenmalig een demonstratieve optocht te hou den door het stadje Jasper in Texas, waar vorige week een zwarte man door blanke racis ten aan de trekhaak van hun au to werd gehangen en over de straat werd gesleept, tot hij let terlijk in stukken was gereten. De twee groepen van de Klan die de vergunning hebben aange vraagd, hebben beloofd geen ra cistische taal te zullen bezigen. Beide groepen willen met de de monstratie duidelijk maken dat ze met de moord op James Byrd niets van doen hebben. AP (Advertentie) Nu bij VSB Bank: Hypotheekrente 10 jaar vast. Kom langs of bel 0800-8182. Of kijk op internet: www.vsb.nl. '5,4% effectief, geldig tot 11 juli 1993. r.entewijzigingen voorbehouden. VSB BANK VSB. Daar kom je verder mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5