Theater a la carte tussen Boijmans en Kunsthal Anywave strijdt met Oranje Franz Schubert komt tot leven in theaterconcert 12 Schouws festival heeft met Nilsson een trekker van formaat 13 Nieuwe Krabbé brengt braaf joods drama 14 woensdag 17 juni 1998 Fossiele schelpen zorgen voor avontuur op het strand van Domburg 14 Kunstschouw heeft deze keer veel varkens in de aanbieding 15 Iedere dag is er een kinderpro gramma vanaf 15.00 uur. Daarnaast is er op woensdag en zondagmiddag een Kinder parade Extra. Het accent ligt op deze middagen op het zelf meedoen van de kinderen. Vorig jaar was het nog de be doeling dat De Parade neer zou strijken in en rond het Maastheater en zich groten deels zou afspelen op pontons aan de Boompjes. Om twee re denen is daarvan afgezien. In de eerste plaats is het Maas- theater niet het culturele podium geworden dat aan vankelijk werd beoogd. De ei genaren moesten na een poosje het roer omgooien om het hoofd boven water te houden en hun gelegenheid in de eerste plaats een danstent maken. De andere reden is dat het wel snel bedacht is om een theaterfesti val op het water te houden, maar niet snel uitgevoerd. De onderhandelingen met het Havenbedrijf waren Terts Brinkhoff te moeizaam en bo vendien zou hij er financieel niet zijn uitgesprongen omdat er nogal wat extra voorzienin gen moesten worden aange bracht. „Nu spring ik er finan cieel ook niet uit, maar de kost moet voor de baat uitgaan. De Parade moet een gevestigde naam in Rotterdam worden en daar doe je normaal gesproken drie jaar over. Dus in de vol gende eeuw gaan we hier ren deren." De locatie van het Museum park vindt hij niet onaantrek kelijk. „Misschien is het hier niet zo aangenaam als er niks te doen is, maar wees dan maar blij dat er wel wat te doen is als wij er zijn. Het grote voordeel van deze plek is dat er groei mogelijkheden zijn, ik zie veel in samenwerking met de om ringende musea, die krijg ik vast nog wel enthousiast om podiumruimte open te stellen. Het enige nadeel van deze lo catie is dat het Sophia Kinder ziekenhuis zo dichtbij ligt en we dus niet te veel geluids overlast mogen geven." Brinkhoff ontkent dat het hek dat voor het eerst om het thea terpark heen wordt gezet en de toegangsprijs van vijf gulden die vanaf 19.00 uur wordt ge vraagd drempelverhogend zullen werken. „Het garan deert veiligheid en sfeer." De Parade: van 19 juni tot en met 28 juni naast Boij mans en Kunsthal in Rot terdam. Sevenup Das Dreimadelhaus tig minuten. Elke voorstelling wordt meerdere keren per dag gespeeld. De theatertenten, 'fonteinzalen' en spiegelka- mers vormen een attractie op zichzelf. Een ouderwetse zweefmolen en een mini-reu- zen-rad versterken het beeld van een ouderwetse kermis. De Parade is een bonte verza meling van muziek, dans, to neel, acrobatiek, kunst, amu sement, magie, rariteiten en spektakels. In zes restaurants kan worden gegeten. Dans en film zijn nieuwe elementen in het programma. Film kan worden gekeken in 'Het Pano rama van Rotterdam', een overzicht van de geschiedenis en een blik op de toekomst van Rotterdam. In totaal brengt de Parade in de vier grote steden 75 voor stellingen. Het voert te ver om daar een compleet overzicht van te geven. Een greep uit het programma: Theaterliefhebbers kunnen dolen langs voorstellingen als 'Een Koningsdrama' van Dolf Ephraïm, 'Charlies Angels', 'De Groentevrouw' van Mar jan Luif en de nieuwe voorstel ling van Hendrick-Jan de Stuntman. Suver Nuver/Gro- wing Up in Public, De Diana's, Women in Comedy komen met nieuwe voorstellingen. Orka ter komt zelfs met drie nieuwe voorstellingen, waarbij een tuinkabouteravontuur met Peter Blok, geschreven en ge- regiseerd door Maria Goos. Loes Luca komt met nieuw re pertoire voor Nénette et les Zé- zettes. Dans is er van Shusaku Bodytorium, Club Tango 5, The Dutch Don't Dance Divi sion en Dood7onde. Fay Lovski In de sector muziek vallen op: 'Rake Klappen', een concert voor twee samplers, twee saxofonisten en twee Muay Thai boksers, Fay Lovski en vrienden maken een muzikaal uitstapje naar de 'Porch Mu sic' uit het Wilde Westen. Voor de operettefans is het de Para deversie van de klassieker Das Dreimderlhaus'. Maarten van Roozendaal zingt met zijn bekend ongeschoren stem en Hans Zilver bezingt zij n 'meis- jesverdriet'. Concertmuziek komt aan bod onder de titel 'Cirque des Compositeurs', een verzameling symfonische muziek gemaakt door onder meer het Willem Breuker Kol- lektiefI Compani, Theo Jo ling, de Nazaten van Prins Hendrik en het Nederlands Blazers Ensemble. Rotterdam heeft z'n theaterkermis terug. Wie herinnert zich niet de Boulevard of Broken Dreams of Teatro Fantastico of Hoboken. Onder verschillende namen op verschillende locaties werd steeds dezelfde formule toe gepast: een theaterpark met tientallen tenten waar je naartoe ging zonder een reservering op zak, waar je je net als op de markt liet verassen. door Hans Maas Maar hoe succesvol ook, toch kwam er in Rotterdam de klad in. Hoboken werd wegbezui- nigd, hoogmogenden vonden het te duur en te inteelterig. De Stichting Rotterdam Festivals blijft bij hoog en bij laag ont kennen dat het Hoboken-geld nodig was voor een ambitieus (maar zwak geprofileerd) R- festival in september, feit is wel dat er na een paar mislukte herfstpogingen nu weer ruim te is voor een lentepark. De Pa rade strijkt van 19 juni tot en met 28 juni neer naast Boij mans en Kunsthal. En niet zo als voorgaande jaren een slap aftreksel van de karavaan die langs de vier grote Nederland se steden trekt maar een com plete kermis. Zo compleet zelfs dat voor het eerst in de avonduren een (lage) toe gangsprijs van vijf gulden moet worden betaald. Rotterdam bijt het spits af in de tournee. Volgens Parade directeur Terts Brinkhoff be tekent dat dus zestig premiè res in dertig tenten. De opmer king kan met een korreltje zout worden genomen, want sommige dingen zijn elk jaar hetzelfde. Niet dat De Leven de Jukebox geen bestaans recht heeft, maar het nieuwtje is er nu wel af, laat staan dat we van een première mogen spreken. In elke stad geeft de Parade ruimte voor lokale inbreng. In Rotterdam betekent dat optre dens van Loes Luca, Jules Deelder, Loes Vos, JohnBuijs- man en Pierre van Duyl. Bonte verzameling Het grote voordeel van dit mo biele theaterfestival is dat het publiek per dag meerdere voorstellingen kan bezoeken. Sommige duren niet langer dan vijf minuten, andere vijf- Dans van Doodzonde maal in de zomer wordt gehou den. En het theaterstuk Oproer van Zierikzee, dat za terdag voor de derde keer wordt opgevoerd, zit ook in de weg. „De mensen kunnen hun geld maar een keer uitgeven", meent Van Dijke, die deson danks hoopt op zo'n driedui zend toeschouwers. Vandaag (woensdag) opent Any wave om 14.00 uur met een theatervoorstelling voor kinderen. Donderdag (21.30 uur) is Massada de hoofdact, terwijl vrijdag vanaf 22.00 uur de Nederlandstalige band Is Ook Schitterend op het podi- Foto boven: Fiction Defenc/se, rechts: Orange Bud um staat. Alleen op deze avond moet entree worden betaald. De zaterdag is traditiegetrouw bestemd voor regionale bands. Zo zullen vanaf 13.00 uur on der andere Nilsson, Cross- head, As de Brandweer, The Per en Beatbusters op het po dium verschijnen. Zelf ver wacht Van Dijke veel van Fic tion Defenc/se. Acht van de veertien optre dende groepen hebben overi gens een binding met Schou- wen-Duiveland. In het verleden is dat aantal wel eens groter geweest. Van Dijke: „Er zijn wel meer bands op het ei land, maar lang niet iedere groep is momenteel speel- klaar." Wie toch thuisblijft om voet bal te kijken, is verloren. Wie twijfelt kan Brogum best be zoeken. De halfverslaafden kunnen af en toe een shot je ne men in de speciale voetbalca1- fétent waar de wedstrijd van Oranje zaterdag te volgen is. Of het grote televisiescherm ook tijdens andere wedstrij den dienst zal doen, weet Van Dijke nog niet. „Misschien dat er nog meer interessante par tijen zijn. Het moet niet zo zijn dat er niemand bij de bands staat." Anywavefestival, woens dag t/m zaterdag in en rond Brogum in Zierikzee. Zie ookpag. 13 Het achttiende Anywavefestival in en rond Brogum in Zierikzee geeft van woensdag tot en met zaterdag een handreiking om van voetbalverslaving af te komen. Re gionaal en landelijk bekende muziekgroepen gaan, in de roep om aandacht, de strijd aan met de in Frankrijk verza melde voetbalelite. door Peter van den Belt Jaap van Dijke, coördinator van het festival, geeft toe dat de voetbalwedstrijden wat hem betreft op 'een rottijd' worden uitgezonden. „Na tuurlijk zal het bezoekers schelen. De wedstrijd Neder land - Zuid-Korea is zaterdag om 23.00 uur afgelopen. Veel mensen van buiten Zierikzee zullen dan misschien de deur niet meer uit gaan. Maar het festival duurt tot een uur of drie 's nachts. Dus is er vol doende tijd over om naar goe- demuziek te komen luisteren." Er is meer dat Anywave hin dert. De organisatie was ook al niet blij met het afgelopen weekeinde gehouden muziek festival Beachpop, dat nor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11