Bedrijfsbeleid Tholen onder vuur PZC PZC Neusfilter tegen ongewenste luchtjes Verbod jaagt Vlaamse karters van de baan Litouwenproject Goes loopt steeds beter GS willen een verpleegunit in tehuis De Schutse zeeland 19 Streven naar grotere terreinen volgens GS in strijd met streekplan N-Beveland wil niet dienen als overloopgebied regio Rijnmond Werkstraf voor serie diefstallen Middelburger zuider O buren Vragen maatschappelijk werk Thermometer peilt weggedrag Gemeenschapsgeld niet voor uitje Geen compostinstallatie Sagro Serie inbraken in auto's Gift kabelkrant Zorgcentrum Politie bekeurt 116 hardrijders woensdag 17 juni 1998 door René Schrier SINT MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen heeft een be leidsvisie bedrijventerreinen WISSENKERKE - Burgemees ter en wethouders van de ge- meente Noord-Beveland sturen een brief aan het Inspraakpunt Verkeer en Waterstaat van het project Mainportontwikkeling Rotterdam. Daarin zal afstand worden genomen van een brief van de stichting Platform Noord-Beveland Onderne mend. ;Dat platform had op de moge lijkheid van Noord-Beveland gewezen als overloopgebied voor recreatie- en natuuront- i wikkeling voor de regio Rijn- jmond. Tegen die suggestie nam .maandagavond al de commissie ruimtelijke ordenening, econo- imie en recreatie stelling. De raadsleden in de commissie ivonden dat de stichting zich met (dingen bemoeide die niet tot ihaarcompetentie horen. In de vergadering van het colle- !ge van B en W is die conclusie dinsdagmorgen nog eens onder streept. Vandaar dat het college een brief naar het Inspraakpunt en naar het platform zal sturen waarin dat wordt gemeld en waarin B en W afstand nemen van de brief van het platform. Volgens burgemeester M. L. Everaers was het goed geweest als het platform contact had op genomen met alle participan ten, alvorens de brief aan het [inspraakpunt Mainportont wikkeling te sturen. Ook het platform zal een brief krijgen waarin het college van B en W de zaken nog eens op een rijtje zet. GOES Rommelmarkt - De Prinses Ire- neschool in Goes houdt zater dag 20 juni een rommelmarkt- /fancy fair op het schoolplein aan de Kamperfoeliestraat in Goes. De rommelmarkt duurt van 9.30 uur tot 12.30 uur. MIDDELBURG - Voor diefstal len uit tien auto's en twee wo ningen is gisteren een 19-jarige Middelburger in zijn woon plaats conform de eis veroor deeld tot de maximale werk straf van 240 uur. Kenmerkend voor het optreden van de verdachte was dat er geen braak aan te pas is geko men. ,,De auto's waren niet af gesloten en ook liep hij zo een woning binnen. Hoe dan ook het is voor de mensen een inbreuk op hun privacy", stelde officier van justitie mr. C. Fetter vast. De autodiefstallen zijn in mei vorig jaar gepleegd, terwijl het stelen van goederen uit wonin gen begin dit jaar heeft plaats gevonden. De buit liep uiteen van een attachékoffer met cas settebandjes tot een brandblus ser. Uit de woningen zijn flessen limonade, een afstandsbedie ning van een garage, dure horlo ges, een giropasje en een identi teitsbewijs gestolen. De verdachte staat erom bekend slecht zijn afspraken na te ko men. Daax-om kon volgens de politierechter een werkstraf zinvol zijn. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl opgesteld die hinkt op twee ge dachten. Enerzijds sluiten de plannen die Tholen met de ge meentelijke bedrijfsterreinen heeft aan op het streekplan van de provincie Zeeland. Daarin staat namelijk dat alleen de kern Tholen nog mag uitbrei den. Anderzijds neigt het be schrijvende gedeelte van het plan ertoe in andere dorpen meer mogelijkheden te schep pen dan het streekplan toelaat. Of zoals Gedeputeerde Staten het uitdrukken in een brief aan het college van Burgemeester en Wethouders: „In beleidsmatige zin is er echter sprake van een discrepantie tussen het be schrijvende deel en het beleids matige deel." Volgens GS is er sprake van dualisme in de be leidsvisie. Ze voegen eraan toe dat de provinciale subcommis sie voor de Gemeentelijke Plan nen daar al eerder kritische op merkingen over heeft gemaakt en de gemeente Tholen daar dus niet veel mee heeft gedaan. Tholen wil ook grotere bedrijfs terreinen dan volgens het streekplan wordt toegestaan. Daarin wordt uitgegaan van be drijfsterreinen van maximaal vijf hectare. De omvang van de terreinen (met uitzondering van die bij Scherpenisse en Stave- nisse) is al groter dan vijf hecta re. Ook wat het bedrijventerrein te Sint-Maartensdijk betreft gaat de gemeente eigenlijk al te ver. Tholen wil namelijk een uit breiding met acht hectare, waardoor het totaal op 36 hec tare komt. „Wij achten dit stre ven niet in overeenstemming met het streekplan en de ge meentelijke uitgangspunten. Met uitzondering van de kern Tholen zou gestreefd moeten worden naar afronding van be drijfsterreinen. Wel mag reke ning worden gehouden met de ont wikkelingsmogelij kheden van bestaande bedrijven en de eventuele nieuwvestiging van te verplaatsen (lokale) bedrijven." Bergen op Zoom Waar GS ook veel waarde aan hechten is afstemming van eco nomische plannen met de ge meente Bergen op Zoom. Op dat punt krijgt de gemeente Tholen eveneens kritiek van de provin cie. In het streekplan staat namelijk dat wederzijdse af stemming van bedrijfsfuncties tussen Tholen en de regio West- geen aandacht besteed." Wel blematiek van het bednj venter- onderschrijft de noodzaak Brabant gewenst is. „In uw be- positief zijn GS over het feit dat rein Poortvliet een aparte visie daarvan en ziet die visie met be leidsvisie wordt aan dit aspect Tholen voor de specifieke pro- wil ontwikkelen. De provincie langstelling tegemoet. De gemeente Tholen moet met Bergen op Zoom afstemmen wat die gemeente bijvoorbeeld wil in de Auvergnepolder tegenover het stadje Tholen, vinden Gedeputeerde Staten van Zeeland. foto Willem Mieras door Esme Soesman GOES - Een zinvolle werkerva ring van een steeds betere kwa liteit. Dat is grofweg de conclu sie van voorzitter Marcel van Loo van de commissie Ter Welle Goes-Litouwen, na afloop van de derde editie van het Litou wenproject. Dinsdagavond slo ten betrokkenen het project af met een speciale bijeenkomst in het gebouw van vestiging Ter Welle van de christelijke DGO ROC Zeeland in Goes. De bijeenkomst begon met een gezamenlijke maaltijd, waar aan werd deelgenomen door de negenendertig studenten en dertien begeleiders die eind apxil de reis maakten naar Li touwen. De studenten - ge schoold aan de afdelingen ver zorging, maatschappelijke dienstverlening, spoxt en bewe gen en assistent in de gezond heidszorg - liepen een week stage bij instanties op hun vak gebied. „In een andere cultuur, onder armoedige omstandighe den, met verouderde materialen en met de taalproblematiek", somt Van Loo enkele knelpun ten op. Het doel is tweeledig. Enerzijds doen de studenten werkerva ring buiten de eigen grenzen op; anderzijds laat de school zien dat aan het ondersteunen van andere landen belang wordt ge hecht. De stageweek geldt als derde editie van een vijfjarig project. „Kwalitatief wordt het steeds beter. De selectie van stu denten, de begeleiding - daarin zie je een duidelijke groei." De afsluitende bijeenkomst dinsdag diende om onderling ervaringen uit te wisselen en daarnaast verantwoordelijk heid af te leggen aan alle organi saties en andere betrokkenen die zich hebben ingezet voor het project. Aanwezig waren bij voorbeeld sponsors, familiele den en gastgezinnen van de groep Litouwers die in oktober Nederland aandeed. „We willen aan hen ook laten zien waarom wij dit zinvol vinden", zegt Van Loo, die de buitenlandse stage als een emo tioneel hoogtepunt in de school opleiding typeert. door Wout Bareman Zo. En voor wie er niets voor voelt om met zo'n beschermend maskertje te voorkomen dat hij tijdens werkzaam heden stof en andere kwalijke produc ten binnen krijgt, is er nu de vinding van Louis Van den Bergh uit Eke in Oost-Vlaanderen. Hij heeft de neus- capsule bedacht, een dingetje dat in de neusgaten wordt geplaatst en er zorg voor draagt dat vervuilende stoffen niet kunnen doordringen in het menselijk lichaam. Het is een plastic dingetje dat de lucht filtert. Cafébaas Van Den Bergh deed het idee op tijdens een verblijf in Thailand, waar hij de ene na de andere verkoud heid opliep. Filosoferend kwam hij tot de conclusie dat de kwaliteit van de lucht die we inademen de laatste paar honderd jaar sterk achteruit is gegaan, maar dat onze neus zich daaraan niet heeft aangepast. Dus brengt de neusfil ter nu uitkomst voor mensen die in hout-, bouw en carrosseriebedrijven werken, maar is het ook een vondst voor stadsbewoners die worden gehinderd door uitlaatgassen. Zelf stelde Louis Van Den Bergh vast dat een weekje Gent ook voldoende was om de filters in het apparaatje te vervangen. Momen teel testen hij en zijn companen nog verschillende andere filters uit. Ook passieve rokers en hooikoortslijders kunnen er baat bij hebben. Van Den Bergh gebruikt het dingetje te pas en te onpas. Vertoeft hij op het plat teland en wordt hij geconfronteerd met vers bemeste akkers, dan stopt hij sim pelweg zijn nosecap in de neus, spuit er een vleugje parfum in en wandelt flui tend verder. En zonder filter is het klei ne plastic hulpmiddel ook te gebruiken. Immers, het ver-wijdt de neusgaten en stimuleert de ademhaling. Snurkers, maar ook sportmensen kunnen daar hun voordeel mee doen. Professoren van het universitair zie kenhuis in Gent zijn volgens Het Nieuwsblad na een aantal tests 'voor zichtig enthousiast'. Professor Van Cauwenberghe bijvoorbeeld wil de neuscapsules binnenkort eens grondig testen. En Van Den Bergh wil nog kwijt dat het een fabeltje is dat de mens niet alleen door de neus maar ook door de mond ademt. Alleen bij zware arbeid en bij het praten is dat het geval. door Wout Bareman De Belgische Indoor Kartingfedera- tie (BIK) is in rep en roer. Een ijve rige ambtenaar van de dienst Ruimte lijke ordening vaardigde onlangs een verbod uit op karten - het rijden in van die mini-race-autootjes op een circuit dat wordt omzoomd door strobalen en autobanden - op indoor-circuits die ge vestigd zijn op industrieterreinen. Want, oordeelde de ambtenaar, karting is een vorm van recreatie en zo'n activi teit hoort niet thuis op een industrieter rein. Het probleem is echter dat men ook in recreatiegebieden niet echt zit te wachten op het gereutel en geronk van die uit de kluiten gewassen, gemotori seerde skelters. Van de 26 indoor-circuits in Vlaanderen zijn er 23 gevestigd op industrieterrei nen. Die werden dus met sluiting be dreigd. Voor een aantal circuits is vertrek al definitief omdat de rechter een klacht van een concurrent, die wel in een recreatiegebied is gevestigd, ge grond verklaarde. En daarmee was de chaos dus compleet. Minister Eddy Baldewijns, de Vlaamse minister van Ruimtelijke Ordening, ziet echter lichtpuntjes. De exploitan ten van de circuits zouden via vrijstel ling van de geldende verordeningen hun accommodatie kunnen blijven uit baten, denkt hij. Op industrieterreinen worden wel meer uitzonderingen ge maakt, getuige de feesthallen en win kelcomplexen die hier en daar in die 'zones' worden aangetroffen. Dus... Het stelde een afvaardiging van de overkoepelende organisatie enigszins gerust. Er is inmiddels een werkgroep opgericht die de zaak verder gaat uit zoeken. De exploitanten waren zich tot voor kort van geen kwaad bewust, om dat ze bij de gemeenten waar ze aan klopten probleemloos een vergunning kregen. De oplossing die nu door Balde wijns is aangedragen - het aanvragen van een ontheffing of vrijstelling - lijkt een goede, maar blijft een wankele ba sis. De gemachtigde ambtenaar van Ruimtelijke Ordening moet wel eerst een gunstig advies verlenen. Hij moet vaststellen of 'de buren' geen hinder onder-vinden van de verkeersstroom die de circuits aantrekken en mogelijke ge luidsoverlast. En de ambtenaar die over dat alles moet oordelen, is toeval lig wel dezelfde die de kat de bel aan bond. De kartbaan in Lapscheure. foto Charles Strijd DEN HAAG - CDA-Kamerleden S. Buijs en K. Eisses-Tim- merman vragen minister Borst van Volksgezondheid, Welzijn en Sport of de wachttijden bij het maatschappelijk werk in de Oosterschelderegio gevolgen hebben voor de problemen van de cliënt. Zij zijn benieuwd of Borst bereid is de capaciteits problemen in het maatschappelijk werk op te lossen. Het al gemeen maatschappelijk werk in de Oosterschelderegio schreef vorige week een brief aan de kabinetsinformateurs met de vraag om extra geld voor het maatschappelijk werk in het land. In het eigen gebied geldt al een gemiddelde wacht tijd van twee maanden. Cliënten zijn dan voor snelle hulp aangewezen op particuliere hulpverleners. Mensen met een krappe beurs kunnen zich dat echter niet permitteren, aldus het AMW in de Oosterschelderegio. THOLEN - Op het traject Tholen - Stavenisse staat tot en met vrijdag een thermometerbord geplaatst, waarop dagelijks het snelheidsgedrag van weggebruikers gemeld wordt. Aangege ven wordt hoeveel procent van de automobilisten zich de voorgaande dag aan de snelheidslimiet heeft gehouden. Bij aanvang leverde dat een uitkomst van veertig procent op. De provincie voorziet het bord dagelijks van actuele cijfers. De bedoeling van de thermometer, een initiatief van Gericht Ver- keers Toezicht, is weggebruikers inzicht geven in hun eigen gedrag. In 1997 viel 75 procent van de verkeersdoden in Zee land op 8 O-kilometerwegen. KLOOSTERZANDE - De twee leden van de fractie Progres sief Hontenisse gaan ook dit jaar niet mee met het jaarlijkse uitstapje van de Hontenisser gemeenteraad. G. Kammingaen A Rensen hebben er 'moeite mee' dat gemeenschapsgeld wordt besteed aan een dagje uit voor raadsleden en partners. „Het lijkt ons dat geld dat daarmee gemoeid is beter aan an dere dingen kan worden besteed." Overigens realiseren de raadsleden van de oppositiepartij zich dat het informele ka rakter van een ontspannen excursie 'ten goede kan komen aan de onderlinge verhoudingen'. Mochten de raadsleden in de toekomst op eigen kosten meegaan dan zullen de Progressief Hontenissenaren 'zeker overwegen deel te nemen', schrijft fractievoorzitter Kamminga aan het college. NIEUWDORP - Sagro mag van Gedeputeerde Staten defini tief geen groenafval composteren aan de Polenweg in het Sloegebied. Wel krijgt het bedrijf uit 's-Heerenhoek toestem ming om er een installatie te bouwen voor het verkleinen van hout. Ook mag Sagro in de toekomst puinafval voor de puin- breker accepteren vanuit geheel Nederland. Tot nu toe mocht alleen Zeeuws puin geaccepteerd worden. Dat hebben GS dinsdag besloten. Het grootste bezwaar tegen de inrichting van een composteringsinstallatie is de stankoverlast. Daarbij speelt een rol dat er in het Sloegebied al een GFT-composteer- inrichting is die eveneens stank veroorzaakt, al ruikt het GFT wat zuurder. Daar is onderzoek naar verricht door een bureau in opdracht van de provincie. Aanbrengen van filters biedt geen oplossing volgens dat onder-zoek. Ook het feit dat omwo nenden bezwaar hebben gemaakt speelt een rol. SINT-ANNALAND - In Sint-Annaland werden maandag vier auto's doelwit van autokrakers. Behalve audio- en com- municatie-apparatuur werden kleding en een portemonnee weggenomen. Uit de auto van een man uit Heinenoord, die ge parkeerd stond bij de j achthaven van Bruinisse werd commu- nicatie-apparatuur weggenomen. door René Schrier SINT-ANNALAND - Als het aan het college van Gedeputeer de Staten ligt komt er in het ver zorgingshuis De Schutse in Sint-Annaland een zogenaamd verpleegunit. GS hebben dins dag besloten daarover een posi tief advies aan de staatssecreta ris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport te sturen. GS hechten veel waarde aan een verpleegunit in de Schutse. In de brief aan de staatssecreta ris melden ze dat ze nadrukke lijk, samen met alle andere betrokken partijen, gekozen hebben voor realisatie van deze eenheid in Sint-Annaland. Dat heeft onder meer te maken met de bijzondere identiteit van ver zorgingshuis De Schutse, dat een belangrijk deel van Tholen tot werkgebied heeft. Ook het feit dat De Schutse in de regio het enige verzorgingshuis is buiten de kern Tholen, waar door geografische spreiding van verpleeghuiscapaciteit alleen kan worden bewerkstelligd door deze stap. GS: „Het lag dus in de rede om de nadrukkelijke en de reeds heel lang levende wens van harte te onderschrij ven." Inventarisatie In 1996 heeft het Adviescen trum voor Zorgvoorzieningen al een inventarisatie uitgevoerd naar de geschiktheid van de Zeeuwse verzorgingshuizen voor realisatie van verpleegu- nits. Toen werd duidelijk dat een verzorgingshuis in feite minder geschikt is om er een verpleegunit in onder te bren gen. Dat had vooral te maken met de grootte van de apparte menten. Alleen tegen hoge kos ten zou het verzorgingshuis om gebouwd kunnen worden. Het plan dat vervolgens voor De Schutse is opgesteld .heeft er in geresulteerd dat voor de realisa tie van beoogde eenheid 30 ver zorgingsplaatsen moeten verdwijnen. Dan kunnen de op pervlaktenormen voor een ver pleegunit gehaald worden. Gelijktijdig zal ook een aantal verzorgingshuisplaatsen naar elders worden overgeheveld. Voor-uitlopend op de realisering van de eenheid zijn aan De Schutse al 20 zogenaamde zwe vende bedden beschikbaar ge steld om aan de behoefte aan verpleeghuiszorg te kunnen voldoen. Dit project vervalt op het moment dat de verpleegunit in gebruik wordt genomen. Om de eenheid in Sint-Anna land te kunnen realiseren heeft het provinciaal bestuur een een malige bijdrage van vier ton ge reserveerd. GS zullen de Zie kenfondsraad adviseren die beschikbaar te stellen aan De Schutse. Dan moet de staatsse cretaris daar wel toestemming voor hebben gegeven. Als dat gebeurt zal zij ook meteen een bedrag van twee miljoen gulden beschikbaar stellen. Bekend was al dat ook in het verzorgingshuis Ten Anker in Tholen, gelegen naast het ver pleeghuis Ten Anker een ver pleegunit wordt gerealiseerd. GOES - Stichting Zorgcentrum Gasthuis in Goes heeft van het Juliana Welzijn Fonds 3000 gul den gekregen als bijdrage voor de aanleg van een kabelkrant voor mensen die buiten het Zorgcentrum wonen. De totale kosten bedragen ongeveer vijf tienduizend gulden. GOES - Bij een snelheidscon trole op de Ringbaan-West in Goes heeft de politie dinsdag avond tussen 18.30 en 21.00 uur 87 bestuurders bekeurd. De hoogste gemeten snelheid bedroeg 93 kilometer per uur, bijna het dubbele van de maxi mumsnelheid van vijftig kilo meter per uur. De radar stond 's middags ook op het Langeweegje in Kwaden- damme. Daar gingen 29 be stuurders over de schreef. Ter plaatse geldt een maximum snelheid van vijftig kilometer per uur. HEINKENSZAND Music Tour - De Rabo Top 40 Music Tour komt op vrijdag 19 juni naar de Stenevate in Hein- kenszand. Vanaf een podium met verlichte dansvloer presen teren de dj's dit muziekspekta kel voor jongeren. Tijdens de Music Tour worden spellen ge speeld waaraan bezoekers kun nen meedoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33