We waren toe aan iets anders Didi speelt alleen voor Michaela PZC Frankrijk zet eerste supporters land uit sport woensdag 17 juni 1998 25 De Haan langer bij Heerenveen Mop over opblaaspop opgeblazen WK voor Evans alweer voorbij Recordaantal interlands Polster Blatter wijst arbiters terecht Ilie vergezelt broer in Valencia Twintig gewonden in Boekarest Dennis en Gérard de Nooijer verguld met vierjarig contract bij Heerenveen Milutinovic tempert euforie Mexico door Eldridge Pentury HEERENVEEN - Een beetje jeen onwennig gezicht was het wel. Niet in het rood-wit van J Sparta, maar in het tricot van sportclub Heerenveen. De een in blauwwit, met pompeblèden. n De ander in donkerpaars, met wit. Dennis en Gérard de Nooij- [e er hadden er een prettig gevoel bij. Na twaalf jaar trouwe jj dienst bij Sparta zijn de gebroe- ,n ders klaar voor een avontuur bij Heerenveen. „We waren toe aan ie iets anders." Het kan soms raar lopen. Een dikke twee jaar geleden had Heerenveen ook al interesse in Dennis de Nooijer, maar kwam de liefde slechts van een kant. De Souburger, destijds in beeld bij veel clubs waaronder Feye- noord, Ajax en PSV, zei toen bij g voorbaat al: 'Met alle respect, maar wat heb ik daar te zoeken?' Een paar maanden later deed hij iedereen verbazen door voor vier jaar te tekenen bij Sparta. n Net als broer Gérard. Het aanbod, dat destijds door e Sparta werd voorgelegd, was i.imooi. Te mooi om te laten lig- gen. Met name door toedoen van de Italiaanse kledingfabrikant Kappa, waarmee de gebroeders ook nog eens een aparte deal slo- ten. Vier extra jaren in Rotterdam de planning. Het zijn er twee geworden. Heerenveen kocht het contract af (inclusief l de overeenkomst met Kappa) en n nam Dennis (voor 3,4 miljoen HEERENVEEN - Trainer Foppe de Haan blijft in principe tot medio 2003 bij de eredivisieclub SC Heerenveen. De verenging maakte gis teren bekend dat de ver bintenis van de succesvol le De Haan, op het laatste gala van de spelersbond VVCS uitgeroepen tot coach van het jaar, is opengebroken. Zijn vori ge contract liep tot 2002. ANP CAILLOUX-SUR-FONTAINES - Eric Deflandre heeft in elk geval van één ding spijt. Dat hij zich tegenover een verslagge ver liet ontvallen een opblaasbare pop meegenomen te heb ben naar Frankrijk ..omdat een maand zondereen vrouw wel erg lang is". Sindsdien wordt Deflandre achtervolgd door het verhaal. De Franse en Belgische kranten bliezen de zaak be hoorlijk op en de verdediger, die tegen Nederland zaterdag twee keer redde op de lijn, moest zijn vriendin tekst en uitleg geven. „Gelukkig had ze al snel door dat ik het als grap had bedoeld", zei hij. „Maar ik had beter mijn mond kunnen hou den." S1D VICHY - Al na vier dagen is het WK voor de Zuid-Afrikaanse doelman Paul Evans weer voorbij. De sluitpost, opgeroepen omdat reservedoelman André Arendse geblesseerd was uitge vallen, verdraaide tijdens de training de knie. De 24-jarige Evans zal voor zeker acht weken buitenspel staan. Landge noot Benni McCarthy aanvaller van Ajax. is hersteld van zijn enkelblessure. RTR BORDEAUX - De Oostenrijker Toni Polster mag zich van daag na de wedstrijd tegen Chili recordinternational van zijn land noemen. De aanvaller speelt tegen de Zuid-Amerikanen zijn 93e interland. Hij verbetert hiermee het record van Ger hard Hanappi. „Het record is leuk", zei Polster. „Maar liever win ik woensdag van Chili.Met 44 doelpunten is hij eveneens topscorer van Oostenrijk. DPA PARIJS - De aanstaande president van de FIFA. Sepp Blatter, wil persoonlijk de arbiters op het WK voetbal nog eens wijzen op hun plichten. De bestuurder vindt dat de scheidsrechters niet goed genoeg letten op naleving van bepaalde regels. Zo moeten ze attenter zijn op tackles van achteren en moeten ze de.zes-secondenregel voor doelmannen naleven, meent Blat ter. „Die regels zijn niet voor niets uitgevonden. De arbiters moeten daar gewoon naar handelen", aldus de Zwitser. De Braziliaan Joao Havelange, die tot het einde van de WK nog in functie is als voorzitter, zal de arbiters in principe bezoeken om hen opnieuw in te seinen. „Anders doe ik het zelf", meldde Blatter. RTR BOEKAREST - De Roemeense aanvaller Sabin Ilie speelt het volgende seizoen net als zijn broer Adrian Ilie voor de Spaan se club Valencia. Hij stond het laatst onder contract bij Fener- bahce. Sabin Ilie tekende een verbintenis voor vijf jaar. Adri an Ilie maakte maandag in de eerste wedstrijd voor de WK van Roemenië tegen Colombia furore door het enige doelpunt te maken. RTR BOEKAREST - In de Roemeense hoofdstad Boekarest zijn na de zege van het nationale voetbalelftal op het WK (1-0 tegen Colombia) in de nacht van maandag op dinsdag twintig per sonen gewond geraakt bij opstootjes. Van de slachtoffers, die allen voor behandeling naar het ziekenhuis moesten, zijn er vijf opgenomen ter observatie. In de andere gevallen betreft het lichte verwondingen. Ongeveer 10.000 fans gingen na de overwinning van hun land de straat op. De politie, die met 1400 man paraat was, meldde dat er zich ondanks het forse aantal gewonden geen ernstige incidenten hadden voorge daan. AFP gulden) en Gérard de Nooijer (voor 1,55 miljoen gulden) over van Sparta. Dennis de Nooijer: „Vorige week nam Heerenveen contact met ons op om te praten over een overgang. Na onze eer ste ontmoeting had ik al het ge voel: dit gaat rondkomen." Europees voetbal Gistermiddag zetten Gérard en Dennis de Nooijer hun handte kening onder een vierjarige ver bintenis met de Friese club. Daarna werd het duo vol trots door voorzitter Riemer van der Velde onder grote belangstel ling van de pers gepresenteerd. Dennis de Nooijer: „Het klopt dat ik ooit eens heb gezegd dat ik niets bij Heerenveen te zoe ken heb. Maar dat was in de tijd dat Sparta goed draaide en Hee renveen wat minder presteerde. Nu ligt de situatie anders. Heeft Sparta nauwelijks uitzicht op Europees voetbal. En doet Hee renveen straks wel mee aan het Europacup Il-toernooi. Dat is toch mooi om een keer mee te maken. Ons enige hoogtepunt is tot nu toe de bekerfinale waarin we van PSV verloren. Sportief gezien gaan we er bij Heeren veen zeer zeker op vooruit." Financieel In financieel opzicht evenzeer. Gérard de Nooijer: „Het aanbod van Sparta van twee jaar gele den was goed. Maar als we dan toch nog weggaan, mag je en'an uitgaan dat dat van Heerenveen nog iets beter is." Gérard de Nooijer: „Heeren veen is een club met uitstraling. Dat zie je ovei-al aan. Het stadi on, het publiek, de beleving. Sparta en Heerenveen hebben wel dingen met elkaar gemeen. Maar hier, bij Heerenveen, gaat het er allemaal wat professione ler aan toe." Dennis de Nooijer: „Wat voor ons van heel groot be lang is geweest, is dat we een contract voor vier jaar konden tekenen. Op die manier zijn we namelijk verzekerd van twee extra voetbalseizoenen." Omdat niets uit te sluiten is, be vat het vierjarige contract bij Heerenveen een clausule, waar in staat dat een eventueel tus sentijds vertrek mogelijk is, mits er een (fors) bedrag tegen over staat. Dennis de Nooijer: „Dat voorstel is gekomen van de voorzitter. Omdat Heerenveen Gérard en Dennis (rechts) de Nooijer poseren in het Abe Lenstra-stadion in shirts van Heerenveen. foto Jan de Vries/GPD op die manier ook nog iets aan ons zou kunnen verdienen, mocht het zover komen. Maar het is niet zo dat we daarvan uit gaan. We hebben de intentie om hier vier mooie jaren, waarin ik veel hoop te scoren, te gaan be leven. Bij toeval zijn Dennis en Gérard de Nooijer samen bij SC Hee renveen beland. „Omdat we een opvolger zochten voor Ruud van Nistelrooy (vertrokken naar PSV) en een verdediger, die cen traal en op de flanken kan spe len", zei preses Van der Velde. „Het is mooi uitgekomen op de ze manier." Nog niet eerder lijfde SC Hee renveen een tweeling in. Dus nooit eerder had Riemer van der Velde met twee spelers tegelijk onderhandeld. Van der Velde: „We hebben het als volgt ge daan: de club heeft de broers De Nooijer een totaal jaarsalaris geboden en de keus van verde len aan hen zelf overgelaten." De voetballers zelf konden er prima mee leven. Hoe de ver- houding lag? Fifty-fifty? Dennis de Nooijer: „Er zit een klein vel schil in. Maar daarover zijn we het heel snel eens geworden." Verhuizing Het heen en weer gereis tussen Oost-Souburg en Rotterdam zo als de broeitjes jarenlang heb ben gedaan - Gérard maakte in het seizoen 87-88 zijn debuut in de hoofdmacht van Sparta, Gé rard in 88-99 - bij Spart a is nu verleden tijd. Maar aan een ver huizing naar Friesland is geen ontkomen aan, want een enkele reis Oost-Souburg-Heerenveen duurt dik drie uur. De 29-jarige tweeling zal de komende maan den samen een huis betrekken in Heerenveen, pas later komen hun gezinnen over. Dennis heeft zojuist een nieuwe woning betrokken in Vlissin- gen, maar zal die wel in bezit houden. Gérard, woonachtig in Oost-Souburg, heeft toch nog plannen om een huis te laten verrijzen in zijn huidige woon plaats. Verhuizing naar de andere kant van Nederland of niet. De Vlis- singse horeca-gelegenheden waarvan het duo eigenaar is, doen de De Nooijers niet van de hand. Wel zullen ze hun handen moeten aftrekken van hun oude liefde RCS, waar ze jarenlang actief zijn geweest als (jeugd)- trainer. Gérard de Nooijer: „Heen en weer rijden, is onbe gonnen werk. Jammei; niets aan te doen." Dennis de Nooijer speelde voor Sparta 245 wedstrijden en scoorde daarbij 65 keer. Gérard maakte 223 maal zijn opwach ting en trof twaalf keer doel. Na Rob Baan, Han Berger, Rob Ja cobs, Hans van Doornevelt, Henk ten Cate, Dolf Roks en Hans van der Zee heet hun nieu we coach Foppe de Haan. De oe- fenmeester liet gisteren verstek gaan wegens de geboorte van zijn kleindochter. „Een hele goeie trainer", vindt Dennis de Nooijer. „Iemand die veel verstand heeft van het spel letje. Dat heb ik al van vele voet ballers gehoord." Tijdens een trainingsstage in Spanje, waar Sparta en Heerenveen in het zelfde hotel verbleven, maakten de Zeeuwen reeds kennis met de oefenmeester. Dennis de Nooij er: „Zijn manier van werken, spreekt ons aan. We denken dat we nog veel van hem kunnen le ren." PARIJS - In Mexico is na de 3-1 overwinning van de nationale voetbalploeg tegen Zuid-Korea een volksfeest begonnen. „Maar dat is behoorlijk voorbarig. Voor Mexico begint het WK nu pas. België en Nederland zijn van een andere orde van grootte", aldus de voor malige bondscoach van de Mexicanen, Bora Milutin ovic. De 53-jarige Milutinovic leidde de Mexicaanse ploeg naar het WK in Frankrijk. Na de geslaag de kwalificatiereeks werd hij echter ontslagen. De geboren Serviër is nu toch aan zijn vierde WK op rij bezig. De Nigeriaanse bond nam de ervaren coach in dienst. Milutinovic kent de voet balwereld als geen ander. Hij werkte als bonds coach achtereenvolgens in Mexico, Costa Rica, de VS, weer Mexico en nu dus met de Nigerianen. De wereldreiziger sprak dinsdag, in het trainings kamp in Elincourt-Ste- Marguerite, iedereen in vier talen toe. Opwarmertje De Mexicaanse tv kwam langs voor wat leuke tek sten. Om aan de voetbal- gekte in eigen land mee te werken. Of de beelden ook worden uitgezonden is de vraag. Milutinovic was weinig lovend over het Mexicaanse spel. „Kijk, zo'n 3-1 overwinning te gen Zuid-Korea, ziet er op papier leuk uit en de drie punten tellen. Maar Mexi co speelde lang tegen tien man. Tien voetballers uit een onbeduidend voetbal landje. Het was een leuk opwarmertje, meer niet." „Mexico moet zaterdag tegen de Belgen winnen om uitzicht op de tweede ronde te houden. Een ge lijk spel zou wel eens niet genoeg kunnen zijn, want tegen het Nederlands elf tal zie ik ze echt niet win nen. Die ploeg heeft ge woon veel meer kwaliteit. Dat is het verschil tussen een leuk teampje en een wereldplóeg." ANP Oostenrijker Kuhbauer is na de dood van z'n vrouw een nieuw leven begonnen door Mark Caldenhoven ARSAC - Als een doolhof een vaste loca tie heeft, moet het in en om het rustieke Arsac liggen. Een moeilijk te vinden ge hucht, ver weg van de hectiek van Bor deaux, omgeven door ontelbare wijnran ken van de Medoc en op een steenworp van de Atlantische Oceaan. Met rood witte vaantjes boven de weg, broederlijk naast de Franse driekleur, heet Arsac het Oostenrijkse voetbalelftal welkom. De ultieme rust in Arsac. Dietmar Kuh bauer vindt het wel wat hebben. Gewend als hij inmiddels is aan de gekte van So- ciedad en het immer loerende gevaar van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Aan de vooravond van Oostenrijks tweede WK-wedstrijd, tegen Chili, staat hij er ontspannen bij, frutselend aan zijn oorbelletje. Zijn haren zijn glimmend nat. Didi is net onder de douche vandaan na weer een inspannende training. Dietmar Kuhbauer is een prof met een even bizar als opmerkelijk verhaal. Als eerste speler ter wereld bood de midden velder van Rapid Wien zich in 1997 via het internet te koop aan, omdat hij de Oostenrijkse hoofdstad zo snel mogelijk wilde verlaten. Opgejaagd en onrustig, doodmoe van de confrontatie met men sen in de straat. Didi was aangeschoten wild, nadat zijn 24-jarige zwangere vrouw Michaela op 13 september 1997 aan de gevolgen van een auto-ongeluk was overleden. Kort daarop reageerde Real Sociedad op zijn ongewone sollici tatie via de digitale snelweg. En Kuh bauer hapte razendsnel toe. Rampjaar Het rampjaar, waarin hij krankzinnig genoeg werd verkozen tot beste speler van Oostenrijk, ligt achter hem. Maar vergeten kan hij 1997 uiteraard niet, nooit. De gedachten gaan nog dagelijks terug naar 16 februari, de dag dat het le ven van Didi een dramatische wending kreeg. Na een trainingskamp met Rapid Wenen in de hitte van Dubai snakte hij naar een weerzien met Michaela, die hem zou afhalen op het vliegveld van Wenen. Niet zijn drie maanden zwangere vrouw, met wie hij al negen jaar samenleefde, maar de politie pikte hem na de landing op. Op weg naar het vliegveld had Mi chaela een ongeluk gekregen. Buiten be wustzijn lag ze in een ziekenhuis. Ze zou nooit meer bij kennis komen, hoewel Di di haar dagelijks bezocht. Na een coma van zeven maanden overleed Michaela Kuhbauer. In de hoop dat ze zou bijkomen, plaatste Dietmar Kuhbauer een oproep op het in ternet. „Dan zouden we ons leven ergens anders opnieuw kunnen opbouwen. Ik zag geen andere mogelijkheid dan inter net. Helaas heeft het niet zo mogen zijn. De periode dat Michaela in coma lag was een groot drama. Op straat zei iedereen 'kom op Didi. kom op', maar dat had ik niet nodig. Ik werd er gek van. Het is de reden dat ik weg wilde. Ja, soms werd het Dietmar Kuhbauer (rechts) traint met zijn teamgenoot Martin Hiden in het Bergerie-stadion in Arsac bij Bordeaux. foto Rudi Blaha/GPD me te veel. Ik zou liegen als ik zou zeggen dat ik niet heb overwogen zelfmoord te plegen. Michaela was alles voor mij. Ne gen jaar lang waren we het gelukkigste paar dat je je kunt voorstellen. Dat ze in verwachting was, telde niet eens. Ze was pas drie maanden zwanger. Ik heb haar verloren, niet een kind. Zo voelde ik dat." Didi's sterke karakter heeft hem er bo venop geholpen, bevestigt de aimabele bondsvoorzitter Beppo Mauhart. „Ei genlijk is Didi geen Oostenrijker. Die zal de moed op den duur opgeven, dat zit nu eenmaal in ons karakter. Maar hij niet. Hij heeft de zwaarste opdracht van het leven, erbovenop krabbelen, fantastisch volbracht. Want wat Didi allemaal heeft moeten doorstaan, wens je niemand toe. Het was een serie negatieve gebeurtenis sen: het ongeval, de nasleep en een sleu telbeenbreuk. Het is heel dapper dat hij de innerlijke kracht heeft gevonden in Spanje opnieuw te beginnen." Steun Bij Real Sociedad, de club van de Duitser Bernd Krause, lacht het leven Didi weer toe, vooral door toedoen van zijn Zweed se ploeggenoot Hakan Mild. „Toen ik mij in m'n nieuwe omgeving wilde bewijzen, bralt ik ook nog eens m'n sleutelbeen. Hakan heeft me in die periode ongeloof lijk gesteund. Hij heeft me mentaal ge holpen, me bijgestaan. Dat had ik nodig. Daar ben ik hem ontzettend dankbaar voor." Met de transfer naar Spanje, via de unie ke weg van internet, kwam een droom uit. „Ik heb altijd al in Spanje of Italië willen spelen. Als je dat dan lukt, ben je extra gelukkig. Eén ding staat me in So ciedad ontzettend tegen. De terreur van de ETA, die onschuldige mensen laat sterven. Dat vind ik echt om te kotsen. Walgelijk." Het wereldkampioenschap is voor Kuh bauer, 28-voudig Oostenrijks internatio nal, een beloning. „Absoluut. Een hoog tepunt in mijn loopbaan. Daar doe je het voor. Maar één ding is zeker: voetbal zal voor mij nooit meer zi j n zoals het geweest is. Titels, bekers, wat dan ook, het telt niet meer. Ik speel alleen nog maar voor mijn vrouw in de hemel." GPD van onze sportredactie PARIJS - Frankrijk gaal tot aan het eind van het WK alle voet balsupporters die zich ernstig misdragen de grens over zetten. Op basis van deze noodmaatre gel heeft minister Jean-Pierre Chevènement van Binnenland se Zaken de politie gisteren op dracht gegeven vijf Britse en één Tunesische relschoppers het land uit te zetten. Uitwijzen van vandalen kan dan zonder rech terlijke bemoeienis. Later komen nog vier Engelsen voor de rechter wegens hun aan deel in de rellen in Marseille, af gelopen weekeinde. De recht bank veroordeelde maandag al drie Engelsen tot gevangenis straffen van drie maanden. Nog eens tientallen relschoppers moeten voor de rechter verschij nen wegens de ongeregeldheden in de Zuid-Franse havenplaats. De loco-burgemeester van Mar seille heeft opgeroepen Enge land van het WK uit te sluiten, maar de wereldvoetbalbond FIFA wil daarvan niets weten. De organisatie heeft de Britse regering inmiddels wel ge vraagd te voorkomen dat be kende raddraaiers naar Frank rijk kunnen reizen. De Britse premier Tony Blair gaf gisteren opnieuw zijn steun aan de Franse overheid. „Die ver dienen ze echt. Alle nodige maatregelen om rellen te voor komen moeten worden geno men." In Toulouse is, vooruitlo pend op de wedstrijd Engeland- Roemenië van 22 juni, inmid dels bepaald dat ceffés en res taurants de komende week al om 23.00 uur moeten sluiten. De Franse politie onderschepte gisteren op de rondweg bij Bor deaux een groep van ongeveer zestig Schotse hooligans. Ze waren van Salou aan de Costa Brava op weg naar Bordeaux voor de wedstrijd Schotland - Noorwegen (1-1). De Schotse aanhang mocht het stadscen trum niet in, maar ze kon haar favorieten in een hotel aanmoe digen. Daar stond een groot te levisiescherm opgesteld. Gevaarlijk Volgens de Schotse politie ging het om hooligans in de B-cate- gorie (gemiddeld gevaarlijk) en C-categorie (gevaarlijk). Na af loop ging de aanhang onder po litiebegeleiding terug naar de snelweg richting Spanje. De gendarme nam in de nacht van maandag op dinsdag in Pa rijs zes Duitse supporters in voorlopige hechtenis wegens mishandeling en het gooien van projectielen. Nederland en België, de gast landen van het EK voetbal in 2000, gaan meteen na het WK de Franse ervaringen evalueren, Volgens Richard van der Eyk van Euro 2000, de organisator van het Europese toernooi, zijn vertegenwoordigers van alle be trokken partijen momenteel in Frankrijk om de gebeurtenissen gade te slaan. De Belgische directeur A Cour- tois van Euro 2000 zei dinsdag al de indruk te hebben dat de Franse politie mogelijk vooraf te veel aandacht heeft besteed aan het voorkomen van terro ristische aanslagen. Daardoor is de aandacht voor mogelijk sup- portersgeweld kennelijk wat onderschat. Kaartverkoop Minister Dijkstal van Binnen landse Zaken vroeg eerder al aandacht voor een andere aan pak tijdens de EK. Nog vóórdat FRANCE 98 de ellende rond de (illegale) kaartverkoop in Frankrijk we reldnieuws werd, liet hij Euro 2000 weten de ticketverkoop strak te willen regelen. De opzet komt erop neer dat de organisatie de persoonsgege vens vastlegt van degene die een ticket krijgt. Dit moet misdra gingen van supportere voorko men. Bovendien zijn zo eigena ren eventueel aansprakelijk te stellen voor wangedrag. Per wedstrijd moet bovendien be kend zijn aan wie een ticket voor welke zitplaats is ver strekt. Euro 2000 laat weten dat er nog geen besluit is genomen over de ticketverkoop. De politiebonden NPB en ACP denken dat er tientallen miljoe nen guldens extra nodig zijn voor het EK. Binnenlandse Za ken wil vooralsnog niet meer dan elf miljoen bijdragen en wijst naar de politieregio's en de organisatie voor aanvullende gelden. Euro 2000 stelt echter dat openbare orde en veiligheid een zaak van de overheden is. „Ons budget laat geen extra bij dragen voor politiekosten toe." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25