Mac heeft vooral fans PZC Apple Macintosh Wereld van Sofie op cd-rom wetenschap en techniek 45 Robots strijden op WK Elke tortel heeft eigen koer Smog door grasmaaien computertaal postzegels puzzel zaterdag 13 juni 1998 De computergebruikers zijn grofweg in twee groepen te delen. Het merendeel gebruikt PC's die op dos of Windows draaien en een kleiner deel gebruikt Apple Macintosh. Beide systemen verschillen sterk van elkaar zowel van de binnenkant als van de buitenkant. Apple Macintosh heeft een moeilijke tijd bijna achter de rug. Een paar jaar geleden maakte het bedrijf dat vaak liefkozend Mac wordt genoemd enorme ver-, liezen. De crisis is inmiddels voor het grootste gedeelte achter de rug. Na enkele stevige reorganisa ties wordt er de afgelopen drie kwartalen weer winst gemaakt. Naarmate het aandeel PC's ten op zichte van Apple computers groei de, verdwenen langzaam maar zeker de Apples uit de winkels. Folders van Apple vallen hoogst zelden in de bus en naar onderde len zoals geluidskaarten moet net ietsje langer gezocht worden. In Nederland hebben mac-eigenaren het minder goed dan in landen als de VS en Frankrijk, waar het merk nog een sterke positie heeft. Toch blijft het bedrijf goed overeind. Vaak wordt beweerd dat PC's ge bruikers hebben en macs fans. Er zit een kern van waarheid in. On derzoeken tonen aan dat een over groot deel (87 procent) van de huidige mac-gebruikers na de huidige computers weer een Apple Macintosh zouden kopen. De mensen zijn het merk erg trouw en houden van de uitzonderingsposi tie waarin ze verkeren. Op Inter netpagina's van mac-gebruikers wordt ook heel wat afgescholden, vooral in de richting van Bill Ga tes, voorman van Microsoft. Het beeld dat Apple langzaam maar zeker ten onder gaat aan de ijzersterke marktpositie van het PC-besturingsprogramma Windows '95 klopt niet helemaal. De PC heeft met name in Europa Apple overtroeft. Op wereld schaal is het aandeel in verhou ding stukken groter dan in Neder land, zo wordt het merendeel Het boek 'De Wereld van Sofie' van Jostein Gaarder is een wereldsucces. Op een aangename en diepzinnige manier weet deze auteur relatieve leken in korte tijd in te voeren in de wereld van de wijsbegeerte. De firma Spectrum heeft, met het boek als achter grond, een bijzonder fraaie cd- rom op de markt gebracht, waar door filosofie stukken interessan ter en opwindender wordt. De le zer wordt uitgenodigd op een interactieve reis door drieduizend Wie mocht denken dat het alleen getrainde wezens van vlees en bloed zijn die achter een bal aanhollen om de felbegeerde, want eeuwige roem verschaffende Wereldcup in bezit te krijgen, heeft het mis. Robots in alle soorten, gedaanten en maten kachelen gedurende de gehele eerste week van de maand juli in Parijs in teamverband ook achter een bal aan. Meer dan 60 robotteams uit bij na evenveel landen zullen met elkaar in het sportieve strijd perk treden om het bezit van wat de 'Robo-Cup' is genoemd. Ook de velden waarop dat gebeurt zijn groen. Alleen zijn ze een stuk klei ner dan de gangbare voetbalvel den. Bovendien zal de grootte van de voetbalvelden afhankelijk zijn van de afmetingen van de robots. Ook het aantal teamleden is van de grootte van de robots afhanke lijk; bij de toegelaten, maximale grootte van de robots (een halve meter) zal een team uit vijf leden bestaan inclusief de 'doelman'. In dit (maximale) geval bedraagt de oppervlakte van het veld ongeveer 75 vierkante meter. Dat is twintig maal zo groot als dat van een (wedstrijd)tafeltennistafel. De organisatie van het evenement berust bij de Franse vestiging voor industriële en wetenschappelijke ontwikkeling CIS in Parijs. Het wordt gesponsord, naar verluidt met een bedrag van ruim zes mil joen gulden, door twee 'non-pro- fit' organisaties in Zwitserland en Korea. Deze organisaties over koepelen als het ware bijna 2000 wetenschappers en wetenschap pelijke instituten die zich louter met (het ontwikkelen van) kunst matige intelligentie, kennis- en robotsystemen bezighouden. „Er zijn autonoom operei'ende ro bots toegelaten van vijf tot 50 cen timeter groot", zegt de Zwitserse software-ontwikkelaar Heinz Derman in Genève, één van de le den van het Robo-Cupteam. „Eén van de belangrijkste voorwaarden voor deelname is dat de robots ge heel zelfstandig moeten opereren. In tegenstelling tot de menselijke elftallen die om de wereldcup voetbal 1998 zullen strijden, zul len departijtjes vande robotteams elk twintig minuten duren. Gedu rende die twintig minuten is lijfe lijk ingrijpen door de mens, op straffe van diskwalificatie van het desbetreffende robotteam, verbo den." „Het enige dat is toegestaan, is het geven van specifieke, op het spel gerichte commando's aan een ro botspeler, bijvoorbeeld de infor matie nodig voor het passeren van een tegenstander of een stukje bij gestelde software voor een speler die plotseling de cornervlag aan valt in plaats van een speler van de tegenpartij." De soft- en hardwarespecialisten die achter de desbetreffende teams staan, zitten achter een aantal computerschermen naast het veld waarin hun elektronische kroost de al even elektronische op ponent bestrijdt. Volgens Derman betreft het vooral teams van we tenschappers die verbonden zijn aan grote elektronicabedrijven die elkaar wereldwijd toch al de loef proberen af te steken op het gebied van rekenvermogen, auto- matiserings- en robotsystemen. „Maar er zitten ook enkele stu dentikoze computernerds tussen die hier al jaren dag en nacht mee bezig zijn", aldus Derman. „Die spinzen er vooral op met hun team het team van een machtige firma klop te geven. Die roem heeft soms net zo'n lucratief staartje als in het echt. Want hier komen immers ook de grote jongens net als op de tri bunes bij echte voetbalwedstrij den. Alleen zijn ze hier niet op zoek naar gouden benen maar naar geniale breinen." Ben Apeldoorn Een Turkse tortel verraadt zijn geslacht, leeftijd en gewicht in het roekoekoe-geluid dat hij voortbrengt. Elke tortel heeft zijn eigen typische koer. Dat ontdekte Hans Slabbekoorn, die onlangs promoveerde aan de Rijksuniver siteit Leiden. Hij maakte geluidsopnamen van de Turkse tortel (streptopelia de- caocto) op straat, bij mensen thuis in volières en in dierentuinen. Een doffer (mannetje) koert har der dan een duif en verspringt van toonhoogte, iets wat een vrouwtje niet kan. Hoe vaker hij verspringt hoe sterker en zwaarder het man netje. „Wat je buiten hoort is altijd een mannetje", zegt Slabbekoorn. De doffer koert vooral om zijn klein territorium van gemiddeld tien bij tien meter te verdedigen. „Hij laat zich preventief horen. Vocale verdediging vraagt minder energie dan het moeten verwijde ren van een indringer", zegt de on derzoeker. GPD Gazons, weiden en klavervel den zijn vermoedelijk een van de voornaamste oorzaken voor de aanwezigheid van hoge waarden aan methanol en ethanol in de at mosfeer. Methanol en ethanol zijn gassen die in hoge mate bijdragen tot de vorming van de zogenaam de fotochemische smog. Tot die conclusie komen weten schappers van het Australische onderzoekscentrum CSIRO en van de Monash University te Gippsland in de staat Victoria. Zij hebben gedurende twee jaar 'me tingen verricht in verschillende soorten groengebieden in de staat Victoria. Vooral velden en gazons die bij warm weer tijdens de middaguren worden gemaaid, dragen volgens de onderzoekers bij aan een aan zienlijke ontwikkeling van kool waterstoffen in de atmosfeer. Na het maaien van klavervelden stijgt de gasontwikkeling tot tachtig- maal boven het normale niveau en bij gazons en weiden bereikt de gasvorming pieken van honderd- tachtigmaal het normale. Bij het afgrazen door vee werden gelijk aardige piekwaarden waargeno men. Onder de verscheidene vluchtige koolwaterstoffen die na het af maaien of afgrazen vrijkomen, be vinden zich volgens de weten schappers ook verbindingen die een antibacteriële werking heb ben en een helende invloed uitoe fenen op het snij oppervlak van gras en planten. GPD jaar Westerse wijsbegeerte en krijgt teksten en biografieën voor geschoteld van Plato, Freud, Spi noza en andere filosofen. Het is niet zomaar een schijf om naar te kijken. Vanaf het inloggen wordt nadrukkelijk uitgenodigd tot zelf filosoferen en nazoeken. De cd-rom is ingericht als het digi tale universum DYAUS, waarin de gids Alberto als begeleider op treedt. Hij stelt de gebruiker vra gen waar hij over na moet denken en een antwoord op moet formule ren. In de loop van dit filosofische spel komt men er achter dat DYAUS een groot geheim bevat, dat ontrafeld moet worden. Dit kan in het begin nogal over rompelend overkomen. Daarom is er een vrijblijvende taakbalk waarmee de twintig grootste filo sofische stromingen verkend kun nen worden. Met behulp van een horzel kan links en rechts infor matie van het scherm geplukt worden. Binnen het universum kunnen e-mails ontvangen wor den en video's en foto's worden af gespeeld om uiteindelijk het grote geheim van DYAUS ontsluieren. Via een help- Internet en Infotoets kan de gebruiker extra informatie opvragen als hij filosofisch in het nauw dreigt te raken. Ben Oerlemans De cd-rom De wereld van Sofie kost 152 gulden. Hij draait onder Windows. Systeemeisen: PC S04S6DX 66Mhz. (pentium aanbevolen). Harde schijf met minimaal 8 Mb vrije ruimte. SVGA monitor en soundblaster vereist. Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van Apple Macintosh bracht het bedrijf een duur kunststukje uit, de 20th Anniversary Mac. De bekendste mac is de Classic. Een klein wit computertje met daarin een klein beeldscherm. To taal anders dan de rest, is de Clas sic een icoon geworden. In een bekende soap maakt een televisie kantoor gebruik van de Classic. De merknaam hoeft niet getoond te worden omdat de vorm van de Classic al herkenbaar genoeg is. Ter gelegenheid van het twintigja rig jubileum van het merk werd er in een beperkte editie de 20th An niversary Mac uitgebracht. Dege ne die het kunstwerkje met plat LCD-scherm op zijn of haar bu reau wilde zetten moest wel diep in de dikke beurs tasten. Inmid dels is de computer nog op een paar adressen te krijgen en de prijs is zeer sterk gedaald tot een nog steeds respectabel bedrag van on geveer vijfduizend gulden. Voor degene die prijs stelt op goe de prestaties en een fraai uiterlijk blijft de mac een optie. Een groot nadeel blijft echter wel dat je zo alleen bent. Guido van der Heijden Ier is dan 300 Mhz Pentium II com puters, terwijl een andere jonge loot aan de Apple-boom, de G3, met een officiële snelheid van 233 Mhz zelfs stukken sneller is dan 400 Mhz Pentium II computers. De iMac heeft net als veel andere macs een beeldscherm waarin de computer zelf verwerkt is, dus geen gehannes met kabels. De iMac bestaat uit een toetsenbord, De nieuwste loot aan de Apple-boom, de Apple iMac. (64 van Internetsites op Ap ple-computers ontworpen. In augustus lanceert Apple Mac intosh de iMac; een computer die dezelfde prestaties levert als de modernste snelle Pentium II com puters en in veel gevallen zelfs sneller is. De iMac heeft een offici ële snelheid van 233 Megaherz maar tests wij zen uit de iMa c snel- een muis en een beeldscherm/computer, niet meer. De gestroomlijnde 'monitor' heeft een doorzichtige behuizing. De bovenkant is turkooise en cle on derkant wit. Dezelfde kleurcom binatie is terug te vinden in de muis en het toetsenbord. Apple computers zijn van binnen en van buiten anders. Terwijl het gros van de computers nog steeds vierkante grijsbruine kasten zijn - soms met een bollinkje meer of een sierstripje minder-, biedt Apple designproducten. Op 26 juni houdt Koninklijke PTT Nederland NV op te be staan. TNT Post Groep (de post-, express- en logistieke onderne ming) en KPN (detelecommunica- tie-onderneming) en KPN (de te- lecommunicatie-onderneming) gaan dan als gescheiden onderne mingen verder. KPN is een voort zetting van Koninklijke PTT Ne derland; TNT Post Groep (TPG) krijgt vanaf 29 juni zijn eigen no tering aan de beurs. De beursgang van TPG wordt 29 juni gemarkeerd door de uitgifte van twee 80 cent-zegels. Deze vor men verticaal één geheel en zitten in vellen van honderd stuks. De oplage van beide zegels is totaal 10 miljoens stuks. Beide zegels tonen duidelijk de waarde van 80 cent in de bedrijfs- kleuren rood en groen, alsmede de namen van de ondernemingen: tnt post groep en kpn nv. Op de perfo- i*atie tussen beide zegels staat in het blauw '160', ofwel de geza menlijke waarde. Het woord 'splitsing' is er - in witte open let ters - weer overheen gedi'ukt. Tot slot, maar op bijgaande afbeel- dingniet te zien, is in transparante lak op de TNT-zegel een envelop zichtbaar en op de KNP-zegel een mobiele telefoon. Als op 29 juni TPG naar de beurs gaat kunt u dus eindelijk - ovexi- gens alleen op die dag - de 0-cent- zegel gebruiken als frankexing voor een brief (binnenlands ta rief). De zegel zat, zoals u weet, in de in januari huis-aan-huis-vex- spreide Postcatalogus (oplage 6,5 miljoen exemplaren). In de afgelopen maanden heb ik al twee keer uitgebreid aandacht be steed aan de 0-centzegel. Naar aanleiding daarvan heb ik nogal wat brieven van lezers ontvangen. Daarin stonden veelal suggesties hoe je deze plakzegel moet behan delen. De één adviseert de lijmlaag met aceton te verwijderen, de an der met benzine. Het lijkt me echter toch het beste, om geen risico's te lopen, de zegel in heet water, waarbij een beetje keukenzout is gevoegd, af te we ken, te laten drogen en hem dan pas met Pritt op een envelop te plakken. Wie dat niet aandurft en hem onbehandeld op een envelop plakt (om hem te laten afstempe len), doet er verstandig aan de en velop toch nog extra in een hoesje te stoppen; datzelfde geldt voor het bewaren van het vel waaxin de zegel zit. Wie zo te werk gaat voor- komt dat eventuele lekkage on derliggende albumbladen gaat aantasten. Tot slot nog een opmerking over het afstempelen. U dient op de 29e als u de zegel weer op een envelop heeft geplakt deze laatste onbe schreven aan te bieden. Als u een geadx-esseerde envelop aanbiedt kunt ix de opmerking vernachten dat ze in de bestelling moet mee lo pen. Duitsland heeft aangekondigd op 16 juli een zegel te zullen wijden aan de oprichting van de Europese Centrale Bank die haar zetel in Frankfurt aan de Main zal krijgen en waaxvan Duisenbex-g het eei'ste hoofd wordt. De zegel krijgt en waarde van 110 pfennig. Dat wordt dan de tweede Duitse 'financiële' zegel in xixim een maand tijd. Op 19 juxxi wordt na melijk het feit herdacht dat de Duitse Mark vijftig jaar bestaat. Op de 110 pf.-zegel een 1-Mark- stuk. Tien jaar Duitse Mark werd in 1958 herdacht met een 20 pf.- zegel. Inmiddels verschenen 7 mei in Duitsland: de jaarlijkse Europa zegel (110 pf., Dag van de Duitse Eenheid; twee duiven in zwart- rood-goud op een gestileerde Eu ropaboom); velletje met een 110 pf. en een 220 pf.-zegel: herope ning van de Parlementaire Raad vijftig jaar geleden en eerste Duit se Nationale Vergadeiïng in de Paulskirche 150 jaar geleden; 50 jaar DLV, Duitse Bond van Platte landsvrouwen (110 pf., de ge- schx-even doelstellingen van de bond); in de milieuserie een 110 50 pf.-zegel met als titel Bescherm de kusten en zeeën. Stempelnieuws - Ter gelegenheid van de internationale postzegel tentoonstelling Juvalux in Luxexnburg-Kirchbex-g (18 tot en met 21 juni) wordt een bijzonder stempel gebruikt. Als afbeelding voor het stempel, dat PT Post bij deelname aan buitenlandse beur zen en tentoonstellingen voor dit en het komende jaar gaat gebrui ken, is gekozen voor typisch Ne derlandse kenmerken, die voor de buitenlandse toerist het beeld be palen: molens, tulpen, dijken, wa ter... Tot uiterlijk één week na de tentoonstelling kunt u uw corres pondentie sturen naar: PTT Post, de Verzamelsexwice, Postbus 30051, 9700 RN Groningen. Op de (gefrankeerde) omslag vermelden: Stempel Juvalux. Hero Wit Doorloper Horizontaal: 1Deel van de week, kledingstuk; 2. afgodisch, onverlaat; 3. speen, edel, heidemeer, getijde; 4. voeder bak, door water omgeven land, bijwoord, familielid; 5. entree, oogvocht, metselspecie; 6. schikgodinnen, oud-IJs- landse literatuur, muzieknoot, honger; 7. sierlijkheid, centrum, insekt; 8. gave, boom, telwoord, wier; 9. streling, titel, omwenteling, storm; 10. amaril, dokument; 11. geheel, asvaas, lenig; 12. schor, nalatenschap, bouwland, bij belse vrouw; 13. vogel, ronde, plaats in Canada; 14. thema, telwoord, kriebel, inwendig orgaan; 15. paleis van een sultan, rimboe, boom. Verticaal:1. Sessie, hospitaal; 2. bloedvat, ketting zonder einde, last; 3. plaatsbeschrijving, kweker; 4. sierlijk, trek- net, familielid; 5. watervogel, een zekere, Europeaan, zinkerts; 6. terdege, rijgsnoer, insekteneter; 7. koraaleiland, vaart, plaats in Italië; 8. weefsel, kleur; 9. wapen, slang, wilde woudezel; 10. heil, vogel, bindmiddel; 11. uit nalaten schap verkrijgen, watervogel, boksterm; 12. waakzaam, zijrivier van de Donau, stil, thans; 13. metaal, vreemde munt, vlag, reisdeken; 14. een zekere, Spaans gerecht, rivier in Schotland, pijn; 15. rijksgrens, plaats in België, schoeisel. 1 2 3 4-5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Oplossing zaterdag 6 juni Het sleutelwoord van de woordzoe ker van vorige week is: RIJGLAARS. De VVV-bon van f 50,- gaat naar: K.l. van de Panne-Mol, Putmeetweg 11, Scharendijke. De VVV-bonnen van f 25,- gaan naar: M.J. Lokker-ldsinga, Steen wijkstraat 4, Oost-Souburg; P. Dom- mise, Willibrordusplein 22, Zoute- lande en F.W. van Beers, Bossenburg 46 te Vlissingen. De prijzen zullen binnenkort wor den toegezonden. Stuur uw oplossing uitsluitend op een briefkaart naar onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het vol gende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van f 50,Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25, De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45