Aantal inbraken zakt spectaculair Inspraak van ouders op scholen is prima maar er zijn wel grenzen PZC PZC Bloemen aan slot avondvierdaagse zeeland 15 Afname criminaliteit doet zich het sterkst voor in Vlissingen Voetbal te zien in Veer se kerk Zangavond met Smalstads Mannenkoor Midzomertocht A_ 1/ e**-*^-esu-v-esC Rijverbod voor dronken fietser Geld voor speelhof in Poortvliet Amfetaminehandelaar opgepakt Werkstraf voor steunfraude Vandalisme in Kapelle en Tholen Actie bij maatschappelijk werk Rechter laakt houding gemeente Veere in kwestie croissanterie Optreden van Gert de Meijer in De Drukkerij Banenmarkt arbeidsbureau zaterdag 13 juni 1998 door Maurits Sep VLISSINGEN - Het aantal aan- j giften van woninginbraak op Walcheren is de eerste vijf maanden van 1998 bijna gehal veerd ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. In januari tot en met mei werd 238 keer aan gifte gedaan. Vorig jaar nam de politie in die vijf maanden 456 aangiften op. In 1997 werd op i Walcheren gedurende het hele jaar 766 keer een woningin braak gemeld, in 1996 696 keer. I De daling is het grootst in Vlis- singen. Daar daalde het aantal aangiften over de eerste vijf maanden van 190 naar 72. Veere is goede tweede met een daling van 90 naar 37. In Middelburg werd nog 129 keer aangifte ge daan, tei-wijl dat vorig jaar 176 gebeurde. De spectaculaire da- I ling van het aantal aangiften in ij Vlissingen heeft ertoe geleid dat de stad haar positie als stad met de meeste woninginbraken op Walcheren heeft overgedragen I aan Middelburg. Een waterdichte verklaring voor de spectaculaire daling van het aantal aangiften van woninginbraak heeft de politie niet. Sinds 1994 is op Walcheren een woninginbrakenteam ac tief. Dat bestaat uit twee re chercheurs, die indien nodig hulp krijgen van collega's. ,,het is echter nooit te bewijzen dat deze ontwikkeling is toe te schrijven aan dit team. Dat is te kort door de bocht", verklaart pohtie woord voerder L. P. Kuijl. „Het is veel meer afhankelijk van welke mensen je op een be paald moment binnen hebt zit ten", meent Kuijl. Begin maart =-[ van dit jaar arresteerde de poli- ik tie op de Kruitmolenlaan in -ri Middelburg drie mannen uit Vi- VEERE - In de Grote Keik in j Veere is vanavond op een groot- beelscherm de WK-voetbal- wedstrijd tussen Nederland en België te zien. Het gratis evene ment is een initiatief van de voetbalvereniging Veere. De deuren van de kerk gaan open om 19.00 uur. De band Soixante Neuf ('de Hollandse Backstreet Boys') speelt voetbalhits. MIDDELBURG - Het Smal stads Mannenkoor uit Sint- Maartensdijk zingt zaterdag 20 juni in de Nieuwe Kerk in Mid delburg. Dat gebeurt tijdens een zangavond die de commissie Zingen in Middelburg organi seert. Het koor, onder leiding van Jan Wesdorp, zingt deze avond vooral geestelijke liederen. Jos Vogel bespeelt het orgel en S. A Doolaard verzorgt de medida- tie. De zangavond begint om 19.30 uur. NEELTJE JANS - In liet kader van de Zeeland-Natuurmaand wordt zondag 21 juni vanaf 18.00 uur een midzomer- nachtexcursie per boot vanuit Zierikzee naar Neeltje Jans ge maakt. De boot, vertrekt zondagmorgen ook om 11.00 uur. Tijdens een stop op Neeltje Jans kan een wandelexcursie van anderhalf uur kan worden gemaakt. Voor aanmelding en meer informatie kan men bellen naar: 010- 2650296. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl anen, Den Bosch en Middel burg. Hen wordt veertig wo ninginbraken ten laste gelegd, maar volgens Kuijl hebben zij er vermoedelijk meer gepleegd. „Die drie zitten nog steeds vast. Dat zou dus een verklaring kun nen zijn waarom er de laatste maanden minder is ingebroken. Mogelijk beweegt zich rond die groep nog een andere groep in brekers, die door de aanhouding van de drie is geschrokken en zich nu gedeisd houdt. Maar dit is allemaal koffiedik kijken." Ter ondersteuning van de theo rie dat het belangrijk is wie op een bepaald moment in de ge vangenis zitten, haalt Kuijl er de cijfers van 1997 bij. „Vorig jaar hebben we 43 verdachten van woninginbraken aange houden. Daarmee losten we 24 procent van het aantal inbraken op Walcheren op. Drie van die verdachten behoorden tot de toptien van inbrekers. Maar desondanks kun je nooit echt bewijzen dat een succes een ge volg is van een strategie." Aanhouding Een aanhouding van een wo ninginbreker is vaak een toe valstreffer, stelt Kuijl. „We zijn veel meer afhankelijk van de tips en de medewerking van op lettende burgers. We blijven dat dus zeer op prijs stellen. De inte grale aanpak met woningbouw verenigingen om inbraken tegen te gaan, is zeker zo be langrijk. Verder speelt de kwali teit van de opname van de aan gifte een rol bij het oplossen. Daarom hebben we daar on langs ook veel in geïnvesteerd." De Walcherse politie is nog niet zover dat zij mensen bij wie is ingebroken een setje geeft waarmee zij hun eigenvingeraf drukken kunnen afnemen. Een test van de Centrale Recherche Inf ormatiedienst (CRI) in de po litieregio's Hollands-Midden en Arnhem met dergelijke setjes verliep zeer succesvol. De slachtoffers zelf waren tevreden over de methode, die de politie veel werk uit handen neemt. „We zijn er natuurlijk van op de hoogte en sluiten niet uit dat wij er op niet al te lange termijn ook mee gaan werken", beaamt Kuijl. „De CRI heeft ze voor alle gemeenten beschikbaar. Wij zullen uiteraard meegaan met zulke nieuwe ontwikkelingen." De avondvierdaagse in Veere zit er weer op. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VEERE - De organisatie van de Avondvierdaagse in Veere móest vooraf even slikken. De wijkvereniging Zanddijk- Veere en de Wandelsportver eniging 't Zand Middelburg kregen opnieuw iets minder inschrijvingen dan vorig jaar. Maar de ongeveer 175 wande laars, die dagelijks vijf of tien kilometer hebben verwerkt, beleefden wel vier mooie wan deltochten. Rob van de Ven van de organi satie hoorde van deelnemers dat de elfde editie in de smaak viel. „Een oudere man uit Veere vertelde dat hij niet wist dat het Veerse bos zoveel mooie paden had. We hebben dit keer ook wel een aardig parcours uit kunnen leggen." Het is de tijd van de wandel sport. Ook in Middelburg en Arnemuiden werden avond vierdaagsen gehouden. „Daar hebben we waarschijnlijk concurrentie van ondervon den. Volgende week is er een avondvierdaagse in Oostka- pelle. Wij hebben het vermoe den dat een school uit Seroos- kerke. De Wegwijzer, dit jaar voor Oostkapelle zal kiezen. Dat scheelt direct vijftig deel nemers. Wij moeten het toch van veel kinderen van scholen hebben." De intocht van de deelnemers verliep gisteren vrolijk. Ach ter muziekvereniging Veere's Genoegen hepen jong en oud voor hun laatste meters naar 't Praetuus in Veere. van onze regioredactie Het tijdperk is voorbij dat de Citd- toets en de hoofdmeester een be trouwbaar advies kunnen geven over de toekomst na de basisschool. Tot de uitspraak van de rechter, afgelopen donderdag, was het zo dat wanneer de resultaten van de bekende reken- - en taaltest binnen waren, de ouders ge sommeerd werden even naar school te komen. In één avond viel dan gezamen lijk de beslissing of zoon of dochter de mavo zou gaan doen, of misschien toch beter gediend was het vbo te doorlopen omdat dat beter aansluit bij de verstan delijke vermogens van het kind. Aan de Citotoets werd meestal niet getwijfeld, cijfers liegen immers niet. Maar wat nu als de kwaliteit van het onderwijs zo slecht is dat de leerling er helemaal niets aan kan doen dat er voor hem of haar niet meer in zit dan vbo? De Amsterdamse K. Schaapman, moeder van vier kinderen, won het kort geding dat ze had aangespannen tegen de ge meente. Haar zoon had het schoolad vies mavo gekregen, terwijl hij intelli gent genoeg was voor havo/vwo. Schaapman kon aantonen dat haar zoon slecht onderwijs had gekregen. De rechtbank achtte dit bewezen en de ge meente moet nu de vierduizend gulden terugbetalen die Schaapman besteedde aan bijlessen voor haar zoon. „Ouders worden steeds bemoeizuchti- ger", vindt D. Geense uit Sint Jansteen. „Het is toch nooit goed? Als hun kind niet naar het vwo kan, dan is dat opeens de schuld van de school. Belachelijk." B. Jacobs, directeur van obs De Acht hoek te Wolphaartsdijk, stelt dat ou ders nu al heel veel invloed hebben op scholen. De zaak in Amsterdam noemt hij heel uitzonderlijk. „Ik denk dat het een incident is." Jacobs hoopt niet dat de uitspraak van de rechter in deze zaak zal leiden tot een ontwikkeling dat ou ders steeds makkelijker de school als schuldige aanwijzen indien hun kind slecht presteert. „Het moet niet zo zijn dat ouders roepen 'mijn kind heeft maar zesjes, dus de school deugt niet' en Ouders willen en krijgen steeds meer inspraak in het onderwijs; maar leraren moeten ook de nodige zeggenschap houden. foto Peter Nicolai ze vervolgens bijles willen laten geven op kosten van het schoolbestuur. In spraak van ouders is prima, maar er zijn grenzen." Ook een inwoonster van Kattendijke vindt dat voorzichtig moet worden om gesprongen met inspraak van ouders. „Mijn kinderen geven zelf les, dus ik be kijk het ook van de andere kant. Je hebt gewoon van die mensen die zich overal mee bemoeien. Dat is niet goed. En wat je ook wel ziet is dat kinderen tegen woordig zo'n beetje alles van de tv we ten, maar op school niks presteren. En dan geven die ouders tóch de leerkrach ten de schuld." G. G. van Zijderveld uit Oostkapelle (moeder van een dochter in groep twee van het basisonderwijs) staat achter de instelling van een regionale klachten commissie voor het basisonderwijs, zoals het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland wil. Ze kan zich voorstel len dat sommige ouders liever naar een speciale instantie stappen als ze pro blemen hebben. Zelf heeft ze gelukkig tot nu toe nog nooit met een klacht rondgelopen. Praten Problemen moet jè eerst proberen op te lossen door met de docenten te gaan praten. Dat is het motto van L. M. A Schipper uit Oost-Souburg. Voor deze moeder van drie kinderen (op basis- en speciaal onderwijs) zal de klachten commissie vermoedelijk een overbodig orgaan zijn. Dat neemt niet weg dat ze het goed vindt dat er eindelijk een re gionale klachtencommissie in het leven wordt geroepen. „Had die er eigenlijk niet allang moeten zijn?" E. Fagg, adjunct-directeur van het Scheldemond in Vlissingen, steunt de oprichting van een regionale klachten commissie voor het basis- en voortgezet onderwijs. „Maar ik weet niet of het er gens in gaat voorzien. Wij hebben als school al een onafhankelijke klachten commissie. Bovendien kunnen ouders en leerlingen de schoolleiding recht streeks aanspreken", aldus de adjunct. Dat gebeurt overigens regelmatig. „Tot nu toe zijn we er altijd in goed overleg uitgekomen. Voor onze school zie ik dan ook niet direct de noodzaak van een re gionale klachtencommissie in. En in ernstige gevallen is er nog altijd een on derwijsinspectie. We stellen het direct contact met leerlingen en ouders op prijs. We zouden het vervelend vinden als het contact via een commissie zou moeten verlopen." (Advertentie) VLISSINGEN AlARMCROEP NEDERLAND Technisch Beveiligingsbedrijf Technisch alarm Terreinbeveiliging Winkeldiefstal Oven/al 24-uurs meldkamer-service LEWESTRAAT 43 BEL: 0113-213720 GOES/KLOETINGE Ballet - Leerlingen van Ballet school Isabelle Zwaan geven za terdag 27 juni een voorstelling in het Arsenaaltheater in Vlis singen. De voorstelling, met als thema 'Op straat', bevat zowel klassiek ballet als jazzdans. De voorstelling begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - Op de Nieuwe Vlissingsewegin Middelburg is donderdag een 36-jarige Vlissingse dronken fietser van de weg gehaald. De politie legde de man, die ruim vijf keer zoveel alcohol op had als toegestaan, een rijverbod van veertien urn en een boete van 190 gulden op. POORTVLIET - De gemeente Tholen stelt 25.000 gulden garantiesubsidie beschikbaar om een veilig en vandalisme- bestendig kinderspeelhof bij de Jenaplanschool aan de Schoolstraat in Poortvliet aan te leggen. De renovatie van het speelteirein aan de Deestraat komt te vervallen. Het hiervoor gereserveerde bedrag wordt overgeheveld naar het kinder speelhof. De nieuwe speelplaats is voor alle kinderen toegan kelijk en er is dagelijks toezicht. Met speeltuinvereniging De Speelhof zijn gesprekken gevoerd en een bureau dat gespecia liseerd is in het maken van kindvriendelijke terreinen heeft een aanlegplan ontworpen. WethouderK. A Heijboeris tegen het voorstel in omdat de speeltuin op zondagen geopend is. De raad moet nog instemmen met het plan. TERNEUZEN - De politie heeft woensdag in de binnenstad van Terneuzen een 37-jarige Terneuzenaar aangehouden die verdacht wordt van handel in amfetamine en medicijnen. De man heeft zich vanuit zijn woning in de binnenstad volgens de politie schuldig gemaakt aan de verkoop van amfetamine en rohypnol. Tijdens het onderzoek bleek dat hij ook harddrugs aan minderjarigen verkocht. MIDDELBURG -Een 32-jarige inwoner van Bergen op Zoom werd gisteren door de Middelburgse politerechter J. P. M. Hopmans veroordeeld tot 140 uur werkstraf wegens steun fraude. Samen met zijnex-vrouw zou hij in 1992 en in 1994 in Goes enkele maanden onrechtmatig een uitkering hebben ontvangen, omdat een van beide werkte. Het gaat om een be drag tussen de 25.000 en 30.000 gulden. De verdachte voerde ter verdediging aan dat hij toendertijd de taal niet goed be heerste en niet wist dat zijn vrouw, die over de bankzaken ging, aanspraak maakte op een uitkering. De vrouw zou meerdere malen de handtekening van de verdachte op een werkbriefje van de sociale dienst hebben vervalst. Dat gaf de rechter toe, maar uit het bewijsmateriaal bleek ook dat de verdachte in een aantal gevallen zelf het werkbriefje had on dertekend. Daarnaast werd het geld overgemaakt op een re kening die mede op zij n naam stond. KAPELLE - Vandalen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een spoiler vernield van een auto die geparkeerd stond aan de Dijkwelseweg in Kapelle. De schade bedraagt zo'n 1750 gulden. Verder werden in de nacht van donderdag op vrijdag een aantal ruiten ingegooid van een schuur in Kapel le. Van Montesorischool de Kraal te Tholen werd een ruit van de school vernield. De dader is mogelijk gestoord door het af gaan van het luid alarm. HULST - Het Algemeen Maatschappelijk Werk Zeeuws- Vlaanderen voert dinsdag actie voor betere arbeidsvoor waarden voor de sector welzijn. Volgens de dienst zullen de maatschappelijk werkers niet bereikbaar zijn, niet telefo nisch noch voor kliëntenwerk. Enkel in geval van calamitei ten zullen er werkzaamheden uitgevoerd worden. door Maurits Sep MIDDELBURG - De gemeente Veere moet nu eindelijk eens hard optreden tegen de exploi tant van Croissanterie Verdi in Domburg. Die blijft bij voort during het bestemmingsplan overtreden door volledige maal tijden aan te bieden. Dat ver klaarde de advocaat van de fa milie Sala, die in Domburg en Italiaans restaurant heeft, vrij dag tegenover de bestuursrech ter in Middelburg. Mr. K. M. Moeliker eiste namens zijn cli ënten een dwangsom van 2500 gulden voor elke dag dat Crois santerie Verdi zich niet aan de regels houdt, of, als de gemeente Veere dat niet doet, sluiting van de croissanterie. De familie Sala ligt al sinds eind 1995 overhoop met Aydin en met de toenmalige gemeente Domburg, later met Veere. Zij troffen elkaar al regelmatig voor de commissie bezwaar- en beroepschriften van de gemeen te en voor de bestuursrechter in Middelburg. Volgens Moeliker heeft hij nog iedere keer gelijk gehad van de bestuursrechter, maar heeft dat er nog steeds niet toe geleid dat Aydin zich aan de regels is gaan houden. In maait van dit jaar eiste Moeliker nog dat binnen twee weken zou worden opgetreden. De gemeente had daar tot giste ren echter nog niet op die eis ge reageerd. Daarom vroeg hij be stuursrechter mr. T. Damsteegt vrijdag nogmaals de gemeente te dwingen maatregelen tegen Aydin te treffen. Ter zitting deelde de vertegen woordiger van de gemeente Vee re, E R. Streng, mee dat het col lege donderdag had besloten geen bestuursdwang toe te pas sen. Er zou geen objectieve om schrijving bestaan van een croissanterie. Verder zijn aan de vrijstelling die door de toenma lige gemeente Domburg aan Aydin is verleend, geen voor schriften verbonden, aldus het college. Bovendien wordt mo menteel een vrijstellingsproce dure gevolgd om het Aydin mó gelijk te maken in zijn pand een Turks specialiteitenrestaurant te maken. Mr. Damsteegt begreep hele maal niets van die redenering. „In het verleden zijn wel dwangsommen opgelegd. Waarom kan dat nu dan ineens niet meer? Het begint zo langza merhand vervelend te worden, zo lang als dit nu al duurt. Wat is er zo moeilijk aan om een onderT zoek uit te voeren? Kijk even in zijn keuken, kijk wat hij in koopt en stuur iemand langs om te eten en neem het bonnetje mee." Volgens Streng is door de ge meente wel degelijk gecontro leerd of Aydin zich aan de regels houdt en daarbij is niet geble ken dat hij die overtreedt. „Piz za's, pannenkoeken, tapa's - er zijn toch geen objectieve maat staven nodig om te zien dat dat meer is dan een croissanterie? Het gemeentebestuur heeft ge woon geen lef om op te treden", bromde Damsteegt. Hij leek met die kritiek richting gemeente al vooruit te lopen op zijn uit spraak op het verzoek van Moeliker en de familie Sala. Bestuursrechter mr. T. Dam steegt doet maandag 15 juni uit spraak. MIDDELBURG - Zanger/gita rist Gert de Meijer geeft van daag, zaterdag, tussen 14.00 en 16.00 uur een akoestisch optre den in de binnentuin van De Drukkerij aan de Markt in Mid delburg. De Meijer, ook bekend van zijn band BSUR, brengt stevige En gelstalige songs, zowel traditio nele folk en blues als eigen werk. Zang- en instrumentale num mers (op gitaar of banjo) wisse len elkaar af. Het concert is het eerste in een serie optredens die plaatsvin den in De Drukkerij. VLISSINGEN - Het arbeidsbu reau aan de Spuistraat in Vlis singen houdt zaterdag 20 juni een banenmarkt voor werkzoe kenden, baanveranderaars en schoolverlaters. Consulenten van het arbeidsbu reau geven uitleg over vacatu res, beroepen en opleidingen. Ook geven zij tips over sollicite ren. Diverse werkgevers zijn aanwezig en er is informatie over kinderopvang, de Wester- scheldetunnel en het millen niumcomputerproject. De markt duurt van 10.00 tot 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15