Theaterconcert wekt Schubert tot leven Giulio Cesare is een ijkpunti Culinair overstag in Kortgene 17 t/m 24 juni Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt de nieuwe voorstelling Opa's geheim. Het verhaal gaat over opa Bram die in een piep klein bejaardenhuisje woont. Zijn vrouw Marie is er niet meer, maar elke dag komt Freekje, z'n kleinzoon op bezoek en samen hebben ze veel pret. Bij het bekijken van foto's van vroeger ont dekt Freekje opa's geheim... De rol van opa wordt gespeeld door Hans van der Haar, die te vens de poppen manipuleert. Elles Punt deed de regie. Voor volwassenen en kinderen vanaf 5 jaar. wo. Eigen theater in Ambachtscentrum, Goes, 14.00 uur. Beren Vandenbulck opent het Anywave Festival met de kindervoorstelling Beren, beren, beren' Beren, beren, beren' is een kinderopera be; staande uit drie delen. Een grote en een kleine beer wandelen door het bos en horen telkens weer andere geluiden. Dan komen er twee In dianen, ook een grote en een kleine. Ook zij ho ren geluiden, die van de beren. Maar de India nen zijn niet bang. In helderde deeltje gaan een vader en dochter op berenjacht. Opnieuw spe len geluiden een grote rol. Maar als vader en dochter oog in oog komen met de grote beer vluchten ze snel naar huis. wo. Brogum Zierikzee, 14.00 uur. Bert Kreeft De Goese cabaretier Bert Kreeft treedt op tij dens het jaarlijkse expositie-project Goes En- Passant. Voor het eerste dit jaar is er ruimte gemaakt voor (muzikale) optredens tijdens de jaarlijkse expositie Goes En-Passant. Bert Kreeft brengt een programma waarin onbevangen, vrolijke conferences worden afgewisseld met liedjes. do. Grote Kerk Goes, 19.45 uur. Slotkoor 17-24 juni Carillonconcert Kees van Eersel geeft het derde concert in de serie carillonbespelingen. Zijn concert op het carillon in de toren van het stadhuis duurt ongeveer een uur. do. Stadhuis, Veere, 15.00 uur. Anywave Brogum staat tgot en met zaterdag in het te ken van het Anywave Festival. Zowel regionale als landelijk bekende bands zijn deze dagen te beluisteren. Zie voor een overzicht op de voorpagina van dit katern. do. Brogum. Zierikzee, 20.30 uur. vr. Brogum, Zierikzee, 21.00 uur. za. Brogum, Zierikzee, 13.00 uur. Zomeravondconcert Het Vocaal Ensemble St. Laurens opent de nieuwe serie zomeravondconcerten. Het ensemble staat onder leiding van Hans de Broeke en zingt onderandere Hollandse liede- Daarnaast staan werken van Flying Pickets, Clouseau en drs.P (arrangement Bert Weijde- ma) op hetprogramma. do. Hervormde Catharinakerk, Zoutelande, 20.30 uur. Nieuwe Muziek Het Festival Nieuwe Muziek begint met een optreden van pianoduo Post Mulder. Het recent opgerichte pianoduo brengt een nieuw programma met werken van Huba de Graaf, Sooran Jeong, Barbara Monk-Feldman en Natasha Bogojevich. - do. Kloveniersdoelen, Middelburg, 21.30 uur. De Niro De Zeeuwse band De Niro geeft een concert in de openlucht. De groep brengt op Amerikaanse leest ge schoeide (power) gitaarrock. Aan het kwartet Jan Piet de Klerk (zang en gitaar). Peter Tous- saint (gitaar en achtergrondzang), Bert Hooger- neijde (basgitaar en achtergrondzang) en Paul Goedegebuure (drums) is voor deze gelegen heid de toetsenist Paul Notebaart toegevoegd, vr. Damplein, Middelburg, 19.00 uur. Top 40 De Rabo Top 40 Music Tour speelt zich af op een groot podium met verlichte dansvloer. Tijdens dit muziekspektakel voor jongeren draaien de discjockeys de beste hits en de nieuwste tips. vr. De Stenevate, Heinkens- zand, 19.00 uur. Zomerconcert De Vereniging Vrienden van de Karolingische Burg houden een dans- en muziekavond met als thema Zomer. Medewerking verlenen het jeugdorkest van drumband, concert-, en slagwerkgroep Vlijt en Volharding, de jeugdharmonie van Ons Ge noegen, 'de Zeeuwse accordeonvereniging Concertina, de christelijke gymnastiekvereni ging DiOS en de Molukse zanggroep Inalo. vr. Burg, Oost-Souburg, 19.15 uur. TrioTouchez Het Trio Touchez geeft een kamermuziekcon cert Het trio bestaat uitTinekevanderMeulen (klari net), Stefan Hamelberg (cello) en Pauline Post (piano). Op het programma staan werken van Haydn, Bruch. 8eethoven en Muczynski, vr. Voormalig stadhuis, Brouwershaven, 20.00 uur. Jeugdorkest Het Zeeuws Jeugdorkest geeft een concert sa men met het Kuïperspoort-orkest. Het concert bevat klassieke werken van Mozart, Wagner en Arriaga en stukken van hedendaag se componisten als Jurriaan Andriessen. vr De Hoogte, Goes, 20.00 uur. Zomeravondconcert Het Follia Duo geeft een zomeravondconcert. Hel duo bestaat uit Marina Eckhardt (mandoli ne) en Leo van Rutte (gitaar). De musici spelen werken van Tedesco, Corelli, Pilsl, Paganini en Calace en transcripties van Spaanse en Zuid- Amerikaanse muziek van de componisten Pia- zolla en Granados. vr. Hervormde kerk, 's Heer Abtskerke, 20.00 .uorstellïng Slotkoor door Theaterschool De Ambitie gaat in première. Slotkoor van de Duitse auteur Botho Strauss wordt gespeeld door de tweedejaars cursisten van de theaterschool. Katinka van den Dool re gisseerde de voorstelling, Strauss omschreeft het stuk als volgt: 'Slotkoor geeft van de Duitse hereniging slechts het tijdsbestek van een ge beurtenis, de ruk, de schreeuw, het ogenblik.' vr. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur, za. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur. zo. Minitheater, Middelburg, 14.30 uur. Oproer Opnieuw is het openluchtspektakel Het oproer van Zierikzee te zien. Aan dit historisch spel over het oproer da t zich in 1472 in Zierikzee afspeelde, doen meer dan honderd spelers mee. Het Havenplein wordt voorde opvoering omgetoverd tot druk markt plein. za. Havenplein - Oude haven, Zierikzee, 21.00 Theatershow Verschillende cabaretiers geven acte de pre sence tijdens het eenmalige programma De langste nacht. Tijdens De langste nacht treden Brigitte Kaan dorp, Lebbis en Jansen, Jack Spijkerman, Niet Uit Het Raam. Martin van Waardenberg en Ac- da De Munnik voor het voetlicht. De theater show is de afsluiting van het Middelburgse the aterseizoen. De artiesten brengen een compila tie van het beste uit hun shows van dit seizoen. za. Stadsschouwburg, Middelburg, 23.00 uur. woensdag 17 juni 1998 Franz Schubert, grootmeester van het lied, componist van de prachtigste strijkkwartetten en pianosonates. Boeme laar en aartsmelancholicus. Gitarist Frans van Gurp en collega-musici van het trio 'Suonare a tre' zagen in het le ven van de jong gestorven componist voldoende reliëf om er ook in dramatische zin een draai aan te geven. door Yvonne Jansen Ze benaderden publicist Kees Rood, die een script schreef dat de Wener componist tot le ven wekt. Acteur Robert van Leeuwen kruipt in zijn huid, terwijl Suonare a Tre voor de muziek zorgt. Het resultaat heet 'theaterconcert'. Vanaf volgende week te zien en te ho ren op de fraaiste locaties: een aantal kastelen en andere his torische locaties. Suonare a Tre is het enige en semble in haar bezetting en wordt gevormd door Machiko Takahashi (fluit), Hans Neu- burger (altviool) en Frans van Gurp (gitaar). Een samenstel ling die, in het licht van het theaterconcert, misschien voor vragend opgetrokken wenkbrauwen zorgt.Van Gurp is de eerste om te erkennen dat de muziekhistorie licht geweld wordt aangedaan: Schubert heeft zo goed als niets voor gi taar geschreven. De Arnhemse musicus zag zich genoodzaakt Whitney verhuist naar Ahoy' Het concert dat Whitney Houston op 30 juni in het Gelredome zou geven is ver plaatst naar 1 juli in Ahoy'. De tegenvallende voorver koop is de voornaamste reden van die late keuze voor meer intimiteit. De verschuiving van een dag betekent boven dien dat er geen concurrentie zal zijn van het WK-voetbal in Frankrijk, omdat er dan geen wedstrijden worden ge speeld. Reeds gekochte kaar ten voor 'Arnhem' blijven geldig voor 'Rotterdam'. Wie niet wil 'meeverhuizen' kan ze inwisselen bij de desbe treffende verkoopadressen. De Amerikaans-Engelse mei dengroep Solid HarmoniE toert volgende maand op clubniveau door Nederland. Het hitgevoelige kwartet, dat eerder het voorprogramma van de Backstreet Boys ver zorgde, treedt daarbij op in Utrecht (Tivoli, 15 juli), Rot terdam (Nighttown, 16), Til burg (Noorderligt, 17 en 18) en Amsterdam (Paradiso, 19). De kaartverkoop start zater dag. een aantal transcripties te ma ken. En bezoedelde daarmee geenszins Schuberts nage dachtenis, vindt hij: „Ik heb natuurlijk geprobeerd zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de originele muziek. Het bewerken van muziek voor an dere instrumenten en bezet ting was overigens gangbare praktijk in Schuberts dagen. Muziek moest functioneren, gespeeld worden, daar ging het om." Bij het schrijven van het script werd even veel gevraagd van de inventiviteit van de makers van 'Schubert Co': de tekst is in de ik-vorm. Een keuze die niet voor honderd procent au thenticiteit oplevert, maar wel bijdraagt aan de levendigheid. Van Gurp: „Op een manier die ook voor het publiek leuk is, kun je een en ander overdra gen over de ontstaanswijze van de muziek, de stijl en de tijd. Theatraal, waarmee niet gezegd is dat het één grote 'Dichtung' is. De tekst is geba seerd op wetenschappelijke bronnen." De componist werd niet ouder dan 31, maar zag in dat korte leven kans om en nabij zeven honderd liederen en daarnaast vele piano werken, kamermu ziek, opera's, een aantal sym fonieën en kerkmuziek te schrijven. In de muziekge schiedenis staat Schubert vooral te boek als de hervor mer van de liedkunst, die evenwicht aanbracht tussen tekst en muziek, door de pia nobegeleiding af te stemmen op de inhoud van het lied. Ellende Het gigantische oeuvre is evenwel niet gebouwd op voorspoed. Schuberts leven werd vooral bepaald door el lende, die zijn muziek heeft ge kleurd. Straatarm, uitgebuit door uitgevers, ziek en een pechvogel in de liefde: 'Alles wat ik gemaakt heb is het pro duct van mijn muzikaal in zicht en van mijn verdriet.' Gezegend met een goede stem mocht Schubert als jongen toetreden tot de Hofkapel en het 'Stadkonvikt' (de 'Wiener Sangerknaben'). Kort daarna in de leer bij Salieri, onder wiens invloed de eerste com posities ontstonden. Tegenge werkt door zijn vader, die niets zag in een onzeker kunste naarsbestaan en wilde dat hij onderwijzer werd. Schubert gehoorzaamde, maar gaf na enkele jaren de brui aan het burgerbestaan. Hij werd be roepskunstenaar, financieel op de been gehouden door zijn vrienden. Mythes Van Gurp hoopt in het zoge naamd autobiografische ver haal een aantal mythes te ont krachten. Van Gurp: „Zoals de bewering dat hij dood gegaan is aan de syfilis. Hij had die ziekte, maar hij heeft het twee de stadium daarvan nooit be reikt. Tyfus was de ware doodsoorzaak. Die syfilis heeft wel een stempel gedrukt op zijn leven. Hij had al weinig slag van de omgang met het andere geslacht; moet je je voorstellen hoe die ziekte hem als vrijgezel nog meer beperkt heeft in de liefde. Bovendien had hij er een handje van om op de verkeerde vrouwen te vallen. Zoals een dochter uit het geslacht van de Esterha- zys, waar hij muziekleraar was. Dat kon door het standsver schil natuurlijk niet goed gaan. Een andere liefde liep stuk omdat hij niet genoeg ver diende. Zij is, nogal bitter voor Schubert, uiteindelijk met een bakker getrouwd Die hunkering naar liefde, die Rockfestival in Mijnsheerenland In het recreatieoord Binnen maas in Mijnsheerenland wordt zondag (21 juni) een rockfestival gehouden onder de naam Hoekstock, die ver wijst naar zowel Woodstock als Hoekse Waard, het eiland tussen Rotterdam en Dor drecht. Het recreatieoord is een mooi uitgestrekt gebied aan het water. Hert festival duurt van 12.00 tot 24.00 uur. Op dit openlucht festival met een megagroot podium wor den verwacht de Haagse zan geres Anouk en de Neder landse bands Van Dik Hout, Osdorp Posse, Skik, Q65, Su burbs, Billy The Kid, Arise, Scrambled Legs en Inspite of Everything. De optredens zijn verdeeld over de hele dag. Verder is er een festivalmarkt en de bezoekers kunnen bun- gy jumpen. De hele dag zal het karakter krijgen van de jaren zestig. Ook zijn er straatartiesten en -acts die opgevoerd worden wanneer er geen band optreedt. 3 Wie kent niet het Veni, vidi, vici (Ik kwamik zag, ik over won) of de beroemde woorden uit z'n stervensogenblik- ken; Ook gij, Brutus?' door Hans Kottmann Het Italiaanse gezelschap So- cietas Raffaello Sanzio (thuis basis: Cesane, een klein uurtje oostwaarts van Bologna) brengt met Giulio Cesare een buitengewoon aangrijpende maar bij vlagen ook humoris tische voorstelling naar het Holland Festival. De voorstel ling werd vorig seizoen in Ita lië bekroond met de Grote Theaterkritiekprijs. Bijzonder vrij vertaald naar het origineel van Shakespeare is deze pro ductie ook elders in Europa op voorhand al als bijzonder spraakmakend bestempeld. Of je loopt na tien minuten weg of je wordt volledig mee gezogen in dit totaalspektakel dat werkelijk alle zintuigen streelt en teistert. Een j oumalist die de productie onlangs in Brussel zag schreef: 'Giulio Cesare is een ijkpunt, of men de voorstelling nu ver werpt of bejubeld Het ge beurt niet vaak dat je in het theater zo het mes op de keel wordt gezet'. Ikzelf moest al leen al na het zien van de scènefoto's naar adem hap pend even de frisse lucht in. Het voelde alsof heden en ver leden samen vielen: beelden van wreedheid, machtswel lust, demagogie, manipulatie, schoonheid en oorlogsver schrikkingen vechten zich een weg door hoofd, hart en onder buik. Regisseur Romeo Castellucci werkt met vrijwel louter ama teurs. Wat te denken van een Caesar die slechts kan spreken via een apparaatje (lees: een gat in zijn door keelkanker aangetaste hals). Ook twee anorexia-meisjes, een opge blazen dwerg en enkele brood magere gedx-ochten die bijna aan concentratiekampen doen denken, klinken op het eerste gehoor niet bepaald opwek kend. Lach- en heliumgas zijn ruim voorradig om de stem een Mic key Mouse-achtig effect te verschaffen, een levend paard maakt z'n opwachting, terwijl muziek en stilte elkaar op even beklemmende als fascineren de wijze in evenwicht houden. En toch is deze voorstelling niet helemaal topzwaar. Zo luidt het onderschrift bij een liggend poserende acteur bij voorbeeld: 'ceci n'est pas un acteur'. Een verwijzing naar het bekende schilderij met de pijp van de surrealistische schilder Magritte. Het wemelt overigens van zul ke citaten in de voorstelling. Castellucci, voor wie inhoud zonder vorm niet bestaat, ziet het theater als ontmoetings plaats van levenden en/met de doden. De doden leven immers eeuwig voort; in de geschied schrijving, in triomfantelijke standbeelden, in de woorden van de dichter, in de verf van de schilder. Onder het motto 'De mens be staat uit vlees en taal' wordt het woord derhalve vlees en het vlees woord. Castellucci schrijft in zijn toelichting on der het kopje 'Dingen die gezien werden': „Ik wil het seksuele vlees zien dat de woorden voortbrengt. Ik wil een sprekende acteur, zonder hem te vermoorden of van z'n sokkel te stoten. Mij is verteld dat de stem een secundair ge slachtsorgaan is. Dat is vol gens mij zeker waar! Ik wil de naaktheid van een slijmerige huid zien. Vervolgens wil ik bij iemand die geen slokdarm meer heeft om hulp, een nieu- 1 we stem vragen opdat hij we dergeboren wordt, opnieuw beginnen kan. Zo zie ik bij voorbeeld ook het lichaam Christus als het meest wonder baarlijke, retorische experi ment. Zijn kleine 'podiumpje' dat perfect met een lichaam overeenkomt. Er bestaat geen podium zonder hamers en spijkers." Wie verwacht dat Castellucci, samenwonend met vrouw, zes kinderen en twee apen, een zwaarmoedige persoonlijkheid is, komt be drogen uit. Lachend: „Weet je wanneer me op m'n best voel? Rond elf uur 's morgens. Dan zit ik meestal te componeren in m'n studio. Muziek is op het ogen blik m'n grote liefde. Voor ons volgend project, Genesis, zul len we gaan samen werken met een popgroep uit Chicago." Giulio Cesare is te zien in Amsterdam, Westergasfa- briekterrein Transforma torhuis, 18 t/m 20 juni. hoor je terug in bijna al zijn muziek." Hij was wel een graag geziene figuur in Wenen, in die dagen het centrum van Europa. Te zijner ere werden soireetjes gegeven, de zoge noemde 'Schubertiades'. Schubert Co.: 28/6 Villa Ruimzicht Doetinchem; 5/7 Kasteel Wychen; 17/1/99 Slot Loevenstein; vandaag (woensdag) op de Concertzender. Scène uit de voorstelling van Giulio Cesare. Overstag gaan, een zeilersterm, houdt in dat je het over een andere boeg gooit. Of Ed en Ria van de Bos dat daadwerkelijk hebben ge daan toen zij Restaurant De Batterij aan de jachthaven van Strij- en-Sas verruilden voor Taverne Restaurant Overstag in Kortgene kan ik niet beoordelen. Wel vind ik dat zij een juiste koers hebben uitgezet, want wat zij serveren is goed gemaakt en de sfeer aange naam en ontspannen, door Rien van Reems In Strijen-Sas werkten zij zes jaar, in Kortgene namen zij zes maanden de tijd om café-dancing Granada om te toveren in een fris en gezellig ogend restaurant. Mijn tafeltje staat waar voorheen de dansvloer zich bevond. Watersport is het thema maai' het ligt er niet dik bovenop. Wat ditjes en datjes, hier en daar een prent en mijn place-mat toont 'The Schoon er Magie in the America Cup', een elegant jacht, gebouwd in 1757 en honderddrie jaar later opnieuw ge tuigd. De gerechten zijn vriendelijk ge prijsd: koude voorgerechten 14,50 tot/ 17,50, soepen/ 5,50 tot 7.50, warme voorgerechten 14,50 en 16,50, hoofdgerechten vlees 22,50 tot 37,50, hoofdge rechten vis 22,50 tot 29,50 en desserts 8,50 tot 12,50. Aandacht verdienen de 'Speciali teiten' die iets duurder uitpakken. Dat. zijn, bij de koude en warme voorgerechten en soepen: Tonijnsa lade uit Ed z'n Kombuis 17,50), kalf spa té in combinatie met gan zenlever op een bedje van kruidige tomatensalade 19,50), heldere Chinese kippensoep met rij k garni tuur en licht gebonden champig- Taveme Restaurant Overstag Hoofdstraat 36 4484. CG Kortgene Tel. 0113-302454 Keuken open van 10.00 tot 22.00 en op maandag en dinsdag vanaf 15.00 uur Creditcards: Amex, Visa, Diners Club en Eurocard Rolstoel: geen problemen Kinderen: speciale menuutjes nonsoep met verse champignons en bieslook (beide 8.50) en wijn gaardslakken gegratineerd op Franse wijze (12) voor 21,75. Kalfsbiefstuk Specialiteiten onder de hoofdge rechten zijn: Gebakken kalfsbief stuk met champignons en roomsaus 38,50), gebakken biefstuk van de haas met een saus van Madeira en blokjes ganzenlever 42.50), ge pocheerde zeeduivelfilet met een saus van prei-mango chutney 32,50) en gegratineerde zee vruchtenschotel. met witte wijn sausen Parmezaanse kaas 32,50) en in roomboter gebakken grote zeetong van 500 gram waarvoor de dagprijs geldt.Mijn keus valt op twee gerechten van de Asperge- kaart: Gerookte lamsham met verse asperges 16,50) en asperges met lamsbiefstuk en hordngsaus 34,50). Zowel de lamsham als de lamsbiefstuk zijn voortreffelijk en de asperges uitmuntend bereid, juist beetgaar. De zelfgemaakte ap- pelcompöte is friszoet en met broc coli, gebakken aardappeltjes met ui en spekjes, rauwkost met olijfjes en frietjes is sprake van een royale garnituur. Asperges Zoals er nu aspergés apart vermeld worden - ik had ook nog asperges Flamande op Ed z'n wijze 14,50) en asperges met gebakken zalmfilet en bieslooksaus 34,50) kunnen nemen - is er altijd een kaartje met seizoenspecialiteiten. Zo kondigde mijngastvrouw al de nieuwe haring aan, maar zij verzekerde mij dat de asperges ook deze week nog geser veerd zouden worden. Ed werkte als chef koude keuken bij het stijlvolle Hotel New York in Rotterdam. Gastvrouw Ria van de Bos vertelt graag over de totstand koming van Taverne Overstag, hoe ze lang hebben geëxperimenteerd om het j uiste blauw voor de prof iel- tjes bij de warmgele lambrizering te vinden. En ze maakt a la minute een alco holvrij aperitief van mineraalwa ter en een scheutje Cassis, Bij de maaltijd geniet ik van een halfje flesje Fleurie (ƒ26,-) Achter in de tuin is ruimte om bui ten te eten, het voorterras is voor wie een kopje koffie met snack wil

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 12