m Rel over groeicapaciteit Schiphol Vakantiedagen voortaan vijfjaar geldig Kans op nieuwe acties bij spoorwegen gering ^intratuin Strafhof definitief naar Den Haag 4 WEKEN Verbouwingsuitverkoop van de eeuw! ,rr I' Milosevic zaait tweedracht Luchthaven kan volgens planbureau 55 miljoen passagiers verwerken MELIESTE Kok en Kohl slijpen messen ipa verdient Goeree blijft bij Zuid-Holland zaterdag 20 juni Brazilië naar tweede ronde 26 Berenklauw op hoogtepunt VOOR 15,00 12° Onstabiel Vooral vanmiddag enkele buien, maar ook af en toe zon. Middagtemperatuur circa 17 graden bij een matige westenwind. 241e jaargang no. 143 woensdag 17 juni 1998 ■v losse nummers 1,75 e - HHi van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vakantiedagen mogen voortaan langer opgespaard worden dan twee jaar. Dat staat in een wets ontwerp dat minister Melkert naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In de wettelijk gegarandeerde vakan tie van minstens vier weken per jaar komt geen verandering. Maar er zijri ook zogeheten bovenwettelijke va kantiedagen. Het kabinet wil het bur gerlijk wetboek nu zo wijzigen dat het mogelijk wordt die vakantiedagen af te kopen. Bovendien hoeven die va kantiedagen dan niet langer binnen twee jaar opgenomen te worden, maar binnen vijf jaar. Gedurende een overgangsperiode van drie jaar kan alleen gebruik worden gemaakt van deze wettelijke verrui ming, als daarover afspraken zijn ge maakt in een CAO. Na die termijn kan dat ook op grond van een schriftelijke overeenkomst tussen werkgever en werknemer. Het kabinet komt met de ze wetswijziging tegemoet aan wen sen van werkgevers en werknemers om meer mogelijkheden te scheppen voor zorgverlof, studieverlof, ver vroegde pensionering of leeftijdsbe wust personeelsbeleid. Het wettelijk recht op ouderschapsverlof wordt aangepast voor werknemers die ouder worden van een meerling of die meer dere kinderen tegelijk adopteren. Zij krijgen recht op twee keer de aan spraak op ouderschapsverlof. ANP s door Koos van Wees i DEN HAAG - Schiphol r kan volgens het Centraal Plan Bureau (CPB) binnen e de geluidsnormen uit- - groeien tot 55 miljoen pas- 1 sagiers per jaar. Tot nu toe 1 is de luchthaven gebonden aan een wettelijk maxi- mum van 44 miljoen pas sagiers. jHet Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne i(RIVM) denkt echter dat Schip hol niet verder kan dan 44 tot 48 miljoen passagiers. Het CPB is - veel te optimistisch over de e nieuwe technieken om vliegtui- - igen en vliegprocedures stiller te r maken, meent het RIVM. 0 CPB en RIVM zouden aanvan- r ikelijk gisteren samen met het p Nationaal Lucht- en Ruimte- g vaartlaboratorium (NLR) een r langverwacht rapport presente- p ren over de groeimogelijkheden e lop Schiphol. De presentatie werd echter afgelast, a informateurs, onderhande- j |laars, Kamerleden, milieube- 1 |weging en luchtvaartlobby - iwillen het rapport allemaal ge bruiken om hun eigen gelijk be- (Advertentie) GLASHANDEL üt- $624. GOES CARDIFF - Premier Kok en de j- Duitse bondskanselier Kohl maken zich op voor een hard ge- - vecht over de miljardenbijdrage 3 van Nederland en Duitsland aan de Europese Unie. Beiden eisen dat de lasten eerlij- ker worden verdeeld, maar stui- 3 ten op verzet van de zuidelijke j lidstaten en het Groot-Brittan- r nië. Er moet nu volgend jaar - maart worden beslist tijdens 5 een extra top in Duitsland. Tij- dens de gisteren afgesloten l tweedaagse top in Cardiff haal- jden Nederland en Duitsland voorlopig bakzeil. GPD vestigd te zien. Centrale vraag is of Schiphol door kan groeien tot vijftig, zestig of tachtig miljoen passagiers. Wat op Schiphol nog mogelijk is, heeft zijn weerslag op wat er verder nog moet met de luchtvaart. Een nieuwe luchthaven in de Flevopolder of op zee, als dependance of ver vanger van Schiphol, alles hangt af van wat Schiphol zelf nog verwerken kan. De RIVM-onderzoekers hebben er verder moeite mee dat de in grijpendste variant, waarin on der meer de Zwanenburgbaan wordt gedraaid, niet is bekeken. Terwijl al eerder duidelijk werd dat daardoor meer winst valt te halen dan met de aanleg van een parallelle Kaagbaan, die wel is onderzocht. Boze tongen bewe ren dat die gedraaide baan niet onderzocht mócht worden, om dat dan ook de aanleg van de vijfde baan ter discussie komt. En dat komt, met de voorberei dingen voor die vijfde baan in volle gang, wel héél ongelegen. Wat de RIVM'ers verder steekt is de korte tijd die hen voor onder zoek ter beschikking stond. Twee weken geleden pas kreeg het rijksinstituut schriftelijk opdracht zich over de cijfers te buigen, terwijl CPB en NLR al maanden bezig waren. „Het RIVM kan niet op eigen houtje een onderzoek beginnen maar moet eerst een opdracht heb- Drukte op de perrons 4 en 5 van Amsterdam CS. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De kans op nieuwe ac ties van over een te hoge werkdruk kla gende machinisten in Amsterdam lijkt gering nu overleg met de directie gister avond naar tevredenheid verliep. Gisteren raakte vooral in de Randstad het treinverkeer ernstig in de war door een wilde staking. Duizenden reizigers strandden of bereikten via grote omwe gen him bestemming. Bestuurder B. Jansen van de spoorweg vakbond FSV verklaarde dat 80 pro cent van de eisen van de machinisten is ingewilligd. De directie van NS Reizi gers heeft erkend dat er een tekort is aan machinisten in Amsterdam en wil zich inzetten om ervoor te zorgen dat het personeel vrije dagen kan opnemen. Vanochtend vroeg moet blijken of de machinisten daadwerkeüjk afzien van verdere acties. In alle vroegte, voor de aanvang van de dienst zou het resultaat van de onderhandelingen worden voor gelegd aan het rijdend personeel. Het gescheld op de spoorwegen was niet van de lucht in de hal van Amster dam CS. Het blauwe bord met vertrek- foto Hans Steinmeier/GPD tijden was leeg. Alleen vanaf de sta tions Sloterdijk en Muiderpoort was het mogelijk om Amsterdam per stop trein te verlaten. Veel mensen stapten dan ook in de Lovers trein naar Haar lem die stopt op Sloterdijk. Aan het be gin van de spits zette NS ook pendel- treinen in naar beide stations. Rond kwart voor vijf gingen de stakers weer aan het werk. GPD I III Paps voelt zich de koning I I te rijk met zo'n houten ton (0 60/65 cm). Decoratief en eveneens goed te gebruiken als minivijver of plantenbak. Van 79.00 voor i Koopavond: vrijdag tot 20.45 i KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur open. (Advertentie) Nieuw! Schoevers in Breda!* Open dag van 10.00 -14.00 uur Hogeschool Schoevers (hbo) Schoevers College (mbo en mbo+) Bel (040) 2 44 28 32 'De open dag is in de Eekhoornstraat 4 te Breda door Lianne Sleutjes en Richard Hoving DEN HAAG - De stadsprovincie Rotterdam is voor de komende kabinetsperiode vrijwel zeker van de baan. Daarmee is ook de komst van Goeree- Overflakkee naar Zeeland verkeken. Die zat altijd gekoppeld aan de vor ming van de stadsprovincie Rotterdam. Het lijkt de fractiespecialisten van de drie paarse partijen (PvdA'er D. de Cloe, VVD'er J. Remkes en O. Scheltema- de Nie van D66) onmogelijk deze pe riode nog een dergelijke nieuwe bestuurslaag te vormen. Het is nu niet het moment, aldus een betrokkene. Wellicht dat over vier jaar de tijd wel rijp is voor een stadsprovincie. In die zin wordt het fenomeen stadspro vincie nog niet helemaal afge schoten. De drie formatie-onderhande laars van PvdA VVD en D66 (Wallage, Bolkestein en De Graaf) zouden dit 'principe-ak koord' van de specialisten on derschrijven. Aan de positie van Goeree is geen woord vuil ge maakt tijdens de besprekingen. Dat is in feite een ondergeschik te zaak, bezien in het licht van de perikelen rondom de stads provincie. De komst van de stadsprovincie Rotterdam zit in een patstelling. De provincie Zuid-Holland en de stad Rotterdam gooien de kont tegen de krib. De gemeen ten rondom Rotterdam willen wel een stadsprovincie. De Eer ste Kamer weigert de voorberei dende wet te behandelen omdat zij eerst wil weten wat de be voegdheden van de stadspro vincie zijn. De Interimwet Rot terdam, die de taken en de bevoegdheden regelt, ligt nog bij de Raad van State voor ad vies. Die zal hoogstwaarschijn lijk worden ingetrokken, een lot dat de stadsprovincie al eens eerder trof. Halverwege de rit van Paars-I moesten minister H. Dijkstal en staatssecretaris T. van de Von dervoort (Binnenlandse Zaken) een voorstel voor de vorming van de stadsprovincie intrekken omdat er geen Kamermeerder heid voor zou zijn. Van de coali tiegenoten stemde alleen de WD voor, terwijl die partij van meet af aan het fenomeen stads provincie niet zag zitten. Maar zij wilde loyaal zijn aan het re geerakkoord, aldus de WD des tijds. Daarop kwam het kabinet met een nieuw voorstel waarin enigszins aan de bezwaren van de Tweede Kamer werd tege moetgekomen. Dat voorstel is met hangen en wurgen aan vaard door de Tweede Kamer. De Eerste Kamer raadde echter het kabinet begin dit jaar aan het voorstel waarin de komst van de stadsprovincie Rotter dam werd voorbereid op te schorten. Zij vond er nog te veel onduidelijkheden aan kleven. Als het kabinet toch zou aan dringen op behandeling, zou het voorstel sneuvelen. CDA en WD waren tegen en die hebben samen de meerderheid in de Eerste Kamer. De stadsprovincie moest dienen om de economische en sociale problemen van Rotterdam het hoofd te bieden. Een stadspro vincie met daarin Rotterdam en de 17 omringende gemeenten zou dat slagvaardig kunnen, was de idee. Moeizaam proces Het afgelasten van de stadspro vincie Rotterdam voorspelt vol gens de Zeeuwse commissaris van de koningin W. T. van Gel der weinig goeds voor de komende vier jaar. „Het door voeren van bestuurlijke ver nieuwing is een moeizaam pro ces. Toch had ik verwacht dat de drie onderhandelende partijen de knoop zouden doorhakken. Als hier al geen overeenstem ming over kan worden bereikt vraag ik mij wat er nog wel gere geld wordt." Dat Goeree voorlo pig niet aan Zeeland wordt toe gevoegd noemt Van Gelder 'jammer'. „Tegen de overgang van Goeree bestaan geen be zwaren, maar zonder stadspro vincie Rotterdam is hier geen sprake van." De commissaris van de konin gin venvacht niet dat de vor ming van de stadsprovincie de finitief van de baan is. „De komst van een of meerdere stadsprovincies zie ik als een vanzelfsprekendheid die zich niet door de politieke waan van de dag laat tegenhouden. Het komt er nog wel van. De vraag is alleen wanneer." De Joegoslavische president Milosevic (1) heeft opnieuw tweedracht gezaaid in de internationale gemeenschap over de kwestie-Kosovo. De Russische president Jeltsin (r) reageerde juichend op een gisteren bereikt akkoord met de bezoekende Milosevic. Westerse leiders daarentegen constateer- den dat toezeggingen ontbreken over terugtrekking van de Servische speciale politie uit Kosovo. ben. De indruk is dat de rijks luchtvaartdienst het RIVM be wust zo laat inschakelde", aldus een betrokkene. De gebeurtenissen zijn voldoen de om de irritaties hoog te doen oplopen. Desondanks wordt wel verwacht dat de onderzoeksin stituten nog deze week met een eindrapport komen. GPD Brazilië heeft zich als eerste geplaatst voor de tweede ron de van het WK voet bal in Frankrijk. De Zuid-Amerikaanse titelverdediger ver sloeg gisteravond in hét tweede duel voor groep A Marokko met 3-0. De treffers waren van Ronaldo, Rivaldo en Bebeto. Door het gelijke spel bij Schotland Noorwegen zijn de Brazilianen niet meer in te halen. Een beetje opdringerige gast is het, maar ze heeft het in het Zeeuwse landschap goed naar de zin, zeker als de temperatu ren aangenaam zijn. De reuzenberenklauw mag dan afkom stig zijn uit de Kaukasus, ze is in deze tijd van het jaar niet te missen in weghennen, langs bosranden en in tuinen: majestueus postuur met kolossale witte bloemscher- J men, Een tikje gevaarlijk is de plant wel. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12,13,14 en 15; zeeland: 17,19,21 en 23; sport: 24,25 en 26; buitengebied: 27,28,29,30 en 31 van onze redactie buitenland ROME - Den Haag is aangewe zen als de vestigingsplaats voor het internationaal Strafhof. Tij dens de VN-conferentie over het statuut van het hof is daarover gisteren op diplomatiek niveau overeenstemming bereikt, aldus een woordvoerder van Buiten landse Zaken. De conferentie over de oprich ting van het strafhof is maandag in Rome begonnen en duurt naar verwachting vijf weken. De internationale rechter moet zich buigen over misdaden die het geweten van de mensheid schokken. In tegenstelling tot het Interna tionaal Gerechtshof dat zich al leen met geschillen tussen sta ten bezig houdt, oordeelt het Strafhof uitsluitend over perso nen. Een van de belangrijkste obstakels voor de daadwerkelij ke oprichting van het hof is de vraag in hoeverre de aanklager een onafhankelijke positie (ten opzichte van de Veiligheids raad) krijgt. De keuze voor Den Haag leverde geen problemen op. De voorzit ter constateerde dat er voldoen de steun bestond voor een Haag se zetel. Buitenlandse Zaken verwacht dat het hof na twee jaar operationeel kan zijn. De gemeente Den Haag is al naarstig op zoek naar een ge schikte locatie. Een poging de aan de duinen gelegen Alexan- derkazerne voor het hof te re serveren viel echter niet in goe de aarde bij Defensie. Burgemeester Deetman van Den Haag toonde zich gelukkig. De keuze geeft volgens hem aan dat er internationale erkenning is voor Den Haag als 'stad van het internationale recht'. Den Haag huisvest al het Joegosla- vië-Tribunaal en het Interna tionaal Gerechtshof. De burgemeester van Den Haag verwacht dat de komst van het hof ook extra werkgelegenheid oplevert. GPD/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj il ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: (Advertentie) Ridderkerk - Maandag 13 juli staat de aannemer op de stoep bij Meubelboerderij De Reijer, Kievitsweg 124 te Ridderkerk, om de zaak grondig te verbouwen. De winkel moet dan natuurlijk helemaal leeg zijn. Daarom wor den honderden massief eiken en geloogd grenen kasten, dres soirs, eetnoeken, kleinmeube- len, stoffen en lederen bank stellen verkocht voor MINDER DAN DE HALVE PRIJS. De meubelen zijn van top kwaliteit, afkomstig van gere nommeerde meubelfabrieken en veelal op ambachtelijke wijze gemaakt van de beste materia len. Alles wordt gratis thuisge bracht en vakkundig geplaatst. U kunt dus nu uw slag slaan bij: Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk (Bolnes). Bij Rotterdam Dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Vrijdag koop avond. 's-Zondags gesloten. Ruime parkeergelegenheid. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1