Een stad zonder bende Reiservaringen te boek Nijvel lijdt niet onder imago 39 PZC zaterdag 13 juni 1998 vrije tijd NOORD ZEE NEDERLAND ®s"p OBn Kortrijk .o' J99e ^Antwerpen Gept O BELGIË z Brussel FRANKRIJK NIJ VEL Charleroi 4. Luik co b- I I j j DUITSL. FRANKRIJK 30 km Q LUXEMBURG Luxemburg 1 Het Belgische Nijvel wordt in Nederland immer verbonden met 'de bende'. Lokaal zit men daar niet mee, zeker ook omdat het stadje in Franstalig Wallonië ligt en men dus uitsluitend de naam 'Nivelles' gebruikt. En als de Nijvelaars dan toch over die groep terroristen (moeten) praten, dan noemen ze die gewoon De Bende van Waals-Brabant. Nijvel blijkt een vriendelijk stadje. Maar ook een beetje een saai oord, waar naast de Djote-taart en ander lekker Belgisch eten weinig spectaculairs te vinden is. Janine Sabatini wil me na de stadswan deling per se Tarte a l'Djote laten proe ven, de lokale zomerspecialiteit, die in vrijwel alle winkels en eethuizen in het centrum van Nijvel te koop is. Op weg naar de Grand' Place had ik de ronde, piz- za-achtig ogende schijven met witte of wit-groene vulling al massaal in tal van vitrines zien liggen. Bij slagers en bak kers, maar ook gewoon bij marktlieden en hun kraampjes. „Zonder die Tarte te heb ben geproefd mag je niet weg", klinkt het belerend. Niet de Tarte, maar pure nieuwsgierig heid bracht me dezer dagen naar Nijvel, de Vlaamse naam voor het Waalse stadje Nivelles. Een zeven eeuwen oud oord met ruim 23.000 inwoners, op minder dan een half uur rijden van Brussel, aan de weg richting Mons en Charleroi. Imago Het plaatsje is als naam bij velen beken der dan het stekje zelf, maar het heeft dan ook een slecht imago. Dat heeft natuurlijk te maken met de groep criminelen die eind jaren tachtig België lange tijd terroriseer de: De Bende van Nijvel. Vele zinloze slachtoffers vielen bij een reeks overval len op vooral supermarkten vanDelhaize. De daders zijn, hoewel menigeen denkt dat de politie er meer van weet, nooit ge vonden. Het onderzoek loopt overigens nog steeds. De bendenaam - een vinding van de media - is ontstaan toen het eerste slachtoffer in Nijvel viel. Janine, die als medebestuurslid van de lo kale WV 'eerlijk maar toch positief' wil blijven, reageert verbaasd als ik haar dat imagoprobleem voorleg. „De Bende van Nijvel? Die ken ik niet". Pas als ik de acti viteiten uit het verleden memoreer, wordt het haar duidelijk: „Aahh, de Bende van Waals-Brabant!" Vrijwel iedere Waal in deze omgeving reageert op dezelfde wijze. Er wordt geen enkele link gelegd tussen de bende en het stadje, al was maar omdat het hier, nu eenmaal in Wallonië liggend, gewoon Nivelles heet. Vriendelijk Bende of niet, Nijvel blijkt een vriendelijk stadje. Maar ook een beetje een saai oord, waar naast de Djote-taart en ander lekker Belgisch eten weinig spectaculairs te vin den is. Natuurlijk, in het centrum is er de grote, prachtige kerk van St. Gertrude. En verderop het oudheidkundig museum, waarin vroeger het Hotel des Pays-Bas was gevestigd en waar begin vorige eeuw, na de Slag bij het niet veraf gelegen Wa terloo, de hertog van Wellington te gast is geweest (voor de liefhebber: Nijvel werd kort daarvoor op de Fransen heroverd door het Nedeiiandse leger onder leiding van generaal De Perponcher). Tenslotte, ook het stadspark La Dodaine is mooi, maar niet echt bijzonder. Geen disco Na tienen 's avonds, als de lange eettafels leegstromen, daalt de saaie rust neer. Saillant detail: het gemeentelijk beleid is zó conservatief, dat er in Nijvel geen disco te vinden is. Pas sinds kort is daarover enige discussie, omdat onlangs een jongen verongelukte die na een avondje stappen in een 'verre' uitgaansgelegenheid op weg was naar Nijvel. Dat er architectonisch niet echt veel te be wonderen is, heeft onder meer te maken met het zware bombardement van mei 1940 tijdens de inval van de Duitsers. In het centrum werd de helft van de oude ge bouwen en huizen verwoest, en veel stra ten zijn later a la Beige 'opgevuld' met saaie, eenvormige blokkendozen. Gelukkig maakt de oude, in Romaanse stijl gebouwde St. Gertrude veel goed. De in volle glorie gerestaureerde kerk is nu een van de mooiste monumenten van Waals-Brabant. Het is eigenlijk een soort zusje van de Maastrichtse St. Servaas. Dat komt omdat toentertijd de Nederlan den (en dus ook dit stuk België) onder het aartsbisdom Keulen vielen. Die relatie verklaart ook waarom de St. Gertrude een soort bedevaartsoord is voor veel Duitse gelovigen, die vooral op 29 september de 'Tour Sainte-Gertrude' komen maken. Het godshuis, oorspronkelijk een onder deel van een vrouwenklooster-complex, is vernoemd naar de eerste abdis, wier moeder de orde had gesticht. Zij droeg de titel Prinses van het Heilige Roomse Rijk en regeerde als vorst over de abdij, maar later ook over de stad die er langzaam maar zeker rondom ontstond. Aan dat re ligieuze bewind kwam pas een einde met de Franse Revolutie. De 55e en laatste ab dis, Marie Vandernoot, moest al haar be zittingen inleveren; daarvan is vrijwel niets meer teruggevonden. Snijbiet In het restaurant krijg ik dan toch nog de beloofde uitleg over die bij zondere Tarte a l'Djote. Het product bette (een soort snij biet, blijkt uit het woordenboek) vormt het hart, samen met peterselie, soms bies look, en verder volvette, lokale kaas. Het gerecht is ontstaan in de twaalfde eeuw toen de keizer de abdij in deze regio be zocht. Er heerste droogte, er was weinig voedsel en het enige wat men de vorst kon offreren was een oude taartbodem, die werd gevuld met die snijbiet en wat kaas voor de smaak. Later werd het een ere-voedsel, dat in een soort traditie tot op de dag van vandaag éénkeer per jaar gratis wordt aangeboden aan alle ziekenhuispatiënten. Eén keer per jaar is het ook 'trillen' voor de Nij velse restaurateurs en bakkers, omdat dan 'hun' taart wordt getest voor de jaarlijkse 'sterrenregen'. Michelin op z'n Waals. „Elk jaar worden de hartige taarten ge keurd. Dat is altijd een felle strijd, en ie dereen zit dan in spanning", aldus Janine. En de Nijvelaars zelf lusten er ook nog steeds pap van. Bij bakkerij Le Chant du Pain in de Rue du Géant staat een lange rij klanten, tot buiten voor de winkeldeur. „Drie sterren, dus goed", reageert de Waalse subtiel. Maar voorde lekkerste Djotes moet je vol gens haar bij Boulangerie Fleur de Lys aan de gelijknamige boulevard zijn. Aan de gevel hangt een goudkleurige plaquet te met vier sterren. „Iedereenin Nijvel eet Djote, ikzelf minstens een keer per week. Ook al is het niet echt goed voor m'n lijn", klinkt het van achter de warme taart. Rien van den Anker Bernd Scholtz, directeur van de indertijd vermaarde maar inmiddels verdwenen touroperator A-Reizen, vond dat het erbij hoorde. 'Als je geen diarree hebt gehad, ben je niet in een ver land geweest'. Met andere woorden: de mensen moeten niet emmeren, diarree hoort erbij. Maar vervelend blijft het wel. Dus gebruiken toeristen vaak stopmiddelen. Is dat verstan dig? Niet altijd, schrijft Piet Kager in Hoe blijf ik gezond in de tropenVan het boekje verscheen zojuist de 17e druk en sinds 1984 zijn er al meer dan 100.000 stuks van verkocht. Waarmee maar gezegd wil zijn dat het werkje 'in een behoefte voorziet'. Hoe kan malaria worden voorkomen, wat te doen bij een slan genbeet, hoe behandelen we een bilharzia-infectie? Meer dan 120 pagina's medisch verantwoorde informatie voor de 'verre reiziger'. Bovendien is het boekje zo dun dat het nog makkelijk kan worden meegenomen ook. 'We blijven thuis. Onze kinderen zijn nog zo klein'. Reisschrijf- sterMarlou en fotograaf Frank van Paridon hoorden het zo vaak dat ze een moment dachten dat ze het reizen voorlopig wel kon den vergeten toen David werd geboren. Een misvatting. Toen hun zoontje nog maar twee maanden was, gingen ze kamperen in Frankrijk en nog geen half jaar later al reisden ze met hem door Nieuw-Zeeland. Geen enkel probleem. 'Hij vond het zelfs heerlijk om de hele dag door pappa en mamma te worden rondgesjouwd', schrijft Mar- lou. Ze bundelde haar ervaringen (en die van enkele andere echt paren) over reizen met piepjonge kinderen in een voortreffelijk boekje dat opvalt door de uitgebreide, aan de praktijk geteste in formatie. De knullige foto-onderschriften moeten maar op de koop toe worden genomen. Reisverhalen Niet zodra dreigt het vakantietijd te worden of daar komen ze: de bundels korte reisverhalen. Rudi Wester begon er mee aan het eind van de jaren tachtig ('Adieu, adieu, sweet Bahnhof- Uitge verij Contact) en boekte daarmee waarschijnlijk zulke goede verkoopcijfers dat niet alleen hij zelf zijn succes kopieerde, maar ook anderen. Mooi meegenomen is daar een goed voorbeeld van. Uitgeverij Veen zocht en vond in eigen stal zonder enige moeite zo'n twintig verhalen van tien verschillende auteurs van wie vooral Hanneke Savenije nog veel te onbekend is. Van haar zijn vier columns (uit waarschijnlijk het reismagazine 'Meridian) opgenomen en dat hadden er ondanks de aanwezigheid van Mart Smeets, Thomas Verborgt en Henk Spaan best nog meer mogen zijn. Ongehoord Om Gert-Jan Dróge te parafraseren: Daar is-ie weer, de bundel reisverhalen die Rudi Wester elk jaar samenstelt voor uitgeverij Contact. Het is de elfde verzameling en ditmaal kreeg het boek de titel Ongehoorde reizen mee. In den beginne putte Wester vooral uit het werk van bekende na men als Cees Nooteboom, Adriaan van Dis, Boudewijn Büch, Remco Campert, Lieve Joris, Carolijn Visser en meer van die ar- rivé(e)s. Dat gaf de boeken iets voorspelbaars. In de loop der jaren echter, is hij ook in andere tonnen gaan grab belen. En is het verbeelding of geeft Wester ditmaal de voorkeur aan de iets kortere verhalen? Hoe het ook zij: bekende namen zijn Kees Beekmans, Luc Ver- heyen, Herbert Paulzen, Wim Raven en Gaston van Camp geens zins. Maar dat ze prachtig kunnen schrijven blijkt uit deze bloemlezing. Rob van den Dobbelsteen Dr. P. A Kager, Hoe blijf ik gezond in de tropen, Uitgeverij Koninklijk In stituutvoorde Tropen, Prijs fl. 14,90 Marlou van Paridon, Op vakantie met baby's, peuters en kleuters, Uitge verij Wereldbeeld/Inmerc, Prijs fl. 19,90 Hanneke Savenije e.a., Mooi meegenomen, Uitgeverij L.J. Veen, Prijs fl. 10,00 Rudi Wester, Ongehoorde reizen, Uitgeverij Contact, Prijs fl. 25,00 De 'verre' reiziger heeft een handig naslagwerkje aan Hoe blijf ik gezond in de tropen. Geur kan een huis huiselijk maken Persoonlijke tuinnotities van Eleonore de Koning Teletubbies worden nieuwe rage Vijf eeuwen eten in gastronomische bibliotheek Cötes du Toul in eredivisie van Franse wijnen Nieuwe Peugeot 206 sportief en modern Rijkswaterstaat speelt treintje op de autoweg Triumph lekt geen olie meer Apple Macintosh heeft vaste aanhang Wereld van Sofie op cd-rom Robots kunnen voetballen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37