Aal zwemt 6000 kilometer in lab PZC Nederland lijdt aan diploma-inflatie Tsjakkaa in de cel Tom Poes en de Grootdoener Toonder Studio's varia woensdag 17 juni 1998 Leidse onderzoeker Van Ginneken speurt naar mysterieuze palingtrek puzzel recept afkeuren anatomi e nulstand nietsnut eindspel modeshow etensbak rarekiek het weer 0800 - 0503 aa/H%Lj van onze redactie binnenland Nederland lijdt aan diplo ma-inflatie. Steeds meer hoogopgeleide mensen komen terecht in banen waarvoor ze al hun diploma's niet nodig heb ben. Uiteindelijk vallen de laags tgekwalificeerde werk nemers zo buiten de boot. Dat stelt de socioloog M. Wol- bers in zijn onderzoek naar di- ploma-inilatie en verdringing op de arbeidsmarkt. Wolbers promoveert op 2 juli aan de Ka tholieke Universiteit in Nijme gen op zijn onderzoek. Hij is werkzaam bij het Research centrum voor Onderwijs en Ar beidsmarkt van de universiteit in Maastricht. Wolbers consta teert dat leerlingen met een mavo- of lbo-diploma tegen woordig met moeite banen kunnen krijgen waarvoor vroeger een basisschooloplei ding voldoende was. Hoger op geleiden verdringen de school verlaters met lagere diploma's van de arbeidsmarkt. In een tijd van neergaande conjunc tuur dreigt werkloosheid voor de laagst opgeleiden. Uit het onderzoek blijkt dat het oplei dingsniveau van de gemiddel de Nederlander stijgt. Mensen weten dat extra opleiding een grotere garantie geeft op de be geerde baan, dus besluiten ze uit rationele overwegingenom na het behalen van het vereiste diploma door te studeren. Daardoor daalt de waarde van het oorspronkelijke diploma. De promovendus vreest dat maatregelen die de overheid voorstelt om het rendement van het onderwijs te vergroten niets opleveren. Strengere se lectie, lagere beurzen en korte re studies drukken de vraag naar hoger onderwijs onvol doende. Ook het scheppen van meer ba nen voor laagopgeleiden helpt niet, want er zijn voldoende werknemers met meer oplei ding beschikbaar voor derge lijke functies. Wolbers bepleit overheids- aandacht voor de bovenkant van de arbeidsmarkt. Alleen wanneer er voldoende arbeids- ruimte is voor mensen die hoogopgeleid zijn verdwijnt de druk op de laagste banen. ANP In het Leidse laboratorium legt de paling in de zwemtunnel 6000 kilometer af. foto GPD door Menno Pols Aristoteles dacht een dikke tweeduizend jaar geleden dat palingen door regenwormen werden voortgebracht. Die laatste diertjes ontstonden vol gens de Griekse wijsgeer spon taan uit modder. Inmiddels is de wetenschap een stuk verder, maar nog steeds zijn niet alle raadsels omtrent de voortplan ting van de paling opgelost. Vincent van Ginneken hoopt met het onderzoek dat hij op dit moment aan de Universiteit van Leiden uitvoert, licht in de duis ternis te brengen. Het welslagen van zijn onderzoek is temeer van belang omdat de Neder landse palingstand al langere tijd onder druk staat. Het onderzoek speelt zich voor het grootste deel ondergronds af. In een kelder van het Gorlae- us-laboratorium, gelegen in het 'Bio-sciencepark' aan de rand van Leiden, zwemt een aantal palingen in het halfdonker door zwemtunnels van een meter of twee lang. Dag en nacht. Week in week uit. In de tunnels kun nen de omstandigheden die de palingen tijdens hun 'grote trek' tegenkomen, nauwkeurig wor den nagebootst. „Het mooiste zou zijn wanneer ze hier gaan paaien en er gezonde larven ko men". aldus de bevlogen doctor ingenieur Vincent van Ginne ken. Dat is de wetenschap na melijk nog nooit gelukt. De palingtrek is een van de grootste mysteries uit de biolo gische wetenschap. In West-Eu ropa bijvoorbeeld komen wel palingen voor, maar geen ge slachtsrijpe exemplaren. Geen enkel spoor duidde lange tijd'op voortplanting. Wel was bekend dat de jonge palingen, de door zichtige glasaaltjes, vanaf de Noordzee onze rivieren op zwemmen, en dat volwassen exemplaren op een gegeven mo ment de zee weer opzoeken. De Deense onderzoeker Schmidt ontdekte aan het begin van deze eeuw in de Sargassozee in het Caribisch gebied pas uit gekomen palinglarven, en sindsdien wordt aangenomen dat in deze zee de bevruchte ei tjes worden afgezet. Er zijn ech ter nog nooit paling-eitjes 'in het wild' gevonden, net zo min als er ooit een volwassen paling in de Atlantische Oceaan is ge vangen. Temperatuur Met het onderzoek wil Van Gin neken in de eerste plaats aanto nen dat de paling in staat is 6.000 kilometer, de afstand tus sen West-Europa en de Sargas sozee, af te leggen. Een pilot- project in het eerste jaar, met één paling in één zwemtunnel, heeft hierop al een bevestigend antwoord gegeven. Daarnaast bootst de weten schapper in de zwemtunnels de schommelingen in tempera tuin en zoutgehalte na die de paling tijdens de trek naar de Sargas sozee tegenkomt, in de hoop dat het dier'denkt' dat hij daadwer kelijk op weg is naar Midden- Amerika. „En dan maar hopen dat de paling aan het einde van de tocht geslachtsrijp is, wil pa ren en gezonde eieren afzet, waar larven uitkomen. Dat zou echt een doorbraak zijn." Wanneer dit lukt, is nog niet be wezen dat palingen dus in de Sargassozee paaien, maar de aanname wordt er wel een stuk waarschijnlijker door. Van Gin neken: „In een volgend stadium willen we paüngen met zender tjes uit gaan rusten, zodat we ze met satellieten kunnen volgen. Dan pas krijgen we zekerheid over de plek waar de jonge ris sen ter wereld komen." Het onderzoek van Van Ginne ken heeft een looptijd van vier jaar, waarvan het eerste net is gepasseerd. De eerste poging om de paringscyclus van de pa ling kunstmatig op te wekken, mislukte. „De dieren werden ziek, waarschijnlijk omdat het water te koud was. We weten namelijk niet op welke diepte de paling de oceaan oversteekt. We waren uitgegaan van een grote diepte, en dus van een lagere temperatuur. Een normale kin derziekte die bij een experimen teel onderzoek hoort", aldus de Leidse onderzoeker. Industrie De studie wordt gesubsidieerd door de Technologiestichting STW, die alleen studies finan ciert die betekenis hebben voor de industrie, en een grote pa lingkwekerij uit Brabant. Het mag dus duidelijk zijn dat vooral de palingindustrie, waarin alleen al in Nederland tientallen miljoenen guldens omgaan, belang heeft bij de re sultaten van de Leidse experi menten. „Nu zijn de kwekerijen nog af hankelijk van de glasaaltjes die ze vangen wanneer die in Ne derland terugkeren", aldus Van Ginneken. „Het zou veel een voudiger zijn als het zou lukken om palingen in een kwekerij te fokken. Bovendien is dat beter voor de palingstand, want ook al is de ergste daling tot staan gebracht, wereldwijd gaat het nog steeds niet goed met deze vis." Palingkwekerijen hebben een hoog bio-industriégehalte, merkte Van Ginneken to en hij ze in het kader van zijn onderzoek bezocht. „In de bakken zit meer paling dan water", zo consta teerde hijDit weerhoudt hem er niet van zijn werk voort te zet ten. „Zo gaat het bij de kippen en de varkens ook. De maat schappij heeft de bio-industrie geaccepteerd. Ik ben onderzoe ker, geen kweker. Het enige wat ik kan doen is hier zo goed mo gelijk voor de dieren zorgen. Ik kan wel Don Quichotte gaan spelen, maar dan moet je princi pieel zijn. Dan moet je ook vege tariër worden. Als je een vai-- kenslapje op je bord accepteert, en een broodje paling op de markt, kun je ook met een gerust hart dit onderzoek doen." GPD WOENSDAG Hoog water Laag water 17 JUNI LK uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 08.01 197 20.36 174 02.05 201 14.26 157 Terneuzen 08.26 219 20.55 197 02.35 210 14.50 167 Bath 09.19 259 21.49 232 03.30 23415.46 193 Roompot Buiten 08.00 151 20.40 126 02.00 161 14.30 118 Zierikzee 09.35 151 21.50 128 03.15 166 15.45 125 Stellendam Buiten 08.20 138 21.00 104 01.55 111 16.20 068 Wemeldinge 09.40 173 22.00 148 03.20 179 15.45 137 Philipsdam West 09.55 162 22.05 137 03.10 174 15.40 133 DONDERDAG Hoog water Laag water 18 JUNI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 09.11 191 21.45 171 03.11 198 15.30 154 Terneuzen 09.35 214 22.05 195 03.29 207 15.56 162 Bath 10.28 251 22.58 229 04.28 232 16.48 189 Roompot Buiten 09.20 148 21.50 125 03.00 160 15.35 117 Zierikzee 10.35 148 22.55 125 04.10 16516.45 123 Stellendam Buiten 09.40 131 22.15 104 03.05 112 16.00 069 Wemeldinge 10.40 169 23.00 145 04.10 178 16.45 136 Philipsdam West 10.45 162 23.00 139 04.00 173 16.35 131 L. Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O zonnig matige sneeuw Kc-uironl a. licht bewolkt zware sneeuw lichte regen matige regen Warmteironl hagel zwaar bewolkt ,030 Samengesleld fronl zware regen Isobaar Europa: Thermisch In het zuidoosten van Turkije worden thermische hoogstandjes ge maakt. Het kwik bereikt er vandaag de 38 en 41 graden. Griekenland doet ook leuk mee met een graad of 28-30. Hierbij moet echter wel worden opgemerkt dat zich daar wat buien met onweer kunnen voordoen. Maar met name het zuiden van voor malig Joegoslavië krijgt van deze buien de volle lading. De rest j van het Middellandse Zeegebied is zonnig en droog. In Spanje bij voorbeeld zal vandaag en de komende dagen een opeenvolging van warme dagen gevonden worden. De temperatuur stijgt er naar 27 tot 30 graden. Het Siberisch hogedrukgebied krijgt van daag verbinding met een gebied van hoge druk boven Spanje. Daardoor zal het ook in Frankrijk, Duitsland en de Alpenlanden zonnig en droog zijn. De hittegolf in Rusland is vanaf vandaag voorbij. Lage druk daarentegen heerst in Scandinavië en het Verenigd Koninkrijk, alwaar zich flinke perioden met regen en be wolking voordoen. Veel regen gaat er met name vallen in Zweden en Noorwegen. Op sommige plaatsen worden er neerslagsom men van 30 mm. berekend. Langs de westkust van Noorwegen komt vandaag een noordenstorm voor. In IJsland is het droog, zonnig en fris met 9 graden. door Jaap Nuijten Emile Ratelband, 's lands be kendste uitbater van het po sitivisme, heeft maandag ruim zestien uur doorgebracht in een politiecel in Ede. De Ooster- beekse miljonair werd in op dracht van de FIOD gearres teerd omdat hij verdacht werd van belastingfraude. Ratelband zelf denkt dat hem een kunstje is geflikt door een overijverige ambtenaar van de belastingdienst. Volgens hem was er geen enkele i*eden voor de arrestatie. „Als ze twee ordners verder hadden gekeken, waren ze zelf ook tot de conclusie ge komen dat mij niets te verwijten valt", aldus Ratelband. Ratelband_werd tijdens een ge zamenlijke actie van justitie en FIOD door zes man in zijn wo ning gearresteerd. „Pas drie uur later hoorde ik waar ik precies van verdacht werd", zegt hij. Het zou gaan om een zogenoemde onderhuur- transactie, waaihij hij jaarlijks een bedrag van 60.000 gulden incasseert. Over dit bedrag zou geen belasting zijn betaald. Ra telband: „Flauwekul, en dat kon ik ze snel duidelijk maken. Ik woon namelijk officieel in (Advertentie) De tweede aanklacht betrof een bedrag van 28.000 gulden. „Dat bedrag stond op een factuur van de BV terwijl de belastingdienst vond dat dit een privé-aangele- genheid was. Ik heb ze namep gegeven van mensen die ze daarover konden bellen. Toen dat gebeurd was, moesten ze wel toegeven dat het een foutje was geweest. Ik ben daarop direct vrijgelaten." Geschaad De Oostei-beker, die bekendheid verwierf door zijn seminars voor het bedrijfsleven waarbij hij managers met blote voeten door bx-andende kolen laat lo pen en ze laat worstelen met wurgslangen, is niet erg onder de indruk van het gebeuren. „Het is een storm in een glas wa ter. Maar het tragische is wel dat mijn carrière er mogelijk door geschaad wordt. Waar rook is, zal ook wel vuur zijn, denken mensen al snel." Maai; zegt hij, ik blijf het posi tief bekijken. In de cel heeft hij zich geen seconde verveeld, ver telt hij lacherig. „Ik heb echt ge noten, in de cel wat gemediteerd en mijzelf afgevraagd wat ik zou kunnen lei-en van de periode waarin ik vast zou moeten zit ten. Ik zeg het eerlijk, het heeft mij niets uitgemaakt. Wel heb ik een paar keer voor mezelf Tsjak kaa geroepen." Onthutsend noemt hij het feit dat de actie van de belasting dienst volgens hem twee maan den geleden al in gang is gezet. Pastuiven Verkwil is klein en onaanzienlijk, zodat hij vaak geen aandacht genoeg krijgt. Toch is het mogelijk, dat een oplettend le zertje zich heeft afgevraagd waar het ventje gebleven is; en hierbo ven zien we waar. Door de vele ontroeringen van die dag was hij ge heel uitgeput geraakt, en daarom had hij een ogenblik rust gezocht op een stoel. Terwijl hij daarop een slaapje deed, had de robot het huisje weer rondom de meubels opgebouwd, zodat Tom Poes tot zijn verrassing een gast in zijn kamer aantrof, toen hij zijn woning bin nenging. „Hm", mompelde hij. „Ik zal hem maar laten slapen, dat is goed voor hem. En bovendien is het rustig." „Slaap is onmisbaar", sprak ook heer Bommel op dat moment. „Maar ik heb er de rust niet voor..." „Slaap is onmisbaar", galmde de robot achter hem. „Slaap is alles. Slaap is de wereld." „Stil!", hernam heer Ollie een weinig geprikkeld. „Je moet niet al tijd zo overdrijven. We hebben geen tijd om te slapen, zei ik. Na het bouwen van vannacht zie ik in, dat we groot werk in Rommeldam kunnen doen. Volg me; we gaan naar de stad." De ambtenaar Dorknoper was intussen ook op weg daar naar toe. „Een vermoeiende nacht", prevelde hij terwijl hij langs de eerste huizen reed. „Vol ontbrekende vergunningen. Hoogst onregelma tig. En toch heeft het me te denken gegeven. Met een dergelijke ma chine zou er in de stad veel nuttig werk kunnen worden gedaan; dacht ik zo." Horizontaal: 1Deze taal is weer slecht (5); 3. Met deze uitroep komt er geld in (5); 4. Op het platteland is hij van de kaart (4); 7. Bevonden zich in Hoeven (5); 10. Meer dan riskant lichaamsdeel (9); 11Delen van een stad verwijderen? (8). Vertikaal: 1. Dom dier voor het grijpen (7); 2. Schoolstraf? (5); 5. De lay-out die ik helemaal gebruik (6); 6. Beesten die met elkaar botsen (6); 8. Laten zien hoe ze klinken (5); 9. Het is weer vers vanaf 1 januari (5). Janny van der Le Tuinbonen Overstuur „Toen werd mrjnmoeder van 85 jaar door iemand van de belas tingdienst gebeld die allerlei ra- i-e vragen stelde. Zij is er meer dan drie weken volledig van overstuur geweest. En toen bleek ook al dat ze hun huiswerk niet goed hadden gedaan. Maar die man was zo ijverig en wilde volgens mij niet op zijn bek gaan. Het is allemaal gelul, want mij valt niets te vei*wijten. Daar zijn ze nu bij de FIOD ook 'achter gekomen." Over zijn bewakers in het Edese politiebureau heeft Ratelband niets dan lof. „Ze hebben mij met respect behandeld. Dat mag ook wel eens gezegd worden." Woordvoei'der P. Mulder van de FIOD, wil niet reagei'en op de 'affaire' Ratelband. „Er zijn standaard-procedures gevolgd. Of je nu bekende Nederlander bent of niet, als er aanleiding voor is treden dit soort procedu res in werking." De FIOD wil zich niet uitlaten over een even tuele strafrechtelijke vervol ging van Ratelband. GPD Oplossing dinsdag: De woorden op de eerste en derde verticale regel zijn:AANNEMER en KA LENDER. Het sleutelwoord luidt: BRANDPOLIS. met tomaat (4 personen) We zitten midden in het sei zoen van verse (Hollandse) tuinboontjes. Door import uit de Zuid-Europese landen is het sei zoen van de boontjes echter ver lengd. Dop de bonen altijd pas vlak voor het koken omdat ze de neiging hebben snel te verkleuren. Ingrediënten: ca. 2 kg tuinbonen 1 takje bonenkruid scheutje melk 1 ui 1 eetlepel olie zout, peper 1 blik tomatenblokjes (400 g) Dop de tuinbonen en kook ze in weinig water, waaraan u een scheutje melk en het takje bonen kruid toevoegt, gaar in 10 - 15 minuten. Pel intussen de ui en snipper deze. Fruit de ui in de olie lichtgeel. Voeg de blokjes tomaat (zonder vocht) toe en laat ze warm worden. Kruid met peper en zout. Giet de tuinboontjes af, verwijder het takje bonenkruid en voeg het ui-tomaatmengsel bij de tuinboon tjes. Verwarm samen nog 1 mi nuut. Vooruitzichten weer max. min. wind 20° 11° ZW 4 21° 13° ZW 4 woensdag onder 22.04 donderdag op 5.27 Maan 3 woensdag onder 13.29 donderdag op 2.18 Zeeland: Zomer is op komst De weerkaarten op de langere ter- Door: Klaas Dros mijn laten een gunstige ontwikkeling zien. Tijdens het weekeinde krijgen we een zomers weertype op bei zoek, maar voor het zover is moeten we nog een aantal buien ver werken. Het weer van vandaag lijkt dan ook sterk op dat van giste- B< ren. Opklaringen worden afgewisseld door stapelwolken en uit de ai bewolking kunnen weer een aantal buien vallen. Evenals gisteren ;a kan de neerslag, vanwege het plaatselijke karakter van de buien, 0, van plaats tot plaats sterk verschillen. Het blijven overigens meest gewone regenbuien. De temperatuur stijgt met ruggesteun van de zon tot circa 17 graden. Vooral vanmiddag kunnen er brede opkla- ringen bij zijn. Verder waait er vandaag een wind uit westelijke rich-nl ting en die is meest matig, windkracht 3 a 4. Vanaf donderdag komt h* vanuit Frankrijk een hogedrukgebied naderbij, maar vooralsnog is si: de invloed beperkt. Donderdag schampt er namelijk nog een sto- sc ring over de regio. Bewolking overheersten er valt enige regen. dt De temperatuur pakt met 19 |m graden wel al wat hoger uit. I m Vrijdag stijgt de kwikkolom T-ggj; i tot net iets boven de streep Enkele buien .■^■11ii8°| K® van 20 graden. De neerslag- TTiFi I7%rut8°l J kansen zijn inmiddels sterk 1 afgenomen. In het weekein- j_W3|/jV£ de komt er zelfs thermisch -- stuntwerk aan te pas, wan- I W 4 I r-,: p-* m neer de wind draait naar de D zuidhoek. Met deze stroming ITTriflSliI J di wordt warme lucht aange- 1 !-ü]jü I I f voerd met Spanje als bron- LÜ^J W 3 j i - gebied. De zomerse grens iul7*fc-V. van 25 graden wordt vrij een- Y be voudig bereikt. Verder blijft - p.'mf™p het waarschijnlijk droog met '--j "y 1 TTï°l^ P1 veel zon, ongeveer 10 uur per lYG- bc dag. De andere uren bevindt Minimumtemperatuur voor <is komende naclii dt de zon zich achter de wolken woensdaguIddag'I? juni mi - W3 w of slaapt ze. q, Nautisch bericht 1 De westelijke wind is meest matig, 4 beaufort. Het zicht is vanoch- tend in nevel matig, maar al vrij snel goed. In buien kan het zicht af nemen naar matig. De temperatuur van het kustwater is circa 15 graden. De kans op onweer en mist is klein. Waterstanden VERVANG-AUTO® BUITENLAND NIEUW BIJ UW REIS- EN KREDIETBRIEF Met de Vervang-Auto® Buitenland gaat uw vakantie gegarandeerd door. Ook als uw auto uitvalt. Bel gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4