Pension voor 24-uurszorg junks j Poppe msssm Politiek Sas blij met Lonink VVD wil debat in parlement over loodsenreglement Opgeheven vingertje in de polder Plan voor alternatief drugsopvangcentrum Terneuzen Sidmar Zelzate moet uitstoot van dioxine drastisch beperken zeeuwse almanak Drukte Hulst komt ton tekort voor toeristisch plan Verzet provincie tegen schrappen opleidingen voor automonteurs zeeland woensdag 17 juni 1998 door Wout Bareman ZELZATE - De uitstoot van het giftige en kankerverwekkende dioxine door staalgigant Sid mar in de grensgemeente Zelza te moet drastisch omlaag. Ge beurt dat niet, dan verspeelt de fabriek mogelijk een aantal be langrijke vergunningen. Sid mar heeft inmiddels samen met de Belgische milieu-inspectie een actieplan opgesteld om de uitstoot te minimaliseren. Op 1 januari volgend jaar moet de eerste reductie een feit zijn. Milieuorganisaties en over heidsinstanties in de Zeeuwse grensstreek werden begin juni opgeschrikt door berichten in de Vlaamse media dat Sidmar de normen voor uitstoot van di oxine met minstens 2,5 procent overschrijdt. Aangezien die ver vuiling niet ophoudt bij de grens nam de provincie Zeeland direct contact op met de Vlaamse mi lieu-inspectie teneinde de on derzoeksresultaten in handen te krijgen. Volgens een woord voerder is het onderzoeksrap port tot nu toe niet in Middel burg ontvangen. „De provincie Oost-Vlaanderen beschikt er ook nog niet over, het is kenne lijk een zaak die op een hoger ni veau speelt. De Zeeuwse milieu inspectie heeft contacten gelegd met de Belgische collega's. Wat het resultaat daarvan is, moeten we nog afwachten." Sidmar heeft zich bereid ver klaard fiks te investeren in voorzieningen die de dioxine- uitstoot moeten beperken. Voor industriële bedrijven bestaat weliswaar nog geen Europese norm - in tegenstelling tot ver brandingsovens - maar daar wordt volgens de Vlaamse mi nister Theo Kelchtermans (Mi lieu) wel aan gewerkt. Het Vlaamse parlementslid Vera Dua (Agalev) is niet gerustge steld door dat antwoord. Zij vermoedt dat de uitstoot bij Sidmar omvangrijker is dan wordt aangenomen en ze vindt voeding voor die opvatting in het feit dat Sidmar vooraf wist op welke momenten de milieu inspectie metingen verrichtte én het gegeven dat het bedrijf zelf weigert onderzoeksresulta ten openbaar te maken. Volgens de parlementariër gaat Sidmar gewoon door met de verbran ding van gevaarlijke stoffen. De dioxine-uitstoot reikt, vol gens onderzoek van de milieu inspectie, tot in de woonkern van Zelzate. M. Vereecken van de Welzijnsraad Sas van Gent gaat er dan ook van uit dat ook de Zeeuws-Vlaamse grens streek te lijden heeft onder de luchtvervuiling. De welzijns raad is wél al geruime tijd in het bezit van het rapport. Teerkot In de kwestie van de zware ver- ontreiniging met kankerver wekkende polycyclische aro matische koolwaterstoffen (PAK's) rond de raffinaderij van teer en benzol VFT in het hartje van Zelzate zit nauwelijks be weging. De speciaal gevormde coördinatiegroep van Vlaamse ambtenaren en bestuurders, waarin ook Zeeland is vertegen woordigd, heeft na een nieuwe risicoanalyse besloten dat een aantal veiligheidsmaatregelen wordt gehandhaafd. Het ge meentepark blijft voorlopig nog verboden terrein en ook het con sumeren van groenten uit eigen tuin in de directe omgeving blijft voorlopig taboe. Volgens burgemeester John Schenkels blijft vooral de benzeenuitstoot van VFT zorgen baren. Hij geeft overigens wel toe dat het bedrijf de uitstoot beter onder controle heeft dan in het verleden. Nader onderzoek door de afvalstoffen maatschappij OVAM moet meer duidelijkheid scheppen. Vol gens een woordvoerder van de provincie Zeeland hebben de nieuwe onderzoeksresultaten niet geleid tot 'verontrusting' over de situatie aan deze zijde van de grens. door Lianne Sleufjes DEN HAAG - De VVD-fractie wil het Belgisch-Nederlandse verdrag waarin het Schelde- loodsenreglement wordt her zien per se bespreken in de Tweede Kamer. De partij vindt dat nodig omdat het kabinet bezwaren van de Raad van State terzijde schuift en omdat de privatisering van het loodswezen op stapel staat. Zij heeft daarom het kabinet ge vraagd het verdrag ter uitdruk kelijke goedkeuring aan de Ka mer voor te leggen. Als niemand van de parlementariërs zich had geroerd was het verdrag per 8 juli stilzwijgend goedgekeurd. In het nieuwe loodsenreglement voor de Westerschelde wordt Twee gewonden op Philipsdam SINT PHILIPSLAND - Bij een ongeval op de Philipsdam zijn gistermiddag twee inzittenden van een auto gewond geraakt. De bestuurder, die uit de rich ting van Sint Philipsland kwam, wilde een vrachtwagen inhalen, maar zag daarbij een tegemoetkomende wagen over het hoofd. Door een snelle reac tie kon die auto een frontale bot sing voorkomen, maar beide wagens raakten elkaar wel en de inhalende auto belandde op zijn zijkant op de rijbaan. De inha lende bestuurder en zijn inzit tende werden gewoftd overge bracht naar het ziekenhuis. De bestuurder en de inzittenden van de andere auto kwamen met de schrik vrij. onder meer vastgelegd dat de Nederlandse loodsen 27,5 pro cent van de Scheldevaarders krijgen toebedeeld en de Belgen de rest. Een dergelijke afspraak druist volgens de Raad van Sta te in tegen het Europees recht. De Raad stelde adviseerde daar om het verdrag in deze vorm niet naar de Kamer te sturen. Het kabinet wuift de kritiek van de Raad van State weg, het meent dat de wettelijke rgeling wel is toegestaan. Privatisering WD 'er JBlaau w vindt het nog al wat om een dergelijk advies opzij te schuiven en wil daarom meer tekst en uitleg van het ka binet. Ook wil hij bij het debat over het nieuwe Schelderegle- ment de privatisering van het loodswezen betrekken. Het ka binet wil de monopoliepositie van het loodswezen doorbreken en concurrentie invoeren zodat ook andere aanbieders op de markt kunnen komen. Computerdief steelt administratie bedrijf in Goes GOES - Maandagavond tussen 18.45 uur en 19.00 uur zijn twee computers gestolen bij een be drijf aan de Stanleyweg te Goes. Op die computers wordt de ad ministratie van het bedrijf bij gehouden. Omstreeks het tijdstip van de inbraak is bij het bedrijf een verdachte personenauto gesig naleerd. De Goese politie zoekt getuigen die rond die tijd iets bijzonders hebben gezien. De arbeiders bij dat Vlissing- se bedrijf zien zich de laatste' tijd geconfronteerd met een steeds grotere stapel werk die, naar het lijkt, met steeds minder mensen moet worden verricht. Vakanties, compen satiedagen en ziekte eisen hun tol. Nu hebben de werknemers, zoals dat in een democra tisch bedrijf hoort, diverse verte genwoordigingen die in situ atie als deze aan de bel kunnen trekketi. Deze afge vaardigden hadden vorige week dus een vergadering be legd om eens grondig over de werkdruk te praten. Helaas, de vergadering is uit gesteld: er was nog te veel werk te doen om er over te praten. door Marcel Modde TERNEUZEN - De Hulster pensionhouder P. Ummenthum heeft bij de gemeente Terneuzen een plan ingediend voor de ope ning van een 24-uursopvang voor drugsverslaafden. Daartoe heeft hij inmiddels de stichting Het Witte Kruis opgericht, met als doel 'het bijstaan en helpen van mensen in psychische en fi nanciële nood', zo blijkt uit de notariële akte. Het opvangcentrum zou in de plaats moeten komen van de huidige tijdelijke dag- en nachtopvang aan de rand van de Temeuzense binnenstad, dat volgens de iniatiefnemer te kortschiet in de hulpverlening. Ummenthum (woonachtig in Terneuzen en eigenaar van de Prince of Wales in Hulst) stelt in zijn brief aan burgemeester en wethouders over bewijzen te beschikken dat in het reguliere centrum wordt gehandeld in harddrugs en methadon, met medeweten van de beheerders en medewerkers. Ook zou door de vingers worden gezien dat er ter plekke drugs .worden ge bruikt. Ummenthum wil met zijn stich ting een alternatief vormen. Niet alleen denkt hij goedkoper te kunnen werken ('geen perso neels- of huisvestingskosten'), ook stelt de voormalige mede werker van het jongeren advies centrum een betere controlemo gelijkheid in het vooruitzicht. Hij denkt daarbij aan de instel ling van een huiscommissie, waarin behalve mensen van de gemeente ook andere extern on afhankelijke toezichthouders zitting moeten nemen, zo zei hij dinsdag in een toelichting op zijn initiatief. Ummenthum vraagt B en W om een jaarlijkse bijdrage in de exploitatiekos ten. Het verzoek en de aantijgingen van de pensionhouder (die in Hulst wordt geplaagd door her haaldelijke vernielingen aan zijn pand door drugsverslaaf den) zijn besproken in het colle ge. Gemeentewoordvoerder O. Vosveld liet desgevraagd weten dat er vandaag een concept antwoordbrief uitgaat naar de gemeenteraad. Op de inhoud daarvan wilde hij niet vooruit lopen. „Maar aangenomen mag worden dat B en W niet blij zijn met de aantijgingen over ver meende drugshandel en -ge bruik in de dag- en nachtop vang." Overigens is de kans klein dat de gemeenteraad zal instemmen met de opening van een tweede drugsopvang naast de reguliere voorziening. Daarentegen lo pen de contracten met het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) en de Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) op 31 december af. Tussen beide organisaties en de gemeente Terneuzen zijn be sprekingen aan de gang over het effect van het opvangcentrum en of er al dan niet mee moet worden doorgaan. De verwach ting is dat in september een ad vies kan worden uitgebracht, op basis waarvan een voorstel naai de raad gaat, aldus Vosveld. Nieuwe burgemeester wordt gezien als zwaargewicht geconfronteerd kan worden met een herindelingsprocedu re - de commissaris van de Ko ningin heeft hem er op gewe zen dat die kans bestaat - doet daar niets aan af. Volgens D66-fractievoorzitter M. Weemaes hoeft Lonink voor een herindeling ook niet te vrezen. ,,De man heeft kwa liteiten genoeg om, als het zo ver mocht komen, de nieuwe burgemeester van een nieuwe grote Kanaalzone-gemeente te worden. Het is een zwaarge wicht en wij zijn heel blij met zijn komst", zei Weemaes. Mevrouw Sparreboom zei ei genlijk niet verrast te zijn met Loninks benoeming. „De man kwam op tal van punten heel positief op ons over. Het feit dat de vertrouwenscommissie unaniem was zegt dan ook ge noeg. De signatuur van de man speelde voor ons geen rol." Bruggenbouwer PvdA-fractievoorzitter R. de Meijer zei dat 'de profielschets Lonink op het lijf geschreven was'. „Het is een bruggenbou wer, een zwaargewicht. We verwachten er heel veel van. Dat het een man is van eens een nadere signatuur (de gemeente kende tot nu toe alleen confes sionele bestuurders) kan voor de gemeente ook wel eens inte ressant zijn." Ook CDA en Ge meentebelangen Groot Sas zijn blij met Loninks komst. Overigens verliep de benoe ming van Lonink niet vlekke loos. De voordracht bleef geruime tijd in Middelburg liggen omdat een ambtenaar vergeten had hem door te stu ren naar het ministerie van Binnenlandse Zaken. Op dat ministerie werd vorige week ook een fout gemaakt, omdat de kroonbenoeming niet ken baar gemaakt werd aan het kabinet van de commissaris in Middelburg, niet aan Lonink noch aan de gemeente Sas van Gent. Zo liep de benoeming enkele weken vertraging op. Juist de weken dat burgemees ter Th. Steenkamp van Honte- nisse in Sas van Gent optrad als waarnemer. door Jean-Lou de Gucht HULST - Wethouder P. Wee maes moet op zoek naar 100.000 gulden om de financiering van het Toeristisch Ontwikkelings plan Hulst rond te krijgen. In eerste instantie beweerde hij dat Hulst Reynaertstad had toe gezegd om 125.000 gulden in de eerste fase van het plan te inves teren. Nu zegt hij dat de onder nemersvereniging 125.000 gul den in het totale project gaat investeren. De bijdrage van Hulst Reynaertstad aan de eer ste fase bedraagt slechts 25.000 gulden. De bewering van de wethouder over de bijdrage van de onder nemers aan het Toeristisch plan werd in een eerder stadium al in alle toonaarden ontkend door voorzitter R. Bosch van Hulst Reynaertstad. „Die 125.000 gulden is voor de verantwoor ding van Weemaes." Nu Wee maes is teruggekomen op zijn eerdere uitspraak, zitten de ge meente Hulst en de onderne mers weer op één lijn. Weemaes denkt niet dat de fi nanciering van het plan in ge vaar komt. „De financiering is zeker geen eenvoudige zaak, maar ik denk dat het wel goed komt. We gaan een aantal fond sen aanschrijven en we rekenen ook op een aantal sponsors." Gemeenteraadslid A Totté (CDA) heeft echter grote twij fels over de financiële haalbaar heid van het hele plan. „Wee maes heeft een probleem, dat is duidelijk. Het lijkt erop dat hij met iets gaat beginnen en dan wel ziet waar het schip strandt. Ik mis een visie in het hele plan, het is allemaal lucht." Het Toeristisch Ontwikkelings plan Hulst dat een marke tingstrategie voor Hulst ont wikkelt, kost 1,5 miljoen gulden en bestaat uit drie fasen. In de eerste fase wordt volgens wet houder Weemaes gerekend op 45 procent subsidie van de pro vincie. De rest wordt verdeeld tussen de gemeente en de onder nemers. Daarvan neemt de ge meente 50.000 gulden voor zijn rekening en Hulst Reynaertstad 25.000 gulden. Tottë:„En wie gaat het ontbre kende gedeelte betalen als uit eindelijk blijkt dat de financiële onderbouwing van het plan niet klopt?" Het CD A-raadslid gaat er Weemaes nog maar eens op aanspreken. „Ik heb al twee keer een reële vraag gesteld aan de wethouder, maar nog steeds geen fatsoenlijk antwoord ge kregen. Weemaes moet nu ein delijk eens met een goede finan ciële onderbouwing komen." WATERLAND KERKJE - De Breskense pastoor Omèr Gielliet, die inmiddels in zijn hoedanigheid als beeldend kunstenaar tiental len boomstronken omgevormd heeft tot 'kunstwerk' had het niet beter kunnen doen dan de boer die geruime tijd geleden de zaag in een knotwilg zette. De boom aan de rand van een weiland tussen Waterlandkerkje en de Belgeische grens oogt nu als een levende waarschuwing. Als een typisch opgeheven Nederlands vingertje. Alsof de boom zeggen wil: 'Let op, de natuur hoort met respect be handeld te worden'. foto Peter Nicolai door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Het burge- meesterloze tijdperk van de gemeente Sas van Gent heeft niet langer dan een maand moeten duren. Met ingang van 1 juli treedt de 47-jarige PvdA'er J. (Jan) A H. Lonink uit Veenhuizen aan als opvol ger van mevrouw J. M. H. M. van Rest. De benoeming van de sociaal-democraat, die tot voor kort werkte als waarne- mend-burgemeester van het i inmiddels heringedeelde Drentse Norg is in Sas van Gent goed gevallen. De ver trouwenscommissie uit de raad had zich unaniem achter de kandidatuur van Lonink geschaard, omdat - zo werd gesteld - 'hij met kop en schou ders boven de andere kandida ten uitstak'. VVD-fractievoorzitter M. Sparreboom-Dupain sprak gisteren van 'een man met een verleden'Een bestuurlij k ver leden welteverstaan. Op zijn 25e nam de in Markelo gebo ren Twent zitting in de Ge westraad Twente, het orgaan dat zou moeten uitgroeien tot het bestuur van de stadspro vincie die er nooit is gekomen. Voorts was Lonink van 1976 tot 1983 plaatsvervangend voorzitter van de Euregioraad Twente-Nedersaksen, hoofd economische zaken van de ge meente Almelo. Van 1988 tot 1994 zat hij in de Tweede Ka mer. De laatste jaren was hij partner van een organisatie adviesbureau dat zich onder meer bezighoudt met de reorganisatie van de FNV- bonden voor de kunstsector, de grafische wereld en de media. Crisis Tevens was Lonink van janua- I ri 1996 tot begin januari van dit jaar waarnemend-burge meester in Norg, een gemeente met ruim 7100 inwoners die inmiddels opnieuw is inge deeld en nu ressorteert onder de nieuwe gemeente Noorder- veld. Lonink was naar eigen zeggen tijdelijk in Norg neer gezet om een vertrouwenscri- kleine' opleidingen in stand houden. Met die opstelling pro beert De BOVAG te voorkomen dat scholen kleine opleidingen motorvoertuigentechniek 'kunstmatig' in leven houden door ze samen te voegen met op leidingen mechanische tech niek. Dergelijke 'intersectorale' opleidingen zijn niet vakgericht genoeg, vindt de branche-orga nisatie. Het provinciebestuur ziet liever dergelijke intersecto rale opleidingen ontstaan, dan dat opleidingen voor regio's ver loren gaan. Reden waarom er voor wordt gepleit de kwestie nog eens met alle betrokkenen te bespreken. Soepeler Het provinciebestuur wijst erop dat de INNOVAM het oplei- dings- en examencentrum van de mobiliteitsbranche) een veel soepeler houding aanneemt dan de BOVAG, en dat garagebe drijven moeite hebben om aan jonge monteurs te komen. Slui ting van opleidingen zou het te kort aan jonge monteurs nog groter maken. De Temeuzense scholenge meenschap De Rede heeft laten weten de afdeling motorvoer tuigentechniek gewoon te wil len handhaven. De school ver wacht dat de herschikking mavo/vbo/vso tot meer vbo- leerlingen zal leiden. De afde ling motorvoertuigentechniek zou daarvan kunnen profiteren. Verder wordt benadrukt dat de opleiding programmatisch goed is afgestemd op vervolgonder wijs in het Regionaal Opleidin gen Centrum Westerschelde, onder meer omdat met dezelfde docent wordt gewerkt. De Middelburgse scholenge meenschap Nehalennia zou mo torvoertuigentechniek het liefst samenvoegen met mechanische techniek. Maar gezien de hou ding van de BOVAG acht de school de kans zeer klein daar toestemming voor te krijgen. Daarom wordt nu overwogen de opleiding motorvoertuigen techniek om te zetten in een op leiding die meer is gericht op scheepwerktuigbouwkunde. Walcherse vbo'ers die 'écht' mo torvoertuigentechniek willen gaan doen, worden dan door verwezen naar Groot Stelle in Goes. Blijkens de regiovisie be staat nog een mogelijkheid dat op Tholen een vbo-opleiding motorvoertuigen van de grond komt. Het Schelde College in Bergen op Zoom overweegt zo'n opleiding te vestigen in Sint Maartensdijk. sis tussen de raad en het colle ge van B en W te bezweren en de gemeente uiteindelijk door de herindelingsfase te loodsen. Een periode waarin ook de overdracht van de rijksinstel ling Veenhuizen (de gevange nis) naar de gemeente speelde en de discussie over de onder grondse gasopslag in Langelo. En passant was de PvdA'er ook betrokken bij het plan voor een gevangenismuseum van 25 miljoen gulden in Veenhuizen. Het waarnemen in Norg deed Lonink verlangen naar meer. Hoewel hij ook in was voor an dere banen solliciteerde hij naar Sas van Gent. „Een ge meente die ik best zie zitten. Er spelen flink wat zaken, op het gebied van ruimtelijke orde ning, havenontwikkelingen, dingen die mij flink aan het hart gaan. Bovendien dacht ik te kunnen gaan werken in een gemeenschap met een cultuur die een beetje de mijne is. Bo vendien ligt Sas van Gent aan een grens en met grenzen heb ik altijd al iets gehad." Lonink is vast van plan om er in Sas van Gent iets van te ma ken. Het feit dat de gemeente door Henk Postma MIDDELBURG - Het provin ciebestuur verzet zich tegen de opheffing van Zeeuwse vbo-op- leidingen motorvoertuigen techniek. De BOVAG (belan genorganisatie van de autobranche) wil dat de helft van deze opleidingen wordt op gedoekt. De resterende oplei dingen zouden dan verstevigd kunnen worden. Gedeputeerde Staten waar schuwen dat de Bovag daarmee, wat de Zeeuwse situatie betreft, in eigen vlees snijdt. „Het terug brengen zal noch de kwaliteit, noch de kwantiteit verhogen", schrijft het college in de regiovi sie voor de herschikking van mavo/vbo/vso. De opstelling van de BOVAG komt er op neer dat de scholen gemeenschappen Nehalennia (Middelburg) en De Rede (Ter neuzen) hun kleine vbo-oplei- dingen voor automonteur zou den moeten sluiten, ten gunste van de wat grotere opleidingen van Groot Stelle (Goes) en het Zwin College (Oostburg). Maar volgens gs gaat die vlieger niet op: vbo-leerlingen zullen eerder voor andere opleidingen kiezen, dan voor een opleiding ver van huis. De BOVAG staat echter sterk. Staatssecretaris Netelenbos heeft zich al zo'n beetje voor halvering van het aantal oplei dingen laten winnen. Boven dien dreigt de BOVAG de aange sloten leden te adviseren geen gediplomeerden meer in dienst te nemen van scholen die 'te (Advertentie) Jan Lonink, de nieuwe burgemeester van Sas van Gent. foto Sake Elzinga Bedrijfswagens IfMk hk C£H P9t(lit! Veere, 0118 - 501451

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45