Oostburg belandt in rode cijfers PZC PZC Neusfilter tegen ongewenste luchtjes Verbod jaagt Vlaamse karters van de baan Welzijn Ouderen Sas introduceert twee nieuwe projecten Rioolwaterzuivering kan het weer aan Sint Jansteen scoort niet slecht in enquête Beheer opvanghuis door Heilsleger goed zeeland 19 Ook burger zal negatieve balans over 97 in portemonnee merken zuider SI buren Verkeersomleidingen in Hulst Geld gestolen uit auto in Groede Sigaretten weg uit supermarkt Aanhanger en stofzuiger gestolen Raad Hulst uit in Temse Winkeldief trekt mes woensdag 17 juni 1998 door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De begroting over 1997 van de gemeente Oostburg laat een tekort zien van 1.148.176 gulden. Een ne gatieve balans is in 28 jaar niet meer voorgekomen in de ge meente. Vorig jaar kwam de Oostburg nog uit op een positief saldo van 2.677.944 gulden. De gemeente kwam in 1997 in de rode cijfers omdat zij veel te genvallers te venverken had en de jaarrekening te strak had be groot. De bomruimingen sloe gen het grootste gat in de begroting, dat kostte de ge meente bijna een half miljoen. Een grote tegenvaller van de ge meente waren de aanloopkosten van sporthal De Eenhoorn. Die vielen hoger uit dan verwacht en Oostburg moest daar twee ton voor uittrekken. Verwacht wordt dat de sporthal de ge meente elk jaar ruim een mil joen gulden gaat kosten. De pro ceskosten die Oostburg maakte tegen de varkensboeren legden ook gewicht in de schaal, ruim 60.000 gulden werd betaald aan advocaten en onderzoek. Een extra ton ging naar de rich ting van reeds bestaande plan nen die onverwacht duurder uitvielen. Bovendien kreeg de gemeente 350.000 gulden min der uit het algemeen gemeente fonds dan waar zij op gerekend had. Budgettering Wethouder L. Wille opperde dinsdagmiddag dat de begro ting van volgende jaren scher per moet zijn. De gemeente is bezig een budgetteringsysteem op te zetten zodat zij vooraf be ter zicht hebben op de kosten van bepaalde voorstellen. Ver wacht wordt dat het systeem in 1999 op de rails staat. Ook zal volgens Wille vanaf nu de 'stof kam door de rekeningen gaan'. „Oostburg heeft altijd makke lijk kunnen leven, nu blijkt dat het geld ons als los zand door de vingers glipt en daar moeten we beter op gaan letten", zegt Wil le. Inwoners van de gemeente Oostburg zullen de tegenvaller ook merken in hun portemon nee. Met ingang van 1999 zal de Onroerende Zaak Belasting (OZB), buiten het inflatiepei'- centage, stijgen met vijf pro cent. Dat betekent uit deze hoek twee ton extra inkomen voor Oostburg. Wille vindt dat de inwoners dan zeker nog niet mogen klagen. „Het nieuwe college heel't een heel dynamisch programma op gezet en als dat allemaal ten uit voer wordt gebracht dan mogen de inwoners blij zijn. Ik ver wacht dat we ook na deze belas tingverhoging onze tweede plaats wat betreft de goedkoop ste gemeente blijven behou den", zegt Wille. De rest van het nadelige saldo zal ten laste van de algemene reserve gebracht worden. Die pot bedraagt voor Oostburg bijna negen en een half miljoen gulden. Als daar de gereserveerde reserves bij wor-. den opgeteld dan staat Oost burg voor ruim tweeënveertig miljoen in de plus. Wille: „Het tekort was even schrikken voor ons, maar we maken er geen groot probleem van." door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Stichting Welzijn Ouderen Sas van Gent/ Assenede introduceert twee nieuwe projecten. Weg Wijs helpt voornamelijk ouderen die te maken hebben met be langrijke veranderingen en ge beurtenissen in hun leven die spanningen oproepen zoals bij voorbeeld het overlijden van een partner, een verhuizing of een ziekenhuisbezoek. Familie- net Werkt heeft tot doel lotgeno ten met elkaar in contact te brengen die onder andere zieke, dementerende of gehandicapte familieleden thuis verzorgen. Het eerste project draait op tien getrainde vrijwilligers die men sen wegwijs proberen te maken V erzorgingshuis Ter Schelde in Breskens houdt Evenementendag BRESKENS - In verzorgings huis Ter Schelde in Breskens wordt zaterdag 27 juni de Eve nementendag gehouden. Met een kopje koffie en een wa fel bij de hand kunnen de bezoe kers meedoen aan diverse spel letjes zoals sjoelen, holengolf of vogelpiek. Verder zijn er demonstraties van kantklossen, netten boeten, kralenboompjes maken en an dere oude ambachten. Het Rad van Avontuur draait, met als hoofdprijs een dames- en heren fiets. Door het hele gebouw han- gen tekeningen die gemaakt zijn door de drie basisscholen van Breskens. De scholieren die de drie mooiste tekeningen inle verden, wordenbeloond met een prijs. Om 19.30 uur is er volksdansen. Tijdens de pauze wordt een de monstratie van bejaardengym- nastiek gegeven. Als afsluiter van de Evenementendag is er gelegenheid te dansen. De Noordzee Boys verzorgen daar voor de muziek. Verder zijn er dan hapjes te halen van de bar- |je becue. in het nieuwe leven dat ze tege moet gaan. Het is voornamelijk de bedoeling ervoor te zorgen dat de hulpvragers niet vereen zamen. Het project wordt ge deeltelijk gefinancierd door subsidie van de Belgische Ko ning Boudewijn Stichting. Weg Wijs zal eind juni van start gaan. Het tweede project is erop ge spitst ontmoetingen te organi seren voor lotgenoten zodat ze de gelegenheid krijgen ervarin gen uit te wisselen en zodoende erkenning te krijgen. Zo kunnen ze ook samen problemen oplos sen. De eerste samenkomst is morgen, donderdag, van 14 tot 16 uur in het dienstencentrum van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn in As senede. De rioolwaterzuiveringsinstallatie van het waterschap in Retranchement is grondig gemoderniseerd. foto Charles Strijd door Conny van Gremberghe RETRANCHEMENT - Hoofd ingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in Zeeland, prof. dr. H. L. F. Saeijs verricht donderdag 18 juni de officiële heringebruikname van de ri oolwaterzuiveringsinstallatie (rwzi) van het waterschap Het Vrije van Sluis in Retranche ment. De installatie werd het voorbije jaar grond gemoder niseerd. De werkzaamheden werden uitgevoerd door Leen- houts Aannemingsbedrijf uit Sluis en Stork Bosman uit Piershil en kostten het schap zo'n zeven miljoen gulden. De rioolzuiveringsinstallatie, waarin het afvalwater uit de kernen Retranchement, Cad- zand, Sluis en Nieuwvliet, ge zuiverd wordt alvorens het op de Noordzee wordt gespuid, dateert uit 1974 en bleek niet meer aan de eisen van de tij d te voldoen. Met name in de zo mermaanden als er in het kust gebied duizenden toeristen vertoeven bleek de oude in stallatie vaak overbelast te zijn wat weer leidde tot stank overlast. Bovendien voldeed het effluënt, het afgevoerde af valwater na zuivering, op ge zette tijden niet aan de huidige lozingseisen. Aanpassen van de installatie en uitbreiden van de capaciteit was volgens het schap dan ook hoog nodig. Het voorbije jaar werd de ri oolzuiveringsinstallatie dras tisch onder handen genomen. De beluchtings-en stabilisa- tiebakken werden omge bouwd tot influentbuffer en slibopslagtanks, er verrees een nieuwe grote beluchtingstank met een capaciteit van 7500 kubieke meter en de slibindik- kers, opslagtanks en buffer tanks werden ook nog eens overdekt, waardoor stank overlast voorgoed tot het verleden behoort. Ook de elek trische installaties werden volledig vernieuwd.De ver nieuwde rwzi heeft nu een ca paciteit van 45.000 vervui- lingseenheden. Voldoende om de pieken in de zomer te kun nen ontvangen. In de winter maanden loopt de belasting namelijk terug tot 10.000 ver vuilingseenheden. Op jaarba sis wordt in Retranchement zo'n 1,2 mlijoen kubieke meter afvalwater gezuiverd. De ver nieuwde installatie voldoet ruimschoots aan de huidige normen voor stikstof-en fos faatverwijdering. De heringebruikname van de installatie vindt donderdag plaats om 15.00 uur. door Wout Bareman Zo. En voor wie er niets voor voelt om met zo'n beschermend maskertje te voorkomen dat hij tijdens werkzaam heden stof en andere kwalijke produc ten binnen krijgt, is er nu de vinding van Louis Van den Bergh uit Eke in Oost-Vlaanderen. Hij heeft de neus- capsule bedacht, een dingetje dat in de neusgaten wordt geplaatst en er zorg voor draagt dat vervuilende stoffen niet kunnen doordringen in het menselijk lichaam. Het is een plastic dingetje dat de lucht filtert. Cafébaas Van Den Bergh deed het idee op tijdens een verblijf in Thailand, waar hij de ene na de andere verkoud heid opliep. Filosoferend kwam hij tot de conclusie dat de kwaliteit van de lucht die we inademen de laatste paar honderd jaar sterk achteruit is gegaan, maar dat onze neus zich daaraan niet REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115)694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl heeft aangepast. Dus brengt de neusfil ter nu uitkomst voor mensen die in hout-, bouw en carrosseriebedrijven werken, maar is het ook een vondst voor stadsbewoners die worden gehinderd door uitlaatgassen. Zelf stelde Louis Van Den Bergh vast dat een weekje Gent ook voldoende was om de filters in het apparaatje te vervangen. Momen teel testen hij en zijn companen nog verschillende andere filters uit. Ook passieve rokers en hooi koortslijders kunnen er baat bij hebben. Van Den Bergh gebruikt het dingetje te pas en te onpas. Vertoeft hij op het plat teland en wordt hij geconfronteerd met vers bemeste akkers, dan stopt hij sim pelweg zijn nosecap in de neus, spuit er een vleugje parfum in en wandelt flui tend verder. En zonder filter is het klei ne plastic hulpmiddel ook te gebruiken. Immers, het verwijdt de neusgaten en stimuleert de ademhaling. Snurkers, maar ook sportmensen kunnen daar hun voordeel mee doen. Professoren van het universitair zie kenhuis in Gent zijn volgens Plet Nieuwsblad na een aantal tests 'voor zichtig enthousiast'. Professor Van Cauwenberghe bijvoorbeeld wil de neuscapsules binnenkort eens grondig testen. En Van Den Bergh wil nog kwijt dat het een fabeltje is dat de mens niet alleen door de neus maar ook door de mond ademt. Alleen bij zware arbeid en bij het praten is dat het geval. door Wout Bareman De Belgische Indoor Kartingfedera- tie (BIK) is in rep en roer. Een ijve rige ambtenaar van de dienst Ruimte lijke ordening vaardigde onlangs een verbod uit op karten - het rijden in van die mini-race-autootjes op een circuit dat wordt omzoomd door strobalen en autobanden - op indoor-circuits die ge vestigd zijn op industrieterreinen. Want, oordeelde de ambtenaar, karting is een vorm van recreatie en zo'n activi teit hoort niet thuis op een industrieter rein. Het probleem is echter dat men ook in recreatiegebieden niet echt zit te wachten op het gereutel en geronk van die uit de kluiten gewassen, gemotori seerde skelters. Van de 26 indoor-circuits in Vlaanderen zijn er 23 gevestigd op industrieterrei nen. Die werden dus met sluiting be dreigd. Voor een aantal circuits is vertrek al definitief omdat de rechter een klacht van een concurrent, die wel in een recreatiegebied is gevestigd, ge grond verklaarde. En daarmee was de chaos dus compleet. Minister Eddy Baldewijns, de Vlaamse minister van Ruimtelijke Ordening, ziet echter lichtpuntjes. De exploitan ten van de circuits zouden via vrijstel ling van de geldende verordeningen hun accommodatie kunnen blijven uit baten, denkt hij. Op industrieterreinen worden wel meer uitzonderingen ge maakt, getuige de feesthallen en win kelcomplexen die hier en daar in die 'zones' worden aangetroffen. Dus... Het stelde een afvaardiging van de overkoepelende organisatie enigszins gerust. Er is inmiddels een werkgroep opgericht die de zaak verder gaat uit zoeken. De exploitanten waren zich tot voor kort van geen kwaad bewust, om dat ze bij de gemeenten waar ze aan klopten probleemloos een vergunning kregen. De oplossing die nu door Balde wijns is aangedragen - het aanvragen van een ontheffing of vrijstelling - lijkt een goede, maar blijft een wankele ba sis. De gemachtigde ambtenaar van Ruimtelijke Ordening moet wel eerst een gunstig advies verlenen. Hij moet vaststellen of 'de buren' geen hinder ondervinden van de verkeersstroom die de circuits aantrekken en mogelijke ge luidsoverlast. En de ambtenaar die over dat alles moet oordelen, is toeval lig wel dezelfde die de kat de bel aan bond. De kartbaan in Lapscheure. foto Charles Strijd HULST - Verschillende straten in het centrum van Hulst zijn de komende dagen enkele uren afgesloten voor automobilis ten vanwege werkzaamheden aan de riolering. Het rioolstel sel in de binnenstad wordt gereinigd en geïnspecteerd. Op verschillende plaatsen wordt een inspectieput geplaatst. Dinsdag werd een aantal straten tussen Dubbele Poort, Hou- tenkwartier en Vismarkt enkele uren afgesloten voor snelver keer. De meeste straten konden na enkele uren weer worden vrijgegeven, alleen een deel van de Vestdijkstraat - tussen Frans van Waesberghestraat en Kloostergang - blijft tot vol gende week afgesloten. De nieuwe inspectieput die daar wordt geplaatst, moet enkele dagen uitharden. Tot aan het weekeinde zullen ook enkele straten in de buurt van Grote en Kleine Bagijnestraat een paar uur worden afgesloten voor rioleringswerkzaamheden. GROEDE - Een 62-jarige man uit Houten deed dinsdag aan gifte van het feit dat maandagmiddag een boodschappentas en een portemonnee met daarin een klein geldbedrag uit zijn auto waren gestolen. De dief had het portier geforceerd. De auto stond geparkeerd op de Clethemsvveg in Groede. TERNEUZEN - Een supermarkt in de Terneuzense Drebbel- straat werd in de nacht van maandag op dinsdag bezocht door inbrekers. De daders kwamen binnen door het dak en namen een onbekende hoeveelheid sigaretten mee. Ook is er water schade ontstaan omdat door het gat in het dak een grote hoe veelheid water naar binnen is gestroomd. TERNEUZEN - Een 54-jarige Terneuzenaar deed dinsdag aangifte van de diefstal van zijn aanhangwagen die in de nacht van 11 op 12 juni geparkeerd stond op het Molenzicht in zijn woonplaats. Ook hadden dieven het voorzien op de stof zuiger die in zijn bedrijfsauto lag. De auto stond op 10 juni eveneens geparkeerd op het Molenzicht. HULST - De jaarlijkse excursie van de Hulster gemeenteraad voert vandaag, woensdag, naar de Vlaamse stad Temse. Met de Belgische buurgemeenten Beveren, Sint-Gillis-Waas en Stekene heeft Hulst geregeld overleg, het iets verder aan de Schelde gelegen Temse is minder bekend. Een nadere kennis making acht het gemeentebestuur wenselijk, temeer daar zo wel Hulst als Temse betrokken is bij het grensoverschrijdende toeristische plan 'Het land van Reynaert'. Burgemeester L. de Ryck van Temse ontvangt het Hulster gemeentebestuur 's middags en houdt een inleiding over de attractiviteiten van zijn gemeente. Vervolgens bezoeken de Hulstenaren onder meer de gerestaureerde Onze Lieve Vrouwe Kerk en twee mu sea. Bovendien is er een rondvaart over de Schelde gepland. Na afloop daarvan wordt met het hele Temser college nage praat. MIDDELBURG - Een 15-jarige jongen uit Kattendijke is dinsdagmiddag op de Lammerensteeg in Middelburg gear resteerd. De jongen had kort daarvoor een verkoper bedreigd met een mes toen de winkelier hem na een achtervolging staande hield voor diefstal. De jongen gooide het mes weg toen hij werd vastgepakt. De Kattendijker had uit een winkel aan de Langeviele een trainings jas ter waarde van 120 gulden weggenomen zonder te betalen. door Edy de Witte SINT JANSTEEN - De inw o ners van Sint Jansteen voelen zich niet ontevreden in hun woonplaats. Dit blijkt uit een enquête die de dorpsraad onder de bevolking hield. Van de 1650 verspreide enquêteformulieren kwam bij de dorpsraad een res pons van 11,3 procent. Volgens voorzitter F. de Maat van de dorpsraad een mooi re sultaat. „Normaal gezien is een score van 7 procent al redelijk. Over de totale dorpsbeleving spreekt bijna de helft van de mensen die gereageerd hebben zich positief uit. Uit de knel punten die in veertien wijken gespecificeerd zijn, scoort de verkeersveiligheid in negatieve zin het hoogst. Vooral over de problematiek bij de basischool in de Wilhelminastraat en de verkeersremmers op het eind van deze straat en Inghelosen- berghe is men zeer ontevreden." Ook de al aangelegde verkeers drempels her en der in het dorp en de snelheid van het verkeer blijken een doorn in het oog. „De groenvoorziening en het onderhoud daarvan is voor ver betering vatbaar. Aan de speel- voorzieningen voor de kinderen mag best ook de nodige aan dacht besteed worden. De her inrichting van het centrum waaronder het Martje van Wardje en het aangrenzende nieuw te creëren woongebiedje moet voor het dorp gezichtsbe palend worden." De inwoners konden zich uit spreken over het verkeer, de vei ligheid, recreatie, ruimtelijke ordening en milieu. Volgende week neemt de dorpsraad het resultaat van de enquête met de gemeente Hulst door. Aan de hand van de knelpunten en nog twee hoorzittingen wordt dan het dorpsplan opgesteld. Vóór de zomervakantie volgend jaar moet de enquête samen met de inspraakronde resulteren in het definitieve dorpsplan. doorRené Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Met de overname van La Salette door het Leger des Heils zal de bege leiding en hulpverlening in het Vogelwaarder opvanghuis voor mensen in geestelijke en licha melijke nood worden geprofes sionaliseerd. De overlast voor omwonenden zal dan naar alle waarschijnlijkheid sterk ver minderen, concludeerden ge meenteraadsleden van Honte- nisse dinsdagmiddag na uitleg van vertegenwoordigers van hetLeger des Heils en de Stich ting Vrienden van La Salette. Burgemeester T. Steenkamp meldde na de besloten vergade ring dat 'de ongerustheid is weggenomen'. Enkele raadsle den, J. Hageman-van Damme van Groot Hontenisse voorop, toonden zich vorige maand tij dens een commissievergadering bezorgd over de toename van door bewoners van La Salette veroorzaakte overlast. Steen kamp was destijds een beetje gepikeerd over de negatieve ge luiden, mede omdat de raadsle den eerder niet al te veel belang stelling voor het reilen en zeilen van het opvanghuis hadden ge toond. Zo hadden de gemeentebe stuurders al kunnen weten dat de Stichting Vrienden van La Salette zelf bezig was om een sa menwerkingsverband met het Leger des Heils op te zetten, daar de stichting zelf ook wel in de gaten heeft dat het werk steeds zwaarder en ingewikkel der wordt. De professionele wij ze waarop het Leger des Heils, een instelling die net als La Sa lette 'geen vragen stelt, maar opvang biedt voor mensen die dat nodig hebben', maatschap pelijke opvang verzorgt, zou een uitkomst zijn voor La Salette. De Hontenisser raadsleden kre gen dinsdag uitleg over de ma nier waarop het Leger zijn za ken regelt. Besprekingen Hoewel nog niet voor honderd procent vaststaat dat het Leger des Heils naar Vogelwaarde komt - de besprekingen zijn nog niet helemaal afgerond - gaat de burgemeester er vanuit dat de samenwerking met de Vrienden van La Salette nog dit jaar 'ope rationeel' wordt. Steenkamp: „Het Leger des Heils beheert 108 instellingen voor maat- schappelijk-sociale opvang in ons land hoorde ik vanmiddag. Toch wel een aantal om even van onder de indruk te zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 47