Airco? Reissector pakt FIFA aan PZC Verkleumen voor The Kelly Family Raadslid moet geid terugbetalen Lauwe reacties van D66-top op harde kritiek in partijrapport Paars-2 geeft royaal uit Kabinet eist actie EU voor reductie uitstoot van C02 Kinderopvang en buurthuizen staken volgende week Tientallen miljoenen nodig voor einde wachtlijst jeugdzorg binnenland Extra punten lastig examen mm Boekingsbureaus eisen vergoeding na debacle WK-kaarten Rademakers krijgt Oeuvreprijs Getouwtrek over asielzoekers Ouwehands versus Ouwe Hans Prijs voor jonge regisseuse VEILINGHUIS B. WITTE Purmerend eert Anne Frank Onrust over crack-rockers BE MfE™ zaterdag 13 juni 1998 3 DEN HAAG - De Centrale Exa- I mencommissie Vaststelling Op- j gaven (CEVO) heeft voor een aantal examens extra punten toegekend. Ze besloot daartoe nadat was gebleken dat bepaal de vragen te grote onduidelijk heid opriepen of dat sommige examens te moeilijk waren. De CEVO wil met de aanpassing voorkomen dat kandidaten een lager resultaat zouden behalen dan billijk is. Bij een aantal examens krijgen leerlingen extra punten wegens een onvolkomenheid in de vraag. Het gaat daarbij om vwo- kunstgeschiedenis en havo-mu- ziek (1 punt), havo-maatschap- pijleer en vbo/mavo D-biologie (2 punten) en havo-Fries (4 pun ten). Bij drie vbo/mavo C-examens zijn extra punten toegekend omdat het verschil in moeilijk heid met het examen vbo-mavo D te gering was. Deelnemers aan Nedeiiands-leesvaardig- heid krijgen een bonus van 8 punten, het examen natuurkun de is goed voor 3 punten extra en maatschappijleer voor 5 punten extra. Vwo-Grieks was volgens de examenconunissie in zijn ge heel te moeilijk (3 punten extra). Hetzelfde gold voor vwo-wis- kunde A (4 punten), havo-schei- kunde (5 punten) en mavo-wis- kunde (3 punten). Het examen vbo/mavo C./D- beeldende vakken kreeg 4 pun ten extra toebedeeld. De genoemde punten staan voor zogenoemde scorepunten. Voor elk examen kan een leerling maximaal 100 scorepunten ha len. Daarbij staan 10 scorepun ten gelijk aan 1 cijferpunt. ANP (Advertentie) Schakel nu de ZVU in voor een airconditioning die bij uw bedrijf past. Deskundigheid in advies, installatie en onderhoud. Bel voor een koele offerte: 0115-613641 of 0113-221116 Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vijftien Neder landse toeroperators die hun bestelde en betaalde WK-kaart- jes voor hun klanten niet heb ben ontvangen, gaan actie ondernemen tegen de FIFA. Desnoods zal beslag worden ge legd op bankrekeningen of an dere bezittingen van de wereld voetbalbond. Op deze manier willen de vijf tien bureaus de naar schatting 30 miljoen gulden schade die zij nu lijden, verhalen. Het initia tief voor de actie is uitgegaan van G. Lammei's, directeur van Travel Desk in Baam, een za kenreisbureau. Lammers be stelde en betaalde driehonderd kaartjes voor het WK-duel Ne derland - België bij een officiële FIFA-agent. De toegangsbiljetten kwamen echter nooit in Baarn aan. „Wij zijn niet de enigen. In totaal hebben zich vijftien collega's gemeld. Er zijn naar schatting 15,000 kaarten zoek terwijl er wel besteld is en betaald. Alle maal bij officiële FIFA-agen- ten", aldus Lammers. Onder de gedupeerden is ook de Lotto. Die liet 550 Nederlanders eerder een reis en toegang tot het WK-duel Nederland-België winnen. Er blijken echter geen kaarten voor de Lotto te zijn. De vermeende prijswinnaars krij gen van de Lotto nu duizend gulden of een kaartje voor een Europese topwedstrijd in het najaar. Ontlopen Voetbalfans die het WK-duel Nederland - België missen om dat het door hen bestelde en be taalde kaartje er niet is, kunnen him financiële strop hoogstens nog ontlopen door him zaak aanhangig te maken bij de Ge schillencommissie reizen of de rechter. Voor het overige zijn de fans aangewezen op coulance van het reisbureau, de toerope- rator of het boekingskantoor. ,Het is net als bij het boeken van een wintersportreis. Als er ter plaatse geen sneeuw blijkt te liggen, is er niets aan te doen. Dat is overmacht. Daai*voor is de toeroperator of het reisbu reau niet aansprakelijk", weet een zegsman van reisverzeke- raar Elvia in Amsterdam. „De betrokken boekingsbu reaus hebben niet onjuist ge handeld", meent Barbara Caspari van De Europeesche, een andere reisverzekeraar. „Dat ze de kaartjes niet hebben gekregen, is niet him schuld. Ze kunnen zich dus op overmacht bexxxepen." Er bestaat wel een Waarborgfonds Reizen, maar dat treedt alleen op bij een fail lissement van een officieel er kend reisbureau. De Geschil lencommissie reizen kan volgens wooi'dvoerder Last wel uitkomst bieden. „Als het om een pakketreis gaat, dat wil zeg gen reis plus toegang, dan kan een toeroperator of reisbureau zich nauwelijks op overmacht beroepen. Dan geldt zijn xisico ook voor de tickets. Weigert de toeroperator of het reisbureau nu het betaalde bedrag deels of helemaal terug te betalen, dan kan het zin hebben om ons in te schakelen." GPD/ANP zie ook pagina 13 De kleumende fans konden een tukje doen onder thermische dekens van de GGD. foto Paul Vreeker/ANP AMSTERDAM - Filmmaker Fons Rademakers heeft gister avond in Amsterdam de Bert Haanstra Oeuvreprijs 1998 ge kregen uit handen van staatssecretaris Nuis (Cultuur). Het Nederlands Fonds voor de Film (NFF) heeft Rademakers de prijs van 100.000 gulden toegekend voor de belangrijke bijdrage van zijn totale werk aan de ontwikkeling van de Ne derlandse filmkunst. De jury roemt Rademakexs om de con stante kwaliteit van zijn films en de veelzijdigheid van zijn hele werk. Rademakers (77) is sinds de jaren vijftig actief als filmregis seur. Voorde verfilming van De Aanslag (1986) van Harry Mu- lisch kreeg Rademakexs een Oscar ANP DEELEN - De provincie Gelderland i-ekent erop dat minister De Boer (Milieu) staatssecretaris Schmitz van Justitie aan spreekt op haar besluit om ruim 700 asielzoekers te huisves ten op de voormalige luchtmachtbasis Deelen in de gemeente Ede. Commissaris van de koningin J. Kamminga wijst op de duidelijke afspraken van Gelderland met De Boer. Schmitz liet donderdag weten dat zij akkoord gaat met de tij delijke opvang van vluchtelingen op Deelen. De staatssecx-e- taris passeert met haar toestemming De Boer, de provincie, Arnhem en de omwonenden. Geldexdand vindt de locatie ongeschikt omdat de kwetsbare natuur op de Veluwe teveel te lijden heeft van grote gi'oepen tijdelijke bewoners. ANP DEN HAAG - Ouwehands Dierenpark in Rhenen heeft een koit geding aangespannen tegen de podiumattractie Ouwe Hans Dierenpark uit Den Haag. De Geldex'se dierentuin vindt dat Ouwe Hans (geleid door Hans Vandenburg van Gruppo Sportivo) op een verkeerde manier profiteert van de goede naam Ouwehands. „Ouwe Hans kondigt zijn optredens aan als een beestenboel en treedt ook op verkleed als dier Onze dierentuin gaat serieus om met dieren en natuurbehoud", aldus een woordvoerster van de diex-entuin. Ouwe Hans vindt alle opwinding maar flauwekul: „Was Ajax ook niet een schoonmaakmiddel?" Het kort geding dient maandagmiddag in Den Haag. ANP DEN HAAG - De Erik Vos Prijs 1998 is toegekend aan de jonge regisseuse Daniëlle Wagenaar en haar theatergroep Het Syn dicaat, gevestigd in Amsterdam. Wagenaar en haar troep krijgen de px-ijs, een bedrag van 10.000 gulden, voor de 'eigenzinnige en oox-spronkelijke ma nier van voorstellingen maken voor jongeren. De Erik Vos Px-ijs werd vorig jaar ingesteld bij het afscheid van Ex-ik Vos als leider van toneelgezelschap De Appel. ANP door Bart Lauret UTRECHT - De politie van Utrecht heeft in de nacht van donderdag op vrijdag tussen de drie- en vierhonderd tot op het hot verkleumde jonge fans van The Kelly Family geëva cueerd bij Stadion Galgen waard-, Daar trad gisteren de mateloos populaire band op. De jongens en, vooral, meisjes tussen de 12 en 20 jaar werden tijdelijk opgevangen in de lounge van het stadion. Politie, een colonne van het Rode Kruis; een team van de GG en GD en enkele ambulan ces zox-gden voor dekens en speciale thermodekens om de kinderen en jongeren weer een beetje op temperatuur te krij gen. Twee fans moesten voor behandeling van onderkoe- lingsverschijnselen naar het ziekenhuis afgevoerd worden. Zij konden zich even latex- weer bij hun lotgenoten aan sluiten in de warme ruimte van FC Utrecht. De fans verzamelden zich maandag en dinsdag al voor het optreden van de band. Ze wax-en allemaal in het bezit van een kaartje, maar wilden er zo vx-oeg mogelijk bij zijn om de beste plaatsen ixi het stadi on te krijgen. Daarvoor heeft de Kelly Family zelf een sys teem bedacht met de uitgifte van volgnummers. Wie het eerst komt, krijgt de beste plek. GPD ROTTERDAM - Het Rotterdamse SGP/RPF/GPV-raadslid A den Braber, moet ruim 45.000 aan fi-actiegeld terugbetalen. Zoals gemeld is volgens het college van B en W bij een conti-ole overdejax-en 1994-95 door de accountantsdienst twijfel gere- zen over de besteding van fractiegelden. Een deel van de vergoeding is naar een piivéx-ekening van het echtpaar Den Braber overgemaakt. Volgens Den Braber be- tx-eft het een reseivex-ing van loonbetaling voor zijn echtgeno te, die tevens zijn fx-actieassistente is. Volgens het college is niet met zekex-heid te stellen dat de vrouw van Den Braber helemaal geen werk voor haar man verrichte, maar is het betaalde uurloon van ƒ100 veel te hoog. Het raadslid zal betalen. ANP door redactie binnenland DEN HAAG - De top van D66 heeft gisteren laconiek gerea geerd op een zeer kritische pu blicatie van het wetenschappe lijk bureau van die partij. In het rapport Investeren in D66 spre ken de voorzitter en de directeur van het wetenschappelijk bu reau van een crisis in de partij en i hekelen ze de organisatorische I chaos. Ook op het optreden van voor malig pax-tijleider Van Mierlo en de D66-Tweede Kamerfractie onder het eerste paarse kabinet is forse kritiek. Het bureau I houdt beide medeverantwoor- delijk voor de fox-se vei-kiezings- I nederlaag van de Democraten bij de Kamex-vex-kiezingen. Kok j Partij'voorzitter Kok: „Ik zie dit stuk als één van die manifesten. Het is niet zo dat wij het weten schappelijk bux-eau een exclu sieve opdracht hebben gegeven de verkiezingsnederlaag te a na- lyseren." Kok wil daarom ook niet inhou delijk ingaan op die kritiek. Over een maand of twee zal het hoofdbestuur alle reacties be kijken die dan door de D66-le- deix zijn ingebracht. Het zal daaruit vooral een aantal orga nisatorische voorstellen destil leren die het bestuur vervolgens i aan het najaarscongi-es van de partij gaat vooxieggen. Ook D66-fractievoorzitter De (Advertentie) Inbreng gevraagd voor onze zomerveiling van 4 juli a.s. Bij inbreng grab's veilingtaxatie. Gegarandeerde opbrengsten. Open van woensdag t/m zat. van 10.30/12.30 en van 13.30/17.00 uur of op afspraak VLASMARKT11, M'BURG ïl./fax: 0118-614105 Graaf onthield zich van inhou delijk commentaar „Inhoude lijke en organisatorische vernieuwing is een permanent proces binnen D66", aldus De Graaf. Van Mierlo constateerde slechts dat er 'geen crisis is bij D66'. Volgens het rapport heeft de partijtop de afgelopen vijftien van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Personeel van enkele honderden kinderdag verblijven, buurthuizen en an dere welzijnsinstellingen in Amsterdam en Rotterdam gaat woensdag en donderdag staken. De bedoeling is dat de welzijn- sector elke week iix een andere regio het werk neerlegt. De onderhandelingen over de CAO-Welzijn zitten muurvast. De Abvakabo en de CFO willen pas weer met de werkgevers on derhandelen als zij met een be ter bod komen. Volgens de werkgeversvereniging VOG is het mogelijk met het eerder ge dane bod een goede CAO af te sluiten. J. van Gennip, directeur van de werkgeversorganisatie VOG: „De eis van de bonden, een loonsverhoging van 4,5 pro cent, pakt veel te duur uit. Dat geld is er niet." De Abvakabo bestrijdt dit. „Het kabinet heeft voor de komende jaren 400 miljoen gulden uitge trokken voor de kinderopvang. Met een kwart van dit bedrag is het hele probleem opgelost. Het is onzin om te denken dat de ou- derbijdrage als gevolg van onze eisen omhoog moet. Het geld ligt er", zegt een woordvoerder van de Abvakabo. Onder de CAO-Welzijn vallen ruim 70.000 mensen. ANP jaar een degelijke opbouw van de organisatie van de paxiij sterk verwaarloosd. „Er is spra- ke van amateurisme en zelfge noegzaamheid", verklaard di recteur C. de Vries. „De partij heeft haar eigen opdracht ver waarloosd en is ox'ganisatoxisch chaotisch en stuurloos gewor den. De partijleiding ontwik kelde zicli tot groot fox-maat, maar de koppeling met de basis ging verloren." Rapport Het x-appox-t is verder zeer kri tisch over het functionex-en van voormalig partijleider Van Mierlo en de D66-fractie onder Paars 1. „Omdat de politiek lei der in het kabinet zat en daar zware functies en portefeuilles combineex-de, is er sprake ge weest van een tekort aan een po litiek hei-kenbare koers. In dit licht mag op het eerste gezicht ook de aanwijzing van Els Borst, een (vak)minister, tot po litiek leider en lijsttrekker ver bazen." Volgens het rappoit heeft D66 voldoende in huis om een sta biele, groeiende partij te wor den. Daarvoor is het wel van belang dat er een hechte organi satie ontstaat die de zelfgenoeg zaamheid van de leden ombuigt tot actief lidmaatschap. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een nieuw paars kabinet zal in 1999 meer geld uitgeven dan de drie partijen aanvankelijk van plan waren. In de drie daaropvolgende jaren moet dat echter wel worden in gehaald. Het voorzichtige be leid van het huidige kabinet wordt daarmee voorlopig voor één jaar losgelaten. De onderhandelaars van Paax-s- 2 gaan bij het vaststellen van de uitgaven uit van een economi sche groei van di'ie procent in 1999 en van 1,66 procent de ja ren daarna. De gemiddelde groei komt daarmee op twee procent, overeenkomstig het zo genoemde 'behoedzame scena rio' dat alle partijen in hun verkiezingsprogramma's han teerden. De afspi-aak die hierover giste ren is gemaakt, wordt gezien als een overwinning voor de PvdA De sociaal-democraten weigei"- den zich gezien de florissante economische groei van de afge lopen jaren in een te strak finan cieel keurslijf te laten persen. WD-onderhandelaar Bolke- stein heeft zich het langst verzet tegen het inboeken van een ho gere economische groei. Gister avond moest ook hij toegeven dat de financiële ruimte er wel degelijk is. „We zijn het erover eens dat we het behoedzame scenario moeten vasthouden. Omdat volgend jaar de econo mische groei fors hoger lijkt uit te vallen dan verwacht, is het lo gisch in 1999 iets hoger te gaan zitten", aldus Bolkestein. Tegelijkertijd sluit de WD-lei- der niet uit dat de discussie over de hoogte van het groeipercen tage toch jaarlijks tex-ugkeert. De mogelijkheid blijft open staan om ook in de jaren na 1999 af te wijken van het behoedza me scenario en uit te gaan van een hogere economische groei. Het Centraal Planbureau komt binnenkort met nieuwe cijfers over de economische vooruit zichten voor 1999. De verwach ting is dat die niet zullen afwij ken van de vorige prognose, die uitging van een economische groei van drie procent. De nieu we cijfers leveren de onderhan delaars ook geen extra ruimte voor meer uitgaven. De partijen hebben gisteren ook uitgebreid gesproken over mo gelijke bezuinigingen. Van de in totaal 35 mogelijkheden zijn er 28 de revue gepasseerd. „We zijn er nog lang niet", aldus Bolke- stein. Wel is duidelijk dat het to taal aan bezuinigingen bedui dend hoger komt te liggen dan de 3,5 miljard gulden die de PvdA voorstaat. „Om al onze ambities te kunnen waar-ma ken, moet het totaal bedrag flink worden opgekrikt", aldus Wallage. D66 wil 7,65 miljard korten en de VVD 10 miljard. GPD PURMEREND - Als eerbetoon aan Anne Frank is gisteren op de hoek van de Anne Franklaan en Hannie Schaftstraat in Purmerend een beeld van het joodse meisje geplaatst. Het was precies 69 jaar geleden dat Anne Frank werd geboren. De ge meente Purmerend heeft het bronzen kunstwerk gekocht voor 25.000 gulden. Het vierde beeld van Anne Frank in Ne derland is 1,20 m hoog en vervaardigd door de Amsterdamse kunstenares Jet Schepp. foto Paul Vreeker/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De politie op de Amsterdamse Wallen wordt steeds vaker geconfronteerd met agressie van verslaafden die crack (gekookte cocaïne) ro ken. De politie van bureau Waxmoes- straat wil zo snel mogelijk on der-zoek doen naar dergelijk ge weld. Cijfers zijn er nog niet. maar volgens een evaluatierapport van het Project Drugsoverlast is het aantal dienstongevallen door agx'essie van verslaafden in het district Waxmoesstraat toe genomen. De toename van crackgebx-uik baart al een tijdje zorgen. Zo ontdekte de politie eerder een verslaafde die meer dan zestig bolletjes per dag ge- bruikte. Tijdens de korte flash die het middel veroorzaakt, zien agen ten dat junks waar normaal een goed contact mee bestaat plot seling agressief worden, krab ben, bijten en wild om zich heen slaan. ANP door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Nederland is be reid haar uitstoot van broeikas gassen met zes procent te verminderen, als er ook een Eu ropese milieubelasting wordt ingevoerd. Zo'n Europese ecotax moet erin 2002 zijn. De vermindering van de uitstoot (ten opzichte van 1990) moet in 2010 gerealiseerd zijn. Dat is de uitkomst van een com promis dat gister-middag in het kabinet is gesloten. Met deze in zet gaat Nederland de Europese onderhandelingen in die vol gende week worden gehouden over de uitvoering van het ak- koord van Kyoto. De Europese Unie sprak vorig jaar in Kyoto af de uitstoot van bx-oeikasgas- sen in 2010 met acht procent te reduceren in vergelijking tot 1990. Kleiner deel Nederland wil een kleiner deel voor haar rekening nemen. Het kabinet wil niet verder gaan dan zes procent, omdat in ons land al veel gedaan is om de uitstoot van broeikasgassen te vermin deren. Binnen het kabinet heerste lan ge tijd onenigheid over de Ne- dei-landse inzet. Verzet De ministers Wijers van Econo mische Zaken en Zalm van Fi nanciën wilden dat Nedei-land zich nog minder zou inspannen. Milieuminister DeBoer verzette zich daartegen. Zij toonde zich gistermiddag te vreden met het bereikte com promis. Een vex-mindering van zes procent kost tot 2010 jaar lijks 800 miljoen gulden. GPD VANDAAG LAATSTE DAG 6 MAANDEN Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 0113-221293 Fax 231273 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Om de wachtlijs ten in de jeugdzorg weg te wer ken is een extra bedrag van 35 miljoen gulden nodig. Zonder een betere benutting van de hui dige capaciteit zal het benodig de bedrag nog omhoog gaan. Momenteel wachten bijna 4600 kinderen op hulp of plaatsing in een instelling. Ruinx 2500 doen dat al meer dan twee maanden. Volgens een onderzoek dat de staatssecretarissen Texpstra (Volksgezondheid) en Schmit2 (Justitie) gisteren naar de Twee de Kamer stuurden, doen de problemen zich vooral voor in de geestelijke gezondheidszox-g, bij de ambulante zorg en bij de zoi-g voor licht verstandelijk ge handicapte kinderen. Op ver zoek van de Kamer zijn 225 organisaties aangeschreven. Bijna de helft van de organisa ties die reageerden, heeft een wachtlijst. Koplopers bij de wachtlijsten zijn de jeugdafde lingen van de Riagg's: 1279 wachtenden, van wie 586 meer dan twee maanden. Bij de in stellingen voor kinder- en jeugdpsychiatrie wachten 384 jongeren op opname, van wie 157 langer dan twee maanden. Voor de poliklinieken wachten 161 jeugdigen. Ook bij de instellingen voor licht vex-standelijk gehandicap ten wachten veel kinderen op een plaats; ruim 80 procent al langer dan twee maanden. Te vens zijn er omvangrijke wacht lijsten (856) voor opname in instellingen voorjeugdhulpver lening. De wachtlijsten voor ambulan te hulp en dagbehandeling zijn relatief minder lang. Dat geldt ook voorde pleegzorg, hoewel er bij de Raad voor de Kinderbe scherming nog 708 zaken in on derzoek zijn. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3