NAVO zet Voorhoeve in kou Zuid-Afrika overwoog Mandela ziek te maken PZC Hezbollah ruilt gevangenen en lijken met Israël Trapeze werk bij murenbouw Brussel heft verbod op uitvoeren van Brits rundvlees op W etenschappers kraken genetische code TBC-bacterie buitenland Steeds minder Russen door zwaar leven Alliantie weigert in te grijpen in Kosovo zonder VN-mandaat Eritrea valt grenspost aan Zwaardere straf Van der Biest Ambassadeurs uit Wit-Rusland Liberale minister Iran klem Nonnen in kinderhandel Rijkaard schenkt ouderen Viagra donderdag 11 juni 1998 MOSKOU - Het inwonertal van Rusland loopt sterk terug. Nu zijner 147 miljoen Russen, maar wetenschappers denken dat het land in 2010 nog 142 miljoen en in 2025 nog maar 135 miljoen inwoners telt. Demografische oorzaken zijn een constant dalend geboorte cijfer en een sterk afgenomen le vensverwachting. Volgens de laatste cijfers van de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) is de levensverwachting van de Russische man gedaald tot 57 jaar. In de stad Novosibirsk is die zelfs maar 44 jaar. Kinderen Daarnaast is de sterfte onder Russische kinderen toegeno men. Van de 1000 kinderen ster ven er liefst dertig vóór hun vijfde levensjaar. In Groot-Brit- tannië zijn dat er maar zeven. Deze negatieve trend heeft zich ingezet tijdens de invoering van de hervormingen tien jaar gele den. De belangrijkste redenen zijn de ontmanteling van de ge zondheidszorg en de sterke toe name van sociale spanningen, samenhangend met de invoe ring van een markteconomie. Velen slagen er niet in zich aan te passen aan de nieuwe om standigheden en zoeken een uitweg in overmatig alcoholge bruik. Dit is dan ook de belangrijkste oorzaak van de sterk afgenomen levensverwachting onder de Russische mannen. Nageslacht Onderzoekers uit Novosibirsk menen zelfs dat het volk de wil heeft verloren om een nage slacht voort te brengen. Volgens hen zijn de veranderingen in de Russische samenleving de afge lopen tien jaar te ingrijpend ge weest en bevindt zich een groot aantal Russen in een permanen te toestand van stress. Dat zou de reden zijn voor de schrikbarende toename van on vruchtbaarheid onder Russi sche mannen en vrouwen. ANP door Paul Koopman BRUSSEL - Zonder toestem ming van de VN-Veiligheids raad kan er geen sprake zijn van militair optreden van de NAVO op of boven het grondgebied van Kosovo. Dat standpunt verde digden gisteren niet alleen se cretaris-generaal Javier Solana van de NAVO, maar ook meer dere NAVO-diplomaten en en kele defensieministers. Nu al staat vast dat minister Voorhoe ve vandaag tijdens een vergade ring met zijn collega's in Brussel onvoldoende steun zal krijgen voor zijn plan desnoods zonder VN-mandaat Servische doelen in Kosovo te bombarderen. Nederland is goed voorbereid op een aanval. De acht Neder landse F-16's op de Italiaanse basis Villafranca zijn uitgerust met precisiebommen. Dat was bij de vorige operatie in 1995 nog niet het geval. Met deze bommen kunnen zeer nauwkeu rige bombardementen worden uitgevoerd. Dit zei luitenant kolonel J. Willemse gisteren voor Nova. Strijdlustiger Hoewel de NAVO steeds krijgs- lustiger taal uitslaat naarmate meer dorpen in Kosovo platge brand worden, is het bondge nootschap nog lang niet zo ver dat het in Kosovo zelf militair zou willen ingrijpen. NAVO- baas Solana zei in een interview met een Servisch weekblad dat van een actie zonder VN-man daat geen sprake kan zijn. De zestien NAVO-ambassadeurs in Brussel bogen zich intussen over de waag wat de alliantie kan doen zolang twee perma nente leden van de Veiligheids raad, Rusland en China, zich te gen militaire acties in Kosovo blijven keren. Vandaag wordt vrijwel zeker besloten mogelij ke acties in de enclave te laten onderzoeken. Hoofdlijnen De Contactgroep voor Joegosla vië, die morgen in Londen in de marge van de G8 vergadert, heeft al een plan klaar voor een 'staakt-het-vuren' voor het ge val dat de Servische president Milosevic en het Albanese be vrijdingsleger de strijdbijl zou den willen begraven. Het plan, dat nog slechts in hoofdlijnen bekend is, gaat er vanuit dat na een staakt-het-vuren interna tionale waarnemers toezien op de vrede in de enclave, cle onder handelingen over een autonome status voor Kosovo met de 'schaduwpresident' Rugova hervat worden en vluchtelingen naar hun huizen kunnen terug keren. Milosevic zou beloond worden met politieke en econo mische concessies. GPD van onze redactie buitenland ADDIS ABEBA - Eritrese troepen hebben gisteren een belangrijke grenspost van hèt Ethippische leger in de noordwestelijke provincie Tigray aangevallen, heeft de regering in Addis Abeba be kendgemaakt. Beide partijen beschuldigden opnieuw elkaar ervan de strijd te zijn begonnen. Een woordvoerster van de Ethiopische regering, Salo me Tadesse, zei dat Eritrese militairen de grootste Ethio pische basis aan het Badme- Shiraro-front bij Erde Mat- tios hadden aangevallen. Er- de Matthios ligt ten zuiden van de Tekeze-rivier, buiten de omstreden Yirga-drie- hoek, een gebied van 400 vierkante kilometer ten noordwesten van Tigray. AP (Advertentie) ELEKTRISCHE RAMEN METALLIC LAK CENTRALE PORTIERVERGRENDELING MET AFSTANDSBEDIENING EXTRA WORTELNOTENHOUT BUMPERS IN CARROSSERIEKLEUR NIET DAT WE U IETS OP WILLEN DRINGEN Zelfs voor Rover-normen, heeft de Rover een alarmsysteem met startblokkering en 200 Chelsea ongekend veel extra's. Naast getint glas. En het aardige van al die bovengenoemde extra's zijn dat een in extra's is ook dat u er maar heel weinig hoogte verstelbare bestuurdersstoel, een chromen sierstuk op de uitlaat, A GREAT DRIVE Prijs- en specificaciewijzigingen voorbehouden. extra voor betaalt. U rijdt al een Rover 200 Chelsea vanaf fl 29-990,-. PEKING - Chinese arbeiders op wat wankel lijkende steigers geven elkaar stenen door die voor de bouw van een muur bij een snelweg in de buurt van Peking zijn bestemd. De weg leidt naar de Grote Muur. De muur moet klaar zijn voor de Amerikaanse president Clinton later deze maand een bezoek aan China brengt. foto Greg Baker/AP door Peter ter Horst KAAPSTAD - De apartheidsre gering overwoog in 1986 om Nelson Mandela, die toen nog in de gevangenis zat, in 'een zwak ke lichamelijke conditie' vrij te laten, zodat hij niet lang als lei der van zwart Zuid-Afrika zou kunnen optreden. Deze onthul ling werd gisteren gedaan tijdens een zitting van de Waar heidscommissie, die de misda den uit de apartheidsjaren on derzoekt. Een arts die betrokken was bij geheime projecten van het Zuid-Afrikaanse leger, dr. Schalk van Rensburg, verklaar de eerder deze week dat er plan nen zouden hebben bestaan om door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie wil het exportverbod voor Brits rundvlees na ruim twee jaar beëindigen. Volgens landbouwcommissaris Fischler hoeft de consument niet langer voor BSE-besmetting (gekke- koeien-ziekte) te vrezen door het eten van een Engels runder lapje. Het eerste Britse rund vlees ligt waarschijnlijk dit na jaar weer in de Nederlandse winkelschappen. Het exportverbod werd in maart '96 van kracht en leidde aanvankelijk tot furieuze reac ties van de Britten. De Commis sie - gesteund door een meerder heid van de lidstaten - besloot tot deze drastische maatregel, nadat de vermoedens sterker werden dat BSE bij mensen de dodelijke hersenziekte Creutz- feld-Jacob kan veroorzaken. In Groot Brittannië zijn al meer dan twintig mensen aan deze ziekte bezweken. De Commissie schaarde zich gisteren unaniem achter Fischlers voorstel om de ban op Brits vlees onder strikte voor waarden op te heffen. Zo komt alleen vlees zonder bot van run deren die na 1 augustus '96 ge boren zijn in aanmerking voor export. Die datum is cruciaal omdat sindsdien in Engeland het vee niet meer gevoerd mag worden met gemalen beender meel van andere dieren. Dit vee voeder wordt als de belangrijk ste bron van BSE-besmetting gezien. Ook moet het geslachte rund be schikken over een "paspoort' waarin precies staat geregi streerd waar het vandaan komt en wat ermee is gebeurd. Nako melingen van BSE-koeien moe ten alt ij d worden gedood en ver nietigd. Groot Brittannië heeft afgelopen twee jaar reeds hon derdduizenden runderen ver nietigd, om de gekke-koeien- ziekte in te dammen. De gedwongen slacht en het ex portverbod heeft de Britse vleesindustrie enorme schade toegebracht. Morgen bespreken de Europese veterinaire deskundigen het Commissievoorstel. Als zij het niet eens worden, moeten de landbouwministers van de Eu ropese Unie eind juni de knoop doorhakken. Bij een akkoord reist er eerst nog eenEU-inspec- tieteam naar Engeland om te .zien of aan alle voorwaarden voldaan is. Extra aandacht gaat daarbij uit naar de controle op de slachthuizen. Pas als het in spectieteam het licht op groen zet, kan de export van Brits vlees hervat worden. Waarborgen Op dit moment worden er maandelijks nog bijna driehon derd nieuwe BSE-gevallen in Engeland gemeld. Toch vindt Fischler niet dat de Commissie met haar voorstel overhaast te werk gaat. Er bestaan volgens de commissaris voldoende waarborgen om de veiligheid van de consument de waarbor gen. Dat Groot Brittannië tot 1 juli voorzitter is van deEUheeft volgens Fischler niets met het besluit te maken. Het einde van het exportverbod is immers pas onder het komende Oostenrijk se voorzitterschap merkbaar. GPD LUIK - De rechtbank in Luik heeft de voormalige Belgische bewindsman Alain van der Biest gisteren veroordeeld tot vijf tien maanden cel. Bovendien is hij vijf jaar lang zijn burger rechten kwijt, zodat hij niet mag gaan stemmen of verkozen kan worden. Vorig jaar veroordeelde de rechtbank Van der Biest al tot acht maanden cel wegens wanbeheer van het Waals regionaal mi nisterie van Openbare Werken. De ex-politicus, die eind 1996 vijf maanden vast zat wegens mogelijke betrokkenheid bij de moord op de Waalse socialistenleider André Cools, liet op het ministerie de zaak volledig uit de hand lopen. Van der Biest legde zich vorig jaar echter niet neer bij het von nis en ging in beroep. Bij het verlaten van de rechtbank giste ren kondigde hij aan in cassatie te gaan. ANP MINSK - De meeste Westerse landen hebben gisteren hun am bassadeurs uit Wit-Rusland teruggehaald. President Loekas- jenko had buitenlandse diplomaten tot gisteren de tijd gege ven hun residenties te verlaten. De regering van Wit-Rusland stelt dat het residentiële com plex Drozdy dringend gerestaureerd moet worden. In Drozdy wonen diplomaten uit 22 landen, waaronder Rusland, Frank rijk. Italië en Duitsland. Arbeiders hadden maandag in opdracht van de overheid een ijzeren poort van het complex dichtgelast, waardoor de Ame rikaanse ambassadeur niet naar binnen kon. Washington reageerde fel op de actie en dreigde met tegen maatregelen. Nederland heeft slechts een honoraire consul in Minsk, een Wit-Rus. RTR/ANP/DPA TEHERAN - Behoudende leden van het Iraanse parlement hebben gisteren een procedure in gang gezet om de liberale minister Abdollah Nouri af te zetten. De parlementariërs, 31 in getal, dienden een motie in tegen de minister. Een van de re denen waarom hij moet aftreden is dat hij vorige maand een pro-democratische betoging had toegestaan waarbij Iraniërs zich keerden tegen de invloed van de conservatieve geeste lijkheid in het land. Verder wordt hem verweten dat hij provo cerende interviews en toespraken houdt en onervaren mensen heeft aangenomen. AP RIO DE JANEIRO - Twee nonnen zijn in Brazilië opgepakt op verdenking van lidmaatschap van een organisatie die kinde ren verhandelde. De moeder van een van de verdwenen kinderen diende een aanklacht in tegen tegen de nonnen. Ze beschuldigt de twee ervan haar baby voor vijftienhonderd gulden doorverkocht te hebben. Volgens een politiecommissaris in de gemeente Itajai in de staat Santa Catarina zijn er veel aanwijzingen dat de nonnen samen met een derde medewerker van het kraamziekenhuis inderdaad lid zijn van een bende. DPA NEW YORK - De zeventigjarige Amerikaanse ondernemer Alan Greenberg heeft twee miljoen gulden geschonken aan een ziekenhuis in New York. Plet ziekenhuis moet het geld ge bruiken om het geneesmiddel Viagra te geven aan arme impo tente bejaarde mannen. Het ziekenhuis zoekt naar de beste manier om arme ouderen van de gift te laten profiteren. Sinds het begin van de verkoop van pil drie maanden geleden in de Verenigde Staten zijn zes tien mannen gestorven nadat ze de pil hadden geslikt. AP/AFP Nelson Mandela kort voor zijn vrijlating in 1990 een chemische stof toe te dienen die zijn her senfuncties zou aantasten. De aantijging van Van Rensburg was gebaseerd op een gesprek met een mede-directeur van het laboratorium dat was opgezet als een mantelorganisatie van het leger. De Waarheidscommissie kreeg gisteren een 'uiterst geheim' do cument van de Staatsveilig- heidsraad van de regering- Botha overhandigd. Onder de opties die dit hoogste veilig heidsorgaan uit de apartheids- jaren de regering voorlegde, wordt ook het verzwakken van Mandeia's gezondheid ge noemd. Afgaande op het hecti sche dagelijkse programma van de bijna 80-jarige president, dat al vier jaar lang jongere mede werkers naar vakantie doet verlangen, is het plan niet uitge voerd of heeft het gif niet ge werkt. Ziekenhuis Een lid van de Waarheidscom missie wees er gisteren op dat Mandela tijdens zijn gevangen schap in het ziekenhuis moest worden opgenomen, volgens de officiële verklaring wegens tu berculose. Na de verklaringen van de afgelopen week over weegt de commissie dat nader te onderzoeken. De mogelijke vergiftiging van Mandela was een van de opzien barende verhalen die deze week naar buiten kwamen in het ver hoor van wetenschappers die werkten aan Zuid-Afrika's pro gramma voor biologische en chemische oorlogsvoering. De wetenschappers werkten bin nen een aantal mantelorganisa ties in opdracht van het Zuid- Afrikaanse leger aan middelen die tegen zwarte activisten of tegen de zwarte bevolking kon den worden ingezet. Onderzoekers verzonnen ook methodes om dodelijk gif in kle ding van tegenstanders van het regime aan te brengen. Dat kostte dominee Frank Chikane, een van de bekendste anti- apartheidsstrijders uit de jaren tachtig, bijna het leven. Hij werd in 1989 zwaar ziek, naar later bleek omdat het zwaar gif tige paraoxane in zijn kleding zat. De reden waarom Chikane het overleefde: de dader had niet zoals voorgeschreven rijf druppels van het spul in een on derbroek aangebracht, maar één druppel in rijf onderbroe ken elk. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Een internatio nale groep onderzoekers heeft het volledige erfelijke materiaal van de verwekker van tuberculose ontsleuteld. „Nu begint een nieuwe fase in de strijd tegen de gesel van de mensheid", zei microbio loog Douglas Young van het Imperial College in Londen. De 'mycobacterium tubercu losis' eist elk jaar ongeveer drie miljoen dodelijke slachtoffers. Volgens het on derzoek bestaat de bacterie uit 4,4 miljoen bouwstenen met ongeveer 4.000 afzon derlijke genen. De bevindin gen van de Frans-Britse on derzoeksgroep onder leiding van Stewart Cole van het Pasteur Instituut in Parijs zijn vandaag gepubliceerd in het vakblad Nature. Volgens Young zal het niet eenvoudig zijn deze hoeveel heid informatie zinvol te ge bruiken. Het onderzoek van de bacterie begint pas: nu moet worden nagegaan waarvoor elk gen verantwoordelijk is. De on derzoekers zien veelbeloven de aanknopingspunten voor de bestrijding van de bacte rie. Ze denken de genen die de informatie dragen voor de bouw van de celwand van de bacterie, snel te kunnen identificeren, Het onderzoek opent de aan val op een groep genen die snel veranderlijke opper vlakteproteïnen levert. Daardoor kan de bacterie ontsnappen aan het mense lijk immuniteitssysteem. Als het lukt het micro-organisme zijn wendbaarheid te ontne men, dan kan het immuni teitssysteem de bacterie makkelijker bestrijden. ANP van onze redactie buitehland BEIROET - De Hezbollah-be- weging in Libanon heeft giste ren bekendgemaakt dat ze met Israël een akkoord heeft geslo ten over ruil van gevangenen en overdracht van lijken. De over eenkomst is totstandgekomen via bemiddeling van het Liba nese Rode Kruis. Hezbollah geeft het lichaam te rug van een Israëlische" militair die in september 1997 werd ge dood in Libanon. Israël draagt in ruil hiervoor zestig gevange nen en veertig lichamen van ge dode fundamentalisten over. Omdat er nog moeilijkheden zijn over de precieze gang van zaken bij de overdracht, is er volgens een persoon die nauw bij de ruil betrokken is, nog geen datum voor de uitwisseling van de gevangenen en lijken vastge steld. Maar de pro-Syrische Amal-beweging zei dat de ruil woensdag 17 juni begint. Deze beweging van sji'ietische mos lims is niet bij de onderhande lingen betrokken, maar zegt dat zij het lij k van de Israëlische mi litair heeft. Tot de gevangenen die worden geruild behoren vijftig Libanezen die vastzitten in de gevangenis van Khiam, in de door Israël bezette zone in Zuid-Libanon. Deze gevange nis wordt beheerd door het Zuid-Libanese leger, dat met de Israëliërs samenwerkt. Drie belangrijke anti-Israëli sche leiders, sjeik Abdel Karim Obeid, Mustafa Dirani en Suha Bishara, zijn niet bij de ruil be trokken, omdat Israël van meet af aan heeft geweigerd hen vrij te laten. Obeid is een geestelijke die in 1989 door Israëlische commando's uit zijn huis ward ontvoerd. Ook Dirani is leider van een groep anti-Israëlische moslims. De communist Bisha ra werd tien jaar geleden gear resteerd, omdat hij zou hebben geprobeerd de commandant van het Zuid-Libanese Leger te ver moorden. AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5